Bil jar tier aar en -vertegenwoordiger is 200 dagen in een jaar van huis WERELDKAMPIOEN CEULEMANS IS „FULL-TIME" AMATEUR „Een biljarter moet geen slappeling zijn die in elkaar zakt Landlust en Blue Stars titelkandidaten Kroder - met Boogaard naar Lions Zandvoort - - verliet Flamingo's 1 Zet die fles gerust midden op tafel. Hij mag gezien worden. Coupe Simonis Sybrands startte met een zege Zware straffen in vooruitzicht gesteld Jan Hordijk winnaar ronde Noordwijkerhout Wim Franke in afwachting van revisie traint bij Haarlemmers DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1968 15 Schade beperken Prutstoernooitje Strijd om World-cup Sport in het kort JONGE WHITE LABEL JENEVER Post-Sercu weer vooraan Zandegu ritwinnaar ronde van Catalonië 'MMW'MWWWWWyWWIIWVWIiyWWWWWWWIIIIMWWWWI/IIMIII/IIMWWWWWWI^WIIMMMWWIIWMMMIIWMWMWIWiyWMWIIIIIW als een zak patatten (Van onze sportredactie) GROBBENDONK Acht wereldtitels hebben Raymond Ceulemans geen windeieren gelegd. Indirect natuurlijk, maar zonder deze indrukwekkende erelijst zou de 31-jarige Vlaming zich hoogstwaarschijnlijk toch niet ge lukkig kunnen prijzen met het bezit van een riante hiljartschool in het dorpje Grobbendonk, gelegen op een tiental kilometers afstand van zijn geboorteplaats Lier. Zonder zijn titels zou een bekende biljartfabriek on getwijfeld ook niet op de eerste plaats aan ene Raymond Ceulemans uit Grobbendonk gedacht hebben, toen men om een vertegenwoordiger ver legen zat. („Dat is mijn job. Ik ben amateur. Met biljarten kun je niets verdienen"). Het is de gebruikelijke manier om krampachtig aan de ook voor biljarten achterhaalde amateurbepalingen te kunnen blijven vast houden. Prestaties zoals Ceulemans en andere topspelers regelmatig laten zien, kunnen niet behaald worden door mensen die zich 's morgens met hun pakje brood naar het werk begeven en zich pas 's avonds aan hun sport kunnen wijden. Ceulemans: „Ik speel elke dag. Competitie, toernooien, de monstraties. En dan train ik toch ook nog wel. Ik heb weinig stil gestaan dit jaar, omdat de toernooien al weer vroeg begonnen. Een goede maand. Dat moet. Je moet er eens uit. Het mag geen corvee worden. Ik ben toch al tweehonderd dagen in het jaar van huis". Dat is een van de verplichtingen van een kampioen. Blijmoedige Ceulemans nu eens niet in plechtstatig zwart maar in blauw sporthemd dat ruimte laat voor een beginnend buikje gaat niet ge bukt onder het feit dat hij vrouw en vier kinderen soms weken niet ziet, noch ziet hij op tegen de afstanden die hij in zijn Chrysler Valiant aflegt om aan de talloze uitnodigingen voor toernooien en demon straties te voldoen. „Ik ben een auto maniak. Ik doe graag afstanden. Al die boekjes over auto's en technische zaken heb ik". Maar er zijn andere verplichtin gen waar hij zwaarder tegenaan kijkt. „De mensen verwachten wat van je. Je moet wat laten zien. Het is niet genoeg als ik win. Dan komen ze naar je toe. Proficiat, ge hebt gewonnen, maar ging het niet zo best? Ge hebt geen record gebroken. Het is niet genoeg als je een grote naam hebt. Je moet je ook telkens weer bewijzen." In het driebandenspel heeft Raymond Ceulemans daar geen moeite mee. Hij weet dat hij de beste is en wat belangrij ker is: ook zijn tegenstanders twijfelen daar niet aan. Het kaderspel en het li- bre trekken hem niet aan, al speelt hij het wel. „Ik speel alles door elkaar. Dat is voordelig. Kader en libre zijn de grond van het biljarten. Als je die spelsoor- ten beheerst kun je aan het driebanden beginnen". Maar de bezwaren die aan deze spelsoorten kleven wegen zwaarder voor Ceulemans. „De spelers gaan het te goed kennen. Als de ballen eenmaal in goede positie liggen is het verder een zaak van een gedichtje opzeggen. Je kunt het van buiten leren. Iedere drieban- denstoot is