Trainer Peeters: „De jongens hebben eens kunnen zien wat voetballen is" FEIJENOORD KREEG PAK SLAAG IN NEWCASTLE Hard voetbal bij DOS- FC Dundalk en Beerschot- DWS voor Jaarbeursbeker Ajax gelijk tegen Torino Wereldrecord 400 m. horden verbeterd Hoogenbos weg als softbalcoach Fred van Herpen is gestoethaspel beu Dat opjutten door het NOC is fnuikend voor iedereen Tom Johnson COACH WIESBADEN FLYERS enthousiast over publiek Jaarbeursbeker voor Leeds Stadion vol bij Niirnberg MAN MET STERKE ARM Tsjechische volleybalploeg naar Haarlem Als het NOC mij niet vertrouwt dan maar niet Olympische ploeg bijeen 17 DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1968 r ',.f 99 (Van onze speciale verslaggever) NEWCASTLE. Feijenoord heeft aan lijn eerste wedstrijd om de jaarbeurscup weinig plezier beleefd. De Rotterdam mers zijn door Newcastle United met 4-0 van de grasmat geveegd. Gezien de ge weldige overmacht van de Engelse ploeg en gezien ettelijke treffers tegen paal en lat was de nederlaag niet eens geflatteerd. Het was bijna zo'n opdoffer als de 5-0 tegen Real Madrid drie jaar terug. Hier houdt de vergelijking echter wel op. Des tijds voor de Europa Cup wisten de Rot terdammers wat hun in Madrid te wach ten stond. Die gedachte was hun ditmaal volkomen vreemd. Peeters en Brox die de Engelsen hadden zien spelen wisten mis schien wat de Feijenoorders te wachten stond de spelers waren volkomen ver rast, anders kunnen wij het niet zien. Als duivels zo vlogen de Britten over het veld, de verdediging met mannetjesput ters als Israel, Laseroms van stonde af aan in verwarring brengend en zo is het praktisch gebleven. Na vier minuten was er al paniek, zat Israel op een gegeven ogenblik met de ba1 in zijn handen en mocht hij blij zijn dat de Zweedse scheidsrechter clementie» had en genade voor recht liet gelden. Twee minuten la ter was het toch raak. Toen kwam er een aanval van de razendsnelle linksbui ten Allen die men hier in lange tijd niet zo goed had zien spelen. Het was een cross-pass die bij rechtsbuiten Scott eindigde en een uitverkocht St. Jame's park kon zijn eerste vreugdegehuil aan heffen. Met kunst en vliegwerk heeft Feijenoord daarna nog geruime tijd stand gehouden. Vraag niet hoe dikwijls er aan de nood rem moest worden getrokken, hoe er te gen en net naast de palen werd ge knald. Even waren de Rotterdammers in de aanval, maar alsof ze door vliegtuig motortjes werden aangedreven, zo waren Pieters Graafland, moeilijke avond de Engelsen al weer terug en vlogen Pie ters Graafland de kogels om de oren. Boskamp en Jansen die de aanvallen moesten opvangen konden dikwijls niet an ders doen dan een Robson of een Wyn Da- vies neerhalen. Laseroms kopte op een gegeven ogenblik bijna in eigen doel, al leen de paal bracht nog redding. Nadat de pijlsnelle middenvoor Davies weer eens de lat had geraakt, gebeurde wat gebeu- UTRECHT. Ondanks een groot over wicht is het DOS niet gelukt in Utrecht de eerste wedstrijd in de strijd om de jaarbeursbeker tegen FC Dundalk met een overwinning af te sluiten. De hardspe- Iende Ieren wisten het spel van de Utrechters na de rust volkomen te ont regelen. Over het geheel genomen is het een matige vertoning geweest, die door de Belgische scheidsrechter Minnoy bijzon der zwak werd geleid. Dundalk begon ongelukkig want reeds na vier minuten moest achterspeler Mc Keown na een botsing met Van Veen met een gebroken been het veld verlaten. Het bleek het sein voor de Ieren om zich voor de rest van de wedstrijd als voet balgangsters te gedragen. De Belgische scheidsrechter trad veel te lankmoedig op zodat de stemming in het veld beneden peil werd. Voor rust kon DOS door bij