Cebinac - in de val gelopen - speelt MERKEL VOERDE KOMEDIE OP MET JOEGOSLAVISCHE SPELER „Psychologie: verlakkerij nu toch vanavond Michels maakt opstelling alleen aan spelers bekend FEIJENOORD MAAKTE TE WEINIG GOALS Flamingo's lootte tegen Leipzig voor Europacup Stuy - sinds kort full prof - vertrouwt het toch niet zo Roemenië speelt toch Evans dure tiener Beraad van DOS MCC niet welkom in Zuid-Afrika Nicols won met moeite van HCAW Coulon leider in kleine Tour Bestuur NBB beraadt zich maandag over al of niet meedoen Ajax zal het in het begin moeten bekijken Sijbrands had een vrije dag Tsjechen geven organisatie WK ijshockey terug 19 WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1968 yy Rotte vis Zwaar Schateren Nico Goebert 1 (Van onze sportredactie) NÜRNBERG „De zaak Cebinac" is afgedaan. Max Merkel heeft de recalcitrante Joegoslaaf opgesteld in het team dat Ajax vanavond ontmoet. De hele affaire was een meesterlijk stukje komedie geregisseerd door „Der Merkel" zelf. Eergisteren dus was Cebinac van de training weggestuurd. Merkel liet zich tegenover verslaggevers daarna zeer ongenadig over hem uit. Dat nam Cebinac niet. Gisteren verscheen hij niet op de voornamelijk op hard en snel schieten gerichte training op het ultra moderne sport complex van de Nürnbergers, maar vroeg een onderhoud aan met voor zitter Luther. Het gesprek vond na de training plaats in het bijzijn van Merkel en Wenauer. Strehl en Ludwig Müller als afgevaardigden van de spelers. Na anderhalf uur mocht Cebinac zjjn maatkostuum verruilen voor zijn trainingspak. De zaak was „erledigt". Merkel kwam er rond voor uit de zaak nodeloos op de spits gedreven te hebben. Inderdaad is Cebinac de lastige jongen bij FC Nürnberg, hij schikt zich niet zo in de strenge discipline als zijn Duitse clubgenoten, 'maar dat was allang be kend. Merkel gebruikte deze omstandig heid alleen maar om de accu van z'n ploeg alleen nog wat op te laden. „Ce binac zal nu wel willen bewijzen dat Mer kel ongelijk had", zei de Oostenrijkse trainer, „en daarom zal hij, naar ik hoop, goed spelen, dat is tactiek. Een zaak als deze was geen première. We hebben dat al enkele malen eerder meegemaakt Bovendien was de hele ploeg extra ge prikkeld door deze affaire. Er waren spelers die Heinz Miilller ge lijk gaven: „Waarom doet Cebinac dat nou? D.e sfeer wordt er niet beter op". En spelers die zich achter Küppers schaarden „Het wordt tijd dat iemand zijn mond open doet") omdat Merkels ge woonte zijn spelers publiekelijk voor rot te vis uit te maken bij hen steeds meer weerstanden oproept. Nu de hele zaak uitgesproken is verwacht Merkel dat zijn team feller is dan ooit. „Na het diepte punt van zaterdag en deze toestand zul len mijn jongens meer vechtlust tonen dan ooit. Ze zullen de mouwen nog eens extra opstropen". Merkel motiveerde de opname van Ce binac in het team ten koste van de jeug dige Beers nog eens extra. „Beers heeft te weinig ervaring voor een dergelijke wedstrijd. Hij is nog te zenuwachtig. Hij mist kansen die hij na een jaar zonder aarzelen in schiet". De ervaring van Ce binac was dus de doorslaggevende factor. Des te verrassender was het dat Merkel zelf de voorkeur gaf aan de jonge doel man Rynio boven de ervaren Walter Wadra. „Rynio is goed in vorm. Hij had aan de doelpunten tegen München geen schuld". Voorts biedt het elftal geen ver rassingen, of het moest zijn dat Merkel «vvwvwwwwwwww WWVtfWVWVWtfVWI Onder de zevenduizend