Oud-Griekse politieke satire tot nieuw leven gebracht I „IK BEN NET HAARLEMMER OLIE" AVRO's Emmink: nooit genoeg van ouderwetse gezelligheid „DE RUITERS" VAN ARISTOFAMES Voordeelvan de staatsgreep Herman Heijermans nieuwe toneelgroep Film van Pasolini in beslag genomen Rijdende critici bij de NS Negen Muzen TV-vanavond „Dorp", Bovary en Brassens TV dinsdag Radio-dinsdag TV maandag MAANDAG 16 SEPTEMBER 1968 9 Uitbundig V errassing Simon Koster Prijs der discofielen Schweyk Pretentieloos Walgelijk A msterdammer i? ff SCHEVENINGEN. De militaire staatsgreep van verleden jaar in Grieken land heeft voor het Nederlandse toneel althans één voordeel opgeleverd: de moge lijkheid om de talentvolle en nu uitgewe ken Griekse regisseur Minas Christidis hier een regie te laten doen. Van die mo gelijkheid heeft de Nieuwe Komedie vlug gebruik gemaakt door Christidis te enga geren voor de opvoering van „De ruiters" van Aristofanes. De nieuwe artistieke lei der van de Nieuwe Komedie, E. Plooy- er, heeft met dat initiatief een verras send goede openingszet gedaan waarvan hij getuige het succes van de première, zaterdagavond in het Scheveningse Pavil joen Theater, stellig veel plezier zal heb ben. DIT STUK van de grote Griekse blij spelschrijver biedt voor een hedendaags publiek heel wat minder houvast dan zijn nog altijd actuele „Vrede", waarvan Cen trum het vorig seizoen een zeer amusan te opvoering gaf. Aristofanes heeft het geschreven als een venijnige bespotting en veroordeling van de oorlogzuchtige demagoog Cleonas (of Cleon), die van 429 tot 422 voor Chr. over Athene heers te; tevens is het een aanklacht tegen het door Aristofanes verfoeide democratische staatsbestel van Athene, dat allerlei uit wassen kende die voor een schouwburg bezoeker van nu nauwelijks nog interes sant zijn. De Nieuwe Komedie heeft daar om begrijpelijkerwijs inplaats van het origineel liever gebruik gemaakt van een Franse bewerking door Charles Cordier (sappig vertaald door Dogi Rugani) waar in de tekst ontdaan is van die vele toe spelingen op oud-Griekse toestanden en politieke figuren, zodat er alleen 'n kluch tige persiflage op de nog altijd bestaande demagogische techniek van valse politie ke leuzen en beloften is overgebleven. Die ingreep was zo radicaal dat daarmee uiteraard ook de literaire en dramatische vormvoorschriften van de Attische kome- „De ruiters", blijspel van Aristofa nes, bewerkt door Charles Cordier. Uit het Frans vertaald door Dogi Rugani. Nederlandse première bij de Nieuwe Komedie op 14 september in het Pa viljoen Theater te Scheveningen. Re gie: Minas Christidis. Hoofdrollen: John Soer, Hans Boswinkel, Joop van der Donk. Decor en kostuums: Frank Raven. Muziek: Willem Breuker. die, waar Aristofanes tamelijk trouw aan vasthield, naar de prullenmand werden verwezen. Maar deze opvoering was dan ook bepaald niet bedoeld als een stukje museumwerk; wel als een poging om de geest van Aristofanes, met zijn felle hagt tegen politieke oneerlijkheid, uitgedrukt in bijtende satire en kluchtige humor, voor een hedendaags publiek te laten her leven, en daar heeft Christidis het 2400 jaar oude stuk stellig geen slechte dienst mee bewezen. HIJ is daarbij niet voor krasse klucht effecten terugdeinsd, noch in de aankle ding (dé flikflooiende huichelaar Paphla- gons draagt over zijn Griekse tunika een ouderwets jacquet met een Amerikaans verkiezings-insigne