Prins Bernhard landt per helikopter voor opening van Mobil Raffinaderij Op nieuwe helihaven Verkeersmaa tregelen Hoogoven-vuurwerk Nieuwe E.H.B.O.- cursus voor beginners De Raiffeisenbank is goed voor uw geld... Ook voor het geld van'de Zilvervloot'. O RAIFFEISENBANK Mobil-Fakkel verspilt duizenden dollars Jongeren actief voor Vredesweek Dubieuze schoorsteenvegers Aardgastarieven HAARLEMSE RECHTBANK Havenberichten IN DE IJMOND IJmuiden Beverwijk Heemskerk Uitspraken DONDERDAG I 96S SEPTEMBER Hoe de duiven vlogen City Stadsschouwburg Kennemer theater Luxor Marquette theater (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND-HAARLEM Voor de offi ciële ingebruikstelling van de Mobil Raf finaderij aan het Noordzeekanaal zal Prins Bernhard vrijdagmorgen 24 sep tember om 9.50 uur per helikopter landen op het terrein van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij, waar een nieuwe helihaven is aangelegd voor de verbin ding met booreilanden op de Noordzee. Op de helihaven wachten mr. F. J. Kra nenburg, commissaris van de koningin in Noord-Holland, dr. I. Samkalden, burge meester van Amsterdam, drs. D. J. Vree- ken, president-directeur van Mobiloil N.V. en de heer A. C. Brightman, algemeen directeur van Mobil Raffinaderij N.V. In de ontvangstzaal van Mobil zal zijne koninklijke hoogheid onder meer begroe ten de ambassadeur van de Verenigde Staten van Amerika W. R. Tyler en de minister van economische zaken mr. L. de Block. Voor de openingsceromonie worden zes honderd genodigden uit binnen- en bui tenland verwacht. Prins Bernhard zal de openingshandeling verrichten door aan een wiel te draaien, waardoor een gesti leerde maquette van de raffinaderij ver licht wordt. Na de openingstoespraken maakt de prins per bus een excursie over het raf finaderijterrein. Met een aantal gasten zal hij de lunch gebruiken aan boord van het schip „F. Q. Den Hollander", varend in het Noordzeekanaal en het westelijk ha vengebied van Amsterdam. De Mobil Raffinaderij is binnen drie ja ren tot stand gekomen. Op 11 november 1965 ging de Amsterdamse gemeenteraad akkoord met de bouw. In het volgende jaar werd de ontwerpwet pijpleiding Rot terdam-Amsterdam goedgekeurd en nau welijks twee maanden na deze goedkeu ring is de eerste paal geslagen, op 12 september 1966. Thans is de raffinaderij al enkele maanden in bedrijf. De totale investering vergde een bedrag van 200 miljoen gulden, exclusief de pijpleiding vanaf Rotterdam. Voor de ontvangst en de opslag van ruwe olie werd in Rotter dam 35 miljoen gulden geïnvesteerd. Mobil Raffinaderij biedt nu als continu bedrijf slechts werkgelegenheid aan ruim tweehonderd werknemers, want het ge hele produktieproces is vergaand geauto matiseerd. Als voorbeeld van de moder ne opzet diende, dat voor de dagelijkse gesprekken met Londen telefoon- en telex verbindingen al als „ouderwets" hebben afgedaan en bij Mobil per computer wor den gevoerd. In de twee controlekamers de „zenuwcentra" van de raffinaderij zijn maar vier mensen nodig om het produktieproces te beheersen, te besturen en te registreren. IJMOND-HAARLEM Omdat de gasfabriek van de Mobil Raffinaderij N.V. nog niet goed werkt is de bran dende fakkel het kenmerk van el ke raffinaderij bij Mobil veel gro ter dan normaal, nu al wekenlang. Het levert vooral 's avonds een prachtig schouwspel op. tot ver in de omtrek zichtbaar. Het bedrijf is echter be