De regionale betekenis van Hoogovens schreeuwt om spoedige coördinatie Groeit IJmond wel mee met Hoogovens? SOCIALE FONDSEN Centrale begeleiding in de IJmond is gewenst HOOGOVENS BIJ NACHT Van pianopoot tot cultuur... 50 JAAR HOOGOVENS I i Mtk'êmimima- Jk&* *kr-% STm Ui 141 u M| ff f m f I I Bureau van allure Ce^f330^1j(«ii^ldCTi^a^^ariKK^en^nder^perso-1 af* Veroudering Derde haven H0Q80VEN5 r J IJMUIDEN Z/ (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Bij een poging om de invloed van Hoogovens op streek en omgeving enigszins te bepalen en te meten, stuit men op een ontstellend gebrek aan feitenmateriaal. Iedereen weet, dat die invloed groot is, nog be langrijk toeneemt en zich verder uit strekt wat de oppervlakte van liet ge bied betreft dat in de invloedssfeer van Hoogovens komt te liggen. Zelfs wat de meest elementaire voorzieningen be treft staat er echter maar weinig op papier, dat een totaalbeeld van de in vloed, de betekenis en de consequen ties van Hoogovens op het totale ge bied kan geven. Men denkt in hoofd zaak nog per gemeente en eigenlijk is Hoogovens zelf de grote coördinator die het totaalbeeld overziet, ontwikke lingen in bepaalde delen van de pro vincie boven het Noordzeekanaal op elkaar afstemt, kortom een prettig woonklimaat met goede voorzieningen voor de Hoogovenwerkers tracht te creëren. Al gebeurt dat op de sympa thieke manier van medewerking vra gen en suggesties doen aan de afzon derlijke gemeentebesturen en andere bevoegde instanties in een goed sa menspel, men kan zich toch afvragen of de overheden wat het beleid betreft niet te passief zijn en dat dan ook ten nadele van Hoogovens zelf. Heeft men niet een beetje te veel tegen Hoogovens aangeleund, al is dat een betrouwbare pilaar gebleken? Is men in visie en aanpak bestuur lijk voldoende meegegroeid met de ontzagwekkende en vooral de laatste jaren steeds snellere groei van het be drijf in de IJmondagglomeratie? Is men voldoende attent op de gevol gen van die groei en zal men die tij dig weten op te vangen, of laat men de problemen op zich afkomen om er dan. achter de feiten aanhollend, een oplossing voor te zoeken? Krijgt de verdere industriële ontwik keling en het overige bedrijfsleven in de IJmond niet te onderschatten voldoende aandacht, of wordt de stem van Hoogovens het beste ver staan, omdat dit bedrijf door z'n om vang eenvoudig de mogelijkheid heeft om een eigen apparaat op te bouwen dat onderzoekingen en studies kan ver richten waarvan de resultaten als ster ke argumenten op tafel kunnen wor den gelegd als er iets moet worden be pleit. Waar is de objectieve tegenhanger j van dit apparaat, dat niet beperkt tot Hoogovens de toetsstenen kan aandragen waarop de bestuurders in de IJmond hun beslissingen kunnen baseren, ook andere belangen dan die van Hoogovens afmetend en inpassend. En in groter verband, wie treedt op hoger overheidsniveau als pleitbezor ger voor de Hoogovens- en IJmondbe- langen op? 1 Hoe staat het met de coördinatie van de belangenbehartiging voor zover de belangen zelf over de gemeentelijke grenzen zijn heen gegroeid. Coördi neert men alleen voor zover dit een dwingende noodzaak is geworden of streeft men naar een zo groot mogelij ke coördinatie in het belang van de zaken die behartigd moeten worden? Pijnlijke vragen misschien. Maar wanneer ter gelegenheid van het vijf- I tigjarige bestaan van Hoogovens zo zeer de aandacht op dit bedrijf valt kan men aan deze aspecten niet voor- bij gaan. In dit kader willen we deze pagina van onze Hoogoven-jubileum- krant plaatsen. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND De regionale invloed en betekenis van Hoogovens negatief en positief zijn niet duidelijk te omlijnen en af te meten. Er zijn natuurlijk een paar algemene gegevenheden. Dat is bij voorbeeld het aantal personeelsleden, 18.500 in 1967 en nu groeiend naar de 20.000. Inclusief de gezienen zijn dat ongeveer 60.000 mensen die rechtstreeks hun bestaansmiddelen aan de onderneming ontlenen. Dat bestaan vraagt voeding, kle ding, huisvesting en onderhoud, medische verzorging, onderwijs, ontwikkeling en ontspanning en nog vele andere openbare of particuliere diensten en voorzienin gen. Deze verzorging en dienstverlening ten behoeve van wat men noemt een stuwende industrie dragen nog weer weer eens bij tot het bestaan van ruw geschat honderd duizend mensen. Dan zijn er op het Hoogoventerrein gemiddeld zo'n 50000 steeds wisselende mensen werkzaam, die niet in dienst staan van het Hoogovenconcem, leveranciers, in stallateurs, enz. De verbindingen met de wereld buiten het Hooghoven- terrein verschaft zeer velen een inkomen, waarvan een deel ook weer in de naaste omgeving wordt besteed. Men I döor dit bureau verzamelde gegevens. De afzonderlijke gemeenten hebben zelf een voudig het apparaat, de mankracht en de wetenschappelijke inbreng niet om ade quaat te reageren en de Hoogovengege- vens en -aanbevelingen zelfs maar te toetsen, laat staan in te passen in het totale beeld van de IJmond, dat toch be paald niet alleen door Hoogovens wordt bepaald, maar waarin dit concern op de- I ze wijze wel sterk de nadruk krijgt. Een eerste vereiste lijkt dan ook de in- I stelling van een sociografisch bureau van I allure voor de gehele IJmond, dat ob jectief het materiaal aan kan dragen, waarop alle instanties hun beslissingen kunnen baseren; niet alleen de overhe- I den, maar ook bij voorbeeld het bedrijfs- denke aan P.T.T., Spoorwegen, gemeentelijke diensten, waterleidingen, electriciteit, het vrachtverkeer, de scheepvaart. i ucu, maai wn «ij ««v» •"-*—« Vele bedrijven en bedrijfjes vestigden zich hier van- heven buiten Hoogovens, kerkelijke en cul wege Hoogovens, de zogenaamde „aangetrokken" bedrij- turele instellingen, kortom allen die une ven. Hoeveel minder werkgelegenheid zou de IJmond de-verantwoordelijk zijn voor de toekomst bieden als men Hoogoven weg kon denken. van de IJmond. neelskosten. deling, maar die werken niet gecoördi Iedereen weet en beseft dat de invioed en^betekems neerd en van Hoogovens zeer groot zijn en men vindt dat ais net gn te wejnjg op de toekomst gericht, ware zo vanzelfsprekend, dat er nagenoeg geen onder- Qp tafel liggen direct al de vraagstuk- znek nlaatsvindt naar de regionale, de nationale en de ken van verkeer en vervoer, forensisme, internationale betekenis. Maar hoe kan men voldoende de vgr®ha®^ de de consequenties van die betekems besetien ais de in- grenzen van de gemeente en ook niet tot vloed niet door middel van studie en onderzoek wordt dje gemeenten alleen, afgemeten en dan niet alleen wat de economische bete- Nu kunnen die gemeenten in het gun STtaU maar „ok met betrekking to, de sociale ffJVïïS ruimtelijke evolutie. ajs de problemen al op tafel liggen. In de IJmond is wat de maatschappelijke lingen in de toekomst betreft nagenoeg geen sprake \an onderzoek geter laat dan nooit, maar het een gecoördineerde en geïntegreerde visie. Alleen al de woningbouw in de IJmond geeft een interessante ontwikkeling te zien. Van 1930 tot 1964 nam de bevol king in Velsen toe met 71 pet, in Bever wijk met 160 pet en in Heemskerk met 32i pet. Hoogovens regelde steeds in goed overleg met de