Grote azen zijn afwezig op luchtparade in Farnborough Luchtshow vergt meer van de mens dan een dagje vissen op de plas SCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVENDELEZ Beter met Bot er i n FOKKER KOMT MET DRIE INZENDINGEN Concorde niet op tijd klaar 15 Binnen 15 tellen klaar: r DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1968 i Concorde Vertikaal Fokker Blik vooruit r:\ .O* V,v;>. 's. C-- .-;r\ VW o ?-.Ar/ Heeft u wel eens j een andere cake gegeten dan botercake? Ja? Dan weet u I waarom voor cake :<'J gewoon alleen j maar echte bóterj gebruikt mag worden, f Rasseng'elijkheid 2 Rassengelijkheid 3 Waarschuwing RCH graaft eigen graf AOW-ers verenigt u Smoeshaan 6 Smoeshaan 7 Orgeltocht Eindelijk verstandige visie op Vietnam Tsjecho-Slowakije vrij En nog door de melkman thuisbezorgd ook! W' 1 - 'MA (Van onze correspondent) FARNBOROUGH De langdurigste en meest omvattende vliegsliow, ooit in Engeland gehouden, zal het dagelijkse hoogtepunt worden op de tentoonstelling, die de Vereniging van Britse Lucht- en Ruimtevaart industrieën voor de volgende week op het vliegveld van dit Zuidengelse dorp heeft georganiseerd. Bijna drie uur lang zullen alle mogelijke soorten toestellen, van supersnelle jagers tot bromfietsachtige privétoestelletjes en van luchtreuzen voor het passagiersvervoer tot onhandig wentelwiekende wapendragers voor militaire doeleinden, door het luchtruim trekken. Een luchtparade zoals er zelden een is gehouden. Het publiek, dat op de open dagen (vrijdag 20 tot en met zondag 22 septem ber) bij tienduizenden pleegt te komen kijken, zal er zich weer ademloos aan vergapen, maar de macht van het getal zal voor kenners niet kunnen verdoezelen, dat de tweejaarlijkse SBAC-show dit keer in feite weinig nieuws te bieden heeft. Immers, de twee grote azen waarnaar leek en ingewijde gelijkelijk uitkijken, zullen er niet zijn. Technische problemen in de ontwikkeling en de stakingen in Frankrijk hebben verhinderd dat de „Concorde", het supersonische passagiers vliegtuig en de „Jaguar", de nog snelle re jager-trainer-bommenwerper, op tijd klaar kwamen. Beide produkten van Brits- Franse samenwerking zullen alleen met modellen, foto's en kleurentransparanten in beeld worden gebracht. Zoals bekend had het 2200 kilometer per uur-vliegtuig „Concorde" in Toulou se op 28 februari van dit jaar voor het eerst proef moeten vliegen, na een half jaar opgevolgd door het tweede prototy pe, dat in Bristol in aanbouw is. Geruch ten willen dat de Engelsen op het ogenblik net zo ver zijn als de Fransen, maar dat Toulouse de eer gegund moet worden om de Franse president in Parijs niet zo boos te maken, dat hij met één eerzuchtige streek van zijn ganzeveer het hele mil jardenproject van zijn secretaire veegt. Intussen: de Concorde rijdt maar hij vliegt nog niet. Een scherpe criticus heeft geconstateerd, dat tot dusver het enige wat omhoog gaat aan dit toestel de prijs is. Misschien wordt op Farnbo rough bekend gemaakt wanneer de eerste proefvlucht nu definitief te verwachten is. Afgelopen zondag is het Brits-Franse gevechtsvliegtuig Jaguar wel voor het eerst de lucht in geweest, maar de vlieg- ervarmgen met dit toestel zijn nog te gering om het boven een dichte mensen massa in de lucht te durven brengen. Men herinnert zich in Engeland nog maar al te goed het verschrikkelijke ongeluk van 1954 toen een experimentele jager in de lucht uiteen spatte en de dood van 84 toeschouwers veroorzaakte. Ondanks het ontbreken van deze glans nummers moet men de kracht en de om vang van de door talrijke fusies en rege- ringsingrepen drastisch gesaneerde Brit se lucht- en ruimtevaartindustrie, zoals deze zich volgende week zal manifeste ren. niet onderschatten. Niemand kan ontkennen dat zij de eer ste zeven maanden van dit jaar voor het recordbedrag van 6500 miljoen gulden aan orders boekte, een resultaat waarop vooral tijdens de vier aan de open dagen voorafgaande handelsdagen de nadruk werd gelegd. Enig en zelfs belangrijk