FC Nürnberg na de nederlaag tegen München 1860 in paniek MERKEL: de slechtste MERKEL GAF SPELERS EEN STRAFEXPEDITIE Vier clubs uit eredivisie direct gewipt voor beker Cruyff deed het goed A Na smadelijke nederlaag van Telstar in Heerenveen: „WE HEBBEN ERVAREN, DAT ONS NOG 'N MOEILIJKE WEG WACHT Zwolse Boys gaf AZ '67 goed partij UEFA hekelt terugtrekken Oosteuropese voetbalteams Grazer AK speelt zwak ■MN SEPTEMBER 1968 M A A N D A G Niet vlekkeloos Vernedering m $SÊÊiwMw:s (Van onze speciale verslaggever) MÜNCHEN De „Sonderexpresz", de trein waarvan de FC Nürnberg- supporters gebruik maken wanneer zij de uitwedstrijden van „Der Klub" bezoeken, wordt ternauwernood nog opgemerkt. Werd in het recente ver leden de rust op de Duitse spoorweg stations door allerlei club- en strijd liederen verstoord, tegenwoordig pas seert het gedunde legioen in stilte. Er wordt niet meer gebrald, niet meer gezwaaid met vlaggen. Ook zaterdag niet, want de laatste competitietegen stander voor het grote Europa-Cup- treffen met Ajax, München 1860, heeft de Duitse kampioensploeg en al zijn aanhangers spitsroeden laten lopen. Niet de 20 nederlaag is er de oorzaak van dat de zenuwen bijna niet meer bedwongen kunnen worden, maar vooral de manier waarop ..Der Klub" ten onder ging heeft zelfs de meest trouwe aanhanger aan het twijfelen gebracht. Ook Max Merkel, Duitslands meest geplaagde oefen- meester van dit ogenblik, weet eigen lijk niet meer wat hij moet doen. Paniek dus bij Der Klub? In zekere zin wel ja, maar na de wedstrijd tegen Mün chen 1860 mag de FC Nürnberg niet meer de pretentie hebben „even" over Ajax te zullen heenlopen. De Duitse roodwitten verkeren in een grote crisis. Het zelfver trouwen is weg. Niet alleen Ajax, maar ook de FC Nürnberg zal woensdagavond (Van onze speciale verslaggever) MUCHEN Max Merkel was na afloop van de wedstrijd 1860 München- FC Nürnberg alles behalve gelukkig. Bovendien had hij moeite zich te be heersen. Toen een van de Duitse jour nalisten een wat lastige en in zijn ogen domme vraag stelde, toen viel de Wie ner snel uit. De ruzie liep zelfs zo hoog op dat Merkel zijn tegenstander bijna in de haren vloog. Voor de rest was zijn houding echter bijzonder correct en kon nergens iets worden ontdekt, waar aan hij zijn bijnaam „de beul" te dan ken zou kunnen hebben. Hij zegt alles verschrikkelijk eerlijk. Een realist die er niet over denkt een blad voor zijn mond te nemen. Over deze wedstrijd kan slechts worden gelachen. Als de jongens zo te gen Ajax spelen dan kunnen ze het wel vergeten. We hebben geprobeerd iets aan onze zwakte op het middenveld te doen, maar dat is helemaal niet ge lukt. Het was de slechtste wedstrijd van dit seizoen. Er was geen inzet. De spelers lopen niet voldoende. Er was geen tempo. Met stilstaan win je geen wedstrijd. Wat Küppers bezielt weet ik niet. Maar ik zal er wat aan moeten doen. Ik denk dat ik tegen Ajax Heinz Muller in het elftal op neem. Leopold kan ik niet handhaven. Hansen zal wel vleugelverdediger wor den dat kan hij trouwens het beste en dan zal ik tussen Küppers en Strehl moeten kiezen. Wenauer moet ik wel handhaven. Ik heb geen ander. We zullen het tegen Ajax goed moeten doen anders verliezen we ons publiek ook nog. En nu heb ik ook nog de pech dat