VAN DAG TOT DAG VLIEGRAMP: 95 Frans passagierstoestel in Middellandse Zee gestort Arrestaties in Valencia DODEN CINZAN tvK> voUt 5,9^ Par ijse studenten smeten examenopgaven op straat neem de beste vermouth commentaar op actuele zaken De loonwet „De Gaulle wilde Roosevelt niet ontmoeten" Vlucht naar Cuba met gekaapt toestel mislukt Generaal Cogny bij verongelukten Sovjet-Unie wil veroordeling van Israel Zesjarig jongetje lag negen dagen onder puin Adolf van Thadden beboet Zeven Caravelles verongelukt Barnard had geen toestemming van familie donor 'e haudstuuhe fles te' 3o Ernstige critiek op plannen van minister Faure Intellectuelen in China krijgen nog een kans van Mao Canadese premier beschuldigt Parijs van slinkse en heimelijke" agitatie Stewart terug uit Roemenië DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1968 3 Harriman over Jalta: Belastingverhoging voor ontwikkelingshulp niet geliefd in Europa en VS Getuige Laatste bericht In Veiligheidsraad In Iraans dorp Kakhk Overstuur «lafl aao- 45-t°e «OB®»* - Verstovt Ofschoon het wetsontwerp dat minister Roolvink binnenkort tot wet verheven wil zien tamelijk ver gaat in de richting van een vrijere loonvorming, reserveert het enkele nogal rigoureus lijkende be voegdheden die zeker aanleiding tot dis cussie in de Kamer zullen geven. Terwijl de wet op de loonvorming be doeld is om de vrije loonbeweging in te voeren en te beschermen, bevat zij tege lijk een „zekering" die de minister in staat stelt de hele vrije loonvorming bui ten werking te stellen. Uiteraard is die bevoegdheid omkleed met strenge waar borgen, maar de interpretatie van die waarborgen is voor verschillende opvat tingen vatbaar. „Een ernstige verstoring van onze nationale economie" tengevolge van de ontwikkeling der loonkosten is weliswaar een afdoende argumentatie, maar men kan zich afvragen of een „ernstige verstoring van onze nationale economie" ook niet eens andere oorzaken zou kunnen hebben dan de ontwikkeling der loonkosten. In een dergelijk geval zou het mogelijk worden, dat de loonkos- PARIJS (AP). Ambassadeur Averell Harriman heeft vandaag de bewering van president De Gaulle op de korrel genomen dat de Amerikanen en Britten ten dele schuldig zijn aan de Russische bezetting van Tsjecho-Slowakije. „Eén ding dat generaal De Gaulle zegt is juist. Hij was niet in Jalta", aldus stelde de Amerikaanse diplomaat onver bloemd in een vraaggesprek voor radio- Luxemburg. Dit was de conferentie die in 1945 werd bijgewoond door president Roosevelt, pre mier sir Winston Churchill en de Russi sche leider Joseph Stalin ter bespreking van het lot van het naoorlogse Europa. Harriman die toen Amerikaans ambassa deur in Moskou was, heeft de conferentie bijgewoond. Harriman vervolgde dat daarom de in druk van De Gaulle niet steunt op kennis van wat in Jalta is gebeurd, „maar op een gebrek aan kennis". De Gaulle heeft gezegd dat de weeën van Europa hoofdzakelijk een gevolg zijn van de verdeling in invloedssferen waar toe in Jalta werd besloten. Hij had de Russische invasie in Tsjecho-Slowakije ook ten dele aan deze verdeling toege schreven. Harriman zei dat De Gaulle Jalta niet had bijgewoond, omdat dit niet passend werd geoordeeld. Omdat hij niet gevraagd werd had De Gaulle, die het Franse verzet had gemobiliseerd en die toen de voorlopige president was, later een ont moeting met Roosevelt geweigerd. MADRID. (Reuter) De politie in Valencia zegt een bende Spaanse anar chisten onschadelijk gemaakt te hebben, die betrekkingen had met de „één mei- groep", die verantwoordelijk wordt ge steld voor verscheidene ontvoeringsplan nen en aanvallen op ambassades in het buitenland. Er zouden zeven arrestaties zijn ver richt. MONTREAL. (Reuter) Een man, die gisteren de piloot van een