VAN DAG TOT DAG Om spoedbij eenkomst gevraagd van Veiligheidsraad der VN Resolutie aangenomen Overleg weer zonder vrucht Nederlands consulaat bij practical joke betrokken Drie leden van presidium afgetreden Britten gaan akkoord met de VS CINZAN 1 ■t*° tunnf shmkv jies Watersnood commentaar op actuele zaken Toestand in Midden-Oosten wordt steeds slechter Hitiers portret in Soldatenzeitung Schutter houdt een gezin in gijzeling Dr. Fedor Hodza is overleden Universiteit in Mexico bezet Tijdbomvoor Russen in Istanboel Onveiligheid op vliegveld in New York W aarnemerskorps in Biafra tU> b<>st<> month Canberra's zouden Biafra hebben gebombardeerd Nog kans voor Salazar telegrammen DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1968 Doof geworden Schoten 19 f x\apt pl"«aa'de l'3°aaOsct\a< aa* -e\e *°ot SeOtiS1*» f5"oere^aa vo°r De tot dusver tot uiting gekomen reac ties van westelijke politieke kant op de „gevangenneming van het gehele Tsje- ehoslowaakse volk" door de Sovjet-Unie hellen in grote meerderheid over tot een projectie van het toegenomen Russische gevaar op Westeuropese kwetsbaarheid Deze reactie is begrijpelijk. Men zou bijna kunnen zeggen dat alleen héél slech te politici zo'n opgelegde kans om te wij zen op het nut en de noodzaak tot ver sterking van de NAVO niet zouden heb ben gegrepen. Al vóór de Tsjechische tra gedie deden Amerikaanse, Engelse en met hen verbonden politieke <en militaire NAVO-strategen hun uiterste best om de „Atlantische volken" in een alarmstem ming te brengen en te houden. De laat ste jaren gebeurde dat vooral door ge bruik te maken van het aanknopingspunt, dat de Sovjet-Unie leverde door in snel tempo haar marine uit te breiden. Nu heeft Moskou met bijna onvoorstel bare botheid, waaraan alle diplomatieke verhulling vreemd was, deze predikers in dienst van de NAVO koren o,p hun mo lens geleverd. Meer nog, de Sovjet-Unie heeft de positie van West-Duitsland in het westelijke bondgenootschap aanzien lijk versterkt. Om een voorbeeld te noe men: op dit ogenblik bevinden onze pre mier De Jong en minister Luns zich in West-Duitsland om een soort van twee mans-demonstratie te houden, die erop gericht is de Duitsers aan te sporen hun gewicht uit te buiten en een krachtige houding aan te nemen tegen eventuele verdere Franse pogingen om de Europe se naties in een derde-machtspositie te manoeuvreren, en het zou niemand ver bazen wanneer in de toekomst Nederla >d zou voorstemmen wanneer het ging om de vraag of de Bondsrepubliek tot atoom bewapening zou mogen overgaan. Dit alles behoort uiteraard tot de NAVO- strategie van het verleden, maar het is door de gebeurtenissen in Tsjecho-Slowa- kije weer smakelijk opgeklopt. En toch hoe begrijpelijk dat vertoon van stoer heid ook mag wezen, het heeft in feite weinig of niets te maken met de werke lijke toestand die binnen het Warschau- pakt is ontstaan. Die toestand is in geen enkel opzicht bepalend voor wat West Europa zich voor ogen moet stellen met betrekking tot zijn eigen verdediging. De Sovjet-Unie is niet plotseling bezield door aanvalslust in westelijke richting of door het idee dat zij West-Duitsland maar eens moet gaan veroveren. Niet Moskou, maar Praag heeft het initiatief genomen om iets aan de bestaande situatie van blokken en .politiek-militair evenwicht in Europa te veranderen. Niemand zal kun nen ontkennen wij hebben het immers allen met grote voldoening geconstateerd dat Tsjecho-Slowakije met snelle stap pen in westelijke richting koerste, al wil de het als een socialistische volksrepu bliek beschouwd blijven. Het land heeft een gevoelige afstraffing gekregen en de oren der Tsjechen suizen nog van de don derende stem uit Moskou, die hen com mandeerde in het gelid te blijven. Dat gelid is gekleed