VAN DAG TOT DAG President De Gaulle kondigt volksstemming aan nieuwe Franse steun voor Biafra Kennedy geeft Humphrey steun Bomexplosie in Gaza Vele vermisten in Iran na aardbeving gevonden PRESSIE VAN DE V.S. OP NAVO-LANDEN Na aandringen van Kiesinger Lübke zal aftreden Mariniers verlaten Vietnam commentaar op actuele zaken Inval in Tsjecho-Slowakije veroordeeld Code-expert uit Cuba vraagt in Mexico asiel V redesconferentie in Addis Abeba verdaagd Spaanse priesters beboet na critiek op Franco Salazar herstelt 59,95 89,95 Marokko belooft bouw nieuw dorp Mogelijk in maart Internationale pakjes mode van eigen ateliers DINSDAG 10 SEPTEMBER 1968 3 Blokken A narchie Reacties Topklasse in kwaliteit en afwerking tot en met lerlenka Regenmantels 49,95 met "Borg voering 59,954 Bontmantels chic en uiterst voordelig. DeMantelspecialist Kettingbotsing nabij München: 26 gewonden Swaziland wenst lid te worden van de VN Franse kernproeven op Moeroeroa beëindigd Vijftien gewonden Biafra amm In de thans op stapel staande Troonre de, die dinsdag 17 september door ko ningin Juliana zal worden voorgelezen, Nu de phallus-opwinding in Haarlem I en Nederland enigszins is geluwd en het incident tussen de Haarlemse burgemees- zal de regering-De Jong zich moeten uit- ter en de Toneelgroep Centrum is beslo- ipreken over de invloed die de gunstige ten met een grapje van ongeïdentificeerde conjunctuurverschijnselen op haar beleid jongelui, die het gewraakte symbool meer hebben uitgeoefend. Dat het pessimisme van minister Roolvink van mei 1968 vol komen ten onrechte is geweest, behoeft het kabinet niet letterlijk toe te geven, maar wel zal de regering op een of ande re manier een wijziging van haar loon- beleid moeten annonceren, waardoor het dan levensgroot voor het burgemeester lijk huis deponeerden nu is er een mogelijkheid om een eenvoudige balans op te maken: Er is in Haarlem en elders in Neder land tevoren nooit zoveel gepraat en ge dacht over de phallus als vorige week. in overeenstemming komt met de zeer De grote vrijmoedigheid waarmee oud en gunstige aspecten van de binnen- en bui- jong de doorbreking van deze taboe heb tenlandse economische resultaten. ben aanvaard, toont aan dat een wettelijk De strubbelingen in mei van dit jaar, verbod wel eens in regelrecht omgekeerde die zelfs een massale demonstratie in richting kan werken dan die het bedoelde. Utrecht van de drie vakcentrales tenge- Dat is een rijke troost voor hen die zich volge hadden, blijken achteraf te wijten aan het ingrijpen van de burgemeester te zijn geweest aan een tamelijk wille- hebben geërgerd en een reden tot bezin- keurig gericht loonbeleid, dat door niets ning voor hen die het met dit verbod ls gerechtvaardigd. Gelukkig heeft de buitenparlementaire en parlementaire oppositie de regering afgebracht van een hardnekkige druk op de lonen, die niet alleen door de werknemers maar ook door de ondernemers ongemotiveerd eens waren. Voor kunstenaars en kunstproducenten ligt in dit incident de waarschuwing op gesloten dat zij zich niet alles kunnen veroorloven, waarbij zij zich gebonden dienen te voelen aan de goede smaak van werd geacht. Nu blijkt duidelijk, dat het hun publiek, die hun echter alleen in ge- sociale beleid van dit kabinet weinig j vallen van schijn-artistieke perversiteit in subtiel en niet genuanceerd is gevoerd, de steek zal laten. En voor gezagsdragers wat even gevaarlijk is voor de gezond- geldt dan tenslotte zeker het woord van heid van de nationale economie als een mr. jj. van Riel, die een onverdachte ongenuanceerde dwang tot loonsverho-1 staat van dienst heeft voor wat betreft gingen van de vakverenigingen. Deze de verdediging van het gezag tegen wan laatste hebben echter een goede zelfbe- orde en ondermijning: „Wie de sociaal- heersing aan de dag gelegd, wat voor een revolutionaire kunstenaar muilkorft, groot deel te danken is aan hun nauwe maakt kunstproduktie in Nederland deels contact met de werkgeversorganisaties. onmogelijk". Deze V.V.D.