VAN DAG TOT DAG Kinderkruistocht naar Hanoi nadert het einde Ota Sik wordt adviseur Afrikaans topgesprek: succes voor Nigerië „Rode" R^di's studenteneend verdeeld achtergrond commentaar op actuele zaken Een „man" van deze tijd Papandreou wordt volgende week vrijgelaten Honderden Vietnameesjes zullen er een politieke scholing krijgen Israel laat vijf Arabieren vrij Voedseltransport naar Biafra hervat Over Tsjombe werd geen woord gerept Caetano wellicht opvolger van dr. Salazar Twee doden door gasverstikking amm „SILLVA6NEN" J. H. BRASSER en Zn. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1968 antieke tafels, stoelen enz. Duitse manoeuvres Resolutie Broederstrijd T eufel Anarchie In het regeringsprogramma dat gisteren via Troonrede en Miljoenennota is ont vouwd, heeft men kunnen lezen dat het overleg tussen regering en volksverte genwoordiging over de instelling van een „Ombudsman" zal kunnen beginnen. Mi nister Beernink had dat al eerder in het jaar kenbaar gemaakt, maar nu het door de koningin zelf is bevestigd, heeft de bereidheid van het kabinet om aan deze democratisering van de communicatie tussen individu en staat mede te werken, een officiëler tintje gekregen De „Ombudsman" is eigenlijk geen man, maar een instelling. Uiteraard zal voor de goede functionering van deze in stelling wel een verantwoordelijke per soonlijkheid worden aangewezen, maar het ombudsapparaat vereist een tamelijk omvangrijk secretariaat met een groot aantal medewerkers. Het overleg zal moeten uitmaken, wel ke vorm van „Onibud" Nederland ten slotte zal kiezen. Er zijn verschillende precedenten, zoals de Scandinavische, Duitse en Engelse. Wil de ombuds-instel- ling tot ieders voldoening werken, dan is de keuze van de vorm uiterst belangrijk. Het grote voordeel is dat men kan put ten uit ervaringen en studies op dit ge bied in het buitenland en dat men zich kan' spiegelen aan verschillende pijnlijke WVWWW.»WVWWVVWVWWWVVVVVVWVWVWWWW ADVERTENTIE 1555 KARELVDOET AFSTAND VAN DE NEDERLANDEN. MAAR NIET VAN "VLEK". DIE KEIZERLIJKE JENEVER. Wel wis en waarachtig was in die tijd "Vlek" er al. Van 1550 af wordt Vlek volgens hetzelfde oude recept uitzuiver qraan gestookt. Ook die extra zachte jonge jenever "Vlekje". De goedkoopste van alle merkjenevers. 10.25 per liter. ANNO 1550 mislukkingen, zoals die van de Duitse ombudsman voor de strijdkrachten, die door de hardnekkige tegenwerking van de hoge militairen geen voet aan de grond krijgt. De Britse ombudsman, door de „Times" spottend de „ombudsmuis genoemd, werd met zulke beperkte be voegdheden uitgerust, dat hij in de prak tijk weinig of niets kan uitrichten. In Zweden. Denemarken en Noorwegen ging het beter, maar ook daar is herhaal delijk gebleken dat de zaken niet zo een voudig lagen als men oorspronkelijk had gedacht. De instelling van een ombuds-apparaat is allerminst een gril, doch wel degelijk een eis des tijds. Een eis die niet dikwijls uitdrukkelijk is gesteld, maar die in al lerlei situaties overduidelijk aan de dag treedt. Het instituut dient in de eerste plaats tot grotere rechtsbescherming van de burger tegenover de staat en diens bureaucratische machinerie. Er zijn na tuurlijk allerlei middelen tot rechtsbe scherming, die al zo oud zijn als de de mocratische samenleving, maar in de praktijk is gebleken dat deze op sommige gevaarlijke punten tekortschieten. Dat de regering de noodzaak van een ombudsman inziet, betekent dat zij ge voelig is voor de noodzaak van een gro ter, directer en eenvoudiger contact met I de burgerij en voor de vrees dat zij door onvermijdelijke bureaucratische verwik kelingen de burgerij tekort doet. De grote deskundige op het gebied