in zijn knoopsgat) noch in de uitbundige, volkstoneelaehtige speeltrant. Zodoende heeft hij een koste- lij k-blijmoedige, van vitaliteit bruisende opvoering tot stand gebracht, waar van begin tot eind een onstuitbare vaart ach ter zit. Alleen met het koor, dat hier uit ruiters bestaat, schijnt hij niet goed raad te hebben geweten Die ruiters (in vroege re vertalingen werden zij, evenals het stuk zelf, maar misschien ten onrechte, De Ridders genoemd) zien er uit als fanatie ke motorrijders met enorme stofbrillen, motorhelmen en leren jassen, waaronder dan echter weer Grieks aandoende ge plooide mini-rokjes te voorschijn komen De door Aristofanes bedoelde patriciërs kon men daar moeilijk in herkennen, maar wie of wat men er wél in herkennen moet, is niet duidelijk en het wordt ook niet duidelijker door de slechts gedeelte lijke verstaanbaarheid van de gezongen tekst. VAN DE SPELERS zorgde John Soer voor de grootste verrassing door zijn on weerstaanbaar komische vertolking van Paphlagon, wiens onverbloemde schurk achtigheid hij een bijna hartveroverende allure wist te geven. Ook Joop van der Donk was uitstekend als het omkoopbare maar toch moeilijk te bedriegen oudje dat Demos, „het volk" voorstelt. Hans Boswinkel, als de worstverkoper die het tegen Paphlagon opneemt en zelfs hem te sluw af is, had zich nog niet helemaal aangepast bij de volkstoneel-stijl van de opvoering, maar kwam op de belangrijk ste momenten toch wel los. Jan Staal was een mooie, grappig-wanhopige oude slaaf, goed gesecondeerd door Henk Votel als zijn jongere lotgenoot. Frank Raven tekende voor de fantasie rijke costuums en het eenvoudige maar doelmatige decor, en Willem Breuker voor de effectvolle, pittige en rijkelijk van komische trouvailles voorziene mu ziek, die werd uitgevoerd door een vijf tal musici onder wie (aan de piano) de Haarlemse musicoloog en componist Rob du Bois. AMSTERDAM In Amsterdam is op gericht de toneelgroep „Herman Heijer mans" die zich in de eerste plaats ten doel stelt de oude traditie te herstellen om elk jaar op 24 december een première te brengen van een van de stukken van deze Nederlandse toneelschrijver. De toneelgroep, waarvan de artistieke leiding berust bij mevrouw Lien la Cha- pelle-De Jong, terwijl de zakelijke leiding in handen is van de heer Marten Putman, hoopt dit jaar op 24 december te beginnen met de première van drie éénakters van Heijermans: „Ahasverus", ,,'t Kind" en „Artikel 188". Vooralsnog zal gewerkt worden met de best beschikbare amateur spelers. Het streven van de groep is er op gericht te zijner tijd te komen tot de stichting van een Herman Heijermans Theater, waarbij als de levensvatbaar heid van de groep is gebleken geleide lijk zal worden overgegaan tot het enga geren van beroepsacteurs en -actrices. ROME. (AFP). De door Pasolini ge maakte film „Theorema" die op het film festival van Venetë de prijs kreeg van het internationale Katholieke Filmbureau, is in beslag genomen op last van de bur- gelijke autoriteiten in Rome. De film zal in Rome niet meer vertoond mogen wor den. Enkele uren voor de inbeslagneming hadden de Italiaanse bisschoppen laten weten dat „Theorema" gebaseerd is op een „freudiaanse en marxistische" over tuiging. De filmkeuringscommissie van het episcopaat kantte zich tegen de „felle erotische scenes", en brandmerkte de film als „negatief en gevaarlijk". UTRECHT De