MANAGER BERLIN BEARS - voetbalenthousiast Ray Davies - KAMPT MET BLESSURES Honkbalteam heeft eindelijk gelijkwaardige tegenstanders Jim Hines driemaal 10 sec. op 100 meter in één etmaal Du Buy mag beslag leggen op gage van Johan Cruyff Snoezig hè, die Gulf Extra Kick Aktie. Roggeveen: „We hebben het in begin te gemakkelijk opgevat" „Olympiërs" op dreef op baan in Alkmaar De Rijk voor zes duels geschorst FC Nürnberg kon niet scoren Zwarte Schapen zondag in stadion Eykenboom tweede coach voor Mexico Matuschewski toch naar Mexico Spasski remise tegen Kortsjnoi Dubbelspel voor Lutz en Smith op Forest Hills WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1968 19 2SÉÖ&* I Eddy Merckx verdrongen in ronde van Gatalonië Sportiviteitsprijs voor gevangenisteam Berthelsen sprong ver (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM. De manager van de Berlin Bears Ray Davies is ver zot op sport. Davies geboren in Wales en in 1928 naar Amerika ver trokken is geen militair. In het be gin van dit honkbalseizoen was hij ook nog geen manager. Een slechte start van de Berlin Bears in de competitie de eerste zes wedstrijden gingen verloren was er de oorzaak van dat men op deze all-round-sportman een beroep deed. Als vertegenwoordiger van West-Berlijn werden de Bears kampioen van de landmacht, hoewel de ploeg in de competitie op de vierde plaats eindigde. Als de eindstrijd tegen de kampioen van de luchtmacht, de Wiesbaden Flyers, ter sprake komt, zucht Davies „We hadden ze eerder in het seizoen al ontmoet. We wonnen zes wedstrij den en verloren er drie. We hadden een goede kans. De eerste wedstrijd werd een kleine zege en ook de tweede hadden we in onze zak. In de laatste slagbeurt van de Flyers stonden we met 3-2 voor. Wat nooit gebeurde, ge beurde nu: mijn ploeg maakte vier fou ten en we verloren met 4-3. In de be slissende wedstrijd waren we nergens". De uit een zeer sportlievende fa milie stammende Davies twee broers speelden in het Amerikaanse voetbal team diverse interlands heeft zor gen voor de komende wedstrijden. Zijn derdehonkman brak tijdens een honk balwedstrijd een pols en in de beslis sende wedstrijd tegen de Flyers raakte zijn catcher ernstig geblesseerd. Davies mist dus twee spelers, zodat hij zal moeten improviseren. Davies beschikt over enkele talentvolle spelers: Bobby Bell kreeg onlangs een contract van een major-league club aangeboden, Rod Brown tekende voor de Washing ton Senators en ook Gary Lafever zal binnenkort tot de betaalde honkballers behoren. Davies is verzot op voetbal. Hij was 30 jaar scheidsrechter en speelde het zelf. Hij slaat geen wedstrijd over en zal tot de TV-kijkers behoren die vol gende week Nürnberg-Ajax volgen. Davies geniet van zijn verblijf in Haar lem. Samen met zijn vrouw „ik moet wel van sport houden want mijn man heeft er zijn hele leven middenin ge zeten en onze drie zoons gaan dezelfde kant op" is hij enthousiast over Ne derland. „Ik ben in heel Europa ge weest tijdens de Tweede Wereldoorlog, maar nog nooit in Nederland. Ik moet nog drie jaar in West-Berlijn werken, ik kom zeker terug." Davies' favoriete ploeg, de Saint Louis Cardinals, wordt zeker kampioen in de Amerikaanse National League en dat betekent voor hem weer een aan tal spannende avonden aan het radio toestel als de World Series beginnen. Het gesprek komt terug op honkbal: „Mijn ploeg gaat vanavond trainen on der het kunstlicht. We willen de Wies- baden Flyers wat laten zien." (Van onze wielermedewerker) ALKMAAR. Met veel vertoon van macht hebben Klaas Balk en Henk Nieuw- kamp van de Olympische achtervolgings- ploeg tijdens de „populaires" op de Alk- maarse baan een koppelkoers over 80 ronden in hun voordeel beslist. Zij had den anderhalve ronde voorsprong op de overige koopels. Aanvankelijk wisten de Mexico-sprinters Jan Jansen en Lijn Loe- vesijn, die de jacht ontketend hadden, ge lijke tred met Balk en Nieuwkamp te hou den, maar de