VIJFTIG JAAR HOOGOVENS Feestconcert in Heemskerk door het N.Ph.O. VERENIG1NGSNIEUWS TM.C,. Bisdom Haarlem geeft aan gespreksgroepen vier grote thema's IJsselmeerpolders paradijs scheepsarcheologen Australië vroeg advies Nederlandse deskundige voor W/IKER Neem nu een kwartaalabonnement! Havenberichten Feestprogramma Hoogovens p.v.c. vloerbedekking op vilt Q 95 Voorbereiding van nieuw seizoen Bisdom Haarlem telt (ruim)725.00 rooms-katholieken GGGD en Sociale Zaken naar gebouw PTT-IJmuiden Plan voor groot kantoorgebouw fluor Nederland in Haarlem Britse helikopter in zee IJmuider Courant BOEKHANDEL ERASMUS C0ÖP. BOERENLEENBANK Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 oktober gratis WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1968 15 Velsen-IJ muiden P. Zwaanswijk advertentie „Niet eenvoudig' Het beroemde boek van de T.V.-serie: „KERMIS DER IJDELHEID" WASAUTOMATEN imm-■■■■■■■■■■■■■■■—wwwwwwwwwimwiiWMiwwww (Van onze muziekrecensent) HEEMSKERK. Op uitnodiging van het Comité Stadsfeesten Beverwijk heeft het Noordhollands Philharmonisch Orkest dinsdagavond in de Dr. Prinsenhal te Heemskerk een feestconcert gegeven ter viering van het vijftigjarig jubileum van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken. VOOR dit feestconcert werd een buiten gewoon grote belangstelling getoond door bewoners van het IJmondgebied van uit eenlopende leeftijdsgroepen. De talrijke bejaarden, die op het concert aanwezig waren hebben ongetwijfeld met groot ge noegen geluisterd naar de muziek, die tot uitvoering kwam, muziek, waarvan zij vroeger hebben genoten en die nu zeker allerlei herinneringen wakker riep. In het bijzonder zal dit het geval geweest zijn met de nummers die voor het tweede gedeelte van de avond op het programma waren geplaatst, met name de fameuze ouverture „Dichter und Bauer" van Franz von Suppé, de ouverture voor de opera „Wilhelm Teil" van Gioacchino Rossini en de geliefde composities van de „Walzerkönig" Johann Strauss: „Ge- schichten aus dem Wienerwald", de twin kelende Pizzicato Polka, de daverende „Donner und Blitz" en de guitig-geestige aria „Mein Herr Marquis' 'uit de operet te „Die Fledermaus". Dinsdag te IJmuiden aangekomen: Amstel- stroom, van Huil; Rijnstroom, Shoreham; Oranje Nassau, Southampton; Corona, Rotterdam; Ga zelle, Boston, Zaandam; Tor Hollandia, Imming- ham; Wien, Bremen; Vanda. Dagenham; Hera, Llandulas; Smitt Lloyd 11, Noordzee; Regina Maris, Hamburg; Gratia. Halifax, Velsen; Mark- borg Rundvik, Beverwijk; Sinto, Rotterdam* Jaqués D. Anglejan, Port Churchill; Bourgogne, Rotterdam; Nordstrand 11, Veitsiluoto, Bever- wijk. Dinsdag van IJmuiden vertrokken: Maurice naar Gibraltar; Hanne S, Londen; Hornisse Hamburg; Advent, Littlehampton, IJmuiden Dietert, Hamburg, IJmuiden; Doni, Londen Vestalis, Koeweit; Idun, Kalmar; Nerlandia Gothenburg; Ruth Dieter, Nantes; Artura, Rot terdam; Silva, Rotterdam; Amstelstroom. Huil; Hera, Piombino. IJmuiden; Annika, Hamina, Velsen; Embla, Rotterdam; Tannstein, Antwer pen; Corbeach, Leith; Proso. Santos; Tor Hol landia. Gothenburg; Rijnborg, Delfzijl, Bever wijk; Saint Jacques, Duinkerken; Aardenburgh Rotterdam: IJstroom, Leith; Hondsbosch, Lon den, Zaandam; Kalliopi Pateras, Glasgow; Hummel, Swinoujscie, IJmuiden; Rolf Behrmann. Londen; Beate, Ipswich, Zaandam; Hein von Bargen, Savona, IJmuiden; Horst, Kopenhagen. Shoreham, Belfast; Elisabeth, Leith: Container Despatcher, Felixtowe; Klazine, Rotterdam. Woensdag te IJmuiden aangekomen; Leda van Rotterdam; Claus, Londen; St. Herblain Rouaan, IJmuiden; Kaupanger. Immingham Hannover, Antwerpen; Neptunus. Rotterdam. Woensdag van IJmuiden vertrokken: Eos, naar Rotterdam; Eemstroom, Felixtowe: Pernod, Vasteras, IJmuiden; Ostland, Hamburg; Herta, Boston, IJmuiden; Jersey Bridge. Pepel, IJmui den; Trud, Dordrecht; Tasman, Norwich; Com tesse, Lowestoft. