JERRY LUKE 18x3 slag en homerun GROTE MAN VAN FLYERS Nederlands team vandaag tegen de Berlin Bears Wereldtijd van Carlos -19.7 op 200 m - wellicht niet erkend Eddy Beugels BESCHULDIGD VAN DOPINGGEBRUIK „Ik kan het niet verwerken" 1 Sijbrands blijft aan de winnende hand in Italië Apartheidspolitiek schokt grondvesten van cricket De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Tom Bogs nam Europese bokstitel over van Stengel Valbovol heeft weer accommodatie Promotieduel Feijenoord en Giants Diemen w V R IJ D A G 13 SEPTEMBER 1968 23 os^s Pa, 998-1 (Van onze honkbalmedewerker) IIAAItLEM In een bijzonder tra ge wedstrijd hebben de Wiesbaden Flyers de Berlin Bears geen revan che toegestaan. De Flyers hadden de zegen te danken aan hun werper Jer ry Luke die grote indruk maakte. Hij schakelde niet minder dan 18 tegen standers op 3 slag uit en had als slag man ook een groot aandeel in de 4-3 zege die de Wiesbaden-ploeg behaal de. Hoewel er weinig tempo in de wedstrijd zat werd ter bijzonder knap gehonkbald. De Flyers maakten twee fouten, de Berlin Bears speelden fout loos. Door de nederlaag komen de Berlin Bears vanavond uit tegen het Nederlandse team. De Berlin Bears hebben geen revanche gekregen voor de nederlaag die zij een week geleden te slikken kregen van de Wiesbaden Fleyers in de finale om het militaire kampioenschap voor Ameri kaanse teams in Europa. De Bears speel den bijzonder geconcentreerd en namen een snelle 3-0 voorsprong. In de eerste inning al strafte openingsslagman Gary Laf ever een veldfout van de Flyers af: hij bereikte het tweede honk. Daarna stal hij het derde honk en ook het thuis- honk werd gestolen (1-0). Wiesbaden-wer- per Jerry Luke kon het niet zo best vin den met hoofdscheidsrechter Lou Meijer en in de derde inning resulteerde dit in vrije lopen voor Bobby Bellen Chip Chir- co. Een doorgeschoten bal bracht de honklopers met nul uit op het derde en tweede honk, waarna Julie Henderson met een honkslag voor 3-0 zorgde. Een Berlijn-zege hing in de lucht, maar hier na nam pitcher Jerry resoluut de leiding. SOUTH LAKE TAHOE. Sprinter John Carlos en polsstokhoogspringer Bob Sea- gren hebben tijdens de Amerikaanse se lectiewedstrijden sensationele prestaties op hun naam gebracht. Carlos werd de eerste atleet ter wereld die de 200 meter binnen 20 seconden aflegde. De gebaarde atleet kwam tot de fantastische tijd van 19.7 seconden. Een half uur eerder had Bob Seagren met de polsstok 5 meter 41 cm. gesprongen wat ook goed was voor een nieuw wereldrecord. Het oude stond op naam van zijn landgenoot Paul Wil ton met 5 m. 38. Na de 200 meter race waarin Carlos het oude record van Tommy Smith (20.0 sec.), die zelf ook onder zijn oude record bleef met 19.9 sec; brak, onstond een me ningsverschil over de schoenen waarop hij gelopen had. De schoenen van Carlos waren van een nieuw speciaal voor tartanbanen vervaardigde soort. In plaats van de voorgeschreven acht spi kes, zes onder de zool en twee onder de hiel, waren 68 kleine rubber borsteltjes onder de zool bevestigd. De voorzitter van de Amerikaanse Olym pische atletiekcommissie, Hilmer Lodge, erkende dat de kans bestaat dat Carlos' prestatie daardoor internationaal niet zou worden erkend. John Carlos reageerde daar zeer laconiek op: „Wat mij betreft", zei hij, „ik heb de race van mijn leven gelopen en iedereen heeft het gezien. Als ze mij het record niet willen geven dan is dat hun zaak". KOPENHAGEN. De Deense bokser Tom Bogs is donderdag in