Onbemande lichttorens gaan de lichtschepen vervangen Telemetrische controle van de wal af Eenzijdig debat tussen minister en studenten Ordeverstoring bleef uit Vijftig divisies van USSR in Oost-Europa Alle Belgen krijgen een eigen stamboeknummer De stier wint Vuurvreetster van 12 jaar TIEN MAAL ZO GOEDKOOP Gezakte analisten moeten bijgewerkt worden 4 DEMOCRATISERING VAN HET ONDERWIJS Oorzaak vliegramp zal wel nooit bekend worden Sigarenhandelaar neergeschoten Stel kwestie-Biafra in VN aan de orde Bialraanse plaats Ogoeta veroverd School in Iowa na rassenonrust gesloten ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1968 23 Instituut schoot tekort Tien keer goedkoper Onbemand Controle op de wal - öi:.';. - - h m^r Plannen P.v.d.A. tot regering: Kerkelijk nieuws VOOR NATIONAAL BEVOLKINGSREGISTER Antiek kanon opgevist In VS traden dit jaar 463 priesters uit ambt Defect aan gaskleppen Amerikaanse auto's MIWWVIfUVUmUVWWWWWWWVWWWWWMVMWWWIfVIMMIMAMMIMflMWIMMIMWMWWWWWIMVWWIIVVVWWIAMVMIVWMMi (Van onze correspondent) HOEK VAN HOLLAND Eind 1970 zal het lichtschip „Goeree" dat onge veer dertig kilometer ten westen van Hoek van Holland in de Noordzee ligt, worden vervangen door een lichteiland, dat onbemand en volautomatisch de waar schuwende taak voor de scheepvaart van het 35 jaar oude en met tien personen bemande lichtschip gaan overnemen. Daarmee sluit Nederland aan bij de internationale ontwikkeling op dit ge bied, welke er mettertijd toe kan leiden dat alle vier de Nederlandse lichtschepen door stevig op de zeebodem staande licht torens worden vervangen. (Van onze correspondent) DELFT. Het merendeel van de leer lingen van de Delftse analistencursus die vorige week te horen kregen dat zij niet op een diploma konden rekenen omdat het praktijkniveau van de opleiding- te laag was, heeft noodgedwongen besloten de spoedcursus te gaan volgen, die hen alsnog op het gewenste peil moet bren gen. Het bestuur van de stichting Delftse Analisten-Cursus heeft in een vergade ring met de leerlingen de volledige ver antwoordelijkheid voor het gebeurde op zich genomen. „We hadden verwacht het vereiste praktijkniveau te kunnen halen, maar dat is door allerlei oorzaken niet gelukt," zo werd gezegd. Bij veel van de leerlingen heerst ove rigens ernstige twijfel of het mogelijk is in die drie maanden het vereiste niveau wel te halen. Eén van de docenten heeft verklaard dat hij al drie maanden nodig zou hebben om de cursisten op het peil van enkele maanden geleden terug te brengen. Met de nadelige gevolgen, die sommi ge leerlingen ondervinden door de verlen ging van de studie, kan geen rekening worden gehouden. Cursisten die in mili taire dienst moeten en daardoor de spoed cursus niet kunnen volgen kregen te ho ren „dat er niets aan te doen was." Een gelijkluidend antwoord ontvingen de ge dupeerden, die zich al hadden ingeschre ven voor een verdere opleiding waarbij het diploma van de analistencursus ver eist is. Een lichtschip is veel duurder in exploi tatie dan een lichttoren. Tien man zijn nodig om een lichtschip op zijn plaats te houden en de ingewikkelde technische apparatuur aan boord te verzorgen. Zij moeten om de veertien dagen worden af gelost en blijven dan twee weken aan de wal, zodat er in feite per schip twintig man nodig zijn, ongerekend nog de reser ves voor ziekte en vakantie. Een schip is bovendien duur in onderhoud. Elke twee jaar moet het worden binnenge haald voor een algehele revisie. Dat kost de Dienst voor het Loodswezen, die in ons land ressorteert onder het ministe rie van Defensie, per schip per jaar on geveer vijf miljoen gulden. De exploitatiekosten voor een lichttoren zijn volgens de plannen van het Loodswe zen, welke nog niet volledig zijn uitge werkt, globaal