Capaciteit van universiteiten niet afstemmen op behoefte r -.ïWT":m Dr. Hromadka stuurt Russen fel protest Moreel gezag communisme kreeg een rHOE IS HET ONTSTAAN?^ V. Winterroos S Onfrisse lucht uit Tokio VOLGENS PROFESSOR DR. J. GODEFROY Koningin opent IJ-tunnel Finse manifestatie in Amsterdam Rode Kruis geeft 30.000 aan Iran A.R.P.-rapport over ontwikkelingshulp Sleutels gestolen van Atnersfoorts Koppelpoort Ruim 72 miljard dollar in de VS voor defensie 7 Ongunstig Op 30 oktober PRESIDENT PRAAGSE CHRISTELIJKE VREDESCONFERENTIE so Dit woord: OM KOUD Dit woord: SNOEPERIG Dit woord: DONDERSTEEN Dit woord: OM Minder dan vorig jaar (Van onze correspondent) DEN HAAG Over nauwelijks twaalf jaar zullen meer dan 130.000 jonge Ne derlanders aan een universiteit of hoge school studeren. Om die stortvloed van studenten te kunnen verwerken zal de capaciteit van het universitaire apparaat in 1980 moeten zijn verdubbeld. Voordat echter de regering de gigantische inves teringen gaat doen, die voor een zo enor me uitbreiding van de nu al overvolle universiteiten nodig zijn, zal men eerst een antwoord moeten geven op deze kernvraag: moet de uitbreiding van het wetenschappelijk onderwijs worden afge stemd op de vraag naar studiemogelijk heden of op de behoefte aan afgestudeer den? In zijn congres bijdrage „Planning van het. wetenschappelijk onderwijs" gaat de Tilburgse hoogleraar prof. dr. J. Gode- froy uitvoerig op deze vraag in. „Planning op basis van behoefte impliceert een kwantitatief toelatingsbeleid, dat wil zeg gen stimulering of afremming van de aanvoer", aldus prof. Godefroy. Hij keurt dit kwantitatieve beleid met klem af. „Wie zal immers de behoefte aan artsen, ingenieurs en psychologen bepalen? Wie zal ter verantwoording kunnen worden geroepen indien men de aanvoer van gegradueerden zal hebben gestimuleerd en later blijkt, dat deze in relatief „over- vulde" beroepen terecht zijn gekomen. En wie moet de verantwoordelijkheid dragen voor een remmend beleid?" Prof. Godefroy wijst voorts op het ge vaar van beperkende maatregelen. „Ik acht het bepaald niet uitgesloten, dat men de selectieve propedeuse zal gaan gebrui ken, niet zozeer om de ongeschikten van de geschikten te scheiden (daarvoor al léén zou zij mogen dienen), maar om zo veel „besten" aan te wijzen als door het apparaat kunnen worden verwerkt." Vooral sociaal-psychologisch zou het in voeren van een dergelijke „verkapte nu merus clausus" ongunstige gevolgen heb ben. „In vele gezinnen heeft men zich jarenlang vaak grote offers getroost om „WINTERROOS" is de poëtische naam van dit bruidstoilet van de Amsterdamse mode-ontwerper Ea- gar Vos. Deze week toonde Edgar Vos zijn wintercollectie in de hoofd- stad. Mannequin Debbie paradeert hier in de P. C. Hooftstraat als win- t.erbruid. Meer dan 700 hoogleraren en andere wetenschapsmensen zullen op het twee de Nationale Congres voor het Weten schappelijk Onderwijs, dat vandaag en zaterdag in Utrecht wordt gehouden, discussiëren over „onderzoek van het wetenschappelijk onderwijs". Uit een aantal van de discussiestuk ken die door enkele onderzoekers \an het onderwijs zijn samengesteld, geven wij twee bloemlezingen, waarvan de eerste hier volgt. de kinderen tot voor de poorten van de universiteit te krijgen, die men thans voor zich gesloten ziet", aldus prof. Go defroy. „Wanneer nu de afwijzing niet op grond van ongeschiktheidsoverwegingen geschiedt, maar alleen met het doel de stroom van gegradueerden in te dammen op grond van een niet algemeen aan vaarde behoeftebeoordeling, kan gemak kelijk een gevoel van rancune ontstaan." Men kan zich ook principiëler opstel len en numerus clausus afwijzen op grond van het beginsel der vrijheid van be roepskeuze. Planning op basis van de vraag naar wetenschappelijk onderwijs lijkt volgens prof. Godefroy een veel betere mogelijkheid, maar dat zou zo als