Nederlanders eten per jaar f 100 miljoen aan zoutjes Fabriek zoekt nieuwe naam voor pro Grote gasbel in Italië Russisch prestige na invasie sterk Interventie door meeste landen veroordeeld Zoveel besten aanwijzen als mogelijk is in Azië gedaald KUNSTMATIG HEI-EILAND »n senoritas inder flauwe h gewoon tabal 100% tabak. -nvfnaritaó BAKKER FRANK SMITH, BEGONNEN IN EEN SCHUURTJE, NU EIGENAAR VAN WERELDCONCERN m* CHINA SLOEG POLITIEKE MUNT UIT INGREEP Hagemeijer in sieraden Hoechst wil nog meer vestigingen in Vlissingen Half Hilversum wil geen fluoridering Automatenmonteurs werken te grondig van Hofnar 10 stuks ff2? MAANDAG 16 SEPTEMBER 1968 Pas tien jaar I Bintjes I Nieuwe naam gezocht Volkskrant Parlementscrisis I Felle taal In badkamer gestikt HftjmWUWWmiWWMmWWMWWWIWWWflWIWtWWimWWWimWIIW wezig, is gaaf van vorm, heeft geen diepe ogen, laat zich gemakkelijk schillen en heeft een laag vochtgehalte. (Van Onze correspondent) ALKMAAR Nederland grabbelt in de zoutjes, in de Smiths Chips, de Smiths Trigilo's, de Dam-Chips, de Nibbits, de Tuc, de kaasdomino's of de zoute pinda's. Naar een ruwe schatting eten we met elkaar alleen al aan zoutjes (de pinda's niet meegerekend f per jaar voor een slor dige 100 miljoen gulden op. Voor de zou te pinda's komt daar nog eens een dikke tachtig miljoen bij'. Het zou interessant zijn eens precies na te gaan wat ons aan het veelvuldig con sumeren van chips en crisps en andere hartige artikelen Jjeeft gezet. De welvaai t wellicht, de televBie-avonden thuis en na oorlogse tendens van zoet naar zout. Die zelfde welvaart en de buitenlandse va kantiereizen hebben ons menu gewijzigd. Na de oorlog liep in een tijdsbestek van 15 jaar het aafrdappelverbruik terug van 120 kg. per hoofd per jaar in 1950 tot 90 kg. in 1965. En vah die/90 kg. komt nog 8 kg. voor rekening van de chips en de papates-frïtes. Het kandeel van die markt in de aardappelconsumptie neemt trou wens van maand tot maand toe. Aan zout jes (exclusief dè "pinda's) eten we onge veer 600 tot 800 gram per persoon per jaar. In Amerika fs dat per hoofd 2 y2 ki logram en het ziët^ er naar uit, dat wij diezelfde kant opgaan. Het beste laat zich de groei illustreren door de ontwikkeling van de in Broek op Langedijk gevestigde dochteronderneming van het Smithsconcern. Smiths Holland n.v. begon tien jaar geleden met 30 man en telt nu 500 werknemers. Wie langs de vier produktielij nen loopt met hun enorme afwasmachines, volautomatische ovens en verpakkingsmachine? kan zich nauwelijks voorstellen, dat deze industrie pas tien laar geleden van de grond kwam. In Engeland was Frank Smith ai veel eerder op het idee gekomen crisps te bak ken. Die crisps zijn hetzelfde als onze chips, maar vanwege de uitspraak leek het de Nederlandse vestiging verstandiger het produkt als chips te lanceren, met welke naam men in Engeland patates-tri- tes bedoelt. Frank Smith begon destijds in achteraf-schuurtjes zijn crisps te bak ken. Uit deze bezigheid groeide een we reldconcern, dat met zijn vestigingen in Engeland, Amerika en Nederland een groot deel van de markt in handen heeft. Het is voornamelijk de bintjes, die voor de chips-fabricage in aanmerking komen Deze aardappel is in voldoende mate aan ROME, (Reuter. De Italiaanse staats-energie maatschappij ENI heeft za terdag bekendgemaakt dat zij in het ge bied van de Adriatische zee een aardgas bel van 60 miljard kubieken meter heeft ontdekt, voldoende om de Italiaanse be hoeften voor de volgende zes jaar te dek ken. In bakken van 700 kg. worden de bint jes bij Smiths binnengereden waar ze au tomatisch geschild en gewassen worden. Daarna gaan ze in snijmachines, waaruit de aardappelen ir» schijfjes van 1,3 mm dikte tevoorschijn komen. Na opnieuw te zijn gewassen gaan ze een oven in, waar in de schijfjes in een bad van aragide-olie (aardnotenolie met bepaalde toevoegin gen) gedurend 2V2 minuut worden ver warmd tot een temperatuur van 300 gra den Fahrenheit. Via een sorteerband ko men de dan knapperige schijfjes bij de verpakkingsmachines, waar ze, na met zout of andere smaakstoffen te zijn be strooid, worden afgewogen en in de beken de cellofaanzakjes verpakt. De verwer king van