TREINVERKEER GESTOORD IN WUPPERTAL TV-rede van Dubcek afgelakt gedeelten later itgezonden Koning K terug nat Koning Konstantijn terug naar Athene ALBANIË wil uit pact van W arschau Ongevaarlijke toch nog i EBBEBET Van Gelder: „Geen fusie" Tom Okker wordt prof Man bedreigde Johnson 1 A^/i% HET WEER ÖWoonkunst Suppoost op straat Volgens gerucht Vóór verkiezingen van 29 september Volgens geruchten in Stockholm Hart overgeplant bij witte muis Tsjombe wellicht binnenkort vrij Dronken man rijdt fanfarekorps aan Abonnementsprij s omhoog Koekoek ontvoerd - Hotel BREDER0DE Rusk ontkent I Scholier beweert: ji Ex-verzetsman nam gift aan voor ziek kind Het woord is aan —-N PERMANENTE MEUBEL-EXPOSITIE z Reid Taylor worlds most expensive twist-cloth kostuum 369.- IN DEZE KRANT Iets warmer 58e JAARGANG NUMMER 265 VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend yan 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1. per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije iur zou worden uitgezonden werd hij af gelast door functionarissen van het cen- ;rale comité van de partij. De volledige tekst van de toespraak vas reeds aan alle Praagse kranten ver strekt. In de toespraak beloofde Dubcek lat de voorwaarden van de overeenkomst met de Russische leiders, die hij op 26 augustus in Moskou heeft ondertekend zouden worden nagekomen. Hij zei dat ie liberalisatie niet in strijd was met deze overeenkomst. Later zijn delen van de toespraak uit gezonden door de televisie. Opmerkingen over de censuur van de pers en alles wat door de Russen als onvriendelijk zou kun nen worden beschouwd, waren uit de toe spraak verwijderd. Volgens berichten zou Gustav Husak, de leider van de Slowaakse communisti sche partij, Dubcek ertoe hebben gebracht de toespraak niet door te laten gaan. Volgens een zegsman zou de toespraak als deze was uitgezonden, tot gevolg heb ben gehad, dat „de Russen binnen vijf minuten terug zouden zijn geweest in Praag". De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft de bewe ringen over Russisch-Amerikaanse af spraken over invloedssferen „absurde be schuldigingen zonder een greintje waar heid" genoemd. In een rede in New Haven in Connecticut ontkende Rusk, dat een dergelijke regeling op de conferentie van Jalta was getroffen en dat de Sovjet- Unie in Tsjecho-Slowakije met „blanco volmacht" van de Verenigde Staten is opgetreden. Rusk zei letterlijk: „De Verenigde Sta ten zijn nergens en met niemand ter wereld overeenkomsten aangegaan over invloedssferen". Volgens Rusk is de op de conferentie van Jalta goedgekeurde „verklaring over een bevrijd Europa" juist het tegendeel van een overeenkomst over invloedssfe ren. De verklaring beoogde steun aan de bevrijde staten van Oost-Europa teneinde voorlopige regeringen uit alle democra tische krachten te vormen en vrije ver kiezingen uit te schrijven. De Amerikaanse minister meent dat Europa verdeeld is door de Sovjet-Unie door schending van haar in Jalta gege ven belofte, de macht van haar bezettings legers gebruikte om Roemenië, Bulgarije, Polen, Hongarije, Tsjecho-Slowakije en Oost-Duitsland een communistisch be wind op te leggen. „De Sovjet-Unie heeft inderdaad met behulp van haar macht in Oost-Europa een sfeer geschapen en in stand gehouden, maar niet een sfeer van invloed maar van overheersing". Verbaasde voorbijgangers zagen gisteren dit beeld in een straat in het centrum van Wuppertal de enige stad ter wereld met een Hoch- bahn". Een vrachtauto reed tegen een der pilaren, waarop de spoorbaan rust. De instorting, die hierdoor werd veroorzaakt, legde het trein verkeer volkomen lam. Er was alleen materiële schade, maar die mocht er dan ook zijn. (Van onze correspondent) BELGRADO (Reuter). De Albanese Nationale Vergadering zal vandaag be slissen of Albanië zich uit het pact van Warschau zal terugtrekken. Dit meldt Radio-Tirana. Premier Nehmet Sjehoe van Albanië heeft op de gisteren gehouden bijeen komst van de Nationale Vergadering het voorstel ingediend, dat Albanië zich uit het pact van Oosteuropese communistische landen terugtrekt. Hoewel Albanië offi cieel niet uit het Warschaupact is gestoten het evenwel sinds 1962 niet uitgenodigd voor bijeenkomsten van leden van het mi- liraire bondgenootschap. De Sovjet-Unie en Albanië hebben in 