afzonderlijke ge meenten de woningbouw ten behoeve van het personeel, maar aan het gecoördi neerde overleg tussen de gemeenten on derling ontbrak wel iets. Een door Hoog ovens gepubliceerd overzicht geeft het volgende beeld van de door bemiddeling van Hoogovens voor het personeel ter be schikking gekomen nieuwe woningen (ex clusief het eigen woningbezit van het per soneel) In de jaren 1956 tot en met 1967 kwa men in Velsen 547 Hoogovenwoningen tot stand; in Beverwijk 1916 en in Heems kerk 2290. Totaal in de IJmond 4753 wo ningen. Toen Velsen en Beverwijk „vol raakten werd Heemskerk de snelst groei ende gemeente van Nederland. Dat be tekent, dat zich hier in korte tijd zeer veel jonge gezinnen vestigden. Een van de consequenties was, dat hier in ijltem po scholen moesten worden gebouwd. Met de zekerheid, dat deze scholen na een bepaald aantal jaren zullen zijn ont- IJMÖND. Hoogovens kent de volgen de sociale fondsen: de Wenckebachfond- sen, de pensioenfondsen en het Fonds 1948. Deze fondsen zijn zelfstandige stich tingen, die over een eigen vermogen be schikken. De door personeel en directie beheer de ondersteuningsfondsen zijn ge noemd naar de stichter van Hoog ovens H. J. E. Wenckebach. Alle arbeiders dragen circa Vz "Io van het loon bij. Het bedrijf stort een zelfde bedrag. De fondsen helpen zonodig bij ziekte in het gezin, geven toesla gen op de uitkeringen bij ongeval, ver strekken zo nodig voorschotten. Kort om, bij bepaalde moeilijke omstan digheden kunnen de fondsen bijsprin gen. Wie in dienst komt van Hoogovens en 18 jaar of ouder is, treedt toe tot één der door personeel en directie be heerde pensioenfondsen. De contributie van de arbeiders bedraagt 2*4 van het loon, Hoogovens betaalt ge middeld per arbeider circa 7*4°/o. Ge rekend van het vaste dienstverband wordt een ouderdomspensioen opge bouwd van 1 l/5°/o van het loon van elk jaar. Het weduwenpensioen is 65 o van het totale ouderdomspensioen; het wezenpensioen is per week tot 21 jaar 1/3 van het weduwenpensioen. In 1948 is door Hoogovens. Mekog, Cemij en Breedband een fonds ge sticht met als doel het verlenen van financiële hulp bij studie van be gaafde personeelsleden of kinderen van personeelsleden en bij het bou wen of kopen van een eigen huis. Voor dit door personeel en directie be heerde fonds wordt geen contributie geheven. volkt, want de bevolkingssamenstelling is niet gevarieerd. Dan zal men de opgroei ende jeugd op moeten vangen in allerlei lokaliteiten. Die jongeren gaan weer ge zinnen vormen en zo zet de golfbeweging zich voort tot op een gegeven ogenblik het aantal bejaarden in Heemskerk per- centagegewijze hoog zal liggen. Het Heemskerkse gemeentebestuur is attent op een dergelijk proces. De eerste uiting hiervan is het feit dat men bewust nood- scholen bouwt, zodanig dat de lokalitei ten later voor andere doeleinden kunnen dienen. In Velsen is dit proces veel eerder op gang gekomen en thans begint deze ont wikkeling in een plaats als Heerhugo- waard, waar de laatste drie jaren 434 Hoogovenwoningen zijn gebouwd. Want Velsen, Beverwijk en Heemskerk kunnen de Hoogovenbevolking ruimtelijk niet meer opvangen. Tot 1962 werden er uit sluitend Hoogovenwoningen in de IJmond gebouwd. Pas daarna is men elders gaan bouwen, tot en met 1967 78 woningen in Castricum, 78 in Akersloot, 5 in Uitgeest, 998 in Alkmaar, 153 in Ouddorp, 217 in Heerhugowaard en 28 in Schoorl. Er is dus een duidelijke verschuiving naar het noorden, afgezien van de forenzenstroom. is te laat ingesteld, namelijk toen in het kader van het Streekplan voor het Noord- zeekanaalgebied