Huisvesting Comitéschool en Mevr. v. Tuyll-kleuterschool Antwoord op ongerustheid over toekomstplannen UST VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Hoogovenschaaktoernooi geleid door twee comités Braderie en Koopavond Werk met absurde inslag Nieuwe stappen op oude weg Tribune voor het vuurwerk V ernieuwing De Noostraat HOLS DONAKAT P. Zwart directeur Haije Gemser in Felison Plezierbootjes niet dicht bij vuurwerk Brandweer rukte tweemaal uit na loos alarm 2e worstmaker of slager/worstmaker Tweejarig meisje viel uit auto DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1968 \5 Modernisering Mammoetwet Velsen-lJ muiden V elsen-N oord Teleurstelling Bouwplannen Geen garantie «IIP*»») HEDENAVOND in het Stadscentrum van BEVERWIJK Verder zoeken M (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Bij schrijven van 22 augustus 1968, gericht aan de gemeente raad van Velsen heeft het bestuur van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs te IJmuiden uiting gegeven aan zijn onge rustheid met betrekking tot de toekomsti ge huisvesting van de Comitéschool en de mevrouw Van Tuyll-kleuterschool. De bovenvermelde scholen zijn gehuis vest in het gebouw Keizer Wilhelmstraat 3 en de C. J. v.d. Sluysstraat. Beide ge bouwen dateren van vóór 1900 en beant woorden dan ook in geen enkel opzicht aan de huidige eisen, In verband hier mede wendde het schoolbestuur zich op 9 januari 1963 tot de raad medewerking te verlenen voor het moderniseren van het eerstgenoemde gebouw. De meest voor de hand liggende oplos sing zou zijn, het gebouw als schoolge bouw buiten gebruik te stellen en een nieuw gebouw te stichten. Op grond van de beperktheid van het toen voor de ver vanging van schoolgebouwen beschikbare bouwvolume spraken B. en W. de ver wachting uit, dat in de eerste tien jaren niet op de afgifte van een voor de bouw van een school benodigde urgentieverkla ring behoefde te worden gerekend. In verband hiermede gaf het college als zijn oordeel, dat in de gegeven omstandighe den de wens van het schoolbestuur om te komen tot het aanpassen van het gebouw aan de huidige inzichten en voorschrif ten steun verdiende en dit verlangen niet uitging boven de normale eisen. Over eenkomstig het voorstel besloot de raad dan ook in de vergadering van 30 januari 1963 de gevraagde medewerking te ver lenen. Op 28 november 1966 heeft het school bestuur het definitieve moderniserings plan aan B. en W. ter beoordeling voor gelegd. Gedurende het tijdvak gelegen tussen de beide bovenvermelde data had de situatie ten aanzien van oud-IJmuiden zich echter drastisch gewijzigd. Inmiddels was de voorbereiding ter hand genomen van een sanerings- en bestemmingsplan voor dit gemeentedeel. terwijl tevens plannen werden ontwikkeld voor een al daar te bouwen tweede gemeentelijk te huis voor bejaarden. In het kader van deze plannen was er geen plaats meer voor het handhaven van de beide scholen in de genoemde schoolgebouwen. In overleg met het schoolbestuur en met steun van de rijksinspecties van het lager- en kleuteronderwijs zijn opnieuw stappen ondernomen voor het verkrijgen van urgentieverklaringen voor zowel een lagere als een kleuterschool. Deze pogin gen zijn niet zonder resultaat gebleven, zodat B. en W. het schoolbestuur konden adviseren zich wederom tot de raad te wenden om de medewerking te verzoe ken voor de bouw van deze scholen. Op 6 september 1967 willigde de raad over eenkomstig het voorstel de beide aanvra gen in. Teneinde zo spoedig mogelijk tot de bouw te kunnen geraken, werd met het schoolbestuur overeengekomen, dat het bedrijf van openbare werken de bouw plannen zou opmaken met gebruikma king van eerder opgestelde plannen voor de Zeewijkschool en Prinses Marijke- kleuterschool. Dank zij deze niet alleen tijd- maar ook geldbesparende procedure verkreeg het schoolbestuur reeds op 18 juni de goedkeuring van de rijksinspectie van het lager onderwijs óp