Nederlanders die Nürnberg - Ajax vanaf de tribunes zul len volgen, zal zich ook bondscoach Georg Kessler bevinden. Ongetwijfeld zal zijn belangstelling vooral de verrichtingen van Cruyff gelden. MVWWVWWWVWW fWWVWVWWWVWVWWVW per se met een Ausputzer wil spelen in een thuiswedstrijd waarin toch de thuis club het accent op de aanvallen pleegt te leggen. Wenauer zal die rol voor zijn rekening nemen. Het is een teken van Merkels angst voor deze wedstrijd. „Aan vallen is best, maar ik kan niet uitslui tend aanvallen met snelle spelers als Kei zer, Cruyff en Swart aan de andere kant. We moeten oppassen dat Cruyff ons niet in de luren legt. Ajax speelt al jaren met praktisch hetzelfde team. Hoe lang spe len Keizer en Cruyff al niet met elkaar? BOEKAREST De Roemeense voet balbond heeft dinsdag in een brief aan de Europese voetbalunie (UEFA) gepro testeerd tegen de nieuwe loting, maar be sloot toch dat de Roemeense clubs aan de Europese bekertoernooien zouden deel nemen. Daarom zal Steaua vandaag in de Roemeense hoofdstad in het veld komen tegen het Tsjechoslowaakse Sparta Trna- va, dat reeds maandag in Boekarest was aangekomen. LIVERPOOL. Alan Evans, de 18-ja- rige voorhoedespeler van het Engelse jeugdelftal, is maandagavond de duurste Engelse tienervoetballer geworden. Hij ging voor een transferbedrag van 100.000 pond sterling (ongeveer 850.000) over van Wolverhampton Wanderers naar Li verpool. Evans speelde een jaar geleden zijn eerste wedstrijd in de Engelse league competitie. Hij kwam dit seizoen slechts eenmaal uit voor het eerste team van de Wolves. Ze kunnen elkaar blindelings vinden .Dat ontbreekt bij ons, dat kan ook niet. Het wordt vanavond de derde keer dat Küp- pers samen met Cebinac en Volkert in de voorhoede speelt. Voordat zo'n blindeling- se verstandhouding tot stand komt kun nen er jaren overheen gaan". Achter de voorhoede spelen Heinz Mül ler wiens blessure bij de training op gelopen alles bleek mee te vallen en Strehl. De vier verdedigers die voor Aus putzer Wenauer opereren, zijn de Deen Hansen, Popp, Ludwig Müller en Zhczyk. Dit elftal moet Merkels FC Nürnberg be hoeden voor de in Duitse ogen grote schande door Ajax te worden uitgescha keld. Merkel: „Wat is Ajax? Niemand heeft hier van die ploeg gehoord, men denkt hier dat het Nederlandse voetbal mets voorstelt. Natuurlijk omdat het na tionale elftal niets presteert. Daarom ook heb ik die film van Go-Ahead Ajax laten draaien voor de spelers. Dan kon den ze zien wat Cruyff met een bal kan doen. Dan konden ze ook zien dat deze ploeg echt kan voetballen". Merkel, eerlijk als altijd, erkende dat zijn ploeg het dit seizoen in de Europa cup en in de competitie zwaar gaat krij gen. Waarom dan ook zes spelers van een goed elftal verkocht? „Dat moest ik wel. Hier in Duitsland moet men zo hard knokken voor een kampioenschap, dat de ploeg het volgende seizoen een onvermij delijke, terugslag krijgt. Het is in de Bun- desliga nog nooit gebeurd dat een ploeg tweemaal achtereen kampioen wordt. Verscheidene spelers waren aan het eind van het vorige seizoen uitgeblust. Ik heb nu nieuwe voor hen zoals Beers, die de opvolger moet worden van Strehl maar daar is tijd voor nodig. Over een jaar heb ik weer een wereldelftal. De Europa cup gaat bij mij ook niet voor alles. De opbouw over een aantal jaren weegt bij mij het zwaarst. Ajax dat minder concur rentie heeft kan zich misschien helemaal op de Cup concentreren en daardoor