„Gaatjesboorder" opereerde eerder als „Trapjes-man" Examens voor strandwachter U ST VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Excursie op „Scheybeeck" UITN01 DICING Rijnreis voor bejaarden II sm ji wf m Mevrouw Gaasterland Braaksma uit Heemstede: Gedelegeerde naar de Algemene Vergadering der Verenigde Naties Kamerlid wil sporttoto nog aantrekkelijker zien Haarlems brigadier kreeg hem tot bekentenis „St. Eloy" gaat belangrijke vragen beantwoorden Overeenstemming over verkoop Bouvy-aandelen Aardbeien en bloemen •S^ÊÈÈÊ tt 8* |S DINSDAG 10 SEPTEMBER 1968 .5 95 Moeilijkheden vanaf f 15, LANGE NIEUWSTRAAT 181 V elsen-lJ muiden Beverwijk Heemskerk Wijk aan Zee f® ff TOONZALEN DIJKSTRA LAMPEN SPAARNE 65 HAARLEM, tel. 18580 KAASENBROOD DIJKSTRA - LAMPEN VISSER ELECTROTECHNIEK A anbeveling Hard werken Niet vergeten (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. De „gaatjesboorder' die nu zestig inbraken heeft bekend, is enkele jaren geleden bij de Haarlemse politie de „trapjes-man" genoemd. Hij pleegde toen in Haarlem Zuid een veer tigtal inbraken met behulp van een trap je- Als elektro-monteur gebruikte hij bij zijn serie inbraken van de afgelopen vier maanden een zogenoemde raspboor waar mee hij raamsluitingen opende na een (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Onder auspiciën van het district Noord-West van de Koninklijke Nederlandse Bond voor het Redden van Drenkelingen werden zondag aan het strand van IJmuiden de examens afge nomen voor het diploma strandwachter. Er waren zeventien kandidaten voor het jeugddiploma, drieënveertig voor het di ploma A en drie voor het diploma B. Zij waren afkomstig uit alle Noordhollandse kustplaatsen, waar afdelingen van deze bond zijn gevestigd. Van deze kandidaten moesten en zes voor gaatje in de sponning te hebben geboord. Uit andere delen van het land zijn ook berichten over „gaatjesboorders" geko men, maar dit is niet de nu gearresteer de elektromonteur geweest. De methode van gaatjesboren is in politiekringen ove rigens heel bekend. In verband met huiselijke moeilijkhe den is de elektro-monteur in april van I dit jaar van Haarlem naar Amsterdam verhuisd. Toen is hij ook met zijn inbre kerspraktijken begonnen. Bewust zocht hij een andere manier dan hij destijds als „trapjes-man" gebruikte. Bij zijn aanhouding in Zaandam vertel de hij de politie dat hij een gaatje had re- boord omdat hij in de kranten over de „gaatjesboorder" had gelezen. Verder liet hij niets los. Brigadier Den Tuinder uit Haarlem wist hem echter tot een vol ledige bekentenis te bewegen. In verband met de inbraken in andere plaatsen dan Haarlem en Zaandam moet de elektro-monteur nog door de politie daar worden gehoord. Vier maanden lang doken telkens be^ richten als „Gaatjesboorder weer actief" in de kranten op. Die geheimzinnigheid is nu opgelost. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) I gevesuga. van uc«= 1 IJMOND. De katholieke metaalbe- er drie voor het •leuS^1P werkersbond St. Eloy belegt dinsdag 24 ior diploma A worden afgew september 's avonds om 8 uur een dis cussieavond in gebouw Terpsichore aan de Zeestraat 14 te Beverwijk. Op de ze bijeenkomst worden vragen aan de orde gesteld als „Moet de huidige inde ling van de vakbeweging naar levensbe scnouwelijke aard blijven bestaan?' „Wat is eigenlijk het nut van een confes sionele vakbond?", „Bestaat er een so ciaal vraagstuk waarop een katholiek antwoord past?" en „Is een grote vakbe weging doelmatiger?" Het geheel wordt ingeleid door een kort forumgesprek tus sen de heren J. Stam, bedrijfsaalmoeze- nier; J. Janmaat, leider katholieke werk- kende jongeren; Chr. Sturk, lid algemeen bestuur St. Eloy; J. v. Campen, tweede voorzitter St. Eloy Castricum. Dameskapsalon presenteert u de MINI VAGUE behandeling voor teugdige ter ondersteuning kapsels (aan de nieuwe winkelgalerij bij Simon de Wit) IJmuiden - tel. 11166. Na 6 uur telefoon 13672. DINSDAG 10 SEPTEMBER Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 19-21.30 uur. Ruine van Brederode, Santpoort, 20-22 uur. WOENSDAG 11 SEPTEMBER Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden, 