„Activiteiten van mensen achter mijn rug hebben me er niet toe aangezet" COACH ROB KERKHOVEN VERTREKT BIJ DE K.N.Z.B. UEFA HOUDT HET BEEN STIJF Ron Clarke ongewenst bij Amerikaanse ploeg QKKER geveld door services van ASHE Haarlemmer dwong Amerikaan tot zijn sterkste spel in een schitterende finale Moeilijkheden rond TV van de Olympische Spelen Wolfshohl fietst weer Van Driel (KNKB) onderscheiden iff Prijzengeld Merckx leider in Catalonië De Noorlander naar Mexico Samenwerking Blokkeer-AM V J SPASSKI VERSLOEG KORTSJNOI Belgische atleet wegens doping geschorst Bobby Charlton tekende voor acht jaar 1 IP I i i DINSDAG SEPTEMBER 1968 Meer dan zwemmen Grandioos Zesdaagse van Londen S - ly (Van een onzer verslaggevers) ZEIST Nog voor het begin van de Olympische Spelen heeft zwemcoach Rob Kerkhoven zijn beslissing genomen. Hij verlengt zijn contract met de KNZB, dat in december afloopt, niet. Geen enkel succes, hoe groot ook, zal hem nog van gedachten kunnen doen veranderen. Met ingang van december, indien het noodza kelijk mocht blijken te zijn een maandje later, zal hij in dienst treden van de ge meente Den Bosch, waar hem een functie wacht bij de afdeling lichamelijke opvoe ding en sport. Rob Kerkhoven zal zich voornamelijk gaan bezighouden met acti viteiten buiten schoolverband. Zijn nieu we taken liggen voornamelijk op het organisatorische vlak, al betekent dat niet dat hij eventueel aan bepaalde ini tiatieven niet zelf leiding zal geven. Overigens betekent dit opzeggen voor de zwembond een groot probleem. Wie moet er opvolger worden? De benoeming van Rob Kerkhoven was indertijd geen moeilijkheid. Hij was in de bond „opge groeid", kende alle problemen en had er door zijn werk in verschillende kringen veel vrienden gemaakt. Het ziet er niet naar uit dat eenzelfde figuur binnen de eigen gelederen kan worden gevonden. De kans bestaat dus dat de KNZB op nieuw een buitenlander zal aantrekken. Kerkhoven is bij het nemen van zijn beslissing uiteraard niet over één nacht ijs gegaan. Om verschillende redenen meende hij echter niet langer met zijn huidige werk te kunnen voortgaan. „Een voortzetting van het werk in de KNZB is eigenlijk niet meer mogelijk. Althans niet op dezelfde basis. Er is uitgehaald wat mogelijk is.. De basis van de opbouw kan niet worden veranderd. Een stilstand zal dan wellicht volgen en dan wordt het werken te moeilijk. Bovendien mis ik in de clubs te veel. De professionele aan pak, die vereist-is om het zwemmen ver der uit te bouwen". „Begrijp me goed. Ik heb een heilig respect voor de clubmensen, maar het zijn goede amateurs. Wat vroeger onze grote kracht was, dat dreigt nu onze zwakte te worden. Andere redenen die meetelden bij het nemen van mijn be sluit waren het feit dat ik eigenlijk iets wil gaan doen dat meer is dan alleen maar zwemmen. Je moet er op de juiste tijd afstand van weten te nemen. Anders krijg je het gevoel van een soort onvrede met jezelf. Ook mijn gezin en de baan die ik kon krijgen speelden een grote rol". Toch was de beslissing niet eenvoudig. „Als er soms mensen mochten zijn die denken dat zij mij met hun activiteiten achter mijn rug om uitgevoerd, hebben weggekregen, dan vergissen zij zich deer lijk Dat heeft geen enkele invloed uitge oefend. Integendeel, als ik aan die ge beurtenissen terugdenk dan zou ik het eerder als een uitdaging hebben be schouwd en zijn gebleven". Natuurlijk geeft de scheidende coach zijn mening hoe de verdere opbouw van de KNZB zou moeten zijn. „De club moet profcoaches in dienst nemen, mensen die een goede opleiding hebben gekregen. Helaas worden die momenteel alleen nog door het CIOS afgeleverd. De zwembond moet de zaken voorts grootser aanpakken Eén man kan alles niet nalopen. Er zou den assistenten moeten komen". Een full time-coach gaat heen en al heeft de tien jarige periode bij de KNZB deze 31-jarige zwemtrainer dan niet alles gebracht wat hij graag zou