grondstoffen bij Smiths is zo groot, dat de aankopen van het concern van aardnotenolie invloed hebben op de wereldmarkt. In ons land brengen tachtig vrachtwa gens het produkt naar 100.000 afnemers. Per jaar rijden ze 42 miljoen kilometer. Daar komt nu nog meer bij, want de fabriek in Broek op Langedijk heeft ook I haar intrede gedaan op de chips-markt I in België en Duitsland. Kruideniers, grossiers, supermarkten, horecabedrijven en in de zomermaanden vooral de speeltuinen, zwembaden en strandpaviljoens zijn de grote afnemers van de „zoutjes". Over dat woord „zout jes" is binnenskamers het een en ander te doen. De producenten vinden het een weinig aantrekkelijke benaming. Ze voelen meer voor „snacks", maar dat omvat ook het toastje met beleg. Er wordt nog ge zocht naar een nieuwe verzamelnaam en zolang houden zij het maar op „zoutjes". Een zoutje dat overigens in Nederland minder hartig wordt gemaakt dan in Ame rika, want bij het Smithsconcern houdt men terdege rekening met de smaak van de afnemers in de verschillende landen. Zo wordt in Engeland een „salt and vi negar chip" gemaakt met een ietwat zu rige smaak, welke het in Nederland be slist niet zou doen. In Broek is naast de chips-produktie ook de vervaardiging van andere zoutjes ter hand genomen, waar voor Amerikaanse mais (chipito's) en rijst (tragilo's) als basis dienen. AMSTERDAM. De directie van Hage-1 meijer en Co's Handelmaatschappij N.V. deelt mee, dat zijn overgenomen alle aan delen in Carel Teulings N.V. te 's Herto genbosch. Carel Teulings N.V. is een be drijf, dat zich reeds meer dan 100 jaar toe legt op de fabricage van en de handel in gouden en zilveren sieraden alsmede horloges. Door deze onderneming worden onder meer op de Nederlandse markt gebracht verlovingsringen onder het merk Anjer, voorts heeft men de alleenvertegenwoordi ging van het horlogemerk Mido. De leiding van Carel Teulings N.V. blijft in dezelfde handen en de bedrijfsuitvoering ondergaat geen enkele verandering, zodat de zaak op dezelfde .wijze als voorheen zal worden voortgezet. VLISSINGEN. Hoechst denkt erover om naast de fosforfabriek die vrijdag door prins Bernhard geopend werd een chloor- alkali-electrolyce te bouwen en verder wordt er voor de toekomst nog aan andere chemische massaproduktie gedacht. De be slissingen hierover zal Hoechst binnen en kele weken nemen. Dit vertelde prof. K. Winnacker, voorzitter van de raad van be tuur van Farbwerke Hoechst AG vrijdag op een persconferentie ter gelegenheid van de opening van de fosforfabriek in het Sloegebied. Van de Europese investeringen die de Farbwerke Hoechst buiten Duitsland tot op heden heeft gedaan is die in Vlissingen de grootste. Doorslaggevend voor de beslis sing tot de bouw van dit bedrijf in het Sloegebied was de noodzakelijkheid van uitbreiding van de produktie van fosfor en j fosforverbindingen in de eerste plaats voor de wasmiddelenindustrie. (Van onze correspondent) HONGKONG De militaire interventie van de Sovjet-Unie in Tsjecho- Slowakije is door de meeste Aziatische landen veroordeeld, hoewel oe critiek terughoudender was dan in de Westerse landen. Voor de meeste Aziaten ligt Europa nu eenmaal zeer ver weg en gaat het om een interne zaak binnen het Europese oostblok. Aan de andere kant reageert men ec ter juist in Azië scherp op alle acties die de wereldvrede (die m het beiang van de economische opbouw van de Aziatische landen beslist gehandhaafd moet blijven) bedreigen. In Indonesië, dat veel aan de Sovjet- Unie verschuldigd is, uitte president Soe- harto zich op zeer voorzichtige en indi recte wijze toen hij verklaarde dat Indo nesië de aantasting van de onafhankelijk heid van een land niet kon goedkeuren. Maar Indonesische studenten trokken met leuzen als „Russen zijn moordenaars" op naar het Russische gezantschap. In Ma nilla verbood president Marcos van de Filippijnen reizen naar de Sovjet-Unie en de andere vijf staten die aan de invasie deelnamen. De Japanse regering veroordeelde de I volksrepubliek, die nauw aan Rusland ge bonden is, gezwegen, terwijl Noord-Viet- nam en Noord-Korea zich achter het Rus sische optreden hebben geschaard. Hanoi beperkte zich er in