VAN DAG TOT DAG Willy Brandt pleitte opnieuw voor Britten Bliksembezoek aan Parijs *n senoritas zonder flauwe kul. gewoon tabak. 100% tabak. Medische studenten in Parijs verzetten zich opnieuw Wie is Amerika's mooiste? r Weer Franse kernproef LONDEN BEZORGD OVER STEWARTS REIS HUWELIJK IN CRIMMICE SFEER commentaar op actuele zaken Een heilige zaak Pauselijke bood schap in ijzige stilte ontvangen Beeld van meidagen doemde weer op Toestand Salazar is stationair Hajek in Praag Humphrey begint zijn campagne Onderwijzers staken in New York Wreedheden van Portugezen in Mozambique Sjah van Iran gaat naar Sovjet-Unie ramm 3 van Hofnar 10 stuks f2f MAANDAG 9 SEPTEMBER 1968 De zondag in Essen besloten „Katho liekendag" heeft onmiskenbaar aan het licht gebracht dat de Duitse katholieken in grote meerderheid de inspiratie tot vernieuwing en verandering hebben aan vaard. Maar daardoor staat deze meerder heid met haar bisschoppen in de achter hoede tegenover het duidelijk ontstemde Rome. De pauselijke boodschap aan de „Ka tholiekendag" heeft in Essen een beleefde ontvangst genoten, maar er bleef geen enkele illusie over ten aanzien van het levensgrote misverstand dat tussen gelo vigen en Vaticaan op essentiële gronden bezig is uit te groeien. Het misverstand over de waarde van het persoonlijke ge weten in verhouding tot het kerkelijke leergezag. Misschien kan men niet eens van e^n misverstand spreken, omdat bei de partijen eigenlijk elkander zo ver schrikkelijk goed begrijpen. De Duitse katholieken en in het algemeen de vooruitstrevende rooms- katholieken over de gehele wereld zijn bezig zichzelf te ontworstelen aan de voogdij die hun persoonlijkheid en con sciëntieus onderscheidingsvermogen niet langer kunnen verdragen. De raadselach tige snelheid waarmee in onze tijd de persoonlijke verantwoordelijkheid voor eigen daden zich heeft weten te ontwik kelen tot een gewetensvolle onafhanke lijkheid, is door de kerk op een zó trage wijze gevolgd dat in Rome elke getuige nis van zelfstandig denken in geloofsza ken wordt beschouwd als een neiging tot onkerkelijkheid. In feite echter is de kerk nog nooit in haar geschiedenis zó duide lijk aan de dag getreden als een gemeen schap van mensen. Zij heeft voordien de gestalte gehad van hoogwaardigheidsbe kleders met een onbeperkt commando, terwijl dat haar werkelijke gestalte niet was. De gestalte van een wereldwijde gemeenschap van gelovigen, waarin denk beelden en overtuigingen tot kiemkracht komen die door het persoonlijke geweten zijn getoetst, is voor Rome echter blijk baar niet te aanvaarden. In de boodschap van de paus aan Essen wordt gezegd, dat de kerk niet kan tolereren „dat iedereen maar gelooft en denkt wat hem bevalt". Deze zinsnede, gelicht uit een overigens gematigd en voorzichtig gestelde aanmaning om het kerkelijke leergezag trouw te blijven, verraadt de absolute afwijzing van de maatstaf van het persoonlijke geweten. Zij stelt, dat God niet in waarheid werk zaam kan zijn in de geest van de afzon derlijke mens. Op dit punt ligt het mo derne, actuele gevaar van een fatale ver wijdering tussen gelovigen en Rome. Want ofschoon de kerk in haar gebe den voor ieder persoonlijk de genade des geloofs afsmeekt, wil zij tegelijk die ge nade aan haar eigen verouderd leergezag toetsen voordat zij haar wenst te erken nen. Het is alsof een gevecht is uitge broken tussen de kerk en de heilige geest om het bezit van de mens. Anders ge steld: de moderne katholiek is gekomen tot de ontdekking van een persoonlijke relatie, een „hot line", tussen hemzelf en de bovennatuur, zoals miljoenen buiten kerkelijken reeds door alle eeuwen heen heeft bewogen tot de verbreking van zijn banden met wereldlijke kerkorganisaties. De paus wil die „hot line" slechts erkennen, voor zover zij uitmondt in de „centrale post Rome". De paus strijdt tegen een ontwikkeling, die ook het wereldlijke gezag reeds vele kopzorgen heeft bereid. Wat in de maat schappij „democratisering" wordt ge noemd. is in feite een tot gelding komende persoonlijkheid in degenen die vroeger „onderdanen" heetten. In kerkelijk ver band gezien vecht de tot mondigheid ge komen gelovige niet