9-12 u.: bejaardensociëteit. (Van onze correspondent) HILVERSUM De aandeelhouders van Bouvy Zout NV in Muiden en de de N.V. Koninklijke Nederlandsche Zout- industrie zijn tot overeenstemming ge komen over de verkoop van aandelen Bouvy Zout N.V. per 1 januari 1969 aan de N.V. Koninklijke Nederlandse Zout- industrie. De zoutproduktie bij de Bouvy zal op bedrijfseconomische gronden in de ko mende maanden worden beëindigd. De handel in ruw zout wordt echter voort gezet, indien nodig in het kader van de KNZ. Aangezien de gang van zaken gevolgen zal hebben voor het personeel van Bouvy Zout heeft Bouvy besprekingen met de vakbonden geopend om tot een passende afvloeiingsregeling te komen. Het ëaat hier om ongeveer dertig personeelsleden. (Van een nozer verslaggevers) BEVERWIJK De echtgenotes van de staatssecretarissen houden regelmatig ex cursies om een aantal werkaktiviteiten van de departementen te laten zien. In het kader van deze excursies, waarbij één van hen dan als gastvrouw optreedt, heb ben de dames maandagmorgen een be zoek gebracht aan huize „Scheybeeck" aan de Velserweg. Hierbij is de echtgeno te van de staatssecretaris mr. H. J. v.d. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Als voorproefje op hun 7-daagse Rijnreis, welke door 89 be woners van bejaardenpaviljoen „St. Ag nes" over 4 dagen wordt gemaakt, hebben zij maandagavond in de recreatiezaal ge keken naar een film over de Rijn in Duitsland. Tevens kregen de reislustige bejaarden hun reisportefeuilles ter hand gesteld. Vrijdagmiddag om kwart voor vier ver trekken de touringcars vanuit de Const. Huijgensstraat naar Nijmegen, waar aan de Waalkade het ms „Rijnhaven" ge meerd ligt om zijn speciale gasten aan boord te nemen. Voor deze reis zijn aan boord van het schip de nodige voorzienin gen getroffen. Onder andere zijn twee 4- persoonshutten omgebouwd tot twee rui me zit-slaaphutten. Hierin zullen de Heemskerkse arts C. J. Nielen en pater Ed Hollink worden ondergebracht. Zij maken de reis respectievelijk mee als medisch en geestelijk verzorger. Boven dien heeft de scheepstimmerman twee-rij- 12 u Deiaaraensocieieiu J goten gemaakt om het rolstoelpassagiers Velser Zwem Vereniging, in het Velser- mogelijk te maken ongehinderd vanuit de bad Briniostraat, 19.30 tot 20 15 u.: zwem- hutten in de rooksalon te rijden. De alge- training tot 16 jaar; 21 tot 21.30 u.: polo mene leiding ligt m handen van de direc- trainine en wedstrijden). trice van het St. Agnes-paviljoen, zuster Gem openbare leeszaal en bibliotheek. I Seür-Gribling. Zij wordt daarbij geas- Plein 1945' 14 30 tot 17.30 uur en 19 tot sisteerd door 5 stafleden van het bejaar- 21 30 uur' filiaal Wijkerstraatweg 77. Vel- dentehuis, die daartoe door de Raad van gen-Noord: 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Sant- Bestuur zijn aangewezen. poort-Noord, Spaarnberg. Wüstelaan 79 De afdeling bevolking van de Heems- (samen met r.-k. bibliotheek) 14.30 tot kerkse gemeentesecretarie heeft ervoor 17 10 uur- r -k openbare leeszaal, Willems- gezorgd, dat de benodigde documenten in beekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 recordtijd gereed waren en dat de forma- tot 17 30 uur; filiaal Banjaertslraat 13, Vel-ljteiten tot een mmimum werden beperkt sen-Noord; 14 tot 17 uur. Ruïne van Brederode, en 20-22 uur. Raadhuis Velscn, Plein 1945. is te be- zichtigen op werkdagen van 10-12 uur. Dank zij de medewerking van het hoofd- Santpoort, 9-181 bestuur van het Duitse Rode Kruis te Bonn en de verschillende VVV's worden in de aanloophavens iedere avond wel komstvoorstellingen aan boord georgani seerd. DINSDAG 10 SEPTEMBER Vrijetijdscentrum „De Slof", Raamveld. 