van de ombudskwestie is in ons land prof. mr. A. D. Belinfante, pas benoemd tot rector magnificus aan de Universiteit van Am sterdam. Ongetwijfeld zal de parlements commissie, die belast zal worden met de bestudering van en het rapporteren over de mogelijkheid tot instelling van een „Ombudsman", profiteren van zijn nuttige adviezen. Wat het standpunt van de regering be treft, is gebleken dat minister Beernink voorstander is van een stevige beperking van bevoegdheden voor dit instituut. Het parlement zal zich niet zonder meer bij dit standpunt neerleggen. Een onafhan kelijke, met directe middelen werkende ombudsinstelling moet over bevoegdhe den beschikken die niet ondergeschikt zijn aan dezelfde belemmeringen waar aan het contact tussen burger en staat te genwoordig ten prooi is. Ook echter dient het parlement zelf niet al te karig te zijn met het uitleveren van eigen bevoegdheden aan de ombuds man. Dat is namelijk in Engeland de re den van de mislukking geweest. Het is te hopen dat in de volgende Troonrede niet een zin zal voorkomen van de volgende aard: „Het overleg over de instelling van een ombudsman vordert gestaag". Dat zou immers betekenen dat prestige-kwesties in het geding zijn ge bracht, die het belang van de burgerij ten onrechte doorkruisen. Als men zowel van de kant van de regering als van parle mentaire zijde dat belang voorop stelt, kan de ombudsman binnen een half jaar worden geïnstalleerd. juuuUWnnnr SAIGON (AP) Honderden kin deren sukkelen langs de Ho-Tsji- Minh-weg voort om zich in Hanoi te onderwerpen aan een politieke scho ling, die hen tot de nieuwe commu nistische elite van Zuid-Vietnam zal maken. Communistische gevangenen en deser teurs hebben gemeld dat zij deze kinderen, waarvan sommige slechts acht jaar oud zijn, met kleine pakjes door de wildernis sen van de hoogvlakten naar Cambodja hebben zien trekken. Een Noordvietna- mese soldaat heeft medegedeeld dat hem was verteld dat een Noordvietnamees vliegtuig deze kinderen ophaalt op een geheim vliegveld in Cambodja. Uit buitgemaakte documenten blijkt dat het bevel tot wat een zegsman „de kin derkruistocht" noemde dateert van op zijn minst oktober 1967. Deze maand moest de landverhuizing van een ongenoemd aantal kinderen tot zeventien jaar voltooid zijn. De regering te Hanoi gaat er blijkbaar van uit dat het nieuwe kader na zijn te rugkeer een levenskrachtige politieke kern zal vormen om te helpen elk mo gelijk coalitieregime, waarover men he'i eens zou kunnen worden om een einde aan de oorlog in het zuiden te maken, te ondergraven en uiteindelijk omver te werpen. De tweede redenering is dat politieke scholing op verre afstand van de zetel van de revolutionaire leer in Hanoi onderhe vig is aan afdwalingen van de theorie en tengevolge van de eisen van de oorlog niet zo volledig kan zijn als de commu nisten wensen. Vandaar de mars naar het noorden. Zij die gaan zijn volgens de buitge maakte documenten kinderen van lager kader, diegenen, wier ouders „de revo lutionaire zaak hebben omhelsd" en voor- ADVERTENTIE Svenska Restaurangen Weer iets nieuws uit Zweden Onze ijs-gekoelde trolley met zijn groot assortiment Zweedse haring rijdt voor U. tijdens lunch en diner. In ons café Plate-service. KENNEMERPLEIN 5 TELEFOON 16840 HAARLEM Eigen parkeerterrein. al diegenen, wier ouders zijn gestorven voor Ho Tsji Minh's droom van een ver enigd communistisch Vietnam. Ook kin deren van de armen kwamen in aanmer king om te worden uitgekozen. Amerikaanse zegslieden verklaren geen idee te hebben van de omvang van deze verhuizing naar het noorden, maar een voormalig vijandelijk soldaat deelde mede te hebben vernomen dat het om honder den gaat. De