i m Velsen wenst publicatie van rapport Progil-Amsterdam VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND In de vishal en op zee Stormvogels debuteert op nieuwe complex Zeewijk Verbetering voor Hoogoven ver keer t: Neem nü een kwartaalabonnement! Praten achteraf is nutteloos Tanker „Thara' op maidentrip bij Hoogovens Winkelgalerij woningen en bank in Velsen Aanvaring op Noordzeekanaal Nieuwe kracht in dekenaat Beverwijk IJmuider Courant 5 UIT DE ZAKENWERELD Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 oktober gratis f ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1968 Velsen-lJ muiden Beverwijk Lachend 10%, 15%, 20%, 25% belastingvrije premie .NIEUWS. Stoffenspeciaalzaak Lust - geopend Onzekerheid Rondvis A s\ IJMUIDEN Het college van burge meester en wethouders van Velsen stelt de gemeenteraad voor instemming te be tuigen met het door het gemeentebestuur van Westzaan tot B. en W. van Amster dam gerichte verzoek om, alvorens een beslissing te nemen over het toelaten van de zwavelkoolstoffabriek Progil aan het Noordzeekanaal, een door onafhankelijke deskundigen opgesteld rapport over deze aangelegenheid te publiceren. Bij de voorbereiding en de vaststelling van het streekplan voor het Noordzee- kanaalgebied is door Velsen gepleit voor een geïnstitutionaliseerd uitgifte-beleid van de voor industrie beschikbaar komende gronden, omdat belangrijke in dustriële vestigingen binnen de ring van woongebieden vrijwel altijd de belangen van alle omliggende gemeenten en haar iftwoners zullen raken. Het is noodzaken lijk, dat, alvorens een dergelijk bedrijf wordt opgericht, in het openbaar objec tieve gegevens worden verschaft over de mate waarin en de wijze waarop het milieu door de vestiging zal worden be ïnvloed. Amsterdam neemt het stand punt in, dat de toepassing van de hin- ZATERDAG 14 SEPTEMBER Fripon, jeugdclub, Wijkgebouw Radar straat 5, IJmuiden, 20 u.: Beat band Job Sound. Ark, jeugdsociëteit, Kerkplein 5, Vel- sen-Zuid, tot 24 uur openingsfeestavond nieuwe seizoen. Zodiak, jeugdsociëteit, Radarstraat, IJmuiden, 20 u.: Discotheekavond. MAANDAG 16 SEPTEMBER Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden, 912 u.: Bejaardensociëteit. Raadhuis, Plein 1945, te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20.45 u.: Bibliotheek en voorlich tingscentrum van de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, geopend van 14.50 tot 17.30 u. en van 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraat- weg 77, Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 u.; filiaal (en r.-k. bibliotheek), Wüstelaan (gebouw Spaarnberg), Santpoort-Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; Uitleenpost IJmui- den-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1, 15 tot 18 en 19 tot 21 uur, r -k bibl filiaal Velsen-Noord, Banjaert- straat 13: 14—17 en 19—21 uur. ZATERDAG 14 SEPTEMBER Sportfondsenbad. Kuikensweg 84. Ge opend van 9-15.30 u. Hervormd Verenigingsgebouw, Schans 12. 12.30-16.30 u.: floraliatentoonstelling ZONDAG 15 SEPTEMBER Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 9-12 u. St. Jozefkerk, Laan der Nederlanden 17 u.: oecumenische industriedienst. MAANDAG 16 SEPTEMBER Huize „Scheybeeck", Velserweg 2. 19.30- 21.30 u.: spreekuur Beverwijkse Sport- raad. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84. Ge opend van 7-8.15, 8.45-10, 10.30-11.45, 12.15- 13.30, 16-17.15 en 20.15-21.30 u. „De Opgang", Florastraat 20 u.: de monstratie ploegstoffen door binnenhuis architecte H. Smit-Goeman uit Vught voor NCVB. Verenigde openbare bibliotheek. Hen drik Burgerstraat 70 en Arendsweg 61: volwassenen 14-17.30 en 19-21 u.; jeugd 15.30-17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwassenen 15-17.30 en 19-21 u.; Par mentierstraat 2: jeugd 15.30-17.30 u. derwet de belangen van alle betrokkenen, ongeacht in welke gemeente zij wonen, zal beschermen. Het Velsense college acht dit standpunt van Amsterdam ongenoegzaam: de pro cedure involge de hinderwet waarbij de omliggende gemeenten hun bezwaren naar voren kunnen brengen wordt eerst aangespannen nadat reeds door Amsterdam over de vestiging van Pro- gil zal zijn beslist, zodat de hier mogelijk gemaakte inspraak te laat aan de orde komt. (Van een medewerker) IJMUIDEN Vrijdag zijn in IJmuiden in totaal 510CT kisten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 189 kisten tong en tarbot, 635 schol, 13 schar, 2453 haring, 55 makreel^ 438 schelvis, 311 wijting, 186 kabeljauw en gul, 3 leng, 26 haai, 24 poon, 732 koolvis en 34 diversen. Prijzen, per kilogram, in guldens heil bot 8,70, gr. tong 5,70-5,13, grm. tong 4,50- 4,30, kim. tong 5,41-5,25, kl. tong I 5,96- 5,68, kl. tong II 5,01-4,37, tarbot I 6,50- 6,40, zalm 10. Per 50 kilogram gr. en grm. schol 23- 48, kim. en kl. schol I 56-45, kl. schol II 42 25, schar 32, verse haring 34-22,60, ma kreel 59,20-13,46, gr. schelvis 40-34, grm. schelvis 36-30, kim. schelvis 35-25, kl. schelvis I 36-28, kl. schelvis II 26-17, wij ting 23-13, gr. gul 58-54, mid. gul 46-40, kl. gul 40-31, kl. haai 45-23, poontjes 10- 4,40, kl. koolvis zw. 22-15. Per 125 kilogram gr. kabeljauw 320- 124, gr. koolvis zw. 72-63, gr. leng 100. Besommingen, in guldens KW 204- 6140, 111-3760, 134-5870, 96-710, 109-780 IJM 45-7520, 211 en KW 167-4720. Urk Vrijdag zijn in Urk, door 50 vaartuigen aangevoerd (in kilogrammen) en geveild (in guldens): 82.134 tong, 3.82-5.45; 7120 tarbot, 2,12-5,93; 532 griet ,1,44-1,61; 52.000 schol, 0,30-1,20; 12.000 kabeljauw, 0,68-0,92 1050 wijting, 0,58-0,90; 600 schar, 0.29-0,52 1230 poon, 0,60-1,4. Scheveningen Zaterdagmorgen werden in Schevenin gen aangevoerd en geveild: 11 kisten schelvis, 300 wijting, 210 kleine kisten wij ting, 750 gul en kabeljauw, 60 koolvis, 350 makreel, 350 kleine kisten makreel 800 schol, 10.000 kilogram tong en 150 kis ten diversen. Aan de nieuwe ertskade van Hoog ovens is afgemeerd de gloednieuv'e ertstanker „Thara", een Noors schip met een inhoud van 75.000 ton. De „Thara" maakte met de reis naar IJmuiden haar maidentrip. Op I'S augustus werd zij in Belfast te water gelaten. Vandaar voer de tanker naar Seven Islands, waar erts ge bunkerd werd; 71.000 ton in 23 uur en 45 minuten, om daarna in 7'lt dag naar IJmuiden te varen. Aan boord bevindt zich een bemanning van 37 personen, die alle de boot roemen, ook al staan zij op het standpunt, dat de accommodatie wel goed, doch sober is. Tot deze sobere accommodatie behoren onder meer een recreatiezaaltje, een kleine film zaal, een instructiezaal, een gymna- stiekzaaltje met home-train toestel len erin en een klein formaat zwem bad op het achterdek. De beman ning bestaat uit 29 Noren, 7 Denen en 1 Nederlander. De „Thara" zal maandag gelost zijn het lossen gaat nog niet zo snel met de nieuwe los-installaüe; daarna vaart zij naar Narvik om daar voor het Hoogoven- bedrijf nieuwe erts te halen. Het 271 meter lange schip steekt nog vijftig meter buiten de grote, nieuwe ertskade uit. (Van een verslaggever) VELSEN De firma Holleman en zes andere bedrijven willen een winkelgalerij met zeventien winkeleenheden en een ge lijk aantal bovenwoningen aan de Hage- lingerweg in Santpoort-Noord laten bou wen. Met B. en W. is over de grondprijs overeenstemming bereikt. De Stichting Eigen Woningbezit is voor nemens veertig