VAN DAG TOT DAG Sovjet-Unie legt nadruk op geleidelijke oorlogvoering" Amerika geeft spionagetaak Pueblo toe Albert Schnez bevelhebber Duits leger Franse minister Faure moet concessies doen Erlander - 22 jaar Zweeds premier of "n bank NA VEERTIG JAAR commentaar op actuele zaken Volgens Britse militaire experts Kernprogramma van China vertraagd Sfeer in Parijs blijft gespannen Kandidaat voor Witte Huis amm Bontmodehuis DICK BARTELS TOT ZATERDAG A.S. nog 10% zomerkorting VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1968 3 BONTMANTELS STOLA'S CRAVATTES HOEDEN Aangesloten bij de Ned. Ver. van Bontwerkerijen. Onrust aan de Jordaan Weer aardbeving in Iran T roepenmacht Midden-Oosten Na „grondig onderzoek" Niet tevreden Twee talenten Klad Onrustbarend interieurs De Russische ingreep in Tsjechoslowa- kije heeft niet alleen de aandacht van de oorlog in Vietnam afgeleid, maar is ook door sommige belanghebbenden gebruikt om de gebeurtenissen in Vietnam te rechtvaardigen. Dat is geen houdbare tactiek. De oorlog in Vietnam wordt en werd immers niet gevoerd om de schaal te doen overslaan ten gunste van een liberaal regime tegenover een dictatuur, maar om de invloedssfeer van de Verenigde Sta ten in Azië niet te doen afbrokkelen. De middelen die de Verenigde Staten en hun bondgenoten in Vietnam toepassen om te verhinderen dat het land zijn oorspron kelijke eenheid terugvindt onder een communistisch getinte constellatie zoals die door de Noordvietnamese leider Ho Tsji Min wordt nagestreefd, zijn bijzon der grof en bloedig. De middelen die door de Vietcong met medewerking van Ho Tsji Min worden aangewend om te trach ten, het zuidelijke regime ten val te bren gen, zijn dat ook. De inzet van deze „sme rige" oorlog echter door de geschied schrijver Jean Lacouture betiteld als „de lafste, de overbodigste oorlog in de ge schiedenis" is geen andere dan die, welke de Sovjet-Unie tot haar schande lijke onderwerping van de Tsjechen bracht. Nu kan men uiteraard redetwisten over de vraag of de doelstellingen van de communist Dubcek niet veel edeler, men selijker en toleranter waren dan die van Ho Tsji Min, maar het blijft toch een feit dat zowel Dubcek als Ho Tsji Min streefden en streven naar een nationale onafhankelijkheid in een sociaal-commu nistische samenleving. Die kwestie van onafhankelijkheid des lands heeft van de Noordvietnamese lei der Ho Tsji Min al heel wat meer in spanningen gevergd dan van Dubcek. Terwijl de gematigde communisten in Praag pas aan het begin van hun libera lisatieproces stonden en niemand nog met zekerheid kon voorzien of daar een re gime uit zou voortkomen dat een aan vaardbare synthese tussen communisme en democratie mocht heten, had Ho Tsji Min al twee bloedige, uitputtende vrij heidsoorlogen tegen vreemde overheer sers achter de rug: tegen de Japanners •n de Fransen, en was hij bezig aan de derde grote strijd voor het ene, onver deelde en onafhankelijke Vietnam tegen de zuidelijke marionetten en hun helpers de Amerikanen. Niemand zal willen ontkennen dat Dubcek een communist is. Ho Tsji Min wordt gemakshalve ook als zodanig ge brandmerkt, waarmee echter met even groot gemak wordt voorbijgegaan aan het feit dat hij zijn politieke leven heeft besteed aan een worsteling om los te ko men van zowel China als de Sovjet-Unie. De meest betreurenswaardige uitkomst van de Amerikaanse oorlog in Vietnam is dan ook zeker de onvermijdelijkheid waarmee Noord-Vietnam wordt gedreven in de armen van hen, die het als vijan den maar in feite dat wereldcommunisme schouwt. Er zijn weinig voorbeelden van een zo moeilijke, subtiele positiekeuze van een klein land temidden der groten als de keus die Ho Tsji Min voortdurend op nieuw moet doen: zich verdedigen tegen Amerika, maar dan met de wapens, en tegelijk zich verdedigen tegen China en de Sovjet-Unie, maar dan met een ge slepen, oosterse diplomatie. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN Wagenweg '26 rood - Haarlem Telefoon 14360 GESLOTEN HUIS OP 1e ETAGE Ruime parkeergelegenheid. Een spoedige vrede in Vietnam zou een einde maken aan de vreselijke vergis sing der Amerikanen, die menen in dit land het wereldcommunisme te bestrij den maar in feite dat wereldcommunisme aan de macht helpen. Het is duidelijk dat China begerige blikken naar Vietnam werpt, maar even duidelijk is het dat de Sovjet-Unie deze buit aan Peking niet gunt. Ho Tsji Min echter wil zijn land niet opnieuw een prooi van wie dan ook laten worden, maar heeft zich nu te con centreren op een uitputtende, afschuwe lijke strijd die dagelijks met vele tonnen bommen aan zijn deur komt kloppen. Hij heeft nooit de hulp van Peking-China ingeroepen, behalve dan dat hij om ma teriële steun voor de uitrusting van zijn leger heeft verzocht. Hetzelfde geldt voor zijn houding tegenóver de Sovjet-Unie. De controverse tussen de twee grote com munistische machten is in Vietnam door de Amerikanen wel op een allerongeluk kigste manier ongebruikt gelaten. Een on afhankelijk Vietnam, onder een natio- naal-communistisch regime desnoods, is altijd nog te prefereren boven een Viet nam dat voor de helft basis van Rusland of China zou zijn, en voor de andere helft met Amerikaans kunst- en vliegwerk tot een soort schijn-democratie is gemaakt. Het is niet duidelijk waarom een com munist als Dubcek aanspraak mag ma ken op de overweldigende sympathie van het Westen in zijn streven naar nationale onafhankelijkheid, terwijl de communist Ho Tsji Min als wereldvijand no één wordt uitgekreten. Daarbij komt nog, dat Ho Tsji Min in het verleden wél de steun van de Amerikanen heeft gehad bij zijn met succes bekroonde pogingen om de Fransen kwijt te raken. Kenners van de mysterieuze Ho Tsji Min, die als een legendarische vrijheids held op de handen wordt gedragen, beto gen dat Noord-Vietnam bereid zou zijn de Amerikanen alles te vergeven, zodra zij de oorlog zouden doen ophouden en zouden meewerken aan de Vietnamese eenheid. In Washington overheerst echter blijk baar de koppige overtuiging, dat ge- zichtsbehoud zwaarder weegt dan een realistische beslissing, en dat de perma nente verdeling van Vietnam een betere dam tegen China en de Sovjet-Unie vormt dan een onafhankelijk en verenigd Vietnam onder een liberaal communisme Zou men deze stelling ook willen toepas sen op Tsjechoslowakije, dan zouden de verering en bewondering voor Dubcek boter aan de galg zijn. Maar voor de Europese waarnemer is Praag dichterbij dan Hanoi. De inslag van de dagelijkse bommenregen is hier helaas niet te horen TEL AVIV (Reuter) Arabische ter roristen hebben tweemaal het vuur ge opend op twee Israëlische patrouillewa gens aan de andere kant van de Jordaan. De incidenten speelden zich in enkele ogenblikken af. Aan Israëlische zijde werd niemand gewond. TEHERAN (AP). Gisteren hebben zich in het gebied in Iran, dat 31 augus tus door een zware aardbeving werd ver woest, opnieuw twee aardschokken voor gedaan. Het Iraanse Rode Kruis, de „Rode Leeuw en Zon", heeft geen melding ge maakt van slachtoffers. (Van onze correspondent) LONDEN De Sovjet-Unie legt meer nadruk op een „geleidelijke oorlogsvoering". Evenals de NAV'O- landen besteedt zij meer aandacht aan conventionele troepen. Het zal hierdoor mogelijk zijn eventueel een direct kern-conflict tussen oost en west te voorkomen. Dit is één van de conclusies, die mili taire experts in Londen hebben getrok ken uit een rapport, „The Military Ba lance", dat gisteren door het Britse Insti tuut voor Strategische Studies werd ge publiceerd. •Volgens dit rapport was het Russische leger op het ogenblik beter dan ooit uit gerust voor het gebruik van infanterie- troepen. De inval in Tsjecho-Slowakije heeft dit bewezen, evenals een aantal oefeningen van de legers van het War- schau-verdrag, waarbij troepentransport- vliegtuigen wérden gebruikt. De Russi sche marine bezit voorts voor de eerse maal schepen, die tanks aan wal kunnen brengen. Het onderzoek van het instituut heeft trouwens uitgewezen, dat de NAVO wat betreft vliegtuigen en tanks door 1 et Warschau-pact wordt overschaduwd. Ter wijl het Westelijke blok 6400 tanks en 4750 vliegtuigen bezit, is het Oostelijk blok 15.800 tanks en 8.130 vliegtuigen rijk. Daartegenover staat, dat het Westen een betere tankverdediging heeft en dat zijn vliegtuigen beter geschikt zijn voor de aanval dan die van het Warschau-pact. De troepenmacht van beide blok ken zijn