vlagen knap voetbal de zaken nog wel aan. De Utrechters verzuimden echter om door te drukken. In de 27e minuut kwam het al lang verwachte doelpunt tot stand. Uit een hoekschop van Nieuwenhuys schoot Van Stijn eerst tegen de muur van Ierse ver dedigers, waarna Van Veen een gaatje zag en langs de onzekere doelman Law less schoot. Na de rust was het spel duidelijk min der prettig. De Ieren trachtten met lange trappen de snelle Stokes te bereiken, die 'n enkele keer gevaarlijk werd. Inmiddels werd het harde Ierse spel de scheids rechter toch ook te bar en Millington kwam als eerste in het boekje later ge volgd door Gilmore. DOS raakte volkomen uit zijn spel en nadat De Kuiper al een schot van O'Con nor van de doellijn had weggetrapt en een kopbal van Stokes op de lat was beland, kwam in de 74e minuut dan de gelijkmaker. Campbell was door Van Ou denallen even vrij gelaten, de Ier zette hoog voor en Stokes kon vallend inkop pen: 1-1. ANTWERPEN. Ook de wedstrijd tussen Beerschot en DWS voor het toer nooi van de jaarbeurssteden, voor 5.000 toeschouwers in Antwerpen gespeeld, ein digde in een 1-1 gelijkspel. Bij de rust had Beerschot met 1-0 de leiding. Beerschot startte overtuigend en het was vooral aan het spectaculaire werk van doelman Jongbloed te danken, dat de Bel gen aanvankelijk niet konden scoren. Pas na 25 minuten kwam de eerste goede aanval van de Amsterdammers. Een tien tal minuten later gaf Houben Beerschot de lejding, 1-0. Ook in de laatste fase van de eerste helft beheersten de Belgen de wedstrijd. Vergeefs trachtte DWS het spel te verplaatsen. Daarin slaagden de Amsterdammers na de hervatting beter. Doelman Smolders kwam al snel in grote moeilijkheden na een schot van Van der Vall. Een kwar tier na rust maakte DWS uit een straf schop gelijk, die Willems veroorzaakte, doordat hij Geurtsen ten val bracht. Van BOEDAPEST. Leeds United uit En geland is winnaar geworden van het toer nooi om de Jaarbeursstedenbeker 1967- 1968. Nadat de Engelsen de eerste finale wedstrijd op eigen veld met 1-0 van Ferencvaros hadden gewonnen, hielden zij de Hongaren woensdag in Boedapest op 0-0. 60.000 toeschouwers woonden de ontmoeting in het Nepstadion bij. der Vall velde het vonnis (1-1). De ont moeting kreeg daarna een onprettig ka rakter. Voor de Jaarbeurs beker werden verder nog gespeeld Gotzepe (Turk) - Olympique Marseille 2-0, Rapid Boekarest - OFK Belgrado 3-1, ren moest, Robson kopte de terugge komen bal hard in: 2-0. Drie minuten voor de rust schoot rechts half Tommy Gibb, Israel probeerde te blokkeren, veranderde daardoor juist de bal van richting en Pieters Graafland had voor de derde maal het nakijken. Er was na de rust al meteen een schot van Frank Clark tegen de paal. Van de linksbackNewcastle bleef storm lo pen. Het werd tenslotte 4-0 door Davies. Tot grote vreugde van de 46.500 kijkers. Als een verslagen leger zo zat Feije noord na afloop bij elkaar in de kleed kamer. Trainer Peeters deed geen enkele poging om een uitvlucht te verzinnen. „We hebben een lesje gehad" zei hij „We zijn op alle punten geklopt, snelheid, inzet en noem maar op wat er bij voetballen te pas komt. Ik ben misschien wel ergens blij dat het gebeurd is. Nu hebben de jongens eens kunnen meemaken wat voet ballen is. Wat voetbalprofs zijn. De jon gens die we vanavond aan het werk heb ben gezien gingen naar een karwei toe, die vochten voor hun boterham, dat heb ben de onzen niet gedaan". TURIJN. Ajax heeft gisteravond in Turijn met 1-1 gelijkgespeeld tegen AC- Torino. De wedstrijd telde voor de nazO' mercompetitie. Suurendonk gaf de Am sterdammers in de 28ste minuut de lei ding, maar negen minuten later bracht Ferrini