VERSLAG VAN EEN ZOMER Kunstenaarsbond bepleit sanering in amusement ENGEL PANDA EN DE IMP POLLE, PELLI EN PINGO ^^igestipt Husqvarna Kunstenaarsbond critiseert orkestbeleid T oneelrepetities voor Amsterdamse scholieren Protest in een kubus H. Emmelot tweede concertmeester bij het N.Ph.O. Hugo Claus vordert met „Reconstructie" Prijsvraag nieuw kinderboek Ons vervolgverhaal de matras waarop u werkelijk uitrust DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1968 9 Nieuw Nederlands Kamer toneel in Antwerpen Rhodesische minister Graham afgetreden Kees Stip yMMUMUMMMMMUMMMfc W:: xS:1V: 'iV' \'?l V.' Een Peruaanse roman door Julio Ramón Ribeyro 17) Leticia ontweek me koppig. Wan neer we niet alleen waren gedroeg zij zich heel onbevangen, doorstond cynisch mijn blikken en waagde het zelfs het woord tot mij te richten, in een vermenging van vertrouwelijk heid en onbeschaamdheid die me he lemaal van streek bracht. Maar zo dra ook maar even de kans dreigde dat we elkaar alleen zouden moeten zien te vermaken, werd zij verschrik kelijk; zij wist het dan steeds zo te draaien, dat zij kon verdwijnen. Mijn toestand, die op een soort be tovering leek, scheen ook de nieuws gierigheid van Alfredo te hebben op gewekt, want hij kwam me om de haverklap opzoeken in zijn kamer. Hij neusde in mijn spullen, nam een boek op bekeek aandachtig mijn kle ren. Ik kwam steeds sterker tot de overtuiging, dat hij een toenemende bewondering voor mij koesterde. Dik wijls verzocht hij me hem een ver haal te yertellen of uit een boek voor te lezen. Ik gaf dan verstrooid ge volg aan zijn wensen. Mijn gedach ten waren elders. Eens, toen ik hem voorlas begon hij plotseling hard te huilen. Hij lag in elkaar gerold op mijn bed en trilde over zijn hele lichaam alsof hij malaria had. Toen ik verbijsterd vroeg wat er aan de hand was, vertelde hij dat zijn va der, Leonardo, hem binnenkort naar Santiago naar school zou sturen. Ik wil niet naar Santiago, snik te hij. En zeker niet met Ollanta. Hij zou me toch maar de hele tijd slaan. En dan vermoord ik hem nog een keer. Oom Felipe is er de schuld van. Hij heeft vader die ideeën in gepraat. Maar jullie zult toch eens naar school moeten. Dat weet ik wel. Maar ik zou liever naar Mollepata gaan, dat is van hier maar een half uur te paard. Wanneer ik naar Santiago ga moet ik daar negen maanden blijven en bij tante Mabila inwonen. Maar ik weet wel waar het om gaat: ze wil len me hier weg hebben. Mij en Ol lanta. Ze willen liever dat we ver, ver weg zijn. Maar waarom? Waarom, weet ik niet. Felipe is bang van me. Al doet hij altijd even stoer.Vraag het hem maar. Maar als ze me hier weg willen hebben, dan hoeven ze me niet naar Santiago te sturen. Ik ga wel uit mezelf weg. Ik heb het al helemaal voor elkaar. Deze verklaringen stemden me na denkend. Ik vermoedde dat er zich ondergronds iets afspeelde. Maar ik beschikte over te weinig aanwijzin gen om me er een duidelijk denk beeld van te kunnen vormen. Ik be gon oom Felipe gade te slaan. Zijn optreden kwam me in de hoogste ma te verdacht voor. Zijn openhartig heid, de spontaneïteit in zijn optre den schenen me slechts geraffineer de berekeing te zijn. Zijn gebaren, zijn woorden waren nooit onbevan gen. Er stak altijd een heimelijk be doeling achter. Alleen wie de sleu tel ervan bezat kon deze bedoeling precies begrijpen. Op een avond meende ik het ge heim op het spoor te zijn. Het was al laat. Het avondeten was achter de rug. We zaten alleen op onze ka mer. Hij verzocht me hem een dienst te bewijzen: Ga even naar de gringa en zeg haar het volgende. I k wachtte vol spanning. Zeg haar dat het vannacht zal regenen en dat zij niet onder de drup moet gaan staan. 