Ruim 18.000 personeelsleden komen dagelijks gezond de poorten in ai Vanuit het hoofdkantoor gaat een „hot-line" naar de politie r r® Met spade en spierkracht bouwde men de hoogovens Maar moeten ook gezond naar huis toe v v s De bewakingsdienst moet alles kennen en kunnen 50 JAAR HOOGOVENS IJMUIDEN 'V V Oorzaak Gemeen goed '!u' al 1 li w *a Kennen en kunnen (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Dagelijks passeren 18.500 mensen de poorten van Hoogovens op weg naar hun werk. Gezond komen zij de fabrieken en kantoren binnen. Gezond moeten zij er weer uit. Het is een van de taken van de Veiligheidsdienst van Hoog ovens om daarvoor te zorgen. Geen een voudige taak indien men de fabrieksinstal- laties beziet en tezelfdertijd een oog richt op het intens drukke verkeer op het ter rein van deze basisindustrie. De fabrie ken herbergen gelijk iedere fabriek of Werkplaats, waar dan ook talrijke mogelijkheden om een ongelukje op te lo pen. En daar waar met zwaar en gloei end heet materiaal wordt gewerkt, is het gevolg van onachtzaamheid ook zoveel erger dan elders. Het is een grote zorg om dan allerlei ongevallen en ongelukjes te voorkomen. Deze zorg was er al in de beginjaren van het Hoogovenbedrijf Het begon toen de direkteuren ir. A. H. Ingen Housz en ing. F. W. E. Spiesz een studiereis naar Amerika ondernamen om daar bij diver se gelijksoortige bedrijven de maatregelen op veiligheidsgebied te bestuderen. Bij hun terugkomst kon men de direkteuren allerwegen op het terrein zien lopen met een veiligheidshelm op. Zij voelden, dat zij er zo'n beetje „voor schut" bij liepen, doch hielden vol om het personeel ver trouwd te maken met deze helmen. En hun streven is bekroond. De helmen zijn niet alleen geaccepteerd, doch men heeft het belang ervan leren inzien, zoals men ook inziet hoe belangrijk al de andere veilig heidsmaatregelen zijn. De man, met wie wij daarover spra ken. is de heer G. Wijnschenk, adjunct- direkteur van de Veiligheidsdienst. Hij kan er uren over praten en is dan nog niet aan het einde van zijn Latijn. Veilig heid is dan ook een eindeloos onderwerp. Eindeloos, omdat de veiligheid er is voor de mens en het „de mens" is, die deze veiligheid waar moet maken. Veiligheid, namelijk is het bewust nemen van risico's De risico's van het Hoogovenbedrijf plus de risico's van het gewone werken. „En de mens, die deze risico's moet nemen is een gecompliceerd wezen zo vertelde de heer Wijnschenk. Enerzijds heeft hij de wil om te blijven leven. An derzij ds bezit de mens een zekere drang tot zelfvernietiging. Een vreemde uitspraak welke wel enige verklaring vereist. Voor «1 ten aanzien van het laatste. Deze zelf- vernietigingsdrang spruit namelijk voort uit allerlei tekortkomingen, welke elke mens heeft. Het zijn zo zegt men bij de Veiligheidsdienst de zogenoemde „on-eigenschappen", als onachtzaamheid Een van de taken van de Bewa kingsdienst is het controleren bij de hoofdingang. Uiteraard kan niet iedereen worden aangehouden en onderzocht. Men neemt steekproe- onoplettendheid, ongeduld, onwetendheid, onervarenheid en onbekwaamheid; met daarnaast om maar enkele te noemen hoogtevrees, duizelingen, doofheid. Kort om allerlei onvolmaaktheden. Het heeft jaren geduurd voor en aleer men dit had ontdekt en daarna duurde het weer jaren voordat men een serie maatregelen had afgekondigd aan de hand van de opgedane ervaringen. Maat regelen om ongevallen te voorkomen. Wat is nu precies een ongeval? Bij de Veilig heidsdienst van Hoogovens zegt men: een ongeval is elke ongewenste gebeurtenis, welke heeft plaatsgevonden door een on veilige handeling of situatie. Zulke ge beurtenissen zijn talrijk in ieders da gelijks leven. Daarom zijn ze