Vragen aan B. en W. over speelverbod ZEVEN JONGENS GEARRESTEERD IN HAARLEM Lucany wordt Dubcekovo Neutraliteit voor pers verboden leuze BET WEER Nixon wenst druk op de Russen Nieuw Vietcong-wapen: Vuilnisvatraket Dodencijfer in Iran: 10.000 Brandt stelt voorwaarden before you buy suède-, nappa-, lamsvacht-, regenkleding en wollen mantels morris SVINfORT see "morris" Homofielen in de Hout mishandeld en beroofd Achtste verdachte aangehouden in Frankrijk Pueblobemanning komt wellicht Tsjech ische censuur-instructie snel vrij „Ammon" ramde sluisdeur Wed. G. Oud Zn overgenomen Dorpshuis-statuten zouden leiden tot discriminatie ïrfti Fries roggebrood Verkeer duikt onder J. D. Meijerplein 1 Vogelkooien BEG IJ NE BOETIEK Hotel BREDER0DE Centrums Smoeshaan Zuidelijke wind I* II w* Bols ook in wijn Het woord is aan )@èrT(9&ef>inaa vers uit Franeker! ZWI ERI 58e JAARGANG NUMMER 258 DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: JosL. Lodewfjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, f 1. per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het gemeenteraadslid voor de P.v.d.A. de heer J. J. Voogd heeft aan het college van burgemeester en wet houders vragen gesteld over het verbod door de burgemeester van „De Smoes haan", zoals uitgevoerd door de Toneel groep „Centrum". De inhoud van zijn schrijven is als volgt: „Ingevolge art. 18 van het Reglement van Orde moge ik U het volgende vragen: 1 Is het waar dat de' burgemeester de openbare voorstelling van „De Smoes haan" van Toneelgroep Centrum heeft vtrboden, tenzij onderdelen van de voor stelling worden geschrapt? 2 Is het waar dat dit verbod is gegrond op een bezoek aan de schouwburg dat slechts tot de pauze duurde? Zo ja, moet het juist worden geacht een dergelijke ingrijpende maatregel te treffen zonder het gehele stuk in zijn totale verband te hebben gezien? 3 Is de burgemeester bereid nader te overwegen of de schade aan de open bare zeden welke hij vreest, wel in verhouding staat tot de nadelen van het verbod? 4 Zo ja, is hij bereid zijn besluit in te trekken? Toelichting: Het is ongetekende bekend dat art. 18 van het Reglement van Orde hier formeel niet van toepassing is en dat de burge meester niet tot het afleggen van ver antwoording over zijn beleid als hoofd der politie is verplicht. De burgemeester heeft zich naar ik gaarne vaststel in het verleden echter nimmer hierop beroepen, terwijl er voorts een algemeen streven is de verantwoordingsplicht in een herziene Gemeentewet op te nemen. Om deze overwegingen heeft ondergete kende gemeend de voorgaande vragen te kunnen stellen. Tot de nadelen van het verbod moet niet alleen een mogelijke schade voor Centrum worden gerekend, maar meer nog het feit dat, mede in het licht van huidige opvattingen inzake het culturele gebeuren, een dergelijk verbod in strijd wordt geacht met de mondigheid van de burgers. Het kan doordoor schadelijk zijn voor de verhouding tussen overheid en burger". (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De Haarlemse recherche heeft na een onderzoek van vier weken een bende van acht jeugdige Haarlem mers opgerold, die ervan worden verdacht vanaf eind juli van dit jaar talrijke ho mofielen, maar ook gewone wandelaars, in de Hout te hebben mishandeld en be roofd. De daders zeven zijn ingesloten, de achtste zit in Frankrijk vast zijn op één na tussen 16 en 20 jaar oud; één van hen is 31 jaar. De bendeleider was een 17-jarige autopoetser. Bij de politie zijn tot dusver de namen van vier slachtoffers bekend, maar aan genomen wordt, dat dit aantal in werke lijkheid belangrijk groter is. Bij het on