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) WOENSDAG 18 SEPTEMBER Ruïne van Brederode, Santpoort, 20-22 uur: verlichte ruïne. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945 19 tot 21.30 uur. Velser Zwemver., Velserbad, Briniostr., IJmuiden, 19.30—21 uur: zwemtraining; 2121.30 u.: polo-training. DONDERDAG 19 SEPTEMBER Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden 9-12 u.: bejaardensociëteit. Ruïne van Brederode, Santpoort, 9 18 en 2022 uur. Raadhuis Velsen, Plein 1945, is te be zichtigen op werkdagen van 10-12 uur. Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoor- iichting: spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur, Willebrordstraat 102, telef. 10715. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945 10 tot 12.30 uur en 14.30 tot 17.30 u.; Uitleenpost IJmuiden-West, bo venzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c 16 tot 17.30 u.; Gem. bibliotheek en r.-k. bibliotheek in Santpoort-Zuid, Wijkcen trum „De Duinpan", Willem de Zwijger laan: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 uur. Al deze werken brachten de ongedwon gen, gezellige sfeer, zo voortreffelijk pas send bij een feestconcert. Ik ben er zeker van, dat ook de jeugdige toehoorders, de jongelui van deze tijd daar schik in heb ben gehad. Zij konden met de ouderen de dirigent Henri Arends en het orkest daar dank baar voor zijn en ook de coloratuurso praan Wilma Driessen, die met haar hel dere, bewegeiljke stem de muziek van Strauss zo innemend en charmant van voordracht had gezongen. Er was nog een solist, die ik graag zou willen noemen, namelijk de solo-cellist Eduard Biele, om zijn verzorgd, en klank rijk spel in Suppé's ouverture. Een wat „serieuzer" accent had het eerste gedeelte van het concert. Het verg de nochtans geen extra luisterinspanning, want het was toch betrekkelijk ongecom pliceerd van gehalte. De „Trumpet Voluntary" van Jeremiah Clarke, werd in een prijzenswaardige uit voering, waarbij zich de trompet-solist onderscheidde, een joyeuze inleiding van het concert. Wilma Driessen bracht haar auditorium in verbazing met haar slagvaardige colo ratuurzang biij de vertolking van de aria „Martern aller Arten" uit Mozarts opera „Die Entführung aus dem Serail", waar na zij als rustbrengend contrast de lyri 'sche „Rozenaria" uit „Le nozze di Figa ro", eveneens van Mozart bracht. Een verfijnd door het orkest gespeeld gedeelte uit „La Damnation de Faust van Hector Berlioz („Les Sylphes") werd de overgang naar het vroeger zo veelvul dig vertolkte Pianoconcert in a op 16 van Edvard Grieg. De hernieuwde ontmoeting bracht ze ker geen teleurstelling, want een voor treffelijke solist, de pianist Jan Wijn speelde de solo-partij en de begeleiding door dirigent en orkest gaf mede rui me voldoening. De uitvoering was een voornaam intermezzo op deze avond, waarvoor ook van officiële zijde, onder andere van de gemeentebesturen van Be verwijk en Heemskerk een verheugende belangstelling bestond. Tot degenen, die dinsdagavond de geheel gevulde Sporthal bevolkten, behoorden ook 400 bejaarden die in de gelegenheid waren gesteld dit populaire concert van het N.Ph.O. te beluisteren. Aan het begin van de avond heeft de heer P. G. W Stoutenbeek een welkom toegeroe pen aan de vertegenwoordigers van de gemeentebesturen van Heems kerk en Beverwijk, alsmede aan de representanten van de Raad van Bestuur en de directie van Hoog ovens. Dank bracht spreker aan hef Heemskerkse gemeentebestuur, dat de Sporthal voor deze avond ter be schikking had gesteld. DONDERDAG 19 SEPTEMBER Breestraat en Zeestraat. 