-voorman in de Niet alleen op het loonfront, maar ook Tweede Kamer doelde daarbij op het feit in andere sectoren van het sociale samen- ^at politici vaak tekortschieten in hun spel dienen werkgevers en werknemers 1 begrip voor de revolutionaire ontwikke- via hun organisaties tot gelijkgerichte ]jng van de cultuur. prognoses te komen om een gezonde ri- j valiteit te kunnen beoefenen. Die gelijk gerichtheid ontbreekt kennelijk nog op het gebied van de bedrijfsfusies en struk- tuurwijzigingen. De geschiedenis van Wil- ton-Fijenoord heeft bij de vakbonden kwaad bloed gezet en zal waarschijnlijk leiden tot stringenter eisen tot vernieu wing van de sociale planning, opdat de belangen van de bij fusies en reorgani saties betrokken werknemers tijdiger en vollediger in bescherming kunnen wor den genomen. De sociale planologie moet rekening houden met twee belangrijke voorwaarden als waarborgen bij industri ele belangencombinaties: bedrijfsefficien cy en werkgelegenheid. Tot dusver is vaak alleen de eerste voorwaarde uit gangspunt geweest bij bedrijfsreorgani saties. De werkgelegenheid is echter uit algemeen landsbelang tenminste even belangrijk en bovendien uit menselijke overwegingen ook een sociale factor van de eerste rang. Het zou toe te juichen zijn als de conflictstof zou kunnen wor den weggenomen, die nu telkens weer aanwezig blijkt waar grote bedrijven el kander proberen te vinden zonder hun werknemers op een of andere wijze als een factor van betekenis in de calculaties te betrekken. ruwnnnnnnnnnnnnnffnr"',',"'l,1*J**JMMW<>i><>iWWWWflww> MEXICO (Reuter) Een Cubaanse code-expert, die zegt dat de Cubaanse ambassade in Mexico-Stad geprobeerd heeft hem te ontvoeren en naar Havanna terug te brengen, is „ondergedoken" na dat hij politiek asiel in Mexico heeft ge kregen. Een woordvoerder van het Mexicaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft bevestigd, dat de man, de 24-jarige Juan Ojeda Ferramola, politiek asiel heeft ge tregen nadat hij op 31 augustus uit Dja karta, waar hij werkzaam was bij de Cubaanse ambassade, in Mexico was aan gekomen. ADDIS ABEDA (AFP) De Nige riaans-Biafraanse vredesconferentie, die 5 augustus in Addis Abeba begon, is ver daagd. I Hoewel beide partijen overeenstemming bereikten over het beginsel van invoering van lucht- en landcorridors voor voed selzendingen naar Biafra zijn er geen definitieve regelingen getroffen. De de legaties bereikten geen overeenstemming I over de plaats van een vliegveld. BILBAO. (Reuter) In de Spaanse pro-1 Het dossier daarover gaat nu naar Al vincie Biscaje zijn in de afgelopen week £erswaar het ra adgevend comité van de organisatie voor Afrikaanse eenheid zal trachten dr partijen tot elkaar te bren gen. LISSABON (AFP Het herstel van premier Salazar van Portugal die zater dag geopereerd is aan een bloedstolsel ii de hersenen, verloopt gunstig. Dit is gis teravond in Lissabon bekend gemaakt De patiënt heeft enige woorden met de artsen gewisseld. PARIJS, (Reuter, DP A en AFP) President De Gaulle van Frankrijk heeft op een persconferentie in Parijs bekendgemaakt