vrijwel gelijk. De Warschau-le- gers hebben 990.000 man onder de wape nen; de NAVO-legers 875.000. Daarbij komen nog de Franse soldaten, ongeveer 280.000 in getal. Frankrijk doet echter niet mee aan de geïntegreerde militaire planning van de NAVO. De Sovjet-Unie blijft niet langer achter bij de V S. wat betreft de intercontinen tale raketten. Het laatste land telt op het ogenblik 1054 raketten en de Russen heb ben niet veel minder. De Amerikanen hebben nog het voordeel, dat hun nieuwe „Minute"-raketten voor de lange afstnd met vaste brandstof zijn uitgerust, terwijl de Russen nog steeds vloeibare brandstof gebruiken. De Amerikaanse raketten kun nen daardoor sneller in gebruik worden gesteld. Het rapport onthult verder, dat het Chinese kernprogramma door de cultu rele revolutie en de politieke spanningen daaruit voortvloeiend ernstig is ver traagd. In het jaar 1968 werden er geen nieuwe Chinese kernproeven genomen en die van december 1967 is vermoedelijk mislukt. De voorspelling, dat China in 1968 zijn eerste raket voor de middel- WASHINGTON (Reuter) De Verenig de Staten hebben toegegeven dat het ver kenningsschip „Pueblo" opdracht had Russische vlooteenheden te bespioneren en voor de Noordkoreaanse kust elektro nische afluistering te bedrijven. Met goedvinden van het Pentagon pu bliceerde het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken een kopie van de ge heime instructies, die op 5 januari aan de „Pueblo" waren verstrekt bijna drie weken voordat Noordkoreaanse kanon neerboten het schip opbrachten. De publikatie van het document heeft voornamelijk tot doel de Noordkoreaanse beschuldigingen te ontzenuwen als zou de „Pueblo" opdracht hebben gehad vreem de kusten tot op drie mijl te naderen. De Noordkoreanen houden vol dat het schip hun territoriale twaalf-mijlstrook heeft geschonden. Volgens de nu bekend gemaakte instructies moest de „Pueblo" een minimumafstand van dertien zee mijlen tot de kust bewaren. Een eenmotorige Stinson, waarmee de Amerikaanse piloten Parker en Cramer in 1928 via Ontario en Enge land naar Stockholm wilden vliegen, maar bij Groenland een noodlan ding moesten maken, is gisteren, na veertig jaar in een natuurlijke ijs kast van het barre Groenland te hebben doorgebracht, geborgen. Op de foto bij het vliegtuig William Cramer, broer van de navigator en Victor Hossel. bare afstand in gebruik zal kunnen ne men, zou zeker niet uitkomen. Over het Midden-Oosten vertelt het rapport tenslotte, dat de Sovjet-Unie de Arabische landen weer genoeg vliegtui gen, tanks en kanonnen heeft geleverd om hun legers op het oude peil te bren gen. Het zou echter volgens de experts nog zeker twee jaar duren voor deze legers weer kunnen opereren. Deze ver traging is te wijten aan een gebrek aan geschoolde militairen. BONN (AP) Majoor-generaal Albert Schnez, die werd gepasseerd voor de be noeming van een belangrijke post bij de NAVO in verband met zijn nazi-verleden, is benoemd tot de nieuwe bevelhebber van het 278.000 man sterke leger van West Duitsland. Door de bekendmaking van de benoe ming die ingaat op 1 oktober, heeft het ministerie van Defensie nieuwe beschuldi gingen yerworpen dat de 57-jarige gene raal „voor 150 percent een nazi is ge weest en eens een hogere officier heeft aangegeven omdat hij anti-nazi uitlatin gen had gedaan." Een „grondig onder zoek" zou hebben uitgewezen dat de be schuldigingen tegen Schnez ongegrond zijn. (Van onze correspondent) PARIJS. Zonder al te grote inciden ten zijn de twee grote universiteiten van de Sorbonne en Nanterre gisteren weer open gegaan. De eerste bezoekers waren de buitenlandse toeristen,die niet wisten wat zij zagen, zo schoon was het overal. Op de muren geen enkel aanplakbiljet en krijttekening meer. Pas later in de morgenuren kwamen de studenten. Ook Nanterre zag er op z'n paasbest uit. Daar kon men op de zwarte borden lezen dat Cohn Bendit's dossier was nagekeken door de professoren en dat zij hem een hoog intellectueel gemiddelde gaven. Wat er volgende week met de examens zal gebeuren valt niet te voorspellen. Een commissie van professoren en studenten heeft aangekondigd dat die dag een sta- VIENTIANE. (AFP) Er heeft zich een nieuive kandidaat