inspanningen werden hen te machtig en zij verdwenen voortijdig uit de strijd. Eerder op de avond hadden Balk en Nieuwkamp zich in een premiekoers door outsider Hans v.d. Sloot laten ver rassen. Balk begon nog wel aan een fel le jacht op Van der Sloot, maar hij kwam te laat in actie om nog op de eerste plaats beslag te kunnen leggen. De sprintfinale werd na felle strijd door Jan Jansen ge wonnen. Hij bleef de fel aandringende Loevesijn en Keizer netaan de baas. Ka- rel van Nimwegen won op overtuigende wijze een klassementswedstrijd. De uitslagen waren: koppelkoers: 1. K. Balk (Badhoevedorp) H. Nieuw kamp (Borne); 2. Jan Buis (Zwanen burg) M. Jamin (Amsterdam) op l'/s ronde; 3. R. Duin (Alkmaar) J. Dek ker (Enkhuizen); 4. W. Keizer (West- zaan) K. van Nimwegen (Buunik); 5. K. Slot (Alkmaar) S. Douma (Grouw Sprint: 1. J. Jansen (Westzaan), de laat ste 200 meter in 11.9 sec.; 2. L. Loevesijn (Amsterdam), 3. W. Keizer. Premiekoers: 1. H. v.d. Sloot (Den Helder), de 10 km. in 14.18; 2. K. Balk, 3. H. Nieuwkamp, 4. S. Douma, 5. J. Buis. Klassementsrit: 1. K. van Nimwegen 15 pnt.; 2. R. Duin 10 p.; 3. H. v. d. Sloot 8 p.; 4. H. Nieuw kamp 7 pnt. Bij de nieuwelingen won de nationale sprintkampioen Gerrie Fens (Amster dam) zowel de sprint als premiekoers over 5 km. In de sprintfinale bleef hij Piet Weeteling (Halfweg) de baas. GOLF. —Het Zweedse damesgolfteam, dat op de Hilversumse golfclub uitkomt tegen Nederland, heeft op de eerste dag een 5-4 voorsprong genomen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. -De Haarlem-speler De Rijk is door de KNVB voor zes wedstrij den geschorst. In de wedstrijd tegen Tel star B had De Rijk een tegenstander een kniestoot toegediend. De Willem li er Van Orsouw kreeg een boete van hon derd gulden omdat hij na afloop van de wedstrijd tegen DFC een grensrechter be ledigde. BAZEL. Niet alleen Rinus Michels maar ook FC Nürnberg's oefenmeester Max Merkel heeft zijn zorgen. Na de wat moeizame start in de Bundesliga speelde de „club" gisteren een vriendschappelijke partij tegen FC Bazel in Bazel. Het werd voor Merkel, die zijn ploeg opdracht had gegeven veel te schieten, de zoveelste de ceptie van dit nog prille seizoen. FC Nürnberg kwam namelijk niet verder dan 0-0 en mocht zijn handen dichtknijpen dat doelman Wabra met enige fraaie reddin gen drie zeker schijnende doelpunten voorkwam. Na de rust wijzigde Merkel zijn ploeg op drie plaatsen, maar ook dat mocht niet baten. De Helveten grendel den hun dpel bekwaam af en de Duitsers kregen geen schijn van kans. AMSTERDAM De KNVB heeft toe stemming gegeven om zondag 15 septem ber de wedstrijd Zwarte SchapenDVA voor de derde klasse c van west 1 op het hoofdveld van het olympisch stadion te doen verspelen. Zowel van de kant van het stadion als van de amateursclub de Zwarte Schapen is dit een proef. Zoals be kend had de Zwarte Schapen onlangs te kennen gegeven wel alle thuiswedstrijden in het stadion te willen spelen. VOETBALLEN. Wacker Innsbruck en Eintracht hebben met 2-2 gelijk gespeeld in een wedstrijd in de eerste ronde van het Europese bekertournooi voor jaar beurssteden. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM Als morgenavond het drie dagen durende toernooi om het open Europees honkbalkampioen schap van start gaat met de ontmoe ting tussen twee Amerikaanse mili taire teams, gaat een lang gekoester de wens van de KNHB in vervulling. Eindelijk kan het Nederlands team zich nu eens gaan meten met even sterke of sterkere tegenstanders in Europa. Sinds 1965 toen het Ita liaanse team met 16-0 in Madrid werd verpletterd tijdens de Europese titel strijd heerst het Nederlands honk balteam in Europa. Geen enkel West europees land kon die hegemonie met ook maar enige kans op een eervol re sultaat aanvechten. De strijd om de Europese titel was een klucht gewor den en geen maandenlange opofferin gen van de Nederlandse topspelers meer waard. De Haarlemse honkbal- week