20 u klaverjassen „Schoppen negen" Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 20.15-21.30 u. Verenigde openbare bibliotheek. Arends- weg 61: volw. 19-21 u. Kennemer Theater, 19.45 u.: bezin-1 ningsavond Stichting Evangelie en Indu strie en Bedrijfsapostolaat. WOENSDAG 11 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 7-10 u. (doorlopend); 10-11.45 u (dames); 12.15-17.15 en 20.45-22 u. (doorlopend). TT i Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70: volw. 14-17.30 en I 19-21 u„ jeugd: 14.30-17 u.; Arendsweg 61: volw. 14-17.30 u.; jeugd 14.30-17 u.; Am- stelstraat 44: volw. 14.30-17 en 19-21 u.; Parmentierstraat 2: jeugd 14.30-17 u. Speeltuingebouw „De Flipper", Mer- wedestraat, 19.30 u.: vertoning dia's over zomerkamp van „De Hoppers". WOENSDAG 11 SEPTEMBER Buurthuis „De Zandkraai", Handelstr. 93. 10-12 u.: biljarten; 13.30-18 u.: bejaar- densocieteit. Verenigde openbare bibliotheek. Kerk- weg 45: volw. 15-17.30 en 19-21 u.; Ruijs- daelstraat la: jeugd 14.30-17 u. Café-restaurant „De Jansheeren Kerk- weg. 20 u.: klaverjasclub „Ons Genoe-1 gen". WOENSDAG 11 SEPTEMBER Verenigde openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: geopend van 14.30-17 en 19-21 u. ADVERTENTIE m.iS Eenvoudig en mooi een parel snoer van echte oesterparels. Een klassiek sieraad dat dank baar veel gedragen wordt. Laat zich ideaal kombineren met parel oorhangers of parel oor knoppen. Prijzen vanaf f 75.- MARKTPLEIN - KENNEMERLAAN LANGE NIEUWSTRAAT - IJMUIDEN RUIME KEUZE IN KLASSIEK EN MODERN (t.g.o. Ged. O. Gracht) Vrije toegang - Levering via de handel Geopend van half negen tot half zes, óók zaterdags. Poel van het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk als gastvrouw opgetreden. De gasten werden ontvangen door drs. A. C. M. de Kok, directeur van de Be- verwijkse Sociale Culturele Raad. Deze gaf een toelichting op de verschillende in huize „Scheybeeck" ondergebrachte werk zaamheden in het algemeen en op de werkzaamheden van de BSCR in het bij zonder. Als attentie ontvingen de dames een doosje aardbeien en een kleine bloe menhulde van de groente- en bloemenvei ling, welke veilingen een vooraanstaande plaats innemen in Beverwijk en omgeving. In de middaguren vertrok het gezelschap naar het nationale park „Kennemerdui- nen", waar ook de lunch in restaurant „Parnassia" gebruikt werd. De dames werden begeleid door de heer G. Blanken- meijer van de afdeling voorlichting van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. De echtgenotes van de staatssecre tarissen verlaten huize „Scheybeeck voor een bezoek aan „Kennemer- duinen" Vluchtelingenkinderen. Op acht Utrecht se scholen en scholengemeenschappen met samen 5.900 leerlingen wordt op het ogenblik geld bijeengebracht ten behoeve van vluchtelingenkinderen die in Nederland voortgezet onderwijs wil len volgen. Het is de bedoeling dat de actie overslaat naar andere scholen in Nederland. De gebeurtenissen in VERKRIJGBAAR bij Klassieke en moderne verlichting Méér dan 50 jaar ervaring. SMEDESTR. 7 - HAARLEM - TEL. 11287 verkrijgbaar bij BREESTRAAT 128 - BEVERWIJK Mevrouw mr. A. J. H. Gaaster- land-Braaksma. HEEMSTEDE Bellen was nau welijks nodig. Toen wij op het uur van onze afspraak arriveerden bij het huis aan de Bernard Zweerslaan werd de deur al snel met een zwaai ge opend en klonk het vanuit de gang: „Ik ben mevrouw Gaasterland". Mevrouw mr. A. J. H. Gaasterland Braaksma. De reden van ons bezoek aan deze charmante Heemsteedse, die door haar activiteiten op veler terrein een bekendheid geniet, die zich vérder uit strekt dan Heemsteeds dreven, is haar recente benoeming, bij koninklijk be sluit, tot lid van de Nederlandse dele gatie naar de 23ste zitting van de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties. Deze 23ste zitting begint in New-York op 24 september van dit jaar en duurt drie maanden, tot 24 december. Mevrouw Gaasterland blijkt niet onge voelig, en wie zou dat wel zijn, voor de benoeming en met een glimlach zegt ze erover: „Het is toch wel een eer dat je er voor uitgezocht bent". Ze vertelt dat er al jaren een vrouw mee mag en dat het ditmaal de beurt is aan de Christelijk Historische Unie. De voorkeur ging bij het samenstellen van de delegatie uit naar een jurist en mevrouw Gaasterland werd door de cen tra van C.H.