dat er in Frankrijk een volksstemming gehouden zal wor den over de hervorming van de Se naat eerste kamer en wijziging van de regionale bestuursinstellingen. Het ligt in de bedoeling van de Fran se regering, aldus De Gaulle, de Se naat samen te smelten met de Econo mische en Sociale raad tot een nieuw raadgevend lichaam. De regering wil daarmee bereiken dat het economische leven, de bestuursorga nen en de universiteiten op regionaal ni veau in de Senaat vertegenwoordigd zijn. De nieuwe Senaat zal dan bij uitstek in staat zijn de regering op sociaal- en eco nomisch gebied van advies te dienen. Op het ogenblik, aldus de Franse pre sident, beantwoordt de Senaat niet meer de realiteit. De Gaulle sprak zich ook uit voor de vorming van regionale as semblees die op hun beurt ook een verte genwoordiging moeten zijn van het plaat selijke econmische, sociale en universi taire leven en de plaatselijke bestuursorga nen en gemeenschappen. De Franse president heeft de Russische interventie in Tsjecho-Slowakije veroor deeld en onomwonden verklaard dat de tijd, waarin buitenlandse overheersing steun kon krijgen, voorgoed voorbij is. Toch zal Frankrijk blijven streven naar ontspanning in Europa. De Franse pre sident meent dat de verdeling van de wereld in twee blokken zoals bepaald op de conferentie van Jalta de Russische in val heeft veroorzaakt. De gebeurtenissen in Tsjecho-Slowakije moesten veroordeeld worden omdat zij „in samenhang met de voruitzichten in Europa absurd zijn". De gewapende inmenging onder het mom van socialistische solidariteit, aldus het Franse staatshoofd, betekent in feite de handhaving van het oostelijk blok: „Tien jaar heb ik gewerkt om een einde te ma ken aan het bewind van de twee blok ken en in dit verband dspi ook Frankrijk geleidelijk losgemaakt uit de NAVO". Het gevaar van „verdwijning" in de At- De Franse president had gistermid dag in de oververhitte zaal waar de persconferentie werd gehouden nog al te lijden van de warmte. Zijn hoofd was purperrood aangelopen en hij moest zijn monoloog verschillen de malen onderbreken, omdat zijn stem schor werd. Toen een glas wa ter niet hielp tegen een hevige hoestbui werd de persconferentie een kwartier eerder opgebroken dan het Elysee 's morgens had aan gekondigd. omdat het meent dat de staatkundige vor ming van Afrika in de eerste plaats een zaak van de Afrikanen zelf is. In verband met de crisis van mei waarschuwde De Gaulle dat elke bedrei ging van de openbare orde onmiddellijk de kop zal worden ingedrukt. Hij achtte de studentenbewegingen die in de anar chie geloven als doel op zichzelf en de vakbonden die zich niet konden losmaken van politieke motieven, verantwoordelijk voor deze crisis en verweet de Franse pers in dit verband dat zij een sfeer van anarchie had geschapen. Het Russische persbureau Tass heeft in een eerste verslag van de persconfe rentie van de Franse president De Gaulle alleen diens verklaring over de Franse binnenlandse problemen gepubliceerd. Er werd niets gezegd van diens veroordeling van de Russische invasie in Tsjecho-Slo wakije. Britse functionarissen hebben er hun verbazing over uitgesproken dai De Gaulle nu nog overweegt om het afge scheiden Biafra te erkennen. ADVERTENTIE HearlemH Amersfooc^nmurfl Utrecht Leiden Oen Haag| iBotterdam Haarlem: Grote Houtstraat 180 lantische Gemeenschap bracht hem er tot zijn spijt toe" de toetreding van En geland tot de Europese Economische Ge meenschap uit te stellen. Maar ondanks alle zou Frankrijk blijven streven naar ontspanning en