Baptisten beginnen zaterdag massale evangelisatie-actie Bonaparte SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVEND ELEZ Handelingen 6 is zowel op wereld als gemeente gericht Ypenburg gaat dicht „IEDERE BAPTIST EEN EVANGELIST Taxichauffeur ging automobiliste te lijf Waar dering voor slechthorenden te gering Meisje van 17 jaar al weken zoek Kort geding over documentaire „Toneel, film en tv stimuleren het drankgebruik" Kamerlid gestompt: 100,- boete Wisseltruc levert twee vrouwen 10.000 op Chauffeur viel in slaap: vrachtauto gekanteld en uitgebrand Voorraad daalt bij huisbrandkolen KAMERBREED NAJAARSBEURS vakbeurzen: RECLAME, INTER DECOR en TOELEVERING MEUBELINDUSTRIE WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1968 15 99 Buitenwereld Dr. Van den Horst: DEUX S TROIS VOILA! KEIJZER TAPIJT EEN "filkidotl TAPIJT KON. NED. JAARBEURS UTRECHT VERLICHTINGSBEURS S'70 DAGELIJKS 9-18 uur, op zondag 8 sept. 10-18 uur ook open op 16 en 17 sept. en 's avonds 9,10 en 11 sept. Open brief Uit ervaring' Medeleven Onveilige bussen Smoeshaan 4 Smoeshaan 5 Aan alle pro-Smoeshanen Staatsloten! Vlak voor première Squadrons verhuizen naar Soesterberg en Deelen Schrijfster Mia Bruyn- Ouwehand overleden (Van onze redacteur geestelijk leven) HAARLEM „Iedere baptist een evangelist" is een leuze, die bij de baptisten nog altijd opgeld doet. Dat er nog altijd veel van waar is blijkt uit het enthousiasme, waarmee op vele plaatsen nog speciale evangelisa tieacties worden gevoerd, uit het bij velen nog ongschokte geloof in het nut van het „tentwerk" en ook uit de grote aantallen, waarin het evangelisa tieblad „De Zaaier" wordt afgezet. Streeft men er naar de verschillende evangelisatiebladen in Nederland tot nauwere samenwerking te brengen, de baptisten houden zich bij hun eigen blad. Trouwens, ook de actie die zjj momenteel voorbereiden, „Handelingen 69", is niet oecumenisch opgezet. „Handelingen 69" beoogt een landelij ke campagne, waarin het evangelie over al, met gebruikmaking van moderne maar ook traditionele middelen, wordt gebracht. Het voornaamste aspect is voor de initiatiefnemers wel dat de gemeente leden geactiveerd worden. Men hoopt dat de bovengenoemde leus na afloop van de actie voor iedereen werkelijkheid zal zijn geworden. De Nederlandse Unie van Baptisten Ge meenten, die op voorstel van de gemeente IJmond tot de actie besloot, kan zich spiegelen aan veel buitenlandse voorbeel den. In Zuid-Amerika heeft men veel suc ces geboekt en ook in Duitsland, heeft men onlangs een dergelijke actie gevoerd. Dr. Günther Wieske, de leider van deze laatste actie, meent dat het succes heel belangrijk is geweest. Niet alleen heeft men veel mensen kunnen bereiken, maar ook heeft de gemeente zichzelf ontdekt. Het minderwaardigheidsbesef is groten deels overwonnen, men stelt zich weer meer open voor de buitenwereld, een be langrijk ding voor de daar vaak erg in troverte gemeenten. De gemeente is vol gens dr. Wieske ook sterk met zichzelf geconfronteerd. „Het kwam voor dat de halve gemeente bij bijeenkomsten naar voren kwam en boete deed", aldus dr. Wieske. Dat de kerken in Duitsland zich steeds meer naar buiten openstellen heeft hij ook kunnen ontdekken toen vele predi kanten meemarcheerden in de „tocht naar Bonn" en in het groeiende aantal dienst weigeraars. Overigens zal de actie in Nederland on getwijfeld toch wel een wat ander ka rakter gaan dragen dan in Duitsland. Daarvoor hebben de leidende figuren in de actie een veel te sterke belangstel ling voor politieke en sociale vragen. De actie zal dan ook ongetwijfeld leiden tot een wisselwerking, waarvan zowel de Ne derlandse baptisten, als degenen, die zij willen bereiken, zullen profiteren. De naam van de actie duidt al aan, dat het accent op het jaar 1969 ligt. Dan zullen de echte evangelisatie-acties wor den ondernomen. Maar zaterdag vindt de actie al een massaal begin op