,v* Bm i wig^^1 WALSERIJ WEST: fabriek met een bewogen geschiedenis Al drie keer opgebouwd nÊ UIT HET VERTROUWEN ONTSTOND BIJ HOOGOVENS DE VOORLICHTING Elke dag een lawine van vragen Indirecte invloed via Hoogoven mensen V Factor „nieuws is bepalend Mi b*»** so JAAR HOOGOVENS **s;. -*.-r« 1 - &J|£i§ |j§ -4 - lil k v 1 - S|iK|f T*1 litittliii mm-wms Mi",.. Schakel Naar buiten 900 jubilarissen 8» ;r »«*.w» s 1 i:?'^:.^. Waar eens de trotse Walsenj West had gestaan, bleven de kale fundi menten achter nadat de Duitsers haar hadden afgebroken. Het grote moment op 1 april 1947, Walserij West is weer in bedrijf ge steld. Voor de derde keer, maar nu definitief, op het Hoogoventerrein. Een groot aantal mensen maakten dit historisch ogenblik mee. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND De fabriek, welke op het terrein van het jubilerende bedrijf kan bogen op de meest bewogen historie is ongetwijfeld Walserij West, de machtige walserij, welke er prat op kan gaan tweemaal te zijn afgebro ken en driemaal opgebouwd. De der de niaal definitief en op de plaats waar zij aanvankelijk ook had ge staan. Deze walserij voor scheeps-, ketel- en constructieplaat betekende voor het hoog- ovenbedrijf een grote aanwinst en met veel animo is in 1939 begonnen met de bouw ervan. Het uitbreken van de twee de wereldoorlog echter vertraagde de bouw enorm en toen men wist, dat de Duitse bezetters er zeer veel belangstel ling voor begonnen te koesteren vertraag de de bouwactiviteit nog meer. Echter moest men doorgaan en zo brak de dag aan, dat de walserij gereed was. Kort daarop kwam het Duitse bevel: „De fa (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND Bij het afmeten van de in vloed van Hoogovens op de streek mag men ook niet over het hoofd zien de „in breng" van de individuele Hoogovenwer kers. Er is bijna geen bestuur in de IJmond van wat dan ook, of er zit wel een Hoogovenmedewerker in. Komen er problemen aan de orde. dan zijn het vaak die Hoogovenmensen die zeggen: „O, ik zal wel eens informeren" en niet zelden I vallen zij terug op de „know-how" van het bedrijf, op de documentatie, etcetera. briek afbreken en naar Duitsland over brengen". De bezetter ging zelfs zover, dat een lid van de directie werd aange wezen om daarbij aanwezig te zijn. Dat was ir. A. Drijver, thans voorzitter van de Raad van Bestuur van de KNHS. De ze echter weigerde en tot zijn verbazing werd de weigering geaccepteerd. Althans stilzwijgend. De fabriek werd afgebro ken. Haast in nog kalmer tempo dan de opbouw. Het gebeurde niettemin op gron dige Duitse wijze. Van elk onderdeel wer den voor en tijdens de afbraak foto's ge maakt vanuit verschillende standpunten. Zo kwamen er honderden foto's tot stand en hadden de Duitsers nagenoeg elk be langrijk onderdeel op de gevoelige plaat vastgelegd. Zoals wij al eerder schreven, moesten de bezetters ook de bouwteke ningen hebben en als ze er niet waren, dan moesten er maar nieuwe gemaakt worden. En dat is gebeurd Echter wel iets anders dan de oorspronkelijke. Af- voerleidingen van het koelwater name lijk werden zo ingetekend, dat na aanleg ervan het water de fabriek weer instroom de, hetgeen bij de bouw in Duitsland en de proefneming wel een en ander te doen heeft gegeven. De Oorlogsschadecommissie van de SHEAFF op bezoek ben de ruïnes van Walserij West. Op de foto van links naar rechts directeur M. W. Holtrop, ir. L. F. Otto en ir. A. H. van Rood, allen in burger. Op het Hoogovenbedrijf werd de af braak en het wegvoeren van Walserij West naar Watenstedt bij Brunswijk met lede ogen aangezien. Niettemin waren er toch enkelen, die er volop van overtuigd waren, dat de walserij weer zou terugke