samenwerking. acht Baskische priesters *tot boeten varië rend van 500 tot 1875 gulden veroordeeld, omdat zij in hun preken critiek op de re gering-Franco hadden laten horen. Vele Baskische priesters sympathiseren met de nationalisten die ijveren voor een afzonderlijke staat Baskenland. MUNCHEN (AFP) De verkeersweg Neurenberg-München leek gisteren nabij Freising wel een autokerkhof, nadat in dichte mist twee vrachtwagens op elkaar waren gereden. Er volgde een minuten lange kettingbotsing waarbij 140 auto's waren betrokken. Zesentwintig mensen werden gewond. NEW YORK (AFP) Swaziland, het voormalige Britse protectoraat in het zuiden van Afrika dat vorige week onaf hankelijk is geworden, heeft het lidmaat schap van de Verenigde Naties aange vraagd. De Veiligheidsraad zal morgen het verzoek in behandeling nemen. Als Swaziland wordt toegelaten, zullen de VN 125 leden tellen. PARIJS. (AFP) De Franse regering I manier waarop de NAVO-landen hun heeft besloten de huidige serie proefex- militaire verplichtingen nakomen plosies van kernwapens in het zuiden van recente zittin* van de Stille Oceaan op het eiland Moeroeroa werd geuit op een ecenie zuun van te beëindigen. de Amerikaanse Veiligheidsraad die zich in het Witte Huis beraadde over Dit besluit is genomen na het bestude- j van de crisis in Tsjecho ren van de gegevens die de tweede wa- e terstofbomontploffing op zondag jl. heeft olowaklje. opgeleverd. Deze gegevens hebben de re sultaten van de eerste explosie op 24 De Raad besloot de NAVO-partners een augustus bevestigd en aangevuld, aldus I driedelig plan ter versterking van de de officiële bekendmaking. I defensiegemeenschap voor te leggen SPRINGFIELD (AFP) De Ameri kaanse senator Edward Kennedy is nogal verrassend op het verkiezingstoneel ver schenen om te verklaren dat Humphrey en Muskie naar zijn mening het geschikt ste koppel vormen om de problemen op te lossen waarvoor de Verenigde Staten staan. Kennedy sprak in Chicopee, in Massa chusetts. Hij zou zijn standpunt nader toe lichten na zijn terugkeer in Washington. TEL AVIV (AP). Vijftien Arabie ren werden gisteren gewond toen een bom ontplofte onder een vrachtwagen op de centrale markt in Gaza. Het gebied werd afgegrendeld en door Israëlische veiligheidstroepen uitgekamd. Het Israëlische leger heeft bekendge maakt dat bij een botsing tussen Jor daanse en Israëlische troepen drie grens wachten werden gewond. Een woordvoer der beschuldigde de Jordaniërs ervan het vuren geopend te hebben bij de neder zetting Neve Ur in het Beisan-dal. De president sprak zich uit voor het recht van Biafra, dat zich van de rest van Nigerië heeft afgescheiden, om zelf uit te maken of en hoe het in de toekomst met de federatie-Nigeria verbonden zal blijven. Frankrijk steunde Biafra maar heeft de „republiek Biafra" niet erkend, (Van onze speciale verslaggever) TEHERAN. Tijdens een persconfe rentie in Teheran heeft de secretaris generaal van de Iraanse „Rode Leeuw en zon" het aantal slachtoffers van de aard beving in Iran op ongeveer tienduizend geschat. Het is gebleken dat vele vermis ten waren gevlucht naar andere dorpen. Hij zei verder dat op het ogenblik vier duizend gezinnen in tenten zijn onderge bracht. Vóór de winter zijn intrede zal doen, zullen voor deze gezinnen nieuwe huizen moeten zijn gebouwd. Het Iraanse leger heeft speciale een- Vanmorgen zijn bijna vijfduizend Amerikaanse mariniers begonnen Vietnam per vliegtuig te verlaten om terug te keren naar hun basis in Cali- fornië. Dit betekent niet dat er een begin is gemaakt met