VERSLAG VAN EEN ZOMER Terroristen in Wales worden eindelijk serieus genomen Ondergronds leger van duizend man ZO APART... interieur classique PANDA EN DE IMP POLLE, PELLI EN PINGO IE zo zacht. zo Rozemarijn ^^agestipt LEVERT Ons vervolgverhaal LAATSTE EXPLOSIE SCHOKTE ENGELSEN Pompbediende jaagt overvallers weg umversiteit Teleac wil tv- bb ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1968 Geen spel meer Steun van burgers 15 hagelwitte u O CC weggooi-luiers I voor slechts JL« bij uw drogist Kees Stip s teen... neep me, ALSjeeuem sNeiuR, oavy, we varen sNettem 1 votMs, tceuv! TB iAAüOMTE SPRINGEN.'... IK SIA TB PUTTER OP HET WATER' trek'R op, met. tob mm toch ÜMiESs KOMü: UCKM 19) Ik sprak ook over de diefstal en de geruchten die de ronde deden. Jacinto keek peinzend. Ik weet het niet, verklaarde hij ten slotte. Dat van die diefstal lijkt me onzinnig. Is het echt wel diefstal ge weest? Misschien is er alleen maar sprake van een fout in de boeken. Het is in ieder geval maar het beste om af te wachten en niemand te be schuldigen. Die uitleg beviel me. Trouwens Ja cinto was die avond heel erg spraak zaam over zich zelf. Misschien had de volle maan daar iets mee te ma ken. Een poosje vertelde hij aller lei griezelige dingen. Hij had, zo zei hij. onlangs in een droom een ver schijning gehad. Van zijn moeder, maar toch ook weer niet zijn moe der. Daarna sprak hij over de dood, alsof hij op vertrouwde voet ermee st°nd. alsof de dood een beminne lijke zondagsruiter was, die ons invi teerde om bij hem achterop te ko men zitten. Wanneer ik dood ga mag je een van mijn ringen hebben, zei hij ter loops. Ik heb er drie. En mijn mandoline. En nog een paar andere dingen. Ik heb eens gelezen dat iemand bij zijn dood altijd iets achterlaat, hoe arm hij ook is. Ten slotte liep ik weg uit de ka mer van Jacinto en slenterde enige tijd buiten onder de arcades en over de patio rond. De nachtwaker had de grote poort al gesloten en deed met zijn lantaren de ronde door de benedenverdieping. De woorden van Jacinto hadden een gevoel van triest heid in mij losgeslagen. Ik dacht aan Lima. aan mijn moeder, aan dingen die ik niet begreep. Ik dacht aan andere landstreken, aan andere lan den waar de zon nooit onderging. Maar de gedachte aan Leticia rukte me los uit mijn gepieker. Ik be greep dat zij van mijn soort was en dat ik me door haar voelde aange trokken, omdat zij veel met mij ge meen had. Intussen was de maan opgekomen. Ik begaf me naar de sa- la en trof daar Erna en de gringa aan, die ruzie maakten over het een of ander. Ik liep de sala maar weer uit. Mijn neven lagen al te slapen. Ik zou graag een beetje met Alfredo en Ollanta hebben gepraat. Vooral met Alfredo, die me om zijn wild en hypocriet uiterlijk interesseerde. Me neerslachtig voelend door mijn een zaamheid hing ik nog een tijdje op de patio rond. Toen ik toevallig langs de achterpoort kwam waardoorheen je bij de rivier kon komen zag ik een schaduw langs glippen. Het moest iemand zonder schoenen zijn, want ik hoorde geen voetstap. Ik her kende Julia, de india, die verstijfd was blijven staan. Zij drukte zich tegen de muur aan en vouwde de handen. Eerst dacht ik dat zij een boodschap voor me had. Ik bleef een hele tijd naast haar staan en staarde haar nieuwsgierig aan. Ik snoof haar geur op, een mengsel van mest en rpaté. Ik stak langzaam mijn hand uit en raakte haar wang aan. Daar na streelde ik haar vlecht. Maar op eens voelde ik angst - misschien om- Een Peruaanse roman door Julio Ramón Ribeyro dat de voetstappen van de nachtwa ker naderbij kwamen. Met een ruk wendde ik me af en liep naar mijn slaapkamer. Maar ik was te opgewonden om te kunnen slapen. Ik voelde me te on rustig en ging zonder me uit te kle den op mijn bed liggen; ik besloot te wachten tot oom Felipe terug zou zijn. Buiten op de patio blaften ver woed de honden. Tegen middernacht sliep ik in. Was het al de ochtend schemering of was het maanlicht - hoe dan ook, toen de deur openging viel er een teer licht naar binnen. Onmiddellijk daarop werd de