de partijen weer op gelijke hoog te. Ajax had de thuiswedstrijd al met 3-0 gewonnen. Ajax is winnaar geworden van zijn poule. NEURENBERG De wedstrijd FC Nürnberg-Ajax op 18 september zal on getwijfeld voor een uitverkocht stadion (64.000 plaatsen) worden gespeeld. „Ik heb", aldus penningmeester Adam Winkler van de Duitse landskampioen „zoveel aanvragen gehad, dat zelfs een stadion met 100.000 plaatsen niet toerei kend zou zijn geweest. Uit Amsterdam heb ik het bericht gekregen, dat de door de Nederlanders gevraagde 7.000 kaartjes ook al verkocht zijn." SOUTH LAKE TAHOE. In de tweede eliminatie van de 200 meter tijdens de selectiewedstrijden voor de Amerikaanse Olympische atletiekploeg evenaarde Tom- mie Smith met 20 sec. zijn eigen wereld record op de 200 meter. De prestatie kan echter niet erkend worden omdat Smith liep met een rugwind van 2.4 meter per seconde. John Carlos had in de eerste serie 20.1 gelopen. Geoff Vanderstock heeft het wereldre cord op de 400 meter horden verbeterd en gebracht op 48,8 seconde. Het oude record stond op naam van zijn landgenoot Rex Cawley die op 13 september 1964 te Los Angeles 49,1 sec. liep. De finalerace van de 400 meter horden was woensdag ongetwijfeld het hoogte punt van de Amerikaanse selectiewed strijden. De blonde Californische student Geoff Vanderstock wierp in het stadion Echo Summit alle voorspellingen omver en slaagde er in het vier jaar bestaande wereldrecord van Rex Cawley met drie- tiende seconden te verbeteren. Cawley kwam eveneens tijdens Olympische se lectiewedstrijden (in Los Angeles) tot zijn record. Vanderstock, die 1.86 meter lang is en 84 kilogram weegt, is de eerste atleet in de geschiedenis die de 49 secon den-barrière op dit nummer wist te door breken. Vanderstock had bij de finish meer dan twee meter voorsprong op Boyd Gittens, die met 49,1 sec. de oude wereldtijd evenaarde. Favoriet Ron Whit ney verbeterde weliswaar zijn persoon lijke record tot 49,2 sec., maar hij moest zich met de derde plaats tevreden stel len, overigens nog goed genoeg voor een reis naar Mexico. De droom van Jim Ruyn om in Mexico zowel de 800 meter als de 1500 meter te winnen, is wreed verstoord. De student uit Kansas moest lossen toen Tom Farrell (1.46.5) en Wade Bell (1.47.11) met een tussensprint het veld uiteenrukten. Ruyn, die in 2.02 6 als zevende en laatste eindig de zei na afloop: „ik zou me hebben moe ten forceren en daarmee had ik waar schijnlijk mijn kansen op de 1500 meter vergooid." Het wereldrecord op de 400 meter, dat de Amerikaan Vince Matthews op 31 au gustus in South Lake Tahoe vestigde met een tijd van 44.4 seconden, zal zeer waar schijnlijk niet door de IAAF erkend wor den. Matthews droeg speciale voor het lo pen op tartan gecontrueerde schoenen. Gé Hoogenbos HAARLEM Het is vrij zeker dat de Tsjechische „sterrenploeg" Petrochema Du- bova, uit een voorstad van Bratislava, woensdag 25 september in de Kennemer Sporthal een wedstrijd zal spelen tegen HVS of een ploeg van buiten Haarlem. De Tsjechen, die met een bus vanuit Tsjecho- Slowakije rechtstreeks naar Haarlem ko men, zullen later naar Dordrecht vertrek ken om als gasten deel te nemen aan een internationaal jubileum toernooi van ere divisieclub Orawi. De Tsjechische ploeg eindigde in de hoogste afdeling van de landelijke competitie in Tsjecho-Slowakije op de tweede plaats en telt drie jeugd- internationals en twee oud-internationals Het gezelschap bestaat uit zestien man. HAARLEM. Na een periode van twee jaar heeft de coach van de Neder landse Amateur Softbal Bond, Gé Hoogen bos, het bondsbestuur laten weten, dat hij zich met ingang van heden zal terug trekken als manager-coach van