nieuws, zij het voor de buitenwereld minder spectacu lair, is er namelijk toch wel. Hawker-Sid delev en de RAF zullen samen een indruk wekkende show geven met de zeer opmer kelijke „Harrier", een rechtstandig star tende en landende ondersteuningsjager, die volgend voorjaar bij de RAF in dienst komt. Nieuw is ook de verlengde BAC-III 500, aanvankelijk ontworpen voor het Duitse luchtnet van de BEA, maar snel aan populariteit winnend bij de 27 ande re gebruikers van de oorspronkelijke „one-eleven", waarvan er nu ongeveer tweehonderd verkocht zijn. Hetzelfde concern, British Aircraft Cor poration vraagt in het tentgedeelte van de tentoonstelling, waar de honderden toeleveranciers van de feitelijke vlieg tuigindustrie hun stands hebben, aandacht voor een toekomstige luchtbus, de BAC three-eleven .Dit 220-persoons passagiers vliegtuig bestaat echter alleen nog maar als model, in afwachting van de moge lijke ontwikkeling van een Brits-Franse- Duitse luchtbus, waarover de onderhande lingen zich nog altijd voortslepen. Komt hiervan niets terecht dan staat BAC klaar de wensen van de luchtvaartmaatschap pijen voor de korte en middellange af stand te vervullen. Nieuw in het burgervlak zijn de Pup-100 en Pup-150 van de Beagle Aircraft, kleine eenmotorige toestelletjes voor de plezier- vaart, twee geheel metalen zweefvlieg tuigen van Slingsby, te weten de T-53 tweezitter en de in licentie gebouwde Schreder HP-14 éénzitter, alsmede twee Westland helikopters, vervaardigd in sa menwerking met Sud Aviation. Niet nieuw, maar door ingrijpende ver anderingen vernieuwd zijn de Lightning- jager, die nu ook als jachtbommenwer per kan worden geleverd, het Handley Page zakenvliegtuig jetstream met Asta zou XIV of desgewenst met Garrett-mo- toren en de Nimrod, die bij de maritieme verkenningsquadrons van de RAF de goede oude Shackleton gaat vervangen. Deze Nimrod verraadt door zijn snoek- vormige uiterlijk de afkomst van de Co- met-4 en de uitbouw onder de romp voor onderzeebootbestrijdingsuitrusting en bom- menruim, de nieuwe staartkegel met elek tronica en de vier Rolls Royce Spey- omloopmotoren met lang brandstofver bruik in plaats van de Avons, verhullen die stamverwantschap niet. 's Ochtends zullen oud en nieuw, zoals gebruikelijk, van heel dichtbij te bezich tigen zijn in 't „Static Park" langs de rol- banen van het vliegveld. Daar staan dan ook de dertien genadiglijk toegelaten bui tenlandse vliegtuigen, die hun landingspo ten op deze traditioneel „all British" ten toonstelling alleen daarom neer mochten zetten omdat hun makers zoveel „Made in England"-onderdelen in hun produkten doen. Fokker gooit daarbij hoge ogen met maar liefst drie inzendingen, de F-27 I Friendship, de F-28 Fellowship en de in samenwerking met Breguet vervaardig- I de „Atlantic", waarvan zoals bekend de Koninklijke Marine er negen heeft besteld. Andere buitenlandse inzendingen zijn de Duitse „Dornier-31", de Saab-Draken uit Zweden, de „Soko-Galeb" („Meeuw") en de „Soko-Jastreb" („Havik") uit Joe- goslavië, een Namcoys-11 uit Japan, als mede toestellen uit Italië, Canada en de Verenigde Staten. Alle onder sponsorschap van de motorenfabriek Rolls Royce. Buitendien wordt dan van de bezoeker die alles wil zien, verwacht dat hij een bezoek brengt aan de 320 firma's, die zich specialiseren in technische onderdelen, navigatie-hulpmiddelen, waaronder de be wegende routekaarten, die zelfs op de cockpitruiten geprojecteerd kunnen wor den, zodat de vlieger de blik recht voor uit kan houden. Maar moegewandeld en murw gepraat zal hij zich 's middags onderuit kunnen laten zakken in een van de geriefelijke fauteuils, die de public relation-mannen voor hem aanschuiven, om heerlijk ont spannen het oorverdovende tumult van de meer dan honderd vliegtuigen omvatten de luchtparade te ondergaan. Een bezoek aan Farnborough vergt meer van de mens dan een dagje vissen op de plas. De verticaal opstijgende en landen de „Hawker Siddeley Harrier", die niettemin cp zijn