VAN DAG TOT DAG Organisatie van Afrikaanse Eenheid in Algiers bijeen Grote brand in Antwerpen Premier Couve de Murvilie haalt hoge rapportcijfers Albanië uit Pact van Warschau Antilliaanse kinderzegels hoofd- elektro- monteurs commentaar op actuele zaken De mammoet Is los interieur Eban waarschuwt Egypte Nasser en Bourguiba markante afwezigen Behandeling zaak Tsjombe zorgt voor spanning Zeker twee doden Hoge rechters in Rhodesië achter regime-Smith Generaal van VS in Vietnam omgekomen Beroep van VS Familie hartdonor in Zuid-Afrika protesteert Scheiding dreigt in Britse Liberale Partij I Idl stautenbeek HOOGOVENS IJMUIDEN tel eg rammen ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1968 3 Ontdek wat Sunart's binnen- huisarchitekt voor u doen kan. Hij adviseert u, vaak op verrassend rake wijze, bij de komplete inrichting van uw woningeet-, zit-, slaapkamer. In de geliefde 'goed wonen' trant I Kom ze ziende stoelen en lampen van Agne Jacobson, de Deense banken, tafel, fau teuils van Poul Kjaerholm, de Italiaanse kreaties van professor Colombo, de gloedvolle Finse stoffen, de oneindige mogelijk heden met interlübke Met dat materiaal èn de entoesiaste assistentie van onze architekten krejeert u een woonsfeer, een leefstijl waarin u gewoonweg gelukkig bent I Dat beloven wij u. Wij, van Biafra Gevangene Kort nieuws Onrust in Argentinië De maand september is aardig op dreef en dat geldt evenzeer voor alle instituten waar kinderen hun dagelijkse portie we tenschap moeten komen verorberen, de scholen. De lagere scholen zullen meren deels zonder veel problemen en met de geijkte routine der klasse-onderwijzers vlot op gang zijn gebracht, maar met de middelbare scholen ligt het dit jaar heel anders. Want daar waart de schaduw van de gigantische mammoet rond. Er is al herhaaldelijk en uitvoerig uit eengezet, welke wijzigingen zich tengevol ge van de nieuwe wetgeving hebben vol trokken in het onderwijsbeeld der middel bare scholen. Met de nieuwe namen is het publiek langzamerhand wel vertrouwd geraakt: men weet wat HAVO, MAVO, VWO en andere aanduidingen betekenen en heeft zich neergelegd bij de veronder stelling dat de opleiding van de kinderen nu beter geregeld is dan onder de oude normen. Want dat is immers de bedoe ling van een nieuwe wet: de dingen beter te regelen dan ze voordien geregeld wa ren. Natuurlijk zullen de meeste ouders de realiteitszin hebben opgebracht om te be seffen, dat de betrokkenen bij het onder- wijs(de overheid zowel als de directeu ren, rectoren en leraren) niet in één klap feilloze bestrijders van de mammoet zijn geworden. Het kolossale beest is ogen schijnlijk wel getemd en gezadeld, maar men moet niet denken dat er al foutloze verplichte figuren mee kunnen worden gereden. De beeldspraak wordt een beetje moei lijk en daarom is het beter die mam moet te laten voor wat hij is, om voor taan van „onderwijsvernieuwing" te spre ken. Onderwijsvernieuwing in een zo in grijpende, algemene vorm als met ingang van dit schooljaar is begonnen, kan al leen maar experimenteel zijn. Men kan ervan opaan dat de meeste le raren bezig zijn, te proberen een metho de te vinden die vruchten afwerpt en die noch met de wet, noch met de paedago- gie in strijd is. Dat blijkt een moeilijke zaak. Zij hebben nu een paar weken er varing en zij zijn niet optimistisch. Hun ADVERTENTIE eks- klu- sief Lid van "Goed Wonen" Breestraat 76, Beverwijk. Telefoon (02510) - 25141 Maandag gesloien. Parkeerruimte? Volop! experimenteel werk is merendeels nog in het stadium van knutselen. Hun onderlin ge contact, zwaar geladen met de uitwis seling van de vreemdste ervaringen, heeft nog niet geleid tot enige zweem van uniformiteit, al zullen de meesten het er wel over eens zijn dat de nieuwe voor schriften hier en daar zo snel mogelijk opnieuw zullen moeten worden aangepast, wil men niet de kans lopen ongelukken te maken. Dit alles betekent niet dat de nieuwe onderwijswet geen verbetering heeft ge bracht. Integendeel, er zijn ook nu al te kenen die erop wijzen dat over het ge heel genomen een goede richting is ge kozen. Maar er valt nog heel wat te dok