YR@ u w i GEBOORTE-BEPERKING IN INDIA BEGINT NU OP GANG TE KOMEN geboorten per jaar! Plastic huis voornaamste attractie op Damesbeurs 21 miljoen BRUSSEL „KLEIN FILIAAL" DER PARIJSE COUTURE Toch nog ■■■IBAHBiiH „Engels" ontbijt eenvoudiger i C€ - m3^ms« r - v v; 1 vu 1 LV... nrninimiiiiHiiiiiRininmiiiiiiuHiuiiiuiiuiiimiiuiiiiiHiiHiiiiiiiiiuih t K thy i Mp *7 - r 1 lit iël!ii^i|8!!§ <>- f; V- - - v..;v>. Boven: Uit de Brusselse Saint- Laurent-boetiek komt dit beige jer sey broekpak met verguld metalen ceintuur. Links: Van Féraud is dit tuniek jurkje van witte cryior-jersey met rode banden. Er wordrn lange laar zen en een maillot in dezelfde kleur bijgedragen. HET SUCCES van het vierde vijf jarenplan van India, waarin de basis der geboortenplanning ligt, moet voor een deel gezocht worden in de tacti sche en psychologische aanpak van de regering. Nooit is sprake van enige dwang en hoewel het in feite zo is dat de bevolking wordt overspoeld met pro paganda voor allerlei soorten voorbe hoedsmiddelen, sterilisatie, en dergelij ke, doet men dit toch op een zodanige wijze dat nooit afkeer van de voorge stelde maatregelen worden opgewekt. INDIA IS MET dit programma een volkomen nieuwe weg ter oplossing van honger en armoede ingeslagen. De Indiase regering besloot in 1951, in haar streven naar een zo groot moge lijke economische onafhankelijkheid, het geboortecijfer door van staatswe ge geleide acties tot ongeveer de helft terug te brengen. Het eerste vijfjarenplan, van 1951 tot 1956, was geen doorslaand succes. De investering in een goede propaganda was te gering, er was een gebrek aan personeel en de organisatie bleek niet effectief te zijn. Pas bij het derde vijf jarenplan, van 1961 tot 1966, begonnen de acties van de regering succesvol te worden. De uitvoering van het geboor tebeperkingsprogramma kwam aan het eind van deze periode geheel in handen van de regering: door de vorming van een speciaal comité van de minister raad onder voorzitterschap van pre mier Indira Gandhi. In 1966 werd een speciaal departe ment voor de geboorteplanning in het leven geroepen. Nu de organisatie van de staatsplanning een weldoortimmer de structuur heeft gekregen, kan men efficiënter en op groter schaal gaan werken. Het vierde vijfjarenplan dat in 1966 begon en in 1971 afloopt zal dan ook ongetwijfeld in het oog lopende resultaten opleveren. DE BEVOLKINGSCIJFERS VAN In dia zijn op mammoetcomputers afge steld. India heeft op het ogenblik 520 miljoen inwoners, in september 1967 was het cijfer 514 miljoen, in 1966 nog 500 miljoen. Ondanks de rigoureuze acties dus toch nog een schrikbaren de groei. Per jaar heeft men 21 mil joen geboorten, dat is een geboortecij- HET „ECHTE" ENGELSE ontbijt met ham en eieren, braadworst, paddestoe len, nieren, tomaten en natuurlijk toast met marmelade, bestaat blijkbaar al leen nog maar in hotels. De Engelse huisvrouw is nog maar zelden genegen 's morgens vroeg al met braadpan en pollepel aan het werk te gaan. Dit blijkt uit gegevens die een Britse levensmiddelenfirma heeft gepubli ceerd over de ontbijtgewoonten in het „Verenigd Koninkrijk". Daaruit kan men lezen dat er bijvoorbeeld nauwe lijks nog liefhebbers bestaan voor „porridge", de stijve in water gekookte ha vermoutbrij, waaraan men zelf naar believen melk en suiker toevoegt. Slechts 2% van de bevolking eet nog „porridge" bij het ontbijt. Het doorsnee Britse gezin maakt gebruik van licht verteerbare groanprodukten, zoals „com flakes" en voorts natuurlijk bo terhammen en vruchtesappen. In hotels ligt de zaak evenwel an ders. Daar eten reizigers nog wel een „echt" ontbijt, ook al doen zij dat thuis niet. In hotels neemt 65% van de gas ten 's morgens nog een kop thee, terwijl in de huisgezinnen dit percentage slechts 20 bedraagt. Ook is het niet meer zo, dat alle Engelsen alleen maar thee drinken. Volgens de gepubliceerde gegevens is in het gebied van Londen koffie de eerste drank van de bevol king en wordt thee door 'slechts 27% gedronken. vatieve echtparen tot een vorm van geboortebeperking te brengen zonder deze mensen fysisch of psychisch te schaden. Een zeer delicate opdracht, waarbij persoonlijk contact de meest aangewezen weg is. De regering en de