paald niet gelukkig met de metersho ge fakkel in feite een waakvlam want het betekent dat men per dag een bedrag van 700 tot 1000 dollars (Mobil rekent in dollars) verspilt doordat men butaan-, bentaan- en propaangas bran dend moet laten ontsnappen. Het centrum van de raffinaderij: een warwinkel van buizen, torens, kranen, afsluiters en kolommen. Het geheel heeft iets onwezenlijks om dat men bijna geen mensen ziet en helemaal geen produkten. De pro- duktie-installaties omvatten onder meer een ruwe olie distillatie-een heid, een reformingeenheid, een zwavelfabriek en een gaswinnings installatie, alsmede hulpinstallaties zoals die voor stoomopwekking en verpomping. VELSEN Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van Hoogovens zal op vrijdag 20 september van 21 tot 21.20 uur door dit bedrijf aan de he- volking van het IJmondgebied een groot vuurwerk worden aangeboden, dat wordt ontstoken op het sluiseiland, gelegen tussen de Zuider- en de Midden- sluis te IJmuiden. Daar er voornamelijk luchtvuurwerk zal worden afgestoken is het vuur werk niet alleen vanaf de zuidelijke kanaaloever uitstekend te zien, doch ook vanaf de sluiseilanden van de Midden- en Noordersluis. Degenen die ten noorden van het Noordzeekanaal wonen, wordt geadvi seerd via de normale route naar IJmuiden te rijden en te parkeren op de kop van de haven en nabij de vishallen. Van hieruit is het slechts een paar minuten lopen naar de Zuiderkanaaldijk en het Sluisplein. Degenen die uit oostelijke richting komen, dienen via de Zuiderkanaaiaijk (nabij de pont) te rijden, waar parkeerruimte voldoende is en men een goed zich heeft op het vuurwerk. Uit veiligheidsoverwegingen zal Oud-IJmuiden met zijn smalle straten ne avond van het vuurwerk niet toegankelijk zijn voor auto's. De route en de parkeerplaatsen zullen door borden aangegeven worden. In de controlekamer wordt het ge hele produktieproces geleid, ge controleerd en geregistreerd. Op meterslange panelen kan men zien hoe de ruwe olie via een groot aan tal pijpen, afsluiters en kranen wordt verwerkt. Tot in millimeters nauwkeurig kan men aflezen hoe hoog de olie in een tank staat. Maar een millimeter hoger of lager in de reusachtige tanks maakt ook een verschil uit van vele tonnen olie Ter gelegenheid van de Vredesweek 1968, die op initiatief van de samen werkende kerken van zondag 22 tot za terdag 28 september zal worden ge houden, heeft een groepje jongeren uit de IJ mond eveneens enige activiteiten georganiseerd. Het zijn leden van het Jongerencontact, de Pax Christi-IJmond de P.S.P., de Nederlands Hervormde Jongeren, de Oud-Katholieken en de Samvro. Deze actitiviteiten bestaan uit een serie gespreksavonden met forums «amengesteld uit leden van de P.v.d.A. A.R., K.V.P., C.H.U., V.V.D., PSP. en P.P.R. Het programma hiervoor luidt als volgt: Dinsdag 24 september Beverwijk, Kweekschool, Baanstraat, discussielei der de heer Th. C. Witte. Woensdag 25 september, IJmuiden- Oost, „Het Trefpunt", Willemsbeek- weg (achter kath.. kerk), discussielei der de heer W. Ph. Leenman. Donderdag 26 september, IJmuiden- West, Bethlehemkerk, Snelliusstraat, discussieleider de heer Jac. Zuurbier. Vrijdag 27 september, Santpoort, La- vigeriecollege, Wüstelaan. discussielei der de heer W. A. Harms. Deze gespreksavonden, die voor alle belangstellenden vrij toegankelijk zijn, beginnen om acht uur en Worden om half elf beëindigd. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN In een groot deel van West- Nederland en ook in de gemeente Velsen opereren de laatste maanden uit Den Haag afkomstige lieden die zich uitge ven als schoorsteenvegers. Zij treden brutaal en indringend op. Na een inspec tie van de schoorsteen stellen zij vast dat er noodzakelijk enige reparaties moeten worden verricht, zoals het bijvoegen van het metselwerk of het plaatsen van kap jes. Zij weten daartoe opdrachten te krij gen, veelal van vrouwen en bejaarden. Na vaak slecht uitgevoerde reparaties pre senteren zij exorbitant hoge rekeningen. Er zijn bedragen bekend van 350 en 110. In enkele gevallen werd door wan trouwen of gebrek aan contanten slechts een deel van het gevraagde bedrag vol daan. De schoorsteenvegers kwamen dan nimmer terug om het restant te innen. DE REISDUIF. De Beverwijkse postduiven vereniging „De Reisduif" heeft aan de wed vlucht vanaf St. Ghislain Hornu over een af stand van 234 km deelgenomen met 313 jonge duiven en met 63 oude duiven. De dieren wer den gelost om 10.40 uur bij veranderlijke wind. Uitslag jonge duiven: P. v. d. Outenaar 1; T Gravemaker 2, 4, 29. 38, 47; G. Grapendaal 3, 31; C. Westrate 5; B. van Vuuren 6. 11, 24; E. de Boer 7, 10, 61; R Westrate en Zoon 8, 36, 42. 48; C Castricum 9. 16. 21, 27, 34, 46, 49; W. Uilen burg 12; Th de Winter 13, 14, 25, 30, 32, 51; A. de Kraker 15; A. Kuilman 17, 33, 50, 52, 56: H. Schipper 18, 54: J. Aardenburg 19, 26. 62 M. Duiker 20: J. C. Pruimboom 22, 43; H. v. d. Reep 23. 63; M Riebeek 35. 59; G. Weel 37; N. Dekker 39. 58; J. Durge 40, 41, 45; J. Schef- fers 44. 57, 60; N Jacobs 53, 55. Uitslag oude duiven: C. Castricum 1, 2, 4, 9, 11; B. van Vuuren 3. 12. 13; J. v. d. Meij 5; A. de Kraker 6, 7, 8; J. Minnebo 10. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Vereniging Samenwer kende Regionale Organen Gasvoorzienmg (S.R.G.O.), welke vereniging namens alle gasverbruikende gemeenten met de n.v. Nederlandse Gasunie onderhandelt over prijzen en leveringsvoorwaarden, heeft gezamenlijk enige wijzigingen aanbevolen met betrekking tot de tarieven voor mid delgrote aardgasverbruik ers. Dit zijn ver bruikers van 20.000 tot 170.000 m3 aard gas per jaar en zij, die gas afnemen voor de ruimteverwarming van woningblokken. De door S.R.O.G. en Gasunie aanbevo len nieuwe tarieven voor blok- en wijk- verwarming luiden als volgt: A. in plaats van een vastrechtrekening van 150,per blok of wijk, een vast recht van 12,per jaar per woning, met een minimum van 150, B. een m3-prijs van zeven cent, minus een eventuele jaarlijkse aan de verbrui kers ten goede komende reductie, die af hankelijk is van de olieprijs. Deze reductie is voor de periode 1 november 1967 tot 1 november 1968 vastgesteld op 0,7 cent per m3. Het Velsense college van B. en W. kan zich met deze tariefswijzigingen verenigen en het verzoekt de raad hiermee even eens akkoord te gaan. HAARLEM. De Haarlemse rechtbank gaat op donderdag 26 september de krui sing Venneperweg-IJweg in de gemeente Haarlemmermeer bekijken. Dit zal ge beuren in verband met een verkeerson geluk dat een 21 jarige kantoorbediende uit Hillegom op 26 februari daar heeft veroorzaakt. Bij dit ongeluk kwam een inzittende van een auto om het leven. Tegen de kantoorbediende was een maand gevangenisstraf en een jaar ont zegging geëist. Voor de rechtbank tot een uitspraak komt