De Jager stee in Epe (Gelderland), waar een toog- dag „Handelingen 69" inleidt. Ds. F. E. Huizinga uit Hengelo, bekend door zijn weigering belasting voor militaire doelein den te betalen, heeft voor deze manifes tatie een spel geschreven. Toesprakep, muziek en zang, en ook een gospelprome nade, zullen op één doel zijn gericht: de uitzending van de deelnemers en degenen die zij vertegenwoordigen. Het motto van de actie is: „Gaat dan heen". De Nederlandse baptisten moeten verder schrijven aan de Handelingen der Apostelen. De gemeenten zullen na de toogdag worden geconfronteerd met veel speciaal voor de campagne geschreven studiemateriaal. Hoe de mens van heden nog kan worden benaderd met het evange lie staat centraal. Bidstonden vormen een belangrijk onderdeel van het voorberei- dingswerk, dat in maart zijn vervolg vindt in een landelijke colportage met „De Zaaier". Dan volgen de speciale acties, waar voor teams worden opgeleid. Teach-ins en koffiebarevangelisatie zullen evengoed als middel worden gehanteerd als de tra ditionele tent of de samenkomst in de kerk. Buitenlandse muziekgroepen zullen de actie ondersteunen. Maar dat gebeurt allemaal in 1969. Voorlopig beginnen de baptisten zaterdag in Epe. Een startschot voor een actie, waarvan men verwacht dat zij degenen, waarop zij gericht is, veel kan bieden, en waarvan men zeker weet dat zij van bet allergrootste belang is voor de baptisten zelf. GUNTHER WIESKE MAASTRICHT. In Maastricht is een taxichauffeur gearresteerd op verdenking van poging tot doodslag op een 50-jarige dame uit Borgharen. Nadat de taxi haar auto had aangere den, ontstond een twist omdat de automo biliste de politie wilde waarschuwen. De taxichauffeur stond erop de zaak onder hands te regelen. De ruzie liep zo hoog op dat de taxichauffeur dreigde de vrouw te vermoorden als zij de politie zou waarschuwen. Toen zij toch de politie liet alarmeren, greep de taxichauffeur haar bij de keel en probeerde haar te wurgen. Enkele voorbijgangers konden haar be vrijden. yy yy (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN. Slechthorende kinde ren worden in verhouding tot hun po tentiële capaciteiten sterk ondergewaar deerd. Voor een groot deel moet de ver keerde image van de slechthorenden op rekening worden geschreven van de wei nig doeltreffende onderzoekmethoden die thans in zwang zijn. Dit stelt de psycholoog drs. A. P. J. M. van den Horst in zijn proefschrift i,Horen en taal", waarop hij op 13 september aan de Groningse universiteit hoopt te pro moveren. De dissertatie van de heer Van den Horst, die zelf slechthorend is, komt hier op neer dat in Nederland ten aan zien van de slechthorenden een soort apartheidspolitiek wordt toegepast. De heer Van den Horst signaleert de volgende feiten: ten onrechte bestaat bij de universiteiten soms de opvatting dat slachthorenden ongeschikt zijn voor het volgen van een studie in de sociale weten schappen, er bestaat bij de onderwijswe reld een zekere schroom slechthorende kinderen middelbaar onderwijs te laten volgen, het bedrijfsleven legt slechthoren den hinderpalen in de weg om topfuncties te vervullen en de intelligentie en vaar digheden van de slechthorenden worden afgemeten met voor hen ongeschikte psy chologische testen. Drs. Van den Horst is verbonden als psycholoog aan het Gemeentelijk Audio- logisch Centrum in Amsterdam en bij scholen van auditief-gehandicapten en de school voor spraakgebrekkigen in de hoofdstad. ADVERTENTIE P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM (Van onze correspondent) ROOSENDAAL. De politie van Roo sendaal zoekt naar de 17-jarige Erna van Hooijdonk, die 28 juli uit Roosendaal ver trok en spoorloos verdwenen is. Zij was werkzaam in het ziekenhuis Charitas. De politie weet dat zij op 28 juli met een vriendin naar Venray is ge gaan om vandaaruit naar Duitsland te reizen. Op 31 juli keerde de vriendin uit Keulen