GEMEENTERAAD VELSEN Vragen over zak- en kleedgeld bejaarden nogmaals aan de orde VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Fabrieksgebouwen gaan verdwijnen Langs sluizen en havens Duitse knapen zonder geld Nieuw bestuur bij 't Nut Heemskerk C0R0LY C0R0LY C0R0LY I Europa Oorlogsinvaliden in „Vondeloord" k DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1968 .5 Inspraak Velsen-IJ muiden V elsen-N oord Beverwijk Kleurentelevisie Kleedgeld bejaarden Heemskerk Wijk aan Zee OFFICIËLE OPENINGSTIJDEN DAMES HEREN Wijkerstraatweg 162a - Velsen-Noorc Telefoon 0 25 10 - 2 47 06 Tarief vanaf 4.— per persoon m I I Arie van der Veer AUTO - ACCESSOIRES Grootste sortering Scherpste prijzen VOOR DE TOPMERKEN BROMFIETSEN beter af!! BREESTRAAT 108 BEVERWIJK (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Aan het begin van de woensdagavond gehouden vergade ring van de Velsense gemeenteraad de eerste na de vakanties werd het door de heer H. de Boer als loco-burgemeester bijzonder betreurd dat burgemeester mr. J. C. Bührmann zijn werkzaamheden door een langdurige ziekte geruime tijd niet zal kunnen verrichten. En dat juist in een periode, nu mogelijk belangrijke beslissingen voor de gemeente ook zijn volle aandacht en inzet hadden. Inmiddels hebben college en raad reeds blijken van medeleven gegeven met de burgemeester en zijn gezin en spreker wilde hier nogmaals en zonder aan de ernst der ziekte voorbij te gaan, de beste wensen voor een spoedige genezing aan toevoegen. Ten slotte meende de heer D e B o e r te mogen vaststellen dat men niet beter aan de wensen van de burgemeester tegemoet zal kunnen komen, dan dat de gemeente Velsen door ieder op zijn eigen wijze en naar beste vermogen zal worden gediend. Door de heer Th. Kruisman werd op zijn beurt als nestor namens de raad eveneens de wens voor een volledig herstel uitgesproken, waar door hem aan het adres van de burgemeester symbo lisch een stevige en vriendschappelijke handdruk aan werd toegevoegd. Nadat vervolgens door voorzitter H. de Boer enige agendapunten als hamerstuk ken konden worden afgehandeld, moesten door wethouder Ockeloen naar aanleiding van de sanering van oud-IJ- muiden enkele vragen worden beantwoord Mede omdat door een aantal adressanten was blijk gegeven van onrust over de ont wikkeling van dit gebied. Wat de middenstanders onder deze briefschrijvers betreft was de wethouder ervan overtuigd, dat hun problemen niet alleen als een gevolg van de sanering mogen worden beschouwd. De wethouder wilde allermminst ontkennen dat het be staan van sommige middenstanders hier wordt aangetast, maar dit is toch niet al leen het gevolg van de maatregelen van de gemeente. Voor het grootste deel moet deze ontwikkeling immers worden toege schreven aan de nog steeds toenemende invloed op de huisvrouw van supermark ten en zelfbedieningszaken. Wethouder Ockeloen wilde echter geen enkele bewoner van oud-IJmuiden het recht ontzeggen te weten, op welke ma nier de situatie zich hier verder zal ont wikkelen. Hij toonde zich dus niet alleen een voorstander van het inschakelen van de middenstandsorganisaties, maar ook van het individuele contact, dat vooral in dit stadium van groot belang kan wor- denn beschouwd. Ook verklaarde spre ker zich gaarne bereid tot het geven van uitvoerige voorlichting aan kerkelijke en burgelijke instanties. Kortom, waar dit DONDERDAG 5 SEPTEMBER Ruïne van Brederode, Santpoort, 20-22 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Santpoort-Zuid in Wijkcentrum De Duinpan, Willem de Zwijgerlaan (met katholieke bibliotheek) 19 tot 21.15 u. VRIJDAG 6 SEPTEMBER Zomerlust, Hoofdstraat 124, Santpoort- Noord, 20-23 uur: Vogeltentoonstelling. Ruïne van Brederode, Santpoort, 9-18 en 20-22 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 u.; filiaal Santpoort-Noord, Spaarn- berg, Wüstelaan 79, 19 tot 21.30 u.; r.-k openbare bibliotheek, Willemsbeekweg 96 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; r.-k. biblio theek filiaal Velsen-Noord, Banjaertstr. 