zal zij eerst de situatie bekijken. Een 21-jarige elektriciën uit Beverwijk werd conform de eis veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf en een jaar ont zegging. Op 17 juni reed hij in dichte mist in Halfweg tegen een stilstaande vrachtauto. Een inzittende uit zijn auto liep ernstige verwondingen op. ADVERTENTIE Koninklijke Ned. veren. E.H.B.O. Beschermvrouwe H.M. de Koningin AANVANG NIEUWE CURSUS 30 SEPT. A.S. Maandag, 's avonds 8 uur. Cultureel Centrum DocentDr. H. G. v. d. Hoek Instructrice Mevr. S. Schenk Cursisten kunnen zich melden Mevr. S. Schenk, Eksterlaan 6, telefoon 13430 Hr. G. Nuyen, Orionweg 89 Mevr. J. v. Oosten, Lagerstraat 54. en op de cursusavond. Een 39-jarige barhoudster uit Halfweg kreeg conform de eis 400 boete en een half jaar ontzegging voor het veroorza ken van een ongeluk in haar woonplaats. Daarbij werd een bromfiets-duopassagiere ernstig gewond. Voor „knipperen" met de koplampen van hun auto's op de Westelijke Randweg in Haarlem, terwijl daar geen noodzake lijke reden voor was, zijn een 35-jarige Haarlemse installateur, 39-jarige koopman uit Velsen en 50-jarige fotograaf uit Haar lem tot 5,- boete veroordeeld. Er was ƒ15 boete tegen hen geëist. De officicier van justitie was van het vonnis „schuldig verklaring zonder toepassing van straf" van de kantonrechter in appèl gegaan Woensdag te IJmuiden aangekomen: Marburg, van Antwerpen; Pagenturm, Continentaal Plat. voor IJmuiden; Tor Anglia, Gothenburg; Bee- ding, Ipswich: Insulaner, Ipswich, voor IJmui den; Sac Madrid, Barcelona; Gitana, Londen, voor IJmuiden; Edina, Rochester, voor IJmui den: Hagno. Dublin; Adi, Gillingham, voor IJ muiden; Gisela, Veunmann, Abidjan; Erjo, Merikvara, Embla, Rotterdam; Batavier, Alhol- men; Voline. Dagenham; Delfborg, Hellevoet- sluis, voor IJmuiden; Jean-E„ Londen; Rita Holst, Hamburg; Ommenkerk, Rotterdam. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Spaar ne borg, naar Appledore. van IJmuiden; Elch, Ham burg; Holstentor, Continentaal Plat; Rijnstroom, Shoreham: Heather. Colchester; Nautiea, Kile; Majorca Liverpool; Zaanborg, Delfzijl; Hansa, Rotterdam, van Velsen; Pres Macapagal. Rot terdam; Regina Maris, Southampton; Linge- borg. Delfzijl, van Beverwijk; Pagenturm, Con tinentaal Plat, van IJmuiden; Djatibarang, Ham burg; Calchas, Rotterdam; Ilias, Rotterdam; Libertas, Rotterdam; Tor Anglia. Immingham; Attis, Hamburg: St. Herblain. Basse Indre. van IJmuiden; Emsworth, Londen: Gazelle. Boston, van Koog aan de Zaan; Corbum, Leith; Dicky Delfzijl. Donderdag te IJmuiden aangekomen: Gronin gen. van Rotterdam, voor IJmuiden; Holstentor, Continentaal Plat; Helios 2. Sandane; Johanna Oldendori'f. Antwerpen; Wiliowbank. Antwer pen; Lanrick, Grangemouth; Annie G, Rochester voor Zaandam; Areas, Leixoes. Donderdag vertrokken van IJmuiden; Forel naar Vlaardingen. van Zwolle; Singo, Stavanger; Sinoutskerk, Antwerpen; Pallas. Rotterdam: Leda, Antwerpen, van IJmuiden; Wien, Bremen; Portsmouth, Londen; Yewdale, Dublin; Vanda Felixtowe; Gitana, Londen, van IJmuiden; Claus Londen. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) films DE TITEL van de Duitse film „Vera van de rosse buurt' slaat niet op een zedenroman, zoals er in het begin van deze eeuw wel eens ver scheen, maar houdt verband met een reeks moorden op „call girls", waar van die op Rosemarie Nitribitt in de jaren vijftig als exponent van het „Wirtschaftswunder" wel het meest tot de verbeelding heeft gesproken. Deze film haakt nu nog eens in op de sensatie van die onopgeloste misdaad, nu met Vera Tschechova als de dure prostituée die op geheimzinnige ma nier aan haar einde komt. De rest, met de vraag wie wel en wie niet schuldig is, verloopt ongeveer zoals deze erotische thrillers plegen te ver lopen. De film fungeert donderdag avond als inzet van het nieuwe week- programma. VERVOLGENS DRAAIT tot en met zon dag „Ontsnapping op de Filippijnen", een van die vele Amerikaanse oorlogs films waarmee de herinnering aan de bloedige strijd in de Pacific levendig wordt gehouden. Ditmaal heeft de sensa- ADVERTENTIE Het Ideaal-Spaarplan 'de Zilvervloot': 10% premie over het gespaarde bedrag èn de aantrekkelijke bankrente. Dus een gulden cadeau bij elk tientje. Hèt spaarpian voor jonge mensen van 15 t/m 20 jaar. SPAARBANK EN ALLE BANKZAKEN Beverwijk Zeestraat 29 President Kennedyplein 4 Europaplein 22 Velsen-Noord Wijkerstraatweg 204 Wijk aan Zee Verlengde Voorstraat 12 Heemskerk Raadhuisplein 6 IJmuiden Kennemerlaan 57 Canopusplein 1 Driehuis Driehuizerkerkweg 89 tionele inhoud betrekking op de avontu ren in de rimboe van een Amerikaanse korporaal, die aan zijn Japanse belagers weet te ontsnappen. Op deze vlucht komt hij in contact met een mooie verpleegster zodat alle voorwaarden voor een spannen de oorlogsfilm weer aanwezig zijn. In de matinee van zondag nog meer sensatie in „De wraak van Ringo", een keiharde Italiaanse western, waarmee Hollywood thans zo geducht wordt beconcurreerd. DE VREEMDE NEIGINGEN, waarvan in de titel van Irvin Berwicks film sprake is, komen neer op het pathologische ver langen van een jongeman om ongezien te kunnen kijken naar half of heel ontkle de vrouwen. Of dit „voyeurisme", dat door talrijke films, nachtclubs en boule vardbladen openlijk wordt gestimuleerd, zo afwijkend is dat er een semi-weten- schappelijke film met psychiater en se rieus kijkende medische studenten aan te pas moet komen, waar dan de dreigende titel „Vreemde n eigingen" aan wordt verbonden, is een vraag die regisseur Berwick niet beantwoordt. Dat zijn film trouwens zelf speculeert op de gewraakte vreemde neiging" is een bijkomstigheid die de filmer waarschijnlijk in zijn weten schappelijke ijver over het hoofd schijnt te hebben gezien. Tot en met woensdag kan het publiek aldus met een voyeur meekijken. DE MOOIE. JONGE vrouw van de schatrijke hereboer Grant is door Mexi caanse rebellen ontvoerd, met de bedoe ling van haar verontruste echtgenoot een hoog losgeld te verkrijgen. Zij eisen hon derdduizend dollar en Grant is wel gene gen dit bedrag te betalen, maar hij neemt toch het zekere voor het onzekere en organiseert aldus een bevrijdingsexpe ditie, die zal moeten worden uitgevoerd door „De vier geweldenaars" (The pro fessionals), een kwartet doorgewinterde avonturiers. VAN DIT MEXICAANSE avontuur heeft Richard Brooks een bijzonder vindingrij ke film gemaakt, waarin de spanning op een hoog peil wordt gehouden. Weliswaar is het een „harde" western, maar dan toch met meer spanning en afwisseling dan in de meeste, nogal rechtlijnige wild westfilms voorkomen. Als regisseur van spectaculaire acties is hij voortdurend de juiste man om er voor te zorgen, dat het publiek zich van vrijdag- tot en met zondagavond in de Stadsschouwburg geen ogenblik verveelt en tegelijk