Nüssing niet kan spelen. Hij heeft een voedselvergiftiging opgelopen en ligt met veertig graden koorts in bed. Nee, die is üooensdag echt niet fit". En over de „solo van Radenkovic": Van domme kerels kun je zoiets verwach ten. Het heeft me niet verrast". De Numberg-spelers wilden na af loop niet zoveel zeggen. De teleurstel ling over het bereikte resultaat was te groot. Ex-PSV'er Cebinac: „We heb ben ook veel te veel gespeeld. Zeven wedstrijden in veertien dagen". Vorige week is er inderdaad veel gespeeld. Dinsdag vriendschappelijk tegen de FC Basel, donderdag tegen een laag ge klasseerde amateurclub, de SV Hom (13-0) en zaterdag dus tegen München 1860. Cebinac vervolgde: „Merkel had nooit Brungs mogen laten gaan. We missen een speler die het spel vóór even kan ophouden en die doelpunten kan maken". Reserve-doelman Wabra die enkele weken geleden keihard door Merkel na een fout van het veld werd gehaald, merkte op: „Wij proberen van alles. Maar het gaat niet. Het wil ge woon niet". Ludwig Muller: „we wa ren vermoeid. Ik hoop dat het woens dag beter gaat." Radenkovic tergde Merkel. met klamme handen en knikkende knie ën het beginsignaal afwachten. Algemeen werd aangenomen dat het nieuwe Merkel-team hij verving liefst zes spelers weldra zou zijn ingespeeld. Maar het elftal dat woensdag in topvorm moet zijn, stelde zaterdag nog zwaar te leur. De enige man die zijn keuze recht vaardigde, was doelman Rynio, die met prachtige reddingen een nog schrijnender nederlaag voorkwam. Merkel had naast Rynio de volgende spelers het veld ingestuurd: achterste vier: Leopold, Hansen, Wenauer, Popp. In het midden: Ludwig Müller, Zaczyk en Küppers. Voor: Cebinac, Beer en Vol- kert. De bedoeling was dat Zaczyk en Küppers beurtelings langs de spitsen moesten oprukken en trachten openingen te forceren. Maar reeds na tien minuten moest Max Merkel ingrijpen. De Deen Hansen (25 en overgenomen van Vejle) bracht er als centrale verdediger niets van terecht en moest van plaats verwis selen met Müller, de man die Merkel op het middenveld eigenlijk niet kon mis sen. Ook als schakelspeler bleek Hansen evenwel niet geschikt, zodat hij weldra op de spelersbank de plaats van Strehl moest innemen. De FC Nürnberg schakelde hierna over op het 4-2-4-systeem dat evenwel ook al les behalve vlekkeloos werd uitgevoerd. 1860 München dat zich om de opbouw van zijn aanvallen weinig bekommerde, kon toch steeds weer gevaarlijk worden. De Nürnberg-defensie tastte namelijk steeds weer mis, wanneer de tegenpartij een goede een-tweecombinatie opzette. Een tekort aan snelheid, het niet begrijpen van elkaar en vooral het niet kunnen af stoppen van de tegenpartij op het mid denveld werd de bezoekers fataal. Deson danks liet Merkel Wenauer als Ausput- zer opereren. Normaal wordt daarvoor de beste man gekozen en het zou in dit geval Müller zijn geweest. Wenauer tast te herhaaldelijk mis. Maar hij is wel kei hard. De manier waarop hij op een be paald ogenblik de München-speler Schaff- ner de weg versperde, loog er niet om. Schaffner werd per brancard afgevoerd. De stand was toen overigens al 1-0. De uitblinker van het veld, de Joegoslaaf Pe- rusic had de Nürnberg-defensie met een gave dieptepass open gescheurd, waarna Fischer koelbloedig inschoot: 1-0. In