willen, toch kijkt hij met blijdschap terug op alle gebeurtenissen. „Ik vergeet bijvoorbeeld nooit de Europe se kampioenschappen in Utrecht, toen wij goud haalden op de vier maal 100 meter wisselslag dames en die „meiden" mij na afloop de extra gouden medaille om de nek kwamen hangen". het accent op de kadervorming, de man ook die als assistent van Carlisle (van 1962 tot 1964) de zwemsters en zwem mers op Tokio voorbereidde en vervol gens de macht zelf in handen kreeg, die man gaat weg. „Het is een plezierige periode geweest. „Ook die recordpoging van onze jon gens op de viermaal tweehonderd om zich alsnog te kwalificeren voor Mexico was grandioos. Dat was sport van de bo venste plank. Zij zwommen niet uit ran cune maar alleen om aan te tonen dat zij goed genoeg waren". In verband daar mee: „het vervelendste in mijn periode van bondscoach was de afwijzing van die zelfde ploeg voor Mexico. Ik wist dat die jongens goed genoeg waren". Het einde van het „tijdperk-Kerkho ven" nadert. De man die al ver voor 1960 bezig was als part-timer zijn aandacht aan het KNZB-werk te schenken. De man die via baantjes als assistent van Frans Kuiper (de leider van het waterpolo- team), als oefenmeester van het jeugd- team, als voorlichtingsfunctionaris met Rob Kerkhoven Er was een unieke wijze van samenwer king met de bondofficials. Daardoor kon er altijd van een oprechte kritiek worden gesproken. Er was ruimte voor een open gedachtenwisseling. Uniek voor mij was voorts de oriëntatiemogelijkheid. In Amerika, Canada en ook tijdens de twee Olympische Spelen heb ik veelvuldige en veelzijdige contacten gekregen en heb daar verkregen gegevens kunnen gebrui ken". „Misschien zult u denken: al die in spanningen hebben wellicht niet datgene opgeleverd wat iedereen graag zou wil len of verwacht had. Maar vergeet niet en dat heb ik in 1964 al beweerd dat wij het in Nederland van incidentele successen moeten hebben. Van mensen die pure talenten zijn. De achterstand op Amerika zal steeds groter worden. Ook voor de Oosteuropese landen. Dat kan ge woonweg niet anders. De mensen daar liggen met hun age-group-swimming- systeem gewoon jaren voor en zullen die voorsprong nooit laten schieten". „Nu dat age-group-swimming toch ter sprake is gekomen: Ik ben blij aan de totstandkoming ervan in Nederland te hebben mogen meewerken. Gebleken is nu al dat het juist was daarmede een begin te maken. Ik moet zeggen we zijn toch nog op de goede weg". LONDEN Peter Post en de Belg Pa trick Sercu hebben de leiding veroverd in de zesdaagse van Londen. Het Neder lands-Belgische duo kwam aan de leiding na de eerste van een serie van vijf pre miesprints, die door Sercu werd gewon nen. ZURICH. Het bestuur van de Euro pese Voetbal-Unie (UEFA) heeft besloten de protesten van Rusland, Polen. Honga rije. Oost-Duitsland en Frankrijk tegen de gewijzigde loting voor de Europa-Cup toernooien naast zich neer te leggen. Maandag is in Zürich het besluit geno men, dat de splitsing in een Oost- en een Westeuropese groep blijft gehandhaafd. De UEFA ging daartoe op 30 augustus over, omdat gevreesd werd, dat na de inval van de landen van het Warschau pact in Tsjecho-Slowakije, diverse West europese ploegen zouden weigeren tegen elftallen uit Oost-Europa uit te komen. PARIJS De Duitse wielrenner Rolf Wolfshohl, die zondag tijdens de wegwed strijd Bordeaux-Parijs ten val kwam en na aankomst in Parijs uitgeput in elkaar zakte, is gistermiddag uit het ziekenhuis, waar hij ter observatie was opgenomen, ontslagen. Wolfshohl heeft geen nadelige gevolgen ondervonden v an de valpartij. Hij besloot zelfs dezelfde avond nog in een wielerwedstrijd te Blois te starten. ROTTERDAM Jack van Driel, die ruim dertig jaar deel heeft uitgemaakt van het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Korfbal Bond. de laatste tijd als vice-voorzitter, is bij zijn afscheid als hoofdbestuurslid tijdens de jaarlijkse alge