teren aan details. Er komen gebreken aan de dag, die niet tevoren konden wor den berekend. Een voortdurende uitwis seling van ervaringen in de kleine kring van scholengemeenschappen maar ook in veel groter nationaal verband zal ui terst noodzakelijk blijven. De praktijk doet de gebreken van de theorie kennen, dat is trouwens een oude waarheid die zeker niet voor onderwijsmethoden al leen geldt. Het slagen van de onderwijsver nieuwing hangt voor het voornaamste deel af van de soepelheid, waarmee de ervaringen van de praktici zullen worden geaccepteerd door de theoretici. Met an dere woorden: mocht een starheid bij de wetgever blijken tegenover de duidelijk aanwijsbare, empirische bezwaren van hen die dagelijks met het nieuwe patroon moeten werken, dan pas komt reëel het gevaar opduiken dat de dingen mislopen. Dat er door de scholen en de leraren indi vidueel geëxperimenteerd wordt, is niet erg. Maar de uitkomst van de experimen ten dient nauwkeurig te worden geregi streerd en doorberekend. Men moet overigens bewondering heb ben voor de moed van het docenten corps, dat r.aast het toch al zo inspan nende dagelijks werk van het lesgeven zo enthousiast „laboratoriumwerk" onder neemt om een dode wet tot leven te bren gen. Het is geen wonder dat uit die kring ook scepticisme en wrevel opklinken. Zij vertolken de nuttige waarschuwing dat bij ons onderwijs nog lang niet alles in kannen en kruiken is. TEL AVIV (Reuter en AP) Israels minister van Buitenlandse Zaken. Abba Eban, heeft in Tel Aviv, het Egyptische volk dringend aangeraden afstand te ne men van de „valse berichten over Israels plannen voor een offensief". „Dergelijke onjuiste berichten, zowel uit het Midden-Oosten zelf als andere delen van de wereld, hebben in het verleden ernstige gevolgen gehad", aldus de Israe lische minister. Israel heeft ontkend dat zijn vliegtuigen ooit het luchtruim van Egypte zouden heb ben geschonden. Een militaire woordvoer der in Cairo verklaarde gisteren dat de vliegtuigen, die niet geïdentificeerd wa ren, over het Suezgebied hadden gevlogen tijdens een verkenningsmissie. Met Jordaanse artillerie is twee keer het vuur geopend op Israëlische strijd krachten in het Dal van Beisan en op de heuvels van Golan, aldus een Israëlische woordvoerder. ALGIERS In de inmense en luxueuse conferentiezaal van het pa leis der naties, zo'n dertig kilonieter buiten Algiers, is gistermiddag in aan wezigheid van V.N.-secretaris-gene raal Oe Thant de vijfde topconferentie van de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) begonnen. Van de veertig lidstaten nemen er negenen dertig deel aan deze jaarlijkse bijeen komst van de organisatie, die precies vijf jaar geleden in Addis Abeba tot stand kwam. Twintig staatsleiders en tien vice-presi- denten en eerste-ministers waren gisteren al aangekomen in Algiers, waar de met vlaggen van dé deelnemende landen ver sierde verkeersaders de laatste dagen door het voortdurend passeren van de geëerde gasten en hun escortes de ene opstopping na de andere hebben moeten verwerken. Alleen Malawi, dat er vriendschappelijke betrekkeningen op na houdt met Zuid- Afrika en Rhodesië, schittert door afwe zigheid. Er is op de conferentie niettemin een aantal markante afwezigen, bijvoorbeeld president Nasser vein Egypte, Houphouet Boigny van Ivoorkust, Leopold Senghor van Sengal, Habib Bourguiba van Tune sië en Sekoe Toeré van Guinee. Met uit zondering van president Nasser, die ver hinderd is door de gespannen toestand in het Midden-Oosten, heeft geen van hen een officiële reden voor hun thuisblijven bekendgemaakt. Spectaculaire resultaten worden niet verwacht van deze „topconferentie", die volgens de Algerijnse kranten de balans zal moeten opmaken van vijf jaar OAE. Natuurlijk zal het conflict tussen Nigerië en Biafra door de staatshoofden aan de orde worden gesteld, maar niemand re kent er op dat nu meer kan worden ge daan dan het publiceren van een beroep op de strijdende partijen om de wapens neer te leggen en hun geschil aan de on derhandelingstafel te regelen. Lagos zou trouwens bezwaren hebben tegen een debat over de kwestie, dat zou