het bouwplan voor de Comitéschool. Op 20 juni wendde het be stuur zich tot het college met het verzoek tot beschikbaarstelling van de gelden voor de bouw van deze school over te gaan. Hiertoe was besloten op 1 juli. B. en W. zagen zich echter in verband met de wet kapitaaluitgaven publiekrechtelijke licha men genoodzaakt in het desbetreffende besluit een clausule op te nemen, dat over het bedrag eerst kan worden beschikt, nadat de betrokken uitgave door Gedepu teerde Staten is goedgekeurd, welke goed keuring eerst zal worden verleend, indien de vaste financiering van de uit hoofde van deze uitgave te verrichte betalingen is verzekerd, waarbij uiteraard de totale investeringslijst en de direct te realiseren objecten een rol spelen. Tijdens een op 24 juli met een delega tie van het bestuur gehouden bespreking is medegedeeld, dat als gevolg van orga nisatiemaatregelen in het kader van de Mammoetwet in de loop van 1969 het ge bouw van de openbare Prof. Dr. Ph. Kohnstammschool aan de Heidestraat te IJmuiden vrij zal komen, welk gebouw uitermate geschikt is voor de huisvesting van de openbare MlVO-school, welke sinds haar stichting gebruik maakt van een aantal lokalen van het schoolgebouw aan de Kerkstraat no. 1. Dit betekent dat in dit gebouw, waarin nog ondergebracht zijn de o.l. Moerbergschool en de openba re Moerbergkleuterschool, een aantal lo kalen vrijkomt. De financieringsmoeilijk heden te zamen met het tekort aan schoolruimte in Zeewijk de bouw van ten minste twee basisscholen is aldaar op korte termijn noodzakelijk zijn oor zaak, dat het bouwen van een nieuwe Comitéschool vlak bij een ten dele leeg staand schoolgebouw een niet haalbare zaak is en onverantwoord moet worden geacht. ADVERTENTIES Dameskapsalon presenteert u de MINI VAGUE behandeling ter ondersteuning voor jeugdige kapsels vanaf f 15, LANGE NIEUWSTRAAT 181 (aan de nieuwe winkelgalerij bij Simon de Wit) IJmuiden - tel. 11166. Na 6 uur telefoon 13672. DONDERDAG 19 SEPTEMBER Ruïne van Brederode, Santpoort, 20-22 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Santpoort-Zuid in Wijkcentrum De Duinpan, Willem de Zwijgerlaan (met katholieke bibliotheek) 19 tot 21.15 u. VRIJDAG 20 SEPTEMBER Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmuiden, ï-12 u.: Bejaardensociëteit. Ruïne van Brederode, Santpoort, 9-18 en 20-22 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 u.; filiaal Santpoort-Noord, Spaarn- berg, Wüstelaan 79, 19 tot 21.30 u.; r.-k. openbare bibliotheek, Willemsbeekweg 96, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; r.-k. biblio theek filiaal Velsen-Noord, Banjaertstr 13, 14-17 en 19-21 uur. Raadhuis Velsen, Plein 1945, is te be zichtigen op werkdagen van 10-12 uur, DONDERDAG 19 SEPTEMBER „De Vinkenbaan' 20 u.: informatiebij eenkomst parochiële adviesraad. VRIJDAG 20 SEPTEMBER „De Meerpaal", Banjaertstraat. 20 u. personeelsavond plaatwellerij. Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13: geopend van 14-17 en 19 31 u. Met het oog op het vorenstaande zijn het bestuur voor de huisvesting van de Comitéschool de vrijkomende lokalen van het schoolgebouw aan de Kerkstraat aan geboden. zodat op korte termijn een op lossing kan worden verkregen voor de moeilijkheden, waarin het schoolbestuur komt te verkeren, indien het gebouw aan de Keizer Wilhelmstraat moet worden verlaten. B. en W. zijn zich ervan bewust, dat het schoolbestuur een gevoel van teleur stelling bij het vernemen van dit aanbod niet heeft kunnen onderdrukken, nu het zijn pogingen om allereerst door moder nisering van het gebouw K. Wilhelm straat en vervolgens door nieuwbouw tot een verbetering van de huisvesting van de Comitéschool te geraken, schipbreuk ziet lijden. Dit neemt echter niet weg, dat van het bestuur mag worden ver wacht, dat het een open oog heeft voor de moeilijkheden waarvoor de gemeente, omdat haar de benodigde financierings middelen worden onthouden, zich gesteld