aangemeld voor het Witte Huis. Het is een psychiater de 44-jarige Sheldom Cholst die vreest dat de wereld te veel afhanke lijk wordt van mensen met te weinig intelligentie, maar met te machtige wapens. De Republikeinse kandidaat voor het presidentschap, Richard Nixon, acht hij bijzonder gevaarlijk. Cholst maakte zijn kandidatuur be kend in de Laotiaanse stad Vientiane, waar hij zich trouwens in het begin van dit jaar al had uitgeroepen tot staatshoofd van de V.S. in balling schap. Inmiddels heeft hij een „scha- iuw-regering" gevormd waarin zes mannen zitting hebben uit verschillen de landen. Hij zoekt nu een staatsse cretaris van Voorlichting voor het contact met de wereldpers. Enkele programmapunten van de psychiater zijn: Hereniging van Noord en Zuid-Vietnam onder de oud-Keizer van Annam Bao Dai, volksvoorlichting voor een goed gebruik van Isd. Af schaffing van alle seksuele taboes en een onverwijld overgaan naar de maatschappij van het jaar 2.000. Hij zei eerst erover gedacht te heb ben, of de procureur-generaal in New Orleans, Jim Garrison misschien een geschikte kandidaat voor het presi dentschap zou zijn. Cholst sluit de mogelijkheid niet uit, dat hij met zijn kandidatuur een roe- oende in de woestijn zal blijken te zijn. MMMMMRRA l (Van een medewerker) Stage Erlander, wiens regering in de weegschaal zit bij de Zweedse algemene verkiezingen van zondag aanstaande, is de onbetwiste houder van het westelijke democratische premierschap duurrecord Geen col lega staatsman in een westelijke democratie heeft, zoals hij, 22 jaar aan één stuk aan het hoofd gestaan van alle kabinetten. Een andere bijzon derheid is, dat het allemaal sociaal-democratische regeringen waren van een eigen stempel. AAN HET open haardvuur van zijn landhuis „Harpsund" pleegt Erlander in ,goede verstandhouding te praten met leiders van de industrie en van de zakenwereld. Als een van zijn ver diensten geldt, dat hij niet alleen voor een gesmeerd contact heeft gezorgd tussen zijn regering en de Socialisti sche Partij en vakbonden, maar dat hij bij die beraadslagingen in zijn bui tenhuis ook overeenstemming met het bedrijfsleven bereikte voor de uit bouw van de welvaartsstaat die Zwe den in de afgelopen decennia gewor den is. Het valt dan ook te verwachten dat zijn regeerperiode met die eigen prag matische vorm van socialisme de ge schiedenis in zal gaan als die van de „Harpsund-democratie". Het is overi gens duidelijk, dat Erlander voor zich zelf nog niet tevreden is met een plaats in de geschiedenis, maar dat hij hoopt dat de schaal, al is het maar met het traditioneel geworden kleine overwicht, bij de aanstaande stemming voor de Tweede Kamer van het par lement wéér zal doorslaan ten gunste van zijn team. Dat zal hem immers perspectief bie den voor een nieuwe toekomst voor zijn beleid. Een toekomst, die de „his torie" van de „Harpsund-democratie" van zijn persoonlijke duurrecord nog interessanter zou kunnen maken. Geschiedenis was één van de terrei nen, waarop Tage Erlander zich in zijn studietijd heeft bewogen. Aan de uni versiteit van Lund waar ook veel andere Zweedse politici zijn opgeleid studeerde hij bovendien rechten en economie. Hij deed er doctoraal exa men in de filosofie. Zijn talenten gaven hem de kans, zich in althans twee richtingen te onderscheiden: de we tenschap én de politiek. Zwedens premier Erlander Beide gebieden van activiteit zijn aan bod gekomen. Na zijn studie heeft hij tien jaar lang (van 1929 tot 1939) de wetenschap kunnen beoefenen als redacteur van de grote Zweedse ency clopedie „Svensk Upplagsbok". Weldra (in 1933) begon ook de politieke prak tijk beslag te leggen op een deel van zijn tijd. Hij werd toen voor het eerst in de Tweede Kamer gekozen. Erlander onderscheidde zich als par lementariër zodanig, dat hij in 1939 de encyclopedie de encyclopedie moest laten, misschien nog zonder het besef dat hij op het punt stond zelf stof te gaan opleveren voor enkele kolommen onder de letter E. In 1939 werd hij benoemd tot secre taris-generaal van het ministerie van Sociale Zaken. In 1944 werd hij mi nister van Sociale Zaken, in 1945 mi nister van Onderwijs en in oktober 1946 bereikte hij de top die voor hem een