deze beginfase kwamen de bezoekers toch tot enige tegenstoten van formaat. Na de hervatting werd het al vrij snel 2-0 door Zeiser na een actie over links, waarbij de zwakke organisatie van op nieuw Küppers en Wenauer bleek. Terwijl de „Löwe" superieur het spel bevroren, kwam Radenkovic die vroeger een verschrikkelijke ruzie met Merkel heeft gehad ver zijn doel uit om aan het spel deel te nemen. Bij de zijlijn geko men schoof hij opzettelijk de bal in de voeten van trainer Merkel en trok ver volgens een lange neus tegen hem. Een grotere afgang was voor Merkel en zijn mannen niet mogelijk. ZüRICH. Bij monde van zijn presi dent Gustav Wiederkehr heeft de Euro pese voetbalfederatie (UEFA) zondag stel ling genomen tegen de besluiten van de Bulgaarse, Oostduitse, Poolse en Hongaar se voetbalbonden hun ploegen terug te trekken uit de toernooien om de Europe se voetbalbekers. „De UEFA", aldus de heer Wiederkehr, „zal zich door deze hou ding beslist niet laten beïnvloeden. Er is op 30 augustus eenstemmig besloten een nieuwe loting te verrichten en van die beslissing wijken we niet meer af. De bonden bereiken door deze terugtrekking alleen maar dat de tegenstanders recht streeks in de volgende ronde worden ge plaatst en dat de clubs een boete krijgen van 500 Zwitserse francs. Dat is volgens het reglement. NÜRNBERG Hoezeer de FC Nürnberg door het zwakke optreden in München uit zijn evenwicht is gebracht, is zondagmiddag gebleken. Wat was aangekondigd als een lichte training, resulteerde in een regelrechte straf expeditie. Trainer Max Merkel had zich en dat is op zondag volgens in gewijden eveneens een grote uitzondering zelf in trainingspak gestoken en nam zijn spelers mee naar een afgelegen deel van het prachtige sportpark, dat eigendom is van de vereniging. Daar heeft hij zijn spelers bijna vijftig minuten lang onder handen genomen, voordat er ook maar een bal werd aangeraakt. Beurtelings werden de spelers voor de groep geroepen en uit- gefoeterd. Keihard wees Merkel op de gemaakte fouten, terwijl assistent- oefenmeester Robert Körner indien nodig voor de nodige aanvullingen zorgde. Zelfs werden sommige bewegingen door het trainersduo voorgedaan. Met het schaamrood op de kaken hoorden de spelers alles aan. Evenals in München bogen zij het hoofd steeds dieper. En al hebben zij zaterdag dan ook nog vijfhonderd mark ontvangen voor trainingsgelden en andere compensaties, dat toch nog altijd een mooi bedrag is, het kon de ellende niet doen ver* geten. y WENEN Grazer A K, donderdag in Den Haag tegenstander van ADO in de eerste ronde van het Europese toernooi van de bekerwinnaars heeft zondag in We nen zijn competitiewedstrijd tegen Wiener Sportklub met 0-6 verloren. Wiener S K is met 6 punten uit 5 wedstrijden Küppers van FC Nürnberg probeert Zeiser te stoppen. De Zwolse jeugd kwam in groten getale af op Ajax en in het bij zonder op Cruyff. Brugmans van PEC moest de jongens vragen zich kalm te houden. (Van onze sportredactie) HAARLEM Vier eredivisieclubs zijn in de eerste bekerronde knock out gegaan: DOS, Fortuna-Sittardia Combinatie, Telstar, en Holland Sport. De loting van de tweede ronde is nog niet definitief vastgesteld, maar de competitieleider Jansen overweegt deze te combineren met de wedstrijd