lamp ontstoken en ik herkende Felipe. Hij stond daar, druipend van het zweet en in gescheurde kleren. Zijn laar zen zaten onder het slijk. Hij stak een sigaret op en bleef roerloos met zijn hoed op onder de brandende elektrische lamp staan. Zijn wat loense ogen keken in mijn richting zonder me te zien. En? vroeg ik, van het bed af komend. Wat was het? We hebben hem meegebracht, ant woordde hij langzaam. Slaapt hij? Hij wordt juist aangekleed. Mor gen kun je hem zien. Bij de doods- wake. Ik schrok. De handen van Felipe waren overdekt met zwarte korsten vuil. Hij goot water in de waskom en begon zich te wassen. Wil je zeggen dat hij dood is, vroeg ik. Ja, brulde hij bijna, zich woedend naar mij toe draaiend. Ja, hij is dood. Ze hebben hem vermoord, snap je? Ze hebben hem met een houweel vier gaten in zijn kop geslagen en daarna hebben ze hem in het afwate ringskanaal gegooid. En wou je mis schien nog meer weten? De uitdrukking van zijn gezicht maakte me bijna nog banger dan zijn woorden. Ik deinsde achteruit. Mijn knieën begaven het. Naar steun zoekend ging ik op de grote koffer zitten. Ik moest een neiging om te braken, zoals ik als schooljongen in de mis kon voelen voordat ik door een zware duizeling werd overvallen onderdrukken: ik had het gevoel als of mijn hersenen in mijn hoofd be vroren. Felipe keek me een poos aan. Hij had de tanden op elkaar geklemd. Zijn ogen fonkelden van woede. Op eens draaide hij zich weer naar de waskom toe en goot water uit over zijn hoofd en handen. Toen hij klaar was met wassen, ging hij op de rand van zijn bed zitten en verzonk in sen diep gepeins. Ik durfde hem geen vragen meer te stellen. Ten slotte zag ik hem uit een hoek van de kamer de koffer te voorschijn halen die Gonzalez tot zijn terugkomst bij ons had achtergelaten. Er zaten das sen, kammen, foto's en een bundeltje brieven in. Felipe pakte de brieven op en begon er een paar van te lezen. Soms scheen een brief hem te interesseren en dan las hij die van het begin tot het einde. Het waren vermoedelijk brieven van Gonzalez' verloofde. (Wordt vervolgd). (Van onze correspondent) LONDEN Niet langer wordt in Engeland het legertje van terroristen, dat in Wales vecht voor de onafhan kelijkheid van dit prinsdom, als een grap gezien. De explosie die dezer da gen R.A.F.-officier William Hougham zeer ernstig verwondde heeft de En gelsen bewezen dat het de gallische rebellen ernst is met hun streven naar een vrij Wales. Hoewel de ontploffing reeds de negende is in twee jaar tijds, heeft deze laatste de diepste indruk gemaakt. Tot nu toe was de schade alleen maar materieel geweest, maar nu heeft een man niet alleen acht vingers van zijn handen verloren, maar bovendien dreigt hij blind te worden. De bom, die door de terroristen in de R.A.F.- controletoren in Pembrdey was geplaatst, spatte namelijk uit elkaar toen Hougham hem voorzichtig naar buiten wilde dragen. „Het is niet langer een spel meer", ver klaarde de man van Scotland Yard, die met het onderzoek in deze aanslag is be- ADVERTENTIE 20 apart... Kennenwfaan 38 IJnoukfen telefoon: 02550*19015 last. Hij is commissaris „Jock" Wilson, de man die eveneens belast is met de veilig heid van kroonprins Charles, wanneer deze volgend jaar tot prins van Wales zal worden geïnstalleerd. Deze installatie zal plaatsvinden in het hartje van Wales, op het kasteel van Caernavon en het is bekend dat de torro risten deze gelegenheid willen aangrijpen om hun streven naar een onafhankelijk Wales aan de wereld kenbaar te maken. Reeds enige tijd geleden verklaarde een woordvoerder van het „Free Wales Army" zoals de terroristen zich hebben gedoopt: „We willen ten koste van alles de plechtigheid op Caernavon voorkomen Deze is het symbool van de bezetting door de Engelsen van ons land". De voorafgaande explosies ook die van maandag worden door de extre misten dan ook alleen maar gezien als een soort generale repetitie, en de politie weet dit. Desondanks is Scotland Yard er nog steeds niet in geslaagd ook maar één terrorist te arresteren. „De extremisten