1961 hun ambassadeurs uit eikaars landen teruggeroepen, tijdens het ideologische ge schil over het stalinisme. Sindsdien heeft Albanië zich op Peking georiënteerd. De Albanese premier heeft gisteren gezegd, dat de Albanezen vastbesloten zijn hun land te verdedigen als „de Russische revisionisten en hun dienaren van het agressieve Warschau-Pact menen dat te rugtrekking uit het pact militaire agressie tegen Albanië rechtvaardigt". ANSBACH (DPA). Als een vijftien jarige middelbare scholier in de West- duitse plaats Ansbach de waarheid spreekt heeft hij met succes vorige week een witte muis het hart van een andere gege ven. Tegenover een plaatselijk blad vertelde de jongen, die biochemie wil gaan stude ren, dat hij de muis verdoofd had en toen met behulp van een zelfgemaakte hart- longmachine in een twee uur durende ope ratie het dier het hart van een andere had gegeven. Toen de patiënt was bijge komen liep het dier al spoedig weer ge woon rond. De justitie stelt een onderzoek in naai de vraag of er gesproken kan worden van dierenmishandeling. „We willen van een muis geen olifant maken", aldus de woordvoerder van het parket, „maar waar gaan we heen als kinderen zonder toe zicht vivisectie gaan bedrijven". Medische deskundigen staan nog wat wan trouwend tegenover het verhaal. PRAAG. (AP) De leider van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Alexander Dubcek, is er gisteravond toe gebracht een openhartige televisietoe spraak, waarin hij beloofde dat de libe raliserende politiek van de partij zou worden voortgezet, niet te houden. Volgens betrouwbare bron was de toespraak al op genomen. Een uur voordat deze om 7 (Van onze correspondent) LEIDEN. De directie van het Leger museum in Leiden heeft een gehandicapte hoofdarbeider, die door de gemeentelijke sociale dienst als suppoost tewerk was gesteld, de toegang tot het museum ont zegd. Dit, omdat hij tegen de reglementen in een gift heeft aangenomen, van „Pistolen Paultje". Deze had hem een vliegreisje aangeboden voor zijn onge neeslijk zieke dochtertje. De suppoost, de heer J. Choufour, is als verzetsman in de oorlog gearresteerd, naar Duitsland ge voerd en daar invalide geraakt. STOCKHOLM. Uit doorgaans welin gelichte Griekse bron in Stockholm is ver nomen dat koning Konstantijn naar Athe ne zal terugkeren vóór de aanstaande ver kiezingen op 29 september. Phedon Mazaraki, persattaché van de Griekse ambassade in de Zweedse hoofd stad, verklaarde gisteravond hiervan niet op de hoogte te zijn en verwees naar een vroegere officiële verklaring van de huidi ge Griekse regering, dat koning Konstan tijn zou terugkeren naar Griekenland als dit in overeenstemming zou zijn met zijn eigen wensen. Volgens onze Griekse zegsman in Stock holm, die nauwe verbindingen onderhoudt met de buiten Griekenland vertoevende koning, zou de koning een ultimatum heb ben ontvangen om uiterlijk vóór 29 sept. aanstaande terug te keren naar Athene ALGIERS (AP). Van bevoegde zijde wordt vernomen dat Algerije de Kongolese oud-premier Moise Tsjombe zal vrijlaten na de vijfde topconferentie van de organi satie van Afrikaanse Eenheid die vandaag in Algiers begint. Sinds zijn particuliere toestel in juni '67 op een vlucht tussen twee Spaanse ei landen in de Middellandse Zee werd ge kaapt wordt de 49 jaar oude staatsman in een Algerijns legerkamp gevangen ge houden. Tsjombe is destijds door een Kon golees militair tribunaal bij verstek ter dood veroordeeld wegens een samenzwe ring tegen de Kongolese president Joseph Moboetoe. President Moboetoe van Kon go zou de vorige week Algerije hebben laten weten dat hij bereid is de eis tot uit levering van Tsjnombe te laten vallen. waar dan verkiezingen zullen worden ge houden. De door aartsbisschop Makarios onder nomen goodwill-reis door Scandinavië, om de militaire junta in Athene in een betere verhouding te brengen tot de diverse rege ringen die duidelijk afstand nemen van het huidige regime in Griekenland, werd overigens gevolgd door een bezoek aan koning Konstantijn in Rome. PURMEREND Een 63-jarige dron ken automobilist is donderdagavond in Purmerend van achteren ingereden op een marcherend fanfarekorps. Twaalf korpsleden raakten gewond. Een groot deel van de instrumenten van het korps ging verloren. De automobilist, die doorreed, is