in nog ster kere mate bij een bedrijf als dal van Hoogovens. Van al die hele kleine en heel grote gebeurtenissen gebeurden er in het afgelopen jaar 6500 op het bedrijf. Dit aantal is echter bijzonder gering, wanneer men bedenkt, dat toen er 7500 mensen bij Hoogovens werkten, er 3200 van deze „on gevallen" plaats hebben gehad. Thans werken er 18.500 (bijna 2.Vz maal zoveel) met 6500 ongevallen. En van dit laatst genoemde aantal zou men 2/3 geen echte ongelukken kunnen noemen. Voor een vuil tje in het oog namelijk moet men bij Hoogovens naar de Verbandkamer, waar de behandeling dan als een ongeval ge registreerd wordt. En vuiltjes zijn er veel in de lucht boven het Hoogovenbedrijf. Het aantal mensen, dat dat kan beamen is groot. Hetzelfde geldt voor spatjes vuur of heet vloeibaar staal, welke men oploopt. Voor al die kleine zaken moet men zich laten behandelen. Het is verplicht het wordt gestimu leerd door het bedrijf. Een ongeval is een naar ding, met soms bijzonder veel men selijk leed op de achtergrond. Echter bij de Veiligheidsdienst heeft men geleerd niet te kijken naar de gevolgen van een ongeval. Daar staat als belang rijkste op de voorgrond „de oorzaak" van het ongeval. Deze oorzaak dient te wor den weggenomen en daaraan wordt dag en nacht gewerkt door de mensen, die deze dienst vormen. Elke dag leert men meer, elke dag worden allerlei situ aties doorgenomen en waar maar enigs zins mogelijk ook verbeterd. De veiligheid op het bedrijf begint in feite op de tekenkamers, waar de bouw van fabrieken en installaties wordt voor bereid. Al die tekeningen worden doorge nomen met een veiligheidsdeskundige, die er zijn goedkeuring aan moet hechten. Overigens is het opmerkelijk, dat de mees te ongevallen plaats hebben bij bouwvak arbeiders en mensen van firma's, die op het Hoogoventerrein hun werk doen. Van deze categorieën worden er regelmatig et telijken van het terrein gestuurd. Zij mo gen dan nimmer meer terugkeren, omdat zij niet de hand hebben gehouden aan vei ligheidsvoorschriften. En daar komt dan weer die stelling van de gecompliceerde mens naar voren: Zeer recent hadden op het bedrijf twee dodelijke ongelukken plaats doordat bepaalde maatregelen niet nageleefd waren. Twee uur later stelde men op dezelfde plaats vast, dat anderen hier ook de voorschriften niet naleefden. Zij werden zonder pardon ontslagen. Bij nieuwbouw werkt men thans zelfs met vei ligheidsnetten. Echter na zeer langdurig overleg, want elke verandering is nog geen verbetering. Daarom moeten al die veilig heidsmaatregelen op ruime schaal door gesproken en bestudeerd worden. Veiligheidshelmen, -handschoenen, -schoenen en -brillen zijn al gemeengoed geworden, men heeft er te goede ervarin gen mee opgedaan. Daardoor is men ook de andere maatregelen gaan begrijpen en gaan navolgen. Men leert er van de op gedane ervaringen en van de narigheden van anderen. En elke dag leert men er meer. Daarom ook, dat de actie „Goed Huis houden" in de fabrieken zo is ingeslagen Deze wordt ieder jaar gehouden en be oogt onder meer, naast het veilig werken ook het opruimen en schoonhouden van de fabriek; het niet laten liggen van ma teriaal en werktuigen; het direkt verwij deren van olie en vetten. Zo beschermt men de mens voor zich zelf, maar ook voor de machines. Die veiligheid geldt echter ook de weggebruikers op het Hoog oventerrein ,waar zeer nauwgezet wordt toegezien op het naleven van de ver keersregels. Een maximumsnelheid wordt hier al vanaf 1957 voorgeschreven, daar naast doet men zeer veel aan het leren en naleven van de verkeersvoorschriften zoals die ook buiten het terrein gelden. Het Verbond .voor Veilig Verkeer heeft Hoogovens in verband daarmede en met de situatie