Hadji Princen niet tevreden over toestand in West-Irian ORIGINELE CAMPING IN TURKIJE - NU DEENSE „BODY-ART" Nationale problemen in VS allerminst opgelost HAAR JOURNAAL centrale verwarm PORSELEIN A. MERKX Leider Mensenrechten-instituut zag Soekarnopoera In juni zijn 16 7 gevangenen naar Java gezonden IÈÈ^ÊÊÊëSÈÊË Koetsierskapsel WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1968 13 Drie organisaties Klachtenlijstje 1* Blikje bier NA PARTIJCONGRESSEN IN MIAMI EN CHICAGO Vietnam Isolatie T wijf el Aardgas Oliestookinstaflaties Bedrijfsinstallaties Luchtverwarming Sprinklerinstallaties Jj.% -s v (Van onze correspondent) DJAKARTA Voor de tweede keer binnen een maand is de vice-voor- zitter van het Indonesisch Instituut voor de Verdediging van de Rechten van de Mens, Hadji J. C. Princen, eind juli naar West-Irian gereisd. Op verzoek van regeringsautoriteiten in Djakarta had hij van 18 tot 25 juli al besprekingen gevoerd in de Westiriaanse hoofdstad Soekarnopoera. Voordat hij opnieuw afreisde heeft Princen zijn bevindingen in Djakarta besproken met minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik en de nieuwe territoriale commandant, brigade-generaal Sarwo Eddhie. Princen heeft zich vanzelfsprekend voor namelijk beziggehouden met de volks raadpleging, die het volgende jaar onder toezicht van de Verenigde Naties in West- Irian moet worden gehouden. In de over eenkomst tussen Indonesië en Nederland, waarin dit is vastgelegd, wordt gespro ken over de drie klassieke vrijheden (van spreken, van vergadering en van ver eniging), onderwerpen die het instituut ook na aan het hart liggen. Princen is allerminst tevreden terugge keerd van zijn eerste bezoek. Van vrijheid van meningsuiting kan men moeilijk spre ken, zei hij ons, als papoea-intellectuelen met een enigszins afwijkende mening ach ter slot en grendel worden gezet. Wie niet datzelfde lot wil ondergaan, zwijgt name lijk onder zulke omstandigheden. Het lag voor de hand dat Princen, die onder Soekarno zelf vier en een half jaar een politieke gevangene is geweest, van de gelegenheid gebruik zou maken om poli tieke gevangenen in West-Irian te bezoe ken. In het kamp Ifar, dat tachtig kilo meter van Soekarnopoera ligt, heeft hij vier uur lang ongedwongen kunnen spre ken met de 31 politici die daar gevangen gehouden worden. In het bijzonder heeft hij geruime tijd gesproken met hun lei der, oud-gouverneur Bonay (de eerste door Djakarta aangestelde). Men kan, volgens Princen, drie opposi tionele organisaties onderscheiden in West Irian: Ten eerste is er de Gerakan Papua Merdeka, onder leiding van Bonay, Anton Sybay en oud-djaksa (officier van Justitie) Patipeme, die zich nu alle drie in arrest bevinden. Voorts is er de Gerakan Nasional Pa pua onder leiding van Buas Kabiay en Fred Atabu, die ook al gevangen zitten. 4 En tenslotte de Gerakan Akan Hura- Hara 17 augustus 1968, een subsersieve organisatie die van plan is relletjes te veroorzaken tijdens de viering van de Indonesische onafhankelijkheidsda op 17 augustus. Hoe effectief die laat ste organisatie kan optreden, is niet duidelijk. Het lijkt in ieder geval goed haar niet te overschatten. Eind juni zijn 167 politieke gevangenen overigens naar Java gezonden. Waar zij zijn ondergebracht in de beruchte gevan genis van Pekalongan (berucht wegens liet grote aantal sterfgevallen onder com munistische gevangenen). Een voordeel van die overplaatsing is dat zij dichter bij Djakarta verblijven en dat dus het insti tuut van Hadji Princen vermoedelijk meer voor hen zal kunnen doen dan vroeger het geval was. Het voorstel om die politieke gevan genen naar Java te brengen is indertijd gegaan door hoofdredacteur Nono Anwar Makarim van het Kami-studentenblad, die het gebied begin mei heeft bezocht in ge zelschap van onder anderen sultan Hamen- gkoe Boewono. Er zouden zich ook nog veertig gevangenen bevinden op het eiland Biak. Princen heeft dat echter niet per soonlijk kunnen onderzoeken. De plaatselijke autoriteiten bleken wel gevoelig voor voorstellen van Princen om het lot van de geïnterneerden te verzach ten. Zo heeft hij weten te bewerkstelligen dat het eetgeld van drie Irian-roepiah per dag is verhoogd