Ajax-Neu- renberg, 2 oktober in Amsterdam. Waar 27 clubs zijn overgebleven zal er één vrij loten. Van de eredivisieclubs, die het vaantje moesten strijken, was DOS er het ergst aan toe: 6-1 tegen SVV. Cor van der Hart was woedend over de nederlaag van Holland Sport tegen Excelsior. „Hier waren toch ZWOLLE Bijna tienduizend belang stellenden waren zaterdag naar het PEC terrein in Zwolle gekomen om te zien of Johan Cruyff zijn examen zou halen of niet. Ajax-trainer Michels had zijn door een enkelblessure geplaagde aanvalslei der laten weten dat hij zijn optreden te gen PEC met argusogen zou volgen. Cruyff deed het niet slecht. Hij scoorde een doelpunt (het tweede) en legde de basis voor twee andere treffers. Michels toonde zich niet ontevreden. „Maar", zo zei hij, „de opstelling voor de wedstrijd tegen FC Nürnberg maak ik pas woens dagochtend bekend". Van Ajaxzijde hadden Muller en Vaso- vic een dag vrijaf. Van Duivenbode speel de in de twee. De doelpunten werden ge scoord door Swart (in de 7de minuut na een combinatie met Suurbier en Keizer) Cruyff (in de 16de minuut met een boog- bal), Keizer (43ste minuut met een kopbal uit een voorzet van Cruyff) en opnieuw Keizer (in de 65ste minuut uit een hoek schop van Cruyff). Bij Ajax werd Daniels son na rust vervangen door Nuninga. De opstelling van Ajax was: Bals-Suur bier, Hulshoff. Pronk en Suurendonk Groot en Van Duivenbode, Swart, Cruyff Danielsson (Nuninga) en Keizer. (Van een onzer verslaggevers) HEERENVEEN Trainer Piet de Visser van Telstar was kwaad. „Mag dat? Als je er zo uit vliegt, met 8—1 tegen Heerenveen.Ik heb hec ze flink gezegd. Maar ja, ondertussen ben je weg voor de beker". De Visser heeft uit deze smadelijke nederlaag veel geleerd: „technisch spelen de jon gens voortreffelijk, maar ze missen de combinatie techniek-felheid. Daar gaan we nu stevig aan werken. Het is nog een moeilijke weg, die wij moe ten gaan. We zijn nog lang niet waar we zijn moeten". Achteraf zijn ook de spelers natuurlijk zeer teleurge steld: „weg bekervoetbal, weg cen ten". Blijft een compliment voor het wilskrachtige Heerenveen, dat De Visser de Friezen niet wil onthou den: „een pittige ploeg, die uitblonk door enthousiasme en felheid. Ik had mijn spelers gewaarschuwd, dat Heerenveen een cupfighter is". De Telstar-spelers maakten zich in het begin niet bezorgd. Zij combineerden in een niet te hoog tempo en speelden vrij zorgeloos in tegenstelling tot Heerenveen, dat in een zo hoog mogelijk tempo ope reerde en dit vaak goed deed ook. Al in de beginfase moest keeper Van der Meeren enkele keren op scherpe pas ses zijn doel uit om Thomas Haan en Henk Prinsen van doelpunten af te hou den. Hij deed dit uitstekend en bleef een goed sluitstuk. Dat was ook wel no dig, want zijn achterhoede bleek toch wel kwetsbaar tegen dit snelle Heerenveen. Voor deed Bert Theunissen individueel wel knappe dingen, maar hij zocht het toch te weinig in combineren en dat was tegen de stevige en goed dekkende ach terhoede van Heerenveen toch heus wel nodig. Beek en Van Straaten kwamen er niet zoveel aan te pas en Dick Bond ging er na de rust pas wat meer aan doen. Op het middenveld opereerden Ruud Gest- man en Fens wel vaardig, maar ook zij hadden nog niet in de gaten, dat Hee renveen met