ziet bij het afwegen van de volgorde waarin bouwplannen voor scholen zullen worden gerealiseerd. Hierbij dient dan nog in aanmerking te worden genomen, dat aanspraken van het schoolbestuur op een nieuw schoolgebouw gehandhaafd blijven. Het beschikbaar stellen van een aantal lokalen van het gebouw aan de Kerkstraat no. 1 is derhalve aan te mer ken als een tijdelijke voorziening, welke geruime tijd kan duren. De bouwplannen voor de kleuterschool zijn nog niet zover gevorderd, dat deze reeds ter goedkeuring aan de rijksinspec tie van het kleuteronderwijs konden wor den voorgelegd en tot beschikbaarstelling van de benodigde gelden kan worden overgegaan. Overigens zijn voor de huis vesting van deze school in het gebouw Kerkstraat geen lokalen beschikbaar, zo dat zodra tot ontruiming van het gebouw C. J. v.d. Sluysstraat moet worden over gegaan en de financieringsmiddelen voor nieuwbouw nog niet aanwezig zijn, op korte termijn noodlokaliteiten beschik baar zullen moeten komen. B. en W. ach ten het niet uitgesloten, dat op dat tijd stip een aantal zavemlokalen, die thans nog voor de huisvesting van andere scho len worden gebruikt als gevolg van de oplevering van permanente schoolgebou wen, voor dit doel ter beschikking ko men, tenzij op een andere wijze in lokaal ruimte kan worden voorzien. Uit het vorenstaande moge blijken, dat ADVERTENTIE Voor IJmuiden direct gevraagd en een jongen, die in het vak wil wor den opgeleid. Vakkleding vrij goed salaris prettige werkkring zaterdags vrij Maak een afspraak voor een onderhoud Tel.: 0 2560 - 8606. door B. en W. niets onbeproefd wordt ge laten om te voorzien in de huisvesting van zowel de Comitéschool als de me vrouw Van Tuyll-kleuterschool. zodat voor ongerustheid van het schoolbestuur op dit punt geen aanleiding is, aldus het college. Overigens hebben op 9 september, twee leden van het college op verzoek van het schoolbestuur een delegatie van dit be stuur voor een onderhoud ontvangen. Dit gesprek heeft ertoe geleid, dat het be stuur op 10 september het college schrif telijk heeft medegedeeld, het gedane aan bod om voor de huisvesting van de Comi téschool een aantal lokalen van het schoolgebouw aan de Kerkstraat 1 be schikbaar te stellen, alleen als tijdelijke oplossing in overweging te nemen, waar bij het tijdelijke wordt beperkt tot drie jaren. Voor wat betreft de huisvesting van de Mevr. Van Tuyll-kleuterschool verzoekt het bestuur om medewerking voor het plaatsen van drie speel-werklo- kalen, systeem zavem, door het doen overplaatsen van bestaande noodlokalen, eveneens bedoeld als tijdelijke huisves ting. Hoewel derhalve een grote mate van overeenstemming is bereikt over de wijze waarop tijdelijk in de huisvesting van de scholen kan worden voorzien, is het wel duidelijk, dat B. en W. voor wat betreft de duur van de tijdelijke oplossing van de onderbrenging van de Comitéschool in het gebouw Kerkstraat zich niet kun nen binden aan een termijn van ten hoog ste 3 jaar. Immers er kan eerst tot stich ting van een nieuw gebouw worden over gegaan na toewijzing van de vaste fi nancieringsmiddelen aan de gemeente. Bij het verstrekken van deze middelen is de gemeente in belangrijke mate afhanke lijk van de door de rijksoverheid bij de verdeling over de gemeenten aan te leg gen normen, terwijl B. en W. de urgentie van een bepaald project in de bepaalde situatie behoren te bezien. Een garantie als in feite door het schoolbestuur wordt gevraagd, kan dan ook nimmer worden gegeven. B. en W. kunnen alleen de be reidheid uitspreken om waar en wan neer zich de mogelijkheid voordoet, te blijven streven naar realisering van de bouwplannen voor zowel de lagere als de kleuterschool, aldus het college. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Vóór het 31ste Hoog ovenschaaktoernooi wordt wijziging ge bracht in de samenstelling van de Hoog oven Toernooi Commissie. Met ingang van 1 oktober 1968 zal deze commissie bestaan uit een beleidscomité en een or ganisatiecomité. Het beleidscomité bestaat met ingang ADVERTENTIE 23 Alle zaken zijn tot 10 uur geopend ta. van die datum uit een aantal functiona rissen van Hoogovens, die voor wat hun functie betreft met beleidszaken op het gebied van het schaaktoernooi te maken hebben. Aan de KNSB is gevraagd in dit comité eveneens een vertegenwoordiger aan te wijzen. Het organisatiecomité wordt gevormd door een voorzitter, een toernooidirecteur en functionarissen van Hoogovens, die voor wat hun functie be treft te maken hebben met de organisa tie en leiding van het toernooi alsmede door wedstrijdleiders. Door deze maatregel is de HTC ingaan de 1 oktober 1968 als volgt samengesteld. In het beleidscomité hebben zitting: ir. W. B. Rueb, voorzitter, dr. M. Albrecht, drs. J. D. Hooglandt, K. F. ^Kampenhout, L. C. A. van Kuijk, P. Zwart en voorts een vertegenwoordiger van de KNSB. Het organisatiecomité wordt gevormd door L. C. A. van Kuijk, voorzitter; P. Zwart, toernooidirecteur; mevrouw Els M. J. van den Burg, secretariaat en gast vrouw; J. H. Sonneveld, penningmeester en bulletinadministratie; J. F. M. Bakker, toernooi-accommodatie; H. de Graaf, in ternationaal arbiter en hoofd wedstrijd leiding; J. Minnes, bulletincommissaris; D. Oort, H. Steeman, W. van der Werff en, B. Wulms, wedstrijdleiders. De heer B. J. Withuis blijft de pers dienst en het toernooibulletin verzorgen. De heer C. Orbaan blijft fungeren als in ternationaal arbiter voor de grootmeester- en meestergroepen. SANTPOORT. Op de Hagelingerweg, nabij het circus, is woensdagmiddag te gen zes uur een tweejarig meisje uit een auto gevallen. Haar vader bestuurde de auto. Vermoedelijk heeft het meisje het portierslot naar voren geduwd, waardoor de schuifdeur zich opende. Zij is met een hersenschudding en schaafwonden opge nomen in het Antonius Ziekenhuis. IJMUIDEN Felison exposeert tot 6 oktober het werk van plaats genoot Haije Gemser. Het zijn schil derijen, gouaches en tekeningen, de laatste vaak voorstudies voor groter werk. Het is de tweede keer, dat zijn werk daar te zien is, want vorig jaar deed hij mee aan de Felison-expositie „Kreativiteit in Kennemerland". In de catalogus van die laatste ten toonstelling zegt hij zelf: „Ik breng dingen uit het dagelijks leven (die op zich geen bepaalde emotie oproepen lucifersdoosjes, speelgoed, mensen, planten) bij elkaar. Dit tezamen- brengen gebeurt op „onlogische" wijze; de dingen apart krijgen alle evenveel aandacht een mens is met belangrijker dan een lucifersdoosje. Ik hoop hierdoor een sfeer te schep pen, waarbij de aan ons bekende dingen hulpmiddel zijn om een we reld te ontdekken, waar alles geheel anders blijkt te zijn dan ons oor spronkelijk geleerd is". De weg die Gemser kiest is geen nieu we. Sommige middeleeuwers lieten hun personages figureren in een decor, dat de zelfde aandacht opeiste als de mens en waarin de laatste een soort marionet bleef. Iets soortgelijks, een stijl waarin mens, dier en ding samensmelten tot een geheel, dat eerder een andere wereld schijnt te zijn dan onze dagelijkse vinden we ook bij een Rousseau de „douanier" Het is de behoefte van een kunstenaar een eigen wereld te scheppen, waarin de Bdingen uit de wereld van alle dag een an dere rol gaan spelen, waarin de wereld vervreemd van zichzelf is geraakt. Dit effect is vooral uitgebuit door de surrealisten, magisch-realisten, nieuw-fi- guratieven en wie al niet meer. Vervreemding van de werkelijkheid is thans een modebegrip. Het onderzoeken van de bronnen waaruit die vervreem ding stamt vindt men echter in meer pe rioden, waarin de werkelijkheid de men sen verontrust en waarin men zoekt naar nieuwe waarden. Het is echter niet alleen het gevoel van te moeten leven in een „unheimische" wereld, die dat zoeken veroorzaakt. Meer nog vermoedelijk heeft de psychologie van de laatste halve eeuw bijgedragen tot deze kunstvormen, waarin