om u i t de kerk te komen, maar om de gestalte van de kerk zodanig te veranderen dat hij er in zal blijven passen. Men behoeft geen profe tische gaven té bezitten om te beseffen dat een voortschrijdende ontwikkeling in deze richting de overwinning belooft aan de gelovigen, en niet aan de achterblij veride hoogwaardigheidsbekleders. „Ik zal met u zijn tot het einde der tijden" is niet een woord dat aan de hoogsten in rang is gegeven, maar aan de gelovigen. Zij vormen tenslotte de kerk, die een onzichtbare gemeenschap is onder de hoe de van haar onzichtbare Stichter. Er is geen twijfel aan dat de onder gelovige katholieken heersende vernieu- wingsdrag een gemeenschappelijke, mas sale inspiratie vormt, die ook niet-katho lieken bezielt en daardoor de oecumene op verrassende wijze bevordert. Ook dat laatste is een aanwijzing van mystieke aard, die de doorbraak tot een heilige zaak verheft. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) PARIJS Het bliksembezoek, dat de Westduitse minister van Buitenlandse Za ken, Willy Brandt, in het kader van het vriendschapsverdrag met Frankrijk zater dag in Parijs aan zijn ambtgenoot Michel Debré heeft gebracht, is voor hem een nieuwe aanleiding geweest weer eens een pleidooi te leveren voor het toetreden van Groot-Brittannië tot het Europa van de zes. Het zag er vanmorgen echter niet naar uit, dat voor Brandt's pogingen dit keer meer succes was weggelegd dan hij en zijn vier overige Europese collega-minis ters in het verleden in Parijs hebben ge oogst. De Westduitse bewindsman legde zijn Franse ambtgenoot uit dat de gebeurte nissen in Tsjecho-Slowakije een nieuw bewijs hebben geleverd voor de urgente noedzaak het front der Westeuropese lan den krachtige en breder te maken. In die zelfde geest heeft de Westduitse diploma tie trouwens ook een offensief in Washing ton geopend met het doel de Noordatlan- tische verdragsorganisatie te versterken. De Fransen echter blijven weigeren deze Katholiekendag in Essen ESSEN (DAP) Zondag is in Essen de 82ste „Duitse katholiekendag" beëin digd. Tijdens de vijf dagen durende bij eenkomsten is duidelijk geworden dat in de rooms-katholieke kerk van Duitsland grote weerstand bestaat tegen de jongste pauselijke encycliek „Humanae Vitae" over de geboortenregeling Hoe lijnrecht de partijen tegenover el kaar staan bleek uit een boodschap van paus Paulus, waarin deze de gelovigen aanspoort zich aan de leer van de kerk te onderwerpen. In zijn aan de katholie kendag in Essen gerichte boodschap oefent de paus critiek op diegenen, die tegenwoordig de vrijheid nemen om hun volstrekt persoonlijke ideeën naar voren te brengen met een gezag, dat zij blijk baar betwisten aan hem, die het als enige van God heeft ontvangen. Bij de voorlezing van de pauselijke vermaning kwam het niet tot door de or ganisatoren van de bijeenkomst gevrees de incidenten. De boodschap werd door de aanwezigen in ijzige stilte aangehoord. De leiding van de katholiekendag be sloot zaterdagavond tot veler verrassing, dat niet de bisschop van Essen Hengs- bach, de boodschap van de paus zou voor lezen, maar de voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, kardinaal Döpf- ner. Men wilde daarmee tot uitdrukking brengen dat alle Duitse bisschoppen ach ter de boodschap staan. De kardinaal zei dan ook: getuigen wij van onze on verbrekelijke trouw met en liefde voor de Heilige Vader, de opvolger van Petrus en voor de gehele katholieke kerk." consequenties uit de verscherping van de Russische politiek in Centraal-Europa te trekken. Vanmiddag zou op zijn perscon ferentie het Franse staatshoofd De Gaulle het Russische optreden in Tsjecho-Slowa kije, naar vanmorgen algemeen in Parijs werd verwacht, zeker ook aan zijn per soonlijke analyse onderwerpen. Maar uit niets is nog gebleken dat De Gaulle zich ook zal laten verleiden de ba kens van zijn Europese politiek ingrijpend te verzetten. Parijs is desnoods bereid met Londen zekere arrangementen voor een wat vlottere economische samenwerking te treffen, maar die arrangementen zullen in Franse ogen daarom voor Engeland de toegangspoort tot continentaal Europa nog geenszins automatisch