IJmuider Courant ARCHEOLOGIE PER COMPUTER EEN BIJZONDER BELANGWEKKEND EXPERI MENT is momenteel gaande in Cairo. Een schatrijke Amerikaan, captain Ray Winfield Smith, heeft namelijk de Oudheidkundige Dienst van Egypte een computer cadeau gegeven om te trachten met behulp van dat apparaat een vraagstuk op te lossen dat al sedert jaren de egyptologen in de gehele wereld voor een praktisch niet uit te voeren taak stelt. Het betreft hier een poging om een voorstelling op te bouwen uit de zogenaamde „Amarna-blokken" die liggen opgestapeld op het tempel terrein van Karnak bij Luxor in Boven-Egypte. Het experiment verwekt nogal wat opwinding onder de archeologen omdat men hier te maken heeft met een revolutionaire methode voor oudheidkundig onderzoek die misschien geheel nieuwe wegen opent tot de ont sluiering van vele onopgeloste raadsels uit de oudheid. DE AMARNA-BLOKKEN tot nu toe zijn het er ruim twintigdui zend, maar waarschijnlijk komen er nog minstens vijfduizend bij als men gereed zal zijn met het huidige reconstructiewerk in Karnak (door de Fransen ter hand genomen), waar een van de vele pylonen wordt afgebroken om daarna her bouwd te worden vormden oor spronkelijk het bouwmateriaal van een aan de god Aton gewijde tem pel buiten de omwalling van het Karnakterrein. Die tempel werd gebouwd door farao Amenhotep IV, misschien beter bekend als de vermaarde Ichnaton, de ketter- koning die het machtige Amon-ge- loof, in zijn tijd een staatsgods dienst, uitbande om er een nieuw eigen monotheïsme voor in de plaats te stellen Overigens heeft Ichnaton het Aton-geloof niet zelf „uitgevonden", zoals vaak wordt aangenomen. Het bestond reeds lang vóór zijn generatie, maar werd door hem uitverkoren als een nieuwe religie. Bob Tadema Sporry Erbij IN KARNAK fotografeerden Bob en Auke Tadema enkele brok stukken van de oud-Egyptische „legpuzzel" die nog niemand heeft kunnen oplossen. De plaat hieronder toont een fragment van een kop van farao Amenhotep IV (Ichnaton)de foto onderaan de pagina geeft o.a. de hoofden van een rij buigende hovelingen te zien (midden onder) met links, in de ovale kaders, hiëroglyfen en daarboven een borst van koningin Nefertitl. Gigantische „legpuzzel" van Karnak nadert oplossing NA HET échec van de Ichnaton- periode werd deze Atontempel tot op de fundamenten afgebroken en de brokken de tempel was op de ge wone wijze gebouwd van zonder mor tel op elkaar gestapelde blokken be- hakte steen werden gebruikt als vulstof voor tempelpoorten en derge lijke. In de negentiende eeuw werden de eerste Amarna-blokken gevonden door de beroemde archeoloog oepsius en prins d'Avennes, maar pas in 1902, toen men ernst ging maken met het reconstructiewerk in Karnak. begonnen bij de opgravingen dergelijke blokken in grote getale voor de dag te komen. Tenslotte waren het er twintigduizend. De Amarna-blokken zijn kalkstenen blokken van niet al te groot formaat waarop brokstukken reliëf te zien zijn. Tezamen vormden ze oorspronkelijk een van die reusachtige voorstellingen die in vele Egyptische tempels de mu ren plachten te overdekken. Vele van die blokken zijn licht of zwaar bescha digd. Sommige ervan zijn slechts delen van blokken en men moet dus maar raden wat er op heeft gestaan. Men zou het geheel kunnen beschouwen als een gigantische legpuzzel met meer dan twintigduizend stukken waarvan dan bovendien ook nog de leidraad bie dende afbeelding is zoekgeraakt, zodat de ongelukkige puzzelaar z it opge scheept met een niet te overziene mas sa stukken en stukjes, waaruit hij moet trachten een logisch geheel samen te «tellen. GELUKKIG echter is hij niet hele maal zonder leidraad want er zijn vrij Veel Amarna-voorbeelden bekend zo dat men wel enigszins kan weten wat er te verwachten valt. Verder zijn er ook elders Amarna-blokken gevonden, namelijk in de Luxor-tempel, in de ruïnes van Tell-el-Amarna (waar Ich naton een nieuwe hoofdstad liet bou wen omdat hij de aloude Amonstad Thebe niet aanvaardbaar achtte van wege allerlei gedachtenassociaties met de zoveel oudere en innig-geliefde go den van de