kunnen plaatshebben naar aanleiding van een door Tunesië bij de raad van minis ters ingediende ontwerpresolutie. Niettemin zal over Biafra worden ge sproken, namelijk als keizer Haile Selas sie rapport uitbrengt over de allerminst bemoedigende conferentie tussen Nigeria- nen en Biafranen in zijn residentie Addis Abeba. De conferentie zal echter een se rieuze discussie ook al willen vermijden omdat de landen niet eensgezind zijn en men de organisatie als eenheid liever niet op het spel zal zetten. Oe Thant deed gisteravond een beroep op de OAE een regeling van het conflict in Nigerië tot* stand te brengen. Een onderwerp waar met enige span ning naar is uitgekeken, is de behande ling van de zaak Tsjombe, de Katangese politicus en oud-pemier van Kongo, die nog altijd gevangen zit in Algerije. Dit duurt al sinds de eerste juli van het vo rige jaar en aanhoudende geruchten wil len dat de Algerijnse regering van plan is Tsjombe spoedig vrij te laten. Gene raal Moboetoe, de president van Kongo, heeft echter duidelijk laten weten dat het onderwerp niet kan worden besproken op de conferentie, omdat het een louter bin nenlands-politieke affaire van zijn land zou betreffen. Ook op dit punt valt dus geen beslis sing te verwachten, net zo min als klare taal zal worden gesproken over andere grote onderwerpen. Dat geldt bijvoorbeeld voor de spanning in het Midden-Oosten, ten aanzien waarvan natuurlijk vooral de Arabische landen Egypte en Algerije krachtige standpunten huldigen, maar waarover toch in zoveel nuances wordt gedacht dat de Afrikaanse leiders niet veel meer kunnen zeggen dan de alge meenheden die al zijn gepubliceerd na de vierde topconferentie in de Kongolese hoofdstad Kinsjasa. Toen gisteren de officiële opening van v (Van onze correspondent) BRUSSEL Gistermiddag is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitge broken in de pakhuizen van het waren huis .sGrand Bazar" in Edeghem, een voor stadje van Antwerpen. In het grote com plex waren ongeveer 750 personeelsleden aan het werk, voor het grootste gedeelte jonge meisjes. Twee mensen kwamen bij de brand om het leven. De brand brak uit in de speelgoed- en plastic-afdeling. In de kantine, die vlak bij die afdeling was gevestigd, ontstond paniek onder de personeelsleden, die daar net hun maaltijd gebruikten. Een deel van hen is door de vensters gesprongen en heeft daarbij slechts lichte verwondin gen opgelopen. In totaal zijn er dertig mensen lichtgewond. Zij hadden voorna melijk beenbreuken. Twee mensen werden ernstig gewond. De schade beloopt ongeveer één miljoen gulden. Het pakhuis bevatte het admini stratief centrum van het warenhuis, maar ook een groot aantal werkplaatsen, een garage en andere afdelingen. In de admi nistratie stonden enige computers die on herstelbaar zijn beschadigd. (Van onze correspondent) PARIJS Sinds de twee maanden dat Maurice Couve de Murvilie nu de functie van eerste minister in Frankrijk vervult en daardoor, na president De Gaulle, de hoogste post in het Franse staatsbestel bezet, blijkt zijn populariteitscurve pijl snel te zijn gestegen. Dit blijkt uit een opiniepeiling die giste ren bekend werd gemaakt: 47 percent van de Fransen vindt dat de nieuwe premier in die twee maanden lang niet slecht heeft geboerd, terwijl slechts twaalf percent over Couve minder goed te spreken is. Zijn voorganger, Georges Pompidou, moest bij zijn start, zes jaar gele den, met veel bescheidener rapportcijfers genoegen nemen. Hij mocht toen slechts op twaalf percent overtuigde supporters rekenen. Het is natuurlijk waar, dat Pom pidou bij zijn debuut voor het grote pu bliek bijna volslagen onbekend was zodat hij zijn populariteit stapje voor stapje moest veroveren, terwijl zijn opvolger, Couve de Murvilie, al bijna tien jaar de portefeuille van Buitenlandse Zaken heeft beheerd, alvorens hij door het staats hoofd, in juli van dit jaar, tot premier werd gepromoveerd. Maar die laatste voorsprong neemt toch ook weer niet weg, dat het Franse pu bliek de bezadigde en weinig spectaculai re stijl van de nieuwe minister-president in de schaduw van de dominerende fi guur van