Kopenhagen Europees kampioen in het halfzwaarge- wicht geworden door 'n overwinning door knock out in de eerste ronde op de titel houder, de Westduitser Lothar Stengel. De 23-jarige Bogs ging van de eerste gongslag van de partij af, die voor 10.000 toeschouwers in het voetbalstadion Id- rottspark werd gehouden, in de aanval. Met series van beide vuisten gaf hij zijn vier jaar oudere tegenstander geen ge legenheid zijn verdediging te organiseren. Nog voor hij een stoot geplaatst had ging Stengel, die zichtbaar verrast door de droge series op zijn lichaam neer. Hij hervatte het gevecht nadat de Spaanse scheidsrechter Fernando Perotti tot acht had geteld. Hij was echter nog duidelijk aangeslagen en werd een gemak kelijk slachtoffer van de Deen, die de Westduitser geen rust gunde. Na een serie op het lichaam maakte Stengel opnieuw kennis met het canvas. Bij de zevende tel van Perotti nam hij de bokshouding weer aan. Een rechts-links-combinatie op het hoofd maakte een einde aan de strijd. Jerry Luke wordt door zijn ploegge noten van de Wiesbaden Flyers gefeliciteerd met de homerun, die de stand op 3-3 bracht. In het verdere verloop van de wedstrijd bereikten nog slechts vijf Bears-spelers de honken. Wiesbaden dat met veel zelfvertrou wen speelde begon aan de achterstand te knabbelen. Knap aanvallend spel bracht de handen van de 700 toeschou wers op elkaar: Leroy Weddington gaf een fraaie stootslag en bereikte op een opofferingsstootslag van Mark Metz het derde honk. Een korte tik van Bill Ben nett bracht Weddington over de thuis plaat (3-1). In de vijfde inning kwam Jerry Luke met een man uit en Duck Dubant op de honken aan slag. Hij sloeg een ferme homerun en legde daarmee de basis voor zijn uiteindelijke triomf: 3-3. Bears-werper Rich Vogel raakte in de zevende inning vermoeid. Nadat Dubant op 3 sl. werd uitgeschakeld, gaf Larry Smalley een infield-hit. Jerry Luke (al weer!) volgde met een schitterende stoot slag en dat bracht twee honken bezet Dave Crede maakte een einde aan het optreden van Vogel door een honkslag te geven: Smalley scoorde 3-4 en de Flyers namen voor het eerst in de wedstrijd de leiding om die niet meer af te staan Ron Yarbrough kwam bij de Berlin Bears op de heuvel en stopte de Wiesbaden- rally. Jerry Luke hield de Berlin Bears in de laatste twee innings van de honken en zo gaf de Wiesbaden-ploeg zijn mili taire titel nog meer glans. Berlin Bears 1-0-2-0-0-0-0-0-0=3 Wiesbaden Flyers: 0-0-0-1-2-0-1-0-0=4 Werpersresultaten: Bears: Rich Vogel 9-3-8 (6^ inn.). Ron Yarbrough 2-1-0 {22/s inn.). Flyers: Jerry Luke 18-6-5 (9 inn.). Fouten: Bears 0, Flyers 2. Homeruns: Flyers: Luke (5). Beste slagman: Bears: Julie Anderson .667, Flyers: Jerry Luke .600. DEN HAAG. De volleybalvereniging Valbovol kan weer trainen in de gym nastiekzaal van de Rijks HBS in Woer den. Na het behalen van de nationale titel door het damesteam van Valbovol had de directeur van de HBS de vereni ging het gebruik van de gymnastiekzaal verboden, waardoor men zonder speel- en trainingsgelegenheid zat. Door de tussen komst van staatssecretaris Grosheide van Onderwijs en Wetenschappen heeft de di recteur Valbovol nu tooh weer toestem ming verleend van de zaal gebruik te maken. HAARLEM. De honkbalcompetitie loopt ten einde, maar alle beslissingen zijn nog niet gevallen. Het duel tussen de eersteklasse-kampioenen Feijenoord en Giants Diemen begint zaterdagmiddag. Met als inzet een plaats in de hoofdklasse spelen de ploegen om drie uur