gezegd een verdubbeling van het universitaire apparaat betekenen. „En over de financieel-economische aspecten van zo'n ontwikkeling ben ik niet bevoegd te spreken", zegt hij voorzichtig. AMSTERDAM, op woensdag 30 de Koningin Juliana zal oktober 's middags om IJ-tunneL in Amsterdam ope- 12 uur nen. Amsterdam-Noord zal daarmee ten slot te zijn directe verbinding met het cen trum krijgen, een grote stimulans voor dit tot nu toe altijd nogal wat afgelegen stadsdeel. Bovendien zal door de opening van de tunnel de verbinding tussen Am sterdam en Noord-Holland-Noord even eens aanzienlijk beter worden. Met name de aansluiting op de Leeuwarderweg, die naar de Afsluitdijk voert, is dan aan zienlijk verbeterd door de aanleg van goede aansluitende wegen. Op de zuide lijke oever van het IJ is het wegenplan op 30 oktober nog niet klaar. De beste oplossing om het aanbod van studenten en de studiekeuze nog enigszins te kunnen beïnvloeden is wellicht een zorgvuldige voorlichting aan de aspirant studenten. „Deze mag zich dan echter niet beperken tot de voorlichting met betrek king tot enkele beroepen", aldus prof. Godefroy. „Het gevaar bestaat namelijk, dat ongewenst sterke golfbewegingen in het leven worden geroepen". Als voorbeeld daarvan stelt de Tilburg se hoogleraar dat de waarschuwing tegen de keuze van de artsenopleiding die in het begin van de vijftiger jaren is uitge gaan, geleid heeft tot een :derk verminder de belangstelling voor de medische oplei ding, lage aantallen afgestudeerde artsen in het begin van de zestiger jaren en tot het huidige artsentekort. AMSTERDAM. In aanwezigheid van de burgemeester van Amsterdam heeft de burgemeester van Helsinki Lis Teuvo Aura donderdag in het Museum Fodor in Amsterdam een tentoonstelling over de Finse hoofdstad geopend. Met deze offi ciële daad zijn de Helsinkiweken, die van 12 tot en met 29 september aanstaande in Amsterdam worden gehouden, begon nen. Zaterdag biedt de Finse burgemeester een rendierpaar aan de dierentuin Artis aan en zal de ambassadeur Van Finland in Nederland, dr. S. von Numers, een tentoonstelling van moderne Finse gra fiek openen in de Bols-taveerne. DEN HAAG. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft donderdag 30.000 overgemaakt aan zijn zusterorganisatie de Rode Leeuw en Zon van Iran, bestemd als bijdrage voor de bouw van noodwo ningen voor de slachtoffers van de re cente aardbevingsramp. Met de bouw van deze woningen onder toezicht van het Iraanse leger, het ministerie van Gezond heid van dat land en de Rode Leeuw en Zon is reeds een begin gemaakt. 99 (Van onze redactie geestelijk leven) HAARLEM De president van de Praagse Christelijke Vredesconfe rentie, dr. Josef Hromadka, heeft een dag na de Russische invasie van Tsjecho-Slowakije een geharnast protest gestuurd naar de Russische am bassadeur in Praag. De „Times" kreeg gisteren de tekst van de briet' in handen. Het Engelse blad voorzag de brief van een inleiding, die niet al te nauwkeurig was. Zo werd gezegd dat de vredesconfe rentie de enige georganiseerde vorm was, die voor de oecumenische beweging in het nastalinistische tijdperk in Oost-Euro pa bereikbaar was. Dit terwijl de Wereld raad van Kerken toch ook oosters-ortho- dox^ kerken omvat. Ook werd er in de in leiding op gewezen dat dr. Hromadka en zijn studenten de christelijk-marxistische dialoog in Praag begonnen, als een glans punt in het Dubcek-tijdperk. Ook dit is onjuist, want deze dialoog kwam al op gang in een periode, toen Dubcek nog vol komen onbekend was, althans in het Wes ten. In zijn brief wijst Hromadka erop, dat hij in 1958 de Leninprijs voor internatio nale vriendschap en vrede heeft ontvan gen in Moskou. „Er zijn maar weinig mensen in dit land meer toegewijd aan het Russische volk dan ik. In de laatste jaren ben ik herhaaldelijk geplaagd door het gevoel dat het oude regime van voor januari