geraamd op 50.000 per jaar. In aanschafprijs ontlopen de twee elkaar niet veel. Het reserveschip dat in de onderhouds periodes van de lichtschepen „Goeree", „Noord-Hinder", „Texel" en „Terschel- lingerbank" hun plaats inneemt is 45 jaar oud en dringend aan vervanging toe. Een nieuw reserve-lichtschip kost ongeveer 2,5 miljoen gulden. Voor dezelfde prijs kan een lichteiland worden gebouwd, dat na de plaatsing niet meer binnen behoeft te worden gehaald en waarschijnlijk een langere levensduur heeft dan een schip Men neemt aan dat zo'n eiland 60 tot 70 jaar dienst zal kunnen doen. Lampen en lenzen, generatoren en in gewikkelde elektrische installaties zijn op een modern lichtschip te vinden. Het heeft ook een radiobaken aan boord en het zendt radarimpulsen uit. Het kan een misthoorn laten loeien en het speelt ook een rol in de meteorologie. Daar de technische uitrus ting absoluut storingvrij moet zijn, met grote reserves voor noodgevallen, is een lichtschip in de loop der jaren steeds kostbaarder geworden. Stijgende perso neelskosten deden daar het hunne nog aan toe. Een lichteiland, dat dezelfde appa ratuur krijgt, maar onbemand en op af stand gecontroleerd kan functioneren, be perkt deze kostenontwikkeling aanmerke lijk. Vandaar dat de Verenigde Staten, Canada, Zweden, West-Duitsland en Ier land ons op dit gebied al zijn voorgegaan. In de plaats van het lichtschip „Goeree" dat het eerst wordt vervangen, komt een platform, dat bij rustig weer achttien me ter boven de zeespiegel uitrijst en bij een zeer hoge zee altijd nog met drie meter. De stalen poten komen 25 meter onder hei wateroppervlak in het zand te staan 22 meter uit elkaar. Zij worden door holle pijpen heen in de grond geheid. Het plat form krijgt een drie meter hoog onderko men voor de apparatuur en een twaalf meter hoge lichttoren. Het meet vijftien meter in het vierkant en wordt van zee bodem tot torenspits vijfenvijftig meter hoog. Drie dieselaggregaten zullen de stroom voorziening op 't eiland waarborgen. Valt er één uit dan neemt één van de twee andere automatisch zijn functie over. Zo is het ook met de lampen, de zenders, de antennes en in feite met alle appara tuur. De werking kan van de wal af worden gecontroleerd met telemetrische apparatuur bij de kustwacht. Elke veer tien dagen zal een controleur van het loodswezen het lichteiland inspecteren. Bij slecht weer kan hij gebruik maken van een marinehelikopter, welke op het plat form kan landen. Ontslagen van lichtschip-personeel zullen er de eerstkomende jaren niet vallen Ver wacht wordt dat de vrijgekomen beman ningsleden gemakkelijk zullen kunnen worden ingepast op andere plaatsen bin nen de dienst, waar door het natuurlijk verloop voortdurend moeilijk te vullen 'aten ontstaan. De hoofdafdeling materieel van de Ko ninklijke Marine zal in 1970 tot aanbe steding van het eiland overgaan. Het zal wel 1971 worden eer het de taak van de „Goeree" zal overnemen. ■- X- 'v.- 'X ppm W éi In het buitenland is men Nederland voorgegaan met de vervanging van lichtschepen door lichteilanden. De foto toont oud en nieuw bij elkaar Als was hij zo licht als een veertje, werden ruiter en paard tijdens een stierengevecht in de Venteras arena van Madrid door een enorme stier in de lucht geworpen. Met de benen van het paard om zijn nek, lijkt de stier zich af te vragen hoe hij zijn vijanden zal wegsmijten. :-*.v>.v.-.v. .v.v.v.-. .