terug. Erna bleef daar in gezel schap van drie Duitse jongens. Sindsdien is niets meer van haar vernomen. ADVERTENTIE uwuuuinnivinnivinnnnnrinivvvwvvwvvwvvvwvvvvwvvvvMVWVW^^ ^WtWVVVWWWWVVVVVVVVVVWWVVWWWiVVVVWMnWWWW^^ Hieronder volgen enkele zinsneden uit een uitvoerige open brief op 2 september 1968 gezonden aan de minister-president van de Democratische republiek Vietnam mr. Pam Van Dong in Hanoi: Excellentie, Het is dezer dagen precies een jaar geleden dat ik een bezoek bracht aan uw land op uitnodiging van het Vietnamese „Vredescomité" (Comité Vietnamien pour la défense de la paix mondiale). Met verbijstering heb ik nu echter ken nis genomen van de bekendmaking en in stemming van radio Hanoi betreffende de bezetting van Tsjecho-Slowakije door troepen van het Warschau-pact. Het is mogelijk dat uw regering door de Russi sche vals is voorgelicht over de ware toe dracht van de Tsjecho-Slowaakse trage die. Wanneer uw regering werkelijk het op treden van Rusland zou goedkeuren zou zij naar mijn overtuiging hiermee in flagrante tegenspraak komen met de ei gen strijd voor vrijheid en zelfstandig heid voor het Vietnamese volk. Trouwens ook uw eigen juiste houding in uw onaf hankelijkheidsstrijd geen vreemde troe pen, noch Russische noch Chinese of an dere te gebruiken of op uw grondgebied toe te laten is in tegenspraak met wat thans in Tsjecho-Slowakije gebeurt. Inmiddels wordt de misdadigheid van de Amerikaanse agressie tegen het Viet namese volk er niet minder op. Erger nog: zij wordt juist door de Russische agressie tegen het Tsjecho-Slowaakse volk ernstiger en in de ogen van vele Amerikanen en eenzijdig westers-geörien- teerde personen en zelfs massa's overi gens ten onrechte gerechtvaardigd. De verkiezing van een nieuwe president-oor logsmisdadiger in de V.S. zal er het ge volg van zijn en uw eigen volk daarvan direct de dupe. Zo is de Russische agres sie tegen Tsjecho-Slowakije een dolkstoot in de rug van uw eigen volk en betekent zij een verlenging van de oorlog in Viet nam, die uw partij niet militair doch slechts politiek kan winnen met mede werking van alle werkelijk democratisch vredelievend gezinde krachten, vooral ook die in het westen. U begrijpt wellicht dat de houding van Hanoi jegens Tsjecho-Slowakije voor ve le westerse u welgezinde krachten een testcase is voor uw betrouwbaarheid. Wanneer u hierop geen bevredigend ant woord weet worden de mogelijkheden om in het westen te strijden voor vrede en vrijheid voor het Vietnamese volk uiterst beperkt. O. M. BOETES, Lid Eerste Kamer der Staten' Generaal voor de Pacifistisch Socialistische Partij in Neder land. De heer R. H. B. Tuinder zou ik willen aanraden een stevig slot op de nieuw ont worpen brievenbus te maken. Anders loopt u de kans.Haarlems Dagblad te missen. Als flatbewoonster met een open kastje onder de brievenbus, spreek ik uit ervaring. Want ook hier is de Beverwijk- se Courant zusterkrant van Haarlems Dagblad zeer in trek. MEJUFFROUW A. J. BUS, Beverwijk. Ondergetekende getuigt hierbij van haar adhesie en medeleven aan alle protest- demonstranten, die het aangedurfd hebben van hun solidariteit voor Tsjecho- slowakije blijk te geven op het Rode Plein in Moskou. Ondergetekende wil langs deze weg alle weldenkende mensen in Nederland oproe pen haar voorbeeld te volgen en ad hesie te betuigen met deze Russische de monstranten. Zij verzoekt de gehele Ne derlandse pers te proberen alles in het werk te stellen zo weinig mogelijk anti- Russische tendensen in commentaren te verwerken en niet een heel volk te ver eenzelvigen met datgene, waardoor hun leiders niet alleen het vertrouwen, maar ook hun gezicht verloren hebben voor de hele wereld. De protest-demonstranten op het Rode Plein hebben aangetoond, dat er ook nog een geheel ander Russisch volk in Rusland leeft dan de starre ortho doxe communistische leiders. En deze verdienen onze warme sympathie, onze