derzoek stuit de politie op een „muur van zwijgzaamheid". De methode, die de in groepjes van drie of vier opererende bendeleden toepasten, was erg simpel. De jongste, een „mooie, blonde jongen" van zestien jaar, fungeerde als lokvogel. Hij koos het slachtoffer uit. Zodra hij zich met hem in de bosjes van de Hout had teruggetrokken, werd de betrokken homofiel door de anderen aangevallen en beroofd. In een enkel geval was van ernstige mishandeling sprake. Ook is het voorge komen, dat een slachtoffer de loop van een luchtdrukpistool op zijn voorhoofd gedrukt kreeg en werd gedreigd met Kom op met je geld, anders ga je er aan Volgens de politie zou niet met represailles zijn gedreigd. De Hout staat al enige tijd bekend als een trefpunt voor homofielen. Maar toen de eerste klachten over beroving bij de politie binnenkwamen, had men aanvan kelijk weinig houvast. De zaak kwam aan het rollen toen op 24 augustus twee minderjarige jongens na een zwerftocht door Frankrijk door een familielid bij de politie werden aangege ven. Zij bekenden tot het complot te heb ben behoord. Een derde jongen, die even eens aan de zwerftocht deelnam en tot de bende behoorde, wordt wegens benzine diefstal nog in Frankrijk vastgehouden. WENEN (DPA) Het Slowaakse dorpje Lucany heeft, om partijleider Dubcek te eren, zijn naam veranderd in Dubcekovo, zo heeft radio-Bratis lava bekend gemaakt. PRAAG (A.P.). De Tsjechoslowaak- se pers mag geen nieuws of commentaar over de Sovjet-Unie, Hongarije, Bulgarije, de DDR en Polen publiceren dat door deze landen en hun partijen als critiek kan worden opgevat. Dat is het eerste punt uit de instructies voor de censuur. De andere punten uit deze instructie luiden: Geen publicatie van critiek op de grondbeginselen van het socialisme, op de Tsjechoslowaakse communisti sche partij, op de andere partijen en de positie van het nationale front, alsmede op het Tsjechoslowaakse leger en de Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 9, 13, 13, 17 Van dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 9, 13, 17 Films 4 Uit stad en omgeving 4, 3, 6 Kunst7 Radio en tv7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Aangestipt 9 De Kleine Wereld13 Knipselkrant 17 Economisch -nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs19 Sport 20, 21 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond: Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen en plaatselijk kans op een bui. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. politie. Het overnemen van critische commentaren uit het buitenland is ook verboden. Geen publicatie van enige informatie of artikelen die de buitenlandse troe pen op het Tsjechoslowaakse grond gebied aanvallen of de bevolking tot actie tegen die troepen zouden kunnen opwekken. De term „bezetters" mag niet gebruikt worden. In commentaren op de buitenlandse politiek mag de leuze van de neutral! teit niet gepopulariseerd worden. Ook op de activiteiten van de Veiligheids raad mag geen bijzondere nadruk worden gelegd. Alleen het officiële standpunt van de Tsjechoslowaakse regering mag worden gepubliceerd. 