sneller spel bedwongen moest worden. In de 35ste minuut schrok men wel even, maar toch was Telstar nog niet wakker. Haan zette de bal goed voor en Huitema tikte het leer door naar Hofstra, die in eens uithaalde en via de lat in de uiter ste hoek knalde: 1-0. Telstar sudderde door. Na de hervatting zou het dan gebeuren. De ploeg had er van De Visser flink van langs gehad en Heerenveen moest voe len, dat men niet ongestraft twee klas sen hoger kon grijpen. Het tempo van Telstar werd opgevoerd en keeper Van de Heide van Heerenveen moest zijn gro te klasse ook tonen. Hij deed dat, maar in de achtste minuut werd een knal van Geestman op een lage voorzet van Bond hem toch te machtig, 1-1. Telstar ging door. De achterhoede van Heerenveen wankelde, maar viel nog niet. Weide moest de bal uit het doel koppen na een kopbal van Geestman, toen Van der Hei de al was gepasseerd en ieder wachtte op het tweede doelpunt van Telstar. Dit bleef echter uit en in de 23ste mi nuut kreeg Telstar een opdoffer van je welste. De kleine Kist gaf een mooie pass aan Haan, die weer eens zijn schutters- talenten toonde en strak en laag keeper Van der Meeren opnieuw passeerde, 2-1. Heerenveen veerde op en Telstar bleek niet bij machte nog eens terug te komen. In de 37ste minuut zag scheidsrechter Hoppenbrouwer een handsballetje van Prinsen over het hoofd. Deze plaatste de bal naar Huitema en toen Van der Meeren zijn enige fout maakte betekende dit met een kopstootje van Prinsen de definitieve nekslag voor Telstar, 3-1. tweehonderd gulden te verdienen". Twee eredivisieclubs GVAV en DWS zijn op het nippertje aan de knock out ontsnapt. Zij hebben respectievelijk tegen NO AD en HVC door strafschoppen het vege lijf kun nen redden. Drente—Sparta 0-1. (0-1). 18 Klijnjan 0-1. Toeschouwers 4000. Scheidsrechter Van der Kroft. Limburgia-Cambuur 3-2. (1-0). 14. Colen 1-0 52 Weering 1-1. 57. Colen 2-1. 66. Coo- len 3-i. 78. v. d. Heide 3-2. Toeschouwers 1700. Scheidsrechter Beek. Roda JC-PSV 1-4 (0-1). 3. v. d. Kuylen 0-1. 54 v. d. Kuylen 0-2, 77. v. d. Kuylen 0-3. 85. Radovic 0-4. Gnielka 1-4. Toeschou. wers 3.000 Scheidsrechter Derckx. FC VVV—Elinkwijk 2-3 na verlenging (1-1). 18. Wijnands 1-0, 37. Theunissen 1-1, 56. Westra 1-2, 59. F. Derix 2-2. 93. Theunis sen 2-3. Gooiland—ADO 1-5 (1-2). Aarts 0-1, Heij- nen 0-2, Stanisic 1-2, Giesen 1-3, De Zoete 1-4, Schoenmaker 1-5. Toeschouwers 3.000. Scheidsrechter Vervoort. De GraafschapBlauw Wit 2-3 (1-2). 12. Moellers 1-0 14. Wilbret 1-1. 25. Waayen- berg 1-2 52. Iddink 2-2. 63. Ruimschoot 2-3. Toeschouwers 2.000. Scheidsrechter Keizer. Baronie—NEC 2-4 (0-2), 10. Weber 0-1, 35. Geutjes 0-2, 55. Ressel 0-3, 71. Holleman 1-3, 73. Holleman 2-3, 90. Geutjes 2-4. Toeschou wers 2.000. Scheidsrechter S. Wellinga. AGOVV—Feijenoord 0-5 (0-2). 35. Israel 0-1, 42 Wery 0-2, 51. Van Hanegem 0-3, 53. Jansen 0-4, 72. Jansen 0-5. Toeschouwers 7.000. Scheidsrechter Schalks. NO ADGVAV 2-2 (2-1). Na verlenging 3-3 GVAV wint na strafschoppen. 25. Bre- kelmans 1-0. 39. Pedersen 1-1. 45. Stovers 2-1. 87. Koeman 2-2, 110. Brekelmans 3-2, 115. Guns 3-3. Toeschouwers 1000. Scheids rechter Dorpmans. ExcelsiorHolland Sport 1-0 (1-0). 42. Kwakkermaat 1-0. Toeschouwers 5.000. Ar biter Van Gemert. Fortuna Vlaardingen-MVV 0-1 (na ver lenging). 