eerste instantie ech ter wel toe de Tsjechische regering al contra-revolutionair te bestempelen en haar een poging tot samenwerking met de imperialisten te verwijten. De Noord- I koreaanse krant „Rodong Shinmon be perkte zich ook in eerste instantie tot hef- De Nederlandse vestiging van Smith in Broek op Langedijk. HILVERSUM. In Hilversum blijft men zich verzetten tegen de inmiddels ingevoerde fluoridering van het drinkwa ter. Tot driemaal toe werd de discussie in de raad, na het eenmaal genomen be- sluit tot fluoridering, heropend, maar steeds opnieuw sprak een kleine meerder heid zich uit voor handhaving van het een maal genomen besluit. De laatste maal besloot men echter te gemoet te komen aan de wensen van vele ingezetenen. Op twee punten in de stad werden pompen geplaatst waar men te gen vergoeding ongefluorideerd water kan krijgen. Een deel van de inwoners heeft de strijd tegen de fluoridering nog niet opgegeven. Een anti-fluor-comite heeft de afgelopen maanden 10.000 handtekeningen perkte zich ook in eer,'te instantietot he^sympathiserende gezmshoofden ver- Le"JP.zameld, hetgeen betekent dat bijna de leiding die werd verweten de weg terug I naar het kapitalisme te zijn ingeslagen De beide Aziatische communistische staten, die in elk geval nooit de ideologi sche koers van Peking gevolgd hebben, en noch volkscommunen noch culturele revoluties kennen, grepen de gelegenheid aan, om de machtige buurman China er- echter ook alle gebeurtenissen toejuichen aan te herinneren dat zijj een onafhanke- die tot atbrokkeuns v,„ hot Joor Ruttotl J Ü.ti.chl LTvïï dVsovjS-Unt in het communis-1 blok. de beide et,ten bijzonder interes- tische blok en in de wereld kunnen leiden, seert, ook gebruik van geweld rechtva In het Chinese standpunt ten aanzien van digt. de gebeurtenissen wordt daarom een dui-1 delilk onderscheid tussen het Tsjechische Materiele overwegingen kunnen in Ha- volk en de Tsjechische revisionisten ge- noi en Pjongjang eveneens een rol hebben volk en de isjecmscne revisions s gespeeld. Noord-Vietnam is voor de voort- j j- D o zetting van de oorlog beslist meer op de De houding van Peking tegen de Rus- materiele hulp van de Sovjet-Unie dan sische interventie toont echter weer aan van dg volksrepubiiek China aan dat ook in China het historisch denken g£wezen nog voorrang op de ideologie heeft. In commentaar van het persbureau Dg invasie in Tsjecho-Slowakije heeft zameld. hetgeen betekent dat bijna de helft van 't aantal gezinnen in Hilversum tegen de fluoridering is. Het comité is van plan de lijst met handtekeningen over enkele weken aan het gemeentebestuur aan te bieden in de hoop dat de discus sies in de raad nogmaals heropend zul len worden. (Van onze correspondent) ENSCHEDA Het invoeren van de nik kelen gulden heeft enkele handige, maar onbetrouwbare automatenmonteurs op een idee gebracht. Zij bieden eigenaars van sigarettenau tomaten aan, de toestellen geschikt te maken voor nieuwe nikkelen muntstukken. Volgt de opdracht dan veranderen zij een commentaar van i ue invasie in isjcaiu-oiuwaiujc i -»•—'~.t „Nieufv China" op de invasie werden de A ië liets aan het mechanisme of zij verwijde Sovjets «en „roversbende" genoemd, die Ruslanddat de laatste j rprl PPn onderdeel. Zii verzwijgen dat d( een monsterachtige misdaad tegenover het Tsjechische volk had begaan. In het artikel stond woordelijk: „Dit is een voorbeeld zonder precedent van de door haat beheerste instelling van de Russische revisionistische afvalligenkliek die in blinde woede een imperialistische machtspolitiek volgt. Dit is het resultaat iren een onderdeel. Zij verzwijgen dat de te voet begon te krijgen en China ging automaat daarna ook in werking kan wor- verdringen, een aanzienlijk prestigever- den gesteld door allerlei andere munten lies bezorgd. dan zilveren of nikkelen guldens. ADVERTENTIE De Japanse regering veiuuiucc.uc uc machtspolitiek volgt. Dit is het resultaat .Russische actie, hoewel de toon tamelijk van de directe samenwerking tussen de mild was. Het socialistische Birma som- Rllsslsobp afvallieen-kliek en het Ameri- meerde de Sovjet-unie en haar bondgeno- r rj ten zich terug te trekken uit Tsjecho-Slo