eengezinswoningen en tien autoboxen te bouwen aan de Bellatrix- straat in IJmuiden. Over de grondprijs zijn college en stichting het eens gewor den. Dit is ook het geval inzake de voor genomen bouw door de stichting van 72 eengezinswoningen aan de Dennekoplaan, Keetberglaan, het Zwarte Mierenvlak, Pa- pemuslaan, het Langevlak. Uitkijklaan en Reigerbossenlaan in IJmuiden. De Holding Maatschappij Sibbel N.V. in Amsterdam gaat een bank- en handelsge bouw aan de Lange Niguwstraat in IJmui den, tussen de Velserduinweg en de Engel- mundusstraat, opzetten. Ook hier is over eenstemming bereikt over de grondprijs De gemeenteraad van Velsen moet over al deze voorgenomen grondverkopen nog beslissen. IJMUIDEN. Vanochtend omstreeks vijf uur heeft ter hoogte van Buitenhuis op het Noordzeekanaal een botsing plaats gehad tussen de 16.168 brt. metende Li beriaanse tanker „Maurice" en het Britse schip „Yewsdale" (987 brt.). De Liberiaan was met gasolie op weg van Genua naar Amsterdam, de Brit met graan uit Amsterdam naar zee. Er brak geen brand uit en er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Beide schepen hebben wel schade opge lopen boven de waterlijn. De botsing gebeurde tijdens dichte mist op het kanaal. Daar brandgevaar niet was uitgesloten werden door adjunct-rijkshavenmeester Spaander uit IJmuiden alle mogelijke voorzorgsmaatregelen genomen. (Van een medewerker) IJMUIDEN Het mag wellicht onwaarschijnlijk klinken, maar toch kon deze week al van diverse zijden worden vernomen dat het haringseizoen 1968 reeds als geëindigd moet worden beschouwd. Deze opvatting wordt echter door anderen weer bestreden. Tot deze laatste categorie behoren on getwijfeld de zogenoemde „spanvissers", die in het kader van de gesubsi dieerde visserij uit grote trawlers waren samengesteld. Op deze wijze vertrokken van Scheveningen en IJmuiden respectievelijk de VL 14 met de VL 84 en de KW 85 met de KW 44. De eerste ondernemingen stonden sterk in het teken van het experiment, zodat bijvoorbeeld kon worden aangetoond dat het met de hektrawlers KW 44 en KW 85 beter is gegaan dan met de zij trawlers. Deze hektrawlers keerden immers binnen een week terug met aan boord in totaal 962 kantjes haring en ruim 400 kisten haring. De VL 14 en de VL 84 losten op hun beurt in Scheveningen 814 kantjes en ruim 300 premiekistjes met verse haring. Tijdens deze leis weid in een trek zelfs meer dan twintig last haring binnen boord gehaald. DE OVERIGE, UIT kotters bestaande spannen doen regelmatig mee, hoewel de visserij momenteel nog te ver wordt be oefend om meerdere keren per week aan de markt te verschijnen. In tegenstelling tot de trawlers zijn hun resultaten stel lig gunstiger. Toch heeft het grootste deel van de trawlers gemeend de visserij op de Noordzee te moeten loslaten teneinde het geluk dan maar weer eens in de wa teren rond Ierland te beproeven. Vooral omdat in deze omgeving nog mooie grove en vaste haring kan worden gevangen., terwijl de haring uit de Noordzee dik wijls ijl is en kuitziek. De rokerijen zijn nu eenmaal niet zo bijzonder op kuitzieke haring gesteld en geven aldus de voor keur aan vaste soorten, al is deze dan ook hoger in prijs. WANT DE PRIJS van ƒ25 voor een kist kuitzieke haring is deze week voor de rokerijen niet eens interessant geweest. Er werd aldus bijna lachend van vijf tot tien gulden meer betaald voor de haring, die door enkele schepen van de Ierse Zee was meegebracht. Óok al omdat de in deze wateren gevangen makreel voor de rokers te klein is geweest. De conserven- fabrieken, die anders tot de afnemers be horen van deze kleinere soorten, zagen echter nu van kopen af, omdat zij zich reeds