ene Rolls Royce Pegagusmotor met zeer hoge snel heid 3600 kilometer ver kan vliegen. ADVERTENTIE Zeer werd ik getroffen door het stukje van C. L. Quaak-Sieling in deze rubriek in de krant van 11 september. Blijkens dit stukje en een ander in de zelfde rubriek van dit nummer verschil len mijn opvattingen betreffende democra tie en mensenrechten in die mate met C. L. Quaak-Sieling dat reageren doelloos zou zijn. Aangezien er echter een denk fout werd gemaakt, die ook ik wel maak te, en waarop ik onlangs attent werd ge maakt, reageer ik toch maar. Ik vroeg eens aan een Afrikaanse ne ger: „Waarom verenigen de Afrikaanse staten zich niet om door politieke druk of desnoods door geweld een einde te ma ken aan de segregatie- en discriminatie- politiek van de Unie van Zuid-Afrika, Rhodesië en Mozambique. Hij beantwoord de met een wedervraag: „Wat is de ba sis tot zulk een vereniging. Dat wij zwart zijn soms?" „Vormen de blanken soms een eenheid? Duitsers, Russen en Ameri kanen zijn allen blank, toch zijn zij ver deeld. Israëliërs en Arabieren hebben dezelfde raskenmerken, toch zal men ze voorlopig niet verenigd zien om geza menlijk het probleem van de droogte te bevechten. India en Pakistan hebben een bloedige strijd gekend, terwijl ook zij wel gezamenlijke problemen hebben. De Afrikaanse negers hebben slechts één ding gemeen en dat is dat zij zwart zijn. Verder verschillen zij gelijk de blan ken verschillen in geloof taal en cultuur, en voeren zij helaas oorlogen gelijk ook door blanken helaas gevoerd werden en worden", aldus mijn gesprekspartner. Ik geloof dat wij de oorlog in Nigeria moeten beoordelen als een burgeroorlog en daarbij vergeten dat de strijdende par tijen zwart zijn. gelijk wij bij onze hulp vergeten moeten dat wij blank zijn maar onthouden dat wij mensen zijn. Door het vergelijken van Zuid-Afrika met Nigeria en het verkiezen van Zuid-Afrika door C. L. Quaak-Sieling wordt Zuid-Afrika als alternatief voor orde in Afrika gesteld. Men leze het boekje „Zuid-Afrika, een Land Apart" door Piet Kort (die er ge weest is) en een herinnering aan de Na zi-periode komt op. De grenzen van de meeste Afrikaanse staten zijn willekeurig, eens door kolonia le machten, ver verwijderd van dit gebied bepaald. Hoe willekeurig wordt door de vele twisten in deze landen aangetoond, Congo, Nigeria, Kameroen, ook Kenia on danks de leiding van Kenjatta. En in Soe dan woedt een strijd die ook al vele hon derdduizenden het leven kostte. De taai overeenkomst tussen Nederlands en Zuid- Afrikaans dwingt mij geen respect voor dit laatste land af. Indien tot op de dag van vandaag geen samenleving is aan te wijzen waarin al het goede is verenigd, en het slechte ge weerd, dan zal ik geen samenleving accep teren doch slechts blijven streven voor zo'n samenleving. PINHAS BARAQ, Haarlem Met verbazing las ik het ingezonden I stuk over rassengelijkheid van C. L. Quaak-Sieling. Dat de onderlinge verhou dingen onder de Afrikaanse volken nog veel te wensen laten, zij toegegeven, en wat met name in Biafra gebeurt, is ver schrikkelijk. Dat er nog blanke regerin gen aan Nigeria wapens leveren om deze toestand nog langer voor de mensen in I Biafra te laten duren, is net zo verschrik kelijk! Als C. L. Quaak-Sieling daarom Zuid-Afrika zo'n prima voorbeeld vindt van hoe of het wel moet in Afrika, moge ik in herinnering brengen dat het in Europa de joden ook verboden werd van I openbare diensten gebruik te maken. Zij mochten niet in dezelfde bioscopen of schouwburgen plaatsnemen als de „ras zuivere" Germanen. De gevolgen van de ze discriminatie waren ontzettend. Dat de discriminatie van de negers in Zuid Afrika wat humaner aandoet, maakt het daarom niet menselijk aanvaardbaar. Als een Bantoe hoogleraar op een blanke I universiteit wordt geweigerd omdat hij zwart is dan kan ik niet de oplossing in Zuid-Afrika zien. Als ze in Zuid-Afrika j dezelfde taal spreken als wij dan is dit hopelijk alleen maar met de taal en niet in de geest! G. J. W. v.d. BERG, Haarlem