REACTIES VAN FRACTIELEIDERS Verbond Nederlandse Ondernemingen bezorgd over stijging belastingen MERCEDES-BENZ Agenda voor Haarlem en de IJmond Kort en bondig Den Uyl: Troonrede rampzalig verhaal APPLAUS VOOR DR. VONDELING Toxopeus: Vertrouwen in het kabinet Commentaren na Prinsjesdag Drs. Verburg in Eerste Kamer W isselvallig J *1 ll 0VERYEEN KLACHTEN? WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1968 2 Perspectieven Vertrouwen Bazenmentaliteit Van Mierlo: Loonpolitiek belangrijkste conflictpunt Verkeerde conclusie W erkloosheid Geen hoera Drs. Schmelzer: Verstandig en evenwichtig beleid Evenwichtig Loonpolitiek Ruime sortering NIEUWE AUTOMOBIELEN voorradig N.V. AUTOBEDRIJF BLOEMENDAALSEWEG 329 TELEFOON 0 23- 11926 Verheugd Optimisme Onvoldoende Gunstiger ontwikkeling Haarlem Velsen-lJ muiden Beverwijk SCHOORSTEEN i n s| DEN HAAG „Het is niet ge makkelijk van de Troonrede een in spirerend stuk te maken. Ditmaal is het wel een bijzonder rampzalig ver haal. Hetgeen gezegd wordt over de internationale politiek opent geen enkel perspectief. Niets wordt gezegd over een doelbewust ontspanningsbe- leid, niets over een eigen taak van de kleine landen", aldus-een commentaar van drs. J. M. den Uyl, voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer. „Ook wij vinden een NAVO onmis baar, maar de regering zwijgt geheel over de zo noodzakelijke hervorming van de NAVO en de noodzakelijke druk op Grie kenland en Portugal." Bij een gunstige economische conjunc tuur blijkt, dat het inkomen uit rente, huren en dividenden aanzienlijk sneller stijgt dan het looninkomen. De inkomens verhoudingen worden", aldus drs. Den Uyl, „scheefgetrokken. De regering on derkent blijkbaar niet, dat zich op deze wijze springstof ophoopt in onze samen leving. De verlaging van de inkomstenbelasting wordt in 1970 in de plannen van de rege ring teniet gedaan voor de lagere inko mens door een verhoging van de omzet belasting. Sociaal lijkt dit beleid niet aanvaardbaar", zo vond de fractievoor zitter. De commentaren van de fractievoorzit ters uit de Tweede Kamer op de troonrede en de miljoenennota variëren nogal sterk. Enerzijds wordt de troonrede een „bij zonder rampzalig verhaal" genoemd en anderzijds wordt gesteld dat de troonrede „zakelijkheid aan visie paart". Drs. Tilanus (C.H.U.) zegt: „De troon rede van dit jaar paart zakelijkheid aan visie. Zij opent op verschillende punten perspectieven op de toekomst. Troonrede en miljoenennota samen overtuigen, dat dit kabinet het in zijn eerste verklaring uitgestippelde beleid wil doorzetten. Wij zien dit beleid gekenmerkt door een stre ven naar evenwichtige groei. In dit licht bezien achten wij het juist, dat dit kabi net ernaar streeft ten aanzien van zijn uitgaven binnen de structurele ruimte te blijven." De miljoenennota kwalificeerde de C.H.U.-politicus als een nuttig stuk. „Wij vinden de nota realistisch, omdat daaruit blijkt dat bij zoveel dringende overheids taken geen belastingverlaging wordt na gestreefd." De heer Toxopeus (V.V.D.) gaf te ken nen wel vertrouwen in dit kabinet te heb ben. Ten aanzien van de werkgelegenheid zal het tussen twee klippen door moeten laveren. De kwestie is, dat de werkloos heid zich geconcentreerd in bepaalde ge bieden voordoet, terwijl in de randstad nog vrij grote spanningen op de arbeids markt bestaan. Enerzijds zal ernaar moe ten worden gestreefd de werkloosheid in de buitengebieden op te heffen, ander zijds zal moeten worden voorkomen dat niet opnieuw een overspanning tot stand komt die tot een economische teruggang zou kunnen leiden welke moeilijker recht te trekken zou zijn dan een aantal jaren terug, aangezien de marge in onze con currentiepositie minder is geworden. „Ik vertrouw dat dit kabinet zal trach ten de werkloosheid op te heffen, zonder al te grote ongelukken. Zeker zijn wij bereid de broodnodige voorzieningen te treffen en de lagere inkomens te laten stijgen." De heer Bakker (C.P.N.): „Vanuit de begrotingsstukken spreekt