ren. Een van hen vette namelijk de in de fundamenten achtergebleven metalen de len grondig in omdat „straks als de fa briek terugkomt, alles nog in orde zou zijn". Zijn optimistische kijk op de zaken is bewaarheid gebleken. Direct na de oor log werd vanuit Hoogovens een onderzoek ingesteld naar hetgeen er van de walserij was overgebleven. In overleg en samen werking met de Oorlogsschadecommissie werd de walserij daarna in Duitsland weer afgebroken en naar IJmuiden te ruggebracht Het opsporingswerk in Duits land geschiedde van Nederlandse zijde even grondig, als de afbraak door de Duit sers. Dit resulteerde in het terugvinden zelfs van het album met de foto s van de afbraak, die door de Duitsers waren ge maakt in 1943. Dit boek heeft thans een ere-plaats gekregen in het foto-archief van Hoogovens. De opbouw gebeurde zo goed en zo kwaad als het kon in snel tem po en op 1 april 1947 het was zeer be slist geen aprilgrap kon Walserij West dan eindelijk definitief in werking worden gesteld. Sindsdien is er van afbraak geen sprake meer geweest. Eeerder van mo dernisering en uitbouw. Een trieste aanblik leverde een van de hallen van de onttakelde Walsenj West, in het midden van de oorlog. Een van de weinige P.K.'s waarover men beschikte, trok zich van de chaos weinig aan. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND ..De mens moet vertrou wen hebben in de onderneming welke hij begint, anders hoeft hij er niet eens aan te beginnen. Maar daarnaast moet hij in zijn omgeving ook vertrouwen scheppen voor datgene, wat hij wil ondernemen eerst en onderneemt daarna. Niet alleen bij degenen, die er werken, maar ook daar rond omheen. Vertrouwen scheppen en waar het maar enigszins kan openhar tig zijn". Dat was vijftig jaar geleden reeds het standpunt van de toenmalige directie van Hoogovens zo vertelde ons zeer re cent de vroegere president-directeur ir. A. H. Ingen Housz. Dat is nog het standpunt van de Raad van Bestuur zo mogen wij aanvullen! Men vindt dat terug overal in het Hoogovenbedrijf. Zo wel voor het personeel, dat over alles wordt ingelicht als voor de omwonen den en al degenen buiten de direkte om geving. die interesse hebben in het Hoog ovenbedrijf. hunbvrlj?SHjedntain ^"bedrijf*"geTd^nde normen, daar ontwikkelde visies, etcetera worden meegedragen en overgedragen. Ook die afgeleide invloed mag men niet onderschatten. Het bedrijf zelf stimuleert niet direct dat personeelleden in hun vrije tijd aller lei funkties in de streek vervullen, maar het waardeert het wel positief, hetgeen blijkt uit het verlenen van faciliteiten. Als bij voorbeeld een Hoogovenmede werker als lid van een schoolbestuur op een bepaalde tijd naar een wethouder van onderwijszaken moet, dan zal hij zo nodig op dat uur vrij krijgen. Bij het oplossen van allerlei problemen vallen de Hoogovenmensen vaak gemakkelijker terug op het bedrijf, dan bijvoorbeeld op de gemeentelijke instanties. Ook dat heeft consequenties. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Public Relations Vorm geving en Public Relations Voorlich ting zijn twee nauw aan elkander ver wante afdelingen die overigens elk in een afzonderlijk gebouw zijn gehuis vest, elk hun eigen taak hebben, doch met tal van raakvlakken. Beschreven wij reeds op deze pagina de Vormge ving, de „versiering" van om maar een voorbeeld te geven van de te verschijnen brochures en publicaties de teksten en publicaties komen van P. R. Voorlichting, welke haar zetel heeft in het hoofdkantoor van Hoog ovens, in dezelfde vleugel, waarin ook de Raad van Bestuur en de adjunct directie van Hoogovens geïnstallerd zijn. Hoogovens is een van de weinige be drijven in ons land waar men een vol