op het gehele gebied gecom plimenteerd met de gang van zaken. „Dit stimuleert alleen maar om door te gaan en betekent absoluut niet, dat wij na zo'n compliment gaan denken dat wij er al zijn" benadrukt de heer Wijnschenk. De Veiligheidsdienst stimu leert, adviseert, coördineert en contro leert doorlopend. Overal wordt toezicht gehouden en natuurlijk is het onze taak de mensen te IRRITEREN, want niemand vindt het leuk op zijn fouten te worden gewezen. Doch juist dat irriteren is het, dat de mens doet nadenken". En naden ken moet men. Uiteraard bij al het werk, doch zeker bij een bedrijf als Hoogovens. Deze Hoogovenman kan blij lachen. Hij droeg zijn helm, toen hij post op de plek stond waar van 50 meter hoogte een staaf staal van twee kilo omlaag kwam en met een snelheid van zestig kilometer per uur op zijn behelmde hoofd viel. Een gat in het hoofddeksel was alle schade. Op de foto toont hij zijn beschadigde helm en de staaf staal. "'""•"•nthuuu- «Ui HOOGOVENS UMUIDIN IJMOND. Uniformen zijn op het Hoog oventerrein bepaald niet onbekend. N.S.- beambten. douanen om er maar enkele te noemen, duiken hier en daar regelmatig op in het gezichtsveld van de werkers bij Hoogovens. Er is echter één catego rie uniformdragenden, welke men het veelvuldigst ziet, al doen zij hun werk onopvallend. Dat zijn de mannen van de bewakingsdienst van het Hoogovenbedrijf. De „Hoogovenpelisies" zoals de volks mond ze noemt. Zij bewaken de toe gangspoorten tot het terrein en daar vallen zij dan ook het meest op. Doch men kan de leden van het 74 man tellende korps overal op het gebied van Hoogovens ontmoeten. Bewakend en controlerend, doch volkomen onopvallend, tenzij er iets plaats heeft, dat buiten de orde is. Dan doen zij hun plicht en treden op. Zij het in eerste instantie waarschuwend en niet direkt ingrijpend. „En dat is dan ook in eerste instantie de taak van de Bewakingsdienst: contro le houden op gedrag en het verkeer met een opvoedende achtergrond. Dus niet onmiddellijk met het opschrijfboekje in de hand." aldus het hoofd van deze dienst de heer K. F. Kampenhout, die het hoofd is van alle niet-producerende, niet- onderhouds- en niet-staf-afdelingen en die als oud-kolonel van de Generale Staf van het Nederlandse leger deze functie reeds acht jaar bekleedt. De Bewakingsdienst spruit voort uit het oorspronkelijke groep je portiers, dat bij Hoogovens in dienst was. Kort voor de oorlog werd het nood zakelijk geacht voor de goede orde op het bedrijf een bewakingsdienst te vormen Het aantal fabrieksgebouwen en het aan tal afdelingen nam toe; het verkeer werd intenser daardoor werd het aantal on gevallen ook groter. Zo ontstond de Hoog oven-Bewakingsdienst, welke groeide met het bedrijf. De mannen zijn allen onbe zoldigd ambtenaar van de gemeentepoli tie in Velsen en hun bevoegdheid strekt zich in eerste instantie alleen uit tot het gebied van Hoogovens. Het kan echter voorkomen, dat zij voor de uitoefening (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Alle begin is moeilijk. Zeer zeker kan daarover meespreken het nu vijftig jaar oude, doch in werke lijkheid en naar het oordeel van de Raad van Bestuur nog jonge bedrijf van de Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken. De Hoogovens dus. Men begon heel in het klein zoals men elders in ons blad kan lezen nog kleiner, dan men oorspronkelijk voorne mens was te doen. Niettemin werd er een groot werk verricht, daar aan de mond van het IJ. Bezien tegen de achter grond van de tegenwoordige tijd met al zijn moderne hulpmiddelen, is daar in die beginjaren een gigantisch werk ver richt. In 1919 is daar de eerste spade de grond ingegaan. Maar dan ook letterlijk. De haven werd met de schop