een bazen- mentaliteit. Alles, bijvoorbeeld de Win sten, stijgt, maar niet de lonen en dit terwijl ingaande 1 januari van het vol gend jaar een enorme lastenverzwaring voor de deur staat. De aangekondigde ver hoging van de belastingvrije voet voor de lagere inkomens zal zeer weinig beteke nen, iuist gezien die lastenverzwaring". De heer Bakker noemde de cijfers van het 103 jaar. Dinsdag heeft mevrouw Ba- rijntje Kwak in het Gasthuis in Den Briel haar 103de verjaardag gevierd. Kazernebrand. Dinsdagavond heeft brand gewoed in de Bergantiuskazerne in Ede Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Een vliering en een verdie ping van het gebouw zijn uitgebrand. Jeugdontmoeting. Van 21 tot en met 28 sep tember zulllen enkele tientallen jonge ren uit de zes hoofdsteden van de E.E.G. landen elkaar in Amsterdam ontmoe ten. Het is dan de vijfde jongerenontmoe ting van de U.C.C.E., de Unie van Euro pese hoofdsteden. Treinbotsing. Opnieuw heeft de officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank een maand voorwaardelijke gevangenis straf en 350 boete geëist tegen een 38-jarige machinist uit Rotterdam, die met zijn goederentrein in de vroege och tend van 25 augustus vorig jaar bij Beesd op 'n enkelsporig baangedeelte in botsing kwam met een personentrein die uit de tegenovergestelde richting kwam. De zaak was al eerder behandeld, maar de rechtbank had nog geen uitspraak ge daan. Deze volgt nu over veertien da gen. Centraal Planbureau uiterst aanvecht baar. De heer Lankhorst (P.S.P.): „De con clusie in de troonrede naar aanleiding van de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa- kije is verkeerd. Niet de NAVO moet versterkt worden, maar er moet worden gestreefd naar een zekere ontspanning van de NAVO. Over de financiële situatie zei hij: „Niet alleen de loonvorming dient te worden geregeld, terwijl anderzijds de winsten worden vrijgelaten. Op deze wijze creëert men een onevenwichtige groei". De fractieleider van de P.P.R., drs. Aarden, noemde het opvallend dat pro blemen die vorig jaar urgent waren, ook thans nog dringend een oplossing ver eisen. Hij vroeg zich af of wel voldoende ernst wordt gemaakt met bestrijding van de werkloosheid, of uit het regeringsbe leid wel een nieuwe aanpak van het werkgelegenheidsprobleem spreekt. Sprekend over de verlaging van het contingent woningwetwoningen met 5.000 herinnerde drs. Aarden eraan dat zijn fractie juist heeft aangedrongen op ver hoging van het aantal woningwetwonin gen. De fractieleider van de A.R.P., mr. Biesheuvel, meende dat het dekkingsplan van het kabinet en de financiering van het begrotingstekort in het komende jaar een „zeer zorgvuldige en critische be schouwing" vereisen. Verder merkte hij onder meer op: „De toekomstverwachtin gen zullen sterk worden beïnvloed door het al dan niet beperken van de loon- en prijsstijgingen tot ongeveer 4 percent, die „aan de bescheiden kant zijn." Naast het optimisme blijft voorzichtigheid geboden in het bijzonder omdat de structurele verbetering van de werkloosheid grote aandacht blijft eisen." Tot slot zei hij dat er geen reden voor een hoera-stemming is. Drs. Schmelzer (K.V.P.): „Mijn alge mene indruk, die uiteraard een voorlopi ge moet zijn en een persoonlijke, is dat troonrede en miljoenennota de weerspie geling zijn van een verstandig en even wichtig beleid met 'n goede sociale onder toon. Een beleid dat open oog heeft voor alle groepen van de bevolking en met name ook voor de sociaal-zwakken, een beleid, dat ook aansluiting vindt bij mo derne ontwikkelingen in onze samenle ving. Er zijn ook punten, waarbij enige reser ve, vraagtekens en critische noten passen. Met welslagen van het beleid hangt af van het vervuld worden van een aantal voor- viteiten ingekrompen zouden kunnen worden ten bate van het kunnen vervul len van nieuwe taken. waarden: onder meer een beheerst be grotingsbeleid en een rustige inkomens verdeling. Ik vind het jammer dat niet goed uit de verf komen de