STUDENTEN CRITIEK IS GOEDDEELS GEGROND" gemakkelij k te vinden H. J. Mulder had in 1936 al televisie NU BOUWT HIJ COMPUTERS VOOR TUINBOUWBEDRIJVEN Als hobby: Telexen via radio met schepen Vergane glorie in gasmuseum Dat vind ik zó snoezig van Gulf, die gratis zegeltjes. Prof. mr. Belinfcitite, de nieuwe rector-magnificus van de Amsterdamse universiteit: Verbeteringen zijn niet gemakkelijk te realiseren Driedimensionale postzegels Lida on the rocks p - p DINSDAG 10 SEPTEMBER 1968 13 ■WÊ Studentenkamers Kort nieuws Raamsingel 42 (bij brug Houtplein) - Haarlem - tel.: 15549. Onderzoek Uit rijdende auto Kick Aktie Televisie in... 1936 Nu telex per radio Romantiekoch nee - - - AMSTERDAM „De critiek op de verouderde onderwijsmethodiek is goeddeels gegrond, zij het dat bij de stormachtige groei van het aantal stu denten verbeteringen niet gemakke lijk en niet snel kunnen worden aan gebracht. Ik geloof niet in verhalen over een kleine minderheid van agi tatoren. De ideeën leven in een gro tere kring. Zolang deze niet bijtijds worden onderkend, zal onbehagen bij de studenten een reëel gegeven blij ven". Dat zegt de nieuwe rectormagnificus van de Amsterdamse universiteit, prof A. D. Belinfante, die met ingang van 16 september de start van het nieuwe aca demische jaar zijn taak begint. Hi, heeft de leiding van de universiteit over genomen van mr. J. van der Hoeven, die deze functie vier jaar heeft vervuld. Hoewel prof. Belinfante, tot nu toe hoogleraar aan de faculteit der rechtsge leerdheid van deze universiteit, zijn nieu we functie met enthousiasme aanvaardt, is hij zich bewust van het feit, dat in een tijd, waarin de gehele problematiek van het wetenschappelijk onderwijs in beroe ring is, hij een bepaald niet gemakkelijke taak krijgt. Immers, tijdens de ambtsperiode van zijn voorganger is het wetenschappelijk onderwijs, en in het bijzonder ook de Amsterdamse universiteit, in een stroom versnelling geraakt, waarin voor een juis te oplossing van de vele problemen moei lijk een houvast is te vinden. Zoals de afgetreden rectormagnificus het uitdrukt „Er zijn zoveel veranderingen en tegen strijdige eisen, dat het in deze omstandig heden ondoenlijk is een nauwkeurig ant woord te geven op de vraag welke koers zal worden gevaren." Bepaald hoopvol is prof. Belinfante, die zelf enige tijd voorzitter is geweest van de stichting Studentenhuisvesting, over de kamerontwikkeling. De diverse projecten, die thans onder handen worden genomen, geven volgens hem aanleiding tot gerin gere bezorgdheid. Eén van de problemen waarmee de Amsterdamse universiteit kampt, is haar huisvesting. De huisvesting in de binnen stad heeft volgens prof. Belinfante slechts zin, als de groei van het aantal studenten kan worden stopgezet. Er zou dan een tweede universiteit bijvoorbeeld in zuide lijk Flevoland kunnen worden gebouwd „Het gevaar hierbij is echter", aldus de rectormagnificus, „dat deze tegen die tijd vooral in de b-faculteiten voor een groot Prof. mr. A. D. Belinfante, die thans 56 jaar is, is voor een tijdvak van drie jaar met ingang van het studiejaar 1968-'69 benoemd tot rector-magnificus van de Amsterdamse universiteit. Voor het grote publiek kreeg de hoogleraar in de rechtswetenschappen bekendheid toen hij in 1964 optrad als president van de VARA-televisierechtbank. In datzelfde jaar maakte hij een reis met twee juristen uit Zweden en India naar Panama om een onderzoek in te stellen naar het vlagincident dat oor zaak was van de breuk tussen Panama en de Verenigde Staten. Hij zei toen bij zijn terugkeer dat in de streek van het Panamezen aan de dag legden. In 1958 heerste, en dat de Amerikanen dikwijls gevoelens van superioriteit tegen de Panamezen