ver liezen of in de competitie punten verspe len. Dat wil ik vermijden". /De 49-jarige Max Merkel schaterde het bijna uit toen hem ter ore kwam dat bij Ajax een psycholoog in de begeleidende staf is opgenomen. „Psychologie, ah dat is verlakkerij. Een manier om goed koop aan geld te komen. De beste j sy chologie voor een voetballer is dit" en Merkel maakte het overbekende gebaar met duim en wijsvinger, „een psycholoog, toemaar, en dan zeker ook nog een com puter erbij, nou ja, misschien heeft Ajax er een nodig, wij niet. Een speler die goed is bij ons verdient goed, een slechte moet gaan werken. Alleen de prestatie telt. Bij U op kantoor loopt toch ook geen psycholoog rond". (Van onze sportredactie) NÜRNBERG Ajax-trainer Michels timmerde minder druk aan de weg dan Merkel. Gistermiddag verliet de Ajax- ploeg Pegnitz voor een excursie naar de muziektempel van Bayreuth en een uit stapje naar de porselein fabrieken van Rosenthal, waar zowel Michels als Cruyff zich een fraai siervoorwerp aanschaften. Later op de middag trainde men pittig op een voetbalveld in Bayreuth. Waarna men de terugreis aanvaardde. Ook na de speciaal uit Amsterdam meegebrachte film met Claudia Cardina- le, die gisteravond werd vertoond, bleven de spelers in het ongewisse over de op stelling. Die maakt Michels vanochtend bekend. Alleen aan de spelers. „Merkel hoeft het toch nog niet te weten", moti veerde de Ajaxoefenmeester zijn besluit. Het is vrijwel zeker dat als Ajax om zeven uur het veld opkomt, de ploeg niet zal afwijken van de formatie Bals - Suur- bier, Pronk, Vasovic, van Duivenbode - Groot en Muller - Swart, Cruyff, Nunin- ga en Keizer. Keizer zal in rechtsback Hansen een oude bekende terugvinden. Hansen was ook zijn tegenstander in de laatste twee interlands tegen Denemarken. Toen kreeg de Ajax vedette geen kans. Voor van avond ziet Keizer de zaak niet zo som ber in: „Toen waren we allemaal nergens Waarmee hij wilde zeggen dat dat van avond zeker niet het geval zal zijn. De gematigd optimistische stemming in het Ajax kamp is daarmee duidelijk geken schetst. ROTTERDAM Feijenoord heeft het niet gehaald. Ongeveer 45.000 trouwe aan hangers hebben de Rotterdammers dins dagavond tegen Newcastle United strij dend ten onder zien gaan. Strijdend te gen een nadelig saldo van vier doelpun ten, die een week geleden in de uitwed- trijd moesten worden geïncasseerd. Feije noord reduceerde het verschil weliswaar tot twee treffers (2-0 door doelpunten van Kindvall en Van der Heide), maar dat was niet voldoende om de Engelsen uit de tweede ronde van het toernooi om de Jaarbeursstedenbeker te houden. Feijenoord startte overdonderend vol goe de voornemens om de hatelijke „4" bin nen de korst mogelijke tijd in te lo pen. Gesterkt door fanatieke aanmoedi gingen van de toeschouwers golfden de aanvallen van de Rotterdammers voort durend op doelman McFaul. Israel schoot een vrije trap, een van de vele die de Duitse scheidsrechter Fritz in deze bik kelharde wedstrijd moest toekennen, juist over en Jansen zag een schuiver, na een combinatie met Van Hanegem, op de doel lijn gestopt. Furieuze duels kenmerkten de hele wed strijd, duels waarin nogal eens zware overtredingen werden begaan en door rechtspreker Fritz tamelijk willekeurig bestraft. Gezien de overweldigende veldmeerder heid, liet het eerste doelpunt lang op zich wachten. Kindvall, die zich in het eerste en laatste gedeelte een meester toonde in weergaloze solo's