26 De zin was makkelijk te begrijpen. Maar ik had het gevoel dat er nog iets achter stak, dat ik niet begreep. Ik was daarom ok buitengewoon ver rast toen die nacht werkelijk een he vige storm losbarstte, die me lange tijd wakker hield. Kort voor middernacht werd er woedend op de grote poort geslagen, wat gevolgd werd door gevloek en geschreeuw. Ik luisterde, maar hoor de alleen maar de honden die blaf fend onder de arcades voortjoegen en daarna de nachtwaker, die langs kwam om aan de poort te vragen wier er was. Ten slotte knarsten de schanieren en het lawaai werd nog heviger. Felipe, die rustig had door geslapen schrok wakker. Kort daar op verscheen Leonardo en tante Erna in onze kamer. Hij droeg een lan taarn. Zij was in een nachthemd ge kleed. Het is Daniel, zei Leonardo. Hij is stomdronken. Ik heb hem met een boodschap naar Angasmar- ca gestuurd. Hij is waarschijnlijk door de storm teruggedreven. Ik was verbaasd over het ge zicht van mijn tane: het was opval lend bleek. Leticia was de enige die zich van de hele boel niets scheen aan te trek ken. Haar leven was een eenheid op zich, waarin de passies van de ande ren nauwelijks vermochten door te dringen. Misschien was het egoïsme of een volledig gebrek aan fijngevoe ligheid. Sinds een paar dagen droeg zij een bril - vermoedeijk van gewoon glas. Uren bracht zij zoek met het lezen in een deel van de serie „De schat kamer van de jeugd". Zij bekom merde zich niet om wie er kwam of ging. Het was nutteloos om te pro beren haar te benaderen. Haar nieuwste tactiek bestond hierin: te doen alsof zij niets hoorde. Ik maakte gebruik van mijn ver trouwelijke omgang met Alfredo om te trachten het een en ander over Leticia te weten te komen. Ik over stelpte haar met vragen waar hij traag en niet zonder achterdocht ant woord op gaf. Op die manier kwam ik erachter dat Leticia over ons avontuur een absoluut stilzwijgen had bewaard. En ik voelde het als een eerste verovering, dat ik een geheim met haar mocht delen. Later hoorde ik dat zij - door Alfredo op de hoog te gebracht van mijn vele verhalen - begonnen was met alle boeken te verslinden die zij maar te pakken kon krijgen. —Zij kent nu evenveel verhalen als jij, zei Alfredo. De bedoeling van deze navolging bleef me duister. (Wordt vervolgd). ItWWVWWWWWWWWWWWWWWWWVWWWWW UTRECHT De vakgroep amuse mentskunst van de bij het NVV aange sloten Algemene Bond van Kunstenaars heeft in een rapport aangedrongen op de stichting van een centraal bureau dat de arbeidsbemiddeling in de amusementswe reld voor zijn rekening dient te nemen. Het rapport wijst ook op de hijzonder zwakke sociale positie van vooral de am bulante amusementskunstenaar. Het rapport is aangeboden aan de sub commissie van advies voor de amuse mentskunst van het ministerie van Socia le Zaken en Volksgezondheid. Naast de legale arbeidsbemiddeling in de kleinkunst door de gewestelijke ar beidsbureaus en de bemiddelaars die via een machtiging van de stichting arbeids bemiddeling musici en artiesten SAMA bestaat er