VAN DAG TOT DAG We hebben de realiteit onderschat zegt presidiumlid Zdenek Mlynar ■sjeest» ta\k\c de individuele haarlotion Nieuwe krachtproef voor Franse minister Faure Nasser: „Bevrijding bezette gebieden is heilige plicht" Aardschokken in Iran en Deserteur in VS terug Helikopters tegen olifanten Nixon ver voor op Humphrey commentaar op actuele zaken Sicilië Hartoverplanting op 2-jarig kind in Houston Verzetsgroep in West-Irian ontdekt Brits „Comité van 100" ontbonden Rede zou op scheuring in de Tsjechische leiding wijzen Onlusten in twee Amerikaanse steden Saboteurs kregen waarschuwing Afrikaanse staten doen vredesoproep bij Nigerië en Biafra Iggpssag telegrammen MAANDAG 16 SEPTEMBER 1968 3 - - sHSS? ïïSsijT «ffsaaaassssBss» AV* MAURER+WIRTZ STOLBERG IM RHEINLAND Opiniepeiling in de FS D '66 gaat de strijd aanbinden tegen de ondoorzichtige machtsverhoudingen, de beroepsregeerderij en de wantrouwige apathie bij de burgers die daar het ge volg van is. Dat is de kern van de be sluiten die het Leidse congres van D '66 de afgelopen dagen heeft genomen. Dat deze voornemens onverenigbaar zijn met deelneming aan een progressieve concen tratie heeft Van Mierlo zijn volgelingen even helder als succesvol uitgelegd. De door velen voorspelde breuk in de partij is uitgebleven. D '66 bleef zichzelf: een stel beweeglijke amateurs die geloven dat de politiek gesaneerd kan woiden door er meer mensen bij te betrekken en de ideo logische franje weg te knippen. Volgens de klassieke politieke opvat tingen heeft de partij zich geïsoleerd door voorlopig nee te zeggen tegen de progres sieve concentratie. De goed getrainde partij-leeuwen in andere partijen, waar Van Mierlo zich licht ironisch tegen af zette, zullen niet nalaten daarop te wij zen. D'66 zal haar gelijk nu zelf moeten bewijzen, al kan niet ontkend worden dat de bewijslast voorshands aanmerkelijk verlicht wordt door de herrie in de Partij van de Arbeid. Op het congres was de angst voor het isolement gering. Slechts een kleih groep je geloofde dat D '66 nu tussen twee stoelen komt te zitten. Uitgangspunt van deze redenering: de VVD en de confes sionele partijen groeien samen tot één concentratie, de kiezers die het daar niet mee eens zijn zullen uitwijken naar de progressieve concentratie en niet naar D '66. Het eerste is onwaarschijnlijk zo zijn de confessionele partijen niet, al zou Toxopeus wel willen. En de vorming van de progressieve concentratie staat juist door het besluit vac D '66 flink op losse schroeven. De Politieke Partij Radicalen bevindt zich door het besluit van D 66 ineens in een merkwaardige positie. De PPR is voor een progressieve concentratie met de Par tij van de Arbeid, maar D '66 beschouwt de radicalen als haar voornaamste part ners in de strijd tegen de politieke ma laise. Aan de PPR, waarvan de sterkte nog helemaal niet bekend is, wordt nu al aan twee kanten getrokken. Over de afloop van deze gecompliceerde touwtrek kerij valt geen wijs woord te zeggen, omdat vrijwel alle gegevens over de on derlinge krachtsverhoudingen ontbreken. Maar het is best mogelijk dat de trek- partij abrupt eindigt, als de Partij van de Arbeid, niet helemaal onverwacht, strui kelt over haar eigen linker been. nnfWVWVWVWVWVWVWWVWVWWVWVWWVWVWWWWVWVWVWWWWWVWHWVVVVWVVVVVWW ^VWVWVWWV>fWVWWWWVWWWWWVWWWV>WVWV%W»VWfVWWWVWWWWWWWW* WWWW^y CAIRO (Reuter en AFP) President Nasser heeft op de openingsbijeenkomst van het eerste congres der Arabische So cialistische Unie verklaard dat de Egvpte- naren de „heilige plicht" hebben de door Israel bezette gebieden te bevrijden. Hij waarschuwde echter dat de strijd niet ge makkelijk zou zijn. n i TEHERAN (AFP) In de provincie Fars in Iran hebben zich zaterdagavond drie aardschokken voorgedaan, waardoor in het gebied van Jahrom