passagiers vliegtuig van „Air Canada" op weg naar Toronto wilde dwingen koers te zetten naar Cuba, heeft in Montreal het toestel verlaten zonder dat er geweld aan te pas hoefde te komen. De man een neger, afkomstig uit Texas die de bemanning ruim drie uur met een revolver onder schot hield, wilde dat het toestel onmiddellijk door naar Cuba zou vliegen. De bemanning wist hem er echter van te overtuigen, dat het vliegtuig zonder opnieuw brandstof in te nemen, Cuba niet kon halen. De „Viscount" werd daarom in Mon treal aan de grond gezet. De zeventien passagiers en twee stewardessen mochten het toestel verlaten. Functionarissen v n „Air Canada" haalden de man na een langdurige discussie over zijn plan op te geven. PARIJS. (Reuter) De meeste men sen in de V.S. en in zes Europese landen zijn tegen belastingverhoging voor uit breiding van de hulp aan ontwikkelings landen. Dit blijkt uit een opinie-onderzoek dat gisteren in Parijs is gepubliceerd. Het on derhoek is verricht door het Franse insti tuut voor publieke opinie en Gallup-in- ternational. De grootste weerstand bieden de AmerikaTnen, van wie 87 percent te gen verhoging is, op de voet gevolgd door Engeland met 86 percent. De Noren staan er het minst afwijzend tegenover, 60 per cent zei „nee" tegen belastingverhoging, 28 peroent vond het een goed idea. ten als gemakkelijkst grijpbare factor zouden dienen om andere gaten te stop pen. Wellicht zal in de Kamer enige toe voeging bij dit artikel worden geëist, die oorzaak en gevolg nauwer met elkander zou verbinden. Bovendien zal er wel be zwaar rijzen tegen het feit dat de minis ter eigenmachtig tot de maatregel van bevriezing der lonen kan overgaan, al moet hij naderhand het oordeel van de Kamer vragen. Dat „naderhand" zou in ernstige situaties wel eens kunnen leiden tot een volkomen politiek geharrewar, waarbij ook andere politieke belangen zouden gaan meespelen. Reeds nu zijn uit vakverenigingskrin gen geluiden opgegaan die ongeveer deze soort bedenkingen vertolken. Een nadere bestudering van het wetsontwerp zal ech ter noodzakelijk zijn om de voetangels en klemmen duidelijk te kunnen onder scheiden. Men komt dan waarschijnlijk wel tot de conclusie dat dit wetsontwerp een goede stap vooruit is, maar dat het haken en ogen vertoont die in andere situaties en nieuwe economische ontwik kelingen ernstige moeilijkheden zouden kunnen veroorzaken. Wie denkt aan een herhaling van de „spanning op de ar beidsmarkt" bijvoorbeeld, kan zich in denken hoe moeilijk sommige werkgevers zouden komen te zitten bij de bepaling van de rentabiliteitsplafonds hunner be drijven. Ook de werknemer zou in de knel kunnen komen in een tegenoverge stelde situatie, als grote werkloosheid zou optreden en hij een civiele procedure zou moeten aanspannen om het loon te krij gen dat zijn CAO hem toeschrijft. De aanhangig gemaakte loonwet ver toont dus, bij haar algemeen karakter van „bevrijding der lonen" ontegenzegge lijk de nadelen van een wegvallen van die vooropgestelde waarborgen welke rechtszekerheid gaven in abnormale si tuaties. De offers van de vrijheid mogen niet de voordelen ervan overtreffen. NICE, (Reuter en AFP) Voor de Franse Rivièra, ter hoogte van An tibes, is gisteren een Frans straalver- keersvliegtuig van het type „Caravel- le" brandend in zee gestort. Er be staat geen hoop dat ook maar één in zittende er het leven heeft afgebracht. Enkele seconden voor de ramp seinde de piloot van het toestel, dat gebruikt werd op het traject Marseille-Ajaccio Nice, dat een motor in brand stond. Er volgde een stilte en het toestel verdween van de radarschermen der posten die het vliegtuig volgden. Hefschroefvliegtuigen van de Franse luchtmacht zijn sinds woensdagmiddag bezig met het overbrengen van resten van