volgens de ABK een ontstel lende illegale arbeidsbemiddeling. De ABK ziet het primair als een taak voor werkgevers- en werknemersorgani saties in de amusementswereld de ar beidsbemiddeling voor haar rekening e nemen.Zonder inschrijving bij het cen traal bureau mag het volgens de ABK niet mogelijk zijn dat men tegen een te genprestatie in Nederland als amusements kunstenaar werkzaam is. Aan het centraal bureau dient een percent van de gage te worden afgestaan. De zuivere amateurs vallen in de opzet van de ABK buiten deze regeling. Verzekeringsplicht Door deze werkwijze wordt volgens de ABK de ernstige nadelige sociale positie van de voornamelijk ambulante amuse mentskunstenaar verbeterd en bestaat ADVERTENTIE de handigste naaimachine Dealer voor Haarlem en omstreken Grote Houtstraat 181. Tel. 1 44 44, Haarlem Enorme keus naaimeubelen voor elk interieur, in teak, noten, palissander e.a. houtsoorten UTRECHT. De Algemene Bond van Kunstenaars, aangesloten bij het NVV, is niet te spreken over de loon- en ar beidsvoorwaarden bij het gewestelijk or kest voor Zuid-Holland, dat vorige maand is ontstaan na een fusie van het West- Nederlands orkest en het Zuid-Hollands orkest. Het stichtingsbestuur is er niet in ge slaagd voor het nieuwe orkest de rijks subsidie van 50 percent in de salarissen van de 37 orkestmusici te verkrijgen. Ge zien de moeilijke financiële positie van de schatkist kan de minister geen subsidie in het uitzicht stellen. Er is een groot ver schil vergeleken met de andere orkesten. De salarissen zijn vastgesteld op de mi nima, er is geen rekening gehouden met ervaring, de vakantietoeslag van zes per cent ontbreekt, evenals de vijfdaagse werkweek, de vakantie bedraagt dertig dagen in plaats van zes weken en boven dien gelden geen regels voor arbeidstij den en het aantal diensten. De ABK meent dat naast het stichtings bestuur Gedeputeerde Saten van Zuid- Holland en de minister van CRM een zware verantwoordelijkheid op zich heb ben genomen. 1. Op een dag kwam de bediende Jollipop de woonka mer van Hobbeldonk binnen met een schilderij, een trapje, wat gereedschap en een frons op z'n gezicht- „Waarom kijk je zo boos, Jollipop?" vroeg Panda. „Het is toch mooi weer? De vogeltjes fluiten en de zon schijnt en„Helaas heb ik geen tijd om van de na tuur te genieten, meneer Panda" sprak de huisknecht geprikkeld. Hij zette het trapje uit en klom naar boven. „Neem nu bijvoorbeeld dit timmerwerkvervolgde hij, terwijl hij zorgvuldig een spijker in de muur ging slaan. „Niet alleen heb ik wel iets beters te doen, zo als stof afnemen, maar bovendien mis ik de opleiding om dit vakkundig Op dat moment brak hij zijn woorden af. Zijn spijker had de waterleidingbuis door boord die in de muur was ingebouwd. En nu spoot een grote straal klaterend in zijn gelaat pe wfri r Mter V daarom gaan we MEER ZO BLINKEND) MORGEN MAAft NIET WIT, MEVR0UIA/! J NAAR SCHOOI, DAM KUNNEN we U MET DE WAS HELPEN SCHOORSTE6NV666R, WIL JÉ ONS NAAR 8EN6D6N HELPEN? HOEPLA, DAT WAS OP HET' NIPPERTJE I DIT ZAL WEL MIET ZO GOED ZIJN VOOR MAMMIES WAS JA, ALS IK D6 LIJN KAN PAKKEN rtfii een verzekeringsplicht voor de op hem van toepassing zijnde sociale verzeke ringswetten. Dan zal het volgens de ABK niet meer mogelijk zijn dat kleinkunste naars geen enkel recht op een uitkering I volgens de Werkloosheidswet, de Ziekte wet en