de natio nale selectie. Hoogenbos, die de afgelopen twee jaar met de nationale selectie tot verrassen de resultaten kwam, meent niet te kunnen beschikken over die middelen en moge lijkheden, die noodzakelijk zijn voor een opzet overeenkomstig zijn inzichten. Op korte termijn zal de technische commissie van de NASB in de ontstane vacature voorzien, om een voortzetting van de centrale training te waarborgen. lfWnnnnnnnnnfMW*~'""M>*>*— innnnnnnnrvmnr"-"— (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN. Fred van Herpen, leraar Duits en sinds vorig jaar uitkomend voor De Spartaan in Lisse, was het vorige week beu geworden. Echt beu. Niet wat hardlopen betreft, hetgeen hij in Leiden door vlijmscherpe tijden op de 100 en 200 meter ondubbelzinnig bewees, maar door het gestoethaspel rondom de uitver kiezing voor Mexico. Als je maar onder je nationaal record (46.9) komt, dan zit het wel goed, waren steeds de vage aanmoedigingen van hoger hand geweest. Maar toen hij in een race tegen het horloge op de tartanbaan in Zürich tot 46.8 kwam en Rein van de Heuvel zich door zijn trekkersdienst zelfs nog 'kon opwerken tot 46.7, kwam het NOC vertellen dat ze bij 46.5 de zaak nog eens zouden bezien. „Dat opjutten op deze wijze door het NOC is fnuikend. Ik doe sport in de eerste plaats voor mijn plezier en ik heb er heel veel voor over. Maar me op een dergelijke manier laten opjagen, daar pas ik voor", zei zondag de 25-jarige leraar, die de dag tevoren had afgezien van een reis naar Kassei voor een hernieuwde poging. „Ik had werkelijk geen zin me weer vrij te rond 48, dan is het o.k. Bij de eerste voor dracht stonden we vóór ploegen als Frankrijk en Italië op de tiende plaats, met acht finalisten betekent dat dus een goede kans om de eindstreep te halen, nietwaar? Enigszins terecht zei het NOC maken van school. Weer tweemaal zeven uur in de trein en wellicht weer geen tegenstand van formaat. Ik blijf liever eens thuis bij mijn vrouw en dochtertje. Mijn tijd van 46.8 ligt er. Volgens plan zou ik in deze weken mijn sprintsnel heid opstuwen om dan in oktober op de 400 meter in topvorm te kunnen zijn. Maar ja, als het NOC mij niet vertrouwt, dan maar niet Deze beslissing over hemzelf vond Van Herpen niet zo erg als de resolute wei gering van de 4 x 400 meterploeg. „Ook hier was ons steeds voorgehouden: jon gens, twee man onder de 47 en twee Werper Tober van de Wiebaden Fly ers met zijn coach Johnson (r) SCHEVENINGEN De Nederlandse Olympische ploeg, die volgende week za terdag naar Mexico vertrekt, Is gisteravond tijdens een geanimeerde bijeenkomst op de Pier in Scheveningen door jhr. H. van Karnebeek, de voorzitter van het Neder lands Olympisch Comité officieel over gedragen aan dokter Ansko Dokkum, de chef de mission voor de Spelen. De volledige Nederlandse afvaardiging naar de Olympische Spelen zal bestaan uit 165 personen: 26 dames, 93 heren en 46 of ficials. De verdeling per tak van sport is: Atletiek: dames 12, heren 2, officials 4, totaal 18. Boksen: heren 3, officials 2. totaal 5. Gewichtheffen: heren 1, official 1, to taal 2 Hockey: heren 18, officials 2, totaal 20. Kano: dames 2, heren 6, officials 2, to taal 10 Roeien: heren 25, officials 7. totaal 32 Waterpolo: heren 12, officials 2, totaal 14. Wielrennen: heren 11, officials 7, to taal 18. Zeilen: heren 9, officials 1, totaal 10. Zwemmen: dames 12, heren 6, officials 7, totaal 25. Nederlands Olympisch Comité: officials 11, totaal 11. Totaal 165. HAARLEM. De coach van de Wies- baden Flyers, de 33-jarige sergeant-ma joor Tom Johnson, is blij weer in Ne derland te zijn. Johnson, organisator van het meest uitgebreide sportprogramma dat in Europa