NIEUWE DRUK OP PRAAG HET WEER Mogelijk gas naar Italië TV-toestellen goedkoper Vluchten op Biafra weer gestaakt Kinderen weg uit Haarlems tehuis Rhodesië wil praten met Londen UST Tass beschuldigt Russische pers Certiik kondigt top gesp rek aan Twee echtparen verongelukt Dit jaar meer dan 3000 doden in het verkeer Parlement keurt program goed BRAND IN HAVEN VAN ROTTERDAM Troepen van VS in gedemilitariseerd Vietnamees gebied VANDAAG IN ERBIJ: Na bombardement van vliegveld Kamerlid dringt aan op beter toezicht 14.75 ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1968 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,— per kwartaal, 14,50 franco per post, 1 per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 1292Ö8 Directeur: Mr. H. C. van der Mye Kans op bui Vrij veel bewolking met plaat selijk wat regen of een bui. Wind uit oostelijke richtingen. In het algemeen iets lagere temperaturen. Verwachting Bond voor V eilig V er keer: Oostenrijkse grens Onderhandelingen Het woord is aan Archeologie per computer Forsyte Saga krijgt twee Nederlandse pendanten Bernstein komt zijn Edison halen Onze on£risse voorouders India's strijd tegen de kinderzegen echte gezinsbank Kindertehuizen ZWIER „BREDERODE" Se JAARGANG NUMMER 266 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant .v ZUIDWOLDE. Bij een frontale bot sing tussen Zuidwolde en Balkbrug zijn in de afgelopen nacht twee echtparen omge komen en werd één man zeer ernstig ge wond. De vijf personen zaten in een auto die in de mist een andere wagen inhaalde. Zij botsten daarbij op een tegemoet komende vrachtauto. Omkwamen het echtpaar en Steenhuis uit Delftzijl en het echtpaar Nieuwenhuis uit Overschilt. De 20-jarige zoon van de familie Steenhuis werd ernstig gewond. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 7 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Kerkdiensten 6 Feuilleton S Beeldverhalen 3 Aangestipt •- 8 Radio en tv9 Economisch nieuws 10 Scheepsberichten 10 Beurs -10 Sport 11 Ferdinand 12 Erbij 1323 Luidsprekers 20 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen Erbij Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond: Volledige weerrapporten op pagina twee. Op het vliegveld van Praag bestrijen passagiers een vliegtuig, terwijl Rus sische soldaten, op de achtergrond vu de rij staan voor een enorm trans portvliegtuig, dat hen uit de Tseje- chische hoofdstad zal vervoeren. ROME (AFP) De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat Nederland binnen kort grote hoeveelheden aardgas zal gaan leveren aan Italië. Volgens een aantal Romeinse avondbladen zouden de plan nen voor de aanleg van een aardgaslei ding tussen ons land en Noord-Italië ai bijna rond zijn. Vermoed wordt dat minister Luns de kwestie zal bespreken met zijn Italiaanse ambtgenoot Medici. Luns is momenteel in Venetië, waar hij het congres van de Europese Unie van Christen Democraten bijwoont. Het contact met Nederland zou het ge volg zijn van het vastlopen van onder handelingen tussen Italië en de Sovjet- Unie over de bouw van een aardgaslei ding tussen die twee landen. De Sovjet Unie zou te hoge eisen stellen. Italië heeft zich inmiddels voor gasleveranties ook tot Algerije gewend. UTRECHT In 1967 vonden 2.855 per sonen de dood als gevolg van verkeers ongevallen, dat is 235 meer dan in 1966 oftewel een stijging met bijna negen per cent. In aanmerking genomen dat dit stij gingspercentage in de afgelopen vijftien jaar slechts vier maal is overschreden, kan worden gezegd dat 1967 een „top jaar" was. Het aantal dodelijk getroffen verkeersslachtoffers in 1967 maakt het