mene vergadering van de bond onder scheidén met de orde van Oranje Nassau. De daarbij behorende versierselen wer den hem uitgereikt door de heer J. Nieu- wenhuyzen Kruseman, hoofd van de afde ling lichamelijke vorming en sport van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk. Met de zeventigjarige heer van Driel trad eveneens de heer K. Roggen uit het hoofdbestuur. Beiden wer den tot erelid van de KNKB benoemd. SOUTH LAKE TAHOE Ron Clar ke, wereldrecordhouder op onder meer de vijf- en tienduizend meter, is als „ongewenste vreemdeling" van de at letiekbaan van het Amerikaanse South Lake Tahoe weggestuurd. De Austra liër die had gehoopt zich samen met de Amerikaanse lange-afstandlopers in deze op bijna 2.300 meter hoogte gele gen Californische plaats voor de Olym pische Spelen in Mexico te kunnen voorbereiden, kreeg van de coach van de Amerikaanse herenatletiekploeg, Patyon Jordan, te horen dat buitenlan ders niet van de baan van het Echo stadion gebruik konden maken. Een teleurgestelde Clarke vertelde later dat hij van tevoren bericht had gestuurd van zijn komst en had aan genomen, dat alles in orde was omdat hij niets van een eventuele weigering had vernomen. Een andere Amerikaan se coach. Bill Bowerman, probeerde de „ban" in de avond nog wat af te zwak ken door te verklaren dat Clarke wel van de baan gebruik kon maken als de Amerikaanse atleten niet aanwezig wa ren. Het ietwat bittere commentaar van Clarke op deze verklaring: „wel, misschien dat ik dan onder lunchtijd en om twaalf uur 's nachts toch nog enke le minuutjes zal kunnen trainen". Op de eerste dag van de selectiewed strijden van de Olympische Ameri kaanse herenatletiekploeg zijn enige goede prestaties geleverd. Zo bleven in het Echostadion alle elf geselecteerde 100-meterlopers beneden de kwalifica- tiegrens van 10,5 seconde en bereikten alle zeven kogelstoters de 17.68 meter- grens, die recht geeft op een plaats in de finale. Van de sprinters was wereldrecord houder Charlie Greene de snelste. Hij werd in de tweede serie eerste in de tijd van 10,1 seconde vóór Jimmy Hi- nes, die dezelfde tijd liet noteren. In de eerste kwalificatieloop kwamen Ron- nie Ray Smith en Mel Pender in 10.2 over de eindstreep. Bij de kogelstoters haalden bijna alle deelnemers in hun eerste poging de kwalificatiegrens. Al leen Carl Wallin moest het nog een keer overdoen voordat hij de 17.68 haal de. Jimmy Hines. Charlie Greene en Ronnie Ray Smith, de drie atleten die in juni te Sacramento het werelrecord op de 100 meter op 9,9 seconden brach ten, lieten later allen 10,0 sec afdruk ken. Charlie Greene won de eerste se rie voor Ronny Ray Smith, Willie Tur ner en Bill Hurd (de laatste twee kwa men tot 10,1 sec). Jim Hines doorbrak het finishlint in de tweede serie als eerste voor Mel Pender en Clyde Glos- son (beiden 10,1). JUDO. Het nationale judoteam van Tsjechoslowakije zal zondag in Den Haag de strijd aanbinden met ploegen van Zuid en Noord-Holland en Zuid-Nederland. 4Ê» Heren: Tom Okker 14.000 dollars; Ken Rosewall 9.000; Pancho Gonzales 4.250; Cliff Drysdale 4.250; John New- combe 4.250; Dennis Ralston 4.250; Rod Laver 2.650; Roy Emerson 2.650. Dames: Virginia Wade 6.000 dollars; Billie Jean King 3.000; Ann Haydon Jones 1.500; Maria Bueno 1.500; Marga ret Smith Courtl.000; Rosemary Ca sals 1.000; Frangoise Durr 1.000. (Van onze TV-medewerker) HILVERSUM. Niemand kan garan deren, aldus een NTS-woordvoerder. dat de televisiekijker straks, te beginnen op zaterdag 12 oktober, getuige zal kunnen zijn van het Olympische wedstrijd-pro gramma. Er zijn twee onzekere factoren. Het is de NTS namelijk gebleken dat de leiding van de Olympische Spelen in Mexico niet de indruk heeft gemaakt alle wedstrij den op de aangekondigde tijden te verwe zenlijken. Bij proef opnamen liep bijvoor beeld een atletiekwedstrijd zes uur ach ter op het schema. Verder is er onzekerheid of de satel liet die