LUCHTBRUG IS LUCHTKASTEEEL mrfë Inval van politie verijdelde aanslag op taptoe Delft DACHAU-MONUMENT ONTHULD - tm-wm Bonaparte Agenda voor Haarlem en de IJmond tt Prins Maurits wordt morgen gedoopt Drieëndertig arrestaties Kort en bondig Fa. B. ENGELENBERG Biafra weigert n eu tral iseri ng van vliegveld Traangasrookbommenvuurpijlen en knikkers voor de paarden Partijraad P.v.d.A. uitgesteld Zonnig en vrij warm „SILLVAGNEN" MAANDAG 9 SEPTEMBER 1968 /-# 1 Oyo* £-nJ^u /.y Obilagoe Svenska Restaurangen KENNEMERPLEIN 5 TELEFOON 16840 HAARLEM Nederlandse DC-7 Gezelligheidsverenigingen van Utrechtse studenten gaan wellicht verdwijnen Chauffeur in arrest na aanrijding Na scherpe critiek van Nieuw Links UN-DEUX-TROIS VOILA! KEIJZER TAPIJT EEN ~£hkalotl TAPIJT OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN „CATALOY" STAALPLAMUUR ,4 3 ea gs Haarlem Velsen-1J muiden Beverwijk H eemskerk ^badan B*n,'n\ KAMEROEN Po-' i.Caigbar LACQS^Hai^pu-^^^^^^ctcria -GOLF van GUINEE nmr FernandoPpo^ SCHIPHOL Opnieuw zijn de hoogge stemde verwachtingen van het Rode Kruis op een legale luchtbrug naar het honge rende Biafra de bodem ingeslagen. De luchtbrug blijkt een luchtkasteel te zijn. De federale Nigeriaanse regering had naar bekend, onder internationale druk goedgekeurd, dat het Rode Kruis zou wor den toegestaan om gedurende een periode van tien dagen voedsel en medicamenten overdag en 's nachts in een onafgebroken stroom van vliegtuigen naar het Biafraan- se vliegveld Uli Ihiala over te brengen op conditie, dat dit vliegveld dan ook voor het Rode Kruis zou worden gereserveerd piloot Wharton en zijn mannen, die voor en volkomen zou worden geneutraliseerd. Dit zou dus inhouden, dat piloot Whar ton en zijn mannen, die voor Caritas en andere organisaties op Biafra vlie gen, hun vluchten op dit vliegveld zou den moeten staken en aldus zou Biafra niet alleen het voedsel, doch ook de wa pens die het land op deze wijze bereiken moeten missen. Biafra weigerde dus op het voorstel in te gaan. Het prefereert de wapens èn het voedsel van Wharton bo ven alleen maar voedsel van het Rode Kruis. „De situatie ziet er dus niet rooskleu rig uit", aldus zaterdagavond de heer A. van Emden, directeur-generaal van het Nederlandsche Roode Kruis bij zijn terug keer uit Genève, waar hij opnieuw lang durige besprekingen met het internationa le comité van het Rode Kruis heeft ge voerd. „De Biafranen hebben ons nu het veel kleinere vliegveldje van Obilagoe toege wezen", zo ging hij voort, „maar dat ligt dicht bij de gevechtszone en volgens de Nigerianen in het gebied, waardoor zij ADVERTENTIE Weer iets nieuws uit Zweden Onze ijs-gekoelde trolley met zijn groot assortiment Zweedse haring rijdt voor U, tijdens lunch en diner. In ons café Plate-service. Eigen parkeerterrein. naar het hart van Biafra willen opmarche ren. Dus kregen wij voor dit vliegveld van de Nigerianen weer geen vergunning om het te neutraliseren". Zo is het Rode Kruis er dan tenslotte noodgedwongen toe overgegaan, net als Wharton c.s., 's nachts vluchten te onder nemen en op die manier toch nog een deel van het ingezamelde geld van de met veel propaganda gevoerde actie voor Bia fra produktief te maken. „Nigeria weet van deze vluchten af; het doet er niets tegen", aldus de heer Van Emden. „Er zijn thans 12 nachtelijke vluchten uitge voerd en wel op beide vliegvelden". De DC-7c van Martinair, die in de af gelopen week van Schiphol naar Fer nando Poo vertrok, neemt niet aan de nachtvluchten deel. De gezagvoerder acht het risico te groot. Het is technisch verre van eenvoudig in deze jungle op zo'n klei ne landingsstrip te landen, als men er overdag nog nooit naar toe is gevlogen. Bovendien is de DC-7c een groot en zwaar toestel. „Om het nu daar niet helemaal voor niets te laten staan heb ik voorgesteld, dat het zal gaan pendelen tussen Gabon en