-. Xv'.vX (Van onze correspondent) LEIDEN. De voortzetting van het NSR-debat tussen minister Veringa en de studenten, dat op 19 juni in Utrecht door een rookbom werd afgebroken, heeft wei nig nieuws opgeleverd. Van een open discussie was nauwelijks sprake. De mi nister was eigenlijk de enige die met relevante suggesties over het discussie punt: democratisering van het onderwijs naar voren kwam. (Van onze correspondent) PARIJS. Onder een minder bewolkte hemel dan woensdag zijn gisteren twee schepen uitgevaren naar de plaats van de ramp met het Franse passagiersvlieg tuig om te zoeken naar slachtoffers en stukken van het wrak. Binnen een straal van één kilometer zijn niet meer dan wat documenten ge vonden, toebehorend aan passagiers of be manningsleden. De olievlek op zee heeft zich inmiddels aanzienlijk uitgebreid. Men zal vermoedelijk nooit achter de waarheid komen: waarom en hoe het vliegtuig is verongelukt. Het denkbeeld om met onderzeeërs op de rotsbodem te zoeken heeft men opgegeven. (Van onze correspondent) AKEN. Een onbekende, ongeveer 24- jarige jongeman heeft gisteravond even voor zeven uur in een drukke winkel straat van Aken de 26-jarige sigarenhan delaar Hans Breuer in het bijzijn van diens dochtertje neergeschoten en is ver volgens met de inhoud van de kas ge vlucht. In antwoord op vragen van NSR-frac- ties merkte hij op, dat nog geen toezeg gingen konden worden gedaan, maar dat hij zich moest beperken tot het verstrek ken en inwinnen van informatie. „De komende begroting dwingt mij tot re serve", zei hij. De onbevredigende ver tegenwoordiging van de lagere inkomens klasse in het wetenschappelijk onderwijs meende hij te moeten terugbrengen tot het lager- en het middelbaar onderwijs. We moeten in de eerste klassen van de lagere school al beginnen het probleem aan te pakken, zei hij, niet alleen door minisering van het aantal leerlingen, maar ook door verbetering van de sociale omstandigheden van de leerling. Ook bij de investeringen dient men met de lagere inkomensklasse rekening te houden aldus de minister. Hij gaf zelfs toe dat men er niet zou komen door bij voorbeeld 11 percent van de investerin gen te bestemmen voor studenten uit la gere inkomensklassen, daar de ouders ongeveer 13 percent aan belasting moe ten betalen. De belastingen moeten meer gericht worden, daarvoor hoeft men niet de gehele belastingproblematiek te her zien, zei hij. Nadere bijzonderheden over de finan ciële problemen van het onderwijs, de verhouding met Witteveen zoals dat ge noemd werd, wilde minister Veringa niet meedelen. In vergelijking met andere landen achtte prof. Veringa het Neder landse onderwijs minder goed. Zo vond hij het bepalend voor de democratie van het onderwijs, dat de leeftijd waarop de beslissende keuze van het toekomstig on derwijs plaatsvindt, verhoogd moet wor den van 12 jaar (de leeftijd waarop de lagere school verlaten wordt) tot 15 jaar. Hij was niet van mening dat grotere klassen een grotere democratie later in het wetenschappelijk onderwijs ten ge volge zouden hebben. Bij het opvangen van het aanbod van nieuwe studenten was men niet zo ge slaagd, gaf de minister toe. Het niet door gaan van de numerus clausus noopte de regering tot vergroting van de capaciteit. Ter illustratie noemde hij de tandheel kundige opleiding en de medicijnenoplei ding waarvoor plannen voor een zevende en achtste faculteit in voorbereiding zijn. Ook wordt overwogen drie nieuw acade mische ziekenhuizen te realiseren, om zo een eind te maken aan het gebrek aan goed geoutilleerde ziekenhuizen die voor studiedoeleinden kunnen worden ge bruikt. De studentenfracties van de NSR be perkten zich tot het stellen van formele vragen: van constructieve oppositie was nauwelijks sprake. Ook het publiek kwam weinig tot actie. De vergadering verliep afgezien van enkele rookloze stink bommen zeer rustig. Een student, be kend onder de bijnaam „Jezus" (dezelf de dié* in Utrecht de stinkbom gooide) deelde namens een anarchistische bewe ging uit Utrecht pamfletten uit en bood prof. dr. Veringa een (overigens vrien delijk) telegram aan. JOHANNESBURG, (AP) De