-vrouwen, bij het Nederland se Vrouwencomité aanbevolen, het over koepelende orgaan van de verschillende Nederlandse vrouwenverenigingen. Het Vrouwencomité nam de voordracht over en niet veel later volgde op 30 augus tus haar benoeming. Een benoeming die drie maanden inten sief vergaderen betekent, en dat niet enkel in de algemene vergaderingen, maar ook die met de sociale commissie, een van de zeven waarin mevrouw Gaasterland verwacht ingedeeld te worden. Naast de dagelijkse bijeenkomsten, die in de regel van 's morgens vroeg tot in de namiddag voortduren, zal de Heem- steedse het als taak zien haar dagelijkse bevindingen, ten behoeve van het mini sterie van buitenlandse zaken, op papier te stellen. Daarnaast heeft ze bovendien het plan opgevat, en dat geheel op vrijwillige ba sis, om ook elke maand in een rapportje de secretaresse van het Nederlands Vrou wencomité een overzicht te geven van de belangrijkste zaken. dat er die drie maanden in New York veel en hard gewerkt zal moeten worden. „Ja", zegt ze, „het zal een vermoeiende aangelegenheid worden", waarna ze een aantal van de belangrijkste van de vele agendapunten die haar wachten, opsomde. Ook de gastvrijheid die ze in haar ka mers welke ze de drie maanden in het Hotel Beaux Arts betrekt denkt te bie den, zal haar wel de nodige tijd kosten. „Als enige vrouw van de delegatie, moet je toch af en toe „open house" hou den", vindt ze. Een van de hoogtepunten en daar spreekt ze enthousiast over, is voor me vrouw Gaasterland de plechtige zitting op 10 december, die in het kader van het jaar van de internationale rechten van de mens gehouden wordt, en waar de in dit jaar bereikte voortgang op dit gebied be sproken wordt. Mevrouw Gaasterland beseft De verschillende plaatsen die mevrouw Gaasterland in het politieke en maat schappelijke leven bekleedt, zullen die drie maanden zeker niet vergeten wor den. Om er een paar van de belangrijkste te noemen: lid sinds 1963 van de protes- tants-christelijkë fractie in de Heemsteed se gemeenteraad, voorzitster van de pro vincie Noord-Holland in de Nationale Woningraad en presidente van de woning bouwvereniging „De Haemstede". Het tijdelijke afscheid van de Heem- steedse beslommeringen zal op 16 sep tember ingaan, wanneer mevrouw Gaas terland met de „Rotterdam" het zeegat uitgaat, om op 24 september, de eerste vergaderdag, in New York aan te ko men. Heemstede, waar ze sinds 1941 woonachtig is, kan haar begin januari van het volgend jaar terugverwachten. „Ja, dan ben ik er weer, ik ga eerst nog wat vrienden en kennissen in Canada terdege aandoen." DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid drs. E. Visser (D'66) meent dat de sport toto „nieuwe stijl" veel van zijn aantrek kelijkheid verliest doordat de eerste prijs door een te groot aantal winnaars moet worden gedeeld. Drs. Visser heeft er dan ook bij minister Klompe van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk, op aan gedrongen het initiatief te nemen tot overleg met het bestuur van de stichting de nationale sporttotalisator over de eer ste ervaringen met de toto „nieuwe stijl" en genoemd bestuur te bewegen naar we gen te zoeken die tot verhoogde aantrek kelijkheid van de toto kunnen leiden. Met name zou de minister kunnen sug gereren op niet al te lange termijn bv. met ingang van januari 1969 over te gaan tót i' 'ding van het aantal wed strijden per kolom van 13 tot 15, voor het geval in het prijsverdelingsbeeld in de ko mende periode geen ingrijpende verande ring komt. „Het „succes" van de nieuwe toto", zo verklaart drs. Visser zich in zijn schrif telijke vraagstelling aan de minister na der, „zoals zich dat voordoet in sterk ver hoogde inleg en prijzengeld is bedrieglijk. De kiem voor een nieuw verval van de toto is al gelegd, wanneer de curieuze situatie zich voordoet dat niet zozeer zij, die géén prijs hebben gewonnen, zich te leurgesteld betonen, maar juist degenen die wél in de prijzen vielen. Het optimis me van de totodirectie lijkt dan ook wei nig gegrond". Met de toto „nieuwe stijl" doelt vraag steller o.m. op de met ingang van het nieuwe voetbalseizoen verhoogde hoofd prijs van een ton tot maximaal een half miljoen gulden en op de mogelijkheid om per formulier een hoger bedrag in te leg gen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5