voorzag eenmaal in de twee jaar in die behoefte, maar ook dat was niet voldoende. De Amerikaanse leger- en luchtmacht- ploegen vormden een uitkomst voor oefen wedstrijden. Het spelen tegen de kam pioenen van de Amerikaanse militaire competities zou een tweede top kunnen zijn voor het Nederlands team. KNHB-be- stuurslid Jan Hartog heeft vele pogingen gedaan om het zover te krijgen. Tijdens de laatste Haarlemse honkbalweek was er voor het laatst contact over deze za ken. Geheel onverwacht kwam de vorige week de beslissing van de Amerikaanse militaire autoriteiten: het toernooi werd toegestaan. Dat betekende improvisatie voor de KNHB dat sinds 1962 geen groots evenement meer organiseerde. Zo kleven aan het komende toernooi enkele bezwaren. De naam open Europe se honkbalkampioenschappen is iets te SOUTH LAKE TAHOE Jim Hines heeft tijdens de Amerikaanse selectiewedstrijden in het hooggelegen South Lake Tahoe de mooiste overwinning uit zijn atletiekloopbaan uehaald. De 22- jarige atleet won de finale 100 meter voor zijn grote rivalen Charlie Greene, Mel Pender en Ronnie Ray Smith. De Noordamerikaan liet voor de tweede keer op één dag en voor de derde maal bin nen 24 uur een tijd van 10 seconden rond afdrukken. Hines lijkt voorbestemd om in Mexico de voetsporen van Bob Hayes, in Tokio goud, te drukken. Mel Pender had de beste start en bleef tot halverwege aan de leiding voor Ronnie Ray Smith, maar Hines verdrong Pender na 60 meter van de eerste plaats en stond deze, ondanks fel aandringen van Charlie Greene, niet meer af. Hines, Greene, Pender (ook al in 1964 op de spelen aanwezig) kwalfi- ceerde zich voor de olympische spelen, terwijl Smith waarschijnlijk in de esta fetteploeg zal uitkomen. Bij het discuswerpen kwam Al Oerter, de drievoudige Olympische kampioen (Melbourne, Rome en Tokio) tot 61,14 m cn Gary Carlsen tot 58,98 m. Bij het polsstokhoogspringen haalden acht atleten de vereiste hoogte van 4,87 m. waaronder Bob Seagren en John Pen- nel. Mike Flannigan raakte geblesseerd en werd uitgeschakeld. Paul Wilson, die pas is hersteld van een ernstige knie blessure startte op doktersadvies niet en verspeelde daarmee zijn kansen op uit- zendig In de twee halve finales 400 meter hor den verbeterden bijna alle atleten hun persoonlijke record. De 21-jarige Geoff Vanderstock won de eerste serie in 49,2 sec., slechts ééntiende seconde boven het wereldrecord van Rex Cawley. Het is te vens de beste jaarprestatie. In de finale kogelstoten moest Randy Matson ervaren, dat hij niet de enige kandidaat is voor olympisch goud. Twee landgenoten wisten hem te overtroeven, de Californische ko los George Woods stootte de kogel naar 20 meter en 73 centimeter, de beste >worp uit zijn loopbaan, en Dave Maggard kwam in zijn eerste poging tot 20 m. 53. Matson, die in zijn tweede poging tot 20 m 45 reikte moest zich tevreden stellen met de derde positie, overigens nog goed genoeg voor uitzending naar Mexico. wijds voor dit toernooi. Aan een derge lijk toernooi zou Italië eigenlijk ook mee moeten doen, maar de Azurri zullen mo menteel weinig behoefte en gelegenheid hebben om op zo'n korte termijn een ver tegenwoordigend team naar Haarlem te sturen. Een tweede bezwaar is dat de Nederlandse topspelers al aan het eind van hun seizoen waren. De training was gericht op de Haarlemse honkbalweek en in deze week werd de verzamelde ener gie volledig opgebruikt. Werken naar een tweede top was er niet bij om de een- DEN HAAG De KNAU heeft bonds- trainer Ton Eykenboom bij het NOC voor gedragen als tweede coach naast Wil Westphal voor de Nederlandse atletiek- ploeg, die deelneemt aan de olympische spelen in Mexico. De 32-jarige Ton Eykenboom is sedert enkele jaren de vaste coach van de nationale damesploeg bij interlandwedstrijden. ERFURT. - Manfred Matuschwski, de tweevoudige Europese kampioen op de 800 meter, heeft in Erfurt de achthonderd meter gewonnen in 1 minuut en 46.4 se