103. Pleumeckers 0-1. Toeschou wers 4000. Scheidsrechter Mulders. SVV—DOS 6-1 (2-1). 4. Van Veen 0-1, 25. Van Meeteren 1-1, 43. Koudijzer 2-1, 67. Koudijzer (strafschop) 3-1. 71. Van Meeteren 4-1, 75. Van Meeteren 5-1, 88. Pansier 6-1. Toeschouwers 3.000. Scheidsrechter Bar- mentlo. VeendamTwente 0-3 (0-0). 78. Van Dijk 0-1. 81. Van Dijk (strafschop) 0-2, 89. Van Dijk 0-3. Toeschouwers 7.000. Scheidsrechter Bom. ZFC—FC Den Bosch 5-2 (2-0). 15. Van Zaane 1-0. 20. Beelen 2-0. 55. Beelen 3-0. 58. Van Zaane 4-0, 65. Verhagen 4-1, 85. Van Zaane 5-1. 88. Verhagen 5-2. Toeschouwers 750. Scheidsrechter Regtop. EindhovenVolendam 0-1 (0-1). 14. Hoog land 0-1. Toeschouwers 1600. Scheidsrechter Van der Veer. Velox—DFC 0-2 (0-1). 37. Kemper 0-1, (strafschop). 86. Struis 0-2. Toeschouwers 750. Scheidsrechter Corver. De VolewijckersFortuna/Sittardia Com binatie 1-0 (1-0). 25. Engelsma 1-0. Scheids rechter Vlug. 1.000 toeschouwers. WageningenNAC 2-4 (1-1). 11. Deijkers 0-1. 40. Rorije 1-1. 62. Van Gorp 1-2. 64. Deij kers 1-3, 75. Deijkers 1-4. 88. Van Ernst 2-4. Toeschouwers 2.000. Scheidsrechter Pijper. HVCDWS 0-0. DWS wint na strafschop pen. Toeschouwers 3.000. Scheidsrechter Van Ravens. RBC—Vitesse 0-1 (0-1). 28. Kerkhof 0-1. Toeschouwers 1500. Scheidsrechter Geurens. Hermes DVSHeracles 0-1 (0-1). 28. Huls horst 0-1. Toeschouwers 1.000. Scheidsrechter Berrevoets. (Van een onzer verslaggevers) ZWOLLE. Het zou in de niet onaan- I trekkelijke bekerontmoeting Zwolsche BoysAZ '67 tot ver in de tweede helft 0-0 zijn gebleven, als verdediger De Vries in de 33ste minuut van de eerste helft niet zo ongelukkig in eigen doel had gekopt. Vredenburg had vanaf links een hoogst ongevaarlijke voorzet gegeven, die de al uit zijn doel gekomen Buursink bij wijze van spreken met één hand had kunnen onderscheppen. In diezelfde seconde dacht j De Vries die bal op Buursink te kunnen terugkoppen en op een moment, dat zelfs in de verste verten geen AZ-aanvaller was te bekennen, ging de bal na de kop bal van de moeilijk te troosten De Vries tegen het net. Aldus verkeeg AZ een op dat moment zeker niet verdiende voor sprong. Niet verdiend, omdat in het eerste half uur het initiatief duidelijk bij de thuisclub was geweest. Toch kan de uiteindelijke 0-2 zege van AZ '67 niet onverdiend worden genoemd. Want in dat eerste halfuur voor en ook de eerste periode na rust had Zwolsche Boys in feite te veel van zijn krachten ge vergd. De technisch betere gasten konden ook door een betere conditie juist op momenten, dat aan Zwolse zijde het tempo verslapte, wel doorgaan en daar door ook kon de goed meegekomen Dek ker na een combinatie met Van Rijssel in de 30ste minuut van de tweede helft het tweede AZ doelpunt laten aantekenen. De Zwollenaren hadden dan niet de zege, maar toch zeker een tegendoelpunt ver diend en dat zou zeker zijn gescoord, als Ranjic en in de slotfase vooral Veen iets meer gevoel voor richting en daarbij wel licht ook iets meer geluk hadden gehad. VOETBAL. Het Noorse voetbalelftal heeft zondag in Oslo een alleszins verdiend gelijkspel (1-1) behaald tegen Zweden. On danks een directe T.V.-uitzending werd de wedstrijd bijgewoond door 28.000 toeschou wers.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13