subcommissies voor geboorteplanning zorgen er dan ook voor dat naast het geschreven propagandamateriaal, de tv- en radiopropaganda een voorname plaats wordt toegekend aan het per soonlijk contact en aan discussies in kleine groepen. Het geringste spoor van dwang wordt vermeden. Hierin verschilt de Indiase geboorteplanning essentieel van die in de Chinese volks republiek. Bij de uitvoering van het program ma moet men rekening houden met het feit dat het grootste gedeelte van de bevolking laag ontwikkeld is. De conventionele voorbehoedsmiddelen hebben daarom de voorkeur. Er is ge ëxperimenteerd met de pil (uitsluitend in de stedelijke centra) maar het re sultaat is verre van bevredigend. In de eerste plaats is de pil te duur en ten tweede biedt deze methode onvol doende zekerheid als niet de grootst mogelijke nauwkeurigheid in acht worden genomen. De pil wordt in bij zondere gevallen gratis verstrekt, maar dat is niet gebruikelijk. De wat beter gesitueerden in de grote steden ge bruiken de pil op eigen kosten en risi co, maar het is moeilijk om een over zicht van de resultaten te krijgen. Men weet slechts dat ongeveer 100.000 vrou wen de pil onder medisch toezicht ge bruiken. OPVALLEND IS, dat het aantal vrijwillige sterilisaties zowel bij man nen als bij vrouwen hand over hand toeneemt. De daartoe nodige operatie is geheel gratis; men krijgt zelfs een premie in de vorm van een transistor radio, voor de Indiër een statussym bool van gelijke waarde als bij ons een tv-toestel. Voor de regering heeft deze premie nog een extra waarde omdat hierdoor de mogelijkheden tot propa gering van de geboortenplanning weer verruimd worden. Iedere avond is er namelijk een speciaal programma over geboorteplanning op de radio. Overigens moet niet worden gedacht dat de Indiase man zijn mannelijkheid „verkoopt" voor een radiootje. Hij ziet de operatie als een ingreep die de welstand van zijn gezin ten goede komt. De sterilisaties worden uitgevoerd in regeringsklinieken en centra voor ge boorteplanning. In alle 335 districten is minstens één centrum waar derge- Leerling-verpleegsters uit India spoeden zich naar de mobiele „college of nursingwaar zij les krijgen. lijke operaties worden verricht. Man nen kunnen zich bovendien laten steri liseren in mobiele centra. Particuliere artsen worden aangemoedigd, ook zo veel mogelijk sterilisaties te verrich ten. Er is een voorstel ingediend om sterilisatie verplicht te stellen voor mannen die al drie kinderen hebben, maar hiervoor schrikt de regering nog terug. Het programma is op het ogenblik gebaseerd op basis van vrij willigheid en dit wil men voorlopig zo houden. Wel wordt serieus overwogen oen de nog bestaande wet op de abortus te liberaliseren. Ook wordt een verho ging van de huwbare leeftijd overwo gen. HET VIERDE VIJFJARENPLAN, dat nu wordt uitgevoerd, eist enorme kapitalen. De investering in het der de plan was 270 miljoen roepia's (bij na tweehonderd miljoen gulden). In het vierde plan is ongeveer het zesvou dige gestoken. Grote bedragen zijn no dig voor de bouw van nieuwe klinieken, propaganda in twaalf Indiase dialecten via pers, radio, tv, aanplakbiljetten, ten toonstellingen, produktie en import van voorbehoedsmiddelen, honorering van medisch personeel, distributie van ma teriaal en opleiding van nieuw perso neel. De laatste jaren heeft de regering zich vooral toegelegd op werving van vrouwelijke artsen en verpleegsters. De gehele medische studie van vrou welijke studenten wordt door de rege ring vergoed op de voorwaarde dat zij zich voor een aantal jaren, gelijk aan de studietijd, zullen inzetten voor de geboortebeperking. De Indiase premier, Indira Gandhi, wijst er met herhaling op dat de ge boorteplanning „slechts" een onder deel is van een totaal ontwikkelings program, waarvan ook de verbetering van landbouw en industrie deel uit maakt. De cijfers staven echter de uitspraak van de Amerikaanse president John son: „honderd dollar ontwikkelings hulp voor de landbouw brengen min der op dan vijf dollar voor de geboor teregeling". Een uitspraak die in zijn keiharde nuchterheid meer zegt dan lijvige statische rapporten. (Van onze correspondent) EEN HUIS VAN blokken van licht