ledige afdeling voorlichting heeft met een zogenoemde „full time job" een betrekking dus welke een volledige dagtaak geeft aan degenen, die er wer ken. Momenteel telt deze afdeling vier personen, aan het hoofd waarvan staat drs. N. R. Meijer, met direkt naast hem de heer D. Ph. Mees m als medewerkenden R. de Vries en mejuffrouw J. W. Oostendorp, secre taresse tevens van de afdeling voor lichting. Deze betrekkelijk kleine groep heeft de handen vol werk aan de tal rijke kontakten met een ieder, die iets van het Hoogovenbedrijf wil weten „Onze taak is het" aldus drs. Meijer om naar buiten toe alle informaties te verstrekken, welke men wenst voorzover dat in ons ver mogen ligt. Allereerst is daar de pers in binnen- en buitenland, met wie ie dere dag wel verscheidene kontakten worden onderhouden. Daarnaast zijn er de televisie, de radio. Maar ook ver enigingen en scholen. Vooral het on derwijs doet veel aan het voorlichten van de jeugd over industriële zaken. En als men ons dan om inlichtingen vraagt, worden deze zo uitgebreid mo gelijk verstrekt. In de vorm van aller lei brochures, maar ook het zen den van diverse monsters van ertsen, van metalen, kortom van alles wut maar interessant kan zijn. Kinderen, die een opstel moeten ma ken of een bepaald proefschrift, schrij ven naar Hoogovens. Zij worden op hun wenken bediend. De Rijksvoor lichtingsdienst belt regelmatig met ons en overal moet op gerichte vra gen antwoord worden gegeven. Wij hebben er elke dag de handen vol aan. Hier moet een persbericht heen, daar waar vraagt men foto's voor een be paalde publicatie of naar aanleiding van een bepaalde installatie of leve ring van materialen. En alles wordt zo snel mogelijk afgehandeld, want el ke dag weer komen er nieuwe ver zoeken binnen. -innr"mm" Wij vormen de schakel tussen het bedrijf en de buitenwereld. Om dan een goede schakel- te zijn, moet er voldoende voeding bestaan, dat wil zeggen moeten wij uitvoerige kontak ten onderhouden met alle hoeken van het bedrijf. Want alleen en zonder dat, zouden wij het niet aan kunnen Na tuurlijk zijn we ergens een „zeefvoor bepaalde berichten, doch het is opval lend, dat ten aanzien daarvan bij de pers en de andere publiciteitsmedia voldoende begrip aanwezig is. Mis schien komt dat wel omdat wij zo „open" mogelijk willen zijn bij alles. Bij voor ons prettige zaken, maar ook in aangelegenheden, die voor het be drijf echt niet prettig zijn, zoals bij een ernstig ongeval of een calamiteit. Natuurlijk gebeurt een en ander uit sluitend na ruggespraak. De factor „nieuws" is bepalend bij al die dingen en de diverse afdelingen en fabrieken op ons terrein hebben daar gevoel voor gekregen. Als ergens een eerste plaat wordt gewalst of een hoogste punt wordt bereikt om maar twee simpele voorbeelden te noemen, dan worden wij, als voorlich ting, daarvan op de hoogte gesteld en dat is prettig, want wij kunnen hier echt niet alles weten. ■rn-r-nmmrnii „Voorlichting" heette het aanvankelijk. „Public relations" is de tegenwoordige naam van het apparaat, dat nu boven de voorlichting troont, want met voorlich- alleen komt men er niet. Voorlichting het geven van inlichtingen over alles wat het bedrijf betreft is één kant. Dit valt on der P.R. (Public Relations)) Voorlichting. Daarnaast is er de P.R. Vormgeving, welke de naam zegt het al: „vorm geeft aan de voorlichtingsuitingen van het bedrijf". Illustreren zou men kunnen zeggen, maar dan op een hoog niveau. Verdergaand, dan alleen maar een teke ningetje of „zo-maar" een foto ergens bij een stukje tekst. De man, die daarover alles kan vertellen zetelt hoog in het ge bouw van P. R. Vormgeving. Het is de heer L. C. A. van Kuijck, die vanaf