Sneltrein ramt vrachtauto op beveiligde overweg Zeeuwse lijn door botsing geblokkeerd Partijraad PvdA toch op 21 september 100 GILDEN Amerikaanse deserteurs wilden zelf terug Agenda voor Haarlem en de IJmond Premier moest bakzeil halen op 28 mei en „Groep van 18" weer bijeen If I Chauffeur dood, t reinreizigers gewond Ai Lichte nekkramp in Roermond Brandend houtwol stak schuur aan Flinke meningsverschillen Minister beantwoordt vragen Geen politieke achtergrond Kans op onweer i« DINSDAG 10 SEPTEMBER 1968 p MM Na verzet vakbonden (Vervolg van pagina 1) Russische ambassadeur terug in Den Haag Auto van dronken man op overweg Prinses Beatrix maakt het uitstekend Groep van 18' PSP Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. i§ n !s ëx Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Heemskerk De resten van de vrachtauto na de botsing bij Rilland Bath. De be stuurder kwam om het leven. De voorgeschiedenis van deze loonbe- •lissing is voor het kabinet De Jong zeer dramatisch geweest. Op 21 mei stuurde de regering de Tweede Kamer een nota waarin werd voorgesteld de lonen voor een half jaar te bevriezen. Alle con tracten zouden namelijk met een half jaar worden verlengd, zodat nieuwe CAOs zes maanden later in werking zouden treden. De regering vond dat con tante loonsverhogingen plus arbeidstijd verkortingen zo duur werden, dat daar mee werd ingeteerd op een welvaart die nog helemaal niet verdiend was. De re gering vreesde dat dat zich zou wreken in 1969. De drie vakcentrales wezen het ingrij pen in de lonen af, en hielden 25 mei in de Utrechtse jaarbeurshallen een massa le demonstratie. Voor de* eerste keer in de geschiedenis gingen NVV, NKV en CNV gezamenlijk de straat op. Maandagmiddag 28 mei bezwoer NW- voorzitter Kloos de Tweede Kamercom- missie van Sociale Zaken de loonnota van de regering niet te aanvaarden, om dat dat de nekslag zou zijn voor de vrije loonpolitiek. Hij stelde in het vooruitzicht dat de vakcentrales in het najaar bereid zouden zijn opnieuw de eventuele zaak van een beperking van bestedingen onder ogen te zien. De heer Kloos zei bij die gelegenheid wel dat ook dan een nood maatregel niet eenzijdig de loontrekkers mocht treffen en dat de beperking dei- bestedingen moest worden gecompenseerd 1 door de invoering van spaarloon of een andere vorm van vermogensaanwas- deling. Dinsdagavond 28 mei gaf premier De Jong een critische Tweede Kamer toe dat het besluit van de regering de looncon- tracten met zes maanden te verlengen onjuist was geweest. Hij voorkwam daar mee een vernietigende stemming, die bij na zeker tot een kabinetscrisis zou heb ben geleid. Het kabinet bleef, zo zei de premier, van mening dat de voorgestelde maatregel „passend en doeltreffend" zou zijn, maar wilde dan toch liever wachten tot het na jaar en op het halfjaarlijks rapport van de SER. Hij kondigde echter ook aan de Kamer een machtiging te zullen vragen om zonodig volgend jaar in te kunnen grijpen in de loonvorming. Dat is tot op heden niet gebeurd. Protest. „Kerk en Vrede" en de „Doops gezinde Vredesgroep" hebben bij de re gering geprotesteerd tegen de arresta ties van Basken. In het protest wordt gezegd dat bij de gearresteerden zich ook prof. Carlos Santa Maria van San Sebastian bevindt, voormalig secretaris van de Internationale Pax Christi-bewe- ging, die bekend staat om zijn principi ële en uitdrukkelijke geweldloosheid in zijn acties voor waarheid en recht. herindeling. Zonder ingrijpende wijzi gingen zal zo spoedig mogelijk de Me morie van Antwoord over de gemeen telijke herindeling van Zuid-Beveland in de Tweede Kamer worden gebracht. Dit vertelde de minister van Binnen landse Zaken, mr. H. K. J. Beemink, maandag op een persconferentie in Middelburg, nadat