tot tien. Hij heeft voorts verzocht om de gewoonte 's avonds „zwa re gevallen" de boeien om te doen (om ontvluchten te voorkomen) te staken, ge zien het buitengewoon slechte psycholo gische effect van een dergelijke maatre gel. Overigens is het Princen bij terugkeer in Djakarta gebleken, dat zowel minister Malik als zijn speciale medewerker voor de kwestie West-Irian oud-ambassadeur in Den Haag Soedjarwo Tjondronegoro beiden voorstander zijn van de onmiddel lijke invrijheidstelling van Bonay. In zijn gesprek met de laatstgenoemde heeft Princen gemerkt dat van concrete politieke ideeën geen sprake is. Men heeft bijvoorbeeld nog geen constitutie voor een onafhankelijk Papoea of kandidaten voor een president of een vice-president om maar te zwijgen van een economisch plan. Op het klachtenlijstje van Princen ko men de volgende punten voor: 1. Het Indonesische persbureau Antara heeft geen correspondent in Sukamapoera. 2. De telexverbinding met Djakarta was geruime tijd onderbroken door manke menten aan de elektrische centrale van Sukarnapoera. 3. Gouverneur Kasieppo is al enige maanden ziek in Djakarta, vice gouver neur Sarwono ontwikkelt geen initiatieven (overigens wensen de Papoea's, dat deze functie ook door een van hen wordt be kleed en niet door een man uit Djakarta). Een ook persoonlijk gevoeld ongerief was tenslotte de slechte watervoorziening in het hotel Negara, het voormalige gouverne mentshotel in het voormalige Hollandia. De goederenvoorziening is verbeterd. In de winkels liggen weer luxe goederen, die zo duur zijn, dat het meenemen naar De origineelste camping heeft onge twijfeld Turkije. Aan de Zee van Marmora heeft men afgedankte tramwagens gezet, die van 1867 tot 1966 in Istanboel hebben gereden. Na deze eerbiedwaardige staat van dienst staan ze nu aan het strand en dienen als vakantiebungalows. De huur is 70 cent per dag. -1 w jm Java geen voordeel meer kan opleveren. Een blikje bier (heel lang niet meer ver krijgbaar) kost acht Irian Barat-roepiah. Dit bier wordt nu nog geïmporteerd, maar hopelijk kan straks de Heinekens Bierbrou werij in Soerabaja de produktie van bier in blik (een noviteit voor Indonesië) be ginnen, waarvan dan ook West-Irian kan profiteren. Op het politieke vlak toonde Princen zich niet ingenomen met de resoluties van de vertegenwoordigende lichamen van So- rong, Manokwari en Biak, die zich uitspra ken tegen de te houden volksraadpleging. Het overwegende bezwaar is, dat deze ver tegenwoordigers niet zijn gekozen, maar benoemd. Men zal volgens Princen naar een democratischer oplossing moeten zoe ken. |3|t|Ssss (Van onze correspondent) CHICAGO Nu de Republikeinse en Democratische partijcongressen hun loop hebben gehad, rijst de vraag wat zij hebben bijgedragen tot een oplossing van de even ernstige nationale als internationale crisis waarin de Verenigde Staten zich bevindt. Zowel de Republikeinen als de Demo craten hebben politici gekozen, die een behoudend, zo niet conservatief beleid voorstaan. Er zijn aanwijzingen te over dat dit beleid niet in over eenstemming is met de ideeën en gevoelens die onder het Amerikaanse volk leven. Wij hebben kennis kunnen nemen van op-art, pop-art en waarom dun nu geen body-art? Dit is wat de Deense illustrator/cartoonist/foto graaf Erik Schrader zich afvraagt. Als men over enige fantasie be schikt, zijn de mogelijkheden einde loos. Richard Nixon, de republikeinse kandi daat, zal in de komende twee maanden voor de presidentsverkiezngen in novem ber, het "accent voornamelijk gaan leg gen op de handhaving van „orde en recht" in een Amerika, waar duizenden geestelijk ontheemde jongeren en studen ten nu al ruim twee jaar rebelleren en protesteren tegen een bloedige en poli tiek zinloze oorlog in Vietnam. Nixon's opvattingen over het beëindigen van de Vietnam-oorlog verschillen weinig van die van dë huidige regering, dat wil zeggen dat hij geen heil ziet in het staken van de bombardementen op Noord-Viet- nam voordat Hanoi een teken heeft gege- van dat het zijnertijds daar iets tegenover stelt. Onder druk van president Johnson heeft de Democratische Partij deze strakke koers ook vastgelegd in het partijprogram ma, ondanks fel en soms