13, 14-17 en 19-21 uur. Raadhuis Velsen, Plein 1945, is te be zichtigen op werkdagen van 10-12 uur. VRIJDAG 5 SEPTEMBER Katholieke openbare bibliotheek, Ban- jaertstraat 13: geopend van 14-17 en 19-21 uur. Gemeentebibliotheek, filiaal Wijker- straat 77: volwassenen 14.30-17.30 en 19 21.15 u.; jeugd 14.30-17.30 u. Concordia, Doodweg. 19.30 u.: afscheids avond deelnemers MOVEO-kampweek met medewerking van O.S. en O. van de Koninklijke Marine. DONDERDAG 5 SEPTEMBER Huize „Scheybeeck", Velserweg 2. 19.30 u.: kantoor Beverwij kse Sportraad ge opend. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 20.15-21.30 u. VRIJDAG 5 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 7-8.15, 8.45-10, 10.30-11.45, 12.15-13.30, 16-17.15 en 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; jeugd 15.30-17.30 en 19-21 u.; Arendsweg 61: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; jeugd 15.30-17.30 u.; Amstel- straat 44: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 18.30-20.30 u. Recreatiecentrum „Westerhout", Wes terhoutplein 5a. 16 u.: officiële opening bejaardenpaviljoen. mogelijk is kan de burger altijd voor een redelijke inspraak bij wethouder Ockeloen terecht. Voorts werd de bejaarde bewoners van het W. F. Visserhuis kennelijk door de ge hele raad van ganser harte hun ontvanger voor kleurentelevisie gegund, want bij het aan de orde stellen van het betreffen de voorstel kon geen enkele bedenking worden vernomen. De heer Jollie (P.S.P.) wilde zelfs de zwartwit ontvanger nogvoorhethuis de zwartwit ontvanger nog voor het huis behouden, zodat de bewoners steeds uit twee programma's zouden kunnen kiezen. Het voornemen van het college om het oude toestel voor enkele honderden gul dens in te ruilen deed hem daarom bij na denken aan „kruidenierspolitiek". „Geen sprake van", repliceerde wet houder Van Leeuwen. Niet alleen dat het omstreden toestel al vele jaren ge leden is aangeschaft, maar ook de tame lijk beperkte zaalaccomodatie van het W. F. Visserhuis maakt het onmogelijk te gelijkertijd twee televisieontvangers in gebruik te stellen. Tegen het einde van deze korte verga dering kwamen enkele raadsleden nog even terug op de antwoorden van het college op de door de heer Zuurbier (Radicaal) onlangs gestelde vragen over de zak- en kleedgelden van de in te huizen wonende bejaarden. Zo noemde de heer Kruisman (C.P.N.) de steunnormen nog altijd niet in overeenstemming met de toenemende kosten van het levensonderhoud en drong de heer Andriesma (K.V.P.) erop aan, dat door het college een spoedige be slissing zou worden genomen over gelijke normen in dit gebied. En tenslotte werd door de heer Meijer (P.v.d.A.) uit de- VRIJDAG 5 SEPTEMBER Buurthuis „De Zandkraai". Handel straat 93. 10-12 u.: biljarten; 13.30-18 u.: bejaardensociëteit. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Ruijsdaelstraat la: jeugd 15.30-17.30 u. VRIJDAG 5 SEPTEMBER Verenigde openbare bibliotheek, De Zwaanstraat 4a: geopend van 19-21 uur. ze antwoorden afgeleid, dat het college al veel eerder tot het verhogen van de uitkeringen had moeten overgaan. Door wethouder Van Leeuwen werd deze gehele gang van zaken inder daad hoogst onaangenaam genoemd, waar bij hij ruiterlijk moest erkennen dat het college had gemeend deze zaak op een veel kortere termijn te kunnen oplossen. Volgens spreker heeft het nimmer in de bedoeling gelegen deze uitkeringen te be vriezen en hij verzekerde nogmaals dat het college zich alleen in de benodigde tijd heeft vergist. Inmiddels zijn er beschikkingen getrof fen om de gemaakte fouten te herstellen zodat de verhoogde uitkeringen reeds werden uitbetaald. „Toch voortaan maar wat sneller handelen", meende heer Kruisman, want oude mensen be schikken nu eenmaal nog maar .over wei nig tijd". En tenslotte werd deze gang an zaken door de heer Jollie niet al leen een succes voor de heer Z u u r b i er genoemd, maar ook was dit voor hem het bewijs van de corrigerende functie van de raad. ADVERTENTIE smit sauna 13.30—17.00 18.30—22.00 13.30—17.00 18.30—22.00 MAANDAG DINSDAG WOENSD. DONDERD. VRIJDAG ZATERDAG 15.00—22.30 9.30—12.30 15.00—22,30 15.00—22.30 