in ons land de liefde voor de Sov jet-Unie vernietigde, dat de communisti sche partij zijn autoriteit verloor en dat door de politieke, economische en cultu rele onbekwaamheid van de leiders van partij en staat de structuur van onze so cialistische gemeenschap uit elkaar viel. In januari 1968 begon een proces van vernieuwing. Het was een indrukwekken de poging de autoriteit van de communis tische partij te verstevigen, het verant woordelijkheidsgevoel van ons volk voor de opbouw van het socialisme te wekken, hun liefde voor het Russische volk weer n te wakkeren en met dynamische .s/Mt kracht internationaal voor de zaak van het socialisme te werken. Ik was me ervan bewust dat dit proces in de Sovjet-Unie verkeerd werd begre pen. Wanneer ik in het buitenland reisde vroeg men mij vaak of ik geen Russische interventie vreesde. Ik zei altijd gedeci deerd dat ik dit onmogelijk achtte in ver band met mijn achting voor het staats manschap van de politieke leiders van de Sovjet-Unie. Juist daarom is het experiment tot be zetting door vijf socialistische geallieer de buurlanden voor mij des te pijnlijker. Ik voel mij diep teleurgesteld en geschokt Er is in mijn leven geen grotere tragedie geweest dan dit gebeuren. In dit opzicht is mijn schok vergelijkbaar met die van Alexander Dubcek, die gewond werd door de handen van zijn nauwste vrienden, de Sovjetkameraden. Ik vrees dat er in het bewustzijn van ons volk iets is gebeurd dat niet meer kan worden goedgemaakt. Het zal tien tallen jaren kosten om het verlies aan liefde en respect voor het Russische volk goed te maken. De band van Russisch- Tsjechoslowaakse vriendschap is ver scheurd. We staan voor het gevaar dat de liefde van ons volk zal overgaan in haat en dat onze nauwste vrienden onze vijanden zullen blijken. De Russische regering had geen fout van tragischer afmetingen kunnen ma ken. De veroorzaakte schade is onmete lijk. Het morele gezag van socialisme en communisme is voor lange tijd geschokt. Slechts de onmiddellijke terugtrekking van de bezettingstroepen zou er toe kun nen bijdragen de effecten van deze trage die voor onze beide volken wat te ver zachten". Er is een Nederlandse zegswijze: hij is er om koud die betekent: hij is zijn leven kwijt, hij is er geweest. Natuur lijk heeft men gedacht aan de verwant schap tussen de woorden koud en dood, maar hoe is dan de vraemde construc tie hij is er om koud te verklaren? Men zoekt die in het Deense woord omkuld, Zweeds omkull, dat betekent: omver, op de grond, ter aarde. Het Duits kent umkollerri voor: omtuime len. Het woorddeel kuld in omkuld be tekent: kop, hoofd. Wij kennen nog het woord kol voor: witte vlek op het voor hoofd van een paard en vandaar: het voorhoofd zelf, de schedel, die kop. Men behoort dus te schrijven omkoud en niet om koud, als men tenminste de uitdrukking, die nogal vulgair is, wil gebruiken. Het Nederlands kent vanouds het achtervoegsel -ig dat men bijvoorbeeld vindt in woorden als nuttig naast nut, vochtig naast vocht, dorstig naast dorst. Het achtervoegsel werd tok geplaatst achter de stam van een werkwoord, zoals in nalatig naast na laten, begerig, naast begeren en vrijge vig naast geven. Naast het werk woord snoepen behoort dus snoepig te staan en dat woord kwam vroeger ook voor, zowel in de betekenis: tot snoe pen geneigd als in die van: bekoor lijk, aanvallig. Zo gebruikte Staring het nog, ruim een eeuw geleden. Maar door dat heel wat grondwoorden op er uitgingen, zoals hongerig, stum- per-ig, ijver-ig, ontstond het ach tervoegsel -erig, waardoor woorden als vlekkerig, zanderig, winderig en ook snoeperig ontstonden. Het laatste heeft snoepig geheel verdrongen. In het hedendaagse spraakgebruik komt het woord dondersteen alleen voor in de betekenis: man die het zijn ondergeschikten lastig maakt, die veel eisend is, kind dat veel noten op zijn zang heeft