Egyptenaren) en tenslotte in de resten van het paleis van farao Amenhotep III, de vader van de ket- terkoning. De Amamablokken onder hun nette afdaken in Karnak zijn een uitdaging geweekt voor vele archeologen, al leek de taak om er een passend geheel uit op te bouwen een wanhopige zaak. Er zijn een paar kleine publicaties aan gewijd, onder andere door de Egyp tische egyptoloog Achmed Fakhri die in de Annales van 1935 een artikel schreef over de blokken van de Luxor- tempel. Maar erg veel schot zat er toch niet in. totdat nu dan eindelijk Winfield Smith deze koe bij de horens vatte. Deze puissant-rijke Amerikaan is een merkwaardig man, die met zijn geld heel veel prettige dingen heeft ge daan voor kunsthistorie en wetenschap, waarmee bewezen is dat het maece- naat toch nog niet de wereld uit is. Zo schonk hij de stad New York het fameuze Museum of Glass en richtte hij het minstens even beroemde Glass Journal op. Toen hij hiermee klaar was, vestigde hij het oog op Egypte omdat daar tenslotte reusachtige pro jecten liggen te wachten op geld en mensen. In de Amarna-blokken zag hij een project dat hij wel eens op de modernste wijze en met ongelimiteer de financiële middelen wilde aanpak ken. HIJ BEGON ieder beschikbaar blok uit Karnak te laten fotograferen en op dezelfde schaal af te drukken. Waar mee de hele puzzel hanteerbaar ge maakt werd. Alle beschikbare gege vens werden daarna op ponskaarten vastgelegd: formaat van de blokken; dikte van de steen; de beschadigingen; het soort afbeelding (kop, handen, deel van een lichaam, hiëroglyf, etc.), ter wijl nog leesbare teksten van de voor stelling die op de gebruikelijke wijze vol inscripties staat op aparte kaar ten werden verzameld. Toen dit gewel dige werk voltooid was, werd er een computer naar Cairo verstuurd om daar het titanenwgrk van het samen stellen van de puzzel te verrichten. De bedoeling is dat de computer alle onder delen zal bundelen. Zo kan men bij voorbeeld alle handen en voeten, die bij bepaalde figuren behoren, bij elkaar vinden. Hetzelfde zal het geval zijn met de Aton-stralen, die in handjes eindigen en zonnestralen voorstellen. De eindeloze rijen kleine figuurtjes; de stukken die de reusachtige figuur van Ichnaton zelf vormen; alles kan bijeen gezocht worden. Van tevoren werd reeds berekend uit de hoek die de Aton-stralen met de zonneschijf maken en de grootte van de handjes aan het eind hoe groot het gehele reliëf uit eindelijk zal moeten worden: tien meter hoog bij twintig meter Dreed. ALS DE COMPUTER alle kaarten heeft verwerkt, zal de legpuzzel tot hanteerbare groepen onderdelen zijn teruggebracht. Men zal dan de ko ningsfiguur kunnen uitleggen, de tek sten bijeen hebben, alles uiteraard op schaal en in foto's. Het samenstellen van het enorme reliëf uit de aanwezi ge blokken is natuurlijk een tweede, want ook daarvoor zal onvoorstelbaar veel geld nodig zijn. Overigens moet het samenstellen van het foto-reliëf kinderwerk zijn (voor egyptologen!) volgens Winfield Smith. Waar de ma chine verder verstek moet laten gaan omdat deze tenslotte geen eigen denk werk kan leveren, moet het brein en de ervaring van de getrainde egypto loog in betrekkelijk korte tijd de zaak kunnen vervolmaken en hopelijk zal dan het reliëf gereedliggen. DE TEGENSTANDERS van deze mo derne methode en dat zijn er nogal wat! geloven het allemaal nog zo niet. Ze redeneren bovendien dat wat er nu door een uitermate kostbare ap paratuur gedaan wordt, ook verricht kan worden door een grote groep ge trainde oudheidkundige studenten die heel wat goedkoper zijn in het werk! Dat is natuurlijk waar, maar de moei lijkheid ligt hem juist in die studen ten. Die zijn namelijk niet in zo gro te getale aanwezig dat men gebruik van hen zou kunnen maken voor een zo langdurig en veeleisend werk. Voor lopig is het voor de oudheidkunde dus wel heel prettig dat er zulke verlichte rijkaards bestaan als Ray Winfield Smith, die niet terugdeinzen voor reus achtige persoonlijke uitgaven als ze daarmee de wetenschap kunnen die nen. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13