Expositie met verrassingen in Amsterdam HET DIER DOOR DE IN DE TEKENING EEUWEN HEEN Drie boeken in de reeks Wer eldacademie' VOOR JONGENS: ZET 'M OP Contra-troonrede en Margaret Mead Schieten is saaier dan ze denken Nieuw klavecimbel met versterker JEUGD BOEKEN SCHOUW Meer vraag naar zendtijd voor TV-reclame TV-vanavond Radio-vrijdag Een platenbon is altijd raak! Een platenbon is altijd raak Een platenbon is altijd raak TV donderdag Een platenbon is altijd raak TV vrijdag DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1968 17 Fantastisch Monumentaal of realistisch Hoogtepunt 95 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Twee tekeningen I twee kunstenaars twee stijlen van te kenen. maar ook: twee verschillende tij den twee verschillende manieren om naar het dier te kijken twee verschil lende opvattingen over het dier. Dat weerspiegelt zich allemaal in twee stuk ken wit papier met lijnen van zwart j krijt die op het ogenblik te zien zijn op de tentoonstelling „Diertekeningen door de eeuwen heen" in het Rijksprentenka binet (Rijksmuseum) in Amsterdam. Men kan er nog terecht tot 22 september. Het Prentenkabinet organiseert de laatste jaren geregeld tentoonstellingen van grafiek en tekeningen uit eigen be zit, telkens rondom een bepaald thema opgezet. Zo komen de schatten, die hier met zoveel zorg worden bewaard en be studeerd, langzamerhand onder de ogen van het publiek. Vaak leidt dat tot het bijeen brengen van zeer belangwekkende groepen zoals in dit geval, waarin niet Twee verschillende opvattingen over het dier: Roeland Savery's geketen de aap, aandoenlijk realistisch ge tekend en het monumentaal uitge beelde dier van August Allebé, die alleen oog heeft voor de interes sante vorm. in allerlei ornamenten. Dat is in de bloei tijd van de Jugendstil het geval, bij Theo van Hoytema en G. W. Dijsselhof. Dit, om even een zeer vluchtig over zicht te geven van de tentoonstelling als geheel, die meer dan 125 tekeningen om vat. Ik kom even terug op het uitgangs punt: de vergelijking van twee aapjes een van Roelant Savery en de ander van August Allebé. Er is een diepgaand ver schil in visie tussen de kunstenaar Savery en zijn collega Allebé. Roeland Savery, die van 1576 tot 1639 leefde en in die tijd van Nederland uit half Europa doortrok, had een grote belangstelling voor vreem de dieren. Hij tekende veel in de dieren tuin van keizer Rudolf II in Praag, maar alleen de ontwikkeling van het artistieke opgezette exemplaren wordt gewerkt, scheppen maar ook de groeiende aan- maar de afbeeldingen zijn tot in kleine dacht voor het dier om der wille van het details bijzonder exact, zodat ze nu ook dier zelf zichtbaar wordt in de tekenin- nog uitstekende informatie geven over le vende wezens die men toen interessant vond. In de twintigste eeuw beheersen sommige kunstenaars de diervormen zo goed dat zij ze weer kunnen gebruiken ook elders zocht hij zijn onderwerpen. Hij had een grote aandacht voor het we gen die zijn uitgestald. De aandacht voor het dier komt trou wens pas in de zestiende eeuw op. Aan- vankelijk is een dier nog slechts symbool zen van het dier en kon daardoor iets voor iets" en dan neemt men het met voelbaar maken van het zieleleven van de exacte vorm niet zo nauw. Zelfs over- zijn sujetten. Hij tekende onder meer- heerst vaak de fantasie, zoals in het eerste een jonge aap aan een ketting Dierkun- blad op de tentoonstelling, waar allerlei digen herkennen er een Noordafnkaanse monsters worden geconstrueerd. Maar apensoort in, zo exact is de weergave wel. Lambert Lombard tekent voor keizer