partijbesturen in meer dan duizend dorpen hebben opdracht gekre gen namen in te zenden. Een Noordvietnamese soldaat, die een groep op haar weg heeft ontmoet, vertel de dat de kinderen van acht tot vijftien jaar oud waren. Hem was medegedeeld dat zij afkomstig waren uit hooggeplaats te Vietcong-gezinnen. De gezichten van de kinderen veme den geen emotie. Ze waren stuk voor stuk goed gekleed, hadden een radio bij zich en waren goed voorzien van Zuidvietna- mees geld, dat zij ruilglen met naar het Zuiden trekkende Noordvietnamese sol daten. ::>s- /V-- •«■Hf; MEUBELMAKERIJ STOFFEERDERIJ IN DE OUDE KUNST aanmaak van exclusieve banken en fauteuils. Korte Houtstraat 3-5 - 4 HAARLEM Naast 't GOEDE UUR PRAAG, (AFP). ota Sik, die twee weken geleden onder druk van de Russen als vice-premier van de Tsjechoslowaakse regering ontslag heeft genomen, heeft een functie gekregen als handelsadviseur bij de ambassade van Tsjecho-Slowakije in Belgrado. Drahomir Kolder, voormalig lid van het presidium van het Centrale Partij comité, heeft een dergelijke functie gekregen op de Tsjechoslowaakse ambassade in Sofia. Ota Sik wordt beschouwd als de belang- rijkste leider bij het streven naar econo- mische hervormingen. Hij is lid van het Centrale Comité en verbleef tijdens de in vasie in Belgrado. JERUZALEM. (AFP) —De Israëlische autoriteiten hebben gisteren vijf Arabi sche gevangenen vrijgelaten. Het waren de eersten van een groep van zestien die Israel beloofde in vrijheid te stellen nadat Algerije het gekaapte pas sagiersvliegtuig van de Israëlische maat schappij „El Al" liet gaan. Italië bemid delde in de kwestie. De overige elf Arabieren zullen binnen 48 uur in vrijheid worden gesteld. In de Duitse Bondsrepubliek wordt op het ogenblik de grote militaire oefening Zwarte Leeuw gehouden, waaraan 42.000 man deelnemen. De oefening, die aanvankelijk langs de Tsjechische grens zou worden ge houden, is in verband met de toe stand aldaar verplaatst naar Z'iid- west-Duitsland. Op de foto enige militairen in hun beschermende kleding tijdens een „ABC-aanval DEN HAAG, (ANP) Het Internatio nale Rode Kruis heeft gisteren zijn voed- seltransporten naar Biafra hervat. In totaal hebben zeven vliegtuigen waaronder dat van het Nederlandse Rode Kruis, 51 ton voedsel en 14 ton algemene uitrusting van het eiland Fernando Poo naar Biafra gevlogen. Op de terugvluch ten is een aantal evacués meegenomen. (Van een correspondent) ALGIERS. De topconferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) is zonder kleerscheuren te voor schijn gekomen uit de discussie over het meest actuele probleem: dat van Nigerië en Biafra. De afscheiding van Biafra is tenslotte zonder meer veroordeeld en de regering in Lagos heeft van de in Algiers vergade rende Afrikaanse staatsleiders het fiat ge kregen voor hestel van orde. vrede en een heid in Nigerië. De resolutie waarin dat gebeurde, is het belangrijkste werkstuk geworden van de „top" die maandag in het Algerijnse „paleis der naties" is gesloten. De Afrikaanse organisatie heeft, naar de mening van deskundige waarnemers, geen serieuze bijdrage kunnen leveren aan de menselijke aspecten van het Biafraan- se drama zonder het idee geweld aan te doen dat zij in de ogen van alle Afrika nen symboliseert: de eenheid van andere I Afrikaanse staten die met afscheidsbewe- gingen te doen hebben gehad en die ge vaarlijke kant van het tribalisme nog niet hebben kunnen uitschakelen. ATHENE (Reuter en AFP) Premier Papadopoelos heeft op een persconferen tie gezegd dat de ex-politici die om po litieke redenen naar de Griekse eilanden zijn verbannen of onder huisarrest staan, volgende week maandag vrij zullen wor den