werkzaamhe den van de werkgroepen die zouden trachten na te gaan welke overheidsacti- Dat het Nederland vooral op sociaal- economisch gebied nogal goed gaat, vindt mr. Van Mierlo, voorzitter van de D'66- fractie in de Tweede Kamer, verheugend. Hij verwacht echter dat op grond daar van de loonpolitiek het komende jaar het belangrijkste conflictpunt zal zijn. De in de troonrede aangekondigde in flatie-correctie vindt de fractievoorzitter een goede zaak, die een democratisering van de belastingen inhoudt. Voor de grote gemeenten ziet hij reden tot enige treu righeid omdat de passage over de gemeen telijke financiën naar zijn mening weinig concreet is. De passage in de troonrede over de bui tenlandse politiek noemde mr. Van Mier lo armzalig. Het spijt hem dat deze pas sage een aantal vrijblijvendheden bevat die er beter uit hadden kunnen blijven als over dit onderwerp niet meer was te zeggen. DEN HAAG. Als eerste reactie op de macro-economische verkenningen en de miljoenennota onderschrijft het Verbond van Nederlandse Ondernemingen (VNO) de opvatting van de regering dat onze eco nomie de weg naar evenwichtsherstel heeft ingeslagen. Terecht stelt de rege- ring.aldus VNO, dat haar beleid gericht moet bijven op een beheerste voortzet ting van de groei. Het antwoord op de vraag of de opgaan de lijn zich in 1969 en in volgende jaren zal voortzetten, is in sterke mate afhan kelijk van de moeilijk te voorspellen in ternationale ontwikkeling, maar evenzeer van de wijze waarop zowel de overheid als het bedrijfsleven werkgevers en ADVERTENTIE werknemers in Nederland op de ople ving van de conjunctuur zullen reageren. Met alle begrip voor de toenemende behoefte aan collectieve voorzieningen en de daaraan verbonden kosten, heeft het VNO met grote bezorgdheid kennis geno men van de uitspraak dat het kabinet een keuze heeft gedaan die er toe zal lei den dat de belastingdruk geleidelijk ver der stijgt. Als representant van handel, industrie en landbouw op het gebied van hun ver- voerbelangen toont de Algemene Verla ders- en Eigen Vervoerders Organisatie (EVO) zich bijzonder verheugd, dat de regering niet heeft gegrepen naar het mid del van zwaardere fiscale lasten voor het wegvervoer om tot verhoging van de be lastinginkomsten te komen. In een eerste reactie op de miljoenen nota deelt de federatie van het Katholiek en het Christelijk Ondernemers Verbond in het midden- en kleinbedrijf (KOV) het gematigd optimisme dat de minister van Financiën heeft over de economische ver wachting voor 1969. Toch zal, volgens het KOV, 1969 om gro te voorzichtigheid vragen gezien de labie le politieke situatie in de wereld en het feit dat de gunstige cijfers in de macro- economische verkenning uitgaan van een matige loonontwikkeling. Het KOV is verheugd over de aankondiging de belas tingvrije voet op te trekken, maar het betreurt dat die optrekking alleen maar dient om de prijsstijgingen door de belas ting over de toegevoegde waarde te com penseren en niet de belastingdruk ver mindert voor de laagste en middeninko mens. Het gematigde optimisme van de rege ring over het bereiken van een evenwich tige groei, zoals die in de miljoenennota tot uiting komt, wordt door het Koninklijk Verbond van Ondernemers (KVO), de toe komstige concentratie van KNMB en NVM, gedeeld. In een eerste commentaar op de miljoenennota zegt het KVO, dat niet alleen te weinig aandacht wordt be steed aan de problemen van het midden- en kleinbedrijf, maar dat de regering ook onvoldoende blijk geeft van een visie hoe het midden- en kleinbedrijf in een even wichtige groei van de Nederlandse volks huishouding moeten worden ingepast. Verder zegt het KVO: Gegeven de bij dragen die het midden en klein bedrijf in het afgelopen jaar heeft geleverd door het prijspeil minder dan te verwachten was te doen stijgen zou meer aandacht voor de positie van het midden- en klein bedrijf bij de afweging van de lastenver zwaring op zijn plaats zijn. In dit ver band betreurt het KVO