Reddingboot „Johanna Louisa" in dienst Jonge konijnen en hoenders in IJmuiden gekeurd Velsen ontving Heemskerks alarm via mobilofoon en snelde te hulp In de vishal en op zee Druk werk voor keurmeesters Successen van IJmuider Harmonie in Heer Hugowaard GROTE BRANDWEER-EHBO OEFENING Realistische oefening EHBO-cursussen Rode Kruis in Velsen Velsen gaf geld voor KWF-fonds Kort IJmondnieuws MAANDAG 16 SEPTEMBER 1968 v -ik i v. - (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De nieuwe motorred- dingboot „Johanna Louisa" van de Ko ninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Red ding Maatschappij is zaterdagmorgen te IJmuiden in dienst gesteld. In een eivol IJmond Paviljoen had eer der in de morgen de overdracht plaats door de nv Scheepswerven Gebroeders Niestern, Delfzijl, aan de voorzitter van de KNZHRM, jhr. H. van Lennep. KNZHRM-directeur Ch. van der Zweep droeg de nieuwe aanwinst vervolgens over aan de plaatselijke commissie van de reddingmaatschappij, vertegenwoor digd door de waarnemend voorzitter, de heer E. J. Visser, die de „Johanna Louisa" toevertrouwde aan schipper L. P. 't Hart. Onder de aanwezigen waren mevrouw Knijtijzer-Seylhouwer, die de „Johanna Louisa" op 1 augustus van dit jaar in Delfzijl te water liet, mr. Van Eerde, oud- voorzitter van de plaatselijke commissie, en vele oudgedienden die deel hebben uit gemaakt van de bemanning van de „Neel- tje Jacoba", die nu door de nieuwe red dingboot is vervangen. Loco-burgemees ter H. de Boer vertegenwoordigde het gemeentebestuur van Velsen. De voorzitter en de directeur van de KNZHRM, loco-burgemeester De Boer en de heer Visser hebbn bij deze overdracht en indienststelling in grote dankbaarheid gewezen op de eervolle staat van dienst van de „Neeltje Jacoba". De heer Niestern, sprekende namens de heer Visser hebben bij deze overdracht bouw van de nieuwe reddingboot. Het is een zelfrichtende boot, die, mocht zij on verhoopt omslaan, zich vanzelf weer richt. Hierdoor wordt de kans dat de opvaren den het er levend afbrengen sterk ver groot. De nieuwste vindingen op dit en ander gebied hebben hun toepassing ge vonden in de „Johanna Louisa". In de overtuiging dat de opdracht naar beho ren was uitgevoerd bood hij de redding boot aan. Jhr. Van Lennep zei deze moderne en bijzonder veilige reddingboot dolgraag te aanvaarden. De redders hebben recht op het best denkbare materieel om er mee naar zee te gaan. Hij bracht een postume hulde aan de erflaatster, mevrouw Johan na Louisa Timmen, die het aanschaffen van dit vaartuig mogelijk heeft gemaakt. De KNZHRM-vlag gaat in top van de „Johanna Louisa". Loco-burgemeester De Boer wees er op dat de KNZHRM er immer voor heeft ge zorgd, dat in IJmuiden een voortreffelijk reddingsapparaat beschikbaar was. Schip pers als Peeters, Kramer, Van der Meu- len en Koper en hun talloze medewerkers hebben de naam van IJmuiden hoog ge houden. Schipper 't Hart heeft nu het commando van de nieuwe „Johanna Loui sa" op zich genomen. De heer De Boer zei er van overtuigd te zijn, dat schipper 't Hart met zijn ploeg op dit nieuwe goe de schip opnieuw die goede kwaliteiten Loco-burgemeester H. de Boer (links) biedt schipper L. P. 