Fernando Poo om zout-voorraden aan te voeren. Er liggen op Fernado Poo wel iswaar grote hoeveelheden voedsel voor verzending gereed, doch daar is geen zout onder en aan zout is in Biafra grote be hoefte". APELDOORN. Ruim 1500 personen zullen morgen in de Grote Kerk van de Hervormde Gemeente in Apeldoorn de doopplechtigheid bijwonen van prins Mau rits, zoon van prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven. De op 17 april van dit jaar geboren eerste zoon van prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven, prins Maurits Willem Pieter Hendrik van Oranje-Nas- sau wordt gedoopt in de met bloemen versierde Grote Kerk. De dienst zal worden geleid door prof. dr. H. Berkhof, hoogle raar vanwege de Nederlands Hervormde Kerk aan de rijksuniversiteit te Leiden. Van de koninklijke familie, die om tien over elf van paleis Het Loo vertrekt, zul len niet aanwezig zijn prinses Beatrix, die nog deze maand haar tweede baby ver wacht, en prinses Irene en haar echt genoot. Peten met hun begeleiders zijn prinses Christina en jhr. en mevrouw Krayen- hof-Kessler, erfprins Aloys Konstantin zu Löwenstein-Wertheim-Rosenberg en erfprinses Anastasia zu Löwenstein-Wert heim-Rosenberg, geboren prinses van Prui sen, en de heer en mevrouw Viëtor-Duver- gier. LTRECHT Het college van vertegen woordiging (C.V.V.), gevormd door de be sturen van alle gezelligheidsverenigingen van studenten in Utrecht, wil de gezellig heidsverenigingen opheffen. Een daartoe strekkend voorstel zal in de komende grondraadsvergadering worden besproken. De ledenvergaderingen van de verenigin gen moeten er ook nog over oordelen. De indieners van het voorstel willen trefcentra, gebouwen in de woonkernen van de studenten, waar niet alleen maal tijden kunnen worden gebruikt, maar ook diverse hobby's kunnen warden beoefend. ROTTERDAM. De Rotterdamse poli tie heeft zaterdag aan het eind van de middag 33 jongelui, merendeels leden van de „Socialistische Jeugd" gearresteerd. De politie beschikte over bewijzen dat de groep het plan had zaterdagavond ern stige ongeregeldheden te veroorzaken tij dens de taptoe in Delft. De politie arres teerde de jongelui in het hoofdkwartier van de „Socialistische Jeugd" in de Gaf feldwarsstraat in de Maasstad, kort voor dat de groep per bus naar Delft zou ver trekken. De politie vond daar ook het „draai boek" voor het veroorzaken van ongere geldheden: het werpen van rookbommen, traangasbommen en vuurpijlen in en on der de tribunes en het gooien van knikkers voor de paarden. Bij de arrestanten, die in leeftijd varieer den van 16 tot 24 jaar, bevonden zich vijf meisjes. De meesten waren afkomstig uit Amsterdam en Rotterdam. De politie nam in het gebouw een groot aantal zware rookbommen, vuurpijlen en materialen voor het vervaardigen van de rookbommen in beslag. De jongelui zijn zaterdagavond laat al- I len op vrije voeten gesteld, nadat tegen hen proces-verbaal was opgemaakt. Volgens de politie staat het evenwel te bezien of termen aanwezig zijn voor een strafvervolging. Haar actie was preven tief en nu zal nagegaan moeten worden of de jongelui zich aan een strafbaar feit hebben schuldig gemaakt. Daarover moet de Rotterdamse officier van Justitie mr. S. J. van Hoeven beslissen. Volgens Het plan zouden om 9.15 uur zaterdagavond twee vuurpijlen worden af geschoten als teken dat de actie was begonnen. De jongelui hadden zich voor zien van plaatskaarten, die recht gaven op zitplaatsen in verschillende vakken van de Inbrekers betrapt Tijdens hun nachte lijke controle-ronde langs winkels en bedrijven hebben in Middelburg twee rechercheurs in de nacht van vrijdag op zaterdag op heterdaad een 19-jarige en een 15-jarige knaap betrapt. Via een achterdeur waren zij een muziekwinkel binnengedrongen. Meer eerstejaars in Tilburg Vierhon derdenvierennegentig eerstejaars heb ben zich op de