gemaakt èn met mankracht. Spade voor spade, hoopje zand na hoopje zand zo kwam de aan vankelijke haven tot stand. Zo ook groef men voor de fundamenten van het eerste fabriekscomplex. Kleine treintjes met on telbare karretjes achter zich aan zwoeg den door het duinterrein. Zij brachten het zand weg, voerden materialen aan. Spieren waren de motoren voor dit stuk werk. Spieren ook deden het werk, toen de eerste hoogoven ontstoken kon worden Waar eens een grillig duinterrein lag, konijnen en vogels leefden ver buiten het lawaai van de bewoonde wereld, daar kwam de mens bezit nemen van de na tuur. Duinen eerst, tuinderijen later moes ten wijken voor het Hoogovenbedrijf, dat naderhand in een halve eeuw uitgroeide tot een staalindustrie met wereldnaam. Vrijwel al die arbeid, ook de bouw van de eerste hoogoven schreven wij al, ge beurde met mankracht. Machinerieën en zeker fabrieksinstallaties waren in deze streek een onbekende factor. Toen dan ook de eerste installaties verschenen, was het begrijpelijk, dat menigeen met ver bazing toekeek en het hoofd schudde bij de gedachte, dat uit al die balken, stan gen en rare apparaten een fabriek moest ontstaan, welke ijzer zou gaan maken. Erts, kolen, schroot, kalksteen en ande re stoffen moesten er aan te pas komen, hoorde men vertellen, doch slechts wei nigen en dan nog maar de ingewij den hechtten er geloof aan. Maar degenen, die geloof hechtten aan het ini tiatief van de mannen van het eerste uur, waren niettemin toch zeer gespannen. Zou het gaan Wat zou er zo al uit voort vloeien Zou er welvaart komen in deze tuindersstreek? Met het vorderen van de bouwwerkzaamheden steeg het vertrou wen; ook al door de zelfverzekerdheid van de mannen, die hier de lakens zouden gaan uitdelen. En toen het eenmaal zo ver was, toen het eerste ruwijzer uit de eerste hoogoven verscheen, steeg dat ver trouwen in het Hoogovenbedrijf. Het werd zelfs zo groot, dat de tuinders, die het veld moesten ruimen bij verdere uitbrei dingen, vooral de jongeren onder hen, niet schroomden om van beroep te wis selen. Zij gingen naar Hoogovens en zijn daar gebleven. Hun zonen volgden hen op, zijn er nog en hebben er geen spijt van. Men hoeft zijn oor maar hier en daar te luisteren te leggen om dit vast te stellen. Tuinders werden Hoogovenarbeiders Werden de makers van het ruwijzer eerst. Van staal later. Het oorspronkelijke hoog ovenbedrijf groeide uit tot een staalbe drijf. Het immense bedrijf, dat thans on der de naam Hoogovens zonder dat men daarbij direkt aan een originele hoogoven denkt - wereldbekendheid heeft gekregen. Deze tuinders en de man nen uit de Duitse Hoogovenbedrijven. die na de eerste wereldoorlog naar Neder land zijn gekomen hebben de grond slag gelegd voor dit alles. Zij hebben het mogelijk gemaakt, dat men nu kan ju bileren. van hun ambt ook buiten de poorten van Hoogovens moeten „opereren". Doch dat geschiedt uitsluitend na informatie en overleg met de Velser politie. Hetzelfde geldt voor het Beverwijkse gebied, waar Hoogovens fabrieken en terreinen heeft Daar heeft het overleg plaats met de Beverwijkse politie. Dit laatste voor namelijk ten aanzien van het gebied ten noorden van de Zeestraat. Er is niet alleen politie in uniform ver bonden aan de Bewakingsdienst men kent er ook een afdeling recherche waar van de leden dezelfde bevoegdheden heb ben. Over het algemeen worden voor de ze diensten uitsluitend mannen aangetrok ken, die in het bezit zijn van een politie- diploma. Het zijn dus politiemannen die de gemeente- of rijksdienst vaarwel zeg gen; maar ook marechaussee's die na zes jaar kort verband een burgerpolitie- baan zoeken. Ook oud-militairen treft men aan in de gelederen van de Bewakings