Ka- Het zou best kunnen zijn dat Savery rel V een groot aantal dieren naar het heeft doorgedacht op een in die dagen leven De portretten" doen alleen nog geliefkoosd christelijk symbool. Men zag onbeholpen "en weinig levend aan, want in de geketende aap graag een uitbeel- zo goed heeft Lombard nu ook weer niet ding van de gekluisterde ziel, die pas door leren kijken Een kleine eeuw later geeft de dood van het lichaam werkelijk vrij de Vlaming Jac de Gheyn studies van zou worden, maar zo ver hoeft men met *- - - 1 eens te gaan. De tekenaar heeft hier, geven van een jong dier aan een ketting, dat zijn lot in berusting schijnt te aan vaarden. Hem interesseerde het aapje dat daar, met een handje op de ketting, wat in zichzelf gekeerd voor zich uit zit te staren. Van de schilder-tekenaar Allebé die van 1838 tot 1927 leefde, is het andere portret van een aapje, een schets van een heel ander karakter. Heeft Savery aan dacht voor allerlei bijzonderheden, zoals de vorm van snuit en oortjes, de inplan ting van de haren, de ligging van de ge wrichten Allebé zet met wat korte ha len de hoofdvorm neer, duidt verder met een enkele schaduw vorm en houding van de poten en de kop aan en suggereert met dwarse arceringen de kleur. Hier maar weinig details, alleen maar een hoofd vorm en een houding, scherp waargeno men en snel genoteerd. Het tekeningetje geeft wel wezenlijke elementen: we zien toch een levende aap voor ons, maar het gaat duidelijk niet om een nauwkeurige weergave. De tekenaar volstaat met een vluchtige notitie, die bijvoorbeeld in een schilderij kan worden uitgewerkt. Dat blijkt ook uit de manier waarop de om geving is aartgegeven. Savery tekent dui delijk een vloer, Allebé hecht zo weinig belang aan de zitplaats dat hij haar slechts met een paar halen aanduidt. Toch heeft ook Allebé stellig oog ge had voor het typische van het beest. Hij heeft het getekend wat in elkaar ge doken alsof het last van de kou had. de wat trieste, schuwe blik zijwaarts gericht op een ons onbekend doel. De aap van Allebé zit echter als een gesloten blok. Het zou een schets voor een monument kunnen zijn. We zouden de opvatting van Allebé monumentaal kunnen noemen, die van Savery realistisch. Want de Vlaming was het te doen om het „persoonlijke" van die ene aap die hij voor zich zag. De Amsterdammer in teresseerde zich voor de kenmerken van apen zo men wil: voor de constructie en daarom schetste hij er een in Artis Savery zal ergens nog aan de mens heb ben gedacht, toen hij aan het tekenen was, Allebé zag alleen het dier als een interessante vorm. Bij alle verschillen hebben deze teke ningen ook veel gemeen. In beide geval len geven ze ons een goed beeld van een typische houding van een aap. Niet het dier is veranderd, maar de manier van kijken en weergeven. Daarin manifesteert zich een stuk ar tistieke en geestelijke ontwikkeling. Wie zo de tentoonstelling in Amsterdam ziet, doet nog veel meer boeiende ontdekkin gen. Want die zijn er overvloedig mo gelijk. luinnnirr*"" HILVERSUM Op Nederland één een contra-troonrede, op het tweede net een gesprek met Margaret Mead. Nederland 1. Na de gebruikelijke in leiding van het avondprogramma dooi de NTS vervolgt de VARA met voor de tweede maal de serie naar Thackery's „Kermis der IJdelheid". In de hoofd rollen Susan Hampshire, R. Marshden John Moffat en Robert Fleming. Er volgen hierna nog twee afleveringen. Om vijf voor acht de voetbalrepor tage: AI)0-Graz, waarna Herman Wig- bold op het scherm komt met „De Der de Dinsdag in september". In dit pro gramma gaan enkele leden van oppo