aannemelijk, dat dit jaar meer dan 3.000 verkeersdoden zullen vallen, aldus het Verbond voor Veilig Verkeer in zijn jaar verslag. De voorlopige cijfers van het CBS over het eerste kwartaal van 1968 (522 doden) zijn overigens gunstiger dan de cijfers over dezelfde periode van 1967 (587 do den). Het Verbond releveert, dat achttien jaar geleden voor de eerste maal het aantal doden meer dan duizend bedroeg Slechts vijf jaar geleden kwam dit aan tal voor de eerste maal boven de twee duizend te liggen. MOSKOU, (Reuter en AFP) De Sovjet-Unie heeft gisteravond de be schuldiging geuit, dat anti-socialis tische elementen in Tsjecho-Slowa- kije nog steeds verantwoordelijke re gerings - en openbare functies bekle den. Dit staat in een officieel verslag dat door het Russische persbureau Tass is uitgegeven. Volgens deze verklaring gaan „antiso cialistische machten" voort met het ge bruik van massamedia om antisocialisti sche en anti-Russische gevoelens in Tsje cho-Slowakije op te zwepen. Tass zegt dat vele Tsjechoslowaakse provinciale kranten openlijk de vlak na de invasie van Tsjecho-Slowakije in Mos kou bereikte akkoorden aanvallen. Een bericht in „Nedelya", een week- eindsupplement van het Russische rege ringsblad „Izvestia", beschuldigt Tsjecho Slowaakse douanefunctionarissen op een grensovergang bij de stad Cheb ervan een onverschillige houding aan te nemen. Twee correspondenten van de „Izvestia" berichtten, dat een Russische militair, die „tijdelijk" aan de post dienst deed een westelijke agent had ontdekt, die verbor gen was in een Westduitse vrachauto na dat Tsjechoslowaakse grenswachten hem hadden doorgelaten. De aankomst van Russische eenheden in het gebied, aldus „Nedelya" heeft de „ondoordringbaarheid" van die grenspost versterkt. Een Russische eenheid bewaakt nu de grens. „Aan de westelijke grens van Tsjecho- Slowakije is een betrouwbare gepantser de barrière opgericht tegen eventuele im perialistische provocaties", aldus het blad dat ook meldt, dat een Russische officier wiens eenheid Tsjechoslowaakse militai ren helpt bij de bewaking van de grens gezegd heeft, dat Amerikaanse hefschroef vliegtuigen soms het Tsjechoslowaakse luchtruim schenden om te pogen de sta tionering van Russische troepen te ont dekken. Bij vrijwel alle Tsjechoslowaakse grensovergangen naar Oostenrijk zijn nu Russische controle-officieren gestatio neerd. Nu en dan onderzoeken deze Rus sen zelf de papieren van de reizigers. Al leen bij Grametten zouden nog geen Rus sen zijn gezien. De Oostenrijkse politieversterkingen aan de grens met Tsjechoslowakije zijn teruggetrokken. De patrouillediensten worden nog op beperkte schaal voortge zet. De Tsjechoslowaakse premier, Cernik heeft op een bijeenkomst van de Nationa le Vergadering in Praag verklaard dat zeer binnenkort „onderhandelingen op het hoogste niveau tussen Russische en Tsjechoslowaakse leiders zullen beginnen over de terugtrekking van vreemde troe pen uit Tsjechoslowakije". Dat meldde radio-Praag. De Tsjechoslowaakse Nationale Verga dering heeft met algemene stemmen haar goedkeuring gehecht aan het regerings gram, zoals premier Oldrich Cernik dal had ontvouwd. Er waren 277 van de 300 parlemetsleden aanwezig. Kin Hubbard: Als iemand zegt: het gaat niet om het geld, maar om het principe dan gaat het om het geld. (Van onze redactie economie EINDHOVEN. Philips heeft besloten om in de loop van de volgende week de prijzen van kleuren- en zwart-wit tv toe stellen te verlagen. Hoe groot deze verlagingen zullen zijn is nog niet bekend gemaakt, maar voor kleuren-TV's zullen zij in ieder geval vrij drastisch zijn. Het Eindhovense concern