morele steun en achting. Mevrouw M. LANGEMAIRE, Bussum. Weer is een ongeluk gebeurd met een touringcar (uw blad 26-8-68 p. 2), waar door voor een veertigtal mensen de vakan tie grondig bedorven werd. Ofschoon in dit geval de carrosserie vrijwel intact is gebleven, zijn toch alle passagiers ge wond door een aantal veel voorkomende gebreken in het interieur. Meest in het oog springende punten hiervan zijn: le. De stoelen zijn losgerukt van de vloer. De vraag rijst of hier wel strenge eisen gesteld zijn, of alsnog zouden moe ten worden, aan constructie en sterkte van de stoelbevestiging, zoals in vliegtuig- interieuren, waar deze bepaalde belas tingsfactoren (x aantal malen de zwaar tekracht) moeten kunnen weerstaan. 2e. Ofschoon de bekende bonden (ANWB e.d.) iedereen sterk aanraden veiligheids gordels in zijn auto aan te laten brengen, en ze ook te gebruiken, deze twee gaan helaas nog lang niet altijd samen, is er nog niemand op het idee gekomen, voor zover mij bekend, zulks ook te adviseren, dan wel verplicht te stellen voor autobus sen. Het gebruik kan dan nog altijd aan de passagiers worden overgelaten. Meer algemene punten zijn nog: 3e. Verwijdering van harde en uitste kende voorwerpen zoals asbakken, slin gers van ramen, consoles en bagagerek ken enzovoort. 4e. Aanbrengen van doelmatige hoofd steunen, niet alleen voor het comfort maar meer nog uit veiligheidsoverwegingen, en trouwens binnenkort in Japan en de Ve renigde Staten verplicht voor personen auto's. 5e. Gebruik van de nieuwste glassoor ten. Inmiddels zijn glassoorten ontwikkeld met een kunststof tussenlaag, welke zeer buigzaam zijn en dus schokken kunnen opvangen en geen scherpe punten vormen waardoor het beruchte „guillotine"-effect niet optreedt. Ik hoop dat bovengenoemde punten in de toekomst meer aandacht krijgen en er in de nabije toekomst toe zullen leiden dat de gevolgen van schijnbaar niet te vermijden ongelukken zo veel mogelijk beperkt worden. .W. W. DE MES Jr, Haarlem. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publlkatie aan de redactie worden toegezonden: voorwaar den tot publlkatie zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. if De Inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn ln behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte De redactie behoudt zich het recht voor de brief ter publlkatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren. if Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de redactie het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. Ondergetekende is toch werkelijk ge schrokken toen hij in uw blad moest le zen dat burgemeester Cremers de voor stelling van „De Smoeshaan" in de pauze heeft verlaten, omdat hij deze walgelijk vond en de voorstellingen heeft laten afgelasten. Het is mij niet bekend of bur gemeester Cremers uitgenodigd is of als gewoon belangstellende deze voorstelling heeft bezocht. In het eerste geval is het een slag in het gezicht van de toneel groep Centrum. In het laatste geval is hij als gewoon burger als belangstellende volgens ondergetekende buiten zijn boek je gegaan en was hij niet bevoegd zich op de gemeentewet onder artikel 221 te beroepen. J Ondergetekende hoopt dat in de toe komst dergelijke censuur achterwege zal blijven in het belang van het voortbe staan der toneelverenigingen in het alge meen en het incasseren der vermakelijk heidsbelasting in het bijzonder. Deze twee factoren heeft onze noodlijdende, gemeen te hard nodig. H. BLANSERT, Haarlem Hoera voor burgemeester Cremers die de moed heeft gehad de knapst opge voerde walgelijkheid te verbieden. Harte lijk dank. C. L. QUAAK-SIELING, Haarlem. „Proficiat burgemeester en bedankt voor uw moedig gedrag. Vreemd, dat men moedigheid tegenwoordig kwalijk neemt!' Dit is mijn antwoord aan de lezers die die nu nodig De Smoeshaan moeten zien. Deze lezers zijn nog niet op de hoogte dat