sitiepartijen een eigen regeringspro gram opstellen en verdedigen, dat con trasteert met dat van de regering De herhaling van het Teleacprogramma van eerder in de week. Nederland 2. In het voorprogramma na Barend en het journaal de rubriek „Van Gewest tot Gewest" en de quiz „Wat doe je voor de kost". Na het 2- de journaal zet de KRO het avondpro gramma voort met het tweede deel van de documentaire van Thilo Koch over „Duitsland na de oorlog'. Henk Neu- man bekortte en bewerkte deze serie, waarin aandacht wordt besteed aan de wederopbouw, het vluchtelingenpro bleem, de Berlijnse blokkade en de opkomst van de C.D.U. Vervolgens het tweede en laatste deel van de Duitse tv-serie naar de roman „Madame Bo- vary". Het Convent van Kerken en het IKO besluiten het programma van deze don derdag. Zij zenden een aflevering uit van de BBC-serie „Twijfels en Zeker heden". Robert Mackenzie heeft een gesprek met de Amerikaanse antropo loge Margaret Mead, die studie maak te van het leven van primitieve stam men in de Stille Zuidzee. Jong. Na het laatste nieuws volgt een ^WtfVVVMWWVVVVWWWWVWWVVVWWWVVWVWVWWWWVVVVWVVVWVWVVWWVWWVVW^^W^^^^^ allerlei kleine dieren, al veel „echter" nu. Maar deze tekenkunst komt tot hoogtepunt in de achttiende eeuw, wan- I neer Aert Schouman en Pieter Barbiers hun honderden aquarellen van dieren en vogels maken. Veel leven zit er dan wel- I iswaar niet meer in, omdat vaak naar dacht ik, een wat aandoenlijk beeld ge ADVERTENTIE „Wat geef ik aan een tiener cadeau?' v.a. ƒ4.25 HAARLEM. In de Wereldakademie, een reeks boeken die de lezer informatie wil brengen op alle gebieden van denken en weten, hebben wij ontvangen: „Mo hammed en de grote Arabische verove ringen", door Francesco Gabrieli, „Ge neeskunde in China", van P. Huard en M. Wong en „Communicatie in onze we- op het gebied van de preventieve genees- reld", van José Aranguren. De medewer- kunde door inenting, kers hebben volgens de uitgevers een wereldnaam op hun terrein. De uitgevers Het is een vormen een even internationaal gezel- specialisten, waarin de leek enkele din- schap als de schrijvers. Onder de eersten gen opvallen waaronder hernieuwde be- wordt Nederland vertegenwoordigd door I langstelling voor de eigen technieken an kunde van China en Europa sinds de ze ventiende eeuw. Vijf eeuwen voor de beroemde genees heer Galenus hadden de Chinezen een organische natuurwijsbegeerte ontwik keld, die de onze nabij komt en ze waren de Europeanen voor met pioniersarbeid boek voor liefhebbers en Meulenhoff en De Haan. onder de laatst genoemden door dr. S. Dresden, dr. ir. R. J. Forbes en professor A. N. J. den Hol lander. Alle boeken in deze serie zijn mooi geïllustreerd, op goed papier ge drukt en voorzien van registers voor lit teratuur, personen en-of zaken. Het werk van professor Gabrieli is een uitvoerige geschiedenis van het leven van Mohammed en de verbreiding van zijn de Chinese heelkunde: acupunctuur (doorprikken van de huid met scherpe naalden op bepaalde plaatsen), moksa's (opzettelijk veroorzaakte wonden), mas sage, gymnastiek en ademhalingsoefenin gen, vervangers voor yoga, aderlating, hypnose en kruidentoepassing. Opzienba rend is ook de mededeling dat de eerste pogingen in 1946 en 1948^ om penicilline te bereiden catastrofale gevolgen hadden. Men vraagt zich af of die gevolgen in godsdienst, met een samenvatting in het mensenlevens moeten worden gemeten - i I m u «aa a ra A i 1 ra 4- ...1 1 1 A «ra A 4" AV\ A A O F TTT A I en men zou dat willen weten omdat wel wordt verteld dat technische gegevens uit het buitenland niet konden