loopt hiermee vooruit op de forse belastingverlaging op deze apparaten, die als gevolg van de in voering van de BTW op 1 januri zal wor den doorgevoerd. De prijzen van radio s, grammofoons en bandrecorders blijven on veranderd. Honderden brandweerlieden hebben gisteravond met veertig stralen strijd geleverd met een felle brand in de opslagloodsen van Ligtermoet Che mie N.V. aan de Vierhavenstraat in het Rotterdamse havengebied. De 1000 vierkante meter grote opslag ruimte is totaal verwoest. Kort na het ontstaan van de brand, waarvan de oorzaak nog onbekend is, hebben zich enkele kleine exposies voorge daan. De directie heeft nog geen indruk van de schade. In het bedrjf heeft al enkele keren eerder brand gewoed, als gevolg van broei in voorraden. SAIGON (AP) Een Amerikaans-Zuid- vietnamese strijdmacht, gesteund door tanks en oorlogsschepen is de zuidelijke helft van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Vietnam binnen getrokken. Dit heeft een militaire woord voerder vandaag bekendgemaakt. GENEVE (Reuter en AP). Het In ternationale Rode Kruis heeft bekendge maakt dat de vluchten met levensmidde len en medicijnen naar Biafra zijn ge staakt in verband met de militaire toe stand. De vluchten van zes vliegtuigen van het Spaanse eiland Fernando Poo naar twee landingsbanen binnen het be legerde gebied zijn gisteren gestaakt na dat de baan bij Oeli Ihiala door de Ni- gerianen was gebombardeerd. Nigeriaanse federale troepen zijn tot op tien kilometer verwijderd van het Bia- fraanse vliegveldje bij Oeli-Ihiala, De troepen rukken op uit de richting van Ogoeta. dat twee dagen geleden is ver overd. De Biafranen beschikken over slechts twee van deze landingsstroken. Mr. van Mierlo (D'66) heeft opnieuw een poging gedaan om de kwestie-Biafra voor de Verenigde Naties te brengen. Sa men met zijn fractiegenoot, drs. Visser, heeft hij aan minister Luns gevraagd of deze bereid is, nu 't overleg tussen Nige rië en Biafra in Addis Abeba blijkens berichten op een mislukking is uitgelopen zelfstandig of gezamenlijk met andere landen, bijvoorbeeld Oostenrijk en Zwe den, te bevorderen, dat de kwestie-Bia fra op de agenda van de Algemene Ver gadering c.q. de Veiligheidsraad wordt geplaatst. De beide Kamerleden herinneren er aan, dat de minister van Buitenlandse Za ken op eenzelfde eerder gestelde vraag van mr. Van Mierlo had geantwoord, dat de regering zich afvroeg of het wel ge wenst was de besprekingen in Addis Abe ba te doorkruisen door een initiatief tot het aanhangig maken van deze kwestie binnen het raam van een andere instan tie. Naar de mening van de beide Kamer leden is dit argument thans vervallen, (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De klachten van omwo nenden van een kindertehuis in het Rip- perdapark in Haarlem over de toestanden welke daar zouden heersen en de behan deling welke de vijf pleegkinderen zou den ondergaan, hebben resultaat gehad. De Raad voor de Kinderbescherming, tot wie de klachten gericht waren, heeft naar aanleiding van een ingesteld onder zoek de Officier van Justitie gevraagd hem de kinderen voorlopig toe te ver trouwen. Dit verzoek is ingewilligd. Vrij dagavond zijn de kinderen uit het kinder tehuis gehaald en overgebracht naar een ander kindertehuis in het midden des lands. „Het is een verdrietige zaak" vertel de ons mejuffrouw mr. D. A. Chr. Blom van de Raad voor de Kinderbescherming „verdrietig voor de kinderen, maar ook voor de mevrouw, die het kindertehuis leidt. Wij hebben namelijk volkomen uit eenlopende meningen binnengekregen over de gang van zaken in het kinderte huis. De klachten zijn van