VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND i Admiraal van Kinsbergen-groep vierde zilveren jubileum Gouden Jacobstaf voor hopman R. F. de Mink an 1 KR f m Automobilist zwaar gewond Afdeling Heemskerk St. Eloy bestaat veertig jaar Volkstuinders toonden hun produkten Jubileumconcert van koor ,Zang en Vriendschap w Druk bezochte receptie Wijnavond in De Meerpaal PADVINDERS ROND KAMPVUUR Middag- en avondfeest Zuiger „Ardea" via IJmuiden naar Amsterdam h m MAANDAG 9 SEPTEMBER 1968 f5 V Velsen-IJ muiden Velsen-Noord Romika SPORT MODE 't SPORTHUIS is* f P. Zwaanswijk (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Zondagavond werd de Vel- sense politie er tegen middernacht door een voorbijganger op attent gemaakt dat hij op de Amsterdamseweg, Ier hoogte van de afbuiging naar de Velsertunnel, een ge kantelde personenauto had aangetroffen, waarvan de zwaargewonde bestuurder on geveer vijftien meter verder in de berm lag. Uit de gevonden sporen meende de politie te kunnen afleiden dat de bestuur der hier vermoedelijk te snel heeft gere den, zodat zijn wagen bij het ingaan van de bocht in een slip geraakt is, daarbij een lantaarnpaal raakte en vervolgens enige malen kantelde. De bestuurder, een 35-jarige inwoner van Amstelveen, is ern stig gewond naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. Zijn auto is totaal vernield. xxx30000000oooonoooooocxxxxx)oociooooociooooc)oooo<xxxx)000oar WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE (Van een onzer medewerkers) HEEMSKERK. De R-K. Nederland se metaalbewerkersbond „St. Eloy" af deling Heemskerk nam zaterdagmiddag als het ware bezit van restaurant „De Jansheren", dat nagenoeg geheel bezet was door de bondsvrienden die in groten getale naar de receptie waren geko men welke daar werd gegeven ter gele genheid van het veertigjarig bestaan van hun afdeling. Er heerste een ongedwongen feest stemming in „De Jansheren" en veel oude bekenden konden er hun vroegere vrienden weer eens ontmoeten en herin neringen uit het verleden ophalen. Een van die oude bekenden was bijvoorbeeld de vroegere voorzitter van St. Eloy, de heer E. Hulshof, die voor deze gelegen heid helemaal uit Hellevoetsluis was ge komen. Velen waren ook gekomen om het woord tot de jubilerende afdeling te rich ten, en het is bijna een wonder te noemen dat ondanks een lange rij sprekers de receptie geen moment uit de hand dreig- ADVERTENTIE verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak MAANDAG 9 SEPTEMBER Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden, 9-12 u.: Bejaardensociëteit. Ruïne van Brederode, Santpoort, 20-22 u. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20.45 u.: Bibliotheek en voorlich tingscentrum van de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek Plein 1945, geopend van 19-21.30 u.; filiaal (en r.-k. bibliotheek) Wüstelaan (gebouw Spaarnberg), Santpoort-Noord: 19 tot 21.30 uur. R.-k openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 u.; Uitleenpost IJmuiden-West, parochie zaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 19 tot 21 uur. DINSDAG 10 SEPTEMBER Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden, 9-12 u.: Bejaardensociëteit. Ruïne van Brederode, Santpoort, 9-18 en 20-22 uur. Raadhuis, Plein 1945, te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. openbare bibliotheek en leeszaal, Plein 1945, IJmuiden: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.30 uur. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. Stichting huish. en gezinsvoorlichting, spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550- 10715 Federatie Bejaardenzorg Velsen, sociaal advies voor bejaarden. Spreekuren: IJmui den e.o.: 9-10 u. in het gebouw Cultureel Centurm, Moerbergplantsoen 22 te IJmui den, benedenzaal 3, tel. 02550-15010. Vel sen-Noord: 11-12 u. in de gemeentelijke vergaderzaal in de Smidt van Gelderstraat 5 te Velsen-Noord, tel. 02510-25550. Sant poort: 15-16 u. in het gebouw Cusa. Hoofd straat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Ver der volgens afspraak, secretariaat: Hoofd straat 117 te Santpoort, tel. 02560-8014. DINSDAG 10 SEPTEMBER Handenarbeidcentrum, Schulpweg, 20 u.: modelbouwclub Kennemer Staten, de te lopen en precies op de vastgestelde tijd kon worden beëindigd. De verant woordelijke man voor het gladde verloop an deze receptie was de heer H. Boeree, die op geestige wijze de sprekers aankon digde. De heer Brussel, die de rij van spre kers opende, sprak namens het Centraal bestuur uit Utrecht een felicitatie uit. Hij liet er geen twijfel over bestaan dat men in Utrecht grote waardering heeft voor de afdeling Heemskerk: „Juist af delingen als u zorgen voor de huidige ge stalte van de bond, die als een der groot ste van het NKV geldt". Hij memoreer de dat de veertig jaar dat „St. Eloy" in Heemskerk bestaat 'n tijdperk van storm achtige ontwikkelingen overspant, die van de huidige werknemer een mens heb ben gemaakt, di eniet alleen een goede materiële positie heeft, doch ook in maatschappelijke zin grote vooruitgang heeft geboekt. Hij noemde de menswaar digheid het belangrijkste resultaat dat de vakbeweging tot nu toe heeft bereikt: het geen hij een reden noemde om trots te zijn en dankbaar jegens degenen die als pioniers het bondswerk zijn begonnen. Ook burgemeester H. Nielen richtte de schijnwerper op de pioniers die in een vooral voor hun bedrijfstak, zo moeilijke tijd in Heemskerk, waar destijds de agra rische bevolking superieur was, op moe dige wijze met hun werk waren begon nen. De burgemeester noemde hen een kleine groep die groot werk had verricht en vooral de sociale status van de mens had verhoogd. Hij sprak de wens uit dat de bond in de komende decennia een thuis zal zijn voor al degenen die zich in de metaalsector willen organiseren. Oprichter Jan Castien, die op deze re ceptie niet zonder reden met trots over zijn" bond vertelde, deed een boekje open over de eerste jaren dat St. Eloy in Heemskerk bestond. De afdeling werd opgericht met zeven personen, in plaats van de vereiste negen, en dat de animo voor het organiseren in die dagen nog niet bijster groot was blijkt wel uit het feit dat het enkele jaren duurde voordat er een aantal van elf „hokvaste" bonds leden bestond. Het was ook in die tijd niet eenvoudig de mensen tot vergade ren te bewegen, doch de vindingrijkheid van het bestuur vond daar wel een oplos sing voor: men besloot aan elke vergade ring een verloting met fraaie prijzen te verbinden en zie: zo ging het wel. De heer Castien denkt nog met gepaste eer bied aan zijn makkers van die tijd, die dag en nacht voor de goede zaak gevoch ten hebben en die pas na de oorlog een grotere toeloop tot de bond zagen komen Tot burgemeester Nielen richtte hij ook nog enkele woorden van dankbaarheid voor de belangstelling die deze altijd voor de vakbeweging heeft getoond. Hij eindig de zijn toespraak met de woorden: „Ik hoop dat hij Heemskerk houdt, en ik sta direct achter hem!" De heer Reis, die namens de afdeling in Beverwijk het woord nam, getuigde van de goede verstandhouding, die er on danks de dreigende samenvoeging van de drie IJmondgemeenten, tussen de af delingen van St. Eloy daar bestaat: „Al moet ik als geboren Heemskerker natuur lijk wel zeggen: „Handen af!" Het is ondoenlijk om allen die "hun ge lukwensen aanboden hier met name te noemen, daarvoor was de toeloop groot. Er waren vertegenwoordigers van NVV, NKV, van de afedelingen Uit geest en Beverwijk, van het districtsbe stuur, kortom te veel om hier te noemen Zij allen deden de stapel met gesloten couverts groeien en zorgden dat het res taurant De Jansheren één grote bloemen zee werd. Het was een receptie zoals er maar weinig zijn, met een levendigheid en geestdrift die alleen maar onder ech te vrienden kan worden bereikt. Voorzitter A. Gouweleeuw dankte na