enz. Zij die onder een don dersteen moeten werken geven hem die weinig vleiende naam. Een werke lijke dondersteen is evenwel iets heel anders. In vroeger aeuwen geloofde men dat wanneer het onweerde, uit de lucht stenen op aarde vielen en men noemde vondsten welke men aan dit verschijnsel toeschreef: donderstenen. Een variant daarvan is de donder- straal, die evenmin bestaat maar die men zich dacht als gevolg van de blik sem. Het lijkt waarschijnlijk dat het scheldwoord lamstraal voor: ellende ling de verbinding vormt tussen het letterlijk en het figuurlijk gebruik van dit woord. De zegswijze 'm om hebben is een der tientallen die betekenen: dronken zijn. Een der beeldendste daarvan iijkt mij het Friese: hij het de bok oan 't tou, dus: de aan het touw rukkende bok bepaalt de wijze waarop hij zich voortbeweegt. ,De uitdrukking 'm om hebben is niet met zekerheid te verklaren. Men meent dat ze een verkorting is van: de kraag omhebben en vergelijkt dan: een stuk in de kraag hebben, waarin stuk bete kent: stukvat, vat wijn en kraag: keel. Een stuk in de kraag hebben wil dus zeggen: veel drank achter de knopen hebben. In Zaandam schijnt men te zeggen: iets in de kraag steken voor: iets eten of drinken. Dit is allemaal duidelijk, maar verklaart niet een zegs wijze de kraag omhebben, waarin kraag immers onmogelijk keel kan be tekenen. Een firma in de Japanse hoofdstad Tokio heeft deze ongewone souve nirs in de handel gebracht. Voor on geveer een gulden kan men nu een blikje onfrisse lucht van Tokio mee naar huis nemen. Volgens de leve rancier loopt deze handel zeer goed. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het college van Advies van de Anti Revolutionaire Partij heeft een rapport gepresenteerd over ontwikke lingspolitiek. „De nota geeft niet het offi ciële standpunt van de A.R.P. weer, al dus professor dr. P. H. Kooijmans, die voorzitter was van de werkgroep die het rapport heeft opgesteld. Het is een poging een bijdrage te leveren tot het denkpro ces. Hoofdmotief van het rapport is de ge dachte, dat de ontwikkelingspolitiek niet als een louter economisch technisch pro bleem kan worden gezien, maar een struc tureel probleem is in de totale samenle ving. „Er treden symptomen van moeheid op als er over ontwikkelingshulp wordt ge sproken. Men raakt er op uitgekeken. Maar men kan dit onderwerp niet in tien jaar oplossen. Er zal een lange adem voor nodig zijn, aldus de hoogleraar. AMERSFOORT. Amersfoorts toeris tische attractie „De Koppelpoort" is sinds kort voor het publiek ontoegankelijk. Niet dat het historische bouwwerk geen belangstelling meer trekt integendeel zelfs maar omdat de sleutels van de deuren gestolen zijn en er geen reserve exemplaren zijn. Van gemeentezijde is nog geen opdracht gegeven vervangende sleutels te maken of nieuwe sloten aan te brengen. Men wacht op de uitslag van het politieonderzoek. Het meezingertje „Wie heeft de sleutel van de juke-box gezien" heeft inmiddels een Amersfoortse variant gekregen: „Wie heeft de sleutels van de Koppelpoort ge zien? WASHINGTON (Reuter). Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft er zich donderdag mee akkoord verklaard dat er in het lopende begrotingsjaar 72.2 mil jard dollar voor de defensie, met inbe grip van de oorlog in Vietnam, wordt uitgetrokken. Het Huis maakte een eerder aanvaard amendement ongedaan, waarbij de aan koop van militaire vliegtuigen of onder delen in het buitenland zou zijn verbo den. Een dergelijk verbod zou Amerikaan se contracten met ondernemingen in En geland, Canada en verscheidene andere landen hebben getroffen. Het toegewezen bedrag is bijna vijf miljard dollar minder dan president John son had gevraagd. Het ligt bijna twee miljard dollar lager dan het totaal in het vorige begrotingsjaar. Het wetsont werp gaat nu naar de senaat.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7