op een in teressant vlak wordt beziggehouden. Voor al ook visueel is de film bijzonder aan trekkelijk, zodat hier stellig sprake is van bioscoopamusement op hoog niveau. MET EEN KNIPOOG naar de jeugd wordt dan zondagmiddag „Tiko en de haai" nog vertoond, een even interessante als onderhoudende kleurenfilm over de blijvende vrienschap tussen een jonge in lander en de haai Manidu. CHINA EN EEN GEHEIME uitvinding waarmee de wereld totaal kan worden ontvolkt spelen ook een belangrijke rol in „Superagent Mark Donen", waarmee het leger van geheime agenten voor de film opnieuw is uitgebreid, waarmee te vens het aantal codennummers met Z 7 werd vermeerderd. Verder verandert er maar weinig, want er valt immers niet veel nieuws meer te bedenken op het terrein der activiteiten, waarmee deze fantasie-helden voortdurend worden opge knapt. Tot en met zondagavond het ge bruikelijke schiet- en knokwerk dus, plus wat gestoei met geraffineerde vrouwen en enige flinke scheuten sadisme, waarmee het publiek het -dan weer heeft gehad. Trouwens, regisseur Romitelli bleek er de man niet naar om veel energie en geest te verspillen aan de reeks cliché's die hij te verfilmen kreeg. IN DE VOORSTELLING van zaterdag nacht wordt ditmaal de uitzonderlijk knap pe film „Het incident" vertoond, die on getwijfeld een langer verblijf in dit thea ter volkomen zou moeten rechtvaardigen, in de eerste matinee van zondag gevolgd door de meer traditionele thriller „Bero ving in Cape Town". Tenslotte tot en met woensdagavond de Amerikaanse oorlogs film „Marine battleground", waarvoor dit maal het Korea van 1950 tot strijdtoneel werd uitverkoren. OOK IN DIT THEATER tot en met za terdag een Italiaanse western en wel „De stille wreker", zodat men zich opnieuw kan laten boeien door een genadeloze af rekening, in een wereld van wetteloosheid en geweld. Zondagmiddag wordt er al weer een behoorlijke portie sensatie op gediend, zij het dan ook van een ander genre; de klassieke oudheid, zoals deze door de filmproducenten wordt veronder steld te zijn geweest. Het proto-type van dergelijke stoere figuren is Mark Forest, die ook in „Hercules in de hel van Dzjen- gis Khan" onvoorstelbare gevaren mag overleven. TENSLOTTE TOT en met woensdag avond „Zes vrouwen voor de moorde naar", ook een sensatiefilm van Mario Bava, waarin politie-inspecteur Silvestri voor de moeilijke taak wordt geplaatst tijdig een lustmoordenaar op te sporen, die het heeft gemunt op de mooie manne quins van 't modehuis Morlachi. Ondank» de ijver van deze inspecteur worden er toch nog heel wat knappe meisjes ver moord, vóór hij erin slaagt de sinistere dader in de lurven te nemen. Zodat wie in zijn rustige leventje meent enige op winding nodig te hebben, dit alles kan vinden in deze met allerlei schrikeffecten werkende griezelfilm. OOK DEZE WEEK weer een program ma vol variatie in dit theater, dat zondag avond en zondagmiddag wordt ingezet met de oorlogsfilm „De slag om Saipan". Voor de eerste matinee van zondag mag een andere klassieke filmheld in „Goliath tegen de barbaar" zijn beproefde krach ten weer eens meten met andere klassieke filmschurken, waarna zondag- en dinsdag avond de beroemde Franse komiek Louis de Funes in zijn hier reeds eerder bespro ken klucht „De gendarme van New York" een uurtje sprankelend amusement voor zijn rekening komt nemen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7