hebben zeker de steun van vele burgers", vertelde een politie man onlangs, maar men hoopt bij Scot land Yard dat dit nu zal veranderen Volgens schattingen maken ongeveer duizend man deel uit van de drie terro ristische organisaties in Wales, waarvan de F.W.A. de grootste is. Het uniform van de F.W.A. is licht groen, met een rode draak op de kraag. De bewapening zou zeer modern zijn Hoewel de terroristen hun identiteit zorg vuldig geheimhouden worden soms jour nalisten toegelaten bij hun oefeningen, die voornamelijk plaatsvinden in eenzame valleien. (Van onzecorrespondent) LEIDEN. Twee Duitsers hebben don- derdagavond getracht een overval te ple gen op een benzinestation bij de afrit van rijksweg 4a naar Roelofarendsveen. Dankzij de judo-kunst van de pompbe diende die de één flink in het gezicht be werkte en de ander buiten gevecht stelde door een fikse trap in de buik, kon de overval worden verijdeld. De overvallers zagen kans er van door te gaan. Tot nu toe ontbreekt elk spoor. 3. Nadat Jollipop wat was bekomen van de kortslui ting die hij met zijn spijker had veroorzaakt, sloeg hij voor de derde keer een nagel in de muur. „Daar heb ben we tenminste geen ongelukken mee gemaakt prevelde de huisknecht, terwijl hij het schilderij op hing. „Deze wandversiering hangt eindelijk." „Alleen een beetje scheef," zei Panda voorzichtig. „Geloof je ook niet, Jollipop."? „Meneer Panda moet niet verge ten, dat ik het timmermansoog mis," sprak de ander koel. „Dit werk valt geheel buiten onze plicht. Maar ik zal er aan doen wat ik kanMet die woorden wilde hij het schilderstuk wat verplaatsen. Maar dat was al niet meer nodig. De kalk begon van de muur te brokkelen, de spijker verloor zijn houvast, en het vol gende moment kreeg de spreker het kunstvoorwerp op het hoofd /ATVÊRFOt/ER MAKEN WIJ VOETBAL SHIRTS VAt WE HELPEN JE WEL MET DE SCHUTTING, POLLE,,, DAN KUNNEN WE DAARNA GAAN VOETBALLEN ZO ZIJN WE WAT IS VERVEN TOCH VLU6GER KLAAR V LEUK, HÈ BROERTJE DOEN JULLIE 2768 8 ADVERTENTIES LEVIIT X. ADVERTENTIES (Van onze correspondent) HILVERSUM De stichting Teleac bereidt zich voor op een grotere taak dan die nu en in het komende winter seizoen mogelijk is met de paar uur zendtijd, die haar wekelijks ter be schikking staat. Teleac zou het niet willen laten bij een handvol cursussen, deels gericht op de massa (populair- wetenschappelijk), deels op zeer kleine groepen. Zij zou naar een permanente educatieve televisie, een soort open universiteit willen. Om in die opzet te kunnen slagen zijn er meer financiën en zendtijd no dig. Het liefst zou Teleac de beschik king krijgen over een apart kanaal, een derde net. Daarmee zouden de onge lukkige uitzendtijden (zeer laat op de avond en op zaterdagmorgen) verme den kunnen worden. Voorlopig moet Teleac tevreden zijn met een bescheiden uitbreiding van de zendtijd. In plaats van drie lesprogram ma's van een half uur per week wor den er dit seizoen wekelijks vier ge geven, terwijl ook het aantal herha lingen met een per week is vermeer derd. Met ingang van 21 september zijn de uitzenduren gewijzigd: de cur sisten kunnen Teleac op zaterdagoch tenden vanaf half tien op Nederland één vinden. De herhalingen zijn in de week daarna, eveneens via Nederland één. ber zendt Teleac een informatief pro gramma uit over het ontstaan en de „Onderwijl plant Prikkebeen krop sla, bloemkool, ui en peen. En' een baardig Turks soldaat die daarbij op schildwacht staat, geeft hem ieder ogenblik op zijn lange neus een tik". Deze passage uit het meesterwerk van J. J. A. Goeverneur, zijn bewer king van de avonturen van Mijnheer Prikkebeen, toont overtuigend aan hoe diep een door niets gerechtvaardigd antiturkisme zich sinds lange tijd in ons volk heeft ingevreten. De tegen stelling die hier wordt opgeroepen spreekt voor zichzelf. Prikkebeen is het voorbeeld van de onschuld en argeloosheid, een soort langwerpige voorganger van Pipo, zoals blijkt uit zijn liefde voor de vlinders, de bloem kool en de kinderen, die de weduw vrouw Peternel als verrassend slot voor hem