aan de dag legden. In 1968 kreeg hij opdracht tot het ontwerpen van een herziening van de wegenver- keerswetgeving. In 1966 pleitte hij in enkele opstellen voor een gekozen burgemeester, het volksreferendum, de juryrechtspraak en afschaffing van het veto tegen wets ontwerpen die door Kamerleden in plaats van door de regering zijn inge diend (initiatiefontwerpen). genover het idee van een kritische univer siteit, zolang deze op redelijke wijze wordt aangepakt en niet overdreven. Hij meent dat men de weerstand van de stu denten tegen het huidige wetenschappelij ke stelsel niet moet onderschatten. Verduistering van f 14.000. De Rotter damse politie heeft een 40-jarige auto mobielverkoper gearresteeerd die ervan wordt verdacht de afgelopen twee maanden ongeveer 14.000 te hebben verduisterd ten nadele van een Rotter dams automobielbedrijf. ADVERTENTIE Omstreeks de eeuwwisseling was dit het nieuwste op het gebied van gas verlichting. Deze enorme lamp met vier gaskousjes, degelijk door glas beschermd, hangt nu in het Riis- wijkse gasmuseum. De bescherming van de kousjes was nodig omdat die bij een flinke stoot of trilling in een hoopje poeder veranderen. f'voor mensen, die van sfeervol wonen houden. Kom spoedig eens gezellig rondneuzen op de drie verdiepingen romantiek in ons mooie grachten huis aan de Raamsingel 42.Ukunt er dikwijls/uw wagen kwijt.Gaat irmet de bus dan stapt u hij de Tempeliersstraat uit. Wij heten u welkom. TEWPEUERSsm'J CiA3THU*SSlHG£L totóTHVOVEBr wonen deel van de docenten en de studenten aan trekkelijker wordt en de universiteit in Amsterdam gaat leeglopen." Hij vindt een universiteit, die geheel I buiten de stad is opgetrokken, een reëel alternatief als de verbindingen met Am sterdam goed zijn. Anders is deze oplos sing onaanvaardbaar, aldus prof. Belin-1 fante. Overigens ziet de erfenis, die de nieuwe rectormagnificus van zijn voorganger heeft meegekregen er ondanks de zwaarte ervan niet triest uit. Op de diverse fron ten wordt er aan de problematiek van het wetenschappelijk instituut gewerkt. visiekijkers in Deventer, Den Haag en Eindhoven werd er precies verteld wat I de heer Mulder vetoond had." Sterker nog: de heer Mulder ontving I zelfs een rapport van een onderwijzer in Praag. Weliswaar was de ontvangst zeer slecht, maar hij had toch iets kunnen waarnemen. Voor de toenmalige verslag gever was dat kennelijk niet opzienba rend. Hij zette boven zijn berichtje: „Te levisie zal niet zo populair worden als de radio". een fotocel opgevangen, een paar hon derdduizendmaal elektronisch versterkt en tenslotte via een zender van 50 Watt de ether ingestuurd. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Vele honderden bezoe-1 kers van de onlangs in Den Haag gehou-11 den tuinbouwbeurs Wehate hebben geïn teresseerd staan kijken bij de stand van I Televisiekijken in de jaren dertig bete' Het Centrum voor Onderwijsresearch I de "vllE1^°; ATch*r deze naam ging de kende turen naar een schermpje van drie 1 radio-hobbyist J. G. Mulder schuil die bij vijf centimeter in een stikdonker ver met zijn vindingen de Nederlandse tuin- heeft al een begin gemaakt met het on derzoek naar de mogelijkheden tot ver betering van de opleidingsmethodiek. In samenwerking met andere universiteiten in Nederland worden diverse technieken beproefd. In september zal een werkgroep worden ingesteld voor de bestudering van de ,be stuursvorm van de universiteit. Omdat het onderzoek lange tijd kan duren is het vol gens de nieuwe rector magnificus noodza- der een grote dienst heeft bewezen. Op de expositie toonde hij het nieuwste, in .huisvlijt" vervaardigde pordukt van zijn vernuft: een grijze kast vol knopjes en lichtjes, een apparaat