afloop allen en betuigde zijn spijt dat zijn vader bij dit feestelijk samenzijn ver stek had moeten laten gaan. Hij beëin digde de middag met de woorden: Zet uw schouders er onder, opdat wij het bondswerk nog groter maken voor ons en onze kinderen!". BEVERWIJK De volkstuinders ver eniging Beverwijk heeft tijdens het weekeinde haar traditionele tentoonstel ling van bloemen en fruit gehouden in t gebouw „de Snip" aan de Geysendorf- ferstraat. Er stonden ook nu weer een keur van produkten opgesteld, alle door de le den bijeengebracht uit de eigen volkstui nen. Het geheel was opgesteld door de heer G. van der Wel, de jury bestond uit de heren, P. Paschier, G. van Egmond en P. J. den Haan. Er waren drie rubrieken. De-prijzen werden als volgt behaald: Gro te dahlia's, 1. G. Rumping, 2. W. Douma, 3. M. Kuiper. Kleine dahlia's: 1. J. Pronk, 2. J. van Baar, 3. B. van Goor. Groenten en Fruit: 1. Gebr. Schoo, 2. M. Hoek, 3. J. van Baar. Dan was er ook nog een vrije inzending. Hier waren de resultaten: 1 Gebr. Schoo, 2. N. van den Bos, 3. H Pennigen. De tentoonstelling werd druk bezocht. Veel bekijks hadden de inzen dingen van de aquariumvereniging „Ken nemerland" en de voilièrevereniging „Vo gelvreugd". VELSEN NOORD. Sedert vijftien jaar geleden bijna de r.k. Instuif Velsen Noord in het gymnastieklokaal aan de Van Langeveldtstraat haar deuren voor de jeugd opende om op deze wijze een bijdrage te leveren aan gezonde en ook gewilde ontspanning. Deze ontspannings avonden zijn in de loop der jaren uitge groeid tot een welkome afwisseling van de gewone werkweken, een enkel jaar konden deze avonden worden gehouden in De Meerpaal, het toenmaals nog door het kerkbestuur van de St. Jozefparochie beheerde parochiehuis. De belangstelling voor dit werk werd dermate groot, dat nog weer later moest worden uitgezien naar een grotere zaal op het moment, dat deze instuif de naam r.k. Interparochiële Instuif Velsen-Noord-Beverwijk ging he ten en openstond voor leden uit geheel Kennemerland van Haarlem tot Alkmaar, de Zaanstreek en omgeving. Eens per maand werd de ontspanningsavond in Beverwijk gehouden. Met de opening van de derde lustrum viering, die officieel in januari 1969 wordt gehouden, is het actieve bestuur weer geheel teruggevallen op clubhuis De Meerpaal" aan de Banjaertstraat te Velsen-Noord. Dit heeft weliswaar tot gevolg gehad, dat het aantal leden min der, maar de gezelligheid groter werd door de onderlinge verhoudingen. Dit bleek zondagavond, nadat de heer G. Foekema, voorzitter, vele oude be kenden in het nieuwe seizoen kon be groeten voor de grote wijnavond. Hij maakte de leden attent op het bijzondere programma voor de komende maanden met een verscheidenheid van goede bands als medewerkers. Het grote feest in ja nuari wordt goed voorbereid en nu reeds werden meer bands voor de medewerkring aangekondigd. Dit feest wordt in het Kennemer Theater te Beverwijk gehou den. De heer Foekema was er van over tuigd, dat in de loop der jaren is gebleken dat de Instuif in een grote behoefte heeft kunnen voorzien. Vooral de „midwinter avonden" als het jaarlijkse carnaval zul len opnieuw de hoogtepunten worden. ADVERTENTIE Quick - Puma Adidas Marktpleingalerij Telefoon 16613 Kennemerlaan 94 - Telefoon 14071 BEVERWIJK De Admiraal van Kins- bergen-groep heeft zaterdagmiddag en -avond op waardige wijze haar 25-jarig padvindersbestaan herdacht met een reünie van oud-leden en een geslaagde feestavond rond een echt kampvuur. 