eventueel de WAO hebben wan neer zij voor de laatste keer zijn opge treden voor een „werkgever" die niet bij een bedrijfsvereniging is aangesloten, een sport- of speeltuinvereniging bijvoor beeld. De ABK is zich ervan bewust dat deze voorstellen neerkomen op een drastische sanering van de amusementswereld. „Maar die is nodig om wantoestanden uit de weg te ruimen", aldus een woord voerder. ADVERTENTIE Verwen Uw huid Verwen dagelijks Uw huid door gezicht en hals met „Oil of Olaz" te verzorgen. Deze vochthoudende tropische olie voorkomt dat zon en wind de huid uitdrogen. Het houdt haar zacht en elastisch en is de best denkbare be scherming tegen rimpelvorming. Ge bruik het dagelijks als basis voor make-up als ook 's avonds. Het laat geen spoortje vettigheid op de huid achter. Olie van Olaz, verkrijgbaar bij drogisten en parfumerieën, schenkt U een prachtige matte teint, kortom het bewaart de jeugd van Uw huid. Margaret Merril AMSTERDAM De Nederlandse Co- medie gaat dit seizoen intens contact zoe ken met jongeren in Amsterdam, zowel leerlingen van het middelbaar onderwijs, het vakonderwijs als de werkende jeugd. Voor al deze categorieën worden evene menten georganiseerd. In samenwerking met de Toneelgroep Studio zal een aantal uren worden ver zorgd op de Amsterdamse nijverheidsscho len, waarbij ook de mogelijkheid wordt geboden tot bezoek aan de schouwburg, waar de leerlingen het gezelschap „aan het werk" kunnen zien, bijvoorbeeld op een repetitie. Gedacht wordt aan „De huisleraar" van Brecht, „Dodendans" van Strindberg en „De Spaanse Brabander" van Bredero. (Van onze correspondent) BRUSSEL Het Nederlands Kamerto neel is uit z'n schouwburg in de Antwerp se Breydelstraat weggetrokken. De groep van Cas Baas en Willy van Heesvelde heeft zich als Groot Limburgs Toneel te Maastricht gevestigd. Er bestaan nu plannen te Antwerpen voor een nieuw Nederlands kamertoneel. Kern daarvan zou het Randstadtheater van Deurne zijn, uitgebreid met enige actrices van het N.K., zoals Paula Sleyp, die niet naar Maastricht zijn meegegaan. Het ligt in de bedoeling dat de nieuwe groep wel geregeld de schouwburg in de Breydelstraat zal bespelen, maar dat er ook Vlaamse cabaretprogramma's in sa menwerking met de Vlaamse radio en tv zullen worden gebracht. SALISBURY. (Reuter) In Salisbury is bekendgemaakt dat lord Graham, mi nister van Buitenlandse Zaken en Defen sie van Rhodesië, is afgetreden. Premier Smith heeft het ontslag aan vaard. Lord Graham, een van de leiders van de groep extremisten in de partij van Smith, heeft in zijn ontslagbrief gezegd dat hij het over een aantal zaken niet eens is met premier Smith. NAPELS (AP). De Italiaanse schilder Santé Monachesi heeft gezwo ren dat hij niet uit zijn „kubus" zal ko men totdat de Russische troepen Tsje- cho-Slowakije hebben verlaten. Mona chesi heeft een houten constructie op gericht en het aan alle kanten met zwart linnen omhangen in de vorm van een kubus. In de kleine ruimte staat een tafel, een stoel, en een paar andere zeer noodzakelijke dingen zo dat hij er de nacht en de dag kan door brengen. De kubus staat op een open baar stuk grond in Baia Domizia, een badplaatsje ten noorden van Napels. De schilder brengt zijn tijd door met schilderen en soms speelt hij har monica. Als hij wat te eten of te drin ken wil laat hij het door een ober be zorgen vanuit een cafe