rondde een vrije rap van de goed spelende Israel na bijna een half uur doeltreffend af. Laseroms had al na twintig minuten het veld (tegenstribbelend) verlaten, toen hij zich bij een botsing pijnlijk in het gezicht verwondde. Ondanks verwoe de pogingen van Feijenoord om in de tweede helft de Engelsen op de knieën te krijgen, kwam er niet meer dan één treffer uit. De opkomende Van der Heide wist na 54 minuten McFaul uit moeilijke positie te passeren. Het regende vrije trappen en Davies zag zijn rugnummer in het boekje van Fritz genoteerd. UTRECHT Het bestuur van DOS heeft zich gisteravond beraden over de slechte positie en de moeilijkheden van de club. Een aantal suggesties is in overweging genomen en, zoals mr. Kern kamp, de voorzitter van Dos, aan een vage verklaring toevoegde. Binnen enke le dagen zal nader en duidelijker op de kwestie worden teruggekomen. BLOEMFONTEIN De Zuidafrikaan- se premier John Vorster heeft dinsdag avond tijdens een politieke bijeenkomst in Bloemfontein verklaard dat het Engel se MCC, zoals het nu is samengesteld, niet welkom is in Zuid-Afrika. De pre mier doelde hierbij, zonder namen te noe men, op de toevoeging aan de ploeg van Basil D'Oliveira. Hij zei verder dat de ploeg die volgende maand naar Zuid-Afri ka gaat niet die van de MCC is, maar die van Zuid-Afrika's politieke tegenstan ders. Ajax wandelde gisteren in de „porseleinkast van Bayreuth", de fabriek van Rohsental. Groot en Suurbier hadden volop interesse voor de kostbare zaken. (Van onze honkbalmedewerker) HAARLEM Haarlem Nicols heeft de hoofdklassecompetitie besloten met een moeizame zege van 4-3 op HCAW. De ploeg uit Bussum met Rob Hoffman op de plaat kwam, nadat Ter Neuzen Herman Beidschat als werper had ver vangen, in de negende innings naast de Nicols. Pas in de elfde innings besliste Herman Beidschat de wedstrijd met een tweehonkslag, waarop Boudewijn Maat scoorde, in het voordeel van de Haar lemmers. Haarlem Nicols 1-0-1-1-0-0-0-0-0-0-1=4 HCAW 0-0-0-0-0-0-0-1-2-0-0=3 VOETBAL. San Diego Toros en Atlanta Chiefs komen op 21 en 28 september te gen elkaar uit met als inzet het voetbal kampioenschap van de V.S. GERARDMER De vijfde etappe van de ronde van de Toekomst is gisteren ge wonnen door de Fransman Alain Vassaur. Hij had voor de 195,5 km van Belfort naar Gerardmer 5 uur 50 min en 29 sec. nodig. In de eindspurt zegevierde Vassaur over zijn landgenoot Robert Bouloux. De Italiaan Boifava, die als 24ste met een achterstand van negen minuten op de win naar binnenkwam, moest de leiding in de algemene rangschikking afstaan aan de Belg Michel Coulon. Boifava zakte naar de zeventiende plaats met een achterstand van 7.35 op de gele truidrager. Het algemeen klassement: 1. Coulon (Belg) 23.07.41; 2. Thalmann (Zwits) op 18 sec.; 3. Boulard (Fr) op 23; 4. Fabri (It) op 40; 5. Gilson (Lux) op 1.01. (Van onze sportredactie) NÜRNBERG Heinz Stuy, Ajax' reservedoelman, ziet in zijn tweede seizoen bij de landskampioen betere kansen dan daarvoor, zich een waste plaats in het eerste elftal te veroveren. „Bals wordt in oktober 32 jaar en hij heeft ook zijn fouten, die maakt hij net zo goed. Alleen, met zo'n achter hoede valt dat niet op". Terecht acht Heinz Stuy de stap die hij twee sei zoenen geleden van Telstar naar Ajax maakte nog steeds een zeer verstan dige. Wat niet wegneemt dat hij de taak die hij zichzelf gesteld heeft nog steeds verre van eenvoudig acht. „Bals is natuurlijk een heel goede