BUITENLANDERS DOOR HOOGOVENS BEGELEID Geen moeilijkheden met aanpassing Arosa Sun" en „Casa Marina bieden gerieflijk onderkomen HP i t: Voor Spaanse en Italiaanse gezinnen Estupendo Michel di Mattio Goede papieren Organisatie Huisvesting 50 JAAR HOOGOVENS V 99 ♦♦♦VA •V IJMOND Omstreeks 1955 kwam men bij Hoogovens-IJmuiden en en kele andere grote Nederlandse bedrijven tot de conclusie, dat het voor een voldoende personeelsvoorziening inmiddels noodzakelijk was geworden werkkrachten van elders te gaan aantrekken. Hierbij werd het oog toen vooral gericht op Italië, welk land immers kampte met een structurele werkloosheid. Door de Federatie van Werkgeversvakverenigingen werd daarop een wervingsactie ondernomen, met als gevolg dat van februari 1956 tot maart 1958 in de IJmond voor Hoogovens de eerste tweehon derdvijftig Italianen arriveerden, van wie ongeveer de helft was gehuwd. Sindsdien is het aantal buitenlandse werknemers bij Hoogovens regelmatig toegenomen. In 1961 werd ook Spanje door de vertegenwoordigers van Hoogovens bezocht, waarna kort daarop de eerste groep Spanjaarden de lange reis naar de IJmond kon ondernemen. De animo onder de Spanjaar den voor deze werkgelegenheid was zo groot, dat bij Hoogovens thans on geveer achthonderd Spanjaarden werkzaam zijn, tegen driehonderd Italia nen. Weliswaar kan men nu bij Hoogovens ook enige honderden Duitsers aantreffen, maar hun aanwezigheid houdt verband met de uitbreiding van deze onderneming, zodat zij na de voltooiing van hun werkzaamheden binnen afzienbare tijd weer naar Duitsland zullen terugkeren. daardoor over een klein spaarbanksaldo kon beschikken, bezat hij voldoende mid delen om zijn Vicenta en Maria Amparo uit Valencia naar de IJmond te laten over komen. Hij verraste hen hier met de hui dige gerieflijke woning aan de Elbestraat in Heemskerk, waar de gelukkige gezins hereniging kon worden gevierd. Vicente en Vicenta geven eerlijk toe dat de levensomstandigheden in Nederland verre de voorkeur verdienen boven die in Spanje, al zou het alleen maar zijn om de studiemogelijkheden voor hun dochter. Maria Amparo is dan ook vastbesloten straks de hbs te gaan bezoeken. Ook de verdiensten zijn hier „Estupendo" (voor treffelijk) en deze wegen ruimschoots op tegen het duurdere levensonderhoud. Voor al omdat ook Vicenta haar regelmatige bijdrage aan het gezinsinkomen levert, doordat zij werkzaam is bij de schoon maakdienst van Hoogovens. Voorts kunnen zij allen „estupendo" met hun omgeving opschieten, mede omdat zij zich volledig bij de Nederlandse gewoon ten hebben aangepast. Toch zijn zij in som mige opzichten Spanje nog lang niet ver geten, zoals bij de maaltijden, waarvoor De pop ln Spaanse klederdracht en de leikleurige affiches voor een stierenge vecht kunnen thans immers in vele Neder landse huiskamers worden aangetroffen, waar zij de herinnering aan een vakantie reisje moeten levendig houden. Alleen het kleine vlaggetje met de Spaanse nationale kleuren, dat op het bergmeubel de ere plaats inneemt en verder de foto's van kennelijk Spaanse familieleden wijzen op de hechte banden, die er nog altijd tussen Vicente Murria-Manos en zijn mooie va derland bleven bestaan. Vioente en Vicenta spreken nog maar gebrekkig Nederlands, zodat uw verslag gever voor dit onderhoud volkomen afhan kelijk is geweest van de heer P. A. Peek, de chef van de huishoudelijke dienst bij Hoogovens en Maria Amparo, die beiden de Spaanse en Nederlandse taal ruim vol doende voor een gesprek beheersen. Met hun assistentie kon Vicente ons dui delijk maken dat hij zes jaar geleden op advies van enige vrienden naar Neder land kwam, om hier bij Verolme te gaan werken. Kort daarop verwisselde hij van standplaats om bij Hoogovens als machi ne-brander in dienst te komen. Hij ging hier financieel niet onbelangrijk op voor uit, vooral omdat hij zich intussen ook het elektrisch lassen wist eigen te maken. Na twee jaar in het toch nog altijd enigszins vreemd gebleven Nederland was Vicente het alleen