die aard ge weest, dat wij ons ter plaatse op de hoogte hebben gesteld in het kader van het on derzoek, dat nu plaats heeft". Bij dit onderzoek is komen vast te staan, dat de kamers en de bedden van de kinderen zich niet in een ordelijke toe stand bevonden. Dis is mede de aanleiding geweest voor de Raad voor de Kinderbe scherming om de Officier van Justitie te verzoeken hem de kinderen toe te ver trouwen. Het betrof hier een „voorlopige tovertrouwing". totdat dit door dg Haar lemse rechtbank is bekrachtigd. Een voor lopige maatregel welke echter de Raad voor de Kinderbescherming het recht geeft de kinderen elders xe plaatsen. Dit is vrijdagavond acht uur geschiedt. Thans moet het verdere onderzoek wor den afgewacht voor en aleer er een uit spraak kan worden gedaan, waarbij uiter aard het belang van de kinderen als enig uitgangspunt geldt. SALISBURY (Reuter) Premier Ian Smith van Rhodesië heeft meegedeeld, be reid te zijn weer besprekingen met Groot Brittannië te voeren om de impasse inza ke de Rhodesische onafhankelijkheid te beëindigen. Hij voegde er echter aan toe, dat het aan Groot-Brittannië is, zijn bereidheid tot overleg kenbaar te maken. ADVERTENTIES Kapsalon LANGE NIEUWSTRAAT 181 IJmuiden Tel. 11166 (ook zonder afspraak) Na 6 uur telefoon 13672 (Van onze correspondent) DEN HAAG. Naar aanleiding van de berichten over toestanden in het kinder tehuis aan het Ripperdapark in Haarlem, heeft het Tweede Kamerlid drs. H. Wie- benga (P.S.P.) aan de minister van Jus titie gevraagd of deze niet van oordeel is, dat de regeling van het toezicht op kindertehuizen ernstig te wensen overlaat en of hij bereid is om op zo kort moge lijke termijn alle nodige maatregelen te nemen om herhaling van soortgelijke si tuaties onmogelijk te maken. De vragen zijn gesteld voordat de ontruiming van het tehuis bekend was. Is het juist, zo vroeg de heer Wiebenga, dat de Raad voor de Kinderbescherming in Haarlem een onderzoek gaat instellen naar toestanden in dit kindertehuis en is het voorts juist, dat enkele jaren geleden een onderzoek plaatsvond en dat toen geen aanleiding zou hebben bestaan om in te grijpen. Verder wil de heer Wiebenga weten of de Raad voor de Kinderbescher ming in Amsterdam eerder klachten had ontvangen en zo ja, welke stappen deze raad naar aanleiding daarvan heeft ge nomen. Voorts informeert de heer Wiebenga naar de juistheid van een verklaring van de secretaris van de Raad voor de Kin derbescherming in Haarlem, waarin wordt gezegd, dat er in verband met de Pleeg kinderenwet slechts een onderzoek mag worden ingesteld, wanneer er aanleiding voor-"Verdenking van een slechte behan deling bestaat. Als de aanklachten van zeer ernstige aard zijn, kan er, aldus de verklaring, een procedure ingesteld wor den. Er is in Nederland nog maar heel weinig met succes een dergelijke proce dure gevoerd. Men moet dan werkelijk misstanden hebben en die zijn vaak zeer onduidelijk. Deze situatie ook. Ons heb ben bijvoorbeeld nog nooit klachten van doktoren, schoolhoofden of andere instan ties bereikt, aldus de verklaring. ADVERTENTIE official dealer Bloemstraat 34 IJmuiden Tel. 142 08 HOTEL - CAFÉ - RESTAURANT Velserenderlaan 3 - Santpoort Telefoon 0 2560 -8012 WEEKENDMENU: Cocktail de Melon Meloen cocktail Potage Bisque d'Homard Kreeftensoep Noisettes de Veau aux Champignons Kalfsoesters champignons Endives au Gratin Gegratineerd Brussels Lof Pommes Sauté Gebakken aardappeltjes Mokka ijs Voor u speelt HET DUO BILLY POGGEMEIER vleugel - zang - drums Restaurant a la carte Plate service Cocktailbar MIDGET GOLF

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1