's Middags kwamen de deelnemers naar het padvindersterrein in het nog resteren de bosgedeelte van landgoed Westerhout. (Van een onzer medewerkers) HEEMSKERK. Welpen, verkenners en gidsen stonden zaterdagmiddag aange treden op de grasmat voor de „Blokhut" Florisheem, in gezelschap van ouders, vrienden en bekenden. De reden voor de ze bijeenkomst lag in het feit dat de Flo- ris V-groep dit jaar het tweede lustrum viert; hetgeen voor de leden welkome aanleiding was om hun groepsleider te huldigen die zich gedurende de tien jaren, die de groep nu jong is, op zeer bijzondere wijze voor de jeugd verdienstelijk heeft gemaakt. Hopman R. F. de Mink stond bij deze samenkomst dan ook in het middelpunt van de belangstelling, terwijl daarbij ook zijn echtgenote niet werd vergeten. Dis trictscommissaris, hopman P. H. L. Nieu- wenhuijsen noemde de Graaf Floris V- groep een voorbeeld voor het gehele district, en constateerde dat zij na een enthousiaste start is uitgegroeid tot een bloeiende groep, hetgeen niet in de laat ste plaats te danken is aan het bezielende werk van hopman De Mink. Als blijk van waardering voor zijn goede werk kreeg de laatste uit handen van hopman Nieu- wenhuijsen de gouden Jacobsstaf uitge reikt, waarop het karakteristieke drie werf ,;Hiep - hoi" weerklonk. De heer J. Aberkrom vertegenwoordig de de oudercommissie en de Stichting tot behartiging van de belangen van de Graaf Floris V-groep. Hij zwaaide de hop man lof toe in dichtvorm. Dat de heer De Mink ook bij de ouders van de padvinders een grote sympathie verworven heeft, blijkt wel uit de laatste regels van zijn gedicht: „Tot slot nog dit R. F. de Mink, jij IJMUIDEN. Na de drijvende zand ontziltingsinstallatie „Aquila", die sinds vorige week woensdag in IJmuiden ligt, kwam zaterdag de bakkenzuiger „Ardea op doorreis naar Amsterdam, hier aan. De zuiger krijgt tot taak de door de „Aquila" geladen duwbakken te ledigen en het zoutloze zand naar de werkter reinen in Amsterdam te persen. De „Ar dea" is gebouwd op de werf Smit Kinder dijk en werd naar IJmuiden gesleept door de Simson en Stentor van Wijsmul Ier. De zuiger is 55 meter lang en 14 me ter breed. klein van stuk, van daden flink, voor tien jaar kreeg je een gouden staf, wij sme ken: maak de kwarteeuw af!" Een fraai boekwerk over Kennemerland was het geschenk dat hopman De Mink van hem kreeg. Mevrouw De Mink kreeg een fraai bloemstukje aangeboden van een welp je, terwijl ook de gidsen onder leiding van mevrouw Sanders uiting van hun waardering voor de hopman gaven. Hopman De Mink had dit alles zeker niet verwacht, hij was er dan ook bij zonder van onder de indruk, zodat zijn ontroering hem zelfs het spreken belette; doch woorden hadden zijn dankbaarheid jegens de groep zeker niet beter tot uit drukking kunnen brengen, en dan: pad vinders zijn nu eenmaal mensen van wei nig woorden en begrijpen elkaar al door een enkel gebaar. Het speet de Graaf Floris V-groep ove rigens bijzonder dat burgemeester H. Nielen wegens 'al te drukke werkzaam heden verstek moest laten gaan. De Graaf Floris V-groep koestert een grote sympa thie voor de burgemeester, die altijd een grote steun voor haar is geweest. Hier waren vanzelfsprekend ook de huidige leden van de jubilerende groep. Na een kort welkomstwoord van hopman G. Pee- len heeft de districtscommissaris voor het gewest Noord-Holland, hopman Nieuwen- huis, de jubilerende groep de gelukwensen aangeboden, er op wijzende, dat juist in de beginperiode de moeilijkheden groot waren, maar door toen door te zetten kon deze mijlpaal nu bereikt worden. Het dis trict bood als geschenk een nieuwe bijl aan. De heer R. Kooiman feliciteerde de jubilerende groep ook, hij had de laatste jaren tezamen met zijn vrouw de EHBO- iessen hier mogen geven. Na dit korte officiële gedeelte maakte men een wandeling over het terrein en werden oude herinneringen opgehaald. Om even zes uur luidde de etensbel en werd een broodmaaltijd, uit het vuistje, gehou den. Het was al donker toen de genodigden en oud-leden in grote getale naar het kampvuur kwamen. Hier onderstreepte drs. L. A. Pennock met een driewerf „hoera" de dank, welke de leiding toekwam. Me vrouw Van der Graaf bracht een op rijm gestelde hulde voor de gehele groep. Zij deed dit als oud-penningmeesteres van de afdeling en bood een schilderstukje aan van een der eerste troepenhuizen. De voorzitter van de groepscommissie, rr. Montauban-Van Swijndrecht heeft ge wezen op de broederschapsgedachte van de padvinders, die door de loop der jaren nog aanwezig is, hoewel ook de padvinders zich uitstekend aan de moderner tijden kunnen aanpassen. Het kampvuur was inmiddels aangesto ken en de ceremonie van de opening werd verricht. De avond werd door de jeugd zelf verzorgd, waarbij men medewerking had van de drumband van de padvinders- groep uit IJmuiden. Omstreeks half elf kwam het einde van deze geslaagde jubi leumherdenking. 