zijn echter meer dan beu en omdat hij inmiddels zuinig had geleefd en eenmaal per maand bij een speciale Spaanse winkel in Rotterdam de ingre diënten worden aangekocht. En dat heus niet alleen, omdat deze aankopen het huis houdbudget telkens met ongeveer vijfen twintig gulden verlichten. Verder brengen zij hun vakantie regelmatig bij familie in Spanje door, waar hun enthousiaste verha len over de uitstekende bevindingen in Nederland vanzelfsprekend steeds gretig en met de nodige interesse worden beluis terd. Onze slotconclusie na dit bezoek aan de familie Murria-Manos (waar wij overi gens bijzonder hartelijk en met een gulle gastvrijheid werden ontvangen) kan dan ook luiden: Vicente, Vicenta en Maria Am paro „rooien" het wel in de IJmond. Onze volgende visite gold de Italiaanse familie van Michel di Mattio, bankwerker bij Hoogovens, bestaande uit zijn echtge note Gina en hun kinderen Pio (11), Gra- ziella (13), Mario (17), Gerardo (19) en Antonio (20). Dit echtpaar heeft nog een vijfde zoon Franco (27), maar deze heeft met zijn Italiaanse vrouw inmiddels in Heer Hugowaard een eigen gezin met drie kinderen gesticht. Michel di Mattio en zijn familie wonen eveneens in Heemskerk en wel in een goede eengezinswoning aan de Wezerstraat. Overigens is het frappant welke overeen komsten er bij deze Italiaanse en Spaan se families kunnen worden aangetroffen, omdat in de interieurs alleen de herinne ringen aan het land van herkomst met elkaar verschillen. Daarbij drukken ook de heer en mevrouw di Mattio zich nog maar gebrekkig in het Nederlands uit, terwijl de jongste kinderen deze taal spre ken, als waren zij hier geboren. Toch kruipt het bloed waar het met gaan kan, want als wij de elfjarige Pio schertsend vragen welke voetbalclub er bij een eventuele ontmoeting tussen Ajax en F. C. Internazionale Italia zou moeten winnen, antwoordt hij met overtuiging „Wij natuurlijk". En men behoeft er dan niet aan te twijfelen, dat Pio hiermee de Italianen bedoelt. De familie Murria-Manos in haar woonkamer aan de Elbestraat in Heemskerk. ovens terecht, waar Michel zich zulke goede papieren wist te verwerven, dat hij de eerste Italiaan is geweest die door Hoogovens in staat werd gesteld zijn ge zin naar de IJmond te laten overkomen. Hij was tevens de eerste bewoner van het huis aan de Wezerstraat. Sindsdien voelen zij zich hier allen best op hun gemak. De drie oudste zoons heb ben een behoorlijk betaalde werkkring ge vonden als draaier, autospuiter en metaal gieter en een hunner is inmiddels met een Nederlands meisje verloofd. Pio en Gra- ziella bezoeken respectievelijk de Sint Franciscus- en de huishoudschool en ook Pio heeft reeds besloten door te leren. Mevrouw di Stefano-Mattio in Italië Michel di Mattio werkt al sinds 1957 in Nederland, ook al omdat hij zijn gezin in Foggia als chauffeur niet van slechts honderd lire per dag kon onderhouden. Hij kwam uiteindelijk eveneens bij Hoog- Woonark „Casa Manna" en hotel- schip „Arosa Sun", verankerd in het binnenspuikanaal van het Noordzee kanaal. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND „No es la misma clima que en Espana" (Het klimaat is hier niet zo goed als in Spanje), was ei genlijk de enige critiek op Nederland die wij konden beluisteren tijdens ons bezoek aan Vicente Murria-Manos, die met zijn echtgenote Vicenta Roco- Marin en hun dertienjarige dochter Maria Amparo al sedert vier jaar de plezierige beschikking heeft over een gezellige flatwoning aan de Elbestraat in Heemskerk. Deze woning kon des tijds door de bemiddeling van Hoog ovens-IJmuiden door hen worden be trokken. Het interieur getuigt van een zekere welstand, waarbij het meubi lair, compleet met een modern tele visietoestel en een groot aquarium zich vrijwel in niets onderscheidt van dat bij een Nederlands gezin. Het is logisch dat de huisvesting van deze honderden Italianen en Spanjaard den de directie van Hoogovens voor gro te problemen plaatste, vooral omdat zij steeds het standpunt heeft ingenomen dat