meebrengt. Daartegenover staat letterlijk, de figuur van de Turk, wiens baardigheid een zichtbaar voor- 'proefje is van zijn lelijke karakter, dat spoedig aan het licht treedt door de kwellingen waaraan het weerloze slachtoffer wordt blootgesteld. Waar om moeten de Turken zo worden voor gesteld? Wat hebben ze ons in hemels naam gedaan? Niets. Toen ze nog van plan waren Europa te veroveren, maar wie is dAt niet, zijn ze tot Wenen ge komen. Zoetsnoepers als ze zijn, lag de Sachertaart hun toch te zwaar op de maag. Maar in Nederland komen ze alleen om de spanning op de ar beidsmarkt te helpen verminderen en daarom dienen ze met dezelfde harte lijkheid te worden ontvangen als onze overige gastarbeiders. Dat dit inderdaad voorkomt blijkt uit het feit dat twee Turken, Nihat Turkeier en Zeki Uysallar, zo te vreden zijn over hun verblijf in ons land, dat ze hier niet meer wegwillen. Hun werkgever in Spakenburg had voor een huis gezorgd en ze hadden een aardig bedrag gespaard om hun vrouwen te laten overkomen, wat, om weer een misverstand weg te nemen, neerkwam op één vrouw per Turk. Het leek erop of ze zich ook de moeite hadden kunnen sparen, want toen de vrouwen op Schiphol aankwamen, bleek in hun pas het stempel te ontbre ken dat het Nederlandse consulaat in Istanboel erin had moeten zetten. De douane op Schiphol had dit ook kun nen doen, maar deed het niet. Wij mo gen hierover niet te hard oordelen. Ik weet niet hoe Turkse vrouwen aan hun pas komen, maar in Nederlandse ad vertenties heb ik wel eens de aan bieding gezien „onderjurk met pas". Mocht een dergelijke combinatie ook in Turkije verkrijgbaar zijn, dan pleit 't voor de fijngevoeligheid van de Am sterdamse douaniers dat ze daar met hun stempel zijn afgebleven. Een am- tenaar van het ministerie van Justitie heeft toen de zaak opgelost door de vrouwen terug te sturen naar Turkije. Dit beleid werd weer doorkruist door de minister zelf, die de dames op rijkskosten terug liet komen. Maar toen, mochten ze in Turkije het vlieg tuig niet in. omdat hun uitreismr sum was verlopen. Van harte hoop ik dat mevrouw Turkeier en mevrouw Uysallar inmid dels in Spakenburg wonen. Het laatste wat ik van deze affaire zag waren de droevige gezichten van hun vergeefs wachtende mannen. Ze leken helemaal niet op de Turk van Prikkebeen. Als die bestaat, hoeven we niet naar Tur kije om hem te zoeken. mogelijkheden van tv, de functies van tv in het algemeen en in het bijzonder de taak van tv bij het onderwijs aan volwassenen. Teleac geeft dit jaar onder meer een muziekcursus voor amateurs „noten en tonen", die 25 uitzendingen omvat tus sen 21 september en 18 maart. Ook op 21 september (t./m 30 januari) start „Kijk eens wat ik zeg", een cursus in spraak-afzien voor slechthorenden en doven. Een cursus Frans voor gevor derden loopt van 2 november t/m 20 juni. Teleac hoopt in november te begin nen met een cursus over de BTW (Be lasting Toegevoegde Waarde). MIJN KIST 2At ZIN KEN AIS EEN 6AK- PIB 1241. Nauwelijks was oma Fok van I haar verbazing bekomen, dat men haar I plotseling kandidaat had gesteld voor bur gemeester, of een boze oom Ferdinand naderde haar. „Goed, dat ik je zie", riep hij uit, en I hij zwaaide de vuist naar de aanplakbil jetten. Jij wilt me dus dwars zitten? Jij wilt, beletten, dat ik burgemeester word?" „Mijn beste Ferdinand.zei oma. „Ik heet geen Ferdinand meer, ik heet Billy. Billy, de Burgemeester, dat klinkt veel beter. Dacht je me werkelijk tegen te kunnen houden door een leuze als „Schiet geen bok, Kies oma Fok?" Dan zal ik je de mijne noemen: „Geen bur gemeester met een rok, Maar burgemees ter Billy Fok". Eigenlijk had oma willen zeggen, dat ze helemaal niets van die aanplakbiljetten wist en dat ze geen zin had om burge meester te worden, maar nu had oom Ferdinand haar boos gemaakt. En daar om zei ze: „Wacht maar af. We zullen wel zien wie de meeste stemmen krijgt. Ik zal jou verslaan en jij zult geen burgemees ter, maar hoogstens gemeentebode wor den!"

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 8