9.30—13.30 Aan Smit Sauna is een medisch adviseur verbonden. Naast een zeer gewaardeerde rondrit werd woensdagmiddag bij de vlagge- mast in „Vondeloord" een groeps foto van de oorlogsinvaliden ge maakt. S»è»8; v - v v.v.v;y-\s-.y, - v 'w-:, TOEN de tweede wereldoorlog ten einde was waren er maar weinig pas sagiersschepen overgebleven, die on der Duitse vlag hadden gevaren. De schepen die de oorlog hadden over leefd moesten worden uitgeleverd en net zag er niet naar uit dat West- Duitsland de vaart met passagiers schepen zou kunnen hervatten. De 51656 ton metende Bremen was door brand verloren gegaan en het zusterschip Europa werd door de Fransen overgeno men en als Liberté in de vaart gebracht onder Franse vlag. Toch is men in West- Duitsland niet bij de pakken blijven zitten Na de oorlog werd de passagiersvaart hervat door de Norddeutscher Lloyd en dat begon met de aankoop van de Zweed- se Gripsholm, die in november 1925 was opgeleverd aan de Svenska Amerika Li- nien. Dit schip was groot 18134 bruto reg. ton. Op 21 november 1925 begon het de eerste reis van Gothenburg naar New York. Behoudens de oorlogsjaren heeft het schip tot einde 1953 onder Zweedse De Europain Bremerhaven. WÊWM& vlag gevaren. Op 29 december 1953 ver trok het voor de laatste r eis onder die vlag van New York naar Gothenburg om daarna te worden overgedragen aan de Norddeutscher Lloyd, heette nog een jaar Gripsholm en kreeg in januari 1955 de naam van Berlin. Werd de Bremen, die aan de Norddeut scher Lloyd heeft toebehoord, aan Fran krijk overgedragen, eigenaardig was dat de Franse Pasteur van 32336 t. in septem ber 1957 door West-Duitsland werd aange kocht en onder de vlag van de Norddeut scher Lloyd kwam als Bremen. Na een verbouwing werd het schip op 9 juli 1959 in dienst gesteld en het vertrok die dag van Bremen via Southampton en Cher bourg naar New York. De Berlin heeft tot '66 gevaren onder de vlag van de Noorddeutsche Lloyd en werd toen voor de sloop verkocht. De vroegere Gripsholm had dus haar taak er op zitten. Een ander schip dat intussen door de Duitse scheepvaartmaatschappij was aan gekocht behoorde eveneens toe aan de Svenska Amerika Linien, namelijk de in 1953 door de Koninklijke Maatschappij De Schelde te Vlissingen gebouwde Kungs- holm. Dit passagiersschip vaart thans onder de naam Europa, groot 21513 bruto reg. ton en 4201 ton draagvermogen bij een lengte van 182.88 m. over alles, 161.61 m. lang tussen de loodlijnen, 23.47 m. breed. 14.88 m. diep met een diepgang van 8.25 m. Twee Burmeister Wain motoren van 18100 pk geven het schip e en vaart van 19 knoop. Met dit schip bracht de Norddeutscher Lloyd haar derde Europa in de vaart. De eerste was een gewoon schip, in 1889 was gebouwd als Gutenfels en in 1905 gekocht van de Argo Linie. Dit schip werd in 1908 weer terugverkocht aan de oor spronkelijke rederij. De tweede Europa, een passagiersschip, kwam in 1930 gereed bij Blohm Voss te Hamburg, groot 49746 bruto reg ton. Met de Bremen waren zij belangrijke passa giersschepen voor de vaart op Amerika, die zich kon meten met de Britse Queen Mary en de Franse Normandie. Deze Eu ropa had een snelheid van 28 knoop. Het schp werd in '64 via de Verenigde Staten van Amerika aangekocht door de French Line en na zeer veel moeilijkheden over wonnen te hebben kwam dit schip als Li berté in de vaart. De Fransen hebben niet lang van de diensten van het schip gepro fiteerd, zij verkochten het op 30 decem ber 1961 naar Italië voor de sloop. Op deze plaats, waar nu nog dit fa briekscomplex staat, heeft de Sticn- ting Sluyterman van Loo in overleg met de gemeente Beverwijk plannen ontwikkeld voor de bouw van een bejaardentehuis aan de Meester van Lingenlaan. De fabrieksgebouwen, welke tot 1 november 1965 zijn ver huurd geweest aan het ministerie van defensie, zijn momenteel nog tijde lijk in gebruik. Zonodig kunnen zij echter op elk gewenst moment ont ruimd worden. De bij het complex behorende drie woningen aan de Koningstraat, welke op de foto niet te zien zijn, worden eveneens door de Stichting Sluyterman van Loo van