Schaakfeest vol tradities m 50 JAAR HOOGOVENS V* •V V ■«SftvK* 4 4 ra** HOOGOVENTOERNOOI H0060VENS IJMUIDEN IJMONDEén van de activiteiten, waardoor Hoogovens IJmuiden ieder jaar weer in het zoeklicht komt is het Hoogovenschaaktoernooi. Deze massale scnaak- manifestatie, die het beste met de naam „Festival' kan worden omschreven, is enkele jaren voor de oorlog (afgelopen jaar is het zesde lustrum gevierd) bescheiden begonnen. Voornamelijk schakers uit de omgeving bekampten el kaar toen in vierkampen. Een toernooi van één weekeinde dus, zoals zo ook nu nog zeer populair zijn. In eregroepen speelden wel enkele sterke schakers mee. Het werden er steeds meer. Ex-wereldkampioen Max Euwe trad enkele malen op in een eregroep en dat was een dergelijke stimulans dat het toernooi spoedig veel grotere vormen aannam. De specifieke sfeer van dit toernooi met zijn in de oorlogsjaren tot stand ge komen „snertmaaltijd" als hoogtepunt trok steeds meer schakers naar de IJmond. Na de oorlog begon de toevloed van buitenlanders, die steeds grotere vormen aannam Beverwijkse gezinnen stelden hun huizen open voor de gasten, steeos meer feestelijkheden kwamen op het programma van het toernooi, dat allang van een weekeindetoernooi was uitgegroeid tot een manifestatie van enkele weken. Nu is het al bijna een maand geworden, maar daarmee lijkt het eindpunt ook wel in zicht. Voor de sterke schakers heeft de wedstrijd een steeds zakelijker karakter ge kregen vooral nadat pionier Piet Veldheer de teugels van het toernooi moest overgeven aan de Hoogovens zelf, die al hun organisatietalent er op botvierden. Vorig jaar werd het aloude Kennemer Theater ingeruild voor „Kennemerduin in Wijk aan Zee, een ruimte, die voor de grootmeesters tal van voordelen mee brengt, maar voor het publiek minder geslaagd bleek. Met de huisvesting -"an de topschakers bij particulieren is het nu ook afgelopen. Maar buiten die sterkste categorie zijn er nog altijd honderden, die hun am bities wat minder hoog stellen of juist in de lagere groepen proberen een sprong naar de ..echte groepen" te doen. Zij profiteren nog dankbaar van de Bever- wiikse gastvrijheid, en als het klokje van gehoorzaamheid slaat snellen zij naar de toernooizaal, waar ze hun negen- of driedaagse strijd met de concurrentie uitvechten. Dit strijdgewoel wordt door de foto linksboven in beeld gebracht. De toto s tonen verder vele facetten van het toernooi. Links haalt toernooigastvrouwe Eis van den Burg een der deelneemsters aan de damesgroep, de Roemeense Nieoiau, af van Schiphol. Daaronder een foto, die herinnert aan het opwindende toer nooi in 1961 toen de Oostduitser Uhlmann aanvankelijk geen geallieerde ver gunning kreeg naar Nederland te komen. Een verlossend telefoontje van Piet Veldheer met een geheimzinnige meneer van een ministerie in Den Haag macht eindelijk uitkomst. Dit jaar wacht men met spanning af hoe de deelnemerslijst eruit zal zien. a de Hoogoven-directie zich laten meeslepen en ook geen deelnemers uit Rusland, Hongarije Bulgarije, de DDR en Polen uitnodigen? Het zou zeer te betreuren zijn als in dit toernooi, waarin juist altijd wordt gestreefd naar een steeds be tere internationale verstandhouding gasten uit deze landen zouden on tb re Ken, en dat niet alleen omdat ze daar zo goed schaken. De foto links onder toont ho de Russische ambassadeur Toegarinov in 1964 samen met wijlen prof. Ten Does schate de loting verrichtte. Ambassadeurs uit de Oosteuropese landen zijn altijd graag naar Beverwijk gekomen. Dit jaar zullen ze naar Wijk aan Zee moeten, waar tientallen vlaggen hen zullen begroeten. De foto hieronder geeft weer noe dat in Beverwijk placht te zijn. Rechtsonder een traditie in beeld: een groepswinnaar, in casu Godfried Bo- mans krijgt een worst van de kok tijdens de .zuurkoolmaaltijd die de vier kampen besluit. Daarboven een beeld van een van de vele Jeestavonden tijdens het toernooi. En nadat we mevrouw Vreeken een appeltje zien schillen in ha partij eindigen we met een receptie, die in 1961 in het toenmalige BeverwijKse raadhuis werd gehouden: met een zingende Bent Larsen, compleet met baard en een pianospelende Katja Jovanovic, die waarschijnlijk juist als u dit leest haar conservatoriumeinddiploma heeft behaald in Belgrado. Kees Maas

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 43