spectaculair. Daar is fantasie voor nodig. Bij het libre en het kader kun je je niet verdedigen. Er is een groepje spelers dat een partij in een beurt kan uitmaken. Daarom is een ka- dertoernooi zo moeilijk. De kleinste inzin king kan fataal zijn." Een dergelijke concurrentie kent Ray mond Ceulemans niet bij het driebanden (hij is ook wereldkampioen bandstoten en vijfkamp). In die spelsoort zijn het de zwakkere spelers die het hem lastig ma ken. „Die willen zich niet laten verplet teren. Ze willen alleen de schade beper ken. Maar je kunt carotte ook opbou wend spelen. Ik speel het ook, als de par tij begint te nijpen. Anders doorgaans niet. Verdedigend spelen is niet moeilijk, maar verdedigend spelen en toch punten blijven maken dat is moeilijk." Het ge beurt niet vaak dat Ceulemans in de ver dediging gedwongen wordt. Ceulemans geeft dat toe met de vanzelfsprekendheid van de erkende grootmeester, aan wie alle snoeverij en grootspraak vreemd zijn. „Alles hangt af van het verloop van de partij. Je kunt nooit van tevoren zeggen ik maak een partij in veertig beurten uit. Als je je de weelde kunt permitteren je eigen spel te spelen, lukt het meestal. Meestal win ik. Ik heb het voordeel dat veel tegenstanders al ang stig beginnen. Bang dat ze een gaatje laten vallen, want ze weten: als dat gebeurt gaat hij door. Ik zie het als ze onzeker zijn aan hun afstoot, aan hun weifelen. En dan sla ik juist toe. Maar dan zijn er ook die zich tegen mij juist overtreffen. Dat zijn de vech ters als Scherz en Popeyus die zich er juist aan optrekken. De Ruyter is er ook zo een. Dat vind ik leuk. Na zo'n partij is de voldaanheid van hun ge zicht af te lezen." Ceulejnan's erelijst is nog lang niet afgesloten. „Ik kan nog wel een jaar of vijftien mee. Met 45 jaar dan begint het te slabakken. Het zicht gaat weg, de vastheid en de kracht." Vijftien jaar nog zal Ceulemans zich graag nog vele prettige zaken ontzeggen. „Om vijfde of zesde te worden hoeft dat niet, maar als je aan de top wilt komen, moet je je alles ontzeggen. Ik moet niet al leen winnen, maar ook records breken". Conditietraining heeft een biljarter niet nodig. „Gewoon serieus en gezond leven", is het recept van Raymond Ceulemans, die het aan te zien is dat hij er bovendien nog goed van leeft. Hij is zelf het beste voorbeeld van zijn stelling: „je moet sterk en gezond zijn. Zo niet dan is na een vermoeiende par tij van twee uur de concentratie weg. Dan is het gedaan. Een topbiljarter moet geen slappeling zijn, die na een partij in elkaar zakt als een zak patat ten." Raymond Ceulemans, de Vlaamse char me in eigen persoon, kan zich over één ding bijzonder boos maken. „Als het niet sportief toegaat, gaat de man in kwestie voor de bijl. Vorig jaar tijdens een Bel gisch kampioenschap is het gebeurd dat de een de ander liet winnen om mij dwars te zitten en een derde, die er niets mee te maken had, er de dupe van werd. Dat kan ik niet vergeten. Volgende keer gaat die man ik zal geen naam noe men er weer aan. Dan zijn we quitte." Ceulemans spreekt uit eigen ervaring ais hij zegt: „Aan de top word je altijd be nijd. Vorig jaar verloor ik een prutstoer nooitje in Antwerpen. Dan hebben ze ge lachen. En natuurlijk zulke letters in de Gazette. Ik zal U eens een verhaaltje vertellen. Ik heb eens op de tv een in terview gezien met een bekende zanger. En die reporter vraagt hem: „Heeft u veel vrienden?". En toen zei de zanger: „Daar kan ik niet op antwoorden. Ik ge loof het niet, want dan zou het mij zo goed niet gaan." Dat is mij altijd bijgebleven. Dat is in elke sport net zo." Nico Goebert HAARLEM Morgen begint in de Hildebrandzaal in Haarlem het biljart- toernooi om de Coupe Simonis. De be kendste deelnemer is Raymond Ceule mans, die dit toernooi al tweemaal ge wonnen heeft. De