kunnen openen. Dat is dan ook de koele strekking van het ant woord geweest, dat de Westduitse minister uit de mond van zijn collega De Bré heeft mogen vernemen. (Van onze correspondent) PARIJS. Zaterdag vertoonde de om geving van de medische faculteit in Pa rijs weer het beeld dat de Parijzenaars zich nog zo goed uit de mei-dagen herin neren. Het beeld van jongens en meisjes, die zich op matrassen en onder parasols op de trappen en trottoirs voor de univer siteitspoorten hadden genesteld en die ca tegorisch weigerden de drempel te over schrijden. INCASSO WEEKABONNEMENTEN Da incasso van het abonnementsgeld ieders week kost veel tijd en moeite, e aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 48 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor w Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE ATLANTIC CITY, (Reu ter). De achttienjarige Judith Ford, blond met blauwe ogen, is in Atlan tic City gekozen tot Ame rikaanse schoonheidsko ningin. Tegen de verkiezing was door een vrouwenvereni ging een protestactie aan gekondigd, die door de po litie werd verijdeld. Een symbolisch verbranden van bustehouders, waaraan 65 vrouwen wilden deelne men, ging niet door. Drie dames werden gearresteerd wegens wanordelijk ge drag nadat zij onder het zingen van een strijdlied de zaal waren binnenge gaan waarin de schoon heidswedstrijd werd ge houden. Enige uren later werd er een tweede Amerikaanse schoonheidskoningin geko zen, „miss Black America", uit elf zwarte mededing sters. Het is de negentien jarige Saundra Williams, studente in de sociologie in Philadelphia. Na haar ver kiezing zei zij dat de „zwarte schoonheid niet onderdoet voor die van de blanken vrouw" en ontzegde zij aan Judith Ford het recht uit naam van geheel Amerika op te treden. Saundra Williams werd gekozen op een schoon heidswedstrijd die door een neger-zakenman en een vereniging voor rassenin tegratie was georganiseerd. De elf deelneemsters ver tegenwoordigden „alle ty pen negerinnen". Tijdens de schoonheids wedstrijd werd ook een danswedstrijd voor Afri kaanse dansen gehouden. De muren waren ook weer beplakt, met affiches, die de studenten opwekten zich vooral niet te onderwerpen aan de examens waarvoor zij zaterdagmorgen waren opgeroepen. De examens hebben dan ook praktisch niet plaatsgevonden. Volgens het revolutionaire actie-comité der medische faculteit zou slechts tien percent van de kandidaten aan de op roep gehoor hebben gegeven. Het ministe rie van Onderwijs verzekerde echter dat bijna de helft van de studenten zich wel aan de examinatoren heeft gepresenteerd Die optimistische voorstelling van za ken van officiële zijde is, ofschoon de cijfers ernstig voor bestrijding vatbaar lijken, intussen niet geheel van grond ont bloot. De regering hoopt dan ook dat over het algemeen in heel Frankrijk de universitaire examens in de komende we ken normaal voortgang zullen vinden en dat een herhaling van de mei-gebeurte nissen te voorkomen zal zijn. Inderdaad was zaterdag de weigering van de medische studenten minder ge richt tegen het beginsel van de examens, dan wel tegen de methode die de rec tor had gevolgd ze op te roepen. De ge mengde commissie van professoren en studenten, die de minister van Onderwijs, Edgar Faure, in zijn hervormingsplan had voorzien, was door de rector voor de vaststelling van de datum niet geconso lideerd en het was, schijnt het, vooral wel tegen die nalatigheid dat het revolu tionaire actie-comité met haar boycot heeft geprotesteerd. Het protest, dat door de grote meerder heid der studenten gevolgd werd, blijft voor de minister van Onderwijs niette min een ernstig teken aan de wand. Want het blijkt nu dus al, dat de gemoederen in de Franse studentenwereld ook door de zomervakantie nog altijd niet tot rust zijn gekomen, zodat het minste incident de vonk weer bij het kruitvat zal kunnen brengen. PRAAG (AP) De Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken Hajek heeft zaterdagochtend zijn plaats op het ministerie weer ingenomen. Hij werd door zijn medewerkers zeer enthousiast ontvan gen. Hij wilde geen enkele verklaring af leggen. WASHINGTON (AP). Hubert Hump rey is