eerste dag voor inschrij ving aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg aangemeld, een toeneming van meer dan 8 percent in vergelijking met vorig jaar. Toen was de inschrijving op de eerste dag 5 percent hoger ten op zichte van 1966. Diefstal uit caravans Zaterdagavond is ingebroken in twee caravans die na bij de Helenaveensevaart bij Helden stonden. Er werd voor 3000 aan goe deren uit de caravans ontvreemd. Brand in Baarn Bij een brand in een schoenenzaak in het centrum van Baarn is zondagmiddag ongeveer voor een halve ton schade aangericht. De brand vermoedelijk ontstaan door het om vallen van een brandende petroleum kachel verwoestte een groot deel van de voorraad alsmede een boven de win kel gelegen woning. Benoemingen Aan dr. J. A. P. van Hoof, gewoon hoogleraar aan de Katho lieke Universiteit van Nijmegen, is op dracht verleend om bedrijfssociologie te gaan doceren aan de Technische Hogeschool in Eindhoven. Dr. A. A. H. Kassenaar, die tot nu toe aan de Leid- se Universiteit onderricht gaf in de scheikunde van de stofwikkelingsziek- ten, gaat aan deze universiteit patho logische scheikunde doceren. Uit raam gevallen Zondagmorgen is een 31-jarige man uit Kerkrade op slag gedood toen hij uit een raam van de tweede etage van een woning aan de Schepenenstraat in Chèvremont-Kerk- rade viel. De man maakte een val van 7 meter. Overval Een gemaskerde man is za terdagavond een kruidenierswinkel in Katwijk binnengedrongen. Hij dwong het echtpaar, dat de zaak drijft, onder bedreiging met een pistool hem „veel geld" te geven. Met 175 ging hij er ▼andoor. Hij is nog voortvluchtig. (Van onze correspondent) DEN HAAG In Delft is zondagavond een 24-jarige vrachtrijder aangehouden, die ervan wordt verdacht zaterdagavond in de Grote Marktstraat in Den Haag met een vrachtauto een bromfiets te hebben aan gereden. Hierbij kwam de 16-jarige kinderver zorgster Hendrika Elisabeth van Latum die bij haar vader achterop de bromfiets zat, om het leven. De chauffeur van de vrachtwagen was na het ongeluk uitge stapt, maar daarna waarschijnlijk in paniek weggereden. Het ongeluk ge beurde toen de vrachtauto de brommer in haalde, daarbij wat naar rechts uitweek en het stuur van de bromfiets raakte. Het meisje kwam met haar hoofd onder de achterwielen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De vergadering van de partijraad van de P.v.d.A., die 21 sep tember zou plaatsvinden, is uitgesteld in verband met ernstige moeilijkheden tus sen hoofdbestuursleden die met Nieuw Links sympathiseren en de overige le- den van het hoofdbestuur. De grootste grief van Nieuw Links, is dat haar inzichten niet tot uitdrukking komen in de besluiten van het partijbe- stuura Vooral de Kamerleden in het P.v.d.A. bestuur, fractieleider drs. Den Uyl voorop, zijn het mikpunt van de cri tiek. Nieuw Links heeft nu enkele sug gesties gedaan om in de toestand veran dering te brengen. In een nota, opgesteld door de bestursleden prof. dr. G. Klein j en W. Polak, wordt onder meer voorge steld, dat de Tweede-Kamerleden van de P.v.d.A. evenals bij de P.S.P. het ge val is per jaar vijfduizend gulden van hun schadeloosstelling in de partijkas storten. Dit geld zou dan moeten wor den gebruikt als vergoeding voor hoofd bestuursleden. Op deze wijze zou het be stuurslidmaatschap in zekere zin een vol ledige dagtaak kunnen worden. Het over wicht van de Kamerleden in het bestuur over „amateurs" zou dan kunnen worden doorbroken. De aanhangers van Nieuw Links ver langen, dat deze nota in de komende partijraadsvergadering zal worden be sproken. tribunes. Zij zouden rook- en traangasbom men in en onder de tribunes gooien. Bui ten het taptoeterrein zouden volgens het plan 25 jongelui zoveel mogelijk straat jeugd moeten aansporen aan de onregel matigheden mee te doen. „De Socialistische Jeugd Rijnmond", onderdeel van een