worden verkregen omdat het fabricatieproces streng geheim werd gehouden. laatste hoofdstuk. Hij stelt daarin vast dat de opstanding van de hedendaagse Arabische wereld niet heeft plaats gehad onder het teken van de Islam, zoals dat met haar eerste expansie het geval was, maar onder het teken van het nationalis me. Men kan niet opnieuw creëren wat- overbevolking wordt te_ eens slaagde in uitzonderlijke omstandig- door van hogerhan)j huwelij- heden en in een wereld die grondig ver-1 s, 6 schilt van de tegenwoordige: Het Arabi- Een andere opmerking die de aandacht sche neo-imperialisme, dat zijn volk uit de vrijheid en onafhankelijkheid zou wil len sleuren naar een nieuwe eenheid en expansie, heeft geen enkele kans op suc ces in beide kampen, aldus de conclusie van de schrijver. Dr. Huard en dr. Wong, beiden hoog leraar in de geneeskunde aan Franse uni- ken beneden een bepaalde leeftijd te ver bieden. Er staat tenminste dat „een streng dirigisme de enige manier is om eerbied bij de brengen voor een van boven opge legde gezinsplanning" en dat ,,de huwbare leeftijd, die sinds 1950 achttien jaar was voor meisjes en twintig voor jongens, praktisch gesproken is verhoogd tot res pectievelijk 26 en 28 jaar". De gedachten die de Spaanse socioloog versiteiten, hebben zich in hun werk niet Aranguren ontwikkelt in zijn boek over beperkt tot de geneeskunde in China. Ze behandelen zowel de geneeskunde van India, Japan, Korea, Perzië (Arabië) Vietnam en Centraal-Azië, gaan diep in op de geschiedenis en de wijsgerige ach tergrond van de oosterse geneeskunde en de communicatie zijn briljant. In ver rassend korte hoofdstukken stapelt hij analyse op analyse, de problemen glashel der uiteenzettend en uit elkaar schuivend, totdat hij naar de synthese kan over gaan. „Communicatie" wordt in zijn stu HET ZET JE als auteur wel eens voor I een raadsel, waarom 12-15-jarigen plots klaps liet behang van de muur schreeu wen omdat „thuis alles altijd zo hetzelf de is" en tegelijkertijd zweren bij een soort boeken, waarin de hoofdpersonen de series doorzeuren met eenzelfde irritant eenvormig gedrag. Toegegeven, de saai heid thuis uit zich niet in het heldhaf tig gedrag van ma, die herhaaldelijk door bandieten wordt overvallen en op 'n stoe vastgekneveld; in het nobele streven van AMSTERDAM.Tijdens de uitvoering I pa om de bandieten listig doch ethisch die de „Nederlandschè Bachvereeniging" verantwoord hun vet te geven; in de zaterdag geeft in de grote kerk in Naar-1 wat naiëf intuïtieve speurzin van zus, den. zal de klavecimbelpartij uit het waarop de schurken zich verkeken heb- Brandenburgs concert nr. 5 in D van ben; en in zeeën van vrije tijd, massa's Bach worden vertolkt op een „elektrisch geld en juichende opvoeders, die het de akoestisch versterkt" klavecimbel. De di- jonge held allemaal mogelijk maken de rigent van de Bachvereeniging, Charles heldenrol te spelen welke hij bij zijn ge- ADVERTENTIE Cadeau per post v.a. 4.25 tonen verbindingen aan tussen de genees-1 die niet in de engste maar in de ruimste zin genomen, met de taal als voornaamste I middel op alle niveaus. Al lezende komt men juweeltjes van formuleringen tegen, die buiten hun verband meestal niet I bruikbaar zijn om aan te halen. De illustraties bij de tekst zijn speels gekozen. Men ziet bijvoorbeeld een dak panorama van een stad met een woud van tv-antennes daarboven. Het bijschrift luidt: Televisie ,een onbekende die ons huis binnendringt om ons eindeloos te onderhouden over wat hij wil en zoals het hem belieft". Hier wordt een afkeer die de Wolff, zal met dit