dienst. Allen moeten dus een bepaald ni veau hebben. Dat is een vereiste. Zo dra zij in dienst komen van Hoogovens krijgen zij een opleiding in bedrijfsken nis, leren zij de geografische gesteld heid van het Hoogoventerrein en worden zij op de hoogte gesteld van „hoe de pro- duktie in elkaar zit". Dit laatste in ver band met een onverhoopt ongeval of on geluk in een fabriek. De mannen van de Bewakingsdienst worden dan het eerst opgeroepen en zij zijn het, die maatrege len moeten nemen. Allereerst wordt bij een alarm een man met een mobilofoon uitgezonden, die de contacten gaat onder houden. Onmiddellijk achter hem komen de brandweer en de ambulanceauto's De mannen van de Bewakingsdienst moe ten dan al hebben ingegrepen, als deze laatsten komen. Zij moeten weten wat gevaarlijk is in de fabriek en waar het gevaar kan opleveren. Zij moeten ook de goede plaats kiezen voor de ambulance auto's, opdat deze niet in de weg staan, wanneer de brandweer arriveert. Snel en goed handelen bij een ramp of ongeluk van kleinere omvang zijn het allerbelang rijkst. Daarom dienen zij de weg te weten op het terrein en in de fabriek; daarom ook moeten zij het gevaar onderkennen. Allen hebben zij een ehbo-opleiding ge had en sinds vorige maand gaan zij ook naar de anti-slipschool in Zandvoort, want ook bij slecht weer en gladheid die nen zij snel en juist te handelen. Overi gens geldt dit handelen niet alleen op de weg of bij de fabriek, maar ook op de rails. Hoogovens heeft een respectabele lengte rails op het terrein liggen en ook daar moet dikwijls worden opgetreden. Daarom dat de cursussen voor loco-drij vers van het transportwezen steeds be zocht worden door mannen van de Bewa kingsdienst. Ook op dat gebied moeten zij hun weetje weten. Wie een man van de Bewakingsdienst langs de weg ziet, is geneigd deze te ver eenzelvigen met degenen, die aan de poort iedere binnenkomende en vertrekkende bezoeker controleren. Dat gebeurt ook in derdaad, doch bij het lezen van het bo venstaande zal men stellig een andere indruk krijgen van deze man in zijn don kerblauwe uniform. Ofschoon het be lang van de controle aan de poorten ze ker niet mag worden onderschat. Wat te zeggen van aanhoudingen, waarbij lieden allerlei oneerlijk verkregen zaken naar buiten poogden te smokkelen Deze con trole is zeker zo van belang als de contro le op de werkende mens, waarvan de een het werk doet, dat hem is opgedragen en de ander er niet tegen opziet om voor zichzelf een „klusje" te doen in de tijd van de baas. Op dit alles moeten even zeer worden toegezien als op het verkeer, dat bij Hoogovens even intens is, zo niet intenser als bij een stad van dezelfde grootte. Er gaat dagelijks bijzonder veel om op het Hoogovenbedrijf. De mannen van de Bewakingsdienst weten ervan mee te spreken. Van het kantoor van de heer Kampenhout gaat ook een zogenoemde „hot-hne" naar hqt hoofdbureau van po litie in Velsen. Het is een inductor-lijn; de goede oude methode van het draaien aan een zwengel om de verbinding tot stand te brengen. Maar een doeltreffende methode en daarop komt het aan. Men kan immers niet weten wat er onver hoopt kan gebeuren. Het gebied van de Bewakingsdienst, welke in vier ploegen haar werk doet, is niet gering, het werk sterkt zich ook uit tot de onderkomens van de buitenlandse arbeiders zoals die aan boord van de „Arosa Sun" en de „Casa Marina" en tot degenen, die hun werk op het Hoogoventerrein verrichten en toch niet behoren tot het personeel van de KNHS. Elke dag rijden de man nen van de Bewakingsdienst uit voor een of andere oproep. En zij rukken vaak voor niets uit. „Maar liever voor niets, dan te laat" is hun devies.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 37