Sigaretten kwartje duurder Minister Witteveen van Financiën: VOORZICHTIG BEGROTINGSBELEID noodzaak voor verder conjunctureel herstel IJzeren ring rond Praag HET WEER Parlementair jaar feestelijk geopend Rookbommen tijdig ontdekt Pools schip beschoten bij Miami Houder van rijschool in arrest SKINfORT Belastingvrije voet omhoog Uitgaven f 2000 per hoofd van de bevolking Toestand Salazar uitzichtloos TV VAN AJAX NOG NIET ZEKER PRINSJESDAG 1968 Mevrouw Corver- Van Ha af ten tot burgemeester van Heiioo benoemd Nieuwe artikelen voorgesteld in W.v.S. Hotel BKEÜËftODE Fries roggebrood 58e JAARGANG NUMMER 268 DINDSAG 17 SEPTEMBER 1968 Het belangrijkste nieuws uit troonrede en miljoenen nota De rijksuitgaven zullen in 1969 stijgen met 1,9 mil jard tot ruim 26 miljard. Het begrotingstekort voor 1969 is vermoedelijk 2,5 miljard tegen 2,8 miljard voor 1968. Door verhoging van de tabaksaccijns worden de pakjes sigaretten volgend jaar een kwartje duurder. Op 1 januari 1969: kleine belastingverlaging voor inkomens tot 27.000 gulden. it Volgend jaar 5000 ambtenaren méér. Op 1 januari 1970: verdere verlaging van de loon- en inkomstenbelasting. it In 1969: verwachte stijging van de contractlonen gemiddeld 4 percent. Verwachte stijging van de prijzen 4 percent. it De werkloosheid daalt volgend jaar tot 75.000. it Voor bestrijding van de werkloosheid trekt de regering ruim één miljard uit. it De regering wil een parlementaire ombudsman instellen. Veel bewolking Ambassadeur in Djakarta Het woord is aan Troonrede en ons commentaar daarop pagina 13 Miljoenennota pagina 15 De verwachtingen van het Planbureau pagina 16 Eerste reacties pagina 2 Verdacht van oplichting Rassendiscriminatie Zie verder pagina 17 STYLE AND PERFECTION vers uit Franeker! Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6726. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewyks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1.— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye nnnnnannnnnnnnnnnnnnnnnnnnnrnrn--------------------------------------*------*------*-----****"****"***"*"ww*"**''"**"***"luu*A*AAAf>A****A<w*AA**AiMfc**A*>i*A**AAA**AnnnnnrLJU>AnnAAAAnfmnnnnnf>nimnnnn*f>nnfWWfif>nl>ft/>nnnnnmmnnnn<Ul/mnnnnnnl I v (Van onze redactie economie) HAARLEM In de Miljoenennota, die vandaag aan de JStaten-Generaal is aangeboden worden de uitgaven voor het volgend jaar begroot op zesen twintig miljard gulden of wel f 2.000 per hoofd van de bevolking. Het ge raamde tekort voor 1969 wordt becijferd op f 2.5 miljard. Voor de „gewone" man zijn twee dingen uit de Miljoenennota van groot belang. In de eerste plaats verhoging van de accijns op sigaretten en kerftabak, waarvoor de prijs van bijvoorbeeld het pakje sigaret ten per 1 januari 1969 wordt verhoogd van 1,50 tot 1,75. Verder wordt de loon- en inkomstenbelasting voor hen die min der dan ƒ27.000 per jaar verdienen wat lager door verhoging van de belasting vrije voet met 600. In de nota zegt de minister van finan ciën dr. H. J. Witteveen, dat onze econo mie zich op het ogenblik in een fase van conjunctureel herstel bevindt. Een be- PRAAG (AP) Duizenden Russische soldaten, die voorheen Praag hadden be zet, hebben nu de stad omsingeld en er hun zware kanonnen op gericht om de Tsjechoslowaakse leiders tijdens de nog onvoltooide onderhandelingen over de toekomst van het land onder druk te houden. Het bestaan van een ijzferen ring van Russische artillerie rondom Praag is door de schrijver van dit artikel, de AP-cor- respondent Gene Krame, vastgesteld tij dens tochten buiten de thans rustige maar trieste stad en in gesprekken met andere ooggetuigen, die zware kanonnen, raket ten en andere projectielen hebben gezien welke uit het noorden, oosten, zuiden en westen op de stad waren gericht. Honderden artilleriewapens wijzen met de lopen naar Praag. Volgens een mili tair deskundige is er genoeg om de zes honderd jaar oude stad te vernietigen. Weerrapporten 2 Agenda van l.lmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13, 15, 16, 17 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv 7 Feuilleton7 Beeldverhalen7 A angestipt 7 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11 Ferdinand 14 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Veel bewolking met plaatselijk regen. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit noordelijke richtin gen. Weinig verandering in tempe ratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. heerste voortzetting daarvan maakt „een voorzichtig begrotingsbeleid" noodzake lijk. Richtsnoer bij de Miljoenennota 1969 is: „Voortgaan op de weg naar een even wichtige groei." Meer en meer wordt het duidelijk aldus de nota dat de werkloosheid een structu reel karakter gaat krijgen en zodoende met middelen van verschillende aard aan gepakt moet worden. Daarom is ruim 600 miljoen uitgetrokken of wel 150 miljoen hoger dan geraamd in 1968. De regering overweegt voorts een voor stel te doen tot jaarlijkse automatische aanpassing van de tarieven van de loon- en inkomstenbelasting aan de schommelin gen, die door de gecombineerde werking van inflatie en progressie optreden. Prinsjesdag: de versterkte politie ontvangt in Den Haag nadere instructies. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Duizenden mensen wa ren vanmiddag naar de Haagse binnen stad getrokken om de koninklijke stoet te zien, op weg naar het Binnenhof. In de straten speelden draaiorgels om luister bij te zetten aan de feestelijke opening van de Staten-Generaal. Aan de gevels der huizen wapperden de vlaggen. De gouden koets, de in gala gestoken militairen en de blijmoedige klanken van de muziekkorpsen boden een boeiend schouwspel. Vanmorgen was Den Haag nog een zon overgoten stad, maar tegen het middaguur was de hemel betrokken. Koningin Juliana droeg vanmiddag bij de opening van de Staten-Generaal een turquoise japon van fluweel, waarvan de mouwen en het bovenlijfje rijkelijk met strass-steentjes waren geborduurd. Ze had daarbij een tulen hoed in dezelfde kleur als haar jurk opgezet. Prins Bernhard was gekleed in het ga la-uniform van generaal der koninklijke luchtmacht. Het is namelijk traditie, dat de prins het uniform van het legeronder deel draagt, waarvan een erewacht voor het paleisje aan het Voorhout staat op gesteld. Prins Claus, die met het koninklijk paar in de gouden koets reed, had voor de feestelijke opening van het nieuwe par lementaire jaar een jacquet aangetrokken. Prinses Margriet voor het eerst sinds de geboorte fvan haar zoon weer in Den Haag droeg een korenblauwe met groen brokaten jurk met daaroverheen een mantel van zijden crêpe in dezelfde kleuren. De prinses combineerde dit ge heel met een klein hoedje met struisveren eveneens in deze tint. Mr. Pieter van Vollenhoven, die op 25 juli uit militaire dienst afzwaaide was ge kleed in het tenue van tweede luitenant vlieger der koninklijke luchtmacht met batons. Prinses Christina had een okerkleurige jas aan met daaronder een brokaat japon in diverse pasteltinten. Alle leden van de koninklijke familie, met uitzondering van mr. Van Vollenhoven, waren getooid met het grootkruis der Orde van de Neder landse Leeuw. Prins Claus droeg de on derscheiding zoals gebruikelijk bij een jacquet als een rozet in zijn knoopsgat. DEN HAAG De Haagse politie heeft vijf rookbommen ontdekt langs de route die de koninklijke stoet volgde. Zij waren verborgen in voetstukken van lantaarn palen en zitbanken. De bommen hadden een ontsteking die werkte volgens een pri mitief tijdmechanisme. Doordat een van de bommen vanmorgen vroeg tot ontbranding kwam, eerder dan in de bedoeling van de makers lag, is men op het spoor gekomen van de rookverwek- kers. Er zijn nog geen arrestaties verricht. DEN HAAG. Binnenkort is de be noeming te verwachten van mr. H. Schel- tema, buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur in Bagdad, tot buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur in Djakarta. LISSABON (AP) Artsen van het ziekenhuis waar premier Salazar in een coma ligt hebben maandagavond ver klaard dat diens toestand uitzichtloos is In een kort na middernacht uitgegeven medisch bulletin wordt gezegd dat zich in de rechterhelft van de hersenen een plot selinge ernstige bloeding heeft voorge daan. De linkerzijde van het lichaam van de premier is verlamd. Salazar ligt in een ijzeren long. President Americo Thom-az en enkele mi nisters van het Portugese kabinet zijn bijeengekomen in het voormalige Belem- paleis in Lissabon ter bespreking van de toestand. Volgens onbevestigde berichten is ook de raad van state bijeengeroepen. De raad moet de president adviseren bij de keuze van een opvolger. (Van onze verslaggever) HAARLEM Nog steeds verkeert de NTS in onzekerheid of de voetbalwedstrijd NürnbergAjax morgenavond inderdaad op de TV komt. Vanmorgen nog had de NTS contact met het Zweite Deutschen Fernsehen. De Duitsers zeiden pas mor genmiddag een definitieve beslissing over uitzending van de Europa-cup-wedstrijd te kunnen geven. Overigens verwacht de NTS wel dat de wedstrijd op TV komt. Het is, zo zei men ons vanmorgen, toch wel voor 99 percent zeker. Maar die ene percent. Vauvenargues: Hij die van nature onderdanig is, zal zelfs gehoorzamen als hij op een troon zit. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE. Mevrouw mr. J. M. I Corver-Van Haaften in Heemstede is bij Koninklijk Besluit met ingang van 1 okto ber 1968 benoemd tot burgemeester van de Noordhollandse gemeente Heiioo. Mevrouw Corver is Nederlands Her vormd en lid van de V.V.D. en was gerui me tijd, toen nog als mevrouw Stoffels- MIAMI (AP). Een Pools vrachtschip I dat bezig was met het lossen van staal is maandag in de haven van Miami bestookt door een wapen dat, zo is gemeld, „veel weg had van een licht kanon". De Amerikaanse kustwacht heeft bericht dat de romp van de ruim honderd meter lange Poolse vrachtboot „Polanica" op on geveer twee meter boven de waterlijn ge raakt werd door een projectiel dat terug stuitte en een kleine deuk achterliet. Een Spaanssprekende man heeft Asso ciated Press en andere nieuwsmedia in Miami opgebeld met de mededeling „we hebben zojuist het Póolse schip aangeval len". De man, die belde voor de politie van de aanval op de hoogte was gesteld, deelde mee dat het schip was bestookt met een 57-millimeter terugstootloze vuur mond (TLV), een zwaar wapen. De kapitein van- de Polanica, Jozef Mroccynski, zei dat de kustwacht hem had gewaarschuwd voor de mogelijkheid van een aanval door anti-Castro rebellen in Miami. f Een personeelslid van de kustwacht stond op de Polanica op wacht toen het schot werd gelost. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM De Haarlemse politie heeft een 46-jarige rijschoolhouder uit Haarlem-Noord aangehouden die er van wordt verdacht zeker acht klanten te hebben opgelicht. Hij gaf de examen- aanvragen niet naar het C.B.R. door en hield de klanten met verhaaltjes aan het lijntje. Zo heeft een 54-jarige vrouw twee jaar lesgenomen en 1100 lesgeld be taald, terwijl zij nooit de kans kreeg examen te doen. „Examinator ziek, te grote drukte, uw I groene kaart is er niet bij", waren enkele redenen die de rijschoolhouder opgaf om de examens steeds maar uit te stellen. Een 24-jarige inwoonster van Haarlem, die sinds half december vorig jaar les had, heeft tenslotte een aanklacht bij de politie ingediend. Zij gaf in februari van dit jaar 25 voor de examenaanvrage. In mei vertelde de rijschoolhouder haar dat de datum precies in haar vakantie viel. Hij wist de periode waarin de vrouw met vakantie ging. Ook daarna bleef er steeds een reden om het examen uit te stellen. Op 20 augustus belde de vrouw ten slotte zelf het C.B.R. op. Daar bleek niets I van haar aanvrage bekend te zijn. Bij de 54-jarige vrouw maakte de rijschoolhouder gebruik van een valse brief van het C.B.R. om het examen niet door te laten gaan. Bij de aanhouding van de man werden I bij hem thuis nog dertig niet verzonden examenaanvragen gevonden. Van Haaften, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Ook is mevrouw Corver plaatsvervan gend Kamervoorzitter geweest, lid van de raadgevende vergadering var, de Raad van Europa in Straatsburg en lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. Zij heeft verscheidene jaren deel uitge maakt van de Nederlandse delegatie naar de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties in New York. Mevrouw Corver is sinds enige tijd ge huwd met de Heemsteedse wethouder J. C. Corver. (Van onze correspondent) DEN HAAG De regering wil in het Wetboek van Strafrecht een verbod zien opgenomen, tot deelneming of steunverle- |ning aan activiteiten, die op rassendis criminatie zijn gericht. Ook wil zij ver bieden dat iemand wegens zijn ras bij het beroeps- of bedrijfsmatig aanbieden van goederen of diensten wordt achter gesteld. ADVERTENTIES woninginrichting SPIJKER SNELLIUSSTRAAT 23-27 - IJMUIDEN Velserenderlaan 3 Santpoort - t/o Ruïne Telef 0 2560-8012 'n GRAFELIJK DINER Jupt RFFAAMDE gele pakjeL

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1