enige honder den mensen werden gewond. Ook in de provincie Béloetsjistan, na bij de grens met Pakistan, beeftde de aarde. Gistermiddag werd een aardschok in het westen van Sicilië gevold, dat op 15 januari ernstig door een aardbeving werd getroffen. Ditmaal lag het centrum van de schok bij de plaatsen Gibellina en Cas- telvetrano. Er zouden geen slachtoffers zijn. HOUSTON, (AFP). Een hart en twee longen zijn gisteravond overgeplaatst in een tweejarig meisje in het ziekenhuis St. Luke in Houston. Het kind is afkomstig uit Huffsmith in het oosten van Texas. De overgeplante organen waren afkomstig van een baby van één dag, die tengevolge van mis vormde hersenen was overleden. De operatie duurde 27 minuten. Drie uur na de operatie was de toestand van het meisje hoopvol. Over de overlevings kans wilden de chirurgen niets zeggen. DJAKARTA, (ANP). Het Indone sische persbureau Antara meldt uit Me- rauke dat ruim 2.000 mensen in West- Irian „gered zijn uit de handen van een groep leden van de anti-Indonesische be weging voor een vrij Papoea". Eenheden van een in Merauke gelegerd bataljon hadden de schuilplaatsen van de aanhangers van de beweging in het ge bied van Warnari verwoest en honderden bogen, pijlen en speren in beslag geno men. LONDEN (Reuter en AFP). De Britse pacifistische organisatie „Comité van Hon derd", die in het verleden talrijke betogin gen tegen kernwapens op touw zette, heeft zich in Londen ontbonden. De beweging, waartoe intellectuelen, kunstenaars en politici behoorden, werd in 1960 onder anderen door de filosoof Bert rand Russell opgericht. In het oor spronkelijke comité namen honderd voor aanstaande figuren zitting, die de wereld wilden waarschuwen tegen de dreiging van kernoorlog. Vooral in de begintijd werden demonstraties voor het verbod van kern bommen gehouden. Het ledental slonk in de loop van de jaren en de organisatie viel uiteen in groepjes die hun eigen idee- en hadden over inhoud en vorm van acties. Een deel van de aanhang is van plan een „Centrum voor Buiten-parlementaire democratie" te vormen. Anderen willen de directe geweldloze actie in een nieuwe nog vast te stellen vorm voortzetten. Lord Russell achtte het ontbindingsbe sluit „realistisch" omdat de organisatie haar oorspronkelijke doel burgerlijke ongehoorzaamheid al heeft opgegeven". „Het Egyptische leger heeft zijn ver mogen om agressie af te slaan vergroot. Wij moeten al het mogelijke doen voor de bevrijding van ons land", aldus de presi dent in een toespraak die door de afge vaardigden van Egyptes enige politieke partij luid werd toegejuicht. De toon van de rede was overigens kalm in vergelijking met die van het merendeel der andere sprekers. In krach tige termen eisten zij de spoedige vorming van een volksverzetsleger dat zij aan zij met de militairen van het geregelde leger zou moeten strijden. In scherpe bewoor dingen verlangden deze afgevaardigden op korte termijn maatregelen om alle ac tieve elementen onder de bevolking te mobiliseren. Verscheidene gedelegeerden lieten zich sceptisch uit over de mogelijk heid van een politieke oplossing van de crisis in het Midden-Oosten. Een hunner verklaarde: ,,Wij geloven dat er slechts een militaire oplossing kan zijn". President Nasser, die tijdens de discus sies enige malen antwoord gaf op vragen, achtte de vorming van een volksleger een moeilijke zaak. Hij noemde onder meer het tekort aan wapens voor de opleiding van jongeren. Vrijwilligers zouden echter in de strijdkrachten de noodzakelijke militaire opleiding kunnen krijgen. Nasser sprak ook nog over de „macht van het internationale zionisme, die zich niet tot de Verenigde Staten beperkt maar zich uitstrekt over de gehele we reld. Deze invloed is gebleken tijdens de wanordelijkheden die zich in Frankrijk, Polen