twaalfjarige Lorraine Olivier leidt een dubbel le ven. Overdag zit zij, even als de meeste meisjes van haar leeftijd, op school maür 's avonds trekt zij een soort haremkostuum van rode met zilver afge zette stof aan. Dan wordt zij de jongste vuurvreetster van Afrika. Onbevreesd steekt zij een in benzine gedrenkte vlammende toorts in haar mond en zij loopt geblind doekt met blote voeten over glasscherven. Haar vader is de „Grote Alexan der". Overdag werkt hij in een machinefabriek, maar 's avonds tracteert hij zijn publiek op degen slikken, door vuur lopen, op een spijkerbed met spijkers van vijftien centimeter liggen, goochelen en buiksvreken. De moeder van Lorraine, Georgie, werkt ook aan de voorstelling mee. Zij maakt de toneelkostuums voor het gezin, doet mee aan de vuurvreterij van Lorraine en haalt bravourest.ukjes uit met een auto. Lorraine's zeventienja rige zuster Benita en acht tienjarige broer, Eugene hebben geen belangstelling voor haar „vak". Lorraine is niet bang voor de risico's, al heeft haar vader ook een aantal littekens, die hem herin neren aan ogenblikken waarop iets is misgelooen. Hij wil zijn kunst op haar overdragen. De eerstvolgen de stap in die richting zal zijn haar goochelen te leren en de beginselen van yoga bij te brengen. „Je moet in goede conditie zijn voor ait werk", zegt hij. WASHINGTON (AP). Volgens rap porten van de Amerikaanse inlichtingen dienst heeft de Sovjet-Unie thans ruim vijftig divisies in Oost-Europa staan. Dat is het dubbele aantal divisies, dat het westen aan de andere zijde van het ijze ren gordijn telt. Tien" Russische divisies zijn thans in Polen gelegerd. Voor 20 augustus lagen in dat land slechts twee divisies. Intussen zijn ook Russische divisies naar Oost-Duitsland gezonden om de sterkte daar weer op twintig divisies te brengen. Behalve dat 26 tot 27 divisies uit de Sovjet-Unie naar het Westen zijn opge schoven, zijn ook enkele ondersteunende divisies diep in Rusland thans op oor logssterkte gebracht, aldus heeft de Ame rikaanse inlichtingendienst vernomen. DEN HAAG. Door het falen van de Verenigde Naties met betrekking tot de internationale rechtsorde is de VN niet in staat geweest het conflict tussen Nigeria en het van dit land afgescheiden Biafra te voorkomen of door middel van de inter nationale politiemacht in zijn gevolgen te beperken, aldus het dagelijks bestuur van de PvdA, dat daarom een dringend be roep doet op de Nederlandse regering zich aan te sluiten bij het Scandinavische ini tiatief om op humanitaire gronden de kwestie-Biafra in de Verenigde Naties aan de orde te stellen. Voorts is het dagelijks bestuur van de Pv.d.A. van oordeel, dat die regeringen, die medewerking blijven verlenen aan het leveren van wapens en ander oorlogs tuig, mede verantwoordelijkheid dragen voor de ontwikkeling naar een volken- moord in Nigeria. Het bestuur dringt er daarom bij de Nederlandse regering op aan, zich te wenden tot de betrokken re geringen, met name die van de Sovjet- Unie en Engeland, teneinde te komen tot de stopzetting van die leveranties. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oudeschoot W. Ph. E. van Kooten te Dirkshorn - te Scharendijke L. Hylarides te Rodeschool - te De Krim (O.) (toez.) B. C. Juckema te Marknesse. Gercf. Kerken Beroepen te Bedum (vac. K. Reenders) H. Tien te Ede - te Varsseveld (vac. A. Oostenbrink) J. W. Broersma te Wester- bork, die geen verdere beroepen in over weging kan nemen. Beroepbaarstelling - Kandidaat J. F. Put, Paulus Potterlaan 20 te Soestdijk, is beroepbaar. Bedankt voor Kampen (vac. G. Heyer- man) drs. J. Vlaardingerbroek te Ermeïo.! Geref. Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Sneek G. Mulders te Murmerwoude. (Van onze correspondent) BRUSSEL Binnenkort, zeker binnen twee jaar, zullen alle Belgen een eigen nummer van negen cijfers hebben. Het zal hen begeleiden van de wieg tot het graf. Het zal voorkomen op hun geboortebewij zen, op hun schoolrapporten, op hun be lastingbiljetten. op hun gas-, elektriciteits- en telefoonrekeningen, op hun rijbewijzen, en op hun betaalformulieren voor het kijk en luistergeld, hun militaire zakboekje, hun paspoorten enz. enz. Het besluit is dezer dagen door de Bel- giscne regering genomen. Het was trou wens reeds lang in de pen. Men wil een einde maken aan de verwarde toestand op administratief gebied. Naar het schijnt zijn vooral de meeste gemeentelijke bevolkings registers in België bronnen van moeilijk heden. Bij verhuizingen geven zij hun ge gevens niet anders door dan na herhaalde aanmaningen. Het gevolg was een groot aantal moeilijkheden, zoals aan verkeerde adressen gezonden belastingbiljetten, aan maningen, vergoedingen voor kinderbij slag. ouderdomsuitkeringen enzomeer. Bij het bureau van de kamer van volks vertegenwoordigers is nu een ontwerp ge deponeerd voor een wet die de gemeentelij ke administratie verplicht al haar gegevens en de wijzigingen daarin aan één centrale instantie door te geven. Dat wordt dus een soort nationaal bevolkingsregister. Twee ordinators zullen dat alles gaan boeken en op elektronische banden over brengen. De kosten worden geschat op 55 BRUSSEL Een Belgische treiler heeft in het mondingsgebied van de Schelde, 30 mijl ten noorden van Zee brugge, een bronzen Nederlands kanon uit de zeven tiende eeuw opgehaald. NEW YORK (AFP). Sinds 1 janua ri van dit jaar hebben al 463 r.k. seculie re priesters in de V.S. hun ambt neerge legd. Dat is 31 percent meer dan in de zelfde periode van het jaar daarvoor. Al dus heeft de Amerikaanse vereniging voor pastorale vernieuwing gisteren be kendgemaakt. Hoeveel ordegeestelijken er zijn uitge treden is de vereniging niet bekend. Van deze 463 waren 54 al meer dan vijftien jaar priester. Sinds 1 januari 1966 hebben in totaal 1.183 seculiere priesters hun ambt neergelegd. miljoen Belgische franken per jaar, onge veer vier miljoen gulden. Dat komt neer op veertig cent per mannelijke of vrouwe lijke Belg per jaar. LAGOS Reuter) Van regeringszijde in Lagos is meegedeeld dat federale Nige- riaanse troepen de plaats Ogoeta hebben veroverd. Ogoeta ligt op circa 25 kilometer van het vliegveldje Celi Ihiala dat nog in Biafraanse handen is en gebruikt wordt door vliegtuigen die wapens en levens middelen naar Biafra brengen. Gisteren hebben vliegtuigen van het Ro de Kruis in vijf vluchten 42 ton voedsel van het eiland Fernando Po naar het vliegveld Obilago in Biafra gebracht. Het waren twee Finse en twee Deense toestel len en een vliegtuig van het Zwitserse „Belair". Een Nederlands toestel dat met voed sel onderweg was naar Oeli in Biafra werd door het Rode Kruis teruggeroepen, omdat het vliegveld onbruikbaar was. DETROIT, (Reuter). General Motor» heeft bekendgemaakt dat 310.920 exem plaren van verscheidene modellen auto's van 1968 zullen moeten worden nagegaan op de goede werking van de gasklep. Deze zal worden vervangen omdat de mo gelijkheid bestaat dat de klep niet terug keert naar de stand voor stationair draai en, waardoor het moeilijk wordt de wagen te stoppen. Een woordvoerder zei dat hoofdzakelijk de modellen met zescylin- dermotor en een klein aantal met vier- cylindermotor daar last van hebben. Het zijn wagens van de types Chevrolet, Buick. Pontiac en Oldsmobile. WATERLOO (Reuter). In Waterloo, in de Amerikaanse staat Iowa. is een mid delbare school gesloten na rasseninciden- ten. De school wordt door 1700 leerlingen, onder wie 340 negers, bezocht.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 23