in Warschaupakt-uniform en het wordt bijeengehouden door mili taire, economische en politieke verplich tingen van bondgenootschappelijke aard. Waar is echter het verband tussen dit terugcommanderen van de Tsjechen en een voornemen om agressie buiten het Warschau-pakt te plegen? De troepenver plaatsingen zijn, in het grote geheel van Oost-Europa, nauwelijks de moeite waard geweest. En nu kan men van de kant van de NAVO wel met manoeuvres en solida riteitsverklaringen antwoorden, maar daardoor wordt slechts het groteske beeld compleet dat in Europa door Warschau- pakt en NAVO samen in stand wordt ge houden sinds de Tweede Wereldoorlog eindigde: het beeld van een werelddeel dat gescheiden is door een grens die dwars door Duitsland loopt. Links is van Moskou, rechts is van Washington. En niemand moet het in zijn hoofd halen, zich naar de andere kant te begeven. Versterking van de NAVO zal verster king van het Warschau-pakt tengevolge hebben. Afbreking van contacten zal an dere contacten vernielen. Beschuldigingen van agressie („het kapitalisme wroet in Tsjecho-Slowakije") lokt tegenovergestel de beschuldigingen uit („Moskou zint op een bezetting van West-Duitsland"). En alles blijft zoals het was. Behalve dan dat in West-Europa de weerstand tegen de bewapeningsrage weer is verminderd, dat de militaire invloed op de politiek weer danig is toegenomen en dat de we reldheerschappij weer steviger in handen van enkelen is geraakt. En het zijn opnieuw de kleine landen, die zwichten voor geweld en tegenge weld. Niet alleen Tsjecho-Slowakije, maar ook Nederland, België en alle verbonde nen zowel aan oostelijke als aan westelij ke kant van de scheidingslijn blijven in het gelid onder commando van de veldhe ren. Want al is er geen oorlog, er zou er eentje kunnen komen. Zo raakt de econo mie van de gehele wereld afhankelijk van de wapenen, waardoor een situatie bezig is te ontstaan waarin een werkelijke vre de een ramp voor de welvaart zou wor den. Niet de vrede, maar de vrees is het fundament van de conjunctuur. De vrees is internationaal ruilmiddel geworden, de „gouden standaard van de angst" die da gelijks in waarde toeneemt. Er is een groot gevaar dat deze waardenorm van zelfsprekend zal worden. Indien wij het Westen ons willen onderscheiden van de potentiële vijand, zouden wij zijn stan daard niet moeten accepteren. Het auto matisme waarmee gereageerd wordt op absurditeiten als de Tsjechische tragedie wijst erop, dat de vrees, de supernationa le Tiran, ons de baas gaat spelen. Wat dat betreft hebben de Tsjechen ons een ander voorbeeld gegeven. NEW YORK (Reuter en AF1') Senegal en Pakistan hebben om een spoedbijeenkomst van de Veiligheids raad gevraagd teneinde een afgezant van secretaris-generaal Oe Thant te belasten met een „humanitaire mis sie" naar het Midden-Oosten in het bijzonder om te waken over het lot van de Arabieren in door Israel be zette gebieden. De Veiligheidsraad heeft gisteren een resolutie aangenomen die zegt, dat het PARIJS, (Reuter/AFP). De Ameri kaanse en Noordvietnamese onderhande laars in Parijs hebben woensdag hun 22e bijeenkomst gehouden. „Het was als de vorige ma-al" zei de Noordvietnamees Xoean Thoey. Cyrus Vance, die deze keer de Amerikaanse delegatie leidde, ver klaarde: „de bijeenkomst duurde iets meer dan drie uur. We komen volgende week woensdag op dezelfde tijd weer bij een". Het Zuidvietnamese nationale bevrij dingsfront vormde ditmaal het voornaam ste onderwerp van gesprek. Vance onder streept het standpunt van zijn regering, dat dit front niet representatief is voor het Zuidvietnamese volk. Het is een or ganisme „gecreëerd in Hanoi, gecontro leerd door Hanoi en geleid door Hanoi", zei hij. Xoean Thoey antwoordde dat het juist de regering in Saigon