vlakbij. Met ingang van het nieuwe seizoen zijn bij het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest een aantal nieuwe orkest leden benoemd. Als tweede concertmeester werd be noemd H. A. Emmelot, tot voor kort con certmeester van het voormalig Zuid-Ne derlands Orkest. Tot solobassist werd aangesteld J. H. van Harten, die deel uitmaakte van de contrabasgroep van het Nederlands Bege- leidings Orkest. J. H. van Harten volgt D. Schild op, die met ingang van 1 sep tember met pensioen is gegaan. Vrijdag j.l. arriveerde uit Tsjecho-Slo- wakije de altiste mejuffrouw M. Olléova, die tijdens een concerttournee van Henri Arends verleden jaar in Bratislava voor hem had voorgespeeld. Op 1 september ging eveneens met pen sioen J. Tames, plaatsvervangend solo fluitist. Hij wordt opgevolgd door J. Brö- cheler, die tot nu toe de piccoloplaats bezette. De piccoloplaats is thans ingeno men door de Duitse mejuffrouw I. Meyer- Bohlen. De hoorngroep is weer volledig gewor den door de aanstelling van P. Hoek meijer, die tevens deel uitmaakt van het Ardito Quintet en het Nederlands Hoorn kwartet. Dirigent Henri Arends, die als hobby edelsteenkunde studeert, is onlangs ge slaagd voor het examen van de Gemmo- logical Association in Engeland. Bij dit edelsteenkundig genootschap heeft hij de Fellow of the Gemmological Association Degree behaald. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Hugo Claus heeft het libretto van de operareconstructie, dat hij samen met Harry Mulisch schrijft, bijna voltooid. De opera handelt over de socia le revolutie in Latijns Amerika. Vijf com ponisten zullen de muziek componeren. „Reconstructie" dat in opdracht van de Nederlandse operastichting wordt ge maakt, zal in juni 1969 in het Theater Carré te Amsterdam, in het kader van het Holland-festival, in première gaan. AMSTERDAM De Stichting Kinderbe- langen, die eertijds het kinderblad Kris Kras deed verschijnen, is door het Fonds voor de letteren in staat gesteld een prijs van 2500,- uit te loven voor de schrijver van 'n nieuw kinderboek. De deelneming staat open voor allen, van wie nog niet eerder een kinderboek is gepubliceerd. Leden van de jury zijn: Miep Diekmann, mevrouw A. Rutgers van der Loeff-Base nau, mejuffrouw J. R. Wolff, Paul Biegel en Jaap ter Haar. Manuscripten moeten worden ingezon den v o o r 1 januari 1969. Het reglement voor deze prijsvraag is verkrijgbaar bij de Stichting Kinderbelangen, Stadionweg 21, Amsterdam. Shirley Temple, het kinder-filmster- retje uit de dertiger jaren, is een vol wassen dwaalster geworden. Niet zo zeer omdat haar politieke inzichten op een dwaling zouden berusten, want dat doen ze tenslotte bij ons allemaal, maar omdat ze de wereld ronddwaalt om de daar aanwezige Amerikanen aan te sporen hun stem uit te brengen op de republikeinse kandidaat voor het presidentschap, de heer Richard Nixon. Sinds de jaren dertig ouderwets ge noeg zijn geworden om voor een goede oude tijd te worden aangezien, is de kleine Shirley groot geworden. Ik kan er niet over oordelen welke indruk zij maakt op iemand die haar nu voor het eerst ziet, omdat ik haar nog ken uit de tijd toen we allebei nog betrekkelijk klein waren, hoewel zij een kopje klei ner. Op grond van mijn artistieke in zichten in de filmkunst had ik haar graag nog een kopje kleiner gemaakt. Haar gedrag en dat van haar regis