de gemeente Beverijk overgeno men. WIJK AAN ZEE De bewoners van het kampeercentrum „Vondeloord" merendeels woonachtig in de Zaanstreek hebben voor de tiende maal hun huis jes ter beschikking gesteld voor een groep ernstige gehandicapte oorlogsinva liden, die hier op uitnodiging van de vereniging MOVEO (meer ontspanning voor ernstige oorlogsinvaliden) verblij ven gedurende een vakantieweek. Zater dag werden zij in het kamp verwelkomd door onder meer de drumband „Voor waarts". Maandagavond werd voor hen een feestavond georganiseerd, met mede werking van een boerenkapel uit Wor- merveer en de West-Friese conferencier Jo de Leeuw. De voorzitter van MOVEO, oud-generaal Alons, bracht tijdens deze feestavond de dank over aan de vaste be woners van Vondeloord met wie in de loop der jaren een hechte band is ont staan. Generaal Alons rekende uit, dat dankzij de medewerking van de Vondel oord-bevolking in de afgelopen tien ja ren aan twaalfhonderd invaliden een prettige en hoogst noodzakelijke vakantie kon worden aangeboden. Generaal Alons bood de voorzitter van Vondeloord een klok aan voor het nieuwe kamphuis, dat men spoedig hoopt te realiseren. Woens dag maakten de invaliden in twee bus sen een tocht door het duinterrein naar Leiden en Alphen aan de Rijn, waar een bezoek werd gebracht aan „Avifauna". Vrijdagavond wordt de gasten in ge bouw „Concordia" in Velsen-Noord welwillend ter beschikking gesteld door Van Gelder Zonen N.V. een aperitief en een souper aangeboden, terwijl de ont spanningsvereniging van de Koninklijke Marine voor een feestprogramma zorgt. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Woensdagavond werden door de Velsense politie op de Strandweg twee jeugdige Duitsers aangehouden, die gezamenlijk over niet meer dan 8,25 bleken te kunnen beschikken. Deson danks waren de beide zestienjarige kna pen voornemens hier veertien dagen te vertoeven. Hiervoor achtte de politie hun financiële middelen echter te gering, zo dat zij naar het hoofdbureau werden ove gebracht. Er zal een onderzoek naar de reden van hun verblijf worden ingesteld en wanneer zij verder niets op hun ge weten hebben zullen zij waarschijnlijk over de grens worden gezet. (Van onze correspondent) HEEMSKERK. Tijdens een vergade ring in café-restaurant „De Jansheeren aan de Kerkweg heeft het departement Heemskerk van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is woensdagavond een nieuw bestuur samengesteld. De heer J H. van Tongeren is benoemd tot waarne mend voorzitter, de heer A. de Graaf tot secretaris en de heer C. Klingeier tot pen ningmeester. Ook de heer C. Jongejans maakt deel van het bestuur uit. Op deze bijeenkomst, welke werd bij gewoond door mejuffrouw J. L. de Gree ven als consulente van het hoofdbestuur, werd ook het voorlopige winterprogram ma samengesteld. Het officiële program ma inclusief juiste data wordt waar schijnlijk volgende week bekendgemaakt Hierin zijn ook dit jaar weer enkele in teressante en aantrekkelijke bijeenkom sten opgenomen. Zo zal er onder meer 't discussieavond worden belegd over de ruimtelijke ordening in de IJmond. Voor deze bijeenkomst, welke wordt gehouden in samenwerking met de werkgroep 2000, wordt een lid van het provinciaal bestuur uitgenodigd. Voorts wordt een bezoek ge bracht aan het Zuiderzee-museum te Enk huizen met een onderbreking in het dorpshuis te Abbekerk. Verder worden naast enige lezingen in het Marquette theater ook nog een operettefilm ge draaid. Tenslotte wordt nog in overwe ging genomen een bijeenkomst te wijden aan het A. M. de Jong-jaar. IJMUIDEN. Zondagavond 8 septem ber zal in de Bethlehemkerk aan het Gijzenveltplantsoen in IJmuiden een jeugddienst worden gehouden, die geheel door de jeugd zelf is georganiseerd. Als gastspreker is uitgenodigd dominee W. Glashouwer uit Driebergen, die het on derwerp „De duivel als engel des lichts" behandelt. Muzikale medewerking aan deze dienst verleent de volkszanggroep The Flinn's uit IJmuiden. De dienst be gint om 19 uur. ADVERTENTIE voor al uw Bij

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5