vele tunnelwegen reeds waren geprojecteerd en een tweede Vel- sertunnel geen schijn van kans leek te maken. Toen moesten er inderhaast cij fers op tafel worden gebracht. Het onder zoek van de drie gemeenten was toen duidelijk gericht op het Velsertunnelver- keer en niet op de totale verkeerssitua tie. Het openbare vervoer is ook zo'n punt dat wel eens aan de orde mag wor den gesteld. In de drie IJmondgemeen ten rijden drie verschillende busonder palen van hun eigen beieid.lijn. Dit geldt buslijnen onderhouden in meerdere of mindere mate voor het i i gehele voorzieningenpakket. \Oll etnfjlUU Hoogovens zelf beschikt over een aan-1 tal medewerkers, ten dele wetenschappe- brengt op hoger niveau de importantie lijk geschoold, dat zich met dergelijke Een gecoördineerde aanpak in de gehe- sociografische en planologische zaken be- le IJmond is met name ook noodzake- zig houdt en tracht bepaalde ontwikke- lijk om naar buiten uit een krachtige lingen en tendenzen te onderkennen, maar stem te kunnen laten horen, in provin- dan altijd vanuit het bedrijf gezien. De ciaal verband, in nationaal verband, gemeenten refereren niet zelden aan de 1 Toen Mobil Oil zich aandiende is met (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND Hoogovens heeft nog nooit het bedrag bekend gemaakt, dat mert in totaal aan subsidies heeft uit gekeerd aan honderden verenigingen, instellingen en instanties in de IJmond. Het moet een astronomisch getal zijn, want als er in de IJmond op cultureel of sociaal gebied iets tot stand moet komen of in stand moet worden ge houden vindt iedereen het een van zelfsprekendheid om naar de gemeen te en naar Hoogovens te stappen. Men wendt zich tot de Hoogovens als er een poot van een piano in een verenigingslokaliteit is gebroken (his torisch!), maar ook als het om bedra gen van meer dan een miljoen gulden voor bijvoorbeeld een cultureel cen trum in Velsen-Noord. Men weigert het totale aan subsidies bestede bedrog gedurende de vijftig bestaansjaren te noemen. Dat past in het kader van de Hoogovenmentaliteit in dit opzicht: niet aan de weg timme ren. De achtergrond is, dat men de mensen in de IJmond niet het gevoel wil geven als het ware in de ban van Hoogovens te leven. In tegenstelling tot bijvoorbeeld een bedrijf als Philips hecht men niet gauw de naam Hoog ovens aan activiteiten of instellingen, die toch geheel of voor een groot deel fiancieel voor rekening van het bedrijf komen. Een van de weinige uitzonderingen hierop vormt het Hoogovenschaaktoer nooi, maar namen als Dr. Prinsenhal en Telstar verraden niet het grote aandeel van Hoogovens in de totstandkoming. En wie zal zich straks nog herinneren, dat de instelling Kennemer Staten vroeger Hoogoven Staten heette. Dit laatste is een voorbeeld van een per soneelsvoorziening, die men „open maakte. Hoe groot de invloed en de betekenis van het Hoogovenbedrijf zijn op het verzorgingsniveau in de IJmond laat zich niet afmeten, maar ook in dit op zicht is de relatie tussen bedrijf en om geving zeer groot. In de IJmond zal zich daardoor onmis kenbaar een verouderingsproces manifes teren. Een van de middelen om dat tegen te gaan is het woningtoewijzingsbeleid, gericht op een gevarieerde opbouw van de bevolking, wat leeftijd betreft, maar ook wat samenstelling betreft. Maar dan moet dat toewijzingsbeleid in het Hoog- ovengebied worden geïntegreerd en ge coördineerd en zich niet tot de gemeenten afzonderlijk beperken. In die afzonderlijke gemeenten wordt dat toewijzingsbeleid nog nauwelijks als een middel gehan teerd om invloed uit te oefenen op de bevolkingssamenstelling