andere deelnemers zijn: Hanoun, Popeyus en Sögaard in ooule A en BoulangerScherz, Van Dosterhout en Rudolph in poule B. Het toernooi gaat om twee uur van start met de partijen tussen Ceulemans en Sögaard en Hanoun en Popeyus. Om vier uur speelt Scherz tegen Van Oos terhout en Boulanger tegen Rudolph, s Avonds om acht uur komen Hanoun >n Sögaard en Ceulenmans en Popeyus tegen elkaar uit. Daarna volgen Scherz tegen Rudolph en Boulanger tegen Van Oosterhout. Zaterdagmiddag om twee uur wordt het toernooi voort gezet. Zaterdagavond worden van acht tot ongeveer twaalf uur weer vier par tijen afgewerkt. De finale valt op zon- lagm.iddag twee uur. LIVORNO. Woensdag is in Livorno de strijd om de Europese damtitel be gonnen zonder de Russen, die wel hadden ingeschreven, maar niet arriveerden. Of de Russische dammers alsnog naar Li vorno zullen komen of wellicht al onder weg zijn, was de Italiaanse organisatoren niet bekend. De enige twee spelers, die uit hun eerste partij de volle winst haal den, waren titelverdediger Ton Sijbrands en de Italiaan Edmondo Fanelli. Sij brands won van de Oostenrijker Feldl en Fanelli toonde zich de meerdere over zijn landgenoot Virtu Simonelli. Wim van der Sluis en Ferdie Okrogelnik kwamen met elkaar remise overeen. De uitslagen van de eerste ronde lui den: Van der Sluis (Ned.)Okrogelnik (Ned) 1-1; Sijbrands (Ned)—Feldl (Oost) 2-0; Hisard (Fr.)—Verse (Fr.) 1-1, Fanelli (It)Simonelli (It) 2-0; Bajolle (Fr)Kleinmann (Belg) 1-1; Virtu (It)Gedance (Zwits.) afg.; Agliardi had een vrije dag. BERN. De voetballers van Estudian- tes en Manchester United, die 25 septem ber in Buenos Aires, 16 oktober in Man chester en eventueel hij gelijke stand op 19 oktober in Amsterdam tegen elkaar in het veld komen om elkaar de wereldbe ker te betwisten, zullen zich ongetwijfeld eerst wel even bedenken voordat zij zich in deze wedstrijden aan grof spel schuldig zullen maken. Zij lopen dan namelijk de kans een straf opgelegd te krijgen van drie jaar. Daarenboven zijn ook de clubs gewaar schuwd, dat er zich op de tribunes en op het speelveld in geen geval wanordelijk heden mogen voordoen. Gebeurt dit toch, dan zal de vereniging een straf opgelegd krijgen, die kan varië ren van een schorsing tot het drie jaar niet spelen op eigen veld. Deze maatregelen zijn door de Europe se voetbalbond en de Zuidamerikaanse voetbalbond gezamenlijk genomen naar aanleiding van de nogal stormachtige wedstrijd, die Celtic en Racing Buenos Aires vorig jaar in de Argentijnse hoofd stad speelden. Niet minder dan zes spe lers werden toen het veld uitgestuurd. VOETBAL. Zweden heeft woensdag in Helsinki met 3-0 van het Finse voetbal elftal gewonnen. ADVERTENTIE «KW VA* iXK PM*6 373 LONDEN. Peter Post en Patrick Sercu hebben opnieuw de leiding ver overd in de Londense zesdaagse. Nadat ze op de tweede dag door het Zwitsers- Belgische duo Fritz Pfenninger-Emiel Severeyns van de eerste plaats waren verdrongen, kwamen de 34-jarige Post en de tien jaar jongere Belg woensdag (derde dag) weer aan de kop van het veld te liggen met 163 punten. De Duitsers Dieter Kemper en Horst Oldenburg (op de tweede plaats) hadden er 119 en Pfen- ninger-Severeyns (derde) 62. NOORDWIJKERHOUT Met veel ver toon van macht heeft de blonde Amster dammer Jan Hordijk in de ronde van Noordwijkerhout zijn vijfde overwinning van dit seizoen behaald. Samen met Mat je Gerrits, Hans Verbeek, Evert Diepe- veen, Gerrit Leferink door pech uit de kopgroep verdreven en outsider Van Brussel, was Hordijk al in het begin van de koers uit het peloton ontsnapt. Toen de vroege vluchters in de eindfase door vijf achtervolgers bedreigd werden, ondernam Hordijk een solovlucht en die leverde hem een verdiende zege op. Ook de leidersprijs kwam in zijn bezit. Aan deze ronde van