instrument zelf als solist optreden. Dit klavecimbel wordt een instrumen- boorte al. verpakt in het vruchtvlies, heeft meegekregen. DAT IS HET VERSCHIL tussen de saai heid van thuis en de saaiheid van veel x 1 „„„Ararat Het werd no de held van thuis en de saaineid van veel traditionele mfnier gebouwd (het kan dan zogenaamde opwindende jongenslectuur! ook zonder versterking gebruikt worden), En nu1 kunnen we er tegen en is bovendien uitgerust met elektroni sche apparatuur. Het klankvolume kon zodanig vergroot worden, dat de kla- vecimbelmuziek voortaan ook in grote concertzalen geheel tot haar recht komt. De mechanische trilling van de snaren worden direct omgezet in een elektrische aan gaan staan duwen wat we willen om de jongens duidelijk te maken dat uniforme avontu ren net zo saai zijn als het leven thuis, het blijkt een onbegonnen zaak. Want: waar geschoten wordt is het spannend. Jawel! De papieren-wapenleveranciers onder de jeugdboekenschrijvers leiden van «v»™, di. WHrt SS klavecimbel werd door hel n.rmers zitten voor een S™» deel ook Eerder werd eenzelfde type door Herbert 1OntsDannend daarvan' von Karajan al toegevoegd aan het instru- spannend waarvan, mentarium van het Berlijns Filharmo- Van het demonstreren zexer. nisch Orkest en er staat ook een exem plaar in de studio's van de ORTF in Pa-1 rijs. ADVERTENTIE „Ze houdt van muziek. Dus?" v.a. ƒ4.25 P. Nowee Arendsoog zet een val Uitg. Malmberg Carel Beke ARENDSOOG en Witte Veder (wiens taalgebruik er in de loop van 37 delen ook niet op vooruit blijkt te gaan en dat voor een man met zulke grote opmerkings gave!) als onbezoldigde politiemannen is ogenschijnlijk weer eens iets anders. Met dit verschil dat ze nu legaal kunnen ar resteren en schieten om hoofdinspecteur Johnson van de San Francisco'se politie af te helpen van een paar ongrijpbare gangsters en hun benden. Dit boek is be slist niet het sterkste uit de serie, waar- n sommige voorgaande delen veel sneller op actie waren gebracht, en de zogenoemde „vulstof" tussen schieten en knokken door boeiender was. Pim Pandoer, de meesterspion Uitg. Malmberg Franklin W. Dixon kansen om zich positief te laten gelden. Onderwerpen om over te schrijven te over! Duizenden jongens, die na hun schooltijd in het buitenland gaan zwerven er werken, verzeild raken in relletjes, rampgebieden. Waar in onze jeugdlitte- ratuur vinden we daar een verhaal over? Waar is een verhaal te vinden over de om- I sommige mensen soms tegen dit nieuwe gang tussen Nederlandse jongens en de medium koesteren, onnavolgbaar onder gastarbeiders, de conflicten die er tussen woorden gebracht. Een uitspraak die beide groepen zijn? Een auteur, die groeit meermalen in andere bewoordingen te- durft na jaren zo'n problematiek aan. Het rugkomt, is deze: Het is niet de vermeen feit dat hij het niet doet is voldoende be- de dictatuur van de machines waarvoor wijs dat hij gewoon op de goedkope toer wij beducht moeten zijn: het zijn de men- is; dat hij het teveel moeite vindt zich sen. de dictatoren die het gevaar vormen, grondig te oriënteren over wat er in de Een andere: De strijd voor vrije commu- jeugd omgaat. En nu hoeft een criticus nicatie tussen de wetenschapsbeoefenaars zich daar niet dik over te maken als de van alle landen is een van de beste bij man in kwestie niet schrijven kan. Maar dragen tot de zaak van de wereldvrede, kan hij het wel. dan wordt het zaak Voor allen die met communicatie in de zo'n schrijver te registreren als een die ruimste zin van het woord te maken heb- duidelijk de hele ontwikkeling van de toch ben, een boek om