Als men uit de Kriemhildestraat te Driehuis richting Waterloolaan komt, be vindt zich daar een rijwielpad. En om de Waterloolaan over te steken moet men op het rijwielpad gaan staan om te kunnen zien of er van links zowel over het fiets pad als over de Waterloolaan verkeer nadert. Dit komt door de begroeiing die buiten het hekwerk rondom Het „Land huis Kriemhilde" overhangt. Daar wij zelf onze oudste zoon hebben verloren bij een verkeersongeval, doordat hij ook naar links geen uitzicht had, wil ik dan ook het gemeentebestuur en de politie van Velsen verzoeken zich ter plaatse op de hoogte te stellen, opdat daarin verandering gebracht kan wor den, zodat de ouders met een gerust hart hun kinderen daar kunnen laten overste ken. H. J. van GELDORP, Driehuis Sinds vele jaren bezoek ik regelmatig de thuiswedstrijden van RCH. Daarbij neem ik af en toe ook mijn twee zoons mee van negen en elf jaar. Zo ook zondag jl. Wie schetst mijn verbazing dat ik nu voor mijn zoons geen suppleties meer kon kopen om samen op de tribune te kunnen plaatsnemen. Er werd mij te verstaan gegeven dat zij dan ook de volle prijs van 5 zouden moeten betalen, danwel een jongenskaart moesten kopen voor de staantribune. Dit betekent dat wij gezamenlijk naar de staantribune moeten verhuizen ofwel gescheiden de wedstrijd kunnen gaan zien. Ik vind dit werkelijk ongehoord en ik heb er dan ook geen woorden voor. Om die reden zijn wij dan ook meteen rechtsomkeert gegaan en ik ben voorlo pig dan ook niet van plan RCH met een bezoek te vereren. Hopelijk zullen velen, die in dezelfde situatie verkeren, mijn voorbeeld volgen, zolang deze absurde maatregel blijft gelden. Als bijzonderheid dient hierbij nog te worden vermeld dat slechts een handjevol bezoekers aanwezig was en dat het pijpestelen goot. Door een dergelijke maatregel graaft RCH naar mijn mening haar eigen graf, want de jeugd kan alleen voetbalminded worden, wanneer zij door de ouderen op jonge leeftijd wordt meegenomen naar het voet balveld. Noodzakelijk is daarbij dat zij voor een redelijk bedrag kunnen plaatsnemen en wel daar waar gewoonlijk ook hun vader of ouders plegen plaats te nemen. J. N. SLIJKERMAN, Heemstede Waar blijft onze verhoging. Er is in dit jaar aan verschillende personen die meer dan AOW ontvangen al een verhoging met terugwerkende kracht gegeven. Op zich zelf vinden wij daar geen bezwaar tegen, maar de AOW-ers willen uit de pot ook gaarne een graantje meepikken. Als wij AOW-ers ons eens verzamelen tot een ge heel en dan meedoen aan de volgende ver kiezingen en een eigen lijst indienen zou dat misschien helpen om iets te bereiken P. SIKSMA, Haarlem. Neen burgemeester u bent niet origineel en ook niet de eerste burgervader van Haarlem die zo'n censuurgeintje uithaalt. Juist 50 jaar geleden werd de oude Jans schouwburg na een grondige restauratie heropend onder leiding van de heren Kaart sr. en Mulder. Bij die gelegenheid werd de eerste officiële voorstelling gegeven door het amateur gezelschap „De rooie Duivels" met het toneelsuk> „Max de Mal le". De primeur voor Haarlem en tijdens de generale was behalve de toenmalige burgemeester S. T. Maarschalk ook aan wezig de commandant van de Ripperda- kazerne. Na afloop kwam prompt het ver bod tot openbare opvoering en voor mili tairen in uniform een algeheel verbod. Maar de schouwburgdirectie en de au teur wisten raad. De voorstelling ging als besloten door. De militairen en het waren er heel wat kwamen in uniform bin nen door de artiesteningang aan de Park- laan en verkleedden zich op het toneel. We hadden veel militaire kleding nodig; dat was een voordeel. De naam A. Hendriks die ook tot de medewerkers behoor de, bracht mij deze geschiedenis weer in gedachten. Ik kan de heer Cremers verze keren dat het succes voor ons enorm was. En zo zal het met de „Smoeshaan" ook wel gaan. Proficiat „Centrum". A. WIEGMINK, Haarlem Er wordt mijns inziens wel wat te veel aandacht (voorpagina-nieuws) £an deze heren noodfiguren, ziet