wakije en de Tsjechen zelf hun lot te la- ten bepalen. Het kleine Singapore, dat nog maar kort diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie onderhoudt, veroor deelde de Russische politiek, „waarin al leen macht als recht geldt", zeer scherp j De Thailandse minister van Buitenland se Zaken, Thanat Khoman, stond alleen Russische afvalligen-kliek en het Ameri kaanse imperialisme. Dit is de doods strijd van de Russische revisionistische afvalligenkliek in een poging de crisis van afbrokkeling van het gezamenlijke revisionistische blok te voorkomen". De Russische verontschuldiging dat ge ïntervenieerd zou zijn om de socialisti sche verworvenheden te verdedigen werd beschouwd als een smoesje om naakte agressie te verbergen. De Russische ti- se I agressie - 0- toen hij de schuld van de gebeurtenissen racjen over internationalisme, vriend- de progressieven en de liberalen van het scbap en samenwerking werden als westelijke kamp in de schoenen schoof. farce bestempeld, waarachter niets dan Hij meende dat deze het communistische chauvinisme, egoïsme en imperialisti- gevaar niet wilden zien en teveel in vreed-1 rimboewetten" verborgen waren, zame coëxistentie geloofden. In India heeft de Russische agressie een parlementscrisis veroorzaakt, door dat de Indiase regering, die op het ogen blik met Pakistan wedijvert om de gunst (van de Sovjet-Unie, geweigerd had de Russische invasie in Tsjecho-Slowakije te veroordelen. Ook uit Pakistan en Afghani stan, die beide in grote mate Russische hulp krijgen, kwamen geen protesten. Daarentegen hebben enige naar Moskou tenderende Aziatische communistische partijen, zoals de Japanse partij onder leiding van Miyamoto en de Indiase van S. A. Dange beide door de Chinezen als revisionisten gekenschetst het Rus sische optreden veroordeeld. Als primeur voor Nederland is men op het ogenblik voor de noord- en westkant van Walcheren bezig met een voor het heien van houten paal- rijen ontworpen hef platform circa twintig paalhoofden (tegen duin- en voor de kust mogelijk. strandafslag) tot 200 meter te ver lengen. Op het kunstmatige eiland is tril-hei-apparatuur aangebracht waarmee men de palen ver in de zeebodem kan drijven. Een derge lijk karwei was vroeger alleen vlak Opmerkingen van gelijke strekking wa- ren te lezen in een hoofdartikel van de Pekingse Volkskrant, waarin stond dat de Sovjet-Unie de Oosteuropese landen tot koloniën en een beveiligingszone ge- maakt had, dat zij haar controle op de „heersende klieken" verzwakt had en blindelings de brede lagen van de bevol king had onderdrukt en uitgebuit. „De revisionisten in Oost-Europa hebben het uiterste gedaan om zich van de strenge controle der Russische revisionisten te be-1 vrijden, zodat zij directe betrekkingen met het westen konden aanknopen." In het artikel stond voorts: „Jullie wil len geen socialistische maatschappij op bouwen. Wat jullie werkelijk willen, is de stichting van een rijk van koloniën met de Russische afvalligenkliek als opper- heersers. Jullie willen in samenwerking met de Verenigde Staten tot een nieuwe verdeling van de wereld komen. Al die landen die deel uitmaken van jullie ge meenschap moeten naar jullie pijpen dansen en zijn van jullie genade afhan kelijk anders gaan ze hun ongeluk tege moet." Peking vergeleek de Russische actie met die van Hitler, die in '37 Tsjecho-Slo wakije binnenviel en Sudetenland an nexeerde. De Oosteuropese landen wer den opgeroepen om zich van hun aan Moskou gehoorzame leiders te ontdoen en een echte socialistische staat te vormen. TIENRAY. Zaterdagmiddag is de 13-jarfge Annie Crijnen uit Tienray in de MOYlgollC ZIL l]gt badkamer van haar ouderlijk huis door koolmonoxydevergiftiging om het leven Van de andere communistische staten China heeft munt geslagen uit de mili- I taire interventie in Tsjecho-Slowakije door met het sterkste verbale geschut tegen de Sovjet-Unie op te trekken. Peking kan in zijn huidige revolutio naire campagne moeilijk het liberalise, ringsprogramma van de Tsjechische par tijleiding goedkeuren, het moet anderzijds gekomen. 'in Azië heeft tot dusver de Mongoolse

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7