gelaten. De amnestie geldt echter niet voor de 2.400 links geörienteerde mensen die op de eilanden Leros en Jaros gevangen zit-1 ten. I De ex-premiers Georges Papandreoe en Panayotis Canellopoelos zouden ondei meer worden vrijgelaten. Op de vraag of koning Konstantijn naai zij n land zal terugkeren, antwoordde Papa dopoelos dat hij gelooft dat de koning na de eerste parlementsverkiezingen naar Grie kenland zal komen. LISSABON. (Reuter en AFP). In Lissabon heeft de Portugese Raad van State vergaderd, nadat de 79-jarige pre mier dr. Antonio Salazar een ernstige hersenbloeding heeft gehad. Waarover de vijftien leden tellende ad viesraad, die op verzoek van president I Americo Tomas bijeenkwam, heeft ge sproken, werd niet bekend gemaakt. Men zou zich beraden hebben over de opvol ging van de eerste-minister, wiens toe stand hopeloos wordt geacht. Als mogelijke opvolger van dr. Salazar wordt de 62-jarige oud-minister en jurist dr. Marcelo Caetano genoemd, die steeds een trouw aanhanger van Salazars poli-1 tiek is geweest. BRUSSEL (ANP) In een woning te Merksem bij Antwerpen is een gezin van vijf mensen bewusteloos aangetroffen als gevolg van gasverstikking. Voor de 38- jarige vader en twee kinderen, van vier en twee jaar, kwam de hulp te laat. De 24-jarige moeder en een meisje van één jaar zijn in ernstige toestand naar een ziekenhuis overgebracht. Ze verkeren niet in levensgevaar. Bijna eensgezind (van de 39 vertegen woordigende landen stemden er 36 voor) en na een debat van voor de organisatie ongekende lengte dertien uur heeft de topconferentie een resolutie aangeno men waarin de Biafraanse leiders werden opgeroepen „samen te werken met de fe derale autoriteiten met het oog op het herstel van de vrede en de eenheid in Nigerië". Aan Frankrijk en Tunesië die met Biafra sympathiseren wordt impli ciet gevraagd dit land niet te erkennen. Tanzanië, Gabon, Ivoorkust en Zambia hebben dit wel gedaan. In conferentiekringen vrezen sommigen dat Nigerië dat de uitspraak van de conferentie kan beschouwen als een diplo matieke overwinning op Biafra zijn po sitie zal verharden en met alle geweld gewapenderhand een eind zal willen ma ken aan de rebellie. Met geen woord werd gerept over het lot van de vroegere Katangese leider Moi- se Tsjombe, die nu al veertien maanden in Algerije gevangen wordt gehouden. Er zijn geruchten geweest dat zijn vrijlating ophanden zou zijn. Tijdens de conferen tie is de zaak echter in ieder geval niet uit voerig besproken. Vermoedelijk is zij al leen het onderwerp geweest van een gesprek tussen de Algerijnse president Boumedienne en zijn Kongolese collega Moboetoe. (Van onze correspondent) BONN De Socialistische Duitse Studentenbond (S.D.S.) is klaar blijkelijk aan het eind van haar Latijn. Deze studentenorganisatie die haar roem aan de „Rode Rudi" Dutschke dankte maakte dezer dagen op een jaarvergadering in Frankfurt de balans op. Ze kwam J3™ tot weinig positieve uitkomsten. De grote afwezige was Rudi Dutschke, die op het ogenblik in een ziekenhuis in West-Berlijn is teruggekeerd na een kuur in Zwitserland. Na de aanslag die rond Goede Vrijdag van dit jaar op hem werd gepleegd, en waarbij een kogel zijn schedel binnen drong is Dutschke buiten gevecht, al zal hij wel volledig genezen. Maar op het moment dat Rudi Dutschke op de Kurfürstendamm onder kogels ineenzeeg, was zijn rol binnen de S.D.S. in feite al uitgespeeld. De zogenaamde „traditionalisten" en „anti-traditionalisten" bleken zo diametraal tegenovergestelde menin gen te hebben, dat iedere actie onmo gelijk begon te worden. De traditiona listen wilden de mogelijkheid van een parlementaire oppositie zoeken, de an deren wilden