Noordwijkerhout, die door de Ren- en Toervereniging „De Bollenstreek" en de plaatselijke Oranje vereniging in het programma van de na jaarsfeesten werd gehouden, namen zo'n honderd amateurs deel. Ook de publie ke belangstelling was bijzonder groot. Reeds na enkele rondes het parcours moest 33 keer „genomen" worden kwam er een kopgroepje tot stand met Gerrits, Verbeek, Diepeveen, Hordijk, Le ferink en de zelfs voor insiders onbekende Van Brussel. Deze zes aanvoerders ble ken elkaar best te verstaan alleen van Brussel kwam vrijwel niet op kop en namen snel een halve minuut voor sprong. Een Baars, Bakker, Cornelisse, Van der Klooster en Groen probeerden het peloton weliswaar tot meer spoed aan te manen, maar hadden daarmee geen succes. Het kopgroepje kon zodoende de winst consolideren. Pas vijf ronden voor het einde kwamen Zoons, Van Leeuwen, Oudshoorn, Zomer en Bakker tot een ge organiseerde tegenaanval. zij kregen eerst de door pech geloste Leferink te pakken en nadien moesten ook Verbeek, Gerrits, Van Brussel en Diepeveen zich gewonnen geven. De sterke Hordijk was inmiddels uit het ten ondergang gedoem de kopgroepje ontsnapt en bleef buiten schot. De uitslag was: 1. J. Hordijk, Rotter dam, de 80 km. in 1.51.41; 2. H. van Leeu wen, Den Haag; 3. E. Diepeveen, Bilt- hoven; 4. J. Zoons, Voorschoten; 5. J. Zomer, Zwanenburg; 6. N. Bakker, Wie- ringermeer; 7. G. Leferink, Haaksbergen, 8. M. Gerrits, Oploo; 9. Th. Oudshoorn, Waverveen; 10. R. van Brussel, Melis sand. (16. G. Krom, 18. C. Baars, beiden Haarlem; 20. M. Pennings, Nieuw Ven nep). Een wedstrijd op gewone fietsen voor Noordwijkerhouters over 31 km. werd in 50.55,8 gewonnen door Kees v.d. Burg. Hij kwam met honderd meter voorsprong als eerste over de eindstreep. VOETBAL. Het Nederlandse militaire voetbalelftal heeft woensdagavond in Ze ven met 0-0 gelijk gespeeld tegen de Westduitse militairen. Bij Nederland viel vooral het spel van DWS-er Rob Rensen- brink op. (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. Als morgen in de nieu we basketbalcompetitie de eerste ballen weer door de ringen zullen vliegen, zal de nieuwsgierigheid van velen naar het resultaat van de aan de top toch weer plaats gehad hebbende mutaties, bevre digd worden. Voor Haarlem waren er zelfs enkele spectaculaire veranderingen. Zowel Lex Kroder als Rob Boogaard zul len dit jaar namelijk niet aan de basket- baltop te bewonderen zijn. Beiden zullen uitkomen voor de Zandvoortse districts- ploeg „The Lions", dat daarmee op een geruchtmakende wijze aan de overschrij- vingsweg timmerde. Zoals bekend speelde Bogaard afgelopen jaar in het Utrechtse SVE, terwijl Kroder daar halverwege het seizoen overschrijving naar toe vroeg. Kroder leek echter van zijn Utrechtse avonturen genezen, maakte als basisspe ler bij Flamingos het landskampioenschap mee en trachtte hardnekkig zijn over schrijving naar SVE ongedaan te maken. Nu is het dus voor Bogaard en Kroder Lions geworden. Ongetwijfeld iets om zich in Zandvoort voor in de handen te wrijven, maar tevens een verlies voor basketbal aan de top. Flamingo's verloor hierdoor ondertus sen een speler die èn door zijn lengte èn door zijn koelbloedig schot van grote waarde voor de ploeg was. Dit gemis zal nu moeten worden gecompenseerd door de eveneens over lengte beschikkende Smeets, die van het gedegradeerde DED overkwam. Zijn grootste verdienste zal zijn dat hij een uitnemend teamspeler is, die de eigenschappen bezit om zichzelf aan de ploeg ondergeschikt te maken. Het verlies van George jVeston, die weer naar Duitsland vertrok, werd niet goedgemaakt omdat de overschrijving van de spectacu laire Amerikaan Myers van SVE niet doorging. Flamingo's heeft echter nog een ander ijzer in het vuur. Men hoopt name lijk op revisie van de twee jaar schor sing