conden. Matuschewski, die oorspronkelijk niet was opgenomen in de Oostduitse ploeg voor Mexico, verzekerde zich door zijn prestatie alsnog van uitzending naar de olympische spelen. KIEV De derde partij uit de schaak tweekamp SpasskiKortsjnoi (beiden Rusland), waarvan de winnaar wereld kampioen Tigran Petros jan mag uitda gen is gisteren in Kiev na 37 zetten in remise geindigd. Spasski leidt nu met 2-1. VIELLA. De Spanjaard Domingo Pe- rurena heeft de derde etappe van de ron de van Catalonië gewonnen. De Italiaan Giancarlo Ferreti nam de leiding in het algemeen klassement over van de Belg Eddy Merckx, die nu derde staat achter Gimondi. voudige reden dat het bestaan ervan niet bekend was. Dat het Nederlands team een goed figuur zal slaan, staat overigens vast, omdat de kracht van het Nederlands honk bal zover is gestegen dat het Amerikaan se legerteams kan weerstaan. Vooral sinds de faciliteiten in het Amerikaanse leger voor de sportonderdelen sterk zijn afge nomen. Dat zowel de Berlin Bears als de Wies- baden Flyers zeer sterke tegenstanders zullen zijn voor het Nederlands team staat als een paal boven water. De wedstrijd van donderdagavond tussen de twee Amerikaanse teams is de revanche voor de onlangs gespeelde serie van drie wed strijden om de officiële militaire titel. De Wiesbaden Flyers werden kampioen en kunnen op zeer fel spelende Bears reke nen. Aan het Nederlands team dat vrijdagavond tegen de verliezer i n het veld treedt, is werper Bert Paalman toe gevoegd. AMSTERDAM. De president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman, heeft geweigerd het conser vatoire beslag, dat het sporthuis Cor du Buy N.V. bij Ajax op de gage van Johan Cruijff heeft laten leggen, op te heffen. Mr. Stheeman deed hiermee uitspraak in het kort geding, waarin Cruijff bij monde van zijn raadsman mr. J. Nolen om deze opheffing had gevraagd. Het beslag werd gelegd omdat de Ajacied volgens Du Buy een contract over het bij wedstrijden en trainingen dragen van een speciaal merk voetbal schoenen (Puma) niet is nagekomen, waardoor Cruijff de overeengekomen boetebepaling. 250 gulden per keer, heeft overtreden. Volgens het sporthuis betrof het hierbij 98 overtredingen met een to tale boete van 24500 gulden. FOREST HILLS. Het Amerikaanse Davis Cup-dubbel Bob Lutz-Stan Smith heeft de dubbelspeltitel op de open Ame rikaanse tenniskampioenschappen in Fo rest Hills veroverd. Zij versloegen het duo dat enkelspelwinnaar Arthur Ashe met de Spanjaard Andres Gimeno vormde in drie sets: 11-9, 6-1 en 7-5. Ashe en Gi meno hadden kort voordat de finale ge speeld werd in een lange vijfsetspartij de Amerikanen Graebner en Pasarell uitge schakeld: 6-4, 3-6, 4-6, 20-18 en 15-13. Mr. Nolen beriep zich op overmacht van de Ajacied omdat Ajax Cruijff op me disch advies had verboden op Pumaschoe- nen te spelen en deze zich contractueel aan dat verbod moest houden. De presi dent verwierp dit argument. Hij over woog, dat de gestelde omstandigheid niet als overmacht kan gelden. Hij was met gedaagde van mening, dat een dergelijk algemeen verbod niet ernstig kan worden genomen, omdat Puma volgens Du Buy met 40 modellen en bovendien met maat werk uitkomt. Mr. Stheeman veroordeelde de voetballer tot de kosten van het ge ding 350 gulden. ROERMOND. Het vertegenwoor digende elftal van de openbare straf gevangenis te Roermond heeft de spor tiviteitsprijs gekregen van de zomer avondvoetbalcompetitie voor Roer mond en omgeving. Het elftal van de gevangenen behaalde in tien wedstrij den een gemiddelde van 4.7 punten bij een maximum van 5 punten voor de sportiviteitsprijs. Er namen 22 elftal len aan de competitie deel. OSLO Tijdens de tweedaagse atle tiekontmoeting Noorwegen-Finland in Oslo, vestigde Berit Berthelsen een nieuw Noors damesrecord bij het verspringen met de respectabele afstand van 6.65 me ter. ADVERTENTIE Ze weten niet van ophouden daar bij Gulf. Nauwe lijks heb ik al die enige artikeltjes