dramatisch ver zet van een minderheidsgroep die niette- in bij de stemming nog veertig per cent van het totale aantal stemmen be haalde. Vice-president Humphrey, die in de afgelopen weken steeds meer in het nauw werd gedreven over zijn vaak te genstrijdige en in ieder geval wisselval lige uitspraken daarover, zal zich onge twijfeld in de komende twee maanden aan deze regeringskoers houden. Aangezien Richard Nixon een vrijwel overeenkomstig standpunt inneemt, bete kent dit dat de Vietnam-kwestie vermoe delijk een ondergeschikte rol zal gaan spelen in de verkiezingscampagne die voor de deur staat. Het betekent ook dat de duizenden jongeren die politiek ontheemd zijn, zich meer dan ooit buitengesloten zullen voelen. Na de dood van Robert Kennedy en na de nederlaag van senator McCarthy, zijn deze jongeren overgeleverd aan zichzelf. Het is niet aan te nemen dat hun protes ten zullen luwen. Integendeel. De ontwikkelingen de laat ste maanden duiden erop dat zij zich be ter dan ooit zullen gaan organiseren en al naar gelang van hun overtuigingen en hun voorkeur voor de te gebruiken me thodes in toenemende mate passief of ac tief verzet zullen gaan plegen. EEN JONGE lector aan universiteit van Iowa merkte tijdens het congres in Chicago op dat de komende verkiezings campagne weieens de eerste zou kunnen zijn, waarbij beide kandidaten voor het presidentschap de universiteiten op hun tournees mijden, om niet geconfronteerd te worden met de vijandigheden van Amerika's jonge intellectuelen. Als dit inderdaad het geval blijkt te zijn, en dat is zeer wel mogelijk, dan heeft de Amerikaanse partijpolitiek een eerste aflevering van het bankroet ge oogst dat iedere partij ten deel valt wan neer het contact met 's lands intelligent sia wordt verbroken. De voortekenen van deze breuk, van de ze isolatie van partijen van wat er on der de bevolking gedacht en gezegd wordt werden door beide partijcongressen van de afgelopen maand duidelijk geïllu streerd. Het Republikeinse Congres in Miami- Beach leek zich af te spelen in een verguld aquarium. Spreker na spreker en tenslotte Richard Nixon zelf, gaf er de voorkeur aan een beeld te scheppen van Amerika waaraan het al sinds lam ge tijd niet meer voldoet. Het Amerika van pais en vree, van zelfgenoegzaam heid, van problemen die opgelost kunnen worden door een goede toepassing van de wet. Terwijl de opstanden in negergetto's en onrustbarende ontwikkelingen binnen de negerbewegingen de aandacht vragen, woonden 26 negerafgevaardigden het re publikeinse partijcongres bij, en geen van hen zal volmondig kunnen beamen dat Nixon de hoop van de zwarte be volking is. Het democratische congres speelt zich af in een dramatische atmosfeer die soms twee stappen verwijderd leek te zijn van een burgeroorlog. Maar het eigenlijke drama bestond niet in de eerste plaats uit het massale en massieve optreden van gewapende agenten en soldaten, maar uit de aanwezigheid van duizenden jongeren, die het ervoor over hadden om van heinde en ver naar Chicago te liften in de hoop dat het partijcongres gedeeltelijk gehoor zou geven aan hun opvattingen over de toekomst van Amerika. NIET ALLEEN verwierp de Democra tische Partij echter een deel van het pro gramma dat geen ruimte bood voor de minderheidsopinie over Vietnam, maar het wees bovendien de kandidatuur af voor het presidentschap van de senatoren McCarthy en McGovern, de enigen die het vertrouwen van de jongeren hadden kunnen winnen. Deze teleurstellingen, ge voegd bij de gewelddadige gebeurtenissen in Chicago van de afgelopen dagen maken het twijfelachtig of Amerika in de komende vier jaar voldoende verenigd kan worden om de nationale crisis tot een oplossing te brengen. De programma's van zowel de republi „DE CHINESE PORSELEINKAST" heet de expositie dia tot 29 september in het Amsterdamse museum Willet- Holthuysen is te zien. Beeldig porse lein uit China, dat in de 17de en 18e eeuw naar Nederland werd gebracht. BONTBEZITSTERS KUNNEN HUN kostbare en dierbare pelzen in bewa ring of bewerking geven bij een van de veertig deelnemers van de Stichting Bontwaarborg. Hun bezit is dan tegen oneerlijke handelingen verzekerd. De Nederlandse Huishoudraad (Anna