doelman en daarbij is hij nog aanvoerder ook. Dat maakt het weer moeilijker. En dan de rest: laat zeggen het uitlopen in het strafschopgebied. Wat dat be treft is er geen betere". Heinz Stuy ba seert zijn optimistische verwachtingen dan ook hoofdzakelijk op het feit dat hij negen jaar jonger is. Hij kan het zich als 23-jarige permitteren te wach ten. Stuy is er zeker van dat zijn tijd vrij snel zal komen. „In de oefenwed strijden heb ik toch redelijk gekeept. Alleen dat ene foutje tegen Alemania Achen dat scheelt weer een stuk. Maar je kunt in het huidige topvoetbal nu eenmaal geen fout maken, dan sta je er naast. Dat zag je aan Wim Suur bier. Eén fout tegen Go Ahead en hij stond er naast. Hij verknoeide er nog bijna zijn plaats in het Nederlands elftal ook mee. Maar Michels houdt daar geen rekening mee. natuurlijk kunnen ze zich zoiets bij Ajax makke lijker veroorloven. Ze hebben goede reserves maar het is toch nogal wat om een international er naast te zetten". Sinds het begin van dit seizoen is de nog steeds in Velsen wonende Hein: Stuy fullprof. De zeer stevig gebouwde doelman ervaart het als een enorm voordeel. „Vorig seizoen moest ik tot zes uur werken, dan in een uur naar Amsterdam vliegen het was ook meer vliegen dan rijden dan trainen en dan half tien thuis. Dat is geen leven, dat houdt niemand vol". Stuy heeft zijn baan in de meubelbranche dan ook zonder spijt opgegeven. „Ik kan nu tenminste 's middags mot de selectiegroep meetrainen" Uiteraard heeft ook Stuy zo zijn eigen verwachtingen van het grote duel van vanavond. „Ze draaien al een hele tijd slecht, maar ik vertrouw het toch niet zo. Het kan best een truc zijn. Michels is een paar maal wezen kijken. Ik weet niet of hij het deed om ons een hart onder de riem te steken, maar hij had altijd mistroostige ver halen over het spelpeil". Heinz Stuy is daar maar ten dele door gerustge steld. Hij weet wat Ajax te wachten staat. „Nürnberg speelt krachtvoethal. zonder franje, zonder fantasie, recht toe recht aan. Als wij die aanval kun nen opvangen en met het raffinement van Cruyff en Keizer in de voorhoede moeten we het er toch goed vanaf kunnen brengen". Maar Stuy beseft terdege dat Ajax niet alleen op zijn solisten kan reke nen. „We moeten er als team hard, heel hard voor knokken. Als je de ba! te lang aan je voet houdt zitten ze met twee man op je voet. Nee, een gelijk spel zou een goed resultaat zijn. We zullen het het eerste halfuur moeten bekijken. Eerst aftasten dan kun je zien wat je moet doen. Zo spelen we het in een competitie ook tegen zwak kere ploegen, dan gaan we ook moar niet hurrie-up in de kijken of het wel kan". aanval. Eerst De lotoprognoses van Stuy: AiaxNEC Fort./Sitt.DOS Spa rtaV olendam NAC—Holl. Sport Go AheadTelstar GVAVFC Twente ADOFeijenoord AZ '67—MVV PSV—DWS HeraclesV eendam FC Den BoschWageningen 3 VitesseCambuur 1 HeerenveenGraafschap 2 (Van onze sportredactie) HAARLEM Maandagavond zal het hoofdbestuur van de Nederlandse Basket bal Bond zich uitspreken over het al of niet meedoen aan de Europa cup-compe titie door Flamingo's (heren) en AMVJ (dames). De kwestie is urgent geworden, omdat Flamingo's zowel als AMVJ geloot hebben tegen een team uit een Warschau- pact-land, dat deelnam aan de inval in Tsjecho-Slowakije. De Haarlemmers kre gen bij de loting in München het Oost- duitse Vorwarts Leipzig als tegenstander en AMVJ de Poolse kampioen (die nog niet bekend is, omdat de competitie