aan de Amerikaanse mi litairen wordt geboden, is nu voor de derde maal in dit honkbalseizoen in ons land. De contracten tussen het Neder lands honkbal en de Wiesbaden Flyers dateren al van 1952 en zijn sindsdien blij ven bestaan. Namen als Chuck Costello en Jack Culliton vroegere coaches van de Flyers klinken honkballers zeer be kend in de oren. Het Rotterdamse Feijenoord profiteerde dit voorjaar van deze contacten en hield zijn voorjaarstrai ning in Wiesbaden: succes bleef niet uit, want Feijenoord behaalde het kampioen schap en gaat spelen om een plaats in de hoofdklasse. Als gevolg van het Rotter damse contact kwamen de Flyers dit jaar enkele dagen naar Rotterdam om enkele wedstrijden te spelen. Ook fungeer de de Wiesbaden-ploeg als tegenstander voor het Nederlands team. Van de wedstrijd tegen het Nederlands A-team bewaart Johnson de beste herin neringen, hoewel zijn ploeg met 9-8 ver slagen werd. „In deze wedstrijd vielen mij de reacties van het publiek op als wij iets goeds deden, dan werd er voor ge klapt. Mijn eerstehonkman Dave Crede sloeg in deze wedstrijd drie homeruns. Bij de eerste klap klapten de mensen, bij de tweede werd hij gefeliciteerd door de spelers van uw team en bij de derde was iedereen uitgelaten. Dat zal ik nooit ver geten." Over het pas behaalde militaire kam pioenschap spreekt Johnson graag. Voor al over de twee laatste wedstrijden, waar in de Flyers de titel behaalden. Lance Tober, de Wiesbaden-werper die 18 in nings achtereen wierp, is de hoofdfiguur in zijn verhaal. „Lance Tober is de eni ge speler die als prof heeft gespeeld in mijn team. Hij is een bijzonder ijverige speler. Hij traint elke dag en op de dag dat we tegen de Berlin Bears speelden, was het ideaal weer voor een werper: de thermometer wees 26 graden C. en er was weinig wind. Ik had geen enkele werper behalve hem. Toen wij de eerste wedstrijd wonnen er zat hooguit een kwartier tussen de wedstrijden heb ik Tober gevraagd of hij nog verder kon. Hij had geen last van zijn arm en wij spra ken af dat hij een inning zou werpen. Het ging goed en zijn optreden werd steeds een inning verlengd. Wij kwamen al snel voor en zo wierp Tober 18 innings achter elkaar. Dit zijn geen normale prak tijken in honkbal, maar de omstandighe den dwongen mij er toe". Tober heeft geen nadelige gevolgen ge had van dit avontuur. „Hij zal vanavond niet werpen. Lance Tober zal de tegen stander zijn van het Nederlands team, dat heeft uw geweldige publiek ver diend". Tom Johnson heeft vertrouwen in de komende wedstrijden. „Wij hebben dit jaar 65 wedstrijden gespeeld en wij zijn in topvorm. Wij willen het toernooi graag winnen. Dat zou voor onze com mandant kolonel Treacy een mooi ca deau zijn. Dank zij zijn medewerking kunnen wjj zoveel doen. Fred van Herpen toen: maar nog geen twee man hebben zelfs de AAIF-limiet gehaald. Enige we ken later haalden Rein en ik die limiet duidelijk wel en toen zei het NOC blijkbaar geschrokken die andere ploe gen kunnen nog veel sneller worden. „Maar dat kunnen wij toch ook", zegt een nog verontwaardigde Van Herpen. „Op deze wijze kun je de helft van de tot nu toe aangewezen Mexico-gangers wel thuis laten. Niemand, noch de zwembond, noch het NOC, kan bijvoorbeeld garanderen dat de 4 x 200 heren vrije slag in de finale komt, of van sommige teamsporten, waar van geen duidelijke cijfers over de uit zending kunnen beslissen, maar niet te spreken. Je mag daar niet uit de toon vallen, logisch, maar dat doe je niet met een tijd onder de 47 sec., een 4 x 400 in 3.07 of een vorstelijk puntental van bijna 7500 van Ed de Noorlander op de tien kamp."

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17