slachtoffers van de plaats des on- heils naar Nice, waar twee rouwkamers zijn ingericht. Aangezien stukken van lijken en resten van het vliegtuig over een vrij groot zee gebied verspreid liggen, vermoedt men, dat het post-verkeersvliegtuig van de „Air France" in de lucht ontploft is. Aan het opsporen van de resten nemen kikvorsmannen, vaartuigen van de Fran se marine, maar ook vissersschepen en zelufs plezierboten van naburige havens deel. DE ENIGE getuige, aldus meldt onze correspondent in Parijs, is een visserman op twintig kilometer afstand van de plaats van de ramp. Hij hoorde in de lucht een daverende explosie, zag een vliegtuig om laag storten maar verder wist hij niets te zeggen. Het kostbare instrument, dat de vlucht van een toestel iedere seconde re gistreert, zou ophelderingen over de ramp kunnen geven, maar het ligt op de bodem van de zee, waarschijnlijk vrij diep. Het verongelukte toestel was gloednieuw en zelfs nog niet gedoopt. Tot de veronge lukte passagiers behoren dertien kinde ren. Het laatste bericht luidde: „Er is brand aan boord, wij. Na dit woord „wij" ontving de toren van Nice niets meer. Het toestel moet toen uit elkaar zijn gespat. Van de luchtvaartbasis in Saint Ra phael hebben kikvorsmannen deelgeno men aan het opsporingswerk. Terugge keerd van zijn eerste reddingspogingen in zee, zei een van hen: „Ik kan het niet navertellen. Het was te vreselijk. In een omtrek van 500 meter dreven alleen maar Twaalf mijl buiten Kaap cL'Antü>es aan de Franse Riviera vist een red der een schoen op uit zee. Op deze plek stortte gisteren de Caravelle van de Air France in de Middelland se Zee. NEW YORK. (Reuter) De Veilig heidsraad is gisteren opnieuw bijeenge weest zonder tot een uitspraak te komen over de voortdurende botsingen tussen Israëlische en Egyptische strijdkrachten in het gebied van het Suez-kanaal. De vertegenwoordigers van de Verenig de Staten en de Sovjet-Unie stonden lijn recht tegenover elkaar. De Amerikaan Ball betoogde dat de Raad energiek moest optreden tegen schendingen van het bestand. Hij deed een beroep op de twee partijen, aan de plaatselijke com mandanten strikte orders te geven om incidenten te vermijden. De Rus Malik eiste echter dat de Raad Israel zou ver oordelen. Hij noemde vrede onmogelijk zolang de Israëlische troepen Arabisch grondgebied bezet houden. TEHERAN (AP) Een zesjarig jonge tje is levend uit de ruïnes van het Iraanse dorpje Kakhk gehaald na negen dagen onder het puin bedolven te hebben ge zeten. Het dorp veranderde tijdens de grote aardbeving in één grote puinhoop. De jongen had verscheidene gebroken botten. Hij was zelfs te zwak om hulp te roepen. Hij is met spoed naar een zie kenhuis gebracht. Artsen hebben gezegd dat zij hopen het leven van de jongen te kunnen redden. HANNOVER. (Reuter) Adolf von Thadden, leider van de extreem-rechtse Nationaal Democratische Partij Duits land (N.P.D.) is veroordeeld tot een boete van 2265 mark en een maand gevange nisstraf voorwaardelijk. Von Thadden was dit jaar na een ver kiezingscampagne onder invloed van sterkedrank tegen een gebouw gereden. wrakstukken. In een oogwenk telde ik tien reddingsgordels die op zee dreven, misschien waren het er wel veel meer. Het wrak zelf hebben wij niet kunnen vinden. Daarvoor ligt het te diep. De zee is op sommige plaatsen duizend meter diep. Ik zag ook reddingsvlotten drijven maar er zat niemand in". NAAST deze kikvorsman zat een an dere duiker, naar schatting 20 jaar oud. Terwijl zijn collega vertelde zat hij met het hoofd in de handen, sprakeloos en met vertrokken gezicht. De man was zo overstuur dat hij geen woord kon uit brengen. Tot de verongelukten behoort onder meer de 64-jarige generaal Cogny, tijdens de oorlog in Indochina en de val van Dien Bien Phoe