dat de tuinders heel wat werk uit handen neemt. ,Met die belangstelling was het zo'n dikke vijf jaar geleden nog wel even an ders", zegt de nu 62-jarige heeft Mulder, trek. Achter dat schermpje een snel rond- zoevende schijf met gaatjes. Bij de uit zending ging het nog primitiever. De op te nemen persoon of voorstelling bevond zich op een pijnlijk nauwkeurig vastge stelde plaats voor de „camera" waarin een wentelend spiegelrad een fel lichtpunt je over de op te nemen persoon of voor stelling heen en weer deed schieten. Ook in deze „studio" was het pikdonker. Al kelijk dat er een interim-oplossing wordt als hij terugdenkt aan de tijd toen er nog I het licht kwam van dat kleine lichtpunt- I 1 1 11I i r, Drt t*T/\rt*»lrrinlni m rt rt n tiTrtvrl /Iaay» gevonden binnen de grenzen van de wet ten voor het wetenschappelijk onderwijs en de bestuurlijke bepalingen van de universiteit van Amsterdam. Evenals in september zullen de curato ren op grond van de reeds uitgebrachte rapporten zich beraden over de situering en ruimtelijke ordening van de universi teit. Daarbij zal nog geen definitieve be slissing vallen, omdat naar aanleiding van het advies de goedkeuring van het rijk moet worden afgewacht. Prof. Belinfante staat sympathiek te- ADVERTENTIE Elke keer als ik tn'n tank volgooi krijg ik zo'n leuk zegeltje. En die jongens van Gulf zijn echt niet krenterig. Want 't is niet zomaar een zegeltje. Welnee, f 2,50 is-ie ■waard. Zo heb ik die gezellige rubberboot tenminste vlot bij elkaar. Maar er zijn nog een heleboel andere dolle arti- keltjes.Dus dat wordt wel weer flink naar de Gulf pomp rijden. Anders red ik 't niet. nauwelijks een markt was voor zijn appa ratuur. „Mijn eerste stand op een agra rische beurs werd beschouwd als een soort vermakelijkheid; Bij het zien van grijze apparaten dachten die tuinders eerder aan aardstralenkastjes dan aan een se rieus produkt." Toch had de heer Mulder tuinbouwend Nederland toen al iets bijzonders te bie den: een installatie welke de tuinder het tijdrovende, arbeidsintensieve besproeien van de kasplanten uit handen nam. Pas toen de achterdocht na talrijke lezingen en aanschouwelijke demonstraties enigs zins was weggenomen, begonnen de tuin ders zijn automatische beregeningsinstal- latie te kopen. Door een druk op een knop werd de hele aanplant volgens een voor af ingesteld schema besproeid. Dat bete kende het einde van jarenlang rondzeulen met honderden meters slangen en het ver knoeien van vele kubieke meters water. Het oorspronkelijke apparaat is intussen aanmerkelijk verbeterd. „Ik had het nieuwe model juist voor de Wehate klaar" zegt de heer Mulder. Ten bewijze van het feit dat hij de tuinders inmiddels wel heett overtuigd, noemt hij een paar getallen. „Op die beurs hebben we al 35 nieuwe computers verkocht! Dat zegt wel iets als je weet dat zo'n apparaat toch nog bijna drieduizend gulden kost. De tuinders kopen nu graag, met heel wat meer vertrouwen dan in de beginpe riode, toen de heer Mulder na een wande ling door de kassen van zijn Leidschen damse buurman hoofdschuddend naar huis terugkeerde en in zijn werkkamer aan het knutselen sloeg. „Die buurman zei destijds dat ik mijn irfstallatie wel in zijn kassen mocht aanleggen, maar dan op mijn eigen kosten. Dat heb ik gedaan. Die kassen waren later een prachtig de monstratie-object. Ik verkoop nu installa ties voor 200 hectare in Roemenië en Bulgarijë." De eerste installatie voor de kassen I van buurman ontstond thuis in de met elektronische apparatuur volgepropte werkkamer van de heer Mulder en in de I machinefabriek van zijn nv Elmeco. Elek tronica had toen al voor hem weinig ge heimen. Want J. G. Mulder kreeg reeds I jaren vóór de oorlog