buiten het parlement blij ven. Tot deze groep behoorde Dutschke in dertijd. De onmacht om tot een hech te organisatie te komen kwam al in april tijdens een bijeenkomst in Frank furt aan het licht. Ze blijkt nu tot een regelrecht debacle voor de S.D.S. te zullen leiden. Een paar uiterst belangrijke gebeur tenissen hebben zich sinds die aprilda gen afgespeeld. Toch is het niet de bezetting door de landen van het War schaupact van Tsjecho-Slowakije. die de sociaal-democratische studenten- bond het meest bezighoudt. In de eerste plaats is er de Parij se ervaring van afgelopen zomer. Wat de S.D.S.'ers diep heeft geschokt is, dat de communisten en de vakbonden de studenten op een gegeven moment toen de overwinning bijna zeker leek in de steek hebben gelaten. De S.D.S. wil daaruit de consequentie trekken van de „leer zuiver" gehou den moet worden en dat men voortaan zonder hulp van buiten dient te ope reren. EEN ANDERE gebeurtenis van groot belang deed zich voor op het wereld-jeugdcongres in Sophia deze zo mer. Een officiële delegatie onder leiding van de S.D.S.-voorzitter Karl- Dietrich Wolff had in Sophia deelge nomen aan een protesttocht naar de Amerikaanse ambassade, om tegen de Amerikaanse aanwezigheid in Viet nam te ageren. Bulgaarse politie m burger en Bulgaarse „arbeiders jeugd" hadden deze actie proberen te verhinderen. En onder de deelnemers aan deze tegenactie hadden zich de communistische leden van de S.D.S.-de- legatie geschaard. Een ware broeder strijd in het klein dus. De vijf afvalligen uit Sophia werden met meerderheid van stemmen in Frankfurt uit de S.D.S. gezet. Maar men durfde er niet toe over te gaan de hele communistische fractie van het lidmaatschap uit te sluiten. In de eerste plaats is het niet helemaal dui delijk wie er precies tot deze fractie behoren. Aan de andere kant zijn er zeker 150 communisten in de S.D.S. en omdat de S.D.S. maar 2500 leden telt, was 't uitsluitend van de hele groep iets teveel op een schisma gaan lijken. De uitgesloten vijf hebben overigens verklaard zich niet te zullen laten uit sluiten, volgens het aloude communis tische principe dat waar een commu nist eenmaal is, hij ook niet meer uit te krijgen valt. Wolff en zijn aanhang noemen zich de anti-autoritairen, de communisten worden binnen de SDS de „ortho doxen" genoemd. De betrekkelijke ne derlaag van de orthodoxen kan al dus insiders een overgang van de anti-autoritairen tot een duidelijk mi litantere organisatie brengen. Het pro bleem is nu echter,- waar deze mili tantheid dan aan te wenden. Een plan om de „Bundeswehr" het Westduit- se leger te infiltreren, vond welis waar instemming, maar over de uit voering had niemand een duidelijke voorstelling. Niemand van de SDS'ers is ook blijkbaar in dienst geweest. De toestanden daar zijn voor hen dan ook een gesloten boek. Het feit dat de anti-autoritairen meestal uit zogenoemde gegoede hui zen stammen, maakt, dat ze ondanks hun leuzen zich ook nimmer hebben verdiept in de praktijk van het zo dik wijls ter sprake gebrachte arbeiders bestaan. Hun belangstelling is dan ook hoofdzakelijk „literair, die af en toe met agitatie wordt vermengd", zoals de burgerlijk-liberale Stuttgarter Zei- tung wat zuur opmerkt. BEHALVE het Bundeswehr-plan kwam in Frankfurt de gedachte op. om de justitie in de bondsrepubliek het le ven zuur te gaan maken. Duidelijkste en zakelijkste redenaar in deze kwes tie" was de „kommunarde" Fritz Teu- fel die, meer dan wie ook in zijn om geving, met de justitie in aanraking is geweest. Teufel is overigens geen lid meer van de S.D.S., wat hem niet ver hinderde uitvoerig het woord te voeren. Teufel wees erop, dat er op het ogen blik meer dan 