hun eerste wedstrijd op het Jan van Galen-terrein in Amsterdam-West. De volgende week zondag wordt in Rotterdam gespeeld. Een eventuele beslissingswedstrijd zal zater dag 28 september op het Storks-terrein worden gespeeld. Storks speelt zondagmiddag zijn laatste competitiewedstrijd tegen HCK zonder coach Max Rietbergen. Rietbergen kreeg het op 10 augustus tijdens de wedstrijd HCAWStorks aan de stok met hoofd scheidsrechter Schotel en dit kwam hem te staan op een onvoorwaardelijke schor sing van een wedstrijd wegen het maken van een ongepaste opmerking. De enige nog resterende wedstrijd in de hoofd klasse, het duel NicolsHCAW, wordt dinsdagavond in het Haarlems honkbal stadion gespeeld. In de eerste klasse A is ThamenADO bijzonder belangrijk. Ver liest Thamen dan gedegradeert de ploeg naar de tweede klasse. Wint Thamen, dan volgt er een serie beslissingswedstrijden die waarschijnlijk dit seizoen niet tot een einde komt. RCH speelt morgen tegen Neptunus om promotie naar de eerste klasse honkbal. Bij winst van de Heemstedenaren staat men weer gelijk met Quick en Neptunus en volgt een nieuwe serie promotieduels. Bij verlies of gelijkspel is de kans op pro motie voor RCH verkeken. (Van een onzer verslaggevers) SITTARD „Dit zou wel eens het ein de van mijn wielercarrière kunnen zijn. Ik heb er altijd een voorgevoel van ge had dat het zo zou gebeuren. Het is ver schrikkelijk. Ik kan het bijna niet ver werken". In zijn woonkamer in één van de flats aan de Vrangendael in Sittard, zit Eddy Beugels met opgetrokken benen in een stoel. De ontgoocheling staat dui delijk op zijn gezicht te lezen, als deze woorden over zijn lippen komen. „Mijn ouders, mijn vrouw en een paar goede kennissen weten, dat ik in Bor deaux-Parijs geen doping heb gebruikt. Maar ach, wat heb ik er aan. De bui tenwereld gelooft me toch niet". Dit is het commentaar van de 24-jarige Sittarde- naar op het nieuws dat donderdagmiddag wereldkundig werd. Dat nieuws dat luidde: ,.De analyse van de antidopingcontrole tijdens de 67e wegwedstrijd Bordeau-Parijs heeft uitge- gewezen, dat de Nederlandse coureur Ed dy Beugels gebruik heeft gemaakt van verboden stimulerende middelen. Beugels werd in Bordeaux-Parijs vierde op 15 min en 45 sec van de winnaar. De Franse wielerbond heeft de Nederlandse bond op de hoogte gesteld. Beugels is alsnog in de gelegenheid een contra-expertise aap te vragen". Eddy Beugels. LIVORNO Ook na de derde ronde van de strijd om de Europese damtitel is de Nederlander Tonny Sijbrands ongesla gen gebleven. Donderdag won hij in de tweede ronde van de Limburger Ferdi Ok- rogelnik en in de derde was hij de Amster dammer Wim van der Sluis de baas. Van de Russisch dambond heeft de Italiaanse organisatie intussen een telegram ontvan gen, waarin werd medegedeeld dat de Rus sische dammers naar Livorno onderweg zijn. Men verwacht dat ze vandaag in Italië zullen arriveren en men heeft besloten ze alsnog tot het toernooi toe te laten ondanks het feit, dat er dan reeds vier ronden zijn gespeeld. Sijbrands (Ned.)Okrogelnik (Ned.) 2-0, Kleinmann (Belg.)Fanelli (It.) 0-2, Verse (Fr.)Bajolle (Fr.) 2-0, Simonelli (It.)Vi- tru (It.) 1-1, Hisard (Fr.)Feldl (Oost.) 2-0, Agliardii (It.)Gedance (Zwits.) 