het toneel cultureel hoger staat dan de film. Als u zo broodnodig behoefte heeft aan dergelijke moraal, wel gaat dan naar de bios! Daar is altijd wel iets van uw gading. Of wilt u een voorstelling in natura? De VARA verstrekt u gratis en voor niemendal het adres van een nudis- tenkamp in Nederland. A. HENDRIKS, Haarlem. Ik ben het volkomen eens met wat de heer H. G. Schroder op 6 september 1968 schreef over de Staatsloterij en de Duitse Lotto. Het bezwaar en de traagheid die genoemd worden zijn nog maar een tiende gedeelte van al de bezwaren die aan de Staatsloterij kleven. De Staatsloterij is in derdaad zeer aantrekkelijk gemaakt, doch niet voor degenen die een gokje wagen, maar wel degelijk voor de Staatsloterij zelf. Alleen de meerprijs per lot van 5 brengt al ruim vier miljoen gulden winst op; daartegenover staan drie extra prij zen van tezamen 650.000. Het verdere prijzenpakket is ongeveer hetzelfde geble ven, ongeveer 35.000 meer als voorheen maar met één klasse minder. Dan nog het ergste; de verhouding van de prijs per lot: in de Staatsloterij kost één lot t 25 voor één maal één kans op 500.000. De Duitse Lotto kost 20 voor vijf we ken spelen, elke week zes kansen, dat is dertig kansen op de D.M. 500.000 postwis sel, verzendkosten en aantekenen inbegre- pen. De voetbaltoto is ook aantrekkelijker gemaakt, maar jammer genoeg alleen voor de organisatoren. Voor de Totoisten is het een snoepwinkel geworden in de vorm van een cent van het blad. De op lossing is simpel; zet alle elftallen op het totoformulier, dat voorkomt versnip pering van de aantrekkelijke prijzen hij of zij die de meeste goed heeft wint dan beslist geen aalmoes. D.C. DOLLE MAASTRICHT Voor de president van de Maastrichtse rechtbank is een kort ge ding behandeld met als eis een verbod tot vertoning van de kleurenfilm „Broedvo- gels in Limburg". Deze documentaire gaat morgen in première in Maastricht en zal dinsdag 17 september worden vertoond in een televisieprogramma van de KRO. Het kort geding werd aangespannen door de heer J. Beemstei1, een zakenman uit Munstergeleen, die zich als producer van de film beschouwt. Het kwam in het begin van dit jaar tussen hem en de eigenlijke makers van de film, de camera man Maurice Nijsten en de ornitholoog Jo Erkens, beiden onderwijzer en wo nende in Beek, tot een breuk. In een kort geding eiste de heer Beemster de film als alleeneigenaar op. Deze eis werd door de rechter afgewezen. De heer Beemster ging in beroep bij het gerechtshof in Den Bosch, dat nog geen uitspraak heeft ge daan. Toen onlangs de heren Nijsten en Erkens een contract sloten met de KRO voor een tv-voorstelling, spande de heer Beemster een nieuw kort geding aan. De heren Nijsten en Erkens bestreden dat de heer Beemster producer is. Hij was een slechte filmer, van wie geen enkele opname voor de documentaire bruikbaar was. Zij gaven toe dat de heer Beemster filmmateriaal en apparatuur had aange schaft en andere kosten voor deze film had gemaakt, maar verklaarden zich be reid deze kosten te voldoen. In verband met de première op donder dag zou de president vanmiddag uitspraak doen. (Van onze correspondent) YPENBURG De onlangs aangekon digde sluiting van de vliegbasis Ypen burg krijgt in de komende weken haar beslag. De op Ypenburg gestationeerde squadrons zullen naar andere bases wor den overgeplaatst. Voor Soesterberg bete kent dat een vermeerdering met drie squadrons en ongeveer driehonderd man vlieg- en grondpersoneel. Alle vliegende squadrons verlaten Ypen burg. De basis blijft slechts in gebruik voor regeringsvluchten en officiële ont vangsten. Daarvoor blijft het administra tief personeel gehandhaafd, evenals nog wat technisch burgerpersoneel voor repa ratie en onderhoud van vliegtuigen. Aan het einde van deze week zal het 298 squadron met Alouette-helikopters naar Soesterberg zijn verhuisd. Volgende week vertrekt van Ypenburg het 