van haring uit Scandinavië hadden (Van een medewerker) In de eerste klasse A speelt debutant Stormvogels een bijzondere wedstrijd: de IJmuidenaren spelen zondag hun eerste thuiswedstrijd in de eerste klasse en dat gebeurt op het nieuwe complex Zeewijk. Het Helderse IIRC is de tegenstander. HRC begon de competitie met een 1-0 zege op SDW, terwijl Stormvogels een nuttig ge lijkspel bij ZW wegsleepte. Ook in dë tweede wedstrijd heeft Stormvogels een goede kans om ongeslagen te blijven. De IJmuider aanval zal echter een klasse sterker moeten spelen dan zondag om een zege te kunnen behalen. In de tweede klasse A krijgt het goed gestarte VVB be zoek van debutant Ripperda. Pleegt een debuut meestal gepaard te gaan met en- ADVERTENTIE op overheidsspaarregelingen (Zilvervloot, A.P.S., Bedrijfssparen en Ambtenarenspaarregeling) Alle inlichtingen bij de échte gezinsbank nuts spaarbank kantoren in de gehele gemeente velsen en rijdend bijkantoor De Nederlandse Spoorwegen zijn donderdag begonnen met de werk zaamheden aan de spoorwegover gang, welke de verbinding gaat vor men tussen de Wenckebachstraat en de Rijk de Waalweg. De ter plaatse liggende enkele rails moeten ver vangen worden door overwegrails. De overweg wordt beveiligd door een knipperlichtinstallatie, welke reeds aan beide zijden van de spoor baan staan opgesteld, en zogenoem de ahobs. De gemeente Velsen heeft de taak de aansluiting van de Schulpweg op de Rijk de Waalweg af te werken en de Wenckebach straat naar de sporw egover gang door te trekken. De nieuwe overweg, wel ke naar alle waarschijnlijkheid op woensdag 18 september in gebruik zal worden genomen, betekent een belangrijke verbetering voor het verkeer van en naar Hoogovens. kele matige scores in het begin van de competitie, Ripperda startte bijzonder overtuigend door het sterke Zandvoort- meeuwen te verslaan. De Breesapers zul len dan ook de nodige moeite met Rip perda krijgen. DEM speelt thuis tegen Zaandijk en kan de teleurstellende start een onverdiende nederlaag tegen HFC compenseren. fïet goed gestarte Beverwijk gaat in 3A op bezoek bij HSV. De Kennemers trekt naar West-Frisia dat zondag jl. duidelijk van Beverwijk verloor en ADO '20 dat on geschonden uit de derby tegen De Ken- nemers kwam, ontvangt USVU. In de der de klasse C speelt Velsen zijn eerste thuis wedstrijd op zijn nieuwe veld tegen oud tweedeklasser ETO. VSV krijgt bezoek van Aalsmeer dat zondag jl. geen schijn van kans kreeg tegen Velsen. Kinheim dat in 4C met een 2-0 nederlaag tegen Onze Gezellen startte, krijgt het zon dag op eigen veld ook moeilijk. Het Haar lemse DSS startte namelijk bijzonder overtuigend tegen Halfweg en zal zondag in Velsen-Noord een bijzonder moeilijk te kloppen tegenstander zijn. IEV gaat op be zoek bij Bloemendaal dat evenals de Vel- sen-Noorders met een zege startte. VAN DE IJMOND (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Aan de Lange Nieuw- straat 471 is thans gevestigd de Stoffen speciaalzaak Lust: zoals de naam reeds zegt, een waar stoffenparadijs voor de huisvrouwen, die graag zelf haar kleding wensen te maken. De familie Lust, wel ke onlangs een dameskapsalon opende, heeft bij het inrichten van deze speciaal zaak zich laten leiden door de gedachte, dat de dames te kust en te keur moesten kunnen uitzoeken. En dan in een pretti ge ruime omgeving, waar niettemin de stoffen vlakbij voor het uitzoeken liggen. In deze opzet is men uitstekend geslaagd, want de speciaalzaak biedt namelijk niet alleen een volle aanblik voor wat de goe deren betreft; de drukte geeft blijk, dat de dames de weg erheen snel hebben ge vonden. Aan het interieur van de winkel, maar