het vervreem dingseffect op de voorgrond treedt. Daar naast de confrontatie met andere wijzen van werkelijkheidsbeleving in andere cul tuurkringen, waarvan in deze eeuw ge makkelijker via het boek, radio, en televi sie kennis valt te nemen dan in duizen den jaren daarvoor. Zie Haije Gemser dus niet als een uit zondering, ook al zal de „burger" zijn werk vreemd vinden. Het is nu eenmaal zo, dat de kunstenaar in deze dingen moet voorgaan en dat hij daarin ook een uit ve len is. Onder die velen, waaraan hij in ons land verwant is zou ik Willink kunnen noemen, Hynckes, meer nog Westerik, maar ook Draayer, Berserik en. vele an deren. Het gaat maar om één vraag en wel, of Gemser iets vertelt op een eigen wijze. En dat doet hij gelukkig, hoewel zijn voorbeelden zeker hoger gewaardeerd mogen worden. Hij schildert nog niet zo lang en daarom is vergelijking mis schien niet eerlijk. Het is al mooi dat hij een eigen stijl heeft gevonden en dat hij in zijn nieuwe serie duidelijk pschologisch dieper graaft en meer ontdekt dan in zijn vorige tentoonstelling. Gemser doet het nu door mensen in een absurde situatie weer te geven. Zijn sujetten smelten nu samen met klokken, dragen soms vreemde maskers, worden soms beelden, staan naast elkaar zonder elkaar te kennen of staren over de bezoe ker heen in de ruimte. Een kleuter op een potje wordt weergegeven samen met een paar reusachtige sprinkhanen. Dit werk is, alles bijeen, symbolisch voor onderbewuste geestesinhouden, lo gisch niet te verklaren. Die logica zoeken we natuurlijk ook niét, want bij verklaar baarheid zou het absurde karakter van het werk weg vallen en het is er juist de charme van. Wat ik wel zou willen is het ontmoeten in Gemser van een meer gedreven geest, een dwingender visie. Zoiets valt te be reiken door de spanningen op te voeren, die ontstaan door de keuze van de „din gen" op een doek, maar meer nog door de schilderkunstige kwaliteiten te verfij nen tegelijk met het in zijn eigen geest aanboren van dieper gelegen drijfveren. Groeit hij daarin, dan zal zijn werk min der vrijblijvend worden en meer indrin- gingsvermogen krijgen. Hein Steehouwer Op het talud van de Kanaaldijk in IJmuiden wordt hard gewerkt aan de bouw van een tribune voor het grootse vuurwerk, dat Hoogovens de bevolking van de IJmond vrij dagavond aanbiedt ter gelegenheid van het vijftigjarige bestaan. IJMUIDEN De rijkspolitie te water in Velsen deelt mee, dat het niet moge lijk zal zijn vrijdagavond plezierbootjes toe te laten in de nabijheid van de plaats waar het Hoogoven-vuurwerk wordt afge stoken. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN De Velsense brandweer is in de nacht van woensdag op donder dag tweemaal tevergeefs uitgerukt. Het eerste loze alarm kwam even voor twaalf uur 's nachts. Er zou een binnenbrandje zijn ontstaan in een perceel aan de Orion- weg. Om acht minuten over drie rukte men uit naar het Stratingplantsoen in Velsen-Noord, waar ook niets aan de hand bleek te zijn. De politie is zeer at tent op de „grappenmakers". (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het is B. en W. van Vel sen na een ingesteld onderzoek gebleken dat het wegdek van de De Noostraat zich in een zodanig slechte toestand bevindt, dat zowel de splijt- als de spreidlaag ge heel moet worden vernieuwed.Voor deze werkzaamheden, die men zich voorstelt nog dit jaar te laten uitvoeren, wordt door het college aan de gemeenteraad een kre diet van 75.000 verzocht. ADVERTENTIE verkrijgbaar in de dierenspeciaalzaak „De vrouw" heet dit drieluik en ten overvloede schildert Haije Gemser op het rechtse deel de aanhaling uit Genesis: „Men zal haar manninne heeten, omdat zij uit een man ge boren is". Het is een duidelijk voor beeld van het absurdistische ka rakter van het werk van Gemser, waarin oude en moderne waarden en uitdrukkingsvormen met elkaar verweven voorkomen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5