Sportpark Zeewijk in gebruik VERENIGINGSNIEUWS UIT DE Ernstig protest tegen komst van zwavelkoolstoffabriek Examens BOOGSCHIETEN IN DE STROMENDE REGEN 1 Het WURLITZER electronische orgel MARKTPLEIN IJMUIDEN lUUlliitC n.v. „WIERINGERMEERRUITERS" IN WIJK AAN ZEE m m Neem nü een kwartaalabonnement! Ernstige val met bromfiets Vernielers in de cel IJmuider Courant J. van Altena in IJmuiden overleden Franco-automaten in IJmuiden PvdA-Westzaan richt zich tot 14 gemeenten Schutters uit vier landen bijeen Zege judoka's van De Lange Voor nieuwe abonnees de nummers lot 1 oktober gratis MAANDAG 16 SEPTEMBER 1968 5 Velsen-IJmuiden Velsen-Noord Belg verdronken en diverse andere merken worden DINSDAG 17, WOENSDAG 18, ZATERDAG 21 en MAANDAG 23 SEPTEMBER van 10 uur tot 9 uur n.m. ('s zondags gesloten) gedemonstreerd op het IN HET RIJDEND MUZIEKCENTRUM Toegang vrij 9 Kom luisteren 9 Kom spelen Sinds 1898 Westersingel 42-44 tel. (010)13 50 25 R'dam Él (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Reeds enkele weken na de opening van het sportpark Driehuis stond wethouder C. Ockeloen wederom voor de microfoon in een even fraaie nog naar cement geurende kantine, nu van het sportpark Zeewijk, waarvan za terdagmiddag de eerste velden aan de voetbalvereniging Stormvogels werden overgedragen. Vanzelfsprekend heerste er grote vreug de bij Stormvogels; bij de jongeren om hetgeen na de moedige terugkeer van deze club van het betaalde naar het amateurvoetbal werd bereikt; terwijl bij de oudgedienden, die nog vele goede herinneringen aan het oude roemruchte Stormvogels hebben, opnieuw een trots gevoel is ontstaan, omdat ook de jonge garde heeft bewezen een vereniging te vormen die haar bestaan meer dan recht vaardigt. Wethouder Ockeloen sprak danook de hoop uit dat de meer dan vijfhonderd ac tieve leden zich op hun nieuwe accommo'- datie thuis zullen voelen in de meest let terlijke zin van het woord. De wethouder noemde het een taak van de overheid, te zorgen dat er in een gemeente gezorgd wordt voor de vereiste sportaccommoda tie, hij verzekerde de aanwezigen dat de gemeente Velsen zich ten volle van deze taak bewust is en deze met alle overtui ging en inzet ten uitvoer wil brengen. In dit verband noemde hij enkele cijfers die voor zichzelf spreken. De gemeente heeft voor meer dan een miljoen gul den aan terreinen ingebracht voor de amateur-sportbeoefening, waarbij nog eens achtenhalve ton kwam in de af gelopen vier jaar, om deze velden met accommodaties voor bespelen gereed te maken. Tot slot overhandigde de heer Ockeloen aan de voorzitter van Stormvo gels de gemeentevlag en sprak daarbij de wens uit dat deze zou mogen getuigen van de hechte band van StormvogelsIJ- muiden. De voorzitter van Stormvogels, de heer P. Nan, memoreerde in zijn dankwoord de groei van de vereniging. Hij wees daarbij met trots op de resultaten, die de afgelopen vijf jaar werden bereikt. Im mers, 5 jaar geleden begon Stormvogels in de laagste klasse van de K.N.V.B. en reeds nu is zij in de hoogste aangeland. Ook sprak de voorzitter er zijn vreugde over uit, dat zijn club nu in deze fraaie accommodatie is gehuisvest; hij verze kerde dat Stormvogels zich een waardig bewoner zal tonen, en kondigde reeds het voornemen aan zo spoedig mogelijk met MAANDAG 16 SEPTEMBER Ruïne van Brederode, Santpoort, 20-22 u. Cultureel Centrum, Moerbergpiantsoen, 19.30 tot 20.45 u.: Bibliotheek en voorlich tingscentrum van de Nederlandse Ver eniging voor Sexuele Hervorming. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, geopend van 19-21.30 u.; filiaal (en r.-k. bibliotheek) Wüstelaan (gebouw Spaarberg), Santpoort-Noord: 19 tot 21.30 uur. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 u.; uitleenpost IJmuiden-West, parochie zaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 19 tot 21 uur. DINSDAG 17 SEPTEMBER Ruïne van Brederode, Santpoort, 20.15 u.: Toneelvereniging Era to voert het to neelstuk „Esther" op. Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden, 912 u.: Bejaardensociëteit. Raadhuis, Plein 1945, te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. openbare bibliotheek en leeszaal Plein 1945, IJmuiden: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21.30 uur. R.