14-22 uur: braderie. Wijkerbaan. Verloting met als prij zen 25 kaarten voor Snip en Snap. Europaplein. Uitdeling waardebon nen en doorlopend poppenkastvoorstel ling voor kinderen. Plantage. Bal-champétre met op treden van Combo Rob Hoeke en Trio Heesbeen. Vrijetijdscentrum „De Slof", Raam- veld. 15-17 u.: Expositie werkstukken in wedstrijd vrije expressie. In geheel Beverwijk koopavond tot 22 uur. SPECIALE AANBIEDING Kleuren: geel - rood - beige - blauw p. meter op 2 meter breed TAPIJT EN GORDIJN OOK N SPECIAALZAAK VAN de rui|ter marktpleingaierij 50 tel 19015 Dmutden (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In het bisdom Haarlem zijn thans allerlei activiteiten ter voorbe reiding van het nieuwe seizoen in volle gang. Vele roomskatholieken zullen zich weer gaan bezig houden met een steeds intenser wordende nieuwe manier van ge loofsbeleving: „Het gesprek". Het bisdom Haarlem heeft ten behoeve van de ge spreksgroepen in het bisdom een viertal zogenoemde gespreksstoffen uitgegeven. Het eerst thema van de gesprekstof be helst een fundamentle heroriëntering op de geloofsbeleving. De gesprekken die aan de hand van dit schema kunnen wor den gehouden gaan over „God van le venden", „De mens voor allen", „De Kerk van Jesus Christus" en „Zonde en vergeving". Het tweede thema betreft oecumenische gespreksstof. De gesprekken behelzen: „Wederzijdse dooperkenning", „Kerk en ambt", „Wederzijdse beperkte open com munie", „Het gemengde huwelijk" en „Kerk in dienst van de wereld". Het derde thema handelt over missie en ontwikkelingshulp. Hieronder vallen: „Heeft de kerk nog zin in de huidige maatschappelijke cha os?". „Is de taak van de kerk alleen practische naastenliefde?". „Onze taak hier of elders?" en „Het planten van de kerk". plaats van God in de geseculariseerde we reld", „Secularisatie in de kerk" en •Se cularisatie in de liturgische eredienst". De gespreksstoffen worden ter beschik king gesteld met een ruime informatie over het betrokken onderwerp. Vooral het eerste van de vier the ma's de heroriëntering op de geloofsbe leving wordt door het bisdom als een „niet eenvoudige stof" beschouwd. Het ligt in de bedoeling over deze gespreks stof een postbus te openen. Vragen naar aanleiding van de stof zullen in een ant woordbulletin worden beantwoord. De gespreksstoffen zijn uitsluitend schriftelijk te bestellen bij het Pasto raal Centrum, Loudelsweg 20, Bergen N.H. Nadere inlichtingen zijn ondermeer te verkrijgen bij mevrouw C. M. Smit- huijsen-Naessens, Kennemerplein 23 Haarlem, tel. 023-21608. Zoals wij reeds eerder hebben bericht hebben zich in het bisdom Haarlem in het seizoen 1967-1968 naar schatting duizend tot dertienhonderd gespreksgroepen in hun geloof verdiept. Het vierde thema gaat ever seculari satie. Dit is onderverdeeld in: „Beschrij ving van de secularisatie zoals wij die in eigen leven ontmoeten", „Theologische waardering voor de secularisatie' „De ADVERTENTIE van W. H. THAKERAY, compleet, 584 pagina's4.95 „DE KINDEREN", Jan de Hartog 11-90 „MEESTER WELBEDANKT". De school van 1900 tot nu. C. Wilkeshuis 9*90 „DE MAGERE JAREN". Nederland in de crisistijd 1929 1939. Beishuizen en Werkman9.90 Een nieuwe Toon Kortooms (de schrijver van Beekman en Beekman) „HELP, DE DOKTER VER ZUIPT" 9,90 IJMUIDEN Lange Nieuwstraat 243 - Tel. 13144 SANTPOORT: Hoofdstraat 234 - Tel. 8371 ADVERTENTIE kantoor SANTPOORT, Hagelingerweg 69 - Telefoon 8173 kantoor IJMUIDEN, Wijk aan Zeeërweg - Telefoon12556 kantoor SANTPOORT-ZUID, Bloemend.straatweg 54 - Tel. 8199 SPAARBANK BANKGIRO GEZINSREKENING en alle andere bankzaken bij DE BANK VOOR IEDEREEN met gunstige openstellingsuren (ook 's-avonds) (Van een