generaal De Gaulle, zeker wel lijkt te waarderen. Of dóór die publieke waardering de nieuwe premier nu automa tisch ook tot de troonopvolger van presi dent De Gaulle gestempeld wordt, is in tussen minder zeker. Op het congres van de Gaullistische partij, dat deze week in de Atlantische badpiaats La Baule werd gehouden, heeft Couve zich geen enkele moeite gegeven Couve de Murvilie op de voorgrond te kunnen treden en oogstte zijn voorganger Pompidou met zijn rede bij zijn partijgenoten duidelijk veel meer succes dan hij. Pompidou nam tussen de gaullistische leiders van het eerste plan, zo niet het eerste uur, eerder de plaats in van de oudere wijze man, die zich in de toekomst als arbiter in eventuele geschillen dispo nibel wilde houden. SALISBURY (AP) De rechters van het Rnodesische Hof van Appel hebben de beslissing van het hooggerechtshof van verleden maand, dat de regering van pre mier Ian Smith de wettige regering van het land is, gesteund. Het is alweer tijd voor de kinder postzegels. Volgende week worden de afbeeldingen van de vijf Neder landse vrijgegeven. Hierbij zijn de vier zegels afgebeeld, die volgende maand door de posterijen van de Nederlandse Antillen worden uitge geven en die ook verkrijgbaar zullen zijn aan de filatelistenloketten in Nederland. Het thema van de zegels is: het kind in zijn omgang met het dier. Ze zijn ontworpen door de fo tograaf F. Fischer en de tekenaar G. A. M. Roovers uit Willemstad op Curasao. De waarden en toeslagen zijn: 6 3, 10 5, 20 10 en 25 11 cent. De prijs van de serie in Nederlandse munt is f 1.80. WASHINGTON (AFP). De 52-jarige generaal Keith Ware, bevelhebber van de Eerste Amerikaanse infanteriedivisie in Zuid-Vietnam, is bij een ongeluk met een hefschroefvliegtuig in de provincie Binh Long om het leven gekomen. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie bekendgemaakt. Generaal Keith Ware is de vierde Amerikaanse generaal die in Vietnam is gedood. De helikopter waarin de generaal zat, stortte neer bij Loc Ninh, waar de af gelopen dagen hevig is gevochten. LONDEN (AFP). Een functionaris van een verbindingspost van de Britse luchtmacht in Digby is gearresteerd we gens spionage. Dit is in Londen van gezaghebbende zij de vernomen. Het is een chef van de technische dienst, de 36-jarige Douglas Ronald Britten. Hij zou vandaag worden voorgeleid. WASHINGTON (AFP) President Johnson heeft een beroep gedaan op de leiders van de Afrikaanse Landen, in Algiers bijeen, hun inspanning te ver groten om de impasse te doorbreken in de kwestie van de hulpverlening aan de burgerslachtoffers van de strijd in Bia fra. de conferentie door president Boumedien ne zou plaats hebben, heerste nog een geweldige drukte in het paleis der naties, dat Ben Bella in 1965 liet bouwen voor de grote Afro-Aziatische topconferentie, die een „tweede Bandoeng" moest wor den. De ministers waren nog drukdoende de rapporten voor hun chefs uit te werken. In de fleurige hal traden erewachten af en aan voor arriverende staatshoofden, wier villa's op slechts enkele honderden meters van het paleis gelegen, uitzicht bieden over de Middellandse Zee. BUENOS AIRES (Reuter) In de hoofdstad van Argentinië Buenos Aires en in provinciale steden is hevig gevochten tussen studenten en de politie. De stu denten herdachten de dood van een stu dent, die twee jaar geleden bij een beto ging werd neergeschoten. Deze student. Santiago Pampillon, is het symbool geworden van het verzet tegen het bewind van president Juan Carlos Ongania, die de universiteiten heeft ge zuiverd van elementen, die van commu nisme werden verdacht. JOHANNESBURG (AFP) De familie van de 38-jarige negerin, die vorige week in het Groote-Schuur-ziekenhuis in Kaap stad fungeerde als hartdonor bij de derde harttransplantatie onder leiding van dr Barnard, heeft geweigerd het lijk voor de teraardebestelling te aanvaarden zolang het hart van de overledene ontbreekt De negerin werd met een hersenbloe ding in het ziekenhuis opgenomen, waar men tot de conclusie kwam dat haar le ven niet te redden was. Hoewel de iden titeit van de vrouw niet kon worden vast gesteld besloot de