men voor het overseinen naar Europa broodnodig heeft, op 18 septem ber beslist de ruimte in zal worden ge bracht. Als die satelliet verstek laat gaan zal de NTS voor bijna onoverkomelijke moeilijkheden komen te staan. In elk geval moet men dan wel met vertraging van beeldoverbrenging rekening houden. Intussen is men doende voorzieningen te treffen om die vertraging tot een rede lijk minimum te reduceren. Men stelt zich voor zo nu en dan tot het middernach telijk uur of nog later, men moet immers met het tijdverschil tussen Mexico en Europa rekening houden, uit te zenden, 's Ochtends tussen 7.30 en 9 uur worden de hoogtepunten in elk geval herhaald en ook tussen 18.15 en 18.50 uur zal een her haling komen. Van de 65 zenduren gewijd aan de Olym pische Spelen, zal een groot deel in kleur zijn. FOREST HILLS Tom Okker heeft het in de finale van de open Ame rikaanse tenniskampioenschappen niet gered. De Haarlemmer moest na een slopend en schitterend gevecht, dat onderbroken moest worden om de spelers even gelegenheid te geven op adem te komen, buigen voor het ge weld van de Amerikaanse marineofficier Arthur Ashe en dan vooral voor de geweldige serviceslagen van de eerste neger, die de internationale titel van zijn land veroverde. Het volgepakte stadion heeft de adembenemende strijd tussen de twee tennistitanen, die twee uur en drie kwartier duurde, vol overgave gevolgd. Ashe won tenslotte met 14-12, 5-7, 6-3, 3-6, 6-3. Het was de zesde overwinning van de Amerikaan op Okker in de zeven par tyen, die hij tot nu toe tegen de Haarlemmer speelde. Okker moest dus, natuurlijk wel wat teleurgesteld, zonder de na Wimbledon belangrijkste titel van de baan. Hij heeft echter zijn naam voor altijd tussen 's werelds grootste tennissers geplaatst. Zijn prestaties in Forest Hills hebben hem een uitgelezen uitgangspunt gegeven voor onderhandelingen met de zich om hem verdringende profgroepen. Morgen vertrekt hij naar Los Angeles om met de leiders van één van de prof groeperingen te onderhandelen. Beslis singen neemt hij nog niet. Dat doet hij pas na overleg met zijn „ad\iseurs in Nederland. Een zege in Forest Hills had voor Ok ker een bekroning kunnen worden van een zeer succesvol seizoen, waarin hij kampioen van Zuid-Afrika werd, de Ita liaanse titel veroverde en daarnaast een grote serie andere toernooien won. Eén troost had de 24-jarige Nederlandse kam pioen: financieel leed hij geen schade. Omdat Arthur Ashe, aangekondigd als Amerikaanse amateurkampioen, geen toestemming van zijn bond kreeg voor geld te spelen, won Okker de hoofdprijs: f 50.000. Het koele, berekende spel van de ster ke Amerikaan was Okker te machtig. De als vijfde geplaatste Amerikaan sloeg 32 aces, waarvan 15 in de lange eerste set. Ashe zelf had tienmaal geen verweer te gen de services van de Nederlander, die achtste stond op de plaatsingsranglijst. De beide rivalen zorgden voor een boeiend duel waarin de kansen wisselden, set. Bij de stand 30-40 op Okkers service miste de Nederlander juist een lob van zijn tegenstander. der juist een lob van zijn tegenstander. Even schenen er in de zevende game nog mogelijkheden voor de Nederlandse kampioen. Drie verraderlijke spinnende services van Ashe maakten, dat Okker slechts heel kort hoop kon hebben op een gunstiger resultaat Ashe, die in zes van de zevenmaal dat hij Okker eerder ontmoette, zegevierde, bracht de eerste set na 62 minuten op zijn naam, na in de twintigste van de 26 games twee setpoints te hebben gehad. Okker kwam terug in de tweede set. Hij was onvermoeibaar en bracht de in top vorm spelende Amerikaan vele malen in de service van zijn tegenstander op en even later de set. Een sterke backhand lob in de zesde game opende voor Ashe de weg naar winst in de derde set. Okker vocht verbeten door. Zijn ground strokes hielden een groot gevaar in en brachten de Nederlander opnieuw naast de Amerikaan. De overmacht was echter te