-k. openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96. IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. Stichting huish. en gezinsvoorlichting, spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550- 10715. Federatie Bejaardenzorg Velsen, sociaal advies voor bejaarden. Spreekuren: IJmui den e.o.: 9-10 u. in het gebouw Cultureel Centrum, Moerbergpiantsoen 22 te IJmuI den, benedenzaal 3, telef. 02550-15010. Vel sen-Noord: 11-12 uur in de gemeentelijke vergaderzaal in de Smidt van Gelderstraat 5 te Velsen-Noord, telef. 02510-25550. Sant poort: 15-16 u. in het gebouw Cusa, Hoofd straat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Ver der volgens afspraak, secretariaat: Hoofd straat 117 te Santpoort, tel. 02560-8014. MAANDAG 16 SEPTEMBER Katholieke openbare bibliotheek, Ban- jaertstraat 13, geopend van 19-21 uur. „De Meerpaal", Banjaertstraat, 20 u.: in formatiebijeenkomst over parochiële ad viesraad. DINSDAG 17 SEPTEMBER Handenarbeidcentrum, Schulpweg, 20 u. modelbouwclub Kennemer Staten. Da Costaschool, Noorderlaan, 20 u.: in formatiebijeenkomst parochiële adviesraad de bouw van een overdekte tribune te beginnen en tevens de entree van het sportpark te willen verbeteren. Namens de Velser Sport Stichting trad de heer J. Smit naar voren omdat de heer G. J. Timmermans verhinderd was. Hij liet zijn gelukwens vergezeld gaan van een elektrische klok, waarbij hij er de voorzitter op wpes dat er onderaan de klok een handeltje zat om deze terug te zetten wanneer de gezelligheid 's avond in de bar van de kantine daarom zou vragen. De heer J. A. de Pauw, namens de K.N.V.B., noemde de enorme werkkracht waarmee Stormvogels steeds haar doel tracht te bereiken typerend voor een ama teurclub: „Die hebben we bij het betaal de voetbal niet te zoeken!" De heer H. W. Trunhout wenste Storm vogels van harte geluk namens de HVB waarbij hij tevens een dankwoord wijd de aan de gemeente Velsen, die voor de amateursport zo enorm veel doet. Daarbij vergeleek de heer Turnhout de situatie in Haarlem, die er heel wat minder roos kleurig uitziet. Leider van de Stormvogels-jeugd, Han Jansen, greep deze gelegenheid aan om bij zijn voorzitter nog eens te pleiten voor betere trainingsmogelijkheden voor zijn jongens. Hij kwam echter niet met lege handen en overhandigde de tweede klok, een bijzonder fraai exemplaar. Ook andere cadeaus kwamen binnen bij Stormvogels; zo krijgen zij van een bloemenmagazijn een half jaar lang gra tis alle tafelbloemen voor hun kantine, de heren Toon van der Ende en M. Roos schonken elk een voetbal. Ceremoniemees ter Philip van Opbergen bleef niet ach ter, hij gaf een opvouwbare voetbal. Velen brachten zaterdagmiddag een heildronk uit op hun Stormvogels, dat in zijn nieuwe behuizing reeds opperbest op zijn gemak bleek en zijn gasten waardig wist te ontvangen. Het mooiste geschenk voor deze vereniging zou natuurlijk de vervulling van de wens van de heer Turn hout zijn; hij zei: „Ik wens U voor het komend seizoen het kampioenschap van Nederland toe". (Van een onzer verslaggeefsters) SANTPOORT. Op de Oostlaan in de Velserbroekpolder raakten zaterdagmor gen tegen half negen twee jongens ge wond na een botsing met een landbouw trekker. Een vijftienjarige jongen uit de polder reed op zijn bromfiets over de weg met op de duo een achtjarig jongetje, eveneens uit de polder. De bromfietser keek vermoedelijk even naar iets anders toen hij de trekker met aanhangwagen passeerde. Hij raakte een wiel van de combinatie, werd de lucht in geslingerd en beide jongens vielen op het wegdek De bromfietser is met een verbrijzelde knie, een gebroken linkerbovenbeen, een gebroken pols en verschillende kleinere verwondingen naar het Antoniuszieken- huis vervoerd. Het achtjarige jongetje brak eveneens zijn linkerbovenbeen. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Zondagmorgen bereikten de Velsense politie vele klachten over opzettelijke beschadigingen aan auto's in de omgeving van de Alexander Bellstraat In de nacht van zondag op maandag om half een kon de politie op aanwijzing van getuigen in de Kennemerlaan twee broers aanhouden van vijftien en achttien jaar, waarbij vijf autoantennes, een paraplu een gevarendriehoek, een onderdeel van een beschadigd telefoontoestel van een cel en ruitewissers in beslag konden worden genomen. Beide jongens zijn in gesloten. De ondergetekende naam straat plaats wenst met ingang van 1 oktober a.s. een kwartaal-abonnement op Handtekening kunt dec* aanmelding per poet opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk. Stormvogels-voorzitter Nan neemt van wethouder C. Ockeloen de Vel sense vlag in ontvangst. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. fOp zeventigjarige leef tijd is in IJmuiden overleden de heer J van Altena. die van 28 maart 1939 tot 30 november 1963 leraar was aan de School voor Scheepvaart en Visserij in IJmui den. De heer Altena werd, na als eerste stuurman op de grote vaart te hebben ge varen, leraar aan de Zeevaartschool in Rotterdam. Na twee jaar kwam hij naar IJmuiden. De begrafenis zal woensdag om twaalf uur 's middags plaats hebben op de be graafplaats Duinhof in IJmuiden. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Omdat de afname ver be neden de normen is gebleken, is de blauwe postzegelautomaat voor tien- en twee cent zegels aan de Eenhoornstraat weggeno men. Hiervoor in de plaats zijn aan het postagentschap Canopusplein twee nieuwe gele automaten geplaatst: een voor post zegelboekjes en een voor briefkaarten. Voor postzegels kan men nu kiezen 5 post zegels van 20 cent en-of twee postzegels van 20 en vijf van 12 cent. AMSTERDAM. De fractie van de Partij van de Arbeid in de gemeente raad van Westzaan heeft zich tot de ge meenteraadsleden van Amsterdam, As sendelft, Beverwijk, Haarlem, Haarlem- merliede en Spaarnwoude, Haarlemmer meer, Jisp, Koog a.d. Zaan, Krommenie, Velsen, Wormer, Wormerveer, Zaandijk en Zaandam gewend met een schrijven waarin gepleit wordt voor het instellen van een onafhankelijke commissie van deskundigen, welke advies zou moeten uitbrengen over de vestiging van 'n zwa velkoolstoffabriek (Progil) op de zuidoe ver van het Noordzeekanaal. De beslissing over deze vestiging zal worden genomen door de gemeenteraad van Amsterdam. Zij zal de verantwoor ding moeten dragen, zolang de wet op de luchtverontreiniging van staatssecretaris dr. R. J. H. Kruizinga nog niet door het parlement is aangenomen. Volgens de P.v.d. A-fractie wordt de gemeenteraad van Amsterdam een te grote verantwoor ding opgelegd, daar de afgifte van de hinderwetvergunning voor Progil niet al leen gevolgen kan hebben voor de ge meente Amsterdam, maar ook voor ve le andere gemeenten. Zwavelkoolstof heeft de geur van rot te eieren. Het is zeer gevoelig voor sta tische ladingen ((onweer), het heeft gif tige werking op het menselijk lichaam, gekenmerkt door narcotische verschijnse len, gevolgd door storingen van het ze nuwstelsel (storingen in de bewegings- gevoels- en oogzenuwen) en door physisch depressies en bij de verbranding van zwa velkoolstof (cs2) in de lucht wordt zwa- veldioxyde (so2) gevormd en zelfs kan hierbij koolmonoxyde ontstaan met explo siegevaar. Zwavelfusten mogen alleen in de bui tenlucht geledigd worden. Op het terrein waarop zwavelkoofstof is opgeslagen moeten roken en open vuur verboden zijn volgens de veiligheidsvoorschriften. (Doch denk aan de naast gelegen open vlam van de Mobil Oil raffinaderij). Verdere nadelen van vestiging Progil op zuidoever Noordzeekanaal zijn: De ligging is precies in de aanvliegrou te van Schiphol. Het eindprodukt (explosief) zal met tankwagens over de weg dwars door dicht bevolkte gebieden (o.a. stad Amster dam) vervoerd moeten worden. Vestiging is niet noodzakelijk in ver band met de werkgelegenheid. Het wordt een volautomatisch bedrijf met geringe personeelsbezetting. Na Ketjen. Philips-Duphar, Mobil Oil en de Centrale Hemweg (die gezamenlijk een belangrijk aandeel in de luchtverontreini ging hebben) wordt door de vestiging van Progil misschien de toelaatbare grens overschreden. Tot slot wordt erop gewezen, dat de medische controle van het personeel zeer streng en veelvuldig zal zijn, doch dat zo'n controle voor de bewoners in de om liggende streken tot een onmogelijkheid moet worden gerekend. WAGENINGEN. Geslaagd voor in genieursexamen bodemkunde en bemes tingsleer N. van Breemen, Heemstede (met lof), H. W. Koster, Heemstede, L. P van Reewijk, Hoofddorp en R. H. van Schagen, Santpoort. Geslaagd voor kan didaatsexamen tropische cultuurtechniek J. Pieterse, IJmuiden en M. Smith, Haar lem. VEERE Zaterdag is de 34-jarige Belg C. J. A. van Offeren uit Gent in het Veerse Meer verdronken. Met een vriend zat hij in een speedboat. Toen deze een scherpe bocht maakte vielen beide man nen overboord. De Belg, die niet kon zwemmen verdronk. De andere wist zwemmend de wal te bereiken. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Onder auspiciën van de Boogschietvereniging „Brederode" en met medewerking van de directie van het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort heb ben zondagmiddag op het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis internationale handboogschietwedstrijden plaats gehad. Een gezelschap van 80 boogschutters en schutsters afkomstig uit België. Enge land en Duitsland en uiteraard uit Ne derland had zich hiervoor aangemeld en verscheen zondagmorgen om half tien in de stromende regen aan de poort van het terrein. Tot zes uur 's middags zijn zij - allen leden van de Fédération interna tional des Tir a l'Arc (FICA) in felle strijd gewikkeld geweest. Er waren drie categorieën, te weten de heren, die scho ten op afstanden van 90, 70, 50 en 30 me ter; de dames met afstanden van 70, 60, 50 en 30 m. de de junioren die dezelfde af- moesten schieten als de dames. De resul taten van deze boogschietwedstrijden in het algemeen klassement waren: heren: 1. De Preter (België) 1076 pnt internatio nale meesterklasse; 2. Verbruggen (Ned.) 1023 pnt; en 3. Van der Linden (Ned.) 1009 pnt. Dames 1. Miss Britton (Eng.) 961 pnt; 2. Mevr. Lanson (Ned.) 918 pnt en 3. Mrs. Axon (Eng.) 914 pnt. Junioren: 1. Loth (Ned.) 977 pnt. BEVERWIJK Gisteren werden de jeugdjudoka's kampioen en de senioren tweede, op een door sportschool „De Lange" georganiseerd toernooi. Het jeugdteam dat bestond uit: Kees Aar denburg, Wim Zand, Harry Ketting, John Verstrepen en Ton van de Heuvel be haalde een prachtige overwinning. Zij wonnen, behalve Verstrepen die 1 partij won, al hun partijen met vol punt. De senioren Leo Kranendonk, Wim Schaa- per, Willy Waanders, Kees Ruyter, Jan Damme behaalde samen 101 punten waar van Kranendonk de meeste 35. De inval ler Michiel Smit, die na een auto-ongeluk weer voor de eerste keer wedstrijden maakte, gaf de snelste punt van de mid dag n.l. een De-Ashi-Barai (2de been worp). Einduitslagen: Junioren: 1. Bever wijk 4 punten, 2. Den Helder 2 punten, 3. Heiloo 0 punten. Senioren: 1. Heiloo 8 punten, 2. Beverwijk 6 punten, 3. Den Helder 4 punten, 4. Zeemacht 2 punten, 5. Wormerveer 0 punten. Een wedstrijdopname tijdens het handboogschieten zondag op het ter rein van het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort. De leiding was in handen van de arts N. v. Hinten in Santpoort. ADVERTENTIE ORGELSHOW-DEMONSTRATIES o Bijzondere mogelijkheden voor financiering, o.a. huur met recht van koop, vanaf 25 gld. per maand, zonder eerste storting, o Bij aanschaffing GRATIS de unieke cursus volgens het aan- wijssysteem. Alleen bij ons verkrijgbaar, o Ook gedemonstreerd wordt de vermaarde Tchaika-piano. Door rechtstreekse import en directe verkoop aan u Slechts de helft van de prijs msmm - Onder grote belangstelling er be vonden zich nog veel buitenlandse toeristen onder de toeschouwers zijn zaterdag op de Dorpsweide van Wijk aan Zee de jubileumfeesten van Hoogovens begonnen. Dat ge beurde met het optreden van de „Wieringermeerruiters" uit Midden- meer, die met veel paarden, pony's en rijders tussen half drie en half zes de piste aan de Zeecroft be streken. Uit het enthousiasme van de honderden kijkers viel af te lei den, dat de prestaties van de Wie- ring er ruiters en ruitertjes volop gewaardeerd werden. Vooral de jeugd amuseerde zich kostelijk met de behendigheidswedstrijden van leeftijdgenootjes op met zakken be laden pony's. De ouderen hadden veel interesse in de dressuurproeven en het hogeschoolrijden. De Wie ringermeerruiters besloten het fes tijn met een concours-hippique, waarvoor een reglementair parcours was uitgezet.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5