Pau lo wnaplein 7, Den Haag) heeft de con sument hiermee willen beschermen te gen diefstal en verduistering. MEVROUW W. P. J. SCHIPPER uit Heemstede ijvert voor de oprichting van een Haarlemse afdeling van de Nederlandse Weduwen- en Weduw- naarsbond. Op vrijdag 13 september is er in Amsterdam een ontmoetings avond voor leden en belangstellenden uit Amsterdam, Haarlem en omgeving. Voor .een nieuwe afdeling in Haarlem rijn vijftig leden nodig. Dus elke be langstellende vrijdagavond op naar café-restaurant Moderna aan het Leid splein 19. Mevrouw Schipper is telefo- aisch te bereiken onder nummer 023- 12192. DE KLEINTJES DIE de kinderstoel zijn ontgroeid en met de „grote men sen" aan tafel mogen eten hebben nog- il wat moeite boven de tafelrand uit te komen. Een stapel kussens is geen ideale oplossing, om van boeken maar niet te spreken. Een ondernemende Amerikaanse meu beltabrikant heeft een lichte en op vouwbare stoei ontworpen waarvan de ritting omhoog kan worden gedraaid. Heel iets anders dan de zware „direc- j Deursstoel". Verder kan moeder de stoel gebruiken om zittend te strijken I if ander huishoudelijk werk te doen. MUUUWUMAMUMUUMAMAIUUUUUIAAAAAAAAAAAAAAAAAM Wie 's morgens laat opstaat en vlug klaar wil zijn kan een der gelijk kapseltje beter aan de kap stok laten hangen. De weinige koetsiers die wij nog bezitten zou den er trouwens lyrisch van wor den, al die zweepjes met strikjes. Het ontwerp is van Jean-Louis Saint-Roch uit Parijs. keinse als de Democratische Partij ver tegenwoordigen de handhaving van de status quo in Amerika, en zij weerspie gelen in dat opzicht meer wat de invloed rijke partijbonzen willen, dan wat het volk wenst. Geen van beide partijen schijnt te hebben aangevoeld dat de status quo niet langer voldoende is om de Ver enigde Staten te regeren. Maar onder het huidige en verouderde systeem, waarin de kandidaten minder door het volk dan door de bonzen gekozen worden, was een progressiever benadering van Amerika's problemen niet te verwachten. En als de V.S. dan inderdaad in de ko mende jaren een periode van grotere re bellie tegen het gezag tegemoet kan zien, dan is daar in ieder geval de troost dat een vernieuwing van het partij-apparaat en de manier waarop Amerika zijn leiders kiest, door beide partijcongressen van dit jaar aan de orde zijn gesteld. ADVERTENTIE VERWARMINGS- EN STOOKTECHNISCH BEDRI1F N.V. BEVERWIJK Laan der Nederlanden 2, Tel. (02510) 31247 Vestigingen te Apeldoorn en Bussum VOOR UW VOLGENDE vakantie: het grootste hotelconcern van Zweden biedt gratis logies aan kinderen tot twaalf jaar, zo wist onlangs Hotel-Re vue te vertellen. In alle zogenoemde „Riks-Sara-ho- tels" mogen kinderen tot twaalf jaar die met hun ouders reizen, kosteloos logeren. Zelfs als het twaalf kinderen onder de twaalf zijn, geldt het aanbod voor alle twaalf maanden van het jaar voor alle hotels van het concern. HET HOUDT NIET op, na de bloe men in onze oren nu hele bloemtakjes, zo groot dat ze bijna het hele oor be dekken. Dan kan meteen een gehoor apparaat worden ingebouwd omdat ho ren zo wel moeilijk wordt. OPNIEUW IS EEN slip met bijpas sende stretch-kousen op de markt ge bracht. Vier Nederlandse kousenmer- ken hebben nu gezamenlijk een set ontworpen waarin een stretchbroekje met rechte elastische pijpjes die de kou sen keurig op hun plaats houden en de bijbehorende kousen zijn verpakt. Kousen ook los verkrijgbaar. Slip in diverse kleuren zoals wit, bleu, rood, korenblauw .en zwart. ZE ZIJN ER nog steeds, de papri- a's. Ter variatie een recept voor ka's. Ter variatie een paprikaragoüt: 200 gram kalfslappen, 2 paprika's, 1 ui, zout, tomatenpuree, lVz dl. water, 40 gram roomboter, sour cream (zure room). Snijd het vlees in dobbelsteen tjes en smoor dit samen met de ge snipperde ui gaar in de boter. Snijd de gewassen paprika in reepjes en bak deze tenslotte nog even mee. Voeg de tomatenpuree en het water toe en laat hierin de massa gaar sudderen. Maak tot slot de saus af met een half potje zure room, aangemengd met een thee lepel bloem. Even doorkoken en op smaak afmaken met kruiden. iivvvvvvvviivvvvvinmvinwvvtiwwvvvvvHvvw

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13