de vreemdeling, die uiteindelijk mee werkt aan de uitbouw van de Nederland se economie, hier stellig het recht op een goede verzorging aan mag ontlenen. Van daar dat Hoogovens deze moeilijkheden op een destijds originele en toen nogal ongebruikelijke manier heeft opgelost, door in maart 1961 voornamelijk voor de Spanjaarden het fraaie hotelschip „Arosa Sun" met zijn zeshonderd bedden in ge bruik te nemen. In september 1965 werd hier voor de Italianen de woonark „Casa Marina" met haar bijna tweehonderd- vijftig bedden aan toegevoegd, waar in april van hetzelfde jaar de opening van het in Beverwijk aan de Spoorsingel ge legen woonpark „Eurocasa reeds aan was voorafgegaan. Ook hier zijn voorna melijk Spanjaarden gehuisvest. Jï* HOOGOVENS IJMUIDEN J f at A ti f krijgt de gehuwde vrouw de naam van haar echtgenoot als achternaam is hier bijzonder gelukkig met haar gerieflijke woning en zij onderhoudt met haar bliren een prettig contact. Aanpassingsmoeilijkheden hebben zij nauwelijks gekend, wellicht omdat de Di Mattio's heel verstandig een keuze hebben gemaakt uit de Nederlandse en Italiaanse levensgewoonten, waarbij zij het beste voor zichzelf behielden. Aan de ene kant weten wij dus niet of Grazielle erg geluk kig is met het uitgaansverbod, dat haar door papa Di Mattio des avonds wordt op gelegd in Italië komt een net meisje dan immers ook niet meer op straat maar daar staan voor haar weer vele prettige dingen tegenover, die in Italië vol komen onbekend zijn. Wanneer aldus de families Murria-Ma nos en Di Mattio representatief kunnen worden geacht voor de Spaanse en Itali aanse gezinnen, die via Hoogovens in de ze omgeving een nieuw bestaan hebben gezocht, kan worden vastgesteld dat zij hier met genoegen werken en leven, al komen vooral de ouderen onder hen er eerlijk voor uit, dat zij later toch gaarne weer naar het vaderland willen terugke- Voor deze gezellige Italiaanse fami liefoto wenste Mario di Mattio zich speciaal in kostuum te steken. Ver der rond het echtpaar v.l.n.r. Gra- ziélla, Tonio, Pio en Gerardo. Casa Nostra" geschiedde geheel voor re kening van Hoogovens. Dit ontspanningscentrum voor buiten landse werknemers bleek onmiddellijk in een grote behoefte te voorzien, hetgeen moge blijken uit het steeds stijgende aan tal bezoekers: 1964- 37.000; 1965- 70.000; 1966- 80.000 en 1967 ruim 100.000. Vandaar dat „Nuestra Casa Nostra" is uitgegroeid tot hét ontmoetingspunt voor de buiten landers uit de woonoorden en pensions en van de gezinnen in het IJmondgebied. Zonder de Peregrinusstichting en de actieve functionarissen van de huishou delijke diensten van Hoogovens, zouden deze buitenlandse werknemers zich thans in de IJmond ongetwijfeld belangrijk minder op hun gemak gevoelen. Vooral in het begin betekent de verre reis naar het hun onbekende Nederland dat zij waarschijnlijk alleen vaag in verband kunnen brengen met „Regina Juliana voor deze hoogst eenvoudige Spaanse en Italiaanse vissers, herders of landar beiders hgt grote avontuur van hun leven. En dit is het stellig ook, want zij vinden hier niet alleen een totaal ander klimaat, maar zij moeten ook wennen aan een nieuwe omgeving, waar het levenspa troon en de opvattingen en gewoonten volledig afwijken van hetgeen de zuider ling in zijn warmere land vertrouwd was geworden. En vraag bovendien niet wat het voor hem betekent, met zijn steike bindingen zover van familie en gezin te zijn gescheiden. Deze 3 woonoorden ressorteren onder de huishoudelijke dienst van Hoogovens, waarbij de huishoudelijke verzorging, zo als het kantinebeheer en het bereiden van de maaltijden is uitbesteed aan de Volksbond tegen Drankmisbruik. Daar naast functioneren nog speciale diensten als brandwacht, medische en ordedienst, administratie en recreatie. Ook op het gebied van de maatschappe lijke begeleiding laat Hoogovens zijn bui tenlandse arbeidskrachten niet alleen, om dat men er goed van doordrongen is dat zij hier toch altijd onder enigszins moei lijke omstandigheden moeten