1-1. Derde ronde: SijbrandsVan der Sluis 2-0, HisardOkrogelnik 1-1, BajolleFeldl 2-0, KleinmannVirtu 1-1, AgliardiSi monelli 2-0, VerseFanelli 2-0. De afgebroken partij uit de eerste ronde tussen Virtu en Gedance eindigde in remise. De stand aan de kop van het klassement luidt na drie ronden: LONDEN De rassendiscriminatie heeft de grondvesten van het cricket, de rustigste en eerbiedwaardigste van alle Engelse instellingen geschokt. Zoals iedereen weet, is het niet „cricket" om beslissingen in twijfel te trekken of uiting te geven aan bittere gevoelens. Maar nu hebben een 12-tal leden hun lidmaatschap opgezegd van de Marylebone Cricket Club (MCC), omdat zij menen dat er politieke motieven schuilen achter het besluit om de in Zuid-Afrika geboren kleurling Basil d'Oliveira niet op te stel len in de Engelse ploeg. Engelsen bedanken niet gauw voor de MCC. Het is al moei lijk genoeg om er in te komen. Al bijna twee eeuwen is de MCC een van de meest exclusieve organisaties. Er bestaat een lange wachtlijst voor kandidaat-leden en voor een Engelsman van standing is het normaal om het lidmaatschap voor zijn zoon aan te vragen zodra de jongen geboren is. d'Oliveira, de onschuldige oorzaak van de opschudding, is een 33-jarige gekleurde cricketer die zijn geboorteland Zuid- Afrika verlaten heeft, omdat hij wegens de apartheidsbepalin gen niet in belangrijke wedstrijden met blanke ploegen kon spelen. Hij woont sinds 1960 in Engeland en heeft de laatste twee jaar in de Engelse ploeg gespeeld. Komende winter gaat En geland een tournee maken in Zuid-Afrika en de meeste cri cket liefhebbers namen aan, dat Dolly, zoals d'Oliveira wordt genoemd, in de ploeg gekozen zou worden. Maar de keuze-commissie van de MCC hield hem er buiten. Onmiddellijk ontbrandde het vuurwerk. Was de MCC bang de Zuidafrikanen in een moeilijke positie te brengen? De keuzecommissie ontkende dit, maar de opzeggingen kwamen onmiddellijk in de ochtendpost op Lord's, het cricketterrein in Londen, waar de MCC zijn zetel heeft. Het vuur was aangestoken door ds. David Sheppard, Enge- land's populaire cricketdominee. Alvorens zich te wijden aan een recreatiecentrum voor jongens in het Londense havenge bied, is hij twee keer aanvoerder van Engeland geweest. Sheppard heeft niet bedankt voor de MCC, maar ex buiten gewone ledenvergadering geëist om de zaak te behandelen. Dit is nooit eerder in de 180-jarige historie van de MCC ge beurd, maar Sheppard ontdekte een lang vergeten bepaling volgens welke een buitengewone vergadering door 20 leden kan worden verlangd. Colin Cowdrey, de aanvoerder van Engeland, was in twee strijd. Hij raadpleegde zes bisschoppen van de Anglikaanse kerk over de morele verantwoordelijkheid om een cricketploeg te leiden in een land waar negers en blanken gescheiden zijn. De bisschoppen gaven hem eenstemmig het advies om wel te gaan. Zij zeiden: „het is beter om contact met het Zuidairi kaanse volk te onderhouden". Het zondagsblad News of the World heeft D'Oliveira ge vraagd om naar Zuid-Afrika te gaan en verslag uit te brengen van de wedstrijden die Engeland er speelt. Daardoor kan d'Oliveira rechtstreeks geconfronteerd worden met de apart- heidswetten. Wat zal er gebeuren als hij probeert plaats te nemen op een perstribune die alleen voor blanken is? 1. Sijbrands 6 pnt., 2. Verse 5, 3. en Hisard en Fanelli 4 punten. De uitslag van het onderzoek verraste Eddy Beugels volkomen. „Ik wist niet wat ik hoorde, toen de KNWU vanmiddag bel de. Ik kreeg te horen dat na de controle in mijn urine zeer lichte sporen van am fetamine waren gevonden. Men vertelde me ook dat ik me daarover voorlopig niet ongerust behoefde te maken en dat ik een contra-expertise kon aanvragen. Dat heb ik gedaan. Maar ach, wat zal