van Wim Franke, die reeds met de Haarlemmers traint en die de kwaliteit aanmerkelijk zou verhogen. Zonder deze overschrijving blijft Flamingo's toch een kandidaat voor de titel, zij het niet de allergrootste. Nu SVE het speculeren op „topbasket- bal" lijkt te hebben opgegeven, zullen de Utrechters, hoewel gevaarlijke outsiders, Lex Kroder geen rol van betekenis gaan spelen. Naast Landlust, dat altijd gevaarlijk is, lijkt Blue Stars een geduchte kanshebber te gaan worden. Reeds vorig seizoen waren de „sterren" met Boot en Lagerweij en de lange Van der Molen tot verrassende din gen in staat. De komst van Cees Smit en Bob Woudstra van SVE geeft de Amster dammers een dimensie meer. Vooral Smit, wellicht één der grootste strategen in de Nederlandse zalen, zal als de combinatie met Boot en Lagerweij lukt, een aanwinst van betekenis kunnen zijn. Suvrikri werd door de commissie van beroep gered van een gedwongen degradatie en zal willen bewijzen de plaats in de eredivisie waard te zijn. Onder toezicht van het Haagse district zullen de Surinamers daartoe ze ker in staat zijn. Moeilijk gaat het wor den voor het Amsterdamse Herly. dat zijn toch al niet sterke ploeg nog meer zag verzwakt door het vertrek van interna tional Karei Vrolijk naar België, na Kok en Pastor nu dus de derde Nederlander die uit zijn basketbalkwaliteiten klinken de munt gaat slaan. Van de twee debutan ten neemt het Haagse Argus mét Dolf Pauw nog steeds als bezielende kracht, de meeste ervaring mee. Voor Rotter dam-Zuid zal het moeilijk zijn zich aan te passen, een reden te meer voor Wils kracht om zich weer te handhaven. Bij de dames gaat de titel ongetwijfeld weer betwist worden tussen Blue Stars en AMVJ. Bij de strijd onder de top zullen ook de Haarlemse ploegen White Stars en HOC wel weer betrokken zijn. HOC kon door het verdwijnen van zusterver eniging Red Twins zijn wisselmogelijkhe den versterken, terwijl bij White Stars het wachten eigenlijk alleen nog maar op „lengte" is. Haarlem Cardinals, dit jaar na een on onderbroken rush doorgestoten t ot de landelijke eerste klasse, ziet zich onver wacht met spelersverlies geconfronteerd. Het oprichten van een nieuwe club Epribatos kostte de Cardinals het ver lies van de gebr. Van Schaik en Van der Meijden, terwijl ook Antilopen en Fla mingo's enkele mindere goden aan de newcomers moesten afstaan. Dit verlies gevoegd bij enkele militairen in de ploeg, maakt de toekomst voor Cardinals min der rooskleurig dan aanvankelijk ver wacht werd. In de rayonklasse zullen bij de heren Typhoons, Exercitia en het pas gepromoveerde Schoten de Haarlemse kleuren hooghouden. Antilopen en HOC gingen terug naar het district, waarin het met Epribatos, Lions en Racing Bever wijk, dat zich zowaar met enkele Wol- vessterren versterkte, ongekend spannend zal worden. Bij de dames zal alleen Exercitia in de rayonklasse de Haarlem se, in dit geval IJmuidense, belangen verdedigen. TREMP. De vierde etappe van de ronde van Catalonië, een rit van Veille naar Tremp over een afstand van 81 kilo meter is gewonnen door de Italiaan Dino Zandegu. De winnaar legde de afstand af in 1 uur, 57 minuten en 57 seconden. Eddy Merckx werd tweede en Ward Seis legde beslag op de derde plaats. Beiden noteerden dezelfde tijd als Zandegu. In het algemeen klassement behield de Italiaan Giancarlo Farletti de leiding. Hij heeft drie seconden voorsprong op Merckx en Felice Gimondi, die op de tweede en derde plaats staan. Arie den Hartog en Cees Haast, die woensdag in het grote peloton binnenkwamen, dat drie seconden na Zandegu over de eindstreep ging, staan in de algemene rangschik king respectievelijk als 31ste en 42st.e geklasseerd. Zij hebben een achterstand op Farletti van ruim tien minuten.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15