foto 9 september door uw blad besteed. Men kan deze on smakelijke grap beter voorbijgaan. Wij zijn tenslotte geen honden. H. v. GRIEKEN, Haarlem. Evenals vorig jaar zou ik uw aan dacht willen vestigen op de orgeltocht door Groningen. Ook dit jaar heb ik weer ge noten van uw „Haarlemse orgelmaand", het doet je altijd weer goed in je ge- bdortestreek alles te zien en horen wat je nog steeds dierbaar is. Toch dat er in de omgeving van Haarlem alleen maar iets moois te zien en te horen is bp ker ken en orgelgebied is niet waar. De pro vincie Groningen is rijk voorzien van prachtige kerken en orgels, misschien wel door onbekendheid helaas niet vaak bezocht. Onder leiding van de Haagse organist W. Talsma gaat de jaarlijkse excursie op zaterdag 5 oktober langs beroemde Schnit- ger-orgels in de provincie Groningen. Harkstede (1692-1790), Noordbroek (ca. 1325), Nieuw Scheemda (1661) en Gar merwolde (ca. 1275). Na afloop een bespe ling van het klankrijk Arp Schnitgeror- gel in de Der Aa-kerk te Groningen. Deze tocht is voor kerk- en orgelliefhebbers be slist de moeite waard. De afstand Haar lem Groningen kunt u per auto in twee uur afleggen. Laten we zeggen: „Tot ziens in Groningen". Aanmeldingen uitsluitend schriftelijk „Goudkantoor", Grote Markt, Groningen. C. W. DITTRICH DE VRIES, Groningen. In deze rubriek worden eenmaal per week brieven opgenomen, die met uit drukkelijk verzoek tot publikatle aan de redactie worden toegezonden: voorwaar den tot publikatle zijn: Het onderwerp dient van genoegzaam algemeen belang te zijn en uit het oog punt van dat algemeen belang te zijn beschouwd. De inzender moet de brief met zijn volle naam en adres ondertekenen en instemmen met de vermelding van zijn naam en woonplaats. (Dus geen pseudo niem of initialen). De brief moet gesteld zijn in behoorlijk Nederlands en in begrijpelijke, beknopte vorm. De redactie behoudt zich het recht voos de brief ter publikatie te bekorten op niet essentiële punten, of opneming te weigeren, Opneming van een bepaalde brief be tekent allerminst, dat de iwdaotle het eens is met daarin vervatte meningen of argumenten. In uw dagelijkse commentaar op actue le zaken trok u op 13 september een pa rallel tussen de situatie in Tsjechoslowa- kije en die in Vietnam. Ik heb die be schouwing met genoegen gelezen: einde lijk een verstandige visie op Vietnam. Het optreden van de Amerikanen in dat land is niet alleen immoreel en mensont erend, het is ook zo verschrikkelijk dom, zo gespeend van elk politiek instinct. In onze tijd zou de voornaamste stelre gel van de Amerikaanse buitenlandse po litiek moeten zijn alles te doen wat de Russisch-Chinese tegenstelling kan bevor deren. alles na te laten wat Russen en Chinezen in dezelfde hoek kan drij ven. Welnu, de opeenvolgende Amerikaan se presidenten weten niets beters te doen dan zich als een buffer te plaatsen tussen de Chinese draak en de Russische beer. Zij vangen van beide kanten de klappen op en verwoesten intussen een land, dat van nature het gebied is, waar de invloe den van Moskou en Peking op elkaar botsen. Balancerend tussen deze beide grote machten zou Ho Tsji Minh voor zijn volk een zekere mate van zelfstandigheid kun nen behouden. Een zelfstandigheid v aar voor dit volk al een Aziatische mensen leeftijd lang zo bewonderenswaardig strijdt. Het is bitter, te bedenken dat het juist de „Bevrijders" zijn, die dit volk zijn vrijheid niet gunnen en die straks een omgeploegde woestenij zullen overlaten aan de Chinezen, die er wel raad mee zullen weten. J. VAN CASPEL, Haarlem. Gezien de huidige situatie in Tsjecho- Slowakije is het belangrijk dat de lande lijke en plaatselijke comité's in Nederland gezamenlijk overleg gaan plegen. Het Bestuur van het Nationaal Comité „Tsjecho Slowakije Vrij" verzoekt de lan delijke en plaatselijke comité's contact op te nemen met het adres: „VREDERUST", Vreeland. ADVERTENTIE yoghurt limonade siroop vla-flip

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15