verslaggever) BEVERWIJK. Over de wrakken van Nederlandse koopvaarders uit de zeiltijd, die voor de westkust van Australië op en in de bodem van de Indische Oceaan lig gen zijn onlangs zowel in de Australische als in de Nederlandse pers artikelen ver schenen. De heer G. D. van der Heide directeur van liet Rijksmuseum van de IJsselmeerpolders op Schokland, heeft tij- ADVERTENTIE KANIS - ZAMKCR daoNUfc* demonstratie Marktplein - IJmuiden - Telefoon 14262 dens een bezoek aan de kustgebieden en eilanden nabij de resten van de „Batavia" „Vergulde Draak", „Zeewijck" en „Zuid dorp" een prachtige serie kleurendia's ge maakt, die dinsdagavond te zien waren in Huize Scheybeeck. Het is een uitstekende gedachte van het Historische Genootschap Midden-Kenne- merland gebleken om de heer Van der Heide naar Beverwijk te nodigen. Zijn er varingen op het gebied van schaapsarche- ologie en de beelden die daarbij werden vertoond boeiden van het begin tot het eind. Ongetwijfeld was wat hij over de bij Australië vergane Indiëvaarders en de lot gevallen van hun bemanningen wist te ver tellen het interessantst. De Australische regering wil voorko men, dat de wrakken geplunderd worden door naar „kisten vol goud" duikende en met dynamiet werkende avonturiers. Hon derden voorwerpen uit de wrakken zijn reeds in Perth verzameld en het ligt in de bedoeling dat in Freemantle een scheepsarcheologisch museum komt. Het zal intussen bepaald geen gemak kelijke taak zijn tot de wrakken door te dringen: zij ^ijn, zo is door duikers vast gesteld, geheel ingekapseld door koraal. Voor de duikers is enig inzicht in scheeps archeologie wel noodzakelijk. Daarom is een van deze overigens zeer bekwame en onverschrokken mannen met de heer Van Heiningen na diens bezoek aan Austra lië op uitnodiging van de Australische re gering naar Nederland gekomen, waar hij momenteel een korte opleiding krijgt. Nederland zelf, met name de IJssel meerpolders, herbergt een scnat aan wrak ken, die hoogst interessant zijn voor de scheepsarcheologen. Hier ligt voor hun werk een terrein dat uniek is in de gehele wereld. Momenteel wordt onderzoek verricht in Oostelijk Flevoland, ten zuiden Van Dron- ten, waar dezer dagen het wrak van een zo genoemd waterschip, dat in de 17de eeuw diende om grote schepen over on diep water over te brengen naar diep wa ter, is ontdekt. Enkele weken geleden is bij Tiel, in de bedding van de Linge, een wrak van waar schijnlijk een Romeins schip gevonden. Het museum in Assen herbergt een 8000 jaar oude boomstamkano, het oudste exemplaar dat ooit gevonden is. Het Mari tiem Museum in Rotterdam heeft het oud ste bekende model ter wereld van een laat middeleeuws schip. Scheepsarcheologie is de jongste loot I van de archeologie en op dit terrein spreekt Nederland zeker een woordje mee. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het Bisdom Haarlem telt volgens de jongste gegevens da- I terend van 1 januari van dit jaar 725.860 rooms-katholieken. Hiervan waren er 95.678 tussen nul en zeven jaar, 570.725 van zeven tot 65 jaar en 59.457 waren 65 jaar en ouder. Zeer globaal geldt voor Noord-Holland dat een derde van de be volking rooms-katholiek is, een derde pro testant en dat eveneens een derde niet I tot een kerk behoort. Deze gegevens zijn opgenomen in het eerste nummer van het nieuwe informa tieblad „Bisdomschouw" van het Bisdom Haarlem, waarover wij gisteren hebben I bericht. Het bisdom Haarlem telt 223 parochies, I waarvan er 188 worden bediend door priesters van het bisdom (seculieren) en 35 door paters (regulieren). Van deze 35 I door paters bediende parochies liggen er alleen al in Amsterdam 19. In totaal telt Amsterdam 48 parochies. Deze 223 parochies zijn ingedeeld in I twaalf dekenaten,, waaronder het grote dekenaat Amsterdam dat is onderverdeeld I in zes subdekenaten. In de 223 parochies zijn 481 priesters werkzaam. Hiervan zijn er 223 pastoors (118 seculieren en 35 regulieren) en 258 j kapelaans 162 seculieren en 96 regulie ren). Van deze parochies hebben er 57 geen kapelaan, 83 een kapelaan, 74 twee kape laans en negen drie kapelaans. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Het post- en radioge bouw, dat voor rekening van het Staats bedrijf der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie in aanbouw is op het terrein aan de zuidzijde van de Lange Nieuwstraat, tegenover het Marktplein, nadert zijn voltooiing. Behalve het postkantoor zal in het gebouw worden gehuisvest Sche- veningen Radio, terwijl voorts ruimte is gereserveerd voor het onderbrengen van gemeentelijke diensten. Deze diensten zullen kunnen worden gehuisvest op de eerste en tweede verdieping van het. hoogopgaande gedeelte van het gebouw, die met een eigen ingang in het gebouw een afzonderlijke eenheid vormen. Te vens is een gedeelte van de kelderruimte ten behoeve van deze diensten vrijgehou den. Voor het bezetten van deze verdie pingen komen in aanmerking de gemeen telijke geneeskundige- en gezondheids dienst, welke thans is gevestigd in Vel- sen-Zuid en de gemeentelijke dienst voor sociale zaken in IJmuiden-Oost. De re spectieve panden moeten in het kader van de werkzaamheden ter verbreding van het Noordzeekanaal op korte termijn worden gesloopt, zodat de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst el ders zal moeten worden ondergebracht. Het betrekking tot de dienst voor sociale zaken zijn B. en W. van oordeel, dat het niet langer verantwoord is om deze dienst in het huidige voormalige schoolgebouw te huisvesten. De met de hoofddirectie van de P.T.T. gevoerde onderhandelingen met betrekking tot de huurprijs hebben tot resultaat gehad, dat de gemeente de beide verdiepingen en een gedeelte van de kelderruimte van het post- en radio gebouw zal kunnen huren voor 169.000 per jaar. Centrale vestiging Europa (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Fluor Nederland NV, de onderneming die zich voornamelijk bezig houdt met het ontwerpen en bouwen van fabrieken en installaties voor de aardolie- petrochemische- en chemische industrie ën, heeft vergevorderde plannen voor de bouw van een groot kantoorgebouw in Haarlem. Het is de bedoeling, dat het de centrale vestiging van het Amerikaanse Fluor Corporation Ltd. in Europa wordt Door de dynamische groei van de afge lopen jaren is het huidige in 1961 ge bouwde kantoor van Fluor aan de Schip- holweg in Haarlem, waar onder meer de ontwerpen voor gigantische raffinaderijen in het Botlekgebied en Pernis van de te kentafels rolden, al geruime tijd te klein. Een deel van het 500 voornamelijk Neder landse personeelsleden tellende bedrijf is op het ogenblik in noodgebouwen onder gebracht. Het 24 meter hoge en vijf verdiepingen tellende kantoorgebouw is geprojecteerd op een terrein van 20 ha. tussen de Euro- paweg en Amerikaweg in Schalkwijk, het oostelijk stadsdeel van Haarlem. Er komt een parkeerterrein voor 400 auto's en bovendien is ruimte gereser veerd voor een tweede gebouw van de zelfde omvang. De kosten worden ge raamd op 10 tot 15 miljoen. Het is nog niet bekend wanneer met de bouw wordt begonnen. IJMUIDEN Dinsdagavond is een Engelse helikopter met twee man aan boord bij het lichtschip Texel in zee ge stort. De helikopter was afkomstig van het Engelse marinevaartuig „Cleopatra". De ondergetekende naam straat plaats wenst met ingang van 1 oktober a.s. een kwartaal-abonnement op Handtekening -- U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5