hoogvlakte werd: de functie van premier. Zijn vrouw, Aine Erlander-Ander son. had tijdens zijn ministerschap van Onderwijs „onder hem geressorteerd" omdat zij was blijven werken als lera res wis- en scheikunde op een Stock- holms meisjeslyceum. Later moest zij inmiddels moeder van twee jonge Erlanders die baan opgeven om zich geheel te wijden aan de positie van eerste vrouw van het land. Premier Tage Fritjof Erlander werd op 13 juni 1901 geboren als zoon van een liberaal gezinde dorpsonderwijzer en organist in het dorpje Ramsaehr, in het Zuidzweedse district Vaermland. De (verdeelde) oppositie van libera len, centristen en conservatieven heeft hem in de felle verkiezingsstrijd van de afgelopen weken verweten, dat in Zwedens welvaartsstaat de klad ge komen zou zijn. Zijn aanhangers hebben dat ten scherpste ontkend, waarbij zij onder meer wezen op de gestegen exportcij fers van de industrie, die door de so cialistische regering nog nooit met na tionalisatie is bedreigd en die naar hun zeggen het volle pond krijgt in de nu 22-jarige „Harpsund"-democratie. king zal beginnen als de parapolitie niet uit de faculteiten wordt verwijderd. Het is deze verkapte politie extra aange nomen surveillanten die het extremis me bij de studenten in de kaart speelt In „Le Monde" van gisteren staat dat één extremist op de tien studenten vol doende is om het werk van de universi teiten te verlammen. Dat gevaar van ver lamming dreigt volgens het blad inder daad: „óf het komt door de boycot van de examens, óf het komt door de maat regelen die de boycot willen verhinderen" De parapolitie drijft de studenten naar sabotage van de examens en werkt op de studenten als de bekende bewegende rode lap op de stier. Het cónservatisme bij een deel van de hoogleraren en niet te vergeten ook binnen de gaullistische meerderheid is volgens „Le Monde" bepaald onrustba rend. De minister van Onderwijs, Edgar Faure, heeft, toen hij kortgeleden zijn nieuwe portefeuille kreeg vóór de al gemene verkiezingen was hij minister van Landbouw de moeilijkheden niet on derschat. Hij moest opboksen tegen con servatieve professoren, tegen extremisti sche studenten en hij moest de openbare mening gerust stellen, wie de barricaden de keel uithingen. Nu mag men de vraag stellen of Faure de solidariteit in de regering niet over schat heeft, want hij moet de ene con cessie na de andere doen. In feite komt het erop neer, dat Faure door de gaullisten onder curatele is ge zet. Sommige ministers in het kabinet zouden maar wat graag willen dat Edgar Faure zijn hals brak om hem door een man met de harde hand te vervangen. Op het gaullistische congres in La Baule hebben zowel Pompidou als Couve de Murville gesproken. Pompidou oud- eerste minister liet weten dat de gaul listische meerdeheid de regering niet blindelings zal volgen, wat kennelijk te gen Edgar Faure was bedoeld. Couve de Murville de huidige mi nister-president die Pompidou is opge volgd zei onder daverend applaus, dat de orde zal worden gehandhaafd, zowel op straat als in de universiteiten. Edgar Faure zat er bij. 'Ook hij stak een redevoering af waarvan het slot luid de, dat de openbare mening van de rege ring méér verwacht dan het handhaven van de orde alléén. ADVERTENTIE of uw gehele interieurBij Terstal kunt u terecht. Bij Terstal ontvangt u ad viezen, die afgestemd zijn op uw stijlgevoel en budget. Bent u geïnteresseerd, kom dan eens praten over uw 'eigen' interieur. lid distribuantenvereniging goed wonen Wagenweg 1 en 15\ Haarlem 023-12816 voor de deur parkeren. Mislukking. Een delegatie van dertien man uit West-Irian onder leiding van Korowath heeft president Soeharto om vervanging van gouverneur Frans Kai- sieppo verzocht omdat deze volgens hen een „mislukking" is die destijds door oud-minister van Buitenlandse Zaken Soebandrio is aangesteld. Paddestoelen. Vier kinderen van een Sici- liaans echtpaar dat in het Westduitse Birkmannsweiler werkt zijn overleden na het eten van vergiftigde paddestoe len. Gewonden Bij gevechten tussen demon strerende studenten en politie in Tokio zijn 59 mensen gewond geraakt. Meer dan 154 studenten werden gearresteerd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3