naderhand in zijn woning in Beets gearresteerd. Hij zei, niets van het ongeluk te hebben gemerkt. Evenals vrijwel alle andere dag bladen zullen wij onze 'abonnements prijzen enigszins moeten verhogen in verband met de voortdurend stijgende kosten. Voor deze verhoging is overleg ge pleegd met het ministerie van econo mische zaken. Van 1 oktober 1968 af zijn onze prijzen: voor weekabonnementen 1,07 per week; voor kwartaalabonnementen 13,60 per kwartaal; voor postabonne menten in Nederland en België 15,10 per kwartaal. Indien voor een kwartaalabonne ment een kwitantie moet worden aan geboden berekenen wij 0,50 voor incassokosten. Deze kosten kunt u vermijden als u het abonnementsgeld per giro of bank aan ons overmaakt. U kunt ook ge bruik maken van de giro-incasso (automatische giro) of van giro-accept- kaarten. De directie. ADVERTENTIES Velserenderlaan 3 Santpoort - t/o Ruïne Telef 0 2560-8012 'n GRAFELIJK DINER HET IS ER WEER HEERLIJKE ROOMBORSTPLAAT en ROOMBOTER BANKETSTAVEN Heeft u onze echte KW ARK- PUNTEN al geprobeerd Als steeds, ook nu weer naar m m m heerlijk Telefoon 1 64 79 Anatole France Het ligt in de menselijke natuur om verstandig te denken en idioot te handelen. (Van onze redactie economie) HAARLEM. Een woordvoerder van de N.V. Koninklijke Papierfabriek Van Gelder en Zonen heeft vanmorgen des gevraagd met klem de geruchten tegen gesproken, dat het concern fusiegesprek- ken zou voeren met het bestuur van Bührmann-Tetterode, een expanderend bedrijf dat produkten voor de verpak kingsindustrie en de grafische industrie levert. „Ik kan me niet herinneren dat de le> den van de raad van bestuur van Van Gelder weg zijn geweest uit Amsterdam" zo was het antwoord op het gerucht, dat in Antwerpen de zaak zou worden be klonken. Inmiddels heeft in de loop van de mor gen de raad van bestuur van Van Gelder in een officiële verklaring herhaald, dat de geruchten over een fusie van elke grond ontbloot zijn. (Van onze sportredactie) LOS ANGELES. Tom Okker gaat be roepsspeler worden. In plaats van de te rugreis naar Nederland te aanvaarden is hij op het laatste moment van gedach ten veranderd. Hij besloot om toch deel te nemen aan 't Pacific South-West open- toernooi prijzen 30.000 dollar) dat mor gen op de Los Angeles tennisclub in het hartje van Hollywood gaat beginnen. Gisteren arriveerde Tom in Los Ange les en was hij de gast van Roy Emer son, die met vrouw en twee kinderen in het Californische stadje Newport Beach aan de Pacific gaat wonen. In een inter view vertelde de 24-jarige geregistreerde amateur, dat hij begin volgend jaar als beroepsspeler op de tennisbanen zal uit komen. Vandaag gaat Okker vergezeld van de Spaanse beroepsspeler Andres Ginmeno naar een advocaat in Los Angeles om alle aspecten te bespreken en te bestude ren. Na het tennistoernooi vertrekt hij volgende week donderdag of vrijdag weer naar Nederland. CHICAGO (AP). Agenten van de ge heime dienst hebben een vroegere geestes zieke aangehouden, die ervan verdacht wordt dreigbrieven aan president Johnson te hebben geschreven. BENNEKOM. Het Tweede-Kamerlid Koekoek heeft een aanklacht ingediend tegen acht Nijmeegse studenten, die hem gisteravond onder het voorwendsel dat ze hem wilden fotograferen uit huis hebben gelokt en in een bestelauto heb ben ontvoerd. Ze hadden hem tijdens een studenten bijeenkomst willen laten optreden. De heer Koekoek heeft de chauffeur tot stoppen gedwongen, waarbij een vecht partij is ontstaan. Zeven studenten zijn gearresteerd en ingesloten. ADVERTENTIES INTERIEURS 1000 m2 MODELKAMERS Zijlstraat 63 T«L 20874 Haarlem \v§ LU Z jyeerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJinnnd en Haarlem 2 Buitenlands nieuws I Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 Uit stad en omgeving S, 7, 9, 11 Medische verzorging11 Kunst 13 Radio en tv 7p Films 13 Feuilleton 77 Beeldverhalen 77 Aangestipt 77 Puzzel 77 Economisch nieuws 7'' Scheepsberichten 79 Beurs 79 Uitgaan in Haarlem 2.) Sport 23, 23 Ferdinand21 Luidsprekers 3, <V Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond: Opklaringen, maar in het zuiden van het land verspreid voorkomen de buien. Wind uit zuidelijke rich tingen. Iets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. i

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1