hij het betreffende gebied in Zuid-Beveland had bezocht. Prostituée neergeslagen. Een 36-jarige prostituée uit Groningen, is zondag avond met een gescheurde schedel in in een ziekenhuis opgenomen, nadat ze door een ontevreden klant enkele malen met een hamer op het hoofd was ge slagen. Visum Tsjechen verlengd. Bij de vreem delingendienst van de Amsterdamse po litie hebben tot dusver vijftig Tsjechen die na de gebeurtenissen in Tsjecho- Slowakije in ons land waren gestrand, verlenging van hun visum gevraagd. Nog geen enkele in de hoofdstad verblij vende Tsjech heeft het nodig geacht po litiek asiel aan te vragen. (Van onze correspondent) RILLAND BATH De 26-jarige vracht wagenchauffeur C. Harthoorn uit Krab- bendijke is maandagmiddag om het le ven gekomen, toen zijn wagen o p een spoorwegovergang bij Rilland Bath door een sneltrein werd meegesleurd. Eén van de treinpassagiers, een inwoner van Mid delburg, brak een been .De treinbestuur der en vier andere passagiers liepen lich te verwondingen op. Eén van hen was de 17-jarige leerlingverpleger J. P. M. Blaak man uit Heiloo. Het ongeluk gebeurde even vóór zes uur. De ravage op de spoorlijn was groot. De ADVERTENTIE GERO GERO CASSETTES Op onze speciale afdeling op de eerste etage tonen wij U een keur aan modellen. Ook is er keuze uit vele uitvoeringen zoals: pleet, luxueus edelstaal en vlekvrij staal. Prijzen reeds vanaf f 140.- voor een 6-per- soons cassette. MTT HU« VAN VERTROUWEN I HET MM MET KTCMIUM 6R. HOUTSTR. 49 TEL 20049 HAARLEM masten die de bovenleiding dragen wer den omver getrokken. De rails van bei de spoorbanen werden ontzet en twee re- lais-huisjes werden weggevaagd. De trein werd ernstig beschadigd, maar reed na de botsing nog 600 meter door hoewel enkele rijtuigen ontspoord waren. Het ongeluk gebeurde op een door een automatische knipperlichtinstallatie bevei ligde overweg. Na 't ongeluk functioneer den de knipperlichten nog normaal. De passagiers van de gestrande trein werden per bus opgehaald en naar Ber gen op Zoom gebracht. Op de Zeeuwse lijn waren vertragingen ROERMOND. In de Ernst Casimir- kazerne in Roermond is maandag nek kramp geconstateerd bij een 21-jarige soldaat uit Stein. De soldaat voelde zich maandag niet goed en meldde zich ziek bij de kazernearts. Deze liet hem over brengen naar het ziekenhuis in Roer mond, nadat hij tekenen van nekkramp had geconstateerd. De militairen van de kazerne kregen daarop een uitgaansverbod dat maandag avond echter weer werd ingetrokken. Dit nekkrampgeval bleek achteraf namelijk niet van ernstige aard. De soldaat blijft wel ter observatie in htet ziekenhuis. AMERSFOORT. Het verbranden van houtwol heeft een Soestenaar een schade post opgeleverd van ettelijke tienduizen den guldens. De Soestenaar was houtwol in een vuil nisemmer aan het verbranden. Toen hij werd weggeroepen reed hij zonder dit te weten de vuilnisemmer omver. De hout wol waaide daarop naar een houten schuur die vlam vatte. Het vuur sloeg over naar een opslagplaats van een win kel. De goederen die hierin lagen gingen in de vlammen op. SCHIPHOL Maandagmiddig is de ambassadeur van de Sovjet-Unie, de heer V S. Lavrov, op Schiphol teruggekeerd uit Moskou. Hij vertrok vorige week woensdag naar de Russische hoofdstad voor kort overleg met zijn regering. Bij zijn terugkomst gistermiddag wees hij het verstrekken van enige informatie omtrent zijn bezoek aan Moskou van de hand. ten gevolge van het ongeluk tegen het eind van de avond opgelopen tot drie kwartier. Vele treinreizigers waren aan gewezen op taxi's, waarmee zij zich op kosten van de NS naar huis konden la ten brengen. Om halftwaalf gisteravond was het beschadigde spoor hersteld. Al leen de bovenleiding ontbrak nog. Er is de gehele