te bezitten. Helaas is al zo schaarse jeugdlitteratuur afremt. het wat slordig gecorrigeerd. A. Boerma HOEWEL er in de ontknoping van dit fors aangezette spionageverhaal met de CIA op de achtergrond!!) een aandoen lijk menselijk trekje meespeelt (Sonja. de kleine slang, ziet af van haar beloning in juwelen het zwijggeld van de ben de en wil het leven van haar vlekke loze tegenstanders redden omdat die haar hond gered hebben) blijft het hele ver haal te geconstrueerd. Het is een recept van handig dooreengehutselde ingrediën ten, die altijd gevreten worden. Het blijft jammer dat een auteur, die een goede intrige blijkt te kunnen schrijven, na jaren geen enkele ontwikkeling heeft doorgemaakt. Het gevaar is niet denk beeldig dat Beke zo aan zijn Pim Pandoer is vastgegroeid, er zich zo meevereen- zelvigd heeft, dat hij er niet meer vanaf kan. Waarom komt hij anders niet met een thema, dat even spannend en qua intrige even boeiend is uitgewerkt als zijn serieboeken, maar dat werkelijk tot het leven van oudere jongens behoort? Nog onlangs hebben we via de teevee kunnen zien dat tieners en twens niets ku- nen uitrichten tegen politiek, tanks en spi onage! Om te doen alsof het wel zo is, is de jeugd met flauwekul uitschakelen en afleiden van hun reële mogelijkheden en De Chinese Jonk Vert. Thea Jantzen Uitg. Van Goor HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Muz. (7.30 Nws.; 7.32 Actualitei- j ten; 7.50 Overweging; 8.00 Nws.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Mod. muz. 11.00 Nws j 11.02 Voor de zieken. 11.55 Mededelin- gen. 12.00 Gevar. progr. (12.22 Wij van het land. 12.26 Mededelingen t.b.v. I land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.41 Actualiteiten. 13.00 Raden maar 14.05 Schoolradio. 14.30 Muz.progr. 15.00 Muz. 15.30 Essay. 16.00 Nws. 16.02 Actualiteiten. 16.07 Gramm.muz. 16.30 Pop-show. 17.20 Sportkompas. 17.50 Actualiteiten. 18.00 Marinierska- j pel Koninkl. Marine. 18.19 Uitzending j C.H.U. 18.30 Nws. 18.46 Actualiteiten. 19.00 Wereldpanorama. 19.10 Lichte j muz. 20.30 Hoorspel. 22.00 Tour de j jazz. 22.30 Nws. 22.40 Club van de Maand-show. 23.15 Lichte muz. 23.45 Actualiteiten. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 20 Gramm.muz. 7.54 Deze dag. 8.00 Nws. 8.11 Journaal. 8.20 Gramm.muz. (8.30 De groenteman). 8.50 Morgenwij ding. 9.00 Operamuz. 10.00 Voor de (11.00 Nws.). 11.55 Beursberichten. 12.00 Progr. ontwikkelingswerk. 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. j 12.29 Overheidsvoorlichting. 12.39 Or kest. 12.49 Praatje. 13.00 Nws. 13.11 Actualiteiten. 13.20 Blaassextet. 13.40 Klassieke muz. 14.00 Consumentenru- I briek. 14.10 Dansmuz. 14.30 Radiora- ma. 15.00 Operettemuz. 15.20 Praatje. 15.30 Intern. Muziekweek. 16.00 Nws. 16.02 Progr. voor thuiszittenden. 16.45 den en commentaar. 18.00 Nws. 18.16 Berichten. 18.20 Lezing. 18.30 Progr. voor onvolwassenen. 19.00 Jazz-rondo. 19.20 Lezing. 19.30 Nws. 19.35 Kunst- kroniek. 20.00 Lezing. 20.15 Grand Ga la du Disque Classique. In de pauze (ca. 21.00 Vraaggesprek.). 22.30 Nws. 22.40 Meded. 22.45 Actualiteiten. 22.55 j Muziekprogr. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Klink-klaar. (10.00 j Nws.). 11.00 Nws. 11.03 Micro-notities. 12.00 Nws. 12.03 Agent 000. 13.00 Nws. 13.03 Hans Kemna. 13.30 Gevar. pla- tenprogr. 14.00 Nws. 14.03 Actualitei- ten. 14.12 Platenprogr. 15.00 Nws. 15.03 Lichte muz. 16.00 Nws. 16.03 Operette- varia. 17.00 Nws. 17.02 Journaal. 17.05 Tienerprogramma. BRUSSEL 324 M 12.00 Nws. 12.03 Lichte muz. 12.40 SOS-berichten voor schippers. 