en Tsjecho-Slowakije hebben voor gedaan", aldus de Egyptische president. PRAAG (AP) Dreigt er een scheuring in de solidariteit van de Tsjechoslowaakse leiding tegenover de Sovjet-Unie en de andere landen van het pact van Warschau, die het land bezetten? Waarnemers vragen zich dit af na een rede voor de tele visie van Zdenek Mlynar, een der secretarissen van de partij en lid van het presidium. Hij gaf toe dat poli tieke fouten en activiteiten van de zijde van het bewind van partijleider Alexander Dubcek factoren kunnen zijn geweest in het besluit van de Sovjet-Unie om het land binnen te vallen. Mlynar zei: „Bij ons zedelijk zuiver denken en bij onze wensen hebben we niet voldoende rekening gehouden met deze realistische en harde wereld. Waar schijnlijk hebben we de harde realiteit onderschat." Mlynar gaf toe, dat verschillende vijan dige elementen in Tsjecho-Slowakije ge wacht hadden op het ogenblik, dat „ons idealisme, ons geloof zouden botsen op de harde realiteit van de slagbomen in de huidige verdeelde wereld." Toen de Sovjet-Unie en de landen van het Pact van Warschau de Tsjechoslo waakse ontwikkelingen als een ernstig gevaar zagen voor het wereldcommunis me, hebben wij dit niet goed begrepen, zei Mlynar. In dit opzicht zijn we waar schijnlijk slechte politici geweest. We hebben hun (de Russen) vertrouwen niet gewonnen. Zij handelden overeenkomstig hun beoordeling van de situatie. Het was niet duidelijk of de rede van Mlynar alleen maar een concessie aan de Russen was in de campagne om hen ertoe te bewegen hun troepen terug te trekken of dat de rede een grotere betekenis had. De rede zou ook een erkenning kunnen betekenen van het argument, dat in krin gen van het Sovjet-blok wordt gebruikt, NEW YORK, (AP). De 29-jarige Amerikaanse militair Edwin Carl Arnett is zaterdag uit Stockholm in de Verenigde Staten teruggekeerd. Hij werd op het vliegveld gearresteerd door militaire po litie op beschuldiging dat hij op 23 febru ari uit Vietnam naar Moskou zou zijn ge deserteerd. Arnett deelde aan verslaggevers mee dat zijn opvattingen over de oorlog in Vietnam niet zijn veranderd. „Ik zal nog steeds op elke manier die ik ken vechten voor een beëindiging van deze goddeloze oorlog." Arnett zou naar Moskou zijn gegaan via Tokio, toen hij daar met verlof was. Later ging hij naar Zweden, waar hij tien dollar per week steun kreeg van sociale zaken. Van dat geld kon hij niet leven, zei hij. De huisvestingsmogelijkheden en de werkgelegenheid in Zweden noemde hij verschrikkelijk. Hij zei vrijwillig en met hulp van de Amerikaanse ambassade te zijn teruggekomen. Hij zei te verwach ten dat als hij een lichte straf krijgt, nog meer van de 25 deserteurs in Zweden naar huis zullen terugkeren. dat Dubcek het denken van Moskou niet begrijpt en opnieuw in botsing met de Russen dreigt te komen. Mlynar zei dat het land, ondanks zijn bittere gevoelens tegenover de bondge noten van het Warschau-pact, geen ande re weg openstaat. Hij zei: „Persoonlijk zal ik deze weg volgen, zelfs als iemand hiervoor het vreselijke woord collabora tie gebruikt." Mlynar keerde zich tegen een heksen jacht op duizenden anti-communisten die zich volgens de pers van het Sovjet-blok in Tsjecho-Slowakije zouden bevinden. Hij zei: „Ik wijs de gedachte af, dat te rugkeer tot de normale situatie een terug keer zou moeten zijn naar de situatie zo als die hier voor 20 augustus bestond, met al die ernstige politieke verschijnselen waargegen we optraden maar die we niet srfel gehoeg wisten te overwinnen. Neu traliteit zou een politiek gevaar beteke nen en tegen de belangen van ons volk zijn in deze verdeelde wereld." In sommige communistische kringen is men het niet eeris met de interpretatie, dat de rede van Mlynar zou duiden op de mogelijkheid