van de eerste ronde bij elkaar, of ze komen alweer met de tweede ronde. Nou, dat wordt weer naar de pomp rijden. En flink sparen geblazen. Want dat knalgekke ijsemmertje moet ik persé hebben. (Van onze sportredactie) HAARLEM. „Als we zondag ver loren hadden, hadden we het dit sei zoen heel moeilijk gekregen." Sjaak Roggeveen, de uiterst nuttige spitsspe- ler van eredivisiedebutant Holland Sport wil daarmee niet zeggen dat de taak waarvoor zijn ploeg zich dit sei zoen gesteld ziet handhaven een eenvoudige is. „De omschakeling is enorm groot. Je moet er maar niet bij stil blijven staan. Daar niet van. Maar die zege op Go Ahead sterkt ons zelf vertrouwen. Als je toch net als DOS na vier wedstrijden zonder punt on deraan staat met nul voor en elf tegen, dan is het al bijna een hopeloze zaak. Het elftal gaat eronder lijden. De sfeer gaat achteruit en het zelfvertrouwen is weg." Roggeveen bezig aan zijn derde seizoen bij Holland Sport de man die door zijn niet geringe capaci- teiten als schutter CVV aan het lands kampioenschap bij de amateurs en Holland Sport aan het eredivisieschap hielp, is ook de maker van de twee doelpunten van de Hagenaars in deze competitie, waaronder dus het winnen de tegen Go Ahead. 25-jarige Roggeveen wijt de moei lijke start van zijn ploeg aan onerva renheid. „We hebben het te gemakke lijk opgevat. Zoals tegen GVAV dat je een paar minuten voor tijd nog een gelijk spel uit handen geeft, dat mag toch niet gebeuren. Dat ga je nu ook wel zien. Je trapt de bal eens de tribu ne in, of houdt het spel op een goede manier op. Er gaat eens een mannetje op de grond liggen. Dat leer je wel in de eredivisie. Het is wat meer prof voetbal. We spelen echt op nul. We zijn de laatste wedstrijden ook wat fel ler geworden. We gaan er soms echt hard tegenaan. We nemen minder risi co." Rotterdammer Roggeveen weet dat Holland Sport zich eigenlijk „nog he lemaal niet heeft aangepast". „In de eredivisie is er gewoon meer klasse. Er wordt meer gevoetbald. Vooral de opbouw op het middenveld is veel be ter verzorgd. Daar wordt de wedstrijd beslist." Ook dat maakt het voor de Hagenaars moeilijker, niet het minst voor spitsspeler Roggeveen zelf. „De meeste aanvallen van ons worden al op het middenveld gesmoord. Onze op houw is nog niet zo goed. Je krijgt taardoor natuurlijk minder ballen en lus ook minder kansen. Bovendien heb ie altijd een of twee man voor je. Het is hier toch echt niet zo dat één speler een wedstrijd kan winnen." Na de wedstrijd tegen Go Ahead ..ze hebben anders wel dom gespeeld. Een ausputzer is wel aardig natuur lijk. maar zij stonden met vijf man in de verdediging terwijl er maar twee man van ons in de voorhoede liepen" is het optimisme bij de Hagenaars ten aanzien van het behoud van de redivisieplaats aanzienlijk toegeno men. „Dat je van Feijenoord en Ajax verliest kun je op papier wel aanne men natuurlijk. Hetzelfde geldt voor misschien nog vijf clubs, maar de rest speelt toch niet groots. Dat zijn de ploegen waar wij punten weg kunnen halen. Daarom is het zo jammer dat we het de eerste drie wedstrijden wat gemakkelijk hebben opgevat". Roggeveen heeft er wel vertrouwen n. vooral nu hem de rechtsbuiten plaats niet meer wordt opgedrongen, zoals aanvankelijk het geval was. „Dat was een flop", erkent hij zelf. „In het 4-3-3-systeem dat bijna iedereen wil spelen heb je verschrikkelijk goede technici nodig als buitenspeler. Een man die in zijn eentje een defensie kan ontwrichten. Niet iemand als ik. iie op kansen loert en verwarring sticht Dat kan ik wel. Dat heb ik de laatste twee seizoenen wel bewezen". De prognoses van Sjaak Roggeveen voor toto 5 zijn: Helmond SportHaarlem 1 RBCVitesse 2 ZFCDen Bosch - 2 GraafschapBlauw Wit 1 EindhovenVolendam2 WageningenNAC 3 VVV—Elinkwijk 2 Fortuna VI.—MVV 1 VeendamTwente 3 SVV—DOS 3 RCH—Willem II 1 ExcelsiorHolland Sport 2 LimburgiaCambuur 2

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19