groot. De vijfde set was voor Ashe, die een van de beste wedstrijden uit zijn loopbaan speelde. Bij de plechtigheden na afloop zei Ashe dat dit zijn gelukkigste ogenblik was. „Het heeft lang geduurd", zei hij, „en nu hoop ik dat iedereen achter ons zal staan als we naar Australië gaan om de Davis Cup terug te brengen". Okker die een reactiesnelheid heeft zo als die maar zelden is te zien, met een bliksemsnelle reflex, had moeite om recht voor zich uit te kijken toen hij van de baan kwam. „Hoe kan je nu tennis spelen als je de bal niet ziet", zei hij bij wijze van lof voor het geweldige spel van Ashe. „De ballen van Ashe gaan zo vlug aan je voor bij dat je geen tijd hebt om ze te raken" zei hij. De vader van Ashe zei: „Toen Arthur klein was mocht hij niet op de banen spelen in Richmond, zelfs niet op de pu blieke banen, omdat hij een neger was. Maar nu is iedereen vol lof voor hem" Na haar min of meer verrassende ne derlaag in het damesenkelspel heeft Bil lie Jean King ook in de eindstrijd van het damesdubbel van de open Ameri kaanse tenniskampioenschappen in Forest Hills met een nederlaag genoegen moeten nemen. Samen met haar landgenote Ro semary Casals verloor de Amerikaanse professional in drie sets (4-6, 9-7. 8-6) van de geregisteerde speelsters Marga- reth Smith-Court (Australië) en Maria TARREGA De tweede etappe van de ronde van Catalonië is gewonnen door de Belg Eddy Merckx, die de leiding in het algemeen klassement veroverde. Hij reed de 187 kilometer van Vilafortuny naar Tarrega in vijf uur, negen minuten en vijf seconden. Tweede werd Felice Gi- mondi in dezelfde tijd en derde de Ita liaan Ferreti op een seconde van de win naar. De uitslag van de tweede etappe luidt: 1. Merckx (Belg.) 5.09.05; 2. Gimondi (It.) z.t.; 3. Ferreti (It.) 5.09.06; 4. Ocana (Sp.) 5.09.07; 5. Julio Galera (Sp.) 5.10.27; 9. ex aequo onder anderen Cees Haast (Ned.) en Arie den Hartog (Ned.) 5.18.27. Algemeen klassement: 1. Merckx 9.52.28; 2. Gimondi z.t.; 3. Ferreti 9.52.29; 4. Oca na 9.52.30; 5. Galera (Sp.) 9.53.50; 43. Haast 10.01.52; 45. Den Hartog z.t. DEN HAAG. Het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité heeft be sloten de tienkamper Ed de Noorlander af te vaardigen naar de Olympische Spelen in Mexico. Bij deze beslissing heeft de sterk stijgende prestatiecurve van de Rotterdammer de doorslag gege ven. De kandidaten Fred van Herpen, Rein van den Heuvel, Ciska Jansen en Anneke de Bruin werden afgewezen. DEN HAAG. Ter verdere stimule ring van het topvolleybal in Nederland hebben de besturen van de verenigingen Blokkeer en AMVJ-RC tot nauwe samen werking besloten. In het kader van deze overeenkomst zal door beide ploegen on der meer op 26, 27 en 28 december een toernooi worden georganiseerd, met deel neming van Oosteuropese topploegen. Er zal zowel in Den Haag als in Amsterdam worden gespeeld. MOSKOU Boris Spasski ,de Russisch® schaakgrootmeester, heeft maandag in Kiev de tweede partij voor de finale van het kandidatentoernooi tegen zijn landge noot Viktor Kortsjnoi in winst omgezet. Spassky heeft nu met 1/a-1 /i de leiding. D® partij duurde vijf uur. BRUSSEL De Belgische atleet Jo seph Rombaux is maandag door de Bel gische atletiekbond voor het leven ge schorst wegens het gebruik van stimule rende middelen. Rombaux, een marathonloper, was de dominerende figuur in de nationale mara thonkampioenschappen in Tessenderloo op 8 augustus. De vijf eersten zijn toen onderzocht op stimulerende midde len waarbij volgens de bond bleek, dat Rombaux stimulerende middelen had ge bruikt en de andere vier niet. vurni spclcliue rvillCl lis-dciu veie Uiaicii lil x^v.. uuuui moeilijkheden. In de elfde game eiste hij Esther Bueno (Brazilië). LONDEN. Bobby Charlton heeft een contract voor acht jaar bij Manchester United getekend. Het houdt in dat Charl ton zal spelen tot hij 39 jaar oud is.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19