was die niet de steun van het volk had. MUNCHEN (Reuter). Het uiterst rechtse Westduitse weekblad Deutsche National und Soldaten-Zeitung heeft weer eens een foto van Adolf Hitler afgedrukt Deze staat in het nummer dat vrijdag uitkomt, naast een foto van Josef Stalin. Het tijdschrift vergelijkt de regering van Hitler met „het misdadige systeem van het communisme". Vorig jaar veroorzaakte het blad op schudding door dezelfde foto te publice ren. Het blad werd toen in beslag geno men omdat het portret een symbool was van de verboden nazi-organisatie. In juli kwam deze zaak voor het gerecht. Het proces sleepte zich voort tot het op 16 augustus van dit jaar werd geannuleerd In het nummer van vorig jaar was de foto van Hitier afgedrukt naast die van de Israëlische minister van Defensie. Mos je Dajan, met het commentaar: „Dajan in Hitiers voetstappen". bestand in het Midden-Oosten nauwgezet moet worden nageleefd en waarin de be trokken partijen een aansporing krijgen volledig mee te werken met de vredespo gingen van VN-afgezant Jarring. De Raad betreurt het dat de toestand in het be trokken gebied steeds slechter wordt. Zowel de Egyptische afgevaardigde als de Israëlische hadden critiek op de reso lutie. De Egyptenaar El Kony zei teleur gesteld te zijn dat de Raad Israel niet veroordeelt. De Israëliër Tekoah zei dat de resolutie niet voorziet in „doelmatige actie om een einde te maken aan Egyp tische agressie". Egypte zal geen enkele militaire actie langs het Suezkanaal beginnen, maar zo dra Israel één schot lost, komt het gehele Egyptische verdedigingsstelsel in wer king. Dit heeft de officiële woordvoerder in Cairo, dr. El Zajjat, verklaard. Hij sprak de Israëlische beschuldiging tegen, als zou bij het jongste artillerieduel over het Suez-kanaal het Egyptische vuur door Russen zijn geleid. SHREWSBURY (Reuter). Vijftig Britse politiemannen belegeren een afge legen boerderij bij het dorp Weston and Wizhill bij Shrewsbury in Engeland, waar een gewapende man zijn vrouw en vier kinderen in gijzeling houdt. De man heeft al een brandweerman gewond toen deze het huis trachtte te naderen. De man had zich verschanst nadat hij eerder op de avond op de bemanning van een surveillance-wagen had geschoten toen hij op zijn motor werd aangehouden. Tegen middernacht kregen de belege raars vuurwapens en traangasgranaten, hetgeen bij de Britse politie ongebruike lijk is. Ook heeft men enkele politiehon den laten komen. NEW YORK (AP) De Slowaakse an ti-communist dr. Fedor Hodza is in de ouderdom van 56 jaar in New York over leden. Dr. Hodza, een zoon van de oud premier van Tsjecho-Slowakije M. Hod za, vluchtte na de regeling van München in 1938 uit zijn land, waarheen hij pas na de oorlog terugkeerde om weer actief deel te nemen aan het politieke leven. Na de communistische machtsovername in 1948 vluchtte hij op dramatische wijze. MEXICO-CITY (AFP) Mexicaanse troepen hebben gisteravond de vrije uni versiteit van Mexico-City bezet, die meer dan zes weken nagenoeg in handen is ge weest van studenten, die in staking zijn om hun eisen kracht bij te zetten. De militaire bezetting geschiedde stap voor stap. Eerst werd de ingang geblok keerd door 25 vrachtwagens met militai ren en vervolgens zetten ongeveer drie duizend zwaar gewapende militairen en politie delen van de universiteit af en be zetten die. De aanwezige studenten, wier aantal nog niet bekend is, zijn vermoede lijk weggevoerd. (Van onze correspondent) ISTANBOEL. Een practical joke, met als doelwit het Russische consulaat- generaal in Istanboel, houdt al enige da gen de Turkse pers bezig, vooral nu blijkt dat ook het Nederlandse consulaat-gene raal er een rol in is toebedacht. Vorige week stopte er bij het Russiche consulaat aan de Istiklal, Istanboels