en -opbouw in de verschillende wijken. Nog onlangs toonden wij wat de gemeente Velsen betreft in een artikel aan, dat de bevolkingssamen stelling in bepaalde delen van de gemeen te te eenzijdig is, maar dat het toewij zingsbeleid niet als middel ter correctie wordt toegepast. In het raadhuis stuit men dienaangaande op controversen. Op kleine schaal is bedoelde correctie in de praktijk vaak ook moeilijk uitvoerbaar, maar op grotere schaal heeft men meer mogelijkheden om te schuiven. Om een concreet voorbeeld te nomen: waarom zouden er geen oudere Hoogovenmensen zijn, die altijd in Velsen hebben gewoond maar die het nu prettig zouden vinden om naar Heerhugowaard te verhuizen? En waarom zou men dat niet stimuleren als dat de gevarieerde bevolkingssamenstel ling ten goede kan komen. Maar er is geen centrale instantie buiten Hoogovens misschien die zich met deze materie bezig houdt. Er is geen centrale planning en ook geen centraal veel spoed het Streekplan voor het Noord- zeekanaalgebied" ontworpen, waarbij te sterk en te eenzijdig de nadruk kwam te liggen op de invloed die Mobil Oil en de aanverwante petro-chemische industrie zullen hebben. De gemeente Amsterdam heeft daarin een belangrijke rol gespeeld. Vele ge meenten ook in de IJmond hebben deze stad het verwijt gemaakt, dat deze de dienst uitmaakte en dat de andere gemeenten niet veel anders meer konden doen dan in de pas lopen. Dat is een negatieve benadering. Positiever was het geweest als men zelf alternatieve plannen met evenveel nadruk en bewijsmateriaal als Amsterdam op tafel had gelegd met als uitgangspunt Hoogovens als basisin dustrie. Natuurlijk, Hoogovens is een bestaande industrie. Maar men kan niet over het hoofd zien, dat alleen al de toekomstige uitbreiding van Hoogovens vooralsnog van vergelijkbare importantie is als de vesti ging van Mobil Oil. Laat men de cijfers van de te scheppen werkgelegenheid maar eens naast elkaar leggen. De importantie van Mobil Oil is door Amsterdam voor treffelijk naar voren gebracht. Maar wie van Hoogovens naar voren. Wie treedt op adequate wijze als „pleitbezorger" voor de IJmond op? Wie legt de toekomst visie op tafel. De provincie doet wel iets, maar het zou in de eerste plaats de IJmond zelf moeten zijn, die bij voor beeld het provinciale bestuur in dit op zicht stimuleert en activeert door het ma teriaal aan te dragen. Maar „de IJmond" bestaat niet. Dat heeft niets met de bestuurlijke indeling te maken als men maar wel één visie had en als eenheid naar buiten uitkon optre den. De werkelijkheid is, dat men met drie gemeenten heeft te maken, die in de afgelopen jaren hun best hebben ge daan om aan te tonen hoe zeer zij het op vele punten vaak van lokale be tekenis oneens zijn. De controversen zijn duidelijk geëtaleerd. De eenheid, als het ging om zaken van regionale en na tionale betekenis niet. Om nog een voorbeeld te noemen: De IJmond in feite IJmuiden. maar het is een IJmondbelang is na Rotterdam en Amsterdam de derde zeehaven van Nederland naar tonnage-omslag. Maar welke stem heeft de IJmond in het na tionale havenbeleid? De snelle ontwikkelingen in alle opzich ten maken een steeds parater beleid nood zakelijk. Ook in dit opzicht is vijftig ja ren Hoogovens een mijlpaal. Want zoals de zaken bestuurlijk in de afgelopen vijf tig jaren zijn geregeld kan het in de ko mende vijftig jaren niet. „Och. de gemeenten zullen toch wel sa mengevoegd worden", kan men opmer ken. Maar in feite is dat slechts een ad ministratieve oplossing die niets garan deert.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 31