't Hart een elektrisch koffie-apparaat aan. van zeemanschap, durf en doorzettings vermogen zal ontplooien waardoor IJmui den zijn naam van een paraat en doel treffend reddingstation zal kunnen hand haven en de naam „Johanna Louisa" een vertrouwde en betrouwbare klank zal krijgen. Loco-burgemeester De Boer liet zijn ge lukwensen aan de KNZHRM en de plaat selijke commissie vergezeld gaan door de aanbieding van een elektrisch apparaat, waarmee in overeenstemming met het werk snel en veilig koffie kan worden gezet. De heer Visser, waarnemend voorzitter van de plaatselijke commissie, zei bijzon der blij te zijn met het prachtige vaar tuig. In dit werk is de menselijke factor nog altijd doorslaggevend voor het wel slagen. Er zijn inzicht, doorzettingsver mogen, moed en volharding voor nodig. Het lijkt eenvoudig om via de telefoon de opdracht „Varen" te geven. Maar die op dracht moet zeer wel overwogen zijn alvo rens zij wordt gegeven. Het zijn de men sen op de boot die het werk moeten doen. Gezien de kwaliteiten van de boot en de mannen die ermee naar zee gaan, kan worden vastgesteld dat de „Johanna Loui sa" in bekwame handen is. De beman ning komt immers van de „Neeltje Jaco ba". Schipper 't Hart en onderschipper N. Oldenburg verwisselden vervolgens de vlag van de werf door de KNZHRM-vlag in top van de „Johanna Louisa", waarna de nieuwe reddingboot met genodigden een korte rondvaart in de haven maakte. Een tweede boot van hetzelfde type, de „Suzanna" is in aanbouw en zal in de cember van dit jaar in dienst worden ge steld op het KNZHRM-station in Den Hel der. De „Neeltje Jacoba" wordt verkocht. *5«K ia (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De kleindiersportvereni- ging „IJmond en omstreken" heeft zater dag haar jaarlijkse keuring van jonge ko nijnen en hoenders in de benedenzaal van de Petruskerk gehouden. Voor de keurmeesters A. M. Verhelst en G. de Wit kwamen zo goed als alle erkende konijnenrassen, welke door de le den van deze vereniging in Beverwijk, Heemskerk en Velsen in '68 waren gefokt op de tafel. Er waren zes afdelingen naar leeftijdsgrens. In de groepen A en B rammen en voedsters, geboren in het eer ste kwartaal van 1968, werden eersten: Ja panner van J. van Wilsem uit Heemskerk en Klein Zilver van N.W. v. Leeuwen uit Driehuis. J. P. de Vries uit Heemskerk en J. Weykamp kregen eerste prijzen voor respectievelijk Hollander en Thüringer in de groepen C en D rammen en voedsters geboren na maart 1968. Voorts was er nog een kollektie oude fokrammen, waarin A. R. de Boer uit IJmuiden de beste Blauwe Wener bracht. Bij de cavi's werd C. M. Bos uit IJmuiden nummer een. Bij de grote hoenders werden de rassen Hollandse Witkuif Nederlands Baardkuif- hoerr' en Ancona aangetroffen. Keurmees ter J. Hartland kon als zomerkampioen het Nederlands Baardhuifhoen van P.W. Postema aanwijzen. Tweede werd Ancona i*an J. Schoon. Beide fokkers zijn IJmui- denaren. Tweede werd de Ancona van J. Schoon Beide fokkers zijn IJmuidenaren. In de afdeling krielhoenders waren meer (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In Heerhugowaard heeft het fanfarekorps Hou en Trou zondag middag zijn zestigste verjaardag gevierd met wedstrijden waaraan ook de Jeugd drumband en de Jeugdharmonie van de IJmuider Harmonie heeft deelgenomen. Wegens het bijzonder slechte weer werd de wedstrijd in een zaal gehouden. Met de mars „Parade aux Trompettes" van E. W. Groeneveld behaalde de drumband een eerste prijs. Het jeugdorkest bracht „Cecilia" van M. van Leest ten gehore en kreeg hiervoor een tweede prijs. Helaas kon de taptoe die de senioren van de IJmuider Harmonie zouden ge ven niet doorgaan: het weer was te bar en boos. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK De grote gecombineer de oefening van de vrijwillige brandweer van Heemskerk en de EHBO-verenigingen „St. Christophorus" en „PIM", welke za terdagmorgen op een terrein in de nabij heid van de Mariakerk is gehouden, heeft één groot pluspunt gehad. Door een kleine vergissing, welke commandant A. Baardemans geheel voor zijn rekening neemt, is namelijk gebleken, dat de vrij dag op de eerste uitrukwagen van de Heemskerkse brandweer geplaatste mobi- lofoonapparatuur de mogelijkheid biedt zich bij onverhoopte noodzaak binnen de kortst mogelijke tijd van assistentie van de korpsen van Velsen en Haarlem te ver zekeren. Doordat commandant Baarde- mans op het juiste moment verzuimd had aan de Velser brandweercentrale te mel den dat hier sprake was van een oefe ning, kwamen zowel een ambulance als een materiaalwagen in recordtijd van Vel sen naar Heemskerk voor het verlenen van assistentie. Het gegeven bij deze oefening, waar van slechts twee of drie ingewijden op de hoogte waren, was dat een in moeilijkhe den geraakt vliegtuig boven de Louis Couperusstraat een in brand geraakte mo tor verloren had. Hierdoor zou een mo torvoertuig in vlammen staan en zouden 6 personen min of meer ernstige verwon dingen hebben opgelopen. Het restant van het vliegtuig zou zijn neergestort op een terrein in de nabijheid van de Mariakerk tussen de Spoellaan en de Kerkweg. Bij de chaos hier zouden 9 auto's en 35 slacht offers betrokken zijn. Het alarm werd gegeven om precies 10.53 uur. Precies drie minuten later om 10.56 u. was de hogedrukwagen ter plaat se en werd de niets vermoedende beman ning geconfronteerd met een uitermate realistisch schouwspel: negen autowrak ken in lichterlaaie en een groot aantal slachtoffers her en der verspreid. De op dracht luidde, dat eerst de gewonden van gevaarlijke posities moesten worden weg gehaald. Pas daarna mocht aandacht aan de in brand staande wagens geschonken worden. Een materiaalwagen en een la ge drukspuit verschenen spoedig voor het verlenen van assistentie. Nadat de hoge drukspuit de branden, na de verzorging van de slachtoffers bijna had bedwongen, werd deze naar de Louis Couperusstraat gedirigeerd en nam de lagedrukspuit de blussing over. Ook de EHBO bleek paraat te zijn. On danks het feit, dat deze mensen niet van te voren waren ingelicht, waren ook zij binnen ongelooflijk korte tijd aanwezig om de verzorging van de slachtoffers, waarvoor jeugdleden van de beide vereni gingen fungeerden, op zich te nemen. Over het algemeen kan gezegd worden, dat in de meeste gevallen de juiste diagnose werd gesteld en dat ook de enig goede behandeling werd toegepast. Een en ander heeft van de zijde van het publiek een grote belangstelling ge trokken. Het geheel was zo realistisch opgezet, dat verschillende omstanders er bijna niet van te overtuigen waren,dat het slechts een oefening was. Zowel de vrijwillige brandweer als de EHBO-men- sen hebben van deze oefening weer vee' geleerd, hetgeen uiteraard ook de bedoe ling was. rassen ingezonden. Naast Australorp, Wy andotte, Ancona, Maleur en Nederlands Baardkuifhoen werden eveneens Hollands witkuif en Orloff in de kooien en op de hand gekeurd. U. Kloosterman uit IJmui den ging met twee bekroonde Australorp- krielen naar huis. Een haan werd zomer kampioen 1968 en een hen tweede. De prijzen worden tijdens de eerstvolgen de ledenvergadering welke eind oktober in IJmuiden wordt gehouden uitgereikt. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Op maandag 23 septem ber wordt door het Rode Kruis, afdeling IJmuiden-Velsen, een nieuwe EHBO-cur- sus georganiseerd. De cursus staat onder leiding van dr. H. Bel en wordt gegeven in het gebouw „Slingermuur". Zeeweg 260. Deelname aan deze cursus is gratis. De cursus vangt aan te 19 uur. Op de avond zelf kan men zich voor deze cursus opgeven. Dinsdag 17 september start in Velsen- Noord eveneens een EHBO-cursus, wel ke onder leiding staat van dr. W.A. Fa- noy. Deze cursus wordt gegeven in het voormalige Militaire Kamp. Ook hier kan men zich op de eerste bijeenkomst opge ven. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Maandagmorgen zijn in IJmuiden door 68 vaartuigen aangevoerd: 8030 kisten vis, 35.000 kilogram tong en 1820 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 480 kisten schelvis, 780 wijting, 1590 kleine kisten wijting, 2830 gul en kabeljauw, 340 koolvis, 590 haring, 1100 kleine kisten haring, 230 makreel, 1000 kleine kisten makreel, 1690 schol, 95 tar bot en 355 varia. Prijzen, per kilogram, in guldens: heil bot 7.50-3.70, tarbot 6-5.50, grote tong 5.58-5.23, grootmiddel tong 4.36-4.09, kleinmiddel tong 4.97-4.18, tong een 5.14- 4.78, tong twee 4-3.79. Per 125 kilogram grote en middelkabel jauw 150-128. Per tien stuks: grote kabel jauw 96-80, middel kabeljauw 68-60. Per 50 kilogram: grote schelvis 62, mid del schelvis 60-46, kleinmiddel schelvis 33-28, schelvis een 35-25, schelvis twee 36-17, kabeljauw een 48-41, kabeljauw twee 40-31, kabeljauw drie 36-29, grove schol 57-47, schol twee 39-27, schol drie 25-20, schar 33-27, haai 31, gestripte wij ting 23-17, haring 29-14, makreel 42-13, tarbot 178-110 en griet 156-128. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond maandagmorgen uit 100 kisten schelvis, 50 kleine kisten schelvis, 250 wijting, 100 kleine kisten wijting, 900 kleine kisten gul, 600 schol, 20 kleine kisten makreel en 8000 kilogram tong. Vlag-uit. Op 20 september de dag dat Hoogovens het vijftigjarig jubileum viert, zal in de gemeente Velsen van alle open bare gebouwen de vlag worden uitgesto ken. Botenhuis. Het nieuwe botenhuis van de Roeivereniging „De Stern" in IJmuiden zal zaterdag 28 september 's middags om drie uur in gebruik worden genomen. Costumière. Mejuffrouw D. van Za- delhoff, leerlinge van de Modevakschool Finesse in IJmuiden, is geslaagd voor het examen costumière. Brievenbus. Ten behoeve van het publiek in het uitbreidingsplan „De Maer" is op de hoek Jean Monnetstraat-Linthorst Homanstraat te Heemskerk een brieven bus geplaatst. Spreekuur. Wethouder W. J. Vessies van Beverwijk houdt op 17 en 24 septem ber geen spreekuur. Het eerstvolgende spreekuur is op 1 oktober. Benoeming. Mr. A. Th. Bos, die werkzaam is op de afdeling algemene za ken van de gemeentesecretarie van Be verwijk is per 1 december benoemd tot referendaris op de afd. secretariaat van de gemeentesecretarie van Eindhoven. IJMUIDEN. De van 26 augustus tot en met 7 september gehouden jaarlijkse collecte in de gemeente Velsen ten behoe ve van het Koningin Wilhelmina Fonds voor Kankerbestrijding heeft in totaal 15.599,76 opgebracht, tegen 8.925,41 vo rig jaar. In Driehuis werd dit jaar 1.314,88 op gehaald; Santpoort-Noord ƒ2.780,21; Sant- poort-Z. 1.702.06; Velsen-Z inclusief Velserbeek-en dorp Velsen 646,53; IJmui- den-West en IJmuiden-Oost ƒ9.156,08.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4