300 squadron Piper Cub- en Beaver-vliegtui gen naar'de vliegbasis Deelen. Tussen 16 september en 1 oktober gaat ook het 334 squadron Friendships en Troopships met de technische en materieeldiensten naar Soesterberg. DEN HAAG Het werk van de drank- bestrijdingsorganisaties zal sterk aan re sultaat inboeten, als door toneel, films, televisie, e.d. het drankgebruik als status symbool wordt geidealiseerd. Dit staat in „Het Alcoholvraagstuk", een rapport van de Provinciale Raad voor de Volksgezond heid in Zuid-Holland. Volgens het rapport is het verbruik van alcoholhoudende drank in ons land de laatste jaren aanzienlijk toegenomen. In 1960 werd per hoofd van de bevolking 1,14 liter gedistilleerd, 23,9 liter bier en 1,88 li ter wijn verbruikt. Vorig jaar waren deze hoeveelheden gestegen tot 1,64 liter gedis tilleerd, 44,2 liter bier en 4,14 liter wijn per Nederlander. AMSTERDAM Een 41-jarige inspec teur van de landelijke landbouworganisa tie „Smecona" uit Arnhem is door het Amsterdamse gerechtshof wegens mishan deling van het Boerenpartij-Kamerlid J. van den Brake tot een boete van 100 gul den veroordeeld. De inspecteur kreeg op 13 juli op een door de „Vrije Boeren" georganiseerde tentoonstelling in Barneveld te horen dat hij niet welkom was en moest vertrekken. Toen hij dit weigerde en door de heer Van den Brake bij de schouder werd ge pakt gaf hij deze een stomp in het ge zicht. Het gerechtshof verwierp het beroep op noodweer van de inspecteur. Deze had ge zegd dat hij zich door de om hen heen staande boeren in h.et nauw gedreven voelde. De Utrechtse politierechter had hem eveneens tot 100 gulden boete ver oordeeld. DEN HAAG. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft tien maan den gevangenisstraf geëist tegen een 60- jarige vrouw uit Boekarest en haar 25- jarige in Rusland geboren en met een Duitser gehuwde dochter. De vrouwen kwamen naar Nederland. Met de bekende wisseltruc wisten zij in winkels in verschillende plaatsen van ons land, onder andere in Amsterdam. Rot terdam, Den Haag, Delft, Den Bosch, Dordrecht en Eindhoven geld te stelen. De vrouwen liepen in Eindhoven tegen de lamp. Toen zij werden gearresteerd wa ren zij in het bezit van ongeveer 10.000. Zij stonden in het Duitse politieblad ge signaleerd, eveneens voor het plegen van dergelijke diefstallen. De rechtbank zal op 24 september vonnis wijzen. MüNCHEN. Een Nederlandse vracht wagencombinatie is maandagnacht op de verkeersweg München-Salzburg in West- Duitsland omgeslagen en uitgebrand. Volgens de politie was de chauffeur in slaap gevallen. Een vangrail werd over een lengte van 40 meter en een brugleu ning over 20 meter ernstig beschadigd. De 29-jarige bestuuder bleef ongedeerd. De vrachtwagen was eigendom van een firma in Rotterdam. DEN HAAG. De voorraden huis brandkolen in Nederland zijn „zo goed als opgeruimd", aldus heeft de minister van Economische Zaken, mr. L. de Block, de Tweede Kamer meegedeeld. Deze voorraden, die eind maart vorig jaar een hoogtepunt van 560.000 ton had den bereikt, waren op 1 augustus vermin derd tot 44.000 ton. Voornamelijk als ge volg van de door Nederland krachtig ge propageerde produktievermindering van huisbrandkolen in de Europese gemeen schap die vorig jaar ongeveer vijftien percent van 1966 bedroeg lag het peil van de voorraden in de gemeenschap eind 1967 ongeveer zestien percent lager dan eind 1966. DEN HAAG. Op 73-jarige leeftijd is in Den Haag de schrijfster Mia Bruyn- Ouwehand overleden. Mia Bruyn-Ouwehand, die in Katwijk aan de Zee werd geboren, schreef een groot aantal kinderboeken en meisjes boeken, alsmede tal van romans. Van haar Maryke-serie verschenen tien delen, van de serie „De Koppenolletjes" zeven delen. Ook schreef zij een serie „Hermelijn". In haar romans beschreef zij ook levens van beroemde vrouwen, zoals „Florence Nighteningale".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15