Metaalbedrijfsbonden streven naar ideale sociale garanties Geen economische groei tegen elke Blauzve fiets van ANWB WAGEN MET AUTOMATISCHE PILOOT 1 Nederlandse zeepfabrikanten boos op Consumentenbond NORTON FILTER KING SIZE BIJ STRUCTUURVERANDERINGEN Paraatheid marine in Joegoslavië vergroot Tegemoetkoming in studiekosten Kerk wijkt voor de Forsytes Kwart miljoen schade door brand Norton Filter King Size - rijpvitaal, echt. DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1968 11 Twee troepen Sociale hinder WEGENS ONDERZOEK AFWASMIDDELEN Verschillend gewaardeerd Onverantwoord Ook voor m.a.v.o en l.b.o. ÜORTO U rookte nog geen filter? Doe het nu! Steeds meer mensen roken een filtersigaret. Want Norton Filter King Size is volle echte tabak, tabak die er is! Norton Filter King Size met het direct® filter geeft een zachte en toch verrassend-echte smaak. Koop nu Norton Filter King Size 25 voor f 1,50 99 (Van onze correspondent) AMSTERDAM „Wij willen voor komen dat het bedrijfsleven slechts de economische kosten van zijn tech nische vooruitgang betaalt en niet de sociale. Die zouden dan namelijk door de gemeenschap moeten worden opge bracht, via de algemene middelen. Maar dat is niet juist. De bedrijven moeten zelf voelen dat hun streven naar economische groei voor anderen, de werknemers, hoge offers kan be tekenen". Nu heeft de vakbeweging helemaal niet de pretentie dat zij dit vraagstuk van de „sociale kosten" zelf kan uitzoeken. „Wij willen daarover met alle belanghebben den vrijuit van gedachten wisselen, hoe wel dat nu wat moeilijk ligt. De onder handelingen over een nieuwe CAO zijn al begonnen, zij moeten op X november zijn afgerond. In die onderhandelingen komt het natuurlijk niet meer zo gemakkelijk tot vrijblijvende gedachten, wisselingen zegt de heer Vos. Deze sociale kosten zijn een heel vat ruimer begrip dan we verstaan onder de normale afvloeiingsregelingen. Sociale kosten zijn bijvoorbeeld ook de kosten van her- en bijscholing van de ontslagen werknemers of van werknemers die an ders ontslagen zouden worden. Ook valt daaronder loon-doorbetaling tijdens deze studie en tegemoetkoming in verhuiskos ten als gevolg van noodzakelijke struc tuurwijzigingen. Hoe denkt men in ondernemerskring over deze opvatting van sociale kosten? „De ondernemers zien zeker het belang van deze opvatting wel in, maar helaas handelen ze er niet steeds naar. Nu zijn er in sommige bedrijfstakken al wel enke le resultaten in de goede richting. In de bouw is een omscholingsfonds opgericht, de grafische industrie heeft een fonds op gericht, waaruit de sociale gevolgen van fusies en concentraties worden betaald, en ook de journalisten-CAO kent een der gelijke bepaling. Maar in een grote be drijfstak als de metaal, waar de techni sche en economische vooruitgang kijk maar naar de fusies en de mechanise ring sneller gaat dan elders, bestaat zoiets niet. In ondcrnemerskringen staan globaal twee groepen tegenover elkaar. Bedrij ven, die veel met dit probleem te maken hebben, vinden dat de overheid of een al gemeen fonds hier moet bijspringen, het geen natuurlijk toch neerkomt op betaling uit een fonds, dat door het hele bedrijfs leven wordt gevuld. En daarom zeggen de bedrijven, die daar minder mee te ma ken hebben, dat de veroorzakers van nie kosten die dan ook zelf moeten dragen en niet op hen moeten verhalen. Het ligt hier hetzelfde als bij de water en luchtverontreiniging. Nu is het daar een afgedane zaak: wie de rommel maakt, moet die ook maar opruimen. Zover zijn we met de sociale rommel nog niet. Nu geloof ik dat dat meningsverschil over de betaling wal is op te lossen. Het gaat principieel om de erkenning van die so ciale kosten en de vraag wat je daar wel en wat je daar niet toe rekent". Wordt de economische groei niet afge remd, als de bedrijven ook de sociale ver- zerekingen krijgen gepresenteerd van hun technische en economische plannen? „Het is heel goed mogelijk, dat automa tisering op een gegeven moment niet meer interessant is, als blijkt dat het duurder is aan sociale en economische kosten samen dan het >plevert aan bespa ring van lonen. Maar dat is ook juist onze bedoeling. Ons standpunt is: we juichen economische groei toe .maar niet tegen elke prijs. En dat is: de sociale kosten mogen de economische groei niet over treffen, want dan is er helemaal geen sprake van groei. Maar om dat te kun nen zien moeten die sociale kosten samen bij de economische worden opgeteld voor diegenen die de beslissing nemen. Dat zijn de ondernemers". Op die manier moeten de kosten die ge maakt moeten worden voor overtollige werknemers dus bij de investeringen worden