als een van de eerste I radio-amateurs in Nederland van de minister toestemming voor het uitzenden van televisiebeelden. Over die J. G. Mulder schreef een I I krant in mei 1936: „In den afgeloopen nacht van 12-1 uur heeft het experimen- teele radiozendstation PAOJF van den I heer J. G. Mulder te Vooi-burg opnieuw met succes televisiezendproeven gehou-1 den. En werkelijk, door een drietal tele- je. De weerkaatsing daarvan werd door Lida on the rocks. De Italiaanse actrice Lida Biondi koelt wat af op het strand bij Venetië waar zij het filmfestival heeft bijgewoond. Me juffrouw Bioni speelt in de Italiaan se film „Vuur". Radio-pionier J. G. Mulder was toen evenmin als nu bevreesd om iets nieuws aan te pakken. Hij haalde een paar maan den na zijn eerste proefuitzending het hu zarenstukje uit om in een rijdende auto televisie-uitzendingen van zijn eigen stu dio te ontvangen. Dat was in een tijd dat een radio-ontvangst in een auto als een gevaarlijke nieuwigheid werd beschouwd De verslaggevers berichtten hun lezers op 28 juni 1938 koeltjes: „Op een gegeven ogenblik konden wij in dezen rijdenden auto zien en hooren wat er in de studio gebeurde nadat we die verlaten hadden Wel bemerkten wij dat de beeld-ontvangst tussen de huizen rijdende, minder scherp was dan bij den open weg. Jammer, dat wij niet via een autozender ons konden doen horen en zien in de studio. Maar zoo ver komt het nog wel". De tweede wereldoorlog verhinderde dat het althans voor de heer Mulder „zoo ver" kwam. Wel werd de amateur t.v.-apparatuur wat gestroomlijnder na vervanging van de onrustige Nipkowschijf door de hedendaagse beeldbuis, maar na die vijf bezettingsjaren was er wel wat anders te doen dan spelen met toen in eens sterk verouderde apparaten. De firma Elmeco moest weer op de been geholpen worden. Zij was in de jaren dertig door de heer Mulder opge richt als fabriek van radio-onderdelen. „Er moest in die naam iets met „elek trisch" en „mechanisch" in tot uitdruk king komen. De „co" staat er nu voor computer. Een paar jaar geleden kreeg de heer Mulder weer een zendvergunning en be gaf hij zich evenals in de dertig jaren op ongebaand terrein. Met een voormalige omgebouwde scheepszender van het uit de vaart genomen fregat „Kortenear". die de heer Mulder ergens voor een prikje op de kop tikte, experimenteert hij nu met telexverkeer via radio. Wat ik nu hier doe met mijn telex is eigenlijk veel ingewikkelder dan wat we vóór de oorlog met televisie prutsten", zegt hij. „Ik heb geregeld verbinding met telexende amateurs aan de overkant van de oceaan". Zit er in dat koele, weinig persoonlijke telexverkeer over radio nu ook nog wat van de ouderwetse romantiek? Och", zegt de Leidschendamse hobby ist-industrieel, „het is maar wat je ro mantiek noemt. Een paar dagen geleden had ik nog een uitstekend contact met de radio-officier van een Amerikaans ma rine-hospitaalschip bij Vietnam in de Zuidchinese zee. Die man zat uit liefheb berij wat op de amateurbanden te zoeken en ontving mijn antwoord op zijn oproep. Hij vertelde wat over zijn schip en zijn werk. Ik kreeg dat hier keurig uitgetypt op de telexrol. Dat is erg boeiend. Maar die moderne techniek romantisch? Och DETROIT, Michigan (AP) Het kleine Aziatische land Bhoutan heeft een primeur gebracht in de internationale filatelie: 's werelds enige driedimensionale postze gels. Het zijn veelkleurige voorstellingen van Amerikaanse astronauten die door de ruimte zweven. De inzending van Bhoutan behoort tot ongeveer een miljoen postze gels, die op de 74ste jaarvergadering van de vereniging van Amerikaanse postzegel verzamelaars in Detroit zijn tentoonge steld.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13