het, dat de rege ring geen aandacht schenkt aan 't effect van de stuntverkopen in verschillende be drijfstakken, zoals van b akkers en slijters en de wens van deze bedrijfstakken om tot aanvaardbare minimum prijzen te ko men. De Federatie van Christelijke Werkge versverbonden constateert met voldoe ning, dat onze economie zich ontwikkelt in de richting van een meer evenwichtige arbeidsmarkt en betalingsbalans. De gun stiger ontwikkeling die zich recentelijk in onze economie heeft voorgedaan wordt daarmee bevestigd. „Teleurstellend is dat een voortgaande stijging van de belastingen wordt voor zien. Het reeds eerder door de regering geuite voornemen van een verdergaande verschuiving van directe naar indirecte belastingen komt niet aan de orde", al dus de federatie. Zij zegt verder: „In de miljoenennota is sprake van een nieuwe maatregel, ëen loonsomheffing. Terecht heeft de minister van Financiën thans over deze voorgenomen belasting maatregel voorafgaand advies aan de SER gevraagd. Een loonsomheffing, waar van de voordelen in de miljoenennota wor den vermeld, roept de vrees op dat door een dergelijk heffing de kosten, verbon den aan maatregelen ter bevordering van de regionale ontwikkeling ten laste van het bedrijfsleven worden gebracht", aldus de federatie. SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein) don derdag 20.15 Haagse Comedie: Trommels en trompetten. MUZIEK Grote of St. Bavokerk, donderdag 15 u.: Orgelbespeling door Piet Kee (Culturele Manifestatie). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De Non", 18 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Hoe versier ik zo'n meisje", 14 j. Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Johnny Yuma", 18 j. Donderdag 19 en 21.15 u.: „Een dokter vertelt", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Frankenstein schiep een vrouw", 18 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.: „Coplan FX-18 opnieuw in Actie", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Met de pil meer mans", 14 j. Minerva, 20.15 u.: „Tobroek", 14 j. Donderdag 20.15 u.: „Zorg dat je d'r uit komt", a.l. Zaterdag, zondag en woensdag 14.30 u.: „We zien ze rennen", a.l. Rembrandt, 14 en 20 u.: „Nacht bedek onze zonden", 18 j. Donderdag 14, 19 en 21.15 u.; „Daar komen de Russen", a.l. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Onverza digde driften", 18 j. Donderdag 14.30, 19 en 21.15 u.: „Sexy gang", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Het won der van de liefde", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 18de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Zomer- tentoonstelling „Langs de waterkant". Tekeningen van de 17de-eeuwse Holland se kunstenaars. Bovendien permanente tentoonstelling van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen behalve op maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. De Ark (Nieuw Heiligland): Zomer- expositie. Dagelijks van 10 tot 20 uur. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 uur. Zaterdag van 9 tot 18 uur. DIVERSEN Treslong Hillegom, woensdag 20 u.: Ein Abend in Wien, Robert Stolz. Gemeentehuis Bloemendaal, donderdag 19.30 u.: Gemeenteraadsvergadering. Dancing Palermo, dansen, dagelijks 20 tot 02.00 uur. Treslong Hillegom, Diner Dansant, da gelijks. Hotel Bouwes (Zandvoort), dagelijks het Italiaanse dansorkest The Veneto's met internationaal artiestenprogramma. Hotel Esplanada (Zandvoort), dans- en amusementsmuziek: Het Cosmos Trio da gelijks 20 uur. Cabaret Dancing Caramella (Zandvoort) dagelijks 20 tot 02.00 uur: Dansen met The 5 Atomics Strandhotel (Zandvoort), dagelijks dan sen. Linnaeushof (Bennebroek), Nederlands grootste speeltuin, Indianendorp, pony manege, spoortrein etc. dagelijks. WOENSDAG 18 SEPTEMBER City Theater, 20 u.: „In koelen bloede". Circus Rancy, Hagelingerweg, Santpoort Noord, voorstellingen om 15.00 en 20 uur. DONDERDAG 19 SEPTEMBER City Theater, 20 u.: „Vera van de rosse buurt". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost. 14-17 u.: Expositie schilderijen en teke ningen van Haije Gemser. De tentoon stelling duurt tot en met 6 oktober. Pieter Vermeulenmuseum Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. WOENSDAG 18 SEPTEMBER Kennemer Theater. 19.30 u.: „De brug over de Kwai". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: „Nudis- tenparadijs". DONDERDAG 19 SEPTEMBER Kennemer Theater. 19 en 21 u.: „Su peragent Mark Donen". Luxor Theater. 19 en 21.15 u.: De stille wreker". Kennemer Oudheidkamer, huize „Schey beeck", Velserweg 2. Geopend van 19.30- 21.30 u.; voor groepen op aanvraag. Galerie Boumans, Breestraat 122. 20 u.: opening expositie Aart Ros en modeshow. De Tweede Kamer heeft gisteren dr. Vondeling, die door een auto ongeluk vijftien maanden afwezig is geweest, met, applaus begroet. ADVEK'l UNTIE Binnen één dag heeft U een volkomen nieuw rookka naal. Een „op maat" naad loos gespoten „ISO-TREK" binnenvoering zonder hak- of breekwerk geeft een on gekend hoge isolatie waar de. Eenvoudiger en voorde liger dan steeds terugke rende reparatie. 10 Jaar Schriftelijke garantie. Vraagt inlichtingen bij de Steenwerf, Spaarndamse- weg 48, Haarlem. Tel. 023 - 582 11, 5 lijnen. ISO-TREK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Drs. M. C. Verburg, directeur van het Economisch-Technolo- gisch Instituut voor Zeeland, is maandag beëdigd als lid van de Eerste Kamer Hij maakt deel uit van de fractie van de PvdA waarin hij de heer C. W. van Win gerden opvolgt, die om gezondheidsrede nen heeft bedankt. Ir. E. H. A. Kraayvanger (KVP) uit Rotterdam en mr. D. A. Delprat (VVD) uit Amsterdam werden herbenoemd als respectievelijk eerste en tweede onder voorzitter van de senaat. Boven Nederland oevindt zich een de pressie, die nauwelijks nog van plaats verandert maar wel geleidelijk verder opvult. Tijdens opklaringen in de nacht daalde de temperatuur plaatselijk tot vijf graden Celsius, waarbij zich hier en daar ook mist vormde. Langs de oost flank van een hogedrukgebied, dat zich van Groenland via IJsland tot de Britse eilanden uitstrekt, stroomt inmiddels kou de en onstabiele lucht over Scandinavië en Denemarken naar het zuiden. In ver band hiermee behoudt het weer in onze omgeving een wisselvallig karakter, waarbij naast opklaringen ook enkele buien kunnen voorkomen. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum m temperaturen E 2 ÏZ binnen- en buitenland Ei! BS cX Amsterdam regen vera. 16 9 0.1 De Bilt mist w.st. 15 5 0 Deelen mist vera. 13 6 0.2 Eelde geh. bew. ono 12 12 4 Eindhoven geh. bew. zzw 14 12 1 Den Helder regen no 15 12 0.6 Twente regen zw 13 10 2 Vlissingen licht bew nno 16 12 2 Ypenburg mist vera. 16 8 1 Z.-Limburg zw. bew. zzw 14 11 8 Aberdeen zw bew. w 13 9 0 Athene onbew. w.st. 32 21 0 Barcelona onbew. n 22 14 0 Belgrado zw bew. w.st. 29 16 0 Berlijn licht bew. zzw 18 11 0 Bordeaux zw bew. zw 19 11 11 Brussel geh. bew z 15 11 2 Frankfort regen zzw 18 12 2 Genève onbew. zw 19 5 0 Grenoble onbew. w.st. 20 7 0 Helsinki regen nnw 12 7 5 Innsbruck geh bew. w.st. 20 9 5 Kopenhagen zw bew. no 13 10 0 Lissabon licht bew. w 22 13 0 Locarno licht bew. ono 17 8 10 Londen zw. bew. nw 16 9 2 Luxemburg mist wzw 14 10 8 Madrid half b^w w.st. 17 5 5 Malaga licht bew. w 27 15 0 VLallorca licht bew w.st. 25 12 1 Munchen zw. bew. wzw 20 11 0.4 Nice half bew. n 22 14 0 Oslo zw. bew w.st. 17 8 0 Parijs mist n 19 12 5 Rome zw. bew. O 25 16 1 Stockholm onbew. nw 8 6 0.5 Wenen half bew nno 23 11 0 Zlirich mist w.st. 18 8 0 DONDERDAG 19 SEPTEMBER Zon op 6.21 uur; onder 18.46 uur. Maan op 2 02 uur; onder 18.05 uur. MAANS'lANDEN Nieuwe maan Eerste kwartier 22 september 12.08 uur. 29 september 6.07 uur. HOOG EN LAAG WATER IN 1JMUIDEN WOENSDAG 18 SEPTEMBER Hoog water 0.19 uur en 13.01 uur. Laag water 8.07 uur en 20.39 uur. DONDERDAG 19 SEPTEMBER Hoog watei 1.27 uur en 13.58 uur. Laag water 9.22 uur en 21.45 uur. Het boog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2