ook aan de etalages is zeer veel aandacht besteedt, hetgeen het aanzien van de Lange Nieuwstraat alleen maar ten goede is gekomen. voorzien. Vandaar dat de Scandinaviërs van hun visjes werden afgeholpen en de vangsten van de Nederlanders naar de vismeelfabrieken moesten worden afge voerd. TOCH IS EEN dergelijke gang van za ken moeilijk te voorkomen, omdat men bij de conservenfabrieken lang niet altijd van aanvoer in de Nederlandse havens is verzekerd. Door deze onzekerheid worden deze visverwerkers dus meermalen ge noodzaakt hun inkooporders in het buiten land te plaatsen. Hetgeen ook dikwijls het geval is met de makreel. Hiervan worden de laatste tijd aanzienlijke partijen door de rokers uit de Scandinavische landen betrokken en soms ook uit Boulogne. HOEWEL MEN HIER niet gaarne toe is overgegaan, zodat voor de komende week alweer met belangstelling wordt uitgezien naar de KW 81, welk schip na de laatste twee reizen telkens met bijzonder mooie makreel aan de markt is geweest. BEHALVE ENKELE TRAWLERS uit de noordelijke Noordzee, waren 't weer voor namelijk de kotters die voor een behoor lijke aanvoer van rondvis hebben gezorgd. Door de matige hoeveelheden kon alles op rustige wijze door de handel worden ver werkt. De aanvoer van platvis is de laat ste dagen weer enigszins tegengevallen, waardoor hier een hogere prijs voor moest worden betaald dan in het begin van de week. DOOR EEN KOTTER uit Denemarken werden voorts ongeveer tachtig haaien aan gevoerd, die met de beug waren buitge maakt. De handel heeft met dit buiten kansje uitstekend raad geweten, zodat de Denen hiervoor met ruim 7.000 naar hun thuishaven konden terugkeren. BEVERWIJK. Op 1 september is door de bisschop van Haarlem, monseig neur Th. J. Zwartkruis, benoemd tot ka pelaan in de St. Agathaparochie en te vens tot dekenaal kapelaan in de ÏJmond de weeleerwaarde heer Jan van der Vel den. Deze benoeming, welke reeds enkele maanden in voorbereiding is geweest, is nu van kracht geworden. De huisvesting van deze nieuwe parochiepriester zal in de naaste toekomst geregeld worden. Kapelaan Van der Velden was tot 1 sep tember verbonden aan de Pius X-paro- chie in Amsterdam-west, waar hij nog steeds woont. Voorlopig pendelt hij ech ter op en neer en orienteert zich intus sen teneinde zijn toekomstig werk nauw keurig te omschrijven. Vanzelfsprekend gaat kapelaan Van der Velden een gedeelte van zijn tijd beste den aan het werk binnen de grenzen van de Agathaparochie. Zijn taak zal echter ook bestaan uit het verlenen van assisten tie bij het dekenale werk. Door zijn komst is bovendien de mogelijkheid geschapen om verschillende zaken meer interparo chieel te gaan regelen, temeer waar de parochiegrenzen steeds meer vervagen en men in vele opzichten streeft naar nauwere samenwerking. Ongetwijfeld zal de nieuwe aanwinst zich op een of andere wijze ook willen in zetten voor de jeugd in het dekenaat Be verwijk, waarbij de gedachten onder meer uitgaan naar Wijk aan Zee en Vel- sen-noord. Oorlogsgraven. Voor het eerst sedert het Nederlands Oorlogsgraven Comité kort na de tweede wereldoorlog werd opge richt, zal deze instelling gastvrijheid verlenen aan een grote groep nabe staanden van in de jaren 1940-1945 ge sneuvelde Amerikaanse soldaten. Op 21 september arriveert een gezelschap van 131 nabestaanden op Schiphol. Vandaar reizen zij naar Maastricht en Margra ten, waar gastvrije Nederlandse gezin nen hun onderdak zullen verschaffen tijdens het verblijf in ons land. De ondergetekende naam straat plaats wenst met ingang van 1 oktober a.s. een kwartaal-abonnement op Handtekening U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5