opgeteld? „Daar komt het wel op neer. Dat brengt je op het vraagstuk hoe ïoog het tempo van de automatisering en technische voor uitgang in het algemeen kan zijn, zuiver financieel gezien. We hebben de indruk, dat het tempo sterk wordt overschat. Want juist in een tijd van opeenvolgende technische veranderingen, zoals nu, moe- BELGRADO (Reuter). De paraatheid van de Joegoslavische marine is ver groot opdat zij „alle noodzakelijke op drachten" kan volbrengen. Dit heeft vice-admiraai Bogdan Peco- tic bevelhebber van het militaire gebied van Split, volgens het Joegoslavische pers bureau Tanjoeg verklaard in een rede tij dens de viering van de „dag van de Joegoslavische marine". Kennelijk is dit een waarschuwing aan de Russen dat Joegoslavië vastbesloten is de Adriatische kust te verdedigen. ten de bedrijven zeer snel apparatuur vernieuwen om bij te blijven. Dat vergt meer kapitaal dan beschikbaar is, met als gevolg een hoge 'entestand. Dat remt de vooruitgang meteen al af. Althans, ze gaat langzamer, dan technisch wel moge lijk zou zijn. Die situatie maken we nu mee. Wij van de vakbeweging menen dan ook, dat de druk die op de ondernemers ligt en waar zij ook zo over klagen ,niet de druk van de loonopdrijving is, maar de druk van het investeringstempo en het kapitaal tekort". Welke gronden voert u aan om de werk nemers, die door de technische en econo mische vooruitgang worden uitgeran geerd, zulke uitgebreide tegemoetkomin gen te geven? Is de wachtgeld- en werk loosheidswet niet voldoende? „In een politiek van volledige werkge legenheid moet iedereen zo goed moge lijk in staat worden gesteld mee te wer ken aan de economische groei .Wordt hij uitgerangeerd buiten zijn schuld, maar door economische en technische vooruit gang, dan is het in het belang van onze economie zelf dat de man zo snel moge lijk weer aan de slag komt. Daartoe moet hij wellicht worden omgeschoold, en dat hoort dan bij zijn arbeidsprestatie. Daar voor moet hij dus volledig worden door betaald. Daar komt bij, dat het stelsel van scha deloosstellingen en loondoorbetalingen bij de mensen het gevoel kan wegnemen, dat de technische vooruitgang iets heel gevaarlijks is die hun bestaan bedreigt. Het kan er aan meehelpen de arbeidende bevolking te wennert aan het idee dat ze zo nu en dan wel eens van beroep of be zigheid of woonplaats moeten verande ren om aan de slag te kunnen blijven. Als daarvoor uitstekende tegemoetkomin gen bestaan, dan heeft dat dus twee voor delen: het bedrijfsleven bedenkt zich wel twee keer voor ze zo maar de mensen ontslaat en machines koopt, en gebeurt 99 99 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. Na de witte fiets nu de blauwe. De blauwe fiets wordt gepre senteerd door de ANWB. Hij is bestemd voor automobilisten, die hun auto in het Haagse technostation van de ANWB laten keuren en daardoor hun vervoermiddel voor korte tijd moeten missen. Op de blauwe fiets kunnen zij dan naar hun werk gaan of boodschappen doen. Als het blauwe fietsenplan bij het pu bliek succes heeft, zullen ook andere tech- no-stations met deze tweewielers worden uitgerust. Dezer dagen bestaat de ANWB techno-dienst twintig jaar. In 1948 werden 600 autokeuringen verricht, vorig jaar wa ren het er ruim 53.400. Er is thans een landelijk net van veertien technostations. Onlangs zei de voorzitter van NVV- metaalbedrijfsbond, Maarten Zonder van: „In 1965 dachten we nog dat we de werkloosheid als gevolg van fusies, rationalisatie en automatisering in het bedrijfsleven door goede afvloeiings regelingen een noodverband zou den kunnen opvangen. Thans menen wij, dat dat niet meer het geval is. Wij kiezen wél voor economische groei, maar niet tegen elke prijs". Deze woorden hebben actuele bete kenis gekregen met de reuzenfusie van Rijn-Schelde en VMF-Werkspoor met gedeelten van het concern Wilton- Fijenoord Bronswerk. De vakbonden eisen een „sociaal plan" van deze on dernemingen met garanties tegen so ciale gevolgen als gevolg van deze overwogen ondernemersbeslissingen. We hadden een gesprek met de heer P. J. Vos, hoofd van de sociaal-eco nomische afdeling van de NVV-me- taalbedrijfsbond, over „de ideale so ciale garantie". dat toch, dan hoeven de ontslagenen daar geen grote rancunes over te koesteren". Deze ideeën zou men een „sociale hin derwet" kunnen noemen „Dat is een hele goede term. Trouwens, wij vinden dat deze zaak niet uitsluitend voor onze bedrijfstak kan worden gere geld. Dat zou in het hele bedrijfsleven moeten komen vast te liggen, en op den duur zelfs wettelijk moeten worden gere geld". (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Nederlandse vereni ging van