druk ste verkeersader, een glanzende wagen met CS-nummerbord. Een keurige Frans sprekende heer gaf een pakket af, dat een geschenk zou bevatten voor de Rus sische consul-generaal. Toen het werd uitgepakt bleek het echter een apparaat te zijn dat verdacht veel op een tijdbom leek en dan ook ijlings in de tuin werd ge deponeerd. Ontboden experts bevonden het totaal onschuldig. Er werd gedacht aan een Tsjechische tegenactie van miniformaat. Totdat deze week elders in de stad een wagen werd aangehouden, die beantwoord de aan de omschrijving van de Russische vrouwelijke concierge. Het bleken auto en chauffeur van het Nederlandse consu laat-generaal te zijn en laatstgenoemde Bahri Ozulku» werd op het politiebureau uitvoerig verhoord. Hij verklaarde dat PRAAG, (AFP). Drie leden van het presidium van de Tsjechische nationale raad zijn woensdag afgetreden, zo meldt het Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka. Het zijn Josef Spacek, secretaris van het centrale partijcomité, Jan Pelnar, minis ter van Binnenlandse Zaken en Zdenek Hejzlar. voormalig directeur van radio- Praag. De voltallige vergadering van de nationale raad heeft het ontslag aanvaard en Vacvla Ircing in het presidium geko zen, aldus Ceteka. het pakket aanvankelijk was bezorgd bij het Nederlandse consulaat, dat honderd vijftig meter verder aan dezelfde Istik lal ligt. In verband met afwezigheid van consul-generaal Hechtermans, voor wie het bestemd leek, bleef het enige dagen liggen en toen men tenslotte het buiten ste papier eraf haalde, bleek het voor de collega van de Sovjet-Unie te zijn. De chauffeur had niets anders gedaan dan het daar even langs brengen. De po litie zoekte nu naar degene die het pakket heeft gedeponeerd bij het Nederlandse consulaat, waar men geenszins kan lach en om de indirecte wijze waarop bij deze practical joke te werk is gegaan. WASHINGTON (Reuter). Het per soneel van de verkeersleiding op de drie vliegvelden van New York heeft het fe derale bureau voor burgerluchtvaart in een brief gewaarschuwd dat het er ge noeg van heeft om „Russische roulette te spelen met het leven van vliegtuig passagiers. Hun vakorganisatie, die de brief heeft verstuurd, dringt erop aan een pas aan gelegd radarsysteem voor de controle op vertrek en binnenkomst buiten bedrijf te stellen, omdat zich dagelijks gevallen voordoen waarbij het bijna tot botsingen in de lucht komt. Dit is volgens de brief aan fouten in het radarsysteem te wijten. De verkeerslef ders zijn niet meer in staat voor een vei lige afstand tussen de binnenkomende en vertrekkende toestellen te zorgen en zij kunnen daardoor niet verantwoordelijk worden gesteld wanneer zich een ramp zou voordoen. De controle-instrumenten falen gemiddeld drie tot vijf keer per dag zo zeggen de verkeersleiders. Op de vraag of Egypte een Israëlische aanval verwacht, zei hij dat de huidige bestandslijnen niet eeuwig zullen worden gehandhaafd. Israel zou zich overeenkom stig de resolutie van de VN van vorig jaar november kunnen terugtrekken, of LAGOS (Reuter) De Zweed Nils-Goe ran Gussing zal optreden als persoonlijk vertegenwoordiger van Oe Thant in de waarnemersgroep, die moet nagaan of de federale Nigeriaanse troepen zich in Bia fra aan gruweldaden schuldig maken, zo hebben welingelichte kringen in Lagos meegedeeld. oprukken. Op de vraag of Egypte op nieuw het verzoek heeft gekregen, niet het eerste schot te lossen, zei dr. El Zaj jat: „Ons gehoor is niet meer zo scherp. Wij zijn doof geworden door het geluid van de kanonnen'.' Het Israëlische leger heeft bekend ge maakt dat Jordaanse artillerie gister avond de nederzetting Yardena, ten zui den van het meer van Galilea heeft be schoten met mortieren. Een Israëliër is gewond. Hulp aan West-Duitsland LONDEN (AFP-DPA) Groot-Brittan- nië gaat akkoord met de verklaring van de Verenigde Staten, dat elke aanval op West-Duitsland onmiddellijk een geallieer de tegenaanval ten gevolge zou hebben. Dit heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken woens dag verklaard. Hij herinnerde aan de verklaring die minister Stewart vorige maand in het Britse lagerhuis aflegde en waarin deze zei dat de leden van de NAVO een aanval op een van hen zouden beschouwen als een aanval op alle, die zij met alle mid delen van hun gemeenschappelijke verde diging zouden beantwoorden. De Britse woordvoerder zei verder dat Engeland het overleg met de bondgeno ten voortzet over de mogelijkheid West- Duitsland een garantie te geven met be trekking tot de artikelen 53 en 107 van het handvest der Verenigde Naties over „vroe gere vijandelijke staten". De Sovjet-Unie zou deze artikelen willen toepassen om een eventuele militaire interventie tegen West-Duitsland te rechtvaardigen. ADVERTENTIE De wereldberoemde musici Stan Getz en Charlie Bird spelen op de originele 45-toerenplaat twee grote bossanova-successen Bij CINZANO krijgt U desgewenst deze prachtige plaat ter waarde van f 4,25 voor slechts f 1,95. Deze luchtfoto geeft een beeld van een overstroomde straat in Catford, Londen. In tal van streken in Enge land heeft men nog veel last van het water. OBI-OETOERI (AFP). Voor het eerst zouden bombardementen op Biafra zijn uitgevoerd door Canberra's, toestellen van Britse makelij. De vliegtuigen werden als zodanig her kend toen ze dorpen in het gebied van Obi bestookten. Een woordvoerder van het Britse minis terie voor Gemenebestzaken noemde dit „uiterst onwaarschijnlijk". In ieder geval waren de toestellen niet door Engeland geleverd. LISSABON (Reuter). Dr. Antonio Salazar, de Portugese premier, zal zijn ernstige ziekte mogelijk nog te boven ko men, zo heeft de Amerikaanse neuroloog dr. Houston Merritt in Lissabon gezegd. De Amerikaanse arts, die door het me disch team dat de Portugese premier be handelt was ontboden, zei dat de patiënt nog steeds bewusteloos is. Zoals gemeld is kreeg dr. Salazar twee dagen geleden een ernstige beroerte na dat eerder een bloedstolsel uit de her senen was verwijderd. AFL-CIO achter Humphrey. De bestuurs raad van het vakverbond AFL-CIO, dat 14.1 miljoen leden telt, heeft zich for meel achter de presidentiële candida- tuur van vice-president Hubert H. Hum phrey geplaatst. Chimpansee doodgeschoten. In een park van de Franse stad Lyon is een twaalf jarige chimpansee doodgeschoten, die tevoren de directeur van het nabijge legen dierenpark zo ernstig had ver wond dat de man wellicht een arm zal moeten missen. Inbreker gedood. Een Brusselse bankdi recteur heeft in zijn villa te Watermaal- Bosvoorde (aan de zuidelijke rand van de Belgische hoofdstad) een gewapende jonge inbreker gedood met een schot uit zijn jachtgeweer. Rehabilitatie. Het Roemeense hoogge rechtshof heeft veertien personen gere habiliteerd, die tijdens de stalinistische processen uit het begin van de jaren vijftig veroordeeld waren wegens onder mijning van de economie en tegen de arbeidersklasse gerichte activiteit. Mensenroof. In Oostenrijk is een Hongaar se treinmachinist aangehouden die er van wordt verdacht de dag tevoren met twee andere Hongaarse spoorwegmen- sen een derde collega, die op een klein Oostenrijks station „de vrijheid had ge kozen". te hebben gegrepen en geboeid naar Hongaars gebied te hebben terug gevoerd. Starfighter. In Duitsland is de 87ste Starfighter neergestort. Het ongeluk heeft het leven geëist van de veertigste Duitse piloot sinds het in .Amerika ont worpen toestel zeven jaar geleden in dienst werd genomen door de Westduit se luchtmacht.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3