Nederlandse Spoor wegen hebben de functie van rijdend ma- terieelopzichter ingesteld. Deze opzichters (er komen er in totaal vijf) zullen worden belast met de kwaliteitscontrole van het rijdend materieel. In het bijzonder zal aandacht worden besteed aan de verwar ming, verlichting, rustige loop, reinheid en dergelijke. De spoorwegen menen er goed aan te doen het materieel door „rij dende critici" te laten bekijken in de toe stand, waarin de klanten dat ook aan treffen. De „rijdende critici" passen in een reeks van door de spoorwegen genomen maat regelen. die alle een verscherpt toezicht op locomotieven en reizigersmaterieel be> ogen. Een speciale commissie heeft daar aan anderhalf jaar gedokterd. Zo introdu ceren de spoorwegen een soort quick- service voor het materieel. Er komt over het hele land een aantal herstelpunten, waar defecten snel en zon der een al te lange afstand af te leggen kunnen worden hersteld. De onderhouds beurt eenmaal in de drie a vier weken blijft gehandhaafd, maar voor tussentijdse storingen en defecten is nu een meer etfi ciente oplossing gevonden, waardoor zo min mogelijk tijd verloren gaat en het toezicht toch wordt verscherpt. Mondriaan. De staatssecretaris van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk mr. H. J. van de Poel, heeft zon dag bij de inwijding van de nieuwe „National galerie" in de Berlijnse Tier garten een tentoonstelling geopend, ge wijd aan de Nederlandse schilder Piet Mondriaan. reclame geopend met een optreden van de Amerikaanse country and western-ranger Buck Owens met zijn begeleidingsorkest de Buckaroos. Rie- ke van Epen zorgt voor de presen tatie. Tot acht uur hierna nog een stukje Amerika. We gaan kijken in Chicago, waar in de binnenstad ne gers hun artistieke inspiratie de vrije loop laten. „And this is free" luidt de titel van dit filmpje. Na het journaal het eerste deel van „Madame Bovary", een televisiebe werking in twee delen van de gelijk namige roman van Gustave Flaubert. In de hoofdrollen zien we Elfriede Irrall en Günther Strack. Madame Bo vary krijgt vijfenzeventig minuten, waarna er precies een half uur is voor het tweede deel van het portret door Frank Onnen van Georges Brassens. Medewerkenden Barbara, Michèle Ar- naud, Cathérine Sauvage, Jean-Pierre Chabrol en Père Duval. Na de avondoverdenking van ds. J. J. Buskes een half uur van het Humanis tisch Verbond, ditmaal gewijd aan het werk van het Humanistisch Thuis front. Tussen oktober en de december gaat de Vlaamse radio een tiental uitzendin gen verzorgen die samen de wedstrijd de BRT-prijs der discofielen vormen. Het is de bedoeling het publiek een Prijs der discofielen te doen toeken nen. De tien genres die ter beoorde ling worden voorgelegd zijn symfoni sche muziek, oude muziek, liederen, kamermuziek, gewijde muziek, concer to's, lyrische werken, zeventiende en achttiende-eeuwse muziek, hedendaag se muziek en instrumentale muziek. HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Klass. muz. 7.30 Nws. 7.32 Actua liteit. 7.45 Amusementsmuz. 8.00 Nws. 3.11 Gewijde muz. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvr. 9.15 Muziek. 9.35 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Theol. etherleergang. 10.35 Liederen. 11.00 Nws. 11.02 Voor zieken. 11.55 Meded. 12.00 Gevar. progr. 12.22 Wij van het land. 12.26 Meded. tbv land- en tuinb. 12.30 Nws. 12.41 Actual. 