zeepfabrikanten is boos op de consumentenbond. In het septembernum mer van de Consumentengids publiceert de bond een vergelijkend kwaliteitsonder zoek van afwasmiddelen en komt daarin tot de conclusie, dat de afwasmiddelen onderling nauwelijks in werking verschil len. De prijsverschillen zijn echter wel groot. Zij adviseert de consument daarom het eens met een goedkoop middel te pro beren. De zeepfabrikanten zijn fel in verzet gekomen tegen de stelling als zou er nau welijks verschil in vaatwasvermogen zijn tussen de onderzochte merken. In een communiqué bestrijden zij met name de door de consumentenbond toegepaste on derzoek plaatsvond heeft de Nederlandse vereniging van zeepfabrikanten de consu mentenbond erop gewezen dat de te vol gen onderzoekmethode bij alle terzake kundigen onbekend is" aldus het commu niqué. De consumentenbond zou dit ad vies echter in de wind hebben geslagen. De zeepfabrikanten stellen verder dat een aantal produkten uit de door de con sumentenbond gepubliceerde lijst precies dezelfde samenstelling en hetzelfde afwas- vermogen heeft. Toch worden zij in het NCB-onderzoek verschillend gewaardeerd „Het afwasvermogen kan misschien een fractie verschillen, maar toch niet zoveel dat het ene merk als redelijk en het an dere als goed wordt bestempeld", zei een woordvoerder van de NVZ. „We vragen ons af welke normen voor de waardering goed of redelijk zijn aangelegd". Voorts staat in het communiqué dat de Consumentenbond twee afwasmiddelen met hetzelfde actieve type stof, waarvan de concentratie en het afwasvermogen van het ene ruim twee keer zo hoog ligt als van het andere in dezelfde rubriek heeft gerangschikt. De Nederlandse vereniging van zeepfa brikanten stelt uitdrukkelijk dat zij zon der meer het bestaansrecht en de taak van consumentenorganisaties erkent. Zij meent echter wel te mogen eisen dat ver gelijkend warenonderzoek op verantwoor de wijze geschiedt. „In het onderhavige geval is daarvan bepaald geen sprake". Benoeming hoogleraar. Tot gewoon hoog leraar in de klinische psychologie aan de universiteit van Groningen is be noemd dr. P. E. Boeke, thans lector met dezelfde leeropdracht aan deze univer siteit. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De thans in werking ge treden Mammoetwet heeft ook consequen ties voor de vergoeding van studie- en reiskosten van leerlingen van het m.a.v.o. en l.b.o. Deze categorie viel vóór 1 augus tus onder de regeling van het voortgezet gewoon lager onderwijs. Voor het school jaar 1968-'69 is een voorlopige regeling voor tegemoetkoming in bovengenoemde kosten vastgesteld. Hieronder valt ook het l.a.v.o. Zij brengt een lichte verbetering in de regeling die al bestond voor scholen van het lager beroepsonderwijs. In 1969 zal er voor m.a.v.o., l.a.v.o. en l.b.o. een definitieve regeling komen. Voor leerlingen van het v.w.o., h.a.v.o. en mid delbaar en hoger beroepsonderwijs geldt de toelagenregeling, die begin van dit jaar is bekend gemaakt De regeling voorziet in een tegemoet koming in studiekosten in strikte zin zo als boeken en leermiddelen tot maxi maal 42.50 per jaar en reiskosten als de afstand van huis naar school langer is dan 5 km. De toekenning is afhankelijk van bepaalde voorwaarden. Alle aanvra gen moeten op aanvraagformulieren, die binnenkort op de scholen zijn te krijgen, bij de school worden ingediend. De druk-op-de-knop auto van de toekomst die onlangs in Washington is getoond. De wagen zal zich zelf kunnen besturen terwijl de inzitten den naar de televisie zitten te kijken. In de stoelen zitten massage-appa raten gebouwd voor vermoeide rug gen. Het wagentje kost 75.000 dol lar. (Van onze redacteur geestelijk leven) HAARLEM De Forsyte Saga heeft in Nederland lang de avonden van vele gezinnen beheerst. Maar ook in Engeland heeft het tv-seriespel grote invloed. De Daily Mail meldt dat in het plaatsje Ci rencester, Gloucestershire, de tijd van de avonddienst van een kerk is veranderd in verband met de Forsytes. De kerkgangers kunnen niet op tijd uit de avonddienst thuis zijn om het begin van de uitzen ding vijf voor half acht te halen. De kerkeraad debatteerde een uur. en be sloot toen met grote meerderheid de avonddienst, die al vijftien jaar om half zeven pleegt te beginnen, een half uur te vervroegen. JOURE De zelfbedieningszaak van de heer T. Ypma in de Midstraat in Joure is gisteren geheel uitgebrand. De brand weer wist met veel moeite de belende percelen te behouden. De schade wordt geschat op 250.000.-. De heer Ypma was verzekerd. ADVERTENTIE tfit iiiiïiiiiiiiiiiinirniiiifitB World Registration Pending

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11