zijn verkiezingscampagne begon nen met een aanval op zijn republikein se tegenkandidaat Richard Nixon die hij beschuldigde een campagne te voeren „welke hoofdzakelijk munt wil slaan uit vrees en spanningen in een groot deel van ons volk". Humphrey deed een beroep op hetgeen hij noemde „de grote gematigde meer derheid" van het land ofschoon hij zich stelde achter de wetgevende maatregelen om het terrorisme tegen te gaan. NEW YORK (Reuter) Het ziet er naar uit dat de opening van het schoolsei zoen in New York evenals vorig jaar zal worden uitgesteld. De plaatselijke bond van onderwijzend personeel, die 55.000 le den telt, stemde zondagavond met over weldigende meerderheid voor een staking uit solidariteit met negentien blanke col lega's, die door een experimentele door negers geleide schoolraad aan de dijk zijn gezet. De stakers zeggen dat de raad, optredend in de overwegend door negers bewoonde wijk Ocean Hills- Brownsville, daar het recht niet toe had Burgemeester Lindsay heeft verklaard, dat de scholen vandaag normaal open zullen gaan, maar dat er politie aanwe zig zal zijn om eventuele ongeregeldhe den de kop in te drukken. DAR-ES-SALAAM, TANZANIA (AP). Een commissie van de Verenigde Naties heeft onlangs getuigen gehoord die ver halen hebben verteld over afschuwelijke wreedheden door Portugese soldaten, die in noordelijk Mozambique tegen nationa listen vechten. De commissie stelt een onderzoek in naar de toestanden in de gevangenissen van de Portugese kolonie in Afrika. De 21-jarige vrijheidsstrijder Ambrosio Chissone, lid van de Frelimo, het bevrij dingsfront van Mozambique, vertelde de commissie in Dar-Es-Salaam te hebben gezien hoe Portugese soldaten zwangere vrouwen de buik opensneden en jonge mannen castreerden tijdens een razzia op guerrilla's in een dorpje in Mozambique. De Portugezen beloofden Chissone een Portugese minnares en een auto als hij de soldaten de plaats van een aantal kam pen van de vrijheidsstrijders zou verra den. Toen hij weigerde, werd hij hevig gemarteld. Een andere getuige, Malisau Hamsin, vertelde na zijn arrestatie te hebben ge zien dat Portugese soldaten in een mili tair kamp 25 gevangenen in een hut dre ven en levend verbrandden. Onder de gevangenen waren zeven vrouwen. TEHERAN (AP). De sjah van Iran en keizerin Farah zullen in september of oktober dit jaar een bezoek brengen aan de Sovjet-Unie, zo heeft het hof in Tehe ran bekendgemaakt. De juiste datum van het bezoek moet nog worden vastgesteld. De sjah is door premier Aleksej Kosy- gin uitgenodigd toen die in april Iran bezocht. De sjah is in juli 1956 en in juni 1965 in de Sovjet-Unie geweest. Premier Salazar LISSABON (AFP). De toestand van president Salazar van Portugal, is statio nair, zo is door de chirurg, die hem ge opereerd heeft, officieel meegedeeld. „Pas over zes dagen kunnen wij meer zeggen" Bij de operatie is een bloedprop uit de schedel van Salazar verwijderd. Op een persconferentie is meegedeeld dat premier Salazar leed aan een bloed stolsel in de schedel als gevolg van een val enkele dagen geleden. Hij viel van een ligstoel, die plotseling inzakte. Daar bij bezeerde hij zich aan de rechterslaap PARIJS. Frankrijk heeft zondag in zijn proefgebied in de Stille Oceaan op nieuw een kernproef verricht. De thermo- nucleaire explosie vond plaats boven de Tuamotu-archipel, ten zuidoosten van Ta hiti. De vorige proef met een Franse waterstofbom dateert van 24 augustus van dit jaar. De explosieve kracht stond toen gelijk aan die van twee miljoen ton TNT Die van zondag is niet bekendge maakt. De bom hing evenals de vorige maal aan een ballon en werd op onge veer zeshonderd meter hoogte tot ontplof fing gebracht. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Michael Stewart, is gis teren uit Londen naar Roemenië vertrok ken. De minister zal drie dagen in Boeka rest verblijven en onder andere besprekin gen voeren met president Ceausescoe en premier Maurer. In Londen werd zijn vertrek met lichte bezorgdheid gadegeslagen, nadat van Rus sische zijde felle critiek is geleverd op het bezoek van de minister aan Roemenië. Het Russische dagblad Pravda beschuldigde Londen er onder andere van tezamen met Bonn de koude oorlog weer op te rakelen, terwijl radio-Moskou zei dat de Britse re gering kennelijk weer bezig is zijn anti communistische stokpaardje te beklimmen. Moskou motiveerde deze aanval door het feit dat minister Stewart alleen naar Roe menië gaat. Aanvankelijk was hij van plan ook Hongarije en Bulgarije te bezoeken. Hij had echter van de reis naar deze twee lan den afgezien, omdat zij hadden deelgeno men aan de invasie in Tsjecho-Slowakije. Minister Stewart had zelf overwogen niet naar Roemenië te gaan, aangezien hij dit land niet in verlegenheid wilde brengen tegenover de Russen. De Roemeense rege ring had hem echter laten weten dat hij van harte welkom was en dat zij zijn be zoek beschouwde als een belangrijke steun in het huidige isolement. Stewart wacht een moeilijke taak in Roe menië. Aan de ene kant zou hij de Roeme nen kunnen verzekeren van de morele steun van het Westen in hun strijd om hun onafhankelijkheid, aan de andere kant zal bij zeker niet de Russen tegen zich in het harnas jagen. In Londen heeft men daartoe laten uitlekken dat de Engelsen in de Tsjechische invasie geen reden zien de Navo te versterken. „Deze invasie door Rusland wordt door ons alleen gezien als een actie tegen Tsje. eho-Slowakije, en niet tegen het Navo blok", aldus woordvoerders in Londen. Ook liet men in Londen gisteren duide lijk merken dat de Britten de Tsjechische crisis weliswaar een grote stap terug acht ten in de ontspanning tuss enhet oostelijk en westelijk blok, maar dat zij er op reke nen weldra weer een stap vooruit te kun nen doen. De Oostenrijker Karl Talash en zijn Tsjechoslowaakse bruid steken de Dubcekstraat over na de huwelijks sluiting, terwijl de tanks staan opge steld. Het huwelijk was vastgesteld op 21 augustus, maar moest enkele weken worden uitgesteld, omdat dc bezetters van het Warschaupact Tsjecho-Slowakije binnentrokken. Griekenland. Alle twintig personen, die betrokken waren bij de aanslag op de Griekse premier, Papadopoelos, vorige maand, zijn gearresteerd en hebben een bekentenis afgelegd. De politie heeft do cumenten gevonden, waaruit bleek, dat zij van plan waren, als de aanslag ge slaagd was, in Athene bommen tot ont ploffing te brengen, teneinde paniek en verwarring te veroorzaken. Vliegongeluk. Een particulier vliegtuig is zaterdag in de mist tegen een negenhon derd meter hoge heuvel in Noord-Wales gevlogen. De vier inzittenden zijn om gekomen. Harttransplantatie. Professor Christaan Barnard, die in december vorig jaar de eerste menselijke harttransplantatie verrichtte, heeft zaterdag zijn derde hartoverplanting uitgevoerd. De ontvan ger is de 52-jarige Pieter Johannes Smith, een voormalige mijnwerker en politieagent. De donor is een 32-jarige Afrikaanse vrouw die aan een hersen bloeding is overleden. Guatemala. „King-King", één van de drie guerrilleros, die verdacht worden van de moord op ambassadeur John Gordon Mein van de Verenigde Staten, is zater dag gedood door politiemannen naar wie hij een granaat wilde werpen. Vrijheidsstrijder. Haroen al Rasjid, alias Firdaus, voor de tweede wereldoorlog verzetsstrijder tegen het Nederlandse bewind, is in Djakarta in de ouderdom van 75 jaar overleden. Haroen werd destijds door de Nederlandse autoritei ten twee maal verbannen naar het kamp voor politieke gevangenen in Boven-Di- goel. Hij werd bekend door zijn anti- Nederlandse artikelen in het dagblad Adil in Soerabaja. West-Oost. Drie van de vier Westduitsers wier mening werd gevraagd, hebben ge zegd dat zij voor nauwe betrekkingen tussen Oost en West-Duitsland zijn, on danks de bezetting van Tsjecho-Slowa kije. Aldus blijkt uit een enquête van radio Vrij Berlijn. Overleden. Een van de twee mannen, die acht dagen geleden nieuwe nieren kre gen in het methodistische ziekenhuis in Houston, is zondag overleden. Het was William C. Kaiser uit Odessa in Texas. Djilas. Milovan Djilas, de omstreden Joe goslavische schrijver, die eens werd genoemd als mogelijke opvolger van president Tito, heeft zondag verklaard dat hij weldra zal vertrekken voor een langdurig bezoek aan de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3