commandant van het expeditieleger. Men tast over de oorzaak van het on geluk volkomen in het duister. PARIJS. (AFP) De gisteren ver ongelukte „Caravelle" is de zevende Caravelle" die sinds 1960 is veron gelukt. De zes vorige rampen met „Caravelles" zijn geweest: Op 19 januari 1960, bij Ankara, doden). Op 13 september 1961, bij Rabat, een Caravelle van de „Air France" (77 doden). Op 4 september 1963, bij Zurich, een Caravelle van de Swissair (80 doden). Op 19 april 1964, bij Dahrain, een Caravelle van „Air Liban" (49 doden). Op 30 juni '67, bij Hongkong, een Thailandse Caravelle (36 doden). 9 Op 4 november 1967, bij Londen, een Caravelle van de „Iberia" (37 doden). Op het ogenblik zijn er in de hele wereld 245 Caravelles in gebruik!» Be gin augustus hadden zij in totaal meer dan drie miljoen vlieguren gemaakt. KAAPSTAD. (Reuter) Het Groote- Schuurziekenhuis in Kaapstad heeft toe gegeven, dat voor de harttransplantatie van vorige week zaterdag geen toestem ming van de familie van de donor be stond. Het hart van een zwangere Afrikaanse, die was overleden aan een hersenbloe ding, werd onder leiding van dr. Bar nard overgeplant op de 52-jarige mijn werker Smith. Dr. Burger, directeur van het ziekenhuis, zei dat het vragen van toestemming aan de nabestaanden niet mogelijk was geweest, omdat de identiteit van de vrouw noch van haar familie bekend was, ook nu nog niet. Na een lijkschouwing had dr. Burger op gezag van de minister van Gezondheid toestemming voor de verwijdering van het hart van de 32-jarige Afrikaanse ge geven. Toevlucht. George Wallace heeft op een bijeenkomst van Amerikaanse oud- strijders gezegd dat als er geen eer volle vrede mogelijk blijkt in Vietnam „we onze toevlucht wel moeten zoeken in de militaire macht van dit land". Tramtarieven. De tarieven van trams, autobussen en buurtspoorwegen in Bel gië worden met ingang van volgende maand met gemiddeld vijftien percent verhoogd. „Lang leve". Indische parlementsleden hebben een Russische afvaardiging van vier man begroet met borden waai op sfond „Lang leve Tsjecho-Slowakije". De Russen zagen deze borden toen zij naar het verblijf voor zeer belangrijke personen op het vliegveld van Nieuw Delhi liepen. „Schuldig". Het Griekse regime heeft meegedeeld dat twintig mensen hun schuld bekend hebben in de samenzwe ring tegen het leven van premier Geor ge Papadopoulos en dat het proces te gen hen spoedig zal beginnen. ADVERTENTIE 'tfh'K De wereldberoemde musici Stan Getz en Charlie Bird spelen op de originele 45-toerenplaat twee grote bossanova-successen Bij CINZANO krijgt U desgewenst deze prachtige plaat ter waarde van f 4,25 voor slechts f 1,95. (Van onze correspondent) PARIJS. De onrust onder de stu denten in Parijs neemt toe. Van het af leggen van examens is gisteren niet veel terechtgekomen. Voor twee faculteiten stonden 's morgens om zeven uur al agen ten op straat die de hoofdingangen met hekken afgrendelden en alleen maar zij ingangen openhielden voor de studenten die deel wilden nemen aan de examens. Iedere student moest zijn examenkaart laten zien. Wie die niet had, werd niet toegelaten. Om half negen kwamen de eerste studenten binnen onder kreten als: „Weg met de politie-examens". Di verse collegezalen werden voor hen ge reserveerd maar allen verzamelden zij zich in slechts één zaal. Zij namen de examenopgaven in ontvangst maar sme ten die of op straat of liepen er mee in de gangen. Van examen doen kwam onder zulke omstandigheden niets terecht. De examens werden uitgesteld tot de middaguren. De studentenkaart van hen, die zich niet aan de examens wilden on derwerpen. werden afgenomen, wat on der meer tot gevolg heeft dat de studen ten geen goedkope maaltijden meer kun nen gebruiken in de studentenrestaurants. Van