99J (Van onze muziekrecensent) BEVERWIJK. Het Beverwijks Ge mengd Zangkoor „Zang en Vriendschap" dat op 26 januari 1948 werd opgericht, heeft zijn twintigjarig bestaan herdacht met een jubileum-concert, dat zaterdag avond in de Dr. Prinsenhal te Heemskerk gegeven werd. THIJS KRAMER, de dirigent van het koor, had voor deze gelegenheid een pro gramma samengesteld, dat naast de be kende Sinfonia in Bes voor orkest van Johann Christian Bach en Mozarts „Mis- sa in C" (K.V. 317), ook „Krönungs-mes- se" genoemd, twee werken bevatte, die slechts zelden ten gehore worden ge bracht, met name: een Huwelijkscanta te van de negentiende eeuwse Zweedse componist Franz Berwald en de „Inno delle nazioni' '(Hymne der natiën) van Giuseppe Verdi. Beide composities zijn gelegenheidswerken. De cantate werd ge schreven in 1823 voor het huwelijk van prins Oscar van Zweden met prinses Jo sephine van Leuchtenberg, de hymne, die in 1862 werd gecomponeerd, accentueer de de bedoeling van de wereldtentoonstel- v. .V ling, die in die tijd te Londen werd gehou den. Het werk, eigenlijk een symfonische cantate, verheerlijkt de vredesgedachte, de vrijheid en de verbondenheid der vol ken. In de finale van de hymne zijn drie volksliederen opgenomen: het „God save the king" (toen: „our queen"), de Mar seillaise en het „Canto degli Italiani", waarvan de molodieën knap en pompeus met elkaar verweven zijn. Verdi verloochent zich in dit werk als opera-componist allerminst. Zijn „opera- taal" diende nu een ander doel. „Zang en Vriendschap" had aan de uitvoering een bijzonder dankbare taak. Het koor zong geestdriftig en met sonore, impone rende klank. Mede door het karakter van de muziek en het aandeel van de tenor hierin, werd met deze hymne wel het hoogtepunt van de avond verkregen en een feestelijk slot, bij uitstek passend voor een jubileumconcert. Men mag het koor en zijn dirigent dank baar zijn, dat zij de cantate van Berwald tot uitvoering hebben gebracht. Wel is waar is dit werk zeker niet d e beste, meest representatieve compositie van Berwald. Hij heeft heel wat belangrijker muziek geschreven! Maar met deze uit voering is de aandacht weer eens op de te lang veronachtzaamde componist ge vestigd. De vertolking verliep wat stroef door een te grote nadruk op het metrum en te weinig aandacht voor ritmische sou plesse en lenige dynamische nuancerin gen. Voor een eerste uitvoering kon men toch spreken van een verdienstelijke pres tatie. Met Mozarts „Krönungsmesse" kerke lijke gebruiksmuziek aangepast aan de smaak van de tijdgenoten van de compo nist, stond het koor merkbaar op ver trouwder voet. Wat meer echte muzikale spanning was niet kwaad geweest. Als ge heel werd het werk prijzenswaardig ge zongen. Van de medewerkende solisten, de so praan Joyce Stroom, de alt Martha Zand vliet, de tenor Chris van Woerkom en de bas Henk Smit, spande de tenor met hel dere, positieve zang d e kroon. De s o- praan en de alt zongen verdienstelijk. De bas werden minder kansen geboden om zich te laten gelden. De ensembles wa ren niet steeds even hecht van eenheid. Het begeleidende orkest was het Noord hollands Philharmonisch Orkest, dat met toewijding en betrouwbaar zijn medewer king verleende. Een aantrekkelijke inleiding van het concert werd de verzorgde uitvoering van Bachs' sinfonia onder leiding van Thijs Kramer.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5