0 Op het terrein van de economische en militaire geheimen blijven de bepalin gen, die reeds eerder, voor de Russische invasie, aan de redacties zijn verstrekt van kracht. In Praag zijn nieuwe ontkenningen ge publiceerd van een massale vlucht of arrestaties van intellectuelen. Een van die ontkenningen had de vorm van een ver klaring, ondertekend door een aantal vooraanstaande liberalen die volgens de geruchten zouden zijn gearresteerd. Tot hen. behoorden Milan Jungman, hoofd redacteur van „Liternarny Listi" en Jan Prochazka, die in Moskouse beschuldigin gen van contrarevolutie vaak bij name is genoemd. De Slowaakse schrijver Ladislav Mnacko, die zich in Wenen bevindt, heeft een boek geschreven over de invasie, al dus de uitgever Fritz Molde. Het boek „De zevende nacht" is een analyse van wat Mnacko de ideologische ineenstorting van het internationale communisme van Sovjet-stempel noemt. WASHINGTON, (AP). De republi keinse afgevaardigde William Dickinson van Alabama heeft gezegd dat het Ame rikaanse inlichtingenschip Pueblo en zijn bemanning misschien op 8 september zul len worden vrijgelaten. Die dag is de ver jaardag van de stichting der volksrepu bliek Noord-Korea. De afgevaardigde zei een en ander in welingelichte kringen te hebben verno men. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Vanochtend is het uit gaande schip „Ammon" van de KNSM tegen de westelijke buitendeur van de noordersluis in IJmuiden gevaren, waar door omvangrijke schade werd aangericht Bovendien is het wegverkeer over deze westelijke buitendeur voor enkele dagen onmogelijk gemaakt, zodat alles nu over de binnensluisdeur moet gaan. Het scheep vaartverkeer via de noordersluis kan nor maal doorgaan. M - Nixon trekt als een triomfator door Chicago. (Van onze redactie economie) HAARLEM. De Wed. G. Oud Pzn Co in Haarlem die als voornaamste activiteit de invoer en handel in wijnen en buitenlands gedistilleerd heeft, zal tot het concern van Lucas Bols toetreden. De fusie zal per 1 oktober worden vol tooid door overneming door Bols van het uitstaande aandelenkapitaal van Oud te gen uitgifte van nieuwe aandelen Bols. Oud zal als zelfstandig bedrijf binnen het Bols-concern haar activiteiten voort zetten. De fusie hteft geen nadelige in vloed op de werkgelegenheid bij Bols er» Oud. CHICAGO (Reuter). De republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presi dentschap, Richard Nixon, heeft gister avond gezegd van gevoelen te zijn dat de i Verenigde Staten economische en diploma tieke druk op de Sovjet-Unie moeten uit oefenen om grotere vrijheid te verkrijgen voor de volkeren van Oost-Europa. In een verkiezingsverklaring voor de te levisie stelde de voormalige vice-president van de V.S. tevens het volgende: Bij het opstellen van het Amerikaan se programma voor hulp aan het bui tenland dient selectief te werk worden gegaan. De programma's moeten ook aan voorwaarden gebonden. De werkzaamheden aan de onder doorgang op het Mr. Visserplein- Jonas Daniel Meijerplein in Amster dam zijn in vergevorderde staat. Hier het plein gezien vanuit de Weesperstraat. Links op de foto de Mozes en Adronkerk. SAIGON (AP). Het nieuwe geheime wapen van de Vietcong is de ontzagwek kende, zelfgemaakte „vuilnisvat-raket". Deze raket wordt in de delta van de Mekong in een geheime werkplaats ge bouwd door een communist, die „Dok" wordt genoemd. In de raket, die ten doel heeft geallieer de schepen tot zinken te brengen, zit een explosieve lading van honderd kilo. Volgens deskundigen is dit plompe, wat slordig uitziende wapen uitermate doel treffend, indien gebruikt op korte afstand. Slechts een van deze raketten is geheel intact aangetroffen. Vermoed wordt dat meer van deze wapens worden gebouwd. De Amerikanen doen hun uiterste best om de werkplaats in de Mekongdelta ten zuidoosten van Saigon te vinden. De „vuilnisvatraket" werd op 29 juli afgevuurd op een Amerikaans schip, dat 25 kilometer ten zuiden van Saigon door het kanaal voer. De verbaasde zeelieden zagen het vlammenspoor over hun schip trekken en vertelden waar het wapen on geveer neergekomen moest zijn. Vijf dagen later