weerskanten spitsen de tegenstel lingen zich toe. Een gaullistische afge vaardigde heeft bij de minister van On derwijs Faure een schriftelijke vraag in gediend wat de minister van plan is te doen tegen professoren die zich solidair verklaren met de studenten. Gistermorgen vergaderde de Franse re- JONGKONG (AFP) De Chinese par tijleider Mao Tse-Toeng heeft de intellec tuelen verzekerd, dat zij nog altijd nuttig voor het land zijn, mits zij zich door de boeren, arbeiders en militairen laten „heropvoeden", opdat zij een „proletari sche kijk op de wereld krijgen". Voorts heeft hij er zich voor uitgespro ken, nog een kans te geven aan allen, die „een handvol halsstarrige kapitalisten zonder berouw en bourgeois-universiteits- mensen" worden genoemd. OTTAWA (AP) De Ca nadese premier Pièrre Elli ott Trudeau heeft gezegd dat de Franse regering „op slinkse en heimelijke" wijze heeft gehandeld door een agent naar de Frans spre kende Canadezen in Mani toba te zenden om daar „agitatie" te bedrijven. Trudeau verklaarde een en ander op een persconfe rentie in Ottawa, waar hem werd gevraagd commentaar te geven op berichten als zou een zekere Philippe Rossillon twee weken in Manitoba hebben doorge bracht waar hij de Frans sprekende Canadezen van deze plaats zou hebben aan gespoord tot pogingen hun taal te waarborgen. „Als ik goed ben inge licht maakt Rossillon deel uit van de staf van de Franse premier", antwoord de Trudeau. „Dit soort ac tie kan schade berokkenen aan de zaak van de Frans- Canadezen in Manitoba en andere provincies waar zij in de minderheid zijn". Trudeau vervolgde dat deze „onsmakelijke" actie was genomen zonder mede weten of toestemming van de Canadese regering. „Het kan het aanvaarden van twee talen in een land schaden als een agent van het buitenland het land binnenkomt en als het wa re er bij de burgers in een provincie op gaat aandrin gen op een bepaalde ma nier te handelen", aldus de Canadese premier. De Franse ambassade in Ottawa heeft bekend ge maakt, dat Rossillon op uit nodiging van een Fransta lige culturele organisatie in Manitoba naar Canada was gekomen. Dit bezoek had een strikt particulier ka rakter gedragen. gering drie uur lang over het ontwerp van de minister van Onderwijs, Edgar Faure, waarin de nieuwe hervormingen staan omschreven. Niet minder dan twaalf ministers hadden op het plan- Faure ernstige critiek. Over een week vergadert het kabinet opnieuw en daarna gaan de voorstellen van Edgar Faure naar de inspectie van onderwijs en naar de staatsraad om advies. ADVERTENTIE ELKE DROGIST HEEFT HET (Van onze correspondent) LONDEN. Groot-Brittannië en Roe menië zijn tot de conclusie gekomen dat de Russische inval in Tsjecho-Slowakije een ontspanning tussen Oost en West veel moeilijker heeft gemaakt. Tegelijkertijd is het echter duidelijk geworden, dat er aan beide zijden door diegenen die in ontspanning geloven, nu harder gewerkt zal moeten worden. Dit verklaarde gistermiddag de Britse minis ter van Buitenlandse Zaken Michael Ste wart, toen hij uit Boekarest in Londen terugkeerde. De minister, die drie dagen lang be sprekingen heeft gevoerd met de Roe meense premier, Ion Maurer en de mi nister van Buitenlandse Zaken, Manes- coe, vertelde dat de Roemenen vooral be hoefte hebben aan de morele steun van het Westen. „Wij moeten doorgaan met het duidelijk maken van ons standpunt ten aanzien van Tsjecho-Slowakije: na melijk dat we het gebruik van geweld veroordelen als een middel om interna tionale problemen op te lossen, aldus Stewart. Immigratie. Het Canadese kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan speciale maatregelen, om de immigratie van Tsjechoslowaakse vluchtelingen naar Canada te bespoedigen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3