het helpen. Ik heb tegen de KNWU ge zegd, dat ik toch geen imbeciel ben. Dat ik in een wedstrijd toch geen doping ga nemen, terwijl het hof van Cassatie in Brussel nog altijd uitspraak moet doen over mijn zaak in België. Die zaak in België dateert van 4 juli 1967. De Belgische opsporingsbrigade vond op die dag, terwijl de Sittardenaar op weg was naar een wedstrijd in Ophasselt, in zijn wagen pillen en spuiten. Het labo ratorium-onderzoek wees uit, dat de pil len thuishoorden onder de noemer stimu lantia. Op 12 februari 1968 werd Beugels door de correctionele rechtbank te Oudenaarde veroordeeld tot een schorsing van drie maanden en 'n voorwaardelijke boete van 2000 Belgische franc, alsmede publikatie in het officiële orgaan van de Koninklijke Belgische Wieier Bond. Tijdens de zitting voerde Eddy Beugels zelf de verdediging. In zijn pleidooi merk te hij op: „Ik ben steeds een tegenstan der van doping geweest". Na de uitspraak ging hij tegen het vonnis in beroep. Het haalde weinig uit. Het hof van be roep in Gent legde de Nederlander zon der uitstel een startverbod van twee jaar op, en veroordeelde hem tot een boete van 2000 Belgische franc. Tegen dit von nis ging Eddy Beugels in cassatie, maar het hof van Cassatie in Brussel deed *ot nu toe inzake deze kwestie geen uitspraak. Terwijl Eddy de Belgische affaire nog eens memoreert, gaat de huisbel. Even later staat zijn vrouw Mirjam in de woonkamer terug van haar kantoorwerk zaamheden bij de AFCENT in Brunssum. Zij is nog onkundig van het nieuws. Haar zwaar ontgoochelde man licht haar in. „Ik heb je vanmiddag maar niet ge beld om het je te vertellen", zegt Eddy Beugels verontschuldigend. „Dat heb je goed gedaan", zijn de woorden van Mir jam. „Als je me had gebeld zou ik on middellijk naar huis zijn gekomen". Ed dy Beugels: „Heb ik je niet altijd ver teld, dat ik bang was dat dit zou gebeu ren". Mirjam knikt en zegt: „Zit nou niet zo diep in de put. Wacht eerst eens rus tig af". En Eddy weer, terwijl hij met zijn hoofd schudt: „Dit is het ergste wat me had kunnen overkomen. Wanneer ik een maand niet mag fietsen, och, daar kom ik wel overheen. Maar mijn naam komt nu weer door de hele wereld in op spraak, hoewel ik echt onschuldig ben. Ik heb niets genomen. Het is ook niet mogelijk dat anderen me iets hebben ge geven zonder dat ik het wist. Ik zou het beslist hebben gemerkt". „Ploegleider Antonin Magne heeft me trouwens tijdens de wedstrijd gesoigneerd. Als ik werkelijk iets had geslikt zou ik beslist niet met een gerust hart naar de dopingcontrole zijn gegaan. De controle was trouwens zo, dat ik best de zaak had kunnen flessen. Ik heb het niet ge daan, omdat ik er geen enkele reden voor had". „Trouwens, toen ik na de wedstrijd in de wagen zat ben ik na tien minuten naast mijn chauffeur in slaap gevallen. Dat zou beslist niet zijn gebeurd, wanneer ik sti mulerende middelen had genomen. Het kan echt het einde zijn van mijn wielercarrière. Welke ploeg zou me nog willen nemen nu op deze manier mijn naam weer in de publiciteit komt?", al dus de zwaar teleurgestelde Beugels. ADVERTENTIE SPAARBANK SEUlt - EN VOtG Uw «j>aarrrfcrrung ts bekend o Vermeld Op «Jc fix«nch>crcn vo-x tnteg cn Nricvcn. welfcr u de 4 cWRGt <KtO ik1 K(|l ••tKCsfipu.<riw"k («Kil Of ST4 iT oaarl»H\'t ór votk fcow 'ie R{/kvportipaaristnx ra «men nu,er af krat bh** O* 'ov :.v fftK&orkaHk Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. ,/v

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 23