zeer linkse anti-mili taristische jongerenorganisatie, die in het hele land haar vertakkingen heeft, gaf na de politie-inval een persbericht uit, waarin zij de overheid ervan beticht dat haar brieven worden geopend en haar te lefoongesprekken worden afgeluisterd. „Zó zullen ze wel achter ons plan zijn geko men", meent de groep die naar alle waar schijnlijkheid over de situatie bij de tap toe in Delft inlichtingen heeft gekregen van jongeren die in militaire dienst zijn. Zo denkt men er althans bij de politie over. Op de vraag van de politie tijdens d« verhoren of de jongens en meisjes zich wel realiseerden wat er had kunnen ge beuren in zo'n opeengepakte massa van 7000 mensen, haalden de meeste jongelui de schouders op, maar volgens de politie beseften de leiders, die 22 en 23 jaar oud zijn, dat maar al te goed, „Zij zeg gen tegen geweld te zijn, maar nu zou den zij zichzelf er aan schuldig gemaakt hebben als er niet was ingegrepen", aldus de politie. ADVERTENTIE KAMERBREED MOTECHT P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM «i Ifrwt» -^s^^WVWVVWW^WWOWWW-WWWW >W'W^'vwWWWVVWWWWVWVVWVyWWvww Het KNMI deelt mee: In het vroegere concentratiekamp Dachau is zondagmiddag een monu ment ter nagedachtenis van nazi slachtoffers onthuld. Bij de plechtig- tigheid waren 25 landen, waaronder Nederland, vertegenwoordigd. Van de Nederlandse delegatie maakte ook prins Bernhard deel uit alsmede meer dan honderd Nederlandse ourl- gevangen en nabestaanden van in het kamp omgekomen gevangenen. Het monument is een bronzen sculp tuur van de jonge Slavische kunste naar Gild Nandor, wiens vader in Dachau is omgekomen. Het monu ment van 12 bij 7 meter toont de verstarde vormen van uitgeteerde slachtoffers. De plechtigheid werd verstoord door (volgens de politie) leden van de ADVERTENTIE Socialistische Studenten Federatie, de Socialistische Arbeidersjeugd en vroegere concentratiekampgevange nen. Toen de waarnemend president van de Duitse Bondsrepubliek, West- berlijns burgemeester Schütz, bij het kamp arriveerde, werd hij uitga do- ten. Verder werden er protesten ge roepen tegen de prins, de NATO en h P t imnprin Hem o Het -weer boven West-Europa werd in het weekeinde bepaald door een gebied met hoge barometerstanden boven .Scan dinavië en depressies boven het midden van de oceaan. In een oostelijke stroming in de hogere luchtlagen trok een storing uit Duitsland via het oosten en noord oosten van ons land naar de Noordzee. Daardoor viel in de oostelijke en noorde lijke provincies uit een zwaar bewolkte lucht tijdelijk regen en zaterdag bleef het kwik er bij 16 graden steken. In de ko mende 24 uur verandert er maar weinig in de luchtdrukverdeling. In de avond en nacht is opnieuw plaatselijk vorming van mist te verwachten. Deze trekt in de ochtend op waarna het bij een oostelijke wind zonnig en vrij warm weer zal wor den. Doqlstraat J9 - Haarlem - Tel 1iU2 WEERRAPPORTEN Maximum- *n minimum- temperaturen g 1 binnen- en buitenland 5 a B E- MUZIEK Grote of St. Bavokerk, dinsdag 10 sep tember 20 u.Orgelbespeling door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De Non", 18 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Bemin je naasts maar vergeet je vrouw niet", 18 j. Lido, 14. 19 en 21.15 u.: „Strijd zonder genade", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Het wonder van de liefde", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Zo gezegd, zo gedaan", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Leven om te leven", 18 j. Roxy, 14.30. 19 en 21.15 u.: „This crazy sexy world", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Wild op liefde", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 18de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Zaterdagavond 20 30 tot 22.30 u.: Extra openstelling van het met kaarsen verlichte museum (tot en met 7 september). Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur Teylers Museum (Spaarne 16): Zomer- tentoonstelling „Langs de waterkant". Tekeningen van de 17de-eeuwse Holland se kunstenaars. Bovendien permanente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve op maandag, van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. De Ark (Nieuw Heiligiand): Zomer- expositie. Dagelijks van 10 .,ot 20 uur. Galerie-t, (Bakenessergracht 67), 11-17 u.: Expositie werken van helendaagse in ternationale schilders. Zondag 14 tot 16 uur. Tot en met 15 september. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur Zaterdag van 9 tot 18 uur. DIVERSEN Dancing Palermo, dansen, dagelijks 20 tot 02.00 uur. Treslong (Hillegom), Diner Dansant, da gelijks. Hotel Bouwes (Zandvoort), dagelijks het Italiaanse dansorkest The Veneto's met internationaal artiestenprogramma. Hotel Esplanada (Zandvoort), dans- en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio, da gelijks 20 uur. Cabaret Dancing Caramella (Zandvoort) dagelijks 20 tot 02.00 uur: Dansen met The 5 Atomics. Strandhotel (Zandvoort), dagelijks dan sen. Linnaeushof (Bennebroek) Nederlands grootste speeltuin, Indianendorp, pony manege, spoortrein etc., dagelijks. MAANDAG 9 SEPTEMBER City Theater, 20 u.: „Slaven". DINSDAG 10 SEPTEMBER City Theater, 20 u.: „Slaven". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) 9 30 tot 12 u. en 14 tot 16.30 uur. MAANDAG 9 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „En eeuwig zingen de bossen" en „Winden waaien om de rotsen". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Gungala de maagd van de jungle". DINSDAG 10 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „En eeuwig zingen de bossen" „Winden waaien om de rotsen". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Gungala de maagd van de jungle". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie houtsneden van Herman Stam- meshaus en keramieken van Wilma Man- tje-Bakker; geopend van 9-18 u. Kennemer Oudheidkamer, huize „Scheybeeck", Velserweg 2. Geopend van 19.30-21.30 u.; voor groepen op aanvraag. Amsterdam De BiJt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder I wen te /lissingen Ypenburg -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Belgrado Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Grenoble Helsinki Innsbruck k.o,jenhagen i^sabon -#oeamo uonden Luvemburg Madrid vlalaga Ma llor ca vlnnehen Nice Usjo Par s Rome Blockholm //enen Zurich nno mist onbew. mist onbew. w.stil mist windstil windstil verand. ono windstil w.stil mist mist mist mist onbew. zw. bew. zw. bew. licht bew zw. bew. onbew. mist onbew. mist mist mist regenbui zw. oew. mist onbew. mist mist onbew. licht bew. onbew. onbew. mist onbew. licht bew. onbew. onbew. regenbui zw. bew. mist zzw nw w.stil w.stil w.stil ono o ono zw w.stil zzo w no wnw w.stil o no w.stil nw w.stil w.stil unw w.stil nno no z w.stil w.stil 20 20 21 20 22 19 21 19 20 20 11 26 26 22 25 25 23 22 20 22 19 24 25 32 25 22 21 33 27 29 20 26 25 23 26 26 25 21 10 9 10 10 10 12 10 12 10 10 12 20 15 15 13 12 12 13 9 9 9 11 13 18 10 13 12 14 16 15 11 18 13 11 15 16 12 10 0 0 0 0 0 0.3 0 0.3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0 0.1 0 0 16 1 0 DINSDAG 10 SEPTEMBER Zon op 6.06 uur; onder 19.07 uur. Maan op 20.05 uur; onder 10.12 uur. MAANSTAN OEN laatste kwartier 14 september 21.31 uur Nieuwe maan 22 september 12.08 uur Eerste Kwartier 29 seplember 8.07 uur HOOG EN LAAG WATER IN IJMUIDEN Maandag Hoog Laag water water 5.02 1.01 AM lUilbCM 17.22 13.13 1U1 uur en en DINSDAG 10 SEPTEMBER Marquette Theater, 20 u.: „Wat deed jij DINSDAG 10 SEPTEMBER Hoog water 5.35 uur en 17.55 Laag water 1.37 uur en 13.45 uur. uur uur. uur. nou in de oorlog, pappie?". Het hoog en laag water te zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2