terugtrekking van de troepen. De mariniers waren in februari tij dens het TET-offetisief door presi dent Johnson naar Vietnam gestuurd Ze zullen binnen drie dagen uit Da Nang zijn vertrokken. Bij een administratie-afdeling liggen ingeleverde helmen en gevechtspak- ken op een grote hoop. (Van onze reisredacteur) WASHINGTON Amerikaanse re geringsfunctionarissen hebben door laten schemeren, dat toenemende druk zal worden uitgeoefend op de Europese NAVO-partners om hun aandeel in de defensiestructuur na te komen en te vergroten. Critiek op de De eerste stap van dit plan voorziet in het opvoeren van de NAVO-divisies tot hun volle sterkte. Volgens berichten in Washington zijn een aantal van deze divisies ver onder de normale sterkte. Sommige divisies zouden volgens deze bronnen een tekort vertonen van zeker 4000 man. Stap twee betreft de uitvoering van een plan waarover onlangs in principe overeenstemming werd bereikt. Dit plan streeft ernaar de Westduitse luchtmacht uit te rusten met conventionele, niet-nu- cleaire wapens. De Westduitse luchtmacht is op het ogenblik alleen ingesteld op het gebruik van kernwapens, maar alleen met toestemming en onder toezicht van de V.S. Beslissingen over het gebruik van nucleaire wapens, waarvoor de lucht macht ten koste van de Westduitse be groting een aparte opleiding zou moeten krijgen, komen dan vermoedelijk volle dig in handen van de Westduitsers zelf, e Tenslotte probeert Washington ver anderingen aan te brengen in het mobili satiesysteem voor reserve-eenheden die op korte termijn moeten opkomen. Hier bij wordt een uitzondering gemaakt voor Nederland ,dat volgens een NAVO-expert in Washington een adequate staat van paraatheid onderhoudt. De Amerikaanse regering probeert deze hervormingsvoorstellen kracht bij te zet ten door het verkapte dreigement dat de NAVO-partners zonder deze herzieningen niet mogen verwachten dat de V.S. zich extra zal inspannen om, bijvoorbeeld, troepen in versneld tempo naar Europa over te brengen voor manoeuvres. Het initiatief voor deze Amerikaanse pressiemaatregelen schijnt genomen te zijn onder aandrang van de Westduitse kanselier Kiesinger. die Washington erop gewezen heeft dat het NAVO-apparaat niet snel genoeg heeft gereageerd op de Russische inval in Tsjecho-Slowakije. Nu de Amerikaanse regering in het bui tenland steeds meer bekritiseerd wordt voor zijn koele reactie op het gebeuren in Tsjecho-Slowakije, zien waarnemers in de druk op de NAVO-partners om de Euro pese defensie op peil te brengen, een be vestiging van hun vermoedens dal Wash ington op het ogenblik inderdaad voor rang verleent aan een tolerante houding boven een duidelijke afwijzing en afkeu ring van het Russische optreden in Tsjecho-Slowakije. Britse correspondenten in Washington menen, dat er een stilzwijgende, maar dui delijke verstandhouding tussen Ameri kaanse en Russische regeringsleiders be staat die ervan uitgaat dat ieder het recht heeft om binnen zijn eigen invloedssfeer te doen of niet te doen, wat hij wil, zon der door de ander daarbij gestoord te worden. Deze theorie is minder waarschijnlijk dan een andere opvatting, namelijk dat president Johnson vastbesloten is. voor namelijk om redenen van eigen gezag en prestige en misschien ook ten behoeve van de Democratische Partij in dit ver kiezingsjaar, om de Russische leiders te ontmoeten. Zo'n ontmoeting zou de president niet alleen opnieuw in eer herstellen als Ame rika's staatshoofd wiens positie gedurende de laatste maanden vooral door het op treden van senator McCarthy en