800 aanklachten tegen aanhangers van de zogenaamde „bui ten-parlementaire oppositie" lopen, me rendeels tegen leden van de S.D.S. De betrokkenen zijn bang. dat men een vonnis over hen zal willen vellen zon der dit in de openbaarheid te brengen. Teufel had verschillende voorstellen om de justitie in paniek te brengen: de aangeklaagden konden onder het pu bliek gaan zitten of ze konden de vra gen van het gerecht met tegenvragen beantwoorden, met name over het ver leden van de betrokken rechters. Teu fel ging voort: men kan de rechter ook zeggen dat men hem bijzonder sexy vindt en hem dan afzoenen. En hij gaf grootmoedig de raad: men hoeft nu niet bepaald altijd in de rechtszaal zijn behoefte doen (Teufel formuleerde het sterker) hoewel het wel een heel doel treffend middel is. Overigens wees de baardige kommu narde op een verschijnsel dat hij niet ten onrechte signaleerde: wanneer een belangrijke journalist bijvoorbeeld van het weekblad „Der Spiegel" in de zaal is, reageert de rechter heel an ders dan wanneer hij heeft gezien dat alleen een slaperige verslaggever van een persbureau aanwezig is. IN FRANKFURT hebben de anti- autoritairen het pleit gewonnen, hoewel zij niet precies weten wat met hun overwinning aan te vangen. Op de trap pen van de feestzaal van 't Frankfurt- se studententehuis, waar de vergade ring plaatsvond, viel een plakkaat te lezen met een cynisch bedoelde tekst als: Karl Markx: „Een spook waart door Europa het spook van het com munisme". Zoals de situatie er nu uitziet, sturen de anti-autoritaire leden van de S.D.S. voortaan op een anarchie aan. En de enige „realistische" profeten blijken op het ogenblik de schilderachtige Teufel. die geen lid van de groep is, en de ge heimzinnig opduikende en weer ver dwijnende Cohn-Bendit. de genius ach ter de opstand in Parijs. Ondergrondse activiteit in Egypte. De Egyptische oppositiepartij Wafd zou in het geheim opnieuw zijn opgericht en momenteel macht uitoefenen over zevenduizend arbeiders. Zij zou een schaduwkabinet hebben gevormd en voorbereidingen treffen om de macht te grijpen. Dit heeft een Egyptische student, Rifatt Nagoey Aboel Hassan, dinsdag gezegd op het congres van de Arabische socialistische unie de enige partij die in Egypte is toegestaan. Verbrand. Een tweede Russische commu nicatiesatelliet is in de atmosfeer ver brand, nadat het ruimtevoertuig uit de baan om de waarde was teruggevallen. Auto-ongeluk. De R.K.-bisschop van Wlo- clawek, in Midden-Polen, monseigneur Antoni Pawlowski is aan de gevolgen van een autoongeluk overleden. Pelgrims gedood. In een stadje aan de voet van het Himalaja gebergte zijn dertig Hindoes op pelgrimstocht bij een aard verschuiving om het leven gekomen. Het busstation waar zij zaten, werd bedol ven. Krans. Secretaris-generaal Oe Thant van de VN heeft eer bewezen aan zijn Zweedse voorganger Dag Hammers- kjoeld. Hij legde een krans bij de kapel van de Verenigde Naties ter nagedach tenis var de sterfdag van Hammars- kjoeld. Opperrechter. Abe Fortas, rechter bij het Amerikaanse Opperste Gerechtshof is door de juridische commissie van de Senaat waardig bevonden voor de funct- tie van opperrechter. Ongeluk. Elf mensen zijn omgekomen toen een vrachtwagen bij de Turkse plaats Bursa. 230 kilometer ten zuiden van Istanboel, in een ravijn stortte. Kwaliteiten. De Amerikaanse presidenti ele kandidaat Wallace gelooft zelf dat hij kan winnen: „Toen ik gouverneur van Alabama was heb ik Nelson Rocke feller en George Romney ontmoet en en kele anderen, die president wilden wor den. Ik kreeg niet de indruk dat aij meer kwaliteiten hebben dan ik om te winnen".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3