seurs ergerde mij evenzeer als de ver tedering die haar optreden bij het pu bliek teweegbracht. Zij was een klein, veel te bijdehand meisje met blonde krullen en een voor haar leeftijd op merkelijk vermogen om bomen van kerels om haar kleine vingertje te winden. Ze ondersteunde deze verlei dingstechniek door het te pas en te on pas zingen van kinderachtige liedjes, zoals „Animal crackers in my soup", door ons vaardig vertaald als „Alle maal kaakjes in mijn soep", die zij doorspekte met kleine hikjes en andere geluidjes, alsof haar stem nog niet ge heel zindelijk was. Mij mishaagde dit zeer, maar ze kreeg er een enorme po pulariteit door. Zelden heb ik met zo veel instemming naar mijn bewonder de radiofïlmspreker L. J. J orde, an geluisterd, die in zijn weloverwogen beschouwingen altijd heer bleef, als die keer toen hij haar „een klein oud wijf je" noemde. Shirley Temple is nu een nog betrek kelijke jongedame, die aan haar won- derkinderdom behalve een spaarbank boekje niet anders heeft over gehouden dan een poppegezichtje met waakogen en een fanatiek mondje, dat bereid schijnt alle Amerikanen, die niet be reid zijn op Nixon te stemmen, als kaakjes in haar soep te verslinden. Dat moest ze dan maar doen. want als het Amerikaanse volk toch ten gronde moet gaan, scheelt het een stuk als de helft alvast is opgeruimd. Dit is mijn persoonlijke mening, maar omdat een teveel persoonlijkheid in een stukje over Shirley Temple zou misstaan, gun ik u graag de opvatting dat Nixon voorbestemd is om Amerika te redden. In dat geval verdienen diegenen die hem daarin willen belemmeren niet be ter dan bij Shirley de soep in te gaan. Trouwens, die soep lijkt mij één pot nat met de soep waarin de voorstan- Iers van Nixon zouden zijn beland als Shirley zich had ingezet voor Hum phrey. ADVERTENTIE S.O.S..Hiat ataw- foor 7dS...VUS6TUt6 ONMSTVVR&AAR.! CROWFOOT 713 VOOR coNTRoceroRenj seA sioe- iKzrrof>2ooo voer BOVBN oe JACHT- HAVÉN VAN DAVY •lo/ves. Hes 1KI6TS. 0UIST6R, t>avyt DAAR, fN D£ VBRT6, £RAf KtEltJ vtteeruto, kfcc-y— R/j/ceeNsoF HU TeNCTl'! 3 A-IUi/i l /.'TfPC.-. Thrf/rrrr-. ft 1239. De dag was aangebroken. Een bange nacht van zoeken en vrezen was voorbijgegaan. Nog steeds hadden de vrienden de moed niet opgegeven, dat zij Brammetje ergens ongedeerd zouden aan treffen. Maar toen deed Tutu, die bij de luchtverkenning was ingeschakeld, een ontstellende ontdekking Ergens aan het strand, achter de witte schuimkoppen van de brullende branding, lag de brievenbus van het postkantoor. Een geweldige golf had de stevige bus aan stukken geslagen en de rode splinters la gen tot tegen de vloedlijn aan. Maar van Bram was niets meer te be kennen Oma was bedroefd. „Ach kom, Bram komt altijd op zijn pootjes terecht", zei Karo. „Laten we het hopen", zuchtte oma Fok. „Maar intus sen moeten jullie me helpen. Wij moeten beletten, dat Ferdinand Fok, een oom van Bram. burgemeester wordt. We hebben het altijd verborgen gehouden, maar oom Ferdinand kan niet tegen vis. Van de lucht alleen al krijgt hij pukkeltjes. Als hij burgemeester wordt zal hij de vis vangst verbieden en de haven laten ver zandenen wat moet er dan van ons vissersdorpje terecht komen? We moe ten het dus voorkomen, maar we mogen in geen geval oom Ferdinands geheim verraden. Het is tenslotte familie".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9