nacht aan gewerkt, maar van ochtend moesten reizigers op het traject nog worden vervoerd met bussen. Gisteravond is een lege goederentrein, waarmee dagelijks basalt van België naar het Botlekgebied wordt vervoerd, op de terugweg naar België op een door auto matische halve overwegbomen beveilig de overweg tussen Heeze en Weert op een personenauto gebotst. De bestuurder, die dronken bleek te zijn had zijn auto tijdig kunnen verlaten. Het treinverkeer kon met enig vertraging over één spoor doorgaan. DEN HAAG. Na zijn wekelijks be zoek aan prinses Beatrix heeft professor Plate maandag verklaard, dat de gezond heidstoestand van de prinses onveranderd gunstig is. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het partijbestuur van de Party van de Arbeid is het op een vergadering, die gisteravond in Utrecht is gehouden, in de verste ver te niet eens geworden over de voor stellen van „Nieuw Links" in het ka der van een structuurrapport, dat door de Partij van de Arbeid wordt voorbereid. Wel is men teruggekomen van de aanvankelijke plannen om de openbare partijraadsvergadering die op 21 september wordt gehouden, uit te stellen. De voorstellen van „nieuw links" om de invloed van de Kamerfracties op het beleid van de partij te beperken en om de leden van het bestuur meer armslag te geven, kostte zoveel hoofdbrekens, dat de vergadering zaterdag moet wor den voortgezet. Het partijbestuur wil dan een standpunt bepalen, dat een week later aan de partijraad kan worden voor- gelegd. om de onderwerpen vast te stellen voor een voortzetting daarvan. „Uw voorstel om ook met de andere door u genoemde partijbesturen te spreken over een pro gressieve concentratie, ligt naar ons oor deel in dezelfde gedachtenlijn". Met de Politieke Partij Radikalen is het P.S.P.-bestuur van mening, dat het zal moeten gaan om een eerste gedach- tenwisseling, waarbij centraal kan staan hoe de „toppen" gebruik zullen maken van de resultaten van lokale contacten. Daarnaast meent het dat in een zorgvul dig onderzoek naar de inhoudelijke stand punten t.a.v. een aantal belangrijke po litieke vragen nagegaan zal moeten wor den of, eventueel met wie en in welke vorm, samenwerking mogelijk is. In elk geval dienen aan de orde te ko men de volgende gesprekspunten: ge meentelijke, resp. provinciale politiek, nationale binnenlandse politiek ep de internationale politiek. ADVERTENTIE Voor het eerst sinds de vakantie van de Tweede Kamer, is de zogenoemde j Groep van 18 weer bijeen geweest. De 18. die zoeken naar samenwerkingsmo gelijkheden tussen de drie grote christe lijke partijen, de K.V.P., A.R. en C.H.U., hebben in hun vergadering, die gister avond in Den Haag werd gehouden, voor al hun gedachten laten gaan over de ge beurtenissen om de progressieve concen tratie. Het was een vrijblijvend gesprek, dat ook kennismaking ten doel had van de vrijwel vernieuwde delegaties. Concrete punten zijn niet besproken. De nieuwe werkgroepen „duidelijkheid", „welzijn" en „technologie" zijn nog niet met resul taten gekomen. De volgende bijeenkomst van „de 18" is op 21 oktober gesteld. Gisteren zijn nadere bijzonderheden bekend geworden over de brief, waarin het bestuur van de P.S.P. het P.v.d.A.- bestuur heeft laten weten, dat het bereid I is tot het houden van een gesprek over een progressieve concentratie. In de brief, ondertekend door voorzit ter H. Wiebenga en secretaris W. Koerts, memoreert het P.S.P.-bestuur dat tussen beide besturen reeds een gesprek was begonnen en dat men er toen aan toe was Spaarvormen (evt. te combineren); levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen effectenbewijzen garantiekredietaflossingen Nadere inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken, Ralffeisenbanken, Postkantoren. Banken, Borgstellings fondsen, Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen. Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51. Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De twee Amerikaanse militairen, die op 1 september in Vlaar- dingen werden aangetroffen, zijn niet uit geleverd of uitgewezen. Zij gaven te ken nen terug te willen naar hun onderdeel in West-Duitsland, hetgeen zij schrifte lijk bevestigden. Overeenkomstig hun wens is hieraan door de Koninklijke Ma rechaussee gevolg gegeven. Waarborgen dat tegen uitlevering of uitwijzing bezwaar kan worden gemaakt overeenkomstig de bepalingen van de Vreemdelingenwetgeving, zijn aanwezig. Dit deelt minister Polak van Justitie mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamer lid drs. H. Wiebenga (PSP) De twee Amerikanen werden op 1 sep tember, zonder identiteitspapieren en be staansmiddelen, aangehouden te Vlaardin- gen, waar zij zich op verdachte wijze op hielden nabij de Nieuwe Waterweg, zo deelt de minister verder mee. De militai ren verklaarden bij hun verhoor, dat zij ongeoorloofd van hun in West-Duitsland gelegerd onderdeel afwezig waren. Zij zwierven reeds enige dagen zonder mid delen van bestaan in Nederland rond. Bei de vreemdelingen deelden mee, op avon tuur te zijn. Desgevraagd verklaarden zij dat hun afwezigheid van hun onderdeel geen enkele politieke achtergrond had. In verband hiermee is de bewindsman van oordeel dat de vraag van de heer Wiebenga of de minister in beginsel be-1 reid is asiel te verlenen als dit door deze I Amerikanen zou worden gevraagd geen beantwoording behoeft. HET KNMI deelt mee: Maandag werd het weer in grote delen van Europa beheerst door een hogedruk- gebied boven Noord-Scandinavië. Bij een zwakke wind uit oostelijke richtingen was het vrij zonnig en liepen de tempe raturen op tot 21 a 24 graden. Het warmst was het in Spanje waar plaatselijk 33 graden gemeten werd. Boven Oost-Europa was de lucht onstabieler. Het kwam daar op enkele plaatsen tot een onweersbui. In Ierland en het westen van Engeland kwam op de nadering van een koufront veel bewolking voor, waaruit hier en daar regen viel. Voor het weer van mor gen is een storing, die via Zuidwest- Frankrijk in de richting van ons land trekt, van belang. Plaatselijk moet dan I ook bij een wind tussen oost en zuid, I rekening worden gehouden met enkele regen- of onweersbuien, waarna het wat koeler zal worden. WKBRRAPPORTEI» Maximum- an minimum temperaturen binnen- en buitenland G-S S 3 MUZIEK Grote of St. Bavokerk, dinsdag 10 sep tember 20 u.: Orgelbespeling door Piet Kee. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De Non", 18 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Bemin je naaste maar vergeet je vrouw niet", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Strijd zonder genade", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Het wonder van de liefde", 18 j. Minerva, 20.15 u.: „Zo gezegd, zo ge daan", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Leven om te leven", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „This crazy sexy world", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Wild op liefde", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 18de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Zaterdagavond 20 30 tot 22.30 u.: Extra openstelling van het met kaarsen verlichte museum (tot en met 7 september). Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken. handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaame 16): Zomer- tentoonstelling „Langs de waterkant". Tekeningen van de 17de-eeuwse Holland se kunstenaars'. Bovendien permanente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen, behalve op maandag, van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. De Ark (Nieuw Heiligland): Zomer - expositie. Dagelijks van 10 lot 20 uur. Galerie-t, (Bakenessergracht 67), 11-17 u.: Expositie werken van hedendaagse in ternationale schilders. Zondag 14 tot 16 uur. Tot en met 15 september. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en g^ite maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 8 tot 17 uur. Zaterdag van 9 tot 18 uur. DIVERSEN Dancing Palermo, dansen, dagelijks 20 tot 02.00 uur. Treslong (Hillegom), Diner Dansant, da gelijks. Hotel Bouwes (Zandvoort), dagelijks het Italiaanse dansorkest The Veneto's met intern a tionaal artiestenprogra mm a. Hotel Esplanada (Zandvoort), dans- en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio, da gelijks 20 uur. Cabaret Dancing Caramella (Zandvoort) dagelijks 20 tot 02.00 uur: Dansen met The 5 Atomics. Strandhotel (Zandvoort), dagelijks dan sen. Linnaeushof (Bennebroek) Nederlands grootste speeltuin, Indianendorp, pony manege, spoortrein etc., dagelijks. DINSDAG 10 SEPTEMBER City Theater, 20 u.: „Slaven". WOENSDAG 11 SEPTEMBER City Theater, 20 u.: „Slaven". Pieter Vermeulenmuseum Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. DINSDAG 10 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „En eeuwig zingen de bossen" en „Winden waaien om de rotsen". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Gunga la, de maagd van de jungle". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie houtsneden van Herman Stam- meshaus en keramieken van Wilma Mantje-Bakker; geopend Van 9-18 uur. Kennemer Oudheidkamer, huize Schey- beeck, Velserweg 2. Geopend van 19.30- 21.30 u.; voor groepen op aanvraag. WOENSDAG 11 SEPTEMBER Kennemer Theater, 19.30 u.: „En eeuwig zingen de bossen" en „Winden waaien om de rotsen". Luxor theater, 19 en 21.15 u.: „Gunga- la, de maagd van de jungle". Galerie Boumans, Breestraat 122. Ex positie houtsneden van Herman Stam- meshaus en keramieken van Wilma Man tje-Bakker: geopend van 9-18 u. DINSDAG 10 SEPTEMBER Marquette Theater, 20 u.: „Wat deed jij nou in de oorlog, pappie?" Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Twente Vlissingen Ypenburg Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Belgrado Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Grenoble Helsinki Tnnsbruck Kopenhagen issabon Locanrto Londen Luxemburg Madrid Malaga Mailorca Mhnchen Nice Oslo Parijs Rome Stockholm //enen Zurich onbew. onbew. onbew onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. mist onbew. o o ozo ozo Q70 O O geh bew ozo licht bew. n mist n zw bew. z onbew. w.st. geh. bew. w onbew. ozo onbew. no mist w.st. mist o geh. bew. w.st. mist w.st. mist ono onbew. n mist mist onbew. onbew. w ono ono w.st. niet ontvangen onbew w st. mist zw bew. zw. bew. onbew. onbew. licht bew n mist w geh bew. w.st. w.st. w.st. w.st. 22 23 23 22 24 19 23 22 22 22 17 28 26 24 26 28 24 25 21 25 12 23 21 28 24 23 22 33 27 23 26 25 24 28 21 24 21 14 14 14 13 16 16 15 17 12 13 12 21 19 12 14 16 14 12 9 11 9 7 13 17 16 15 13 14 10 10 19 15 13 15 12 12 8 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.1 0 0 0 18 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2.6 1 0 WOENSDAG 11 SEPTEMBER Zon op 6.08 uur; onder 19.04 uur. Maan op 20.19 uur; onder 11.28 uur. MAANSTANDEN Laatste kwartier 14 september 21.31 uur. Nieuwe maan Eerste kwartier 22 september 12.08 uur. 29 september 6.07 uur. HOOG EN LAAG WATER IN IJMUlDEN DINSDAG 10 SEPTEMBER Hoog water 5.35 uur en 17.55 uur. Laag water 1.37 uur en 13 45 uur. WOENSDAG 11 SEPTEMBER Hoog water 6 09 uur en 18.28 uur. Laag water 2.06 uur en 14.13 uur. Het noog en laag water te z,an< voort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2