doorlatend plastic, dat men in twee dagen zelf kan bouwen, is de belangrijkste attractie van de Haagse dames- beurs, die van 20 september tot en met 1 oktober in de Houtrusthallen wordt gehouden. De blokken, die een vergroting van Lego puzzelstukjes zijn, kunnen doe-het-zelvers ook gebruiken om in eigen huis een tussen muur te bouwen. Het nieuwe bouwmateriaal, dat werd ontworpen door de Britse ingenieur Geoffrey Hem, is in Nederland nog niet te koop, maar belangstellende bezoekers kunnen er op de beurs wel naar harte lust mee experimenteren. ONDER HET MOTTO „Wees uw eigen architect", zal er op de Dames- beurs de negentigste die er in ons land wordt gehouden veel ruimte voor woning- en keukeninrichting worden gereserveerd. Er bevinden zich onder de 150 exposanten nu minder levensmiddelenfabrikanten. OP NIEUWTJES BELUSTE bezoe kers kunnen op de beurs onder meer voor talrijke huishoudelijke snufjes en vele soorten verwarmingsapparaten te recht. De warme bakkers, die op de Damesbeurs een oven zullen installe ren, zijn er met vers gebakken brood vertegenwoordigd. Ook verschillende charitatieve instellingen hebben er een stand. Conferencier Alex de Haas, die 42 jaar zijn medewerking aan de Damesbeurs verleende, heeft zich ech ter om gezondheidsredenen terug moe ten trekken. De modeshows en specia le bijeenkomsten voor bejaarden wor den voortaan door Herman Emmink gepresenteerd. (Van een onzer redacteuren) INDIA IS IN de „derde wereld" het eerste en enige land dat de strijd tegen het mon ster van de overbevolking en de daarmee samenhangende economische problemen groot heeft aangepakt. India is ook een van de weinige landen die geboorteplanning op grote schaal kan propageren en stimuleren. Het Hindoeïsme, de voornaamste gods dienst, heeft namelijk geen bezwaren tegen het gebruik van voorbehoedsmiddelen, ste rilisatie en abortus. De groepen die wel bezwaren hebben tegen de met de gezinsplan ning samenhangende methoden Moslims, Sikhs en katholieken hebben zich tot dusver ook trouw in de klinieken voor gezinsplanning gemeld. Zelfs de encycliek van de paus heeft hier weinig invloed gehad. fer van 41 per 1000. De sterfte is acht miljoen per jaar, het sterftecijfer dus 16 per 1000. Dat betekent dat er jaar lijks 13 miljoen inwoners bijkomen, een getal dat gelijk is aan het aantal inwo ners van ons land. Als deze ontwikke ling niet zou worden geremd, zou de bevolking in 28 jaar verdubbeld zijn en zou India aan het eind van de eeuw een bevolking van 1 miljard hebben. Het streven van de regering is nu om het geboortecijfer voor 1976 terug te brengen van 41 tot 25, zo mogelijk zelfs tot 20. Hierbij moet echter ook rekening worden gehouden met het sterftecijfer, dat geleidelijk minder wordt. De gemiddelde levensduur die in 1920 nog slechts 27 jaar bedroeg, is verhoogd tot vijftig, maar daar staat tegenover dat de kindersterfte nog bijzonder groot is. DAT ZIJN CIJFERS, maar men werkt met levende mensen. De Indiase regering staat voor de taak om in 560.000 dorpen ongeletterde en conser- Een arts geeft voorlichting. (Van onze moderedactrice) V IE PARIJSE MODE zegt, denkt: onbetaalbaar, on- eindig veel groter dan de 600 kilometer op de kaart, bereikbaar en soms ondraagbaar. Gevoelsmatig is de Toch komt die „verre" mode steeds dichterbij huis. afstand Amsterdam-Parijs als het om mode gaat on- Letterlijk en figuurlijk. YVES SAINT-LAURENT streeft nu naar een wijd vertakt net van boetieks over de gehele wereld. Thans verkent hij de mogelijkheden om in Amsterdam een winkeltje te beginnen. Wie niet zo lang kan wachten, kan bij diverse Haagse zaken voor geconfectioneerde of op eigen atelier gecopieerde modellen van Saint-Laurent terecht.. IN BRUSSEL hebben drie Parijse couturiers sinds 1966 ieder een filiaal geopend: Yves Saint-Laurent Louis Féraud en Ted Lapidus. Wat zij daar voorscho telen is geen onbetaalbare haute couture, maar con fectie op hoog niveau die voor een bredere kring van vrouwen bereikbaar is. Féraud en Lapidus zijn hier zelfs tweederde goedkoper dan in Parijs. Heel wat Parisiennes hebben er dan ook vanwege dat prijs verschil een reis naar de Belgische hoofdstad voor over.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 16