van een scheuring in de leiding. Zij herinneren eraan, dat Dub cek zelf en andere vooraanstaande her vormers de laatste twee weken hebben toegegeven, dat de partij in gebreke is gebleven om in de liberalisatiecampagne voldoende rekening te houden met de strategische realiteiten. TOLEDO (AFP en AP). Ongeveer tweehonderd politiemannen zijn de neger- wijk van Toledo binnengetrokken nadat er in de vroege zondagmorgen voor de tweede achtereenvolgende nacht onrust was uitgebroken. Er zijn talrijke meldingen van samen scholingen, het ingooien van ruiten en het stichten van branden. In de vroege zaterdagmorgen zijn tweeëntwintig men sen gearresteerd. In het weekeinde hebben zich in het stadje Waterloo in de Amerikaanse staat Iowa onlusten voorgedaan na afloop van een schoolvoetbalwedstrijd tussen een in meerderheid uit negers bestaande ploeg en een blanke ploeg. Er is geschoten, vernield en brand gesticht. Drie politie agenten moesten naar een ziekenhuis ver voerd worden. «..V De Russische tanks, die Praag heb ben verlaten, bevinden zich nu in de buitenwijken. De foto toont er enkele aan de rand van Praag. ARENDKAMP (Zuid-Vietnam) (Reuter Amerikaanse hefschroefvliegtuigen met machinegeweren en raketten jagen op „vijandelijke" olifanten in het oerwoud bij het Arendkamp, aldus is van Ameri kaanse zijde meegedeeld. De Amerika nen in dit kamp, acht kilometer ten zui den van Haé. zeggen dat de Vietcong de olifanten uit Laos meebrengt voor het ver voeren van goederen. Vier van deze „transportolifanten" wer den vorige week gedood door laagvliegende Amerikaanse hefschroefvliegtuigen op vijftig kilometer ten zuidwesten van het Arendkamp. Zesendertig ander olifanten, die geen vracht droegen, sloegen op hol toen de hefschroefvliegtuigen in actie kwamen. ADVERTENTIES i CCip e=si ïtfjsgtzx a Haartabac is een individuele haarlotion. Bestemd voor de persoonlijke verzorging van uw haar. Haartabac bevordert de natuurlijke bloed circulatie van de hoofdhuid en bestrijdt haaruitval, roosvorming en hoofdjeuk. Regelmatige massage met Haartabac geeft u het gewenste resultaat: gezond, levendig en glanzend haar. Haartabac werkt verfris send en opwekkend. De individuele geur accentueert het gevoel goed verzorgd te zijn. Haartabac in de doserende flacon vanaf 13,95. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse minister van Onderwijs Edgar Faure zal vanavond voor een groot deel weten of het nieuwe plan voor de hervorming van de universiteiten, dat uit de studentenrevolutie van de maan den mei en juni is voortgevloeid, nog eni ge kans van slagen zal hebben. Want be halve de zevenenhalf miljoen Franse kin deren die de lagere scholen bezoeken, moeten vandaag voor het eerst na de va kantie de medische studenten zich aan melden voor hun examen. Wanneer die toekomstige medici van daag in meerderheid voor hun examina toren verschijnen, mag minister Faure hopen de zwaarste opgave uit zijn carriè re waaraan de voetangels en klemmen tot dusver toch zeker niet hebben geman keerd, tot een goed einde te zullen bren gen. De positie van Edgar Faure, die in de yorige regering van Georges Pompidou de boeren weer in het gareel wist te bren gen, is nauwelijks c omfortabel te noe men. Aan de ene kant moet hij tegen de gaullisten vechten die zijn hervormings plan veel te revolutionair achten, terwijl anderzijds de extremistische studenten van oordeel zijn dat deze liberale minister nog lang niet ver genoeg gaat. Niettemin heeft Faure, die men een soort politieke goochelaar zou mogen noe men, heel wat elementen uit zijn hervor mingsplan aan de mei-revolutie ontleend. Zo zullen volgende maand drie nieuwe faciliteiten in Parijse voorsteden worden geopend waar zich het hoger onderwijs dan op experimentele basis zal voltrekken. De studenten zullen