13.00 Raden maar.14.05 Schoolradio. 14.30 Muz. magazine. 1600 Nws. 17.00 Overheids voorlichting. 17.10 Voor kleuters. 18.00 Metropole orkest. 18.19 Uitzending D'66 18.30 Nws. 18.46 Actualiteiten. 19.05 Licht progr. 19.45 Godsd. progr. 20.00 Slotconcert Intern. Vocalistenconcours. 21.10-21.25 Lezing Russische literatuur 22.20 Nws. 22.40 Meded. 22.42 Over weging. 22.45 Geestel. liederen. 23.00 Vergezichten: vakantie-magazine. 23.30 j Lichte muz. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Ochtengymnastiek. 7.20 Gramm. muz. 7.54 Deze dag. 8.00 Nws 8.11 Journaal 8.20 Gramm. muz. 8.30 De groenteman. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Prinsjesdag 1968. 9.40 Oude muz. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeids vitaminen. 11.00 Nws. 12.00 Kapel Kon. Luchtmacht. 12.26 Meded. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Radio journaal Nat. progr. 13.00 Opening sta- ten-generaal. 13.15 Troonrede H.M. de Koningin. 13.40 Marinierskapel Kon. Marine. 14.00 Residentie orkest. Nat. progr. 15.00 Prinsjesdag 1968. 17.00 Ge varieerd platenprogr. 17.55 Meded. 18.0 Nws. 18.16 Journaal. 18.30 Dansorkest. 19.00 Discussierubriek. 19.30 Nws. 19.35 Gevarieerd progr. 20.45 Hoorspel, orkest. 22.30 Nws. 22.40 Journaal. 22.55 Ned. muz. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Platenprogr. 10.00 Ns. 11.00 Nws. 11.03 Platenprogr. 12.00 Ns. 12.03 Tienerprogr. 13.00 Nws. 13.03 Ge varieerd platenprogr. 14.00 Nws. 15.00 Nws. 15.03 Lichte muz. 16.00 Nws. 16.03 Platenprogr. 17.00 Nws. BRUSSEL 324 M. 12.00 Nws. 12.03 Lichte muz. 12.40 Weerbericht. S.O.S.-berichten voor de schippers. 12.48 Lichte muz. 12.55 Bui- tenl. persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Concert. 14.00 Nws. 14.03 Gevar. muz. progr. 15.00 Nws. 16.00 Nws. 16.03 Beursber. 16.09 Progr voor oudere luis teraars. 17.00 Nws. 17.15 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.03 Voor soldaten. 18.28 ^wwwvwwvwwvwvw\^vwwwwwwwwvw%rw%#vwwwwwwww^ fwwwwwvwwvvwwniuuvuum Paardesportuitslagen 18 30 Franse les wenken. 18.40 Gramm. muz. 18.45 Sport 18.52 Taalwenken. 18.55 Gramm. muz. 19.00 Nws. 19.40 Gramm. muz. 19.45 cvndica!e kroniek. 19.55 Gramm. muz. 20.00 Concert (In de pauze: boekbespre king). 22.00 Nws. HILVERSUM Een documentaire over „Het Dorp" op het eerste net, op het tweede net ondermeer Madame Bovary (in het Duits) en George Bras sens. Nederland 1. Na Barend de Beer en het eerste journaal de kerkelijke ac tualiteitenrubriek „Kenmerk" en AVRO's Regiovizier. Na het journaal volgt een documentaire van een AVRO- filmploeg over het Dorp bij Arnhem. Het is nu zes jaar geleden, dat Mies Bouwman in 24 uur de actie „Open het Dorp" tot een succes maakte. De Mounties René van Vooren en Piet Bambergen komen weer met een eigen show vol dwaze schetsjes en met elke keer een andere gast. Van avond is dat Mieke Bos, de vroegere Selvera, die een musicalster werd. Speciaal voor de bezitters van kleu rentelevisie is het volgende program ma: een optreden van het Nationaal Ballet uit de Oekraïne, Puls. De vol gende tien minuten zijn ernstiger: Piet ter Laag filmde het bezoek van drie oorlogsweduwen aan Indonesië. Binnenkort zal de Oorlogsgravenstich ting een actie beginnen om meer na bestaanden van in Indonesië gesneuvel de militairen een kans te geven de graven daar te bezoeken. Na het laatste journaal krijgt de stichting Teleac nog een half