12.48 j Lichte muz. 12.55 Buitenlands pers- overzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuz. 14.00 Nws. 14.03 Gevar. muz. (15.00 Nws.). 16.00 Nws. 16.03 Beursberich ten. 16.09 Dansmuz. 17.00 Nws. 17.15 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paardesportuitslagen. 18.30 Lichte mu ziek. 18.35 Verkeerstips. 18.40 Lichte muz. 18.45 Sport. 18.52 Taalwenken. 18.55 Gramm.muz. 19.00 Nws. 19.40 Ge var. muz. 20.30 Amusementsprogr. 21.00 Cabaretpr. 22.00 Nws. 22.15 Dans- muz. 23.40 Nws. Nederland 1 11.00 NTS/NOT: Schooltelevisie. 14.00 Schooltelevisie. 18 50 NTS: Barend de Beer. 1856 STER: Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 19 03 STER: Reclame. 19 06 VARA: Kermis der IJdelheid. 19.55 Voetbal: ADOGraz. 21.40 Achter het nieuws. 21.10 Achter het nieuws. 22.20 NTS: Journaal. 22.25 Teleactiviteiten. Nederland 2 18.50 NTS: Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19 25 Quiz. 20.00 Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 KRO: Documentaire. 21.05 In kleur: Madame Bovary (film). 22.25 IKOR/CVK: Gesprek. 22.55 NTS: Journaal. HILVERSUM. De door adverteer' zo iets meer body geeft dan veel andere ders aangevraagde zendtijd voor televisie- speurdersverhalen Dat neemt niet weg reclame in 1969 is bij sluiting van de in- nde tweeslachtigheid schrijvingstermijn ruim viermaal groter verhaal op den duur gebieken dan de beschikbare zendtijd. Dit heeft de Stichting Etherreclame (Ster) DE SERIE over Frank en Joe Hardy, zoons van een detective, en ook zelf altijd j succesvolle speurders, is in ieder deel op gehangen aan een wetenswaardigheid, die I door het hele verhaal meespeelt en het ook weer in dit verhaal op irritant gaat worden. Altijd weten de jongens met hulp van enige vrienden hele benden uit te schake len, al lopen ze er wel eens een ontvelde knie bij op. Onafwendbaar geeft het ge boefte zich dan „om genade smekend over Wat maar tot één conclusie kan leiden: die bende was niet meer dan 'n uit z'n krachten gegroeide kleuterklas. En daarmee worden de heldendaden en de spitsvondige conclusies van de beide Har dy's niet meer dan opgeklopt vertoon. Het blijft verbazingwekkend dat auteurs, die bij machte zijn een logisch plot in el kaar te draaien en goed gedoseerd uit te werken zelden logisch zijn in de opzet en uitwerking van hun karakters. En het zijn juist die karakters van de handelen de personen, die de injecties geven voor nieuwe ontwikkelingen in een verhaal. Miep Diekmann meegedeeld. De vraag voor 1968 was ruim drie maal groter dan het aanbod. Van 1968 )p '69 steeg de van overheidswege beschik baar gestelde reclamezendtijd met 20 per cent, doch de door de reclamewereld aan gevraagde zendtijd met ruim 60 percent Het aantal aanvragen nam ten opzichte van 1968 toe met ca. 200. Voor ruim 900 produkten cq diensten werd tv-zendtijd aangevraagd. ADVERTENTIE „Morgen is hij jarig. Wat moet ik geven? v.a. ƒ4.25 11.00 NTS/NOT: Schooltelevisie. 18.50 NTS: Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 1903 STER: Reclame. 19.06 AVRO: In kleur: Nancy Sinatra j Show. STER: Reclame. NTS: Journaal. STER: Reclame. AVRO: Televizier. In kleur: Film. Grand Gala du Disque Classique 1968. 22.45 NTS: Journaal. 19.56 20.00 20.16 20.20 20.55 21.45 Nederland 2 18 50 NTS: Barend de Beer. 18.56 STER: Reclame. 19.00 NTS: Journaal. 19.03 Weekjournaal (voor slecht horenden). 19.25 In kleur: Open oog vrij etij dsbesteding) 20.00 Journaal. 20.16 STER: Reclame. 20.20 NCRV: TV-spel. 22.10 Farce majeure. 22.30 Koorzang. 22 35 NTS: Journaal. (progr.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17