directeur van het zie kenhuis, dr. Burger haar hart voor een transplantatie te gebruiken. Deze werd verricht op een mijnwerker, die een ern stige hartziekte had en wiens toestand op het ogenblik uitstekend is. Toen men deze week de vermoedelijke identiteit van de vrouw achterhaalde wer den familieleden voor identificatie opge roepen. Zij bevestigden dat het stoffelijk overschot dat van de 38-jarige Evelyn Ja cobs is. De 52-jarige oud-politieman Pieter Smith, die in het Groote Schuur- ziekenhuis in Zuid-Afrika een nieuw hart kreeg, heeft er een groot pro bleem bijgekregen: het hart van de donor wordt door de nabestaanden teruggeëist. Er was door de familie van de donor geen toestemming ge- geven het hart over te planten. ADVERTENTIE Hoogovens llmuiden vraagt om zelfstandig onderhouds- en reparatiewerk^aamheden aan de elektrische apparatuur uit te voeren en storingen aan installaties van zeer uiteenlopende aard op te sporen en te verhelpen. Diploma V.E.V.- sterkstroommonteur Kennis en ervaring op het gebied van hoog- en laagspanningskabels. Leeftijd 27 tot 45 jaar. Men kan in dagdienst of in ploegendienst worden geplaatst. Het basis aanvangssalaris is 11.002,per jaar, overeenkomend met ca. f 210,bruto per week in dagdienst en ca. f 250, bruto per week in ploegendienst. Schriftelijke sollicitaties onder nr. HF 211 te richten aan Hoogovens IJmuiden, Personeelsvoorziening, Hoofdkantoor 2. BELGRADO. (AP) Albanië heeft be sloten zich uit het Pact van Warschau terug te trekken. De beslissing is met al gemene stemmen door het parlement in Tirana genomen, aldus meldt radio Ti rana. Het kleine pro-Chinese land is hiermee de eerste staat geworden dat het Warschau Pact de rug heeft toegekeerd. Albanië te kende het verdrag in 1955 samen met de Sovjet-Unie, Hongarije, Polen, Oost-Duits- land, Roemenië en Tsjecho-Slowakije. Het verdrag kreeg officieel de naam „Pact van vriendschap, samenwerking en wederzijdse bijstand". Sinds de Sovjet-Unie de diplomatieke betrekkingen met Albanië in 1961 ver brak, was het land al geen actief lid meer van het bondgenootschap. Volgens radio Tirana werd de beslissing begroet met een stormachtig applaus van het parle ment. (Van onze correspondent) LONDEN Engeland's Liberale Partij wordt met een scheiding bedreigd. Aan leiding daartoe is een artikel van de voor malige leider der liberalen, Jo Grimond. Daarin beveelt hij aan geweld te gebrui ken als het middel om „in Engeland iets gedaan te krijgen". Terwijl de nieuwe liberale leider Thor pe, gisteren probeerde de storm te kal meren en de eenheid in Engeland's derde en kleinste partij te bewaren, zagen en kele van Thorpe's tegenstanders in Gri- mond's woorden een reden om een dras tische hervorming van de partij te eisen. Zij toonden plotseling openlijk steun voor de revolutionaire „Jonge Liberalen", die al lang hebben aangedrongen op meer actie en die nu de steun hebben gekregen van Grimond. „Het belooft heet toe te gaan op ons jaarlijks congres, dat volgende week in Edinburgh zal beginnen", aldus één van Thorpe's tegenstanders. Harttransplantatiepatiënt. De 47-jarige James Elbert Singleton, die op 5 sep tember in een ziekenhuis in Houston in de Amerikaanse saat Texas een nieuw hart kreeg, is overleden. Arrestaties. De Indonesische autoriteiten hebben verscheidene hoge functionaris sen in Soerakarta gearresteerd in ver band met een mislukt komplot om de gouverneur van Midden-Java te ver moorden. Riskant. Het blad van het Russische Cen trale Partijcomité „Sovietskaya Rossi- ya" heeft Joegoslavië beschuldigd van het riskeren van een „broedermoorden de oorlog" door critiek te blijven leve ren op de recente Tsjechisch-Russische overeenkomst van Moskou. VN-lidmaatsehap. Zuid-Vietnam zal op de komende Algemene Vergadering van de Verenigde Naties het lidmaatschap van de volkenorganisatie aanvragen. Geen steun. Senator Eugene McCarthy heeft in Chicago gezegd dat hij Hubert Humphrey noch Richard Nixon kan steunen en dat hij in plaats daarvan kandidaten voor de senaat zal steunen die zijn critiek op het Vietnam-beleid delen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3