uur, waarin voorzitter Dr. Couvee over de taak van Teleac spreekt. Na hen voe ren zijn collega's uit Engeland, Frank rijk en Duitsland het woord, want ook daar bestaan soortgelijke instellin gen. Het programma wordt donderdag herhaald. Nederland 2. Het NCRV-programma wordt na Barend, het journaal en de De houding van Tsjechoslowaakse bevolking tijdens de Russische invasie heeft het vermaarde boek van Jaroslav Hasek, de brave soldaat Schweyk, weer in de belangstelling gebracht. De Duitse televisie heeft een televisiebe werking van het boek laten maken. In dertien delen zal de Weense acteur Fritz Muliar de brave soldaat uitbeel den. Het wordt een „one man show" mengeling van lezing, vertelling en spel De opnamen worden in kleur gemaakt in Hamburg. De uitzending wordt be gin volgend jaar verwacht. Madame Bovary met haar echtgenoot. (Nederland II, tien voor half negen). (Van onze correspondent) HLVERSUM Herman Emmink is een handige jongen. Om financieel zo wèl mogelijk te varen heeft hij zich niet aan een werkgever gebonden. Als free-lancer verkoopt hij zijn goed in het gehoor liggende stem met veel ge mak. Aan omroepverenigingen, aan een benzinemaatschappij, aan een grootwinkelbedrijf en (incidenteel) aan kleinere zaken. Zelfs een van de gro tere politieke partijen heeft de stem van blonde Herman Emmink gekocht voor de presentatie van haar veertien daagse radioprogramma in de „door de regering ter beschikking van de po litieke partijen gestelde zendtijd." In juli bereikte Herman Emmink een mijlpaal bij de radio. Voor de honderdvijftigste keer ging toen het door hem gepresenteerde AVRO-pro- gramma „Muzikaal onthaal" recht streeks de ether in. Daarmee bereikte deze wekelijkse muzikale zondagmid dagshow een respect afdwingende „leeftijd" en het ziet er naar uit, dat „Muzikaal onthaal" zich nog heel wat weekends staande zal kunnen houden. EEN pretentieloos programma, dat aanslaat bij een grote schare radio luisteraars. Bij honderden komen de brieven en briefkaarten week in, week uit bij de AVRO binnen. Veel van de reacties verwerkt Emmink in een van de volgende uitzendingen. „De groot ste flauwekul moet met de meeste zorg worden voorbereid", horen we op het AVRO-terras van de man die met „Tulpen uit Amsterdam" als zanger naam maakte. „Het is m'n visitekaart- tje geworden", zegt Emmink. Waar het succes van „Muzikaal ont haal" nu precies in schuilt, weet Em mink eigenlijk ook niet helemaal. „Misschien omdat ik de mensen altijd zoveel mogelijk in het programma be trek. Ik probeer altijd wat sfeer in de zaal te brengen, speel een beetje met woorden, geslaagd of niet geslaagd, en dan proberen we verder altijd een pro gramma te brengen dat de mensen aanspreekt. Er zit een gesprekje in 'i gen omroepen volgde in '50 de terug reis naar Nederland. „En toen dacht ik, dat iedereen hier op mij zat te wachten omdat ik een behoorlijke microfoonstem had", geeft de zingende presentator eerlijk toe. Maar hij kwam bedrogen uit. Een kantoorbaan ging vooraf aan een job bij de VARA als omroeper. In de stu dio's aan de Hilversumse Heuvellaan was Emminks stem toch niet „het einde" en de geboren Amsterdammer verhuisde naar de AVRO-studio's, als manusje van alles. „Ik heb al eens gezegd, dat ik AVRO's Haarlemmer olie ben. Ik kan inval len als omroeper, zanger en als presen tator van het radiojournaal. Ik doe ook wel wat reportagewerk voor de actu