werd de raket bij eb in het kanaal gevonden. Het vreemde wa pen lag toen in de modder verborgen. De raket bestaat uit het aandrijfsysteem van de Russische 122 mm raket, een ex plosieve lading in een „vuilnisvat" alsme de een staartring voor de besturing. De explosieve lading is zodanig in het „vuilnisvat" opgeborgen, dat zij gemakke lijk door stalen scheepswanden kan heen dringen. Elke hulp moet worden onthouden aan Arabische landen, die de vrede in het Midden-Oosten bedreigen. Het machts evenwicht moet worden gehandhaafd in Israels voordeel. Met deze televisierede opende Nixon in Chicago zijn campagne voor het presi dentschap. In deze stad, waar de demo cratische conventie zoveel deining heeft veroorzaakt, bleek enorme belangstel ling voor het optreden van Nixon te be staan, hetgeen onder meer tot uiting kwam tijdens de ticker tape-parade. Oscar Wilde: Eenvoudige genoegens zijn de laatste toevlucht van ingewikkelde naturen. TEHERAN, (AP). De Iraanse pre- I mier Amir Abass Hoveida heeft verklaard dat ongeveer tienduizend mensen om het I leven gekomen zijn bij de aardbevingen in het oosten van het land. Overalin het land staan Perzen in de rij om bloed te geven en giften en geld I beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de ramp. In Teheran zijn 81 centra geopend voor het afgeven van goederen voor het getroffen gebied. De sjah en keizerin Farah zijn aange komen in het getroffen gebied. Er waren geen nationale vlaggen om hen te be groeten. De bevolking droeg zwarte vlag gen met zich mee en de mensen zeiden zo nu en dan „Allah Akbar" (God is groot). GENEVE, (AP). De Westduitse mi- I nister Brandt heeft de vier voorwaarden bekend gemaakt voor de Westduitse deel name aan het verdrag tegen de versprei ding van kernwapens, dat nog niet door Bonn is ondertekend. Hij zei dat West-Duitsland het verdrag I te zijner tijd zal goedkeuren als het aan de volgende voorwaarden voldoet: Het moet de Westduitse veiligheid garanderen. Het moet leiden tot verdere ontwa peningsmaatregelen. Het moet niet schadelijk zijn voor de vooruitzichten op Europese eenheid. Het moet de volledige rechten van alle deelnemers garanderen om de vreedzame kernontwikkeling te kun nen voortzetten. (Van onze correspondent) DEN HAAG De Tweede-Kamerleden Van der Doel en Egas (P.v.d.A.) vragen minister Klompé of het haar bekend is dat een ambtenaar van haar departement voorlichting en medewerking heeft ver leend bij het opstellen van statuten van een vereniging tot oprichting en instand houding van een dorpshuis in Heerde en dat deze ambtenaar daarbij gebruik heeft gemaakt van een gedrukt voorbeeld, waarbij onder artikel 3 instellingen wor den uitgesloten, die „naar het oordeel van de ledenvergadering de omverwer ping van een op het christendom geba seerde samenleving en van maatschappe lijke orde beogen". Verder vragen de kamerleden of het juist is dat toen het voorlopig bestuur van het dorpshuis het betreffende deel van het artikel wilde schrappen, de ambte naar op het bestuur pressie heeft uitge oefend om de zinsnede te handhaven on der gebruikmaking van het argument, dat anders „de goedkeuring een jaar langer zou duren". ADVERTENTIES 'AtliTlN nVERTENTlE GROOTSTE SPECIAALZAKEN op het gebied van HAARLEM BARTELJORISSTRAAT TEL15332 AMSTERDAM LEIDSESTR. (BIJ K0NINGSPL.) TEL223596 HAARLEM - ZANDVOORT Tel. 0 23 -11269 IS TOCH EVEN ANDERS JANSSTRAAT 42 - HAARLEM Ju FT BEFAAMDE GELE PAKJeL Velserenderlaan 3 Santpoort - t/o Ruïne Telef. 0 2560-8012 official dealer Bloemstraat 34 IJmuiden Tel. 142 08 'n GRAFELIJK DINER

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1