werken. Be halve het grote verschil in taal en kli maat, speelt hierbij ook het ontbreken van de vooral in de zuidelijke landen zo sterke familieband een belangrijke rol. Vooral deze maatschappelijke begeleiding zijn bij Hoogovens eveneens diverse af delingen in het leven geroepen, waarvan de functionarissen die in de meeste gevallen de Spaanse en Italiaanse taal beheersen ,het contact met de achter gebleven families onderhouden en verder het acclimatiseren van de buitenlanders zoveel mogelijk trachten te bevorderen. Bij dit laatste streven wordt een be langrijke steun ondervonden van de in Beverwijk gevestige Peregrinusstichting, welke eveneens het opvangen en begelei den van de vreemdelingen beoogt. Met inbegrip van hun gezinsleden, die zich hier inmiddels hebben gevestigd, strek ten de over het algemeen bijzonder ge waardeerde bemoeiingen van deze stich ting zich per 31 december 1967 uit over bijna vierduizend Zuideuropeanen, waar van het grootste deel bij Hoogovens werk zaam is. De Peregrinusstichting, van oorsprong een katholiek initiatief, wordt sinds mei 1957 door Hoogovens gesubsideerd, met als gevolg dat reeds in 1958 het ontspan ningsgebouw voor buitenlanders „Casa Nostra" in Beverwijk zijn deuren voor hen kon openen. Het vreemdelingenwerk in de IJmond nam echter dermate toe, dat deze sociëteit enige jaren later om precies te zijn september 1964 door een groter gebouw moest worden vervan gen. Bouw en inrichting van dit „Nuestra Hoewel vooral de eerste jaren onder de buitenlandse werknemers sprake is geweest van een groot verloop, met als voornaamste oorzaken heimwee en aan passingsmoeilijkheden, schijnt toch een niet onbelangrijk deel hiervan zich al thans voorlopig in de IJmond te willen vestigen. Velen hunner hebben dit reeds gedaan, hetgeen mogelijk werd omdat Hoogovens voor huisvesting van hun gezin nen kon zorgen. De directie gaat hierbij namelijk van het standpunt uit, dat de buitenlander in dit opzicht gelijke kansen dient te worden geboden als zijn Nederlandse collega. Vandaar dat er naar wordt gestreefd de buitenlander een zo goed mogelijk onder dak te verschaffen, al zal het creëren van hun woonruimte nimmer ten koste mogen gaan van de Nederlandse werkne mer. Hierbij geldt voor de directie de over weging, dat deze buitenlanders in feite door hun arbeid de expansie van het be drijf mede hebben bevorderd, welke uit breidingen het mogelijk maakten ten aan zien van de woonruimte meer faciliteiten te kunnen verlenen. Welke voordelen uit eindelijk ook de Nederlanders ten goede komen. Vandaar dat men bij Hoogovens de buitenlandse werknemers bij het ver krijgen van woonruimte gelijke kansen biedt, zodat de gehuwden onder hen, een jaar nadat zij bij deze onderneming in in dienst zijn getreden, voor een eigen woning in aanmerking kunnen komen. Met als gevolg dat reeds vele Italianen en Spanjaarden hun vrouwen en kinde ren naar de IJmond lieten overkomen, waar de gelukkige hereniging in een ge riefelijke eigen woning kon worden ge vierd. Van deze gezinnen hebben vooral de kinderen zich verrassend snel bij hun nieuwe omgeving aangepast. Zij volgen het normale onderwijs gelijk met hun Nederlandse vriendjes en vriendinnetjes en velen van hen spreken de Nederland se taal reeds zo onberispelijk, dat er nog maar nauwelijks een vreemd accent bij hen kan worden beluisterd. Een niet onbe langrijk deel van deze kinderen blijkt zich er terdege bewust van te zijn, dat hun ouders in het eigen land nimmer in staat zouden zijn geweest hen het onder wijs te laten volgen, dat zij thans in Ne derland genieten. Vandaar dat velen on der hen zich nu reeds hebben voorgeno men bij het verlaten van de lagere school de mulo of de hbs te gaan bezoeken. Teneinde te kunnen vaststellen hoe deze Italiaanse en Spaanse families thans in de IJmond reilen en zeilen, hebben wij twee van deze gezinnen een bezoek ge bracht, waarover de lezers elders op deze pagina worden geïnformeerd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 45