aliteitenrubriek! Naast het AVRO-werk „zit" Herman Emmink nog op radio Luxemburg en hij doet enkele programma's voor de NRU een druk leven dat hem niet één vrije dag in de week toestaat. Herman Emmink met een bekende Nederlander en dan ook nog een quiz onder het motto „Oudje van de week". Dat is dan een 78-toeren grammofoonplaat. Daar heb ik er zelf zo'n vierduizend van. Uit alle delen van Nederland komen er zondag in, „ondag uit mensen naar de AVRO-studio om 'n directe uitzen ding mee te maken Met bussen of op eigen gelegenheid. En elke week op nieuw probeert Emmink met succes spontane reacties los te weken. Van zijn artiesten en van zijn publiek. „Ge lukkig is de tijd voorbij dat we niets meer konden of mochten zeggen dan: „ER wordt mij wel eens verweten, dat ik altijd zo walgelijk vriendelijk ben, maar daar maal ik niet om. Na tuurlijk heb ik wel eens een pest bui, maar ik hoef toch een ander niet met mijn sores op te scheppen", verklaart Emmink. Het klinkt als een excuus. Al is „Muzikaal onthaal" dan al een bejaard programma, de fanmail stroomt elke week nog massaal bin nen. „Zo'n tweeduizend reacties is heelgewoon", horen we. Waarmee vol doende is bewezen, dat „walgelijk vriendelijke" Herman Emmink geliefd is bij vele luisteraars. „Voor ellende is in zijn programma geen plaats. Evenmin als voor keihar de interviews. Daar zijn andere uitzen dingen veel meer geschikt voor. In mijn wekelijkse praatje over het gebeurde ~u gelieve thans te luisteren naarin de afgelopen week mijd ik alle na righeden. Daar moeten we niet om de haverklap mee aan komen. De mensen willen ook wel eens een gewone portie ouderwetse gezelligheid. Die wil ik ze eraag aanbieden", besluit Herman Emmink naar eigen zeggen aanhanger van de huis-, tuin- en keukenkunde. In voormalig Nederlands-indië zat Herman Emmink voor het eerst achter de microfoon in het strijdkrachtenpro gramma van radio-Menado. Na 836 da- Nederland 1 18.50 NTS: Barend de Beer. 18 56 STER: Reclame. 19 00 NTS: Journaal. 19 03 STER: Reclame. 19 06 IKOR/CVK/RKK: Kenmerk 19.31 AVRO: Regiovizier. 19.56 STER: Reclame. 20.00 NTS: Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 AVRO: Documentaire. 21.10 Showprogramma. 21.50 In kleur: Ballet. 22.15 Actie Oorlogsgravenstichtr 22.25 NTS: Journaal. 22.30 Teleac. Nederland 2 18.50 NTS: Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 19.03 NCRV: Country en westernshow 19 28 Documentaire. 20 00 NTS: Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20 20 NCRV: In kleur: Madame Bovary (film). 21.35 Progr. rond Georges Brassens. 22 05 Humanistisch Verbond. 2210 Humanistisch militaire tehuizen. 22.40 NTS: Journaal. 11.00 NTS/NOT: Schooltelevisie. 13.10 NTS: In kleur: Prinsjesdag. 18.50 NTS: Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 19.03 STER: Reclame. 19 06 KRO: In kleur: Documentaire. 19 56 STER: Reclame. 2000 NTS: Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 KRO: Bredero (herdenkingspro- gramma). 21.10 De wrekers (film). 22.00 Nieuwspoort. 22.30 NTS: Journaal. Nederland 2 18.50 NTS. Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest 19.20 In kleur: Samenvatting opening Sta ten-Generaal. 20.00 Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 NTS: In kleur: Dubbelspion. 21.10 Internationaal interview. 22 00 Documentaire F.C. Nürnberg. 22.20 Journaal.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9