door de gebeurtenissen in Chicago ernstig onder graven was, maar een topconferentie met Moskou zou ook aantonen dat de demo craten hun greep geenszins op de inter nationale politiek verloren hebben. Dat is wat vooral Richard Nixon, niet zonder bijval van zijn toehoorders, steeds weer naar voren brengt. heden, opgeleid in de Verenigde Staten, de bergen van het getroffen gebied inge stuurd om nog eventueel getroffen ge huchten of huizen te ontdekken. De auto riteiten zijn nog steeds niet zeker dat zij inderdaad alle getroffen plaatsen hebben gelokaliseerd in dit gebied dat in opper vlakte bijna even groot is als West-Duits- land. De troepen die zeker enige weken lang het gebied zullen doorkruisen, zijn uitgerust met radiozenders om het con tact met de basis voor de reddingsopera ties in Gonabad te onderhouden. Het aardbevingsregistratiecentrum in de provinciehoofdplaats Mashad heeft meegedeeld dat ieder moment in het ge troffen gebied weer bevingen verwacht kunnen worden van waarschijnlijk de zelfde kracht als de schokken die de dui zenden doden hebben veroorzaakt. Oost-Iran heeft vele grote en kleine problemen op het ogenblik, maar de we reld helpt. Evenals Nederland dat deed in 1962, en nu weer probeert te doen, vertelde de Marokkaanse ambassadeur in Iran. die in Gonabad op oriëntatiebe- zoek kwam, dat ook zijn land van plan is een nieuw dorp te bouwen voor de daklozen. Het zal niet lang meer duren of Kakhk en de andere getroffen plaat sen zijn weer uit het nieuws, hopelijk echter niet vergeten door een wereld die wil helpen. (Van onze correspondent) BONN Bondspresident Heinrich Lübke van West-Duitsland heeft bekend gemaakt dat hij zijn functie eerder zal opgeven dan in september volgend jaar. Dat is het officiële tijdstip voor de ver kiezing van een opvolger. De officiële reden die voor de stap wordt opgegeven is, dat in september óók de verkiezingen voor de Bondsdag het Westduitse parlement plaatsvinden. Een samenvallen van beide belangrijke verkiezingen zou tot problemen kunnen leiden. Hoeveel eerder president Lübke nu zal aftreden en de weg vrij zal zijn voor de verkiezing van een opvolger, werd officieel niet bekend gemaakt. Vol gens in Bonn lopende geruchten zal het in maart van het komende jaar gebeu ren. De ware reden voor het vervroegde af treden van Heinrich Lübke is niet in de eerste plaats het samenvallen van de ver kiezingen. De president is namelijk niet alleen in opspraak gekomen door de uit Oost-Duitsland gekomen beschuldigingen, dat hij deel gehad zou hebben aan de bouw van barakken voor dwangarbeiders in concentratiekampen in het Derde Rijk. Lübke heeft bijzonder ongelukkig gehan deld bij het pareren van de aanvallen uit Oost-Duitsland, waardoor hij aan geloof waardigheid veel heeft ingeboet. Daar komt nog bij dat de uitlatingen van de president de laatste jaren steeds meer waren belast door de 74 jaren van de oude man. Levenslang. Een krijgsraad heeft een Amerikaanse marinier tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld voor zijn deelneming aan de moord op vijf Viet- namezen bij Hoeé. EEG-gesprek. De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Pierre Harmei en zijn Westduitse collega, Willy Brandt, hebben in Bonn besprekingen gehad over het eventuele toetreden van Groot- Brittannië tot de EEG. Bezoek. Minister van Buitenlandse Zaken Pierre Gregoire van Luxemburg is in Belgrado voor een bezoek van twee da gen op uitnodiging van zijn Joegoslavi sche ambtgenoot Marko Nikezic.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3