eind 1957 met dit bijltje hakt. Zijn kantoor zou men kunnen vergelijken met de brug van een schip, waarvandaan de kapitein alles in ogenschouw kan nemen en over zien, dat stimuleren en coördineren, maar ook het scheppen van ideeën is van groot belang. „Wij doen dat allen gezamen lijk" zegt de heer Vah Kuijck in wiens afdeling twintig mensen arbeiden. Dames en heren, die elk hun taak hebben, een mooie, zeer gevarieerde taak, waaraan zij veel vreugde beleven, want hun werk draagt een beslist zonnig karakter. Zij or ganiseren openingen van fabrieken op eigen terrein, maar ook die van zuster organisaties; verzorgen de vele jubilea en afscheidsrecepties van hoog tot laag in het fabriekscomplex. Zij ontvangen be zoekers en leiden ze rond. Zorgen voor exposities, hun naam is bekend op de Jaarbeurs en hun werk geniet grote waardering in de wereld van de deskundi gen op grafisch gebied, want op dit ter rein beweegt de vormgeving zich in be langrijke mate. De fotodienst en de film dienst zijn al even bekend in en buiten de poorten van het concern; de archieven welke zij bezitten zijn onmiskenbaar im posant. bereiding van de nu op handen zijnde jubi leumfestiviteiten. Aanvankelijk zou er maar weinig aan gedaan worden. „Er zijn nog wel oudere staal-industrieën" zo was de bescheiden mening van de Raad van Bestuur. Niettemin zal er feest zijn voor het personeel. Er zijn verschillende verrassingen in voor bereiding. Afdelingen zullen elk op hun wijze het feest vieren. De gepensioneer den krijgen een concert en een herden- kingsspel in de Sporthal van Heemskerk; alles bijeen genomen geloven wij, dat er nog lang nagepraat zal worden over het gouden bestaansfeest van Hoogovens. „Vormgeving" heeft daarin een heel be langrijk aandeel. De voorbereidingen ei sen enorm veel krachtsinspanning, veel vergaderingen en overleg. Maar de ploeg van „vormgeving" is wel wat gewend ge raakt in de achter ons liggende jaren. Noemen wij de openingen van nieuwe fa brieksgebouwen, de afscheidsavonden en de feesten voor de jubilarissen om dan nog niet eens te spreken van de Hoog ovenschaaktoernooien, die elk jaar weer nieuwe ideeën eisen. Kortom er is maar heel weinig op het gebied, waarbij Hoogovens naar buiten uit treedt, waarin P. R. Vormgeving niet de hand heeft. Zeer recent is de voor- Voor de heer Van Kuijk en zijn „ploeg" als wij het zo mogen noemen is het een prettige ervaring te mogen conclude ren. dat de hoge functionarissen in het bedrijf het werk van P.R. Voorlichting en P.R. Vormgeving nauwgezet gade slaan en bij herhaling hun waardering daarvoor kenbaar maken. Een waar dering, welke onderschreven wordt door de honderden, die jaarlijks bij Hoogovens hun 25-jarige en 40-jarig dienstverband vieren. Het zijn massale jubileumvierin gen geworden. Cijfers spreken hierbij de duidelijkste rol. In 1965 waren het er 140; in 1966 vierden 190 personeelsleden hun jubileum; vorig jaar een even groot aantal; dit jaar zijn het er 120; volgend jaar 200; in 1970 zullen het er 400 zijn en in 1971 verwacht men niet minder dan 900 jubilarissen. En aan elk van hen hoe massaal de feesten ook zijn wordt aandacht besteed. Dat alles vereist eveneens bij zonder veel werk voor een afdeling, welke echt wel meer heeft te doen, dan alleen feestjes en feesten op touw te zetten. Doch het gebeurt. Nauwkeurig en gron dig voorbereid onder leiding van kapitein Van Kuijk op de commandobrug. De eni ge P.R.-man overigens, die op de public relations cursus in ond land „vormge ving" en „gastheerschap" doceert en wiens taak het is zoals hij het zo juist uitdrukt „het gezicht van het bedrijf naar buiten te bewaken".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 29