daar nog niet beëindigd is). Het bestuur van Flamingo's had zich nog niet over de kwestie gebogen, omdat men eerst de loting wilde afwachten. Voorzitter Massaro („als ik me door mijn gevoelens laat leiden dan spelen we niet") gaat contact opnemen met de NBB over het standpunt van het bondsbestuur en vervolgens bespreekt men de zaak met de spelers. „Als het merendeel van onze spelers niet tegen Vorwarts zou willen spe len, dan doen we dat niet. Los van de beslissing van het bondsbestuur". Er is nog een extra bezwaar: de Ame rikaanse speler Jimmey Meyers, die in NATO-dienst is, zal wel geen toestem ming krijgen om in Oost-Europa te spelen. Bij AMVJ heeft men een positief stand punt, d.w.z. daar zal men wel spelen als het aan AMVJ zelf ligt. Bestuurslid Kloek: „Wij gaan van het standpunt uit, dat je als sportmensen juist moet probe ren tot een goede samenwerking te ko men. Bovendien is de situatie in Tsjecho- Slowakije sinds 20 augustus gewijzigd. Tóén zouden we niet gespeeld hebben, nu wel. Bovendien zijn de wedstrijden pas in november. Dan is er geen Tsjechische kwestie meer". Dat hebben we dan maar in het midden gelaten Bij AMVJ is men er van overtuigd, dat er toestem ming om te spelen gegeven zal worden door de NBB. „Wij hadden ons voor de Europacup opgegeven na 20 augustus. En toen heeft men niets gezegd van een even tueel ongewenst zijn van het spelen voor de Europa cup". Financieel heeft AMVJ de zaak rond. Evenals aan Flamingo's heeft de NBB een garantie van 1500 voor twee wed strijden toegezegd. Het hoofdbestuur van AMVJ staat voor zijn basketbalteam ga rant voor 2500, het district Amsterdam voor 400 en de speelsters zelf ieder voor 75. In totaal beschikt men over een garantie van 5000. Bij Flamingo's heeft men een actie fonds om gelden bijeen te krijgen. Dat gaat nu druk aan de slag. Men heeft ook een toezegging van het district Haarlem voor steun. Verder gaat men natuurlijk aankloppen bij o.a. de gemeente en de stichting Sportinitiatieven. Wanneer Flamingo's de eerste ronde speelt en overleeft komt het uit tegen de Russische kampioen. AMVJ heeft voor een eventuele tweede ronde geloot tegen de winnaar van Standard Luik-Oosten rijkse kampioen. LIVORNO De Nederlandse damkam- pioen Ton Sijbrands is dinsdag toeschou wer geweest bij de partijen van de ne gende en tiende ronde in het toernooi om het Europese kampioenschap in Li- vomo. Desondanks behoudt hij de leiding in dit toernooi. De resultaten van deze ronde waren: 9de ronde: Okrogelnik (N) Feldl (Oost) 2-0; V.d. Sluis (N) Fanelli (It) 2-0; Kleinmann (Belg) Simonelli (It) 2-0; Hisard (Fr) Agliardi (It) 2-0; Vir tu (It) Bajolie (Fr) 1-1; Verse (Fr) Gedance (Zwits) 2-0. Tiende ronde: V.d. Sluis Kleinmann 2-0; Verse Simonelli 2-0: Agliardi Bajolie 0-2: Gedance Feldl 2-0; Virtu Fanelli 0-2. De stand luidt thans: 1. Sijbrands 16 punten uit 8 partijen; 2. Verse 13 uit 7; 3. V.d. Sluis 13 uit 8; 4. Okrogelnik 11 uit 8. PRAAG Tsjechoslowakij e heeft het aanbod ingetrokken de wereldkampioen schapben ijshockey 1969 in Praag te doen houden. Het stelt zich nu kandidaat^ voor de wereldkampioenschappen van 1971, al dus meldt het Tsjechoslowaakse persbu reau CTK. CTK zegt, dat de organisatoren van me ning zijn dat onder de huidige omstan digheden het niet mogelijk is de wereld kampioenschappen volgens de vereiste maatstaven te doen plaatsvinden in de Tsjechoslowaakse hoofdstad.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19