in samenwerking met hun professoren zelf mogen bepalen hoe hun leerplan en de organisatie van het universitaire leven zal worden ingericht. Er zullen ook nog vijf andere nieuwe fa culteiten verrijzen, waarvan er één in de voormalige NAVO-zetel in Parijs geves tigd wordt. Langs die weg hoopt Faure de Parijse studentenwijk h et Quartier Latin waar de vuurhaard van de mei-revolutie ALGIERS (Reuter). De topconferen tie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid heeft bij de Nigeriaanse en Bia- fraanse regeringen aangedrongen op het staken van de vijandelijkheden. Aan de leiders van Biafra werd ver zocht met de federale autoriteiten samen te werken voor herstel van de vrede en eenheid in Nigerië. Op de leden van de Verenigde Naties en de Afrikaanse orga nisatie wordt een beroep gedaan, niets te ondernemen wat schadelijk kan zijn voor de vrede, eenheid en territoriale onschendbaarheid van Nigerië. In de be trokken resolutie wordt verder gevraagd de burger-slachtoffers van de gevechten zo snel mogelijk van de nodige hulp te voorzien. Voor de betrokken resolutie stemden 33 landen, de vier landen die Biafra heb ben erkend (Gabon, Ivoorkust, Tanzanië en Zambië) stemden tegen. Rwanda en Botswana onthielden zich van stemming. was gelegen, gelijktijdig wat te kunnen neutraliseren. Aan de eis van de extremistische stu denten de examens in de toekomst maar helemaal op te doeken heeft de minister nog niet willen voldoen. Van de kant van de studenten werden de eerste examens, de laatste weken, dan ook gesaboteerd en de fraudes die, soms met de actieve me dewerking van de professoren gepleegd zijn, hebben dit jaar ongekende proporties aangenomen. De minister heeft echter verklaard dat hij tegen die knoeierijen geen maatrege len zal nemen en in geen geval is hij van plan, in tegenstelling tot zijn voorgangers, met de sterke arm van de politie de or de in de universiteiten te handhaven of eventueel te herstellen. Faure, die de studenten langs deze weg dus van zijn liberalisme wil overtuigen, heeft gelijktijdig zijn tanden getoond door de saboteurs te waarschuwen dat ze hun plaats op de universiteiten zullen verspe len als ze vandaag de examens zouden blijven boycotten. NEW YORK (AP). Richard Nixon, de republikeinse kandidaat voor de Ame rikaanse presidentsverkiezingen, heeft een grote voorsprong op zijn democratische tegenstander Hubert Humphrey. Dit blijkt uit twee landelijke opiniepeilingen en een opiniepeiling in een Amerikaanse staat. Het Gallup-instituut berichtte gisteren dat Humphrey sinds augustus enigszins is ingelopen, maar dat hij nog steeds 12 per cent op Nixon achterligt. Een overzicht van de „New York Ti mes" toont aan dat als de verkiezingen vandaag zouden worden gehouden, Nixon in dertig staten de overwinning zou beha len en 346 stemmen zou krijgen. Hum phrey zou in zes staten een overwinning behalen met 42 stemmen en de onafhan kelijke kandidaat George C. Wallace in acht staten met 77 stemmen. In zes sta ten is nu de verdeling nog gelijk. Onderwijs. In het theoretische blad van de Chinese Communistische Partij, „Ro de Vlag" wordt aanbevolen op het plat teland het lager onderwijs te beperken tot vijf jaar in plaats van zes jaar zo als nu het geval is. Hagel. In de Australische stad Wollon- gong, een steenkool- en staalcentrum op 80 kilometer ten zuiden van Sydney, is het verkeer vastgelopen